در روزهای سرد و خشک پاییزی که پوست رطوبت خود را از دست میدهد مراقبت از پوست در فصل پاییز اهمیت بیشتری پیدا میکند. این مطلب از گروه زیبایی پارس مگ را از دست ندهید.

فهرست محتوا نمایش

دلیل خشکی پوست در پاییز

دلایل متعددی برای خشکی پوست در پاییز و زمستان وجوددارد. کاهش ناگهانی دمای هوا، استحمام زیاد با آب گرم، کاهش رطوبت منزل بدلیل استفاده از شوفاژ و بخاری، وزش شدید باد در تماس با پوست و کاهش میزان رطوبت هوا بدلیل کمبود آب در ماه‌هاي آخر تابستان از مهمترین عوامل خشکی پوست در پاییز بـه شمار میروند.

با این وجود دست روی دست گذاشتن و منتظر بودن نمی تواند مشکل شـما را حل کند.

بهتر اسـت بجای انتظار، از همین هم اکنون بـه فکر پیشگیری باشید. شاید بتوان دست‌ها رابا دستکش و استفاده از مرطوب‌کننده تا حد زیادی محافظت کرد اما صورت از حساسیت بیشتری برخوردار اسـت.

 

اصول مراقبت از پوست در فصل پاییز

استفاده از آب ولرم

استفاده از آب گرم در فصل پاییز و زمستان مورد علاقه همه ی افراد اسـت. با این وجود میتوان با جای گزین کردن آب گرم با آب ولرم تا حد زیادی از خشکی پوست در پاییز پیشگیری کرد.

آب گرم چربی‌هاي طبیعی منافذ پوست را از بین میبرد. این چربی‌هاي طبیعی از خشکی پوست جلوگیري می کنند و برای سلامت پوست ضروری هستند.

مرطوب‌ کننده پس از شستشو

استفاده از مرطوب‌کننده یکی از رایج ‌ترین ابزارهای مقابله با خشکی پوست در پاییز و زمستان اسـت. استفاده از مرطوب‌کننده در بازه‌هاي زمانی 6 ساعته باعث حفظ رطوبت پوست میشود.

مراقبت از پوست در فصل پاییز

با این وجود ضروری‌ترین زمان برای استفاده از مرطوب‌کننده، پس از استحمام اسـت. چند دقیقه پس از استحمام با آب ولرم روی پوست خود مقداری مرطوب‌کننده استفاده کنید.

مرطوب‌ کننده باعث میشود کـه آب در منافذ پوست بـه دام افتاده و رطوبت کلی آن افزایش یابد.

مرطوب‌ کننده حاوی سرامید

بیش از 40 درصد چربی طبیعی پوست را سرامید « ceramide » تشکیل میدهد. کرم‌هاي حاوی سرامید باعث حفظ رطوبت پوست شده و از خشکی بیش از حد آن پیشگیري می کنند.

سعی کنید از مرطوب‌کننده‌هایي استفاده کنید کـه حاوی این ماده باشند.

پاک‌ کننده‌ های مناسب

امروزه پاک‌ کننده‌ هاي متعددی برای استحمام وجوددارد. سعی کنید از پاک‌ کننده هایي استفاده کنید کـه پوست شـما را خشک نمیکنند.

برای شناسایی این نوع پاک‌کنندهها با دکتر خود یا داروخانه مشورت کنید. پاک‌ کننده‌ هاي حاوی گلیسیرین «Glycerin» نیز جهت پیش گیری از خشکی پوست بسیار مناسب هستند.

دستمال مرطوب آرایشی استاندارد

استفاده از دستمال مرطوب آرایشی برای بانوان بـه امری متداول تبدیل شده اسـت. این دستمال‌هاي مرطوب در بیشتر داروخانه‌ ها و فروشگاههای لوازم آرایشی بـه وفور یافت می شوند.

مشکل اینجاست کـه عده اي از این دستمال‌ ها حاوی مواد خطرناکی هم چون الکل و سولفات « sulfate » هستند.

الکل و سولفات باعث خشکی بیش از حد پوست می شوند. این دستمال‌ها را از داروخانه‌ هاي معتبر تهیه کرده و از عدم وجود این دو ماده در انها خاطرجمعی حاصل کنید.

مرطوب‌ کننده را در دسترس بگذارید

همان‌ طور کـه اشاره شد یکی از مهمترین راهکارها برای پیش گیری از خشکی پوست در پاییز استفاده از مرطوب‌ کننده، مخصوصاً برای دست و صورت اسـت.

سعی کنید مرطوب‌ کننده خودرا همیشه در معرض داشته باشید. مرطوب‌ کننده را روی میز کار، داخل کیف یا کنار سینک روشویی قرار دهید. هر چند وقت یک بار دست‌ هاي خود رابه مرطوب‌ کننده آغشته کنید.

مراقبت از پوست در فصل پاییز

دستگاه بخور صنعتی یا سنتی

سرمای پاییز و زمستان، رطوبت پایین، باد شدید وگرمای خشک سیستم حرارتی باعث کاهش شدید رطوبت دراین فصل‌ها می شود. برای مقابله با این خشکی بیش از حد بهتر اسـت از دستگاههای رطوبت‌ ساز یا بخور استفاده کنید.

میتوانید دستگاههای بخور رابه سادگی تهیه کرده ودر برخی اتاقهای منزل قرار دهید. اتاق خواب کـه مدت زیادی درآنجا استراحت میکنید بهترین گزینه اسـت.

همچنین در اتاق‌هاي دیگر نیز کـه بیش از چهار ساعت از وقت خودرا در آن سپری می کنید، دستگاه بخور را قرار دهید. بجای استفاده از رطوبت‌ سازهای صنعتی میتوانید از سیستم رطوبت‌ساز سنتی نیز استفاده کنید.

کافی اسـت کـه یک کتری آب جوش را روی بخاری یا شوفاژ منزل قرار دهید. آب کتری بـه مرور تبخیر شده وباعث افزایش رطوبت منزل خواهد شد.

کاهش مدت زمان استحمام

هرچه بـه فصل سرما نزدیک میشویم، نیاز بـه استحمام نیز کاهش می یابد. سعی کنید تا جای ممکن از استحمام غیرضروری در طول هفته پرهیز کنید.

همچنین کاهش مدت‌زمان استحمام نیز در پیش گیری از کاهش رطوبت پوست تاثیر بسزایی دارد. همان‌ طور کـه اشاره شد، سعی کنید پس از استحمام از مرطوب‌ کننده جهت بـه دام انداختن رطوبت داخل منافذ پوست استفاده کنید. جایگزینی آب ولرم با آب گرم را نیز فراموش نکنید.

لایه‌ برداری پوست

دمای پایین هوا و باد شدید درکنار گرمای خشک سیستم حرارتی باعث کاهش شدید رطوبت پوست «بخصوص صورت» می شود.

برای پیشگیري از خشکی پوست توصیه می شود کـه هفته‌اي ۱ الی ۲ بار از لایه‌بردار ملایم در طول حمام استفاده کنید.

لایه‌ برداری بیش از دو بار در هفته نتیجه عکس خواهد داشت و بـه خشکی بیشتر پوست منجر می شود. پس از لایه‌ برداری نیز از مرطوب‌ کنندههای پوست استفاده کنید.

مراقبت از پوست در فصل پاییز

میکرودرم‌ ابریژن در ابتدای پاییز

میکرودرم‌ ابریژن یک عامل لایه‌برداری قوی اسـت کـه خانم‌ها با آن آشنایی بهتری دارند. این نوع لایه‌ برداری توسط دستگاه در مراکز زیبایی پوست انجام می شود.

متخصصان پوست توصیه می کنند کـه در فصل پاییز یک بار از مزایای این عمل برخودار شوید.

پس از گرمای بیش از حد تابستان، پوست صورت دچار استرس و مشکلات زیادی می شود. توسط میکرودرم‌ ابریژن می توان لایه‌ هاي مرده پوست را از بین برد و پوست را برای ساخت کلاژن بیشتر تحریک کرد.

ماسک‌ های مرطوب‌ کننده صورت

استفاده از ماسک‌ هاي مرطوب‌ کننده یکی از بهترین راهکارهای افزایش رطوبت در پاییز و زمستان اسـت. این ماسک‌ها برای مدت کوتاهی روی صورت قرار می گیرند و علاوه بر افزایش رطوبت، بـه خون‌ رسانی بیشتر پوست نیز کمک خواهند کرد.

اگر از ماسک‌هاي مرطوب‌ کننده خانگی برای مقابله با خشکی پوست در پاییز اسفاده میکنید، اجزای مرطوب‌ کننده آنرا درست انتخاب کنید.

مشاوره با متخصص پوست

صورت و پوست هرکس با دیگری تفاوت دارد. بیشتر موارد اشاره شده دراین پست، عمومی اسـت و مختص فرد خاصی نیست. با این وجود برای استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و دیگر لوازم بهداشتی بهتر اسـت با متخصص پوست خود مشورت کنید.

ممکن اسـت استفاده از یک محصول خاص، مشکلات شـما را بدتر از قبل کند. اگر میزان خشکی پوست شـما بیش از حد معمول بوده و طبیعی بنظر نمی رسد، بهترین راهکار مشاوره با متخصص پوست اسـت.

کاهش مصرف برخی محصولات

طی فصل‌هاي سرد وخشک سال باید استفاده از محصولاتی کـه بـه خشکی پوست منجر می شوند رابه حداقل رساند. برخی محصولات ضدجوش و جوان‌ سازی پوست از جمله این موارد هستند.

رتینوئید ، بنزوئیل پروکساید و اسید سالیسیلیک موجود دراین محصولات، متهم شماره یک خشکی پوست شـما هستند.

میوه و سبزیجات فصلی

میوه و سبزیجات فصلی یکی از مهمترین فاکتورهای زیبایی پوست و تامین آب بدن هستند. ویتامین و موادمعدنی موجود در میوه‌ها یکی از بهترین ابزارهای سلامت پوست محسوب می شود.

sعی کنید روزانه حداقل یک شماره میوه فصلی نوش جان کنید. سیب، کلم بروکسل، انار، پرتقال، نارنگی، شلغم و گریپ فروت جزء بهترین میوه‌ها و سبزیجات پاییزی هستند.

آب را فراموش نکنید

در فصل پاییز و زمستان با کاهش میزان تعریق بدن، نیاز بـه آب نیز بهمین میزان کاهش می یابد. با این وجود نیاز بدن بـه آب را تأمین کنید و تنها بـه احساس تشنگی اکتفا نکنید.

احساس تشنگی در فصل سرما کاهش مییابد اما بدن برای حفظ رطوبت و فعالیت‌هاي روزمره بـه آب نیاز دارد. بیشتر حجم بدن مـا از آب تشکیل شده اسـت و نباید از نوشیدن آن دریغ کرد.

مراقبت از پوست در فصل پاییز

از کرم دور چشم استفاده نمایید

برای مراقبت پوست در پاییز استفاده از کرم دور چشم را در الویت قرار دهید. استفاده از کرم های دور چشم بهترین راه برای مراقبت از پوست دور چشم است.

چون دور چشم فاقد غدد چربی است پس سریع تر از سایر نواحی دچار خشکی و چروک می شود. استفاده از کرم دور چشم به حفظ رطوبت کمک کرده و مانع از خشکی و ایجاد چروک می شود.

مراقبت از پوست لب با بالم لب

خشک شدن مداوم لب ها و ترک خوردگی آنها از مشکلات شایع به خصوص در فصل پاییز و زمستان است. زیرا لب ها فاقد غدد چربی بوده و به خشکی محیط بسیار حساس هستند و به آسانی دچار خشکی و ترک خوردگی می شوند.

بسیاری از ما برای رفع خشکی لب ها مدام آنها را با آب دهان خیس می کنیم ولی این کار نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه باعث شدید تر شدن آن می شود.

پس برای مراقبت از پوست در فصل پاییز به جای لیس زدن از بالم لب استفاده کنید. هنگام خرید بالم لب دقت داشته باشید بهترین بالم لب برای مراقبت از پوست لب، بالم لب هایی هستند که حاویSPF می باشند.

به مراقبت از پوست پاهایتان اهمیت بدهید

بسیاری از افراد مراقبت از پوست پای خود را نادیده می گیرند و به آن اهمیت نمی دهند. پوست پا در فصول سرد سال بیش از هر فصلی نیاز به مراقبت دارد چون آب و هوای سرد و خشک یکی از علل ایجاد یا تشدید ترک کف پا است.

بنابراین برای مراقبت از پوست در فصل پاییز کف پا را با استفاده از کرم و روغن مناسب مرطوب کنید. با مراقبت درست از پوست پا در فصل پاییز و زمستان با بازگشت تابستان دوباره می توانید از صندل‌های خنک تابستانی با خیال راحت استفاده کنید.

از شوینده مناسب فصل پاییز استفاده کنید

با کاهش دما، رطوبت نیز کاهش پیدا می‌کند در نتیجه به دلیل خشکی هوا پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد.

بهتر است از شوینده صورت با خاصیت آبرسانی بیشتر از آنچه در تابستان استفاده می‌کردید، استفاده کنید. استفاده از یک پاک کننده میسلار Micellar Cleansing Water نه تنها پوست را آبرسانی می‌کند، بلکه آن را در برابر آسیبی که سرمای هوا به پوست وارد می‌کند، محافظت می‌کند.

شوینده‌های ملایم نیز سلولهای مرده پوست را از بین می‌برند و مانع از خشکی یا گرفتگی سلول های پوست می‌شوند. یادتان باشد شوینده‌های میوه‌ای که در تابستان استفاده می‌کردید را با شوینده‌های کرمی فاقد صابون جایگزین کنید تا پوستتان کمتر دچار خشکی شود

۸ نکته طلایی روتین مراقبت از پوست در فصل پاییز

وقتی پوست‌تان نم‌دار است، مرطوب کننده بزنید

با شروع پاییز، استفاده از مرطوب کننده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. البته روشن است که مرطوب کردن پوست در تمام طول سال و برای انواع پوست ضروری است؛ بنابراین به تغییرات فصلی به عنوان یک نشانه بنگرید. وقت بیشتری بگذارید و مطمئن شوید که پوست‌تان را به خوبی مرطوب می‌کنید.

مراقبت از پوست در فصل پاییز

همانطور که هوا خنک‌تر و خشک‌تر می شود، خشکی پوست بیشتر حس می‌شود. برای همین اهمیت کرم مرطوب کننده در فصل های سرد سال بیشتر احساس می شود.

بزرگترین اشتباه این است که پوست خود را در زمان نامناسبی مرطوب کنید.

طبق توصیه آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD)، بهترین زمان برای مرطوب کردن پوست هنگامی است که هنوز خیس است، زیرا بدین شکل می توانید رطوبت را در پوست خود حبس کنید.

به دنبال کرم مرطوب کننده ‌ای بر پایه آب باشید و هر چه سریع‌تر پوست‌تان را مرطوب کنید.

پوست‌تان را با میسلار واتر پاک کنید

در برنامه مراقبت از پوست در پاییز ، تمیز کردن پوست با یک محلول پاک کننده را بگنجانید. وقت آن رسیده تا با پاک کننده محبوب فرانسوی ها یعنی میسلار واتر آشنا شوید.

استفاده از میسلار واتر برای مراقبت از پوست صورت ، خیلی ساده است. پاک کننده را روی یک پد پنبه ای بریزید و پد را روی پوست خود بکشید. احتیاجی به شست وشو یا ماساژ نیست.

 با دست های خود مهربان باشید

حتی اگر به دلایل مختلفی عاشق پاییز هستید، نباید پیشگیری از بیماری هایی نظیر آنفلوانزا را فراموش کنید. به همین دلیل است که احتمالاً در این فصل دست های خود را به طور مرتب می شویید. این حجم از شست وشوی دست، پوست‌تان را خشک می کند.

می توانید از این بهانه برای مراقبت از پوست دست خود استفاده کرده و آن‌ها را به طور مدام نرم و مرطوب کنید. هر شب از کرم مرطوب کننده دست استفاده کنید.

مراقبت از پوست در فصل پاییز

همچنین به کوتیکول ناخن‌های خود روغن بمالید. کوتیکول لایه شفاف پوست است که در لبه انتهایی ناخن‌های دست یا پا قرار دارد. به این ناحیه، بستر ناخن نیز می‌گویند.

کوتیکول، ناخن‌های تازه‌ای که از ریشه بیرون می آیند را از شر باکتری‌ها در امان نگه می‌دارد. ناحیه اطراف کوتیکول حساس است. بنابراین، این ناحیه ممکن است دچار خشکی، آسیب یا عفونت شود.

 از ضد آفتاب طیف گسترده استفاده کنید

آمدن پاییز به این معنا نیست که نگرانی‌های پوستی مختص فصل تابستان، تمام شده است. تیر و مرداد گرم‌ترین فصل های سال هستند، اما محافظت از پوست در برابر نور خورشید در تمام طول سال ضروری است.

بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب را در برنامه مراقبتی پوست فراموش نکنید.

در فصل پاییز نیز هر روز از یک کرم ضد آفتاب طیف گسترده با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. ضد آفتاب را حداقل هر دو ساعت یک بار و همچنین بعد از تعریق یا شنا تمدید کنید. بهتر است بدانید که استفاده از ضد آفتاب و تجدید آن به تنهایی کافی نیست.

 عینک آفتابی را فراموش نکنید

معمولاً عینک آفتابی به عنوان کالایی تابستانی تبلیغ می شود. اگرچه زدن عینک آفتابی در کنار ساحل خیلی شیک به نظر می رسد، اما باید در تمام فصول از آن برای مقابله با اشعه فرابنفش (UV) استفاده کنید. بنابراین اهمیت عینک آفتابی برای مراقبت از پوست در پاییز را نادیده نگیرید.

همیشه یک عینک در ماشین و داخل کیف خود داشته باشید تا هرگاه (در ساعات روز) بیرون از خانه هستید، از آن استفاده کنید. بهتر است از عینک هایی که فریم بزرگی دارند، استفاده کنید.

علاوه بر این، با استفاده از کلاه لبه پهن و لباس آستین بلند و شلوار، از قسمت هایی از بدن‌تان که در معرض نور خورشید قرار دارند، محافظت کنید.

همچنین ساعاتی را که مقابل نور آفتاب هستید، محدود کنید. بکوشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر بیرون نروید؛ زیرا در این ساعت‌ها نور خورشید بیشترین تابش خود را دارد.

 پاهای خود را نرم و لطیف نگه دارید

از آنجا که قرار است پاهایتان تا چند ماه آینده در چکمه و کفش های بسته حبس شوند، باید به مراقبت از پوست پا بیشتر اهمیت بدهید.

پس به صورت منظم آن‌ها را بشویید و لایه برداری کنید. پاشنه‌های خشک و ترک خورده بسیار آزاردهنده هستند. برای رفع خشکی پوست پا یا ترک خوردگی پا می‌توانید از روغن بچه، وازلین و کرم ترک پا استفاده کنید.

با روغن کوتیکول آشنا شوید

یکی از نشانه‌های فصل سرما خشکی کوتیکول‌هاست. گاهی حتی بهترین کرم‌های دست نیز نمی توانند این مشکل را به خوبی رفع کنند. بنابراین، بهتر است از روغن کوتیکول استفاده کنید.

 خانه تکانی پاییزی انجام دهید

لزومی ندارد که خانه تکانی را به فصل بهار محدود کنید، پاییز هم فصل خوبی برای خانه تکانی محصولات پوستی شماست. هر محصولی را که تاریخ انقضای آن گذشته دور بیاندازید.

پاییز فرصت خوبی است تا با محصولات مراقبت از پوست که تاریخ مصرف‌شان گذشته، خداحافظی کنید.

سوالات متداول پیرامون مراقبت از پوست در فصل پاییز

آیا فقط پوست خشک در فصل پاییز نیاز به مراقبت ویژه دارد ؟
خیر، این روش های مراقبتی مخصوص همه پوست هاست و این تصور که فقط پوست خشک نیاز به مرطوب کردن و آبرسانی دارد اشتباه است.

افراد با پوست چرب هم نباید استفاده از مرطوب کننده را فراموش کنند، چون اگر از مرطوب کننده استفاده نکنند، پوست دهیدراته (دچار کمبود آب) می شود و برای جبران این موضوع شروع به تولید چربی بیشتر می کند.

بهترین مرطوب کننده برای مراقبت از پوست چرب، مرطوب کننده فاقد چربی یا oil free است.

برای مراقبت از پوست در فصل پاییز بهتر است از چه نوع صابون هایی استفاده کنیم؟

قطعا بوی صابون های معطر، خوشایند است و تمایل دارید از آن ها استفاده کنید، اما استفاده از صابون های معطر یا صابون هایی که مرطوب کننده ندارند، باعث تحریک جدی پوست می شود.

پس به جای استفاده از این گونه صابون ها برای مراقبت از پوست در فصل پاییر از صابون‎های ملایم با PH پایین یا صابون‌های کرمی که ۲۵ درصد چربی دارند، استفاده کنید.

برای مراقبت از پوست در فصل پاییز از چه نوع بخوری استفاده کنیم؟

در فصول سرد برای مراقبت از پوست و تامین رطوبت بهتر است از دستگاه بخور سرد استفاده کنید، چون بخور گرم‌ ممکن است باعث خشکی پوست شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید