عوارض سشوار برای مو گاهی غیر قابل جبران است.درست است که سشوار مزایایی دارد اما به دنبال خود معایبی نیز به همراه دارد. وقتی شما به طور مداوم و هر روزه از سشوار استفاده می کنید ناخودآگاه باعث آسیب رساندن جدی به موهای خود می شوید.در این مطلب از پارس مگ شما با عوارض سشوار برای مو آشنا می شوید.

عوارض سشوار برای مو - زن

فهرست محتوا نمایش

آیا سشوار به مو آسیب می‌زند ؟

وقتی موهایمان را با سشوار خشک و مرتب می‌کنیم، زیباتر و مرتب‌تر می‌شود و حس خوبی دارد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا سشوار به مو آسیب می‌رساند ؟ در طول هفته چند بار می‌توانیم از سشوار استفاده کنیم ؟ آیا بهتر است اجازه دهیم که موها به‌صورت طبیعی خشک شوند یا آن‌ها را حتما خشک کنیم ؟ آیا سشوار مو را می‌ریزد ؟ و در مجموع آیا سشوار ضرر دارد ؟

سشوار یکی از وسایلی است که از حرارت برای حالت دادن به موها استفاده می‌کند. حرارت بالا برای مو مناسب نیست و می‌تواند ساقه‌های مو را خشک و شکننده کند. اما استفاده از این وسیله برای خشک کردن و حالت دادن مو، مزایایی هم دارد که باعث می‌شود نتوانیم آن را کنار بگذاریم. با بررسی مزایا و معایب آن می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا استفاده از آن برای شما و جنس موهای شما مناسب است یا نه.

همچنین در پارس مگ بخوانید : خوابیدن با موی خیس و عوارض بدی که برای بدن دارد

عوارض سشوار برای مو - برس

مزایای استفاده از سشوار

در کنار آسیب سشوار به مو این وسیله می‌تواند مزایای زیر را داشته باشد.

حالت‌دهی آسان‌تر

وقتی موهایتان را سشوار می‌کشید، کنترل کردن آن و حالت دادن به آن راحت‌تر می‌شود؛ مخصوصا اگر موهای وز و حجیم داشته باشید. خشک کردن مو با سشوار هم باعث می‌شود که موج و گره‌خوردگی‌های نامرتب آن باز شود و بعدا راحت‌تر بتوانید آن را شانه کنید. وقتی موهای خود را راحت‌تر شانه کنید، احتمال ریزش آن هم کمتر می‌شود. با سشوار کردن موها، موهایی صاف‌تر خواهید داشت که حالت دادن به آن و مرتب کردن آن آسان‌تر می‌شود. ظاهر موها زیباتر و مرتب‌تر به نظر می‌رسد.

زیبایی ظاهری

مهم‌ترین کاری که سشوار برای شما انجام می‌دهد این است که باعث می‌شود ظاهری شیک و مرتب داشته باشید. با داشتن موهای مرتب، چهره‌ی شما شاداب‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد. سشوار موهایی نرم، براق و حجیم را به شما هدیه می‌دهد و آن را پرپشت‌تر نشان می‌دهد. اگر دوست دارید موهایی پرپشت داشته باشید با شیوه‌ی صحیح سشوار کشیدن می‌توانید هم‌زمان که وز مو را کاهش می‌دهید، به آن حجم بدهید.

حتی اگر موهای کم‌حجم‌تر و صاف‌تر را دوست دارید، باز هم با سشوار می‌توانید به نتیجه‌ی مطلوب برسید. فقط باید تکنیک‌های مختلف سشوار کشیدن را بلد باشید.

عوارض سشوار برای مو - برس آبی

خشک کردن مو قبل از خواب

زیاد پیش می‌آید که مجبور می‌شویم قبل از خواب و شب‌ها به حمام برویم. خوابیدن با موی خیس اصلا خوشایند نیست و برای مو هم آسیب‌زا است. موها وقتی خیس می‌شوند، حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شوند. خوابیدن با موی خیس می‌تواند به موها آسیب برساند و آن‌ها را شکننده کند.

علاوه‌بر‌این، وقتی موهای خیس خود را برای چند ساعت روی بالش می‌گذارید، احتمال تجمع باکتری و حتی کپک در بین تارهای مو و روی پوست سر وجود دارد. بهترین کاری که می‌توانید برای حفاظت از موهای خود انجام دهید تا از انواع آسیب‌های مو در امان بماند این است که همیشه با موی خشک بخوابید.

کاهش زمان خشک شدن مو

در طول روز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم؛ در نتیجه هر چقدر سریع‌تر موهایمان خشک شوند، زودتر به برنامه‌های خود می‌رسیم. استفاده از سشوار موهای شما را در زمان بسیار کوتاه‌تری خشک می‌کند و لازم نیست ساعت‌ها منتظر بمانید تا موهایتان در هوای آزاد خشک شوند.

عوارض سشوار برای مو - سشوار مشکی

عوارض سشوار برای مو

درست است که سشوار مزایایی دارد اما به دنبال خود معایبی نیز به همراه دارد. وقتی شما به طور مداوم و هر روزه از سشوار استفاده می کنید ناخودآگاه باعث آسیب رساندن جدی به موهای خود می شوید. پس برای هر فردی که از سشوار استفاده می کند واجب است که درباره ضرر های سشوار آگاه باشد. برخی از این مضرات عبارت اند از:

ضعیف شدن فولیکول ها از عوارض سشوار برای مو

افراد دقیقا نمی دانند که چه موقع سشوار کشیدن را متوقف کنند. در نتیجه آن، گرمای زیاد و بیش از حد به پوست سر وارد می شود که باعث ضعیف شدن فولیکول های مو می شود. در واقع از بزرگ ترین مضرات استفاده مداوم از سشوار همین است. این عمل باعث شکننده شدن فولیکول های مو می گردد.

ریزش مو از عوارض سشوار برای مو

برخی افراد می پندارند استفاده از سشوار یا اتوی مو سبب ریزش مو و صدمه دیدن ریشه ها نمی شود و به ریشه مو کاری نداردو فقط عواملی می تواند برای موها آسیب برساند که با ریشه مو تماس پیدا می کند و به طور مستقیم روی ریشه قرار می گیرد اما باید بدانید سشوارکشیدن مو مشکلات زیادی را برای مو ایجاد می کند . درست است عوامل فیزیکی مانند سشوار کشیدن، استفاده از اتوی مو، ژل و کتیرا که بیشتر با تنه مو تماس دارد موجب ریزش مو نمی شود، اما تغییراتی در تنه یا ساقه موها ایجاد می کند که شادابی ساقه مو را تحت تاثیر قرار می دهد و اثراتی منفی برجا می گذارد.

افرادی که موهای خود را بیش از حد و خیس سشوار می کشند و از سشوارهای قوی و داغ استفاده می کنند، به موهای خود آسیب زیادی وارد می کنند. استفاده نادرست و بیش از حد از سشوار سبب از بین رفتن شادابی و زیبایی موها و ایجاد دانه هایی روی تنه مو، ناصافی، بی نظمی و شاخه شاخه شدن موها می گردد.

عوارض سشوار برای مو - حوله

خشکی مو از عوارض سشوار برای مو

از آنجا که مردم نمی دانند بهترین دما برای سشوار کشیدن چیست، با دمای پیش فرض و تا جایی که در پوست سرشان احساس گرما کنند این کار را ادامه میدهند که باعث خشکی و زبر شدن مو می شود و حالت نرم خود را از دست می دهد. برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است از مضرات استفاده مداوم از سشوار با خبر باشیم تا بتوانیم همواره موهایی سالم و به دور از آسیب داشته باشیم. همچنین استفاده از ماسک‌ مو خوب برای نرمی و لطافت آن یک گزینه عالی است.

ضعیف شدن تار مو از عوارض سشوار برای مو

یکی از واجبات مو برای تغذیه رطوبت می باشد. حمام کردن نیز یکی از راه های رساندن رطوبت به مو تلقی می شود. کاری که ما آن را همیشه انجام می دهیم، سشوار کشیدن بلا فاصله بعد از حمام است.

 این کار تمام رطوبت مورد نیاز مو را از بین می برد و باعث ضیف شدن تار های مو می شود. ضعیف شدن تار های مو نیز شکستگی مو یا دو شاخه شدن مو را به دنبال خود دارد.

تاثیر منفی بر شنوایی از عوارض سشوار برای مو

در حین بررسی مضرات استفاده مداوم از سشوار به موضوع مهمی بر می خوریم و آن صدای گوش خراش سشوار است. از آنجا که سشوار  صدای بلندی از خود تولید می کند، باعث آسیب به گوش می شود. صدای تیز و بلند سشوار که معمولا در کنار گوش قرار می گیرد در بلند مدت باعث صدمه دیدن شنوایی می گردد.

میدان های الکترو مغناطیسی مضر از عوارض سشوار برای مو

یکی دیگر از ضرر های استفاده مداوم از سشوار، قرار گرفتن در معرض امواج الکترو مغناطیسی است. سشوار نیز مانند همه دستگاه های برقی و الکترونیکی میدان های مغناطیسی دارد. این دستگاه نیز با روشن شدن، امواجی از خود تولید می کند که برای سلامتی مضر است.

در واقع مضرات استفاده مداوم از سشوار فقط به مو ها ختم نمی شود و باعث آسیب دیدن بخش های دیگر بدن نیز می گردد. قرار گرفتن زیاد در معرض این امواج باعث افزایش استرس، به هم ریختن خواب، سرگیجه، تاری چشم، عضلانی، وزوز گوش، دگرگونی ژنتیکی … و در نهایت سرطان و تومور های مغزی می شود.

عوارض سشوار برای مو - مو

آسیب زدن به بافت و ساختار مو از عوارض سشوار برای مو

استفاده از سشوار باعث می‌شود که موهای شما قابل کنترل‌تر شوند و وز آن‌ها کمتر شود. اما این کار می‌تواند موها را حسابی خشک و آسیب‌پذیر کند. اگر می‌خواهید موهای شما ساختار نرم و سالم خود را حفظ کنند، در استفاده از سشوار زیاده‌روی نکنید. علاوه‌بر‌این باید مراقب باشید که از دمای بالای آن استفاده نکنید و همیشه با دمای پایین‌تر کار کنید. ظاهر نرم و براقی که بعد از سشوار کشیدن می‌بینید موقتی و ظاهری است. دمای بالای سشوار موها را خشک می‌کند و در طولانی‌مدت، موهای شما نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهد.

سوزاندن مو و پوست سر از عوارض سشوار برای مو

گاهی اوقات بعضی سشوارها خصوصا سشوارهایی که در سالن‌های آرایش مو استفاده می‌شوند، دمای بسیار بالایی دارند. پس اگر با سشوار در دمای بالا کار می‌کنید و یک دسته از مو را مرتب و چند بار سشوار می‌کشید، احتمال سوختن مو و حتی سوختن پوست سر وجود دارد.

حرارت بالا و به دنبال آن سوختن مو و پوست سر یکی از آسیب‌های سشوار به مو است که می‌توانید به‌راحتی از آن پیشگیری کنید. توصیه‌ی ما این است که هرگز از بالاترین دمای سشوار استفاده نکنید به‌خصوص اگر سشوار حرفه‌ای و سالنی دارید. این نکته مهم است یک نقطه را برای مدت طولانی سشوار نکشید.

کدر شدن تارهای مو از عوارض سشوار برای مو

سشوار کشیدن مو، موها را درخشان و زیبا نشان می‌دهد. اما اگر هر روز این کار را انجام دهید، موهای شما درخشندگی خود را از دست می‌دهند و به‌مرور زمان موهایتان کدر می‌شود. این آسیب سشوار به مو در دماهای بالا بسیار بیشتر است. پس اگر می‌خواهید موهایی براق داشته باشید و زیبایی طبیعی موهای خود را حفظ کنید، در استفاده از سشوار زیاده‌روی نکنید و استفاده از آن را به موقعیت‌های خاص محدود کنید.

عوارض سشوار برای مو - سشوار

چگونه از عوارض استفاده از سشوار جلوگیری کنیم ؟

برخی مواقع به دلایل مختلف، مجبور به استفاده از سشوار هستیم. اما با رعایت برخی نکته‌ها می‌توانیم عوارض استفاده از سشوار را به حداقل رسانده و از بروز آن‌ها جلوگیری کنیم.
برای پیشگیری از عوارض استفاده از سشوار بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • تا حد امکان از سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید و گاهی اوقات فقط برای حالت دادن به مو‌های خود از آن استفاده کنید.
 • آسیب به مو در زمانی که مو خیس است بسیار بیشتر است و ممکن است منجر به عوارضی مانند الکتریسیته ساکن، شوره سر و تیرگی مو شود. پس حتما قبل از استفاده از سشوار موهای خود را خشک کنید.
 • زمانی که موها هنوز خیس هستند و دمای کمتری نسبت به محیط دارند، موها را به طور ناگهانی در معرض گرمای شدید و بادهای بسیار گرم سشوار قرار ندهید و دمای سشوار را روی شدت متوسط قرار دهید. در نهایت حتماً از باد سرد سشوار برای خنک شدن موها استفاده کنید.
 • اجازه ندهید موها با سشوار کاملا خشک شوند، زیرا موها همیشه به مقداری رطوبت نیاز دارند.
 • حتماً از ماسک مو استفاده کنید و موهای خود را تقویت کنید. قبل و بعد از سشوار از سرم‌های کریستالی مخصوص استفاده کنید.
 • هنگام حالت دادن به مو سشوار باید ۱۲ تا ۳۰ سانتی‌متر از مو فاصله داشته باشد و همچنین زاویه ۹۰ درجه نسبت به مو داشته باشد تا به ریشه مو آسیب نرسد.
 • هر دسته از موها را بیش از چند ثانیه در معرض باد گرم سشوار قرار ندهید و مرتب جای سشوار را عوض کنید.
 • حتماً از برس برای خشک کردن موها با سشوار استفاده کنید تا موها سریعتر خشک شوند و حالت بگیرند.
 • برای کاهش عوارض استفاده از سشوار و آسیب مو، از یک نازل مخصوص سشوار برای مهار گرما و شدت باد استفاده کنید.
 • بعد از رنگ کردن مو سشوار از استفاده نکنید. در این مواقع مو شکننده‌تر و آسیب پذیرتر از موهای معمولی است و نیاز به تقویت دارد.

عوارض سشوار برای مو - زن

آیا می‌توانیم هر روز سشوار بکشیم ؟

با توجه به تمام این مزایا و معایبی که عنوان کردیم، آیا می‌توانیم هر روز سشوار بکشیم ؟

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، هر وسیله‌ای که با حرارت، موها را حالت می‌دهد می‌تواند به موهای شما آسیب بزند؛ چه یک بار در هفته از آن استفاده کنید چه هر روز. اما قرار گرفتن موها در معرض دمای بالا آن هم به‌صورت روزانه می‌تواند بسیار مخرب باشد. مطمئن باشید که اگر استفاده از سشوار را محدود کنید، برای سلامت موهای شما بهتر است. هر چقدر کمتر از این وسیله استفاده کنید، موهای شما سالم‌تر می‌ماند.

البته کنار گذاشتن سشوار برای همیشه، کار سختی است. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید این کار را متوقف کنید، باید تا جایی که می‌توانید فاصله‌ی بین هر بار استفاده از سشوار را افزایش دهید. مثلا می‌توانید آن را به زمان‌هایی محدود کنید که قرار است در یک مهمانی یا رویداد خاص شرکت کنید.

خشک کردن مو با سشوار یا در هوای آزاد؛ کدام‌یک بهتر است ؟

همان‌طور که بالاتر خواندید، استفاده از سشوار می‌تواند به موها آسیب بزند. آسیب سشوار به مو با مصرف بیش‌از‌اندازه‌ی این وسیله، بیشتر هم می‌شود. مهمترین دلیلی که باعث می‌شود سشوار به موها آسیب بزند، حرارت بالا است. در نتیجه اگر این کار را درست انجام دهید، سشوار کشیدن آن‌قدرها که تصور می‌کنید، مخرب نیست. جالب است بدانید که تحقیقات اخیر نشان داده است که خیس ماندن موها برای طولانی‌مدت هم می‌تواند آسیب‌زا باشد.

برای اینکه بفهمیم کدام روش برای خشک کردن مو بهتر است، بد نیست که درمورد آناتومی مو بیشتر یاد بگیریم.

عوارض سشوار برای مو - مو فر

آناتومی مو را بشناسید

هر شکلی از حالت دادن مو با حرارت (شامل سشوار) به تارهای موی شما آسیب می‌رساند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ که در Annals of Dermatology منتشر شد، به‌طور خاص اشاره کرد که عدم استفاده از سشوار منجر به «سطح موی نسبتاً محافظت شده» می‌شود؛ در حالی که استفاده از آن به آسیب بیشتر مو منجر می‌شود.

برای درک اینکه چگونه این اتفاق می‌افتد، نگاهی دقیق‌تر به آناتومی تارهای موی می‌اندازیم:

 • کوتیکول: به‌عنوان لایه‌ی بیرونی فیبر مو، از پوسته‌های همپوشانی‌شده‌ای تشکیل شده است که یا به‌طور مرتب (معمولاً در انواع موهای صاف) در یک راستا قرار دارند یا به‌صورت نامنظم (معمولاً در انواع موهای مجعد و پیچ‌دار) کنار هم قرار گرفته‌اند.
 • کورتکس: لایه‌ی میانی تار مو است که از پروتئین‌های کراتین و لیپیدهای ساختاری تشکیل شده است.
 • مدولا: داخلی‌ترین لایه‌ی فیبر مو، معمولاً در موهای زبر و خشن وجود دارد. این یک منطقه‌ی مرکزی از سلول‌هایی است که به شکلی نامرتب بسته‌بندی شده‌اند.
 • کمپلکس غشای سلولی (CMC): چسبی است که سلول‌های مو را در کنار هم نگه می‌دارد. سه نوع از آن وجود دارد: کوتیکول-کوتیکول، کوتیکول-کورتکس و کورتکس-کورتکس.

آیا بهتر است که موها در هوای آزاد خشک شوند ؟

در این مرحله و با توجه به توضیحات، ممکن است فکر کنید که خشک ‌کردن مو با هوا، به خشک ‌کردن مو با سشوار ارجحیت دارد. اما یافته‌های علمی متفاوت است و می‌گوید در شرایطی ممکن است سشوار کشیدن بهتر باشد.

بر اساس مطالعه‌ی سال ۲۰۱۱ در مورد آسیب سشوار به مو، یک نتیجه‌ی شگفت‌انگیز به دست آمد: خشک کردن مو با هوا به CMC در الیاف مو آسیب می‌زند در حالی که خشک کردن با سشوار آسیب نمی‌زند. دلیل احتمالی این امر این است که وقتی موهای شما خیس می‌شوند، ساقه‌های مو متورم می‌شوند؛ از جمله لایه‌ی دلتای CMC.

متأسفانه، خشک کردن مو با هوا فرآیندی کند است، زیرا ممکن است تا دو ساعت طول بکشد تا تارهای موی شما به‌طور کامل خشک شوند. در این دوره، CMC درون رشته‌های مو به‌طور مداوم در معرض آب قرار می‌گیرد و در حالت متورم می‌ماند. محققان هشدار دادند که این شرایط ممکن است حتی از استفاده از سشوار هم مضرتر باشد.

عوارض سشوار برای مو - برس

۵ روش علمی برای کاهش دادن آسیب سشوار به مو

اگر می‌خواهید از سشوار برای خشک کردن مو استفاده کنید و کمترین آسیب را به موهای خود وارد کنید، با استفاده از این چند نکته می‌توانید آسیب‌های سشوار را به حداقل برسانید.

۱. در حمام از نرم‌کننده استفاده کنید

برای اینکه سشوار کشیدن شما نتیجه‌ی خوبی داشته باشد و ظاهری شبیه به سشوار کشیدن یا براشینگ در سالن پیدا کند، باید مراقبت و رسیدگی به مو را از داخل حمام شروع کنید. در حمام از نرم‌کننده‌ی مو استفاده کنید. با استفاده از نرم‌کننده موهای شما نرم‌تر و درخشان‌تر دیده می‌شوند و شانه کردن آن‌ها راحت‌تر می‌شود.

بسته به وزن مولکولی مواد مورد استفاده در ساخت نرم‌کننده، این محصول در کوتیکول‌های مو جذب می‌شود و حتی ممکن است به لایه‌ی کورتکس مو نفوذ کند. این ویژگی به کاهش اصطکاک و جلوگیری از گره خوردن و وز شدن مو کمک می‌کند و به‌طور هم‌زمان درخشندگی و صافی آن را افزایش می‌دهد. در واقع، تحقیقات علمی استفاده از نرم‌کننده را توصیه می‌کنند.

۲. موی خیس را سشوار نکشید

سشوار کشیدن موها بلافاصله پس از بیرون آمدن از حمام، باعث آسیب رسیدن به مو می‌شود. درواقع این کار یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای آسیب زدن به مو با سشوار است.

به‌جای این کار باید بعد از بیرون آمدن از حمام، به‌آرامی موهای خود را با حوله خشک کنید و آب اضافی آن را بگیرید. از حوله‌های میکروفایبر استفاده کنید که قدرت جذب بیشتری داشته باشند. موقع خشک کردن مو با حوله، این کار را با شدت انجام ندهید و موها را با شدت بین حوله فشار ندهید. این کار باعث وز شدن موها می‌شود. حوله را روی مو بگذارید و بردارید. وقتی ۷۰ تا ۸۰ درصد رطوبت موها گرفته شد، آن را با یک شانه‌ که دندانه‌های درشت و بافاصله دارد، شانه کنید و گره‌های آن را باز کنید.

عوارض سشوار برای مو - زن

۳. از محافظت‌کننده‌های سیلیکون‌دار استفاده کنید

محصولات زیادی به‌عنوان محافظ مو در برابر حرارت تولید می‌شوند. این مرحله بسیار مهم است و نباید از آن صرف نظر کنید. از این محصولات استفاده کنید و سعی کنید مدل‌هایی را بخرید که بر پایه‌ی سیلیکون باشند. تمام انواع اسپری‌ها و سرم‌های محافظ مو، مناسب و کاربردی نیستند. علم توصیه می‌کند که از محصولات بر پایه‌ی سیلیکون استفاده کنید تا حرارت در سراسر تارهای موهای شما به‌صورت یکنواخت توزیع شود.

محصولات مختلفی برای حفاظت از مو موقع سشوار کشیدن تولید می‌شوند که ممکن است بسته به محصول خواص متفاوتی داشته باشند. مثلا:

 • باز کردن گره‌های مو
 • کاهش وز شدن مو
 • نرم و درخشان شدن مو

۴. به دمای سشوار توجه کنید

واضح است که هر چقدر دمای سشوار بالاتر باشد، آسیبی که به کوتیکول مو می‌زند شدیدتر است. امروزه تمام وسایل حالت‌دهنده‌ی مو که با حرارت کار می‌کنند، درجه‌بندی برای تنظیم دما دارند. شاید بپرسید که دمای مناسب چند درجه است ؟ بهترین دما برای خشک کردن موها دمای ۶۰ درجه است. اگر سشوار شما درجه‌بندی مقدار دما ندارد، از بین مقادیر کم، متوسط و زیاد، همیشه کمترین حالت را انتخاب کنید.

عوارض سشوار برای مو - دیفورزر

۵. از دیفیوزر استفاده کنید

کسانی که موهای مجعد و فر دارند باید موقع سشوار کشیدن از دیفیوزر یا دیسپانسر استفاده کنند. دیفیوزر یکی از سری‌هایی است که معمولا همراه با سشوار عرضه می‌شود. حتی می‌توانید آن را جداگانه هم تهیه کنید. با این وسیله که شبیه به کاسه است، هوای گرم از لابه‌لای فر موهای شما رد می‌شود و شکل آن را حفظ می‌کند و بهتر لابه‌لای موها پخش می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید