برای کسب تجربه در کار باید راز و رمزهای طلایی برای با تجربه شدن در کار و حرفه خود را یاد بگیرید. گروه موفقیت پارس مگ آن را در اختیارتان قرار می دهد.

فهرست محتوا پنهان

مزایای کسب تجربه در کار

برای اینکه منظور ما در خصوص کسب تجربه در کار را بهتر متوجه شوید و با مزایای بالقوه تجربه کاری آشنا شوید، لیستی را از برخی از این مهارت‌های حرفه‌ای تهیه کرده‌ایم.

شاید بهتر باشد به‌جای اینکه تمام تابستان را به نوشیدن آب‌میوه در ساحل بگذرانید، به فکر یک دوره کارآموزی یا شغلی مرتبط با رشته خود باشید. به هر حال، این می‌تواند مهم‌ترین تصمیم شغلی‌ای باشد که تابه‌حال گرفته‌اید.

متکی‌به‌خود‌بودن

بر خلاف مدرسه، دانشگاه تا حدی متکی‌به‌خودبودن را تقویت می‌کند؛ یعنی ترغیبتان می‌کند که پاسخ‌های خود را پیدا کنید و مسیرتان را بیابید.

اما به‌کاربردن این مهارت در محیطی آکادمیک با انجام آن در محیط کار، به‌طور کامل متفاوت است و وقتی که مسائلی بیشتر از نمرات دانش‌آموزان تحت‌نظارت قرار می‌گیرد، آنها بیشتر احساس خودآگاهی می‌کنند.

اثبات اینكه می‌توانند معتمد و امین باشید، وظیفه‌ای را بر عهده بگیرید و آن را به‌طور مستقل انجام ‌دهید، به شما به‌عنوان کارمند احساس خرسندی و رضایت را منتقل می‌کند.

همچنین کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید، دریابید که چگونه می‌توانید نقاط قوتتان را پرورش دهید و کسب تجربه در کار ارزشمندی را کسب کنید.

کسب تجربه در کار

مهارت‌های بین‌فردی

گسترش مهارت‌های بین‌فردی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در واقع فقط می‌تواند در محیط کار به‌طور مؤثری به‌ دست ‌آید. در حقیقت، توانایی برقراری ارتباط با شفافیت و درایت برای هر کارمند موفقی، یک نیاز اساسی محسوب می‌شود.

هرچند این فقط به‌معنای توانایی صحبت‌کردن و گوش‌دادن نیست. یادگیری هنرهای ظریف ارتباطی، از جمله دانستن اینکه چه زمانی باید پیش‌قدم شوید و چه زمانی باید یک قدم به عقب برگردید، ضرورت دارد.

اینها درس‌هایی هستند که فقط در تجارب کاری واقعی می‌توان آموخت و مشاهده کرد. سرانجام، هنگامی که شغل تمام‌وقتتان را شروع کنید، به‌طور قطع این مهارت‌ها بیشترین کمک را به شما خواهند کرد؛ بنابراین، آنها را نادیده نگیرید.

مهارت حل مسئله

هیچ کارفرمایی کارمندی را که در طول کار روزانه، به‌طور مرتب به مشکل برمی‌خورد، نمی‌خواهد؛ بلکه آنها کسی را می‌خواهند که ابتکارعمل داشته‌ باشد و خودش برای مشکلات راه‌حل‌هایی پیدا کند.

خوشبختانه، درصورتی که تجربه استفاده از تدبیر خود را داشته باشید، فعال و زرنگ بودن بسیار آسان‌تر است؛ در این صورت، از روز اول به‌طور مداوم به کمک همکاران باتجربه خود نیاز نخواهید داشت.

عادت به تصمیم‌گیری، در مراحل بعدی نیز به شما کمک می‌کند. اگر آرزو دارید که به سمَت مدیریتی یا سرپرستی ارتقا پیدا کنید، مطمئنا توانایی حل مشکلات با درجه‌ای از اعتمادبه‌نفس، شما را به‌عنوان گزینه‌ای‌ مناسب معرفی می‌کند.

کسب تجربه در کار

 آگاهی تجاری

اگرچه این می‌تواند مختص صنعت باشد، به‌دست‌آوردن یک درک کلی از نحوه کار و عملکرد سازمان‌ها، انتقال شما به محل کار را بسیار آسان‌تر می‌کند.

به‌طور خاص، شناختی که از راه تجربه درمورد رشته خودتان به‌ دست می‌آورید، نه‌تنها می‌تواند نشانه واضح‌تری از مناسب‌بودنتان در این صنعت باشد، بلکه در زمینه شغلی به شما دانشی نیز می‌دهد که می‌توانید به‌وسیله آن در مصاحبه‌ها کارفرما را تحت‌تأثیر قرار دهید.

به‌طور کلی تجربه کاری می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که تصمیم‌گیری چگونه و توسط چه کسی انجام می‌شود و فرهنگ یک شرکت چگونه می‌تواند بر جایگاه شما در آن تأثیر بگذارد.

بلوغ و پختگی

ممکن است در آن زمان متوجه نشوید، اما به‌عنوان یک دانشجو هنوز به‌نسبت نابالغ هستید. با اینکه آموزش عالی بسیار خوب و بااهمیت است، اما هنوز تا حدی به نوعی از افراد محدود هستید که با آنها، ازجمله در زمینه‌های کاری و انگیزه‌هایشان، معاشرت می‌کنید.

ممکن است که در این زمان مواجهه شما با دنیای واقعی همچنان کم باشد.

کار در تیمی که همکارانتان از نظر سن، تجربه کاری و دانش به‌شدت متفاوت هستند، می‌تواند درکتان را تغییر دهد و به شما امکان این را بدهد که همه‌چیز را متفاوت ببینید.

این بلوغ تسریع‌شده نه‌تنها شما را برای موقعیت شغلی آینده در وضعیت خوبی قرار می‌دهد، بلکه تا حد زیادی برای تحصیلاتتان نیز مفید است. با داشتن دیدگاهی متعادل‌تر و شروع‌کردن به دیدن جهان خارج از فضای آکادمیک، شخصیتتان به‌سرعت رشد می‌کند.

 کار تیمی

اگر با دیگران به‌خوبی همکاری نمی‌کنید، پس احتمالا باید به فکر راه‌اندازی مشاغل شخصی باشید. هر شرکت موفقی در جهان، بر اساس کار تیمی بنا شده‌ است.

باید بیاموزید که چگونه در یک تیم کار کنید، تجربه کاری خوبی را به دست آورید و تشخیص دهید که نقاط قوت و ضعف افراد، فقط در صورت ترکیب در یک تیم بزرگ‌تر، مؤثر واقع می‌شود.

همچنین این مسئله، یکی از معدود سؤالات قطعی‌ای است که در مصاحبه با آن روبه‌رو خواهید شد؛ «راجع به زمانی صحبت کنید که در تیمی کار می‌کردید.»

اگر در پاسختان، به غیر از تکالیف تیمی یا ورزش، چیزی برای گفتن نداشته باشید، ممکن است در مقابل کسانی که پروژه‌های تیمی بزرگی را در محیط کاری تحت‌فشار انجام داده‌اند، یک امتیاز منفی بگیرید.

کسب تجربه در کار

 مهارت‌های عملی

به‌طور قطع، وظایف هر شغلی متفاوت است و بسته به حرفه خود با سیستم‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی روبه‌رو خواهید شد، هرچند، فارغ از صنعت شما، برخی از موارد مشترک هستند.

به‌عنوان مثال‌، از همه استخدامی‌های جدید انتظار می‌رود که مهارت‌های پایه کامپیوتری را بلد باشند، اما اگر از قبل، امضای ایمیل را تغییر نداده‌اید یا داده‌ها را به نمودار تبدیل نکرده‌اید، پس کجا قرار است اینها را یاد بگیرید؟

همچنین آشنایی با برخی از ابزارهای مهم، مانند اکسل (Excel) بسیار ارزشمند خواهد بود. دانستن فرمول‌ها و قابلیت‌های پیشرفته‌تر نیز مطمئنا به‌ کارتان خواهد آمد.

اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس

مدت‌هاست که به‌عنوان یک حقیقت روان‌شناختی پذیرفته شده‌ است که داشتن شغل و تجربه کاری، احساس عزت‌نفس و ارزشمند‌بودن را در شما افزایش می‌دهد و به یک فرد بااعتمادبه‌نفس و توانمند تبدیلتان می‌کند؛ این یک مؤلفه اساسی برای رشد شخصیتی و شغلی شماست.

دیگران نیز به این مسئله‌ توجه می‌کنند. در دانشگاه، بسیاری از دانشجویان سربه‌زیر هستند و ترجیح می‌دهند که منزوی باشند؛ اما در مصاحبه‌ها و در محل کار، این می‌تواند به‌عنوان تعامل‌نداشتن یا حتی بدتر، به‌عنوان نشانه‌ای از بی‌تفاوتی شما تفسیر شود.

انجام کاری که هر روز از آن لذت می‌برید و خوب‌بودن در آن، بهترین ویژگی‌های شما را به نمایش می‌گذارد.

مهارت‌های سازمانی

دانشگاه، مهارت‌های سازمانی را تا حدی آموزش می‌دهد، اما پایین‌آمدن نمره به‌دلیل وقت‌نگذاشتن روی یک مقاله، قیاس‌پذیر با شرایطی نیست که کل تیم‌های مختلف از گروه‌های دیگر و شرکت‌های خارجی، به شما اعتماد کرده‌اند تا در مهلت مقرری پیشنهادتان را ارائه کنید.

حتی بدون اشاره به چنین مثال‌های افراطی‌ای، این یک واقعیت ساده است که دنیای کار از نظر مدیریت زمان بسیار سخت‌گیرانه‌تر از دانشگاه است.

تجربه کاری موارد بسیاری را به شما می‌آموزد؛ از موضوعات ساده‌ای، مانند هر روز به‌موقع‌ رسیدن، گرفته تا مسائلی پیچیده‌تر، همچون یادگیری نحوه برخورد با مدیران مختلف و اولویت‌بندی تقاضای آنها، انجام هم‌زمان چندین کار و تحویل به‌هنگام و باکیفیت همه گزارش‌ها.

کسب تجربه در کار

شبکه‌سازی

اگر شما یک کارآموز ۳ماهه در بخش کوچک و کم‌اهمیتی از شرکت‌ها هستید، به این معنا نیست که نمی‌توانید دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهید.

در واقع باید یاد بگیرید که چگونه با همکاران، مدیران و حتی مشتریان، به‌شکل حرفه‌ای رابطه برقرار کنید و آن را توسعه دهید؛ این، مهارت حیاتی و مهمی است که در تمام مدت کارتان از آن استفاده خواهید کرد.

ساختن شبکه ارتباطی با افراد مختلف، می‌تواند به فرصت‌های بسیاری نیز منجر شود. اگر در طی این سه ماه، با نگرش و توانایی خود دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهید، ممکن است بعد از فارغ التحصیلی یک پیشنهاد کار دائمی در انتظارتان باشد یا ممکن است یک مشتری را چنان تحت‌تأثیر قرار داده‌ باشید که پیشنهاد ‌کند که اگر به‌دنبال کار هستید، با او تماس بگیرید.

هرگز نمی‌توانید تصور کنید که بعدها که در حرفه خود پیشرفت می‌کنید، این ارتباطات چقدر مهم خواهند بود. تجربه کاری عملی به شما کمک می‌کند تا ارتباطات خود را پرورش دهید.

 آداب معاشرت

درک ادب حرفه‌ای و شغلی، چیزی است که در کلاس درس آموزش داده نمی‌شود؛ فقط با دیدن و تقلید می‌توان آن را یاد گرفت.

بسیاری از فارغ‌التحصیلان به محیط‌های حرفه‌ای عادت ندارند و می‌توانند در مراحل اولیه با مشکل روبه‌رو شوند. این موضوع می‌تواند عواقب دور از تصوری داشته ‌باشد.

دانستن اینکه چگونه باید در ایمیل یا مکالمه تلفنی خود را معرفی کنید، تقریبا ساده به نظر می‌رسد، اما اگر این کار را اشتباه انجام دهید، می‌تواند تأثیر منفی و ماندگاری روی شما بگذارد.

هیچ‌چیزی خجالت‌آورتر از این نیست که به شما گفته شود که چطور باید به‌طور صحیح به تلفن‌ها پاسخ دهید.

چطور کسب تجربه در کار کنید؟

تجربیات خودتان را از سر بگذرانید و از کار لذت ببرید بخشی از لذت بردن از حرفه، بدست آوردن تجربیات است، هر روز پس از دیروز؛ آیا شما در به حداکثر رساندن پتانسیل خود به خود، ایمان دارید؟

آیا هر گام ممکن را برای پیشرفت در کار خود برمی دارید؟ اگر نه، پس باید زودتر مسیری را دنبال کنید و برای موفقیت خود، کار کنید.شما فقط از حرفه خود چیزی را دریافت می کنید، که در آن هزینه می کنید ، به توصیه های این بخش توجه کنید.

کسب تجربه در کار

15 توصیه کارآمد برای کسب تجربه در کار

هر سوالی را که دارید مطرح کنید

یک باور عامیانه وجود دارد، که مطرح کردن سوال نشانه ای از ضعف است با این حال، هنگامی که به موفق ترین افراد در صنعت خودشان نگاهی بیندازیم، دقیقا خلاف این امر صادق است.

سوالاتی که به شما کمک می کند تا پایه دانش خود را گسترش دهید، که پای شما را به سمت فرصت های جدید و هیجان انگیز باز خواهد کرد. سوالاتی را نیز نشان می دهد که منافع طبیعی در صنعت شما، اثبات می کند که شما یک کارگر سخت کوش و متفکر هستید.

 بازگشت به مدرسه نکته مهم در کسب تجربه در کار

حتی مدیران موفق و کارآفرینان هم زمانی برای رفتن به سمینارهای آموزشی و کلاس های کالج های محلی اختصاص می دهند در واقع، بسیاری از متخصصان موفق کسب و کار عضو چندین کالج هستند، که مستقیماً در کار خود راهنمایی می گیرند.

در حالی که شما نیازی به پیگیری در گرفتن Ph.D. ندارید ،باید حداقل فرصت های آموزشی را کشف کنید، که می تواند به طور بالقوه به پیشرفت حرفه شما کمک کند.

اگر شما یک متخصص فروش هستید که با تمام افرادی که در تمام طول روز مشغول به کار هستند سر و کار دارید، پس در بعضی دوره های روانشناسی ثبت نام کنید، تا در مورد روان انسان و بهبود تکنیک های فروش خود بیشتر بدانید سرمایه گذاری در آموزش ،به سادگی کمک خواهد کرد که بیشتر از حرفه خود نتیجه بگیرید.

 به طور منظم بر چالش های جدید متمرکز شوید

آیا شرکت شما یک مشتری دارد که هیچ کس مایل نیست به او سرویس دهد؟ پس این شانس شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دست و پنجه نرم کردن با مشتریانِ دشوار است.

هنگامی که چالش های جدیدی را در پیش می گیرید، رزومه خود را گسترش می دهید، و اغلب خود را در مورد آنچه می دانید غافلگیر خواهید کرد.

 منبعی برای دیگران باشید

بخشی از یک احساس خوب در حرفه شما ،می تواند این باشد که قادر به ،به اشتراک گذاشتن آنچه می دانید با دیگران باشید اگر افراد جدیدی برای شرکت شما کار می کنند که به نظر می رسد به چالش برخورده اند، آنها را کنار بکشید، با آنها دست بدهید و به آنها کمک کنید، تا به موفقیت دست یابند.

موفقیت شغلی شما تنها زمانی کامل خواهد شد ،که بتوانید این دانش را با دیگران به اشتراک بگذارید و به شکل تاثیرگذاری بر نسل جدید افراد در حوزه ی کاری خود، کمک کنید.

اهدافی داشته باشید که در بلندمدت برای آنها تلاش کنید

همیشه ارتقاع جدیدتری که می توانید به دست آورید و اهداف جدیدی که می توانیددر حرفه خود به دست آورید وجود خواهد داشت کلید ،این است که آن اهداف را شناسایی کنید و سپس برنامه ای برای دستیابی به آن ها تهیه کنید.

به جای اینکه از کار خود بخاطر تداخل کارها و اولویت ها بگذرید، همیشه باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را برای پیشبرد حرفه خود همزمان در نظر داشته باشید.

کسب تجربه در کار

همیشه برای قدم بعدی آماده باشید

یک روز، شما ممکن است در اطراف دفتر خود نگاه کنید و متوجه شوید که پتانسیل خود را به طور کامل با کارفرمای فعلی خود به حداکثر می رسانید آیا این بدان معنی است که شما خود را در حرفه خود به انتها رسانده اید؟

نه، به این معنی است که وقت آن است که شما به مرحله بعدی در ماجراجویی خود بروید. شما همیشه باید پرونده ی گزینه های اشتغال خود را باز نگه دارید و هرگز نترسید که گام بعدی را در راه پیشرفت شخصی خود بردارید.

با وقف خود در شغلتان بیشترین نتیجه را بگیرید

به سختی کار کرده اید، تا اکنون این کار را داشته باشید، پس وقت آن است که بتوانید همه چیز را به دقت به سمت پیشرفت هدایت کنید و در زندگی حرفه ای خود خروجی بیشتری داشته باشید.

کارفرمای خود را درک کنید

بعضی از افراد سال ها کار خود را انجام می دهند بدون این که واقعا کارفرماهای خود را بشناسند یا درک کنند. سعی کنید که حتما وقت خود را برای شناخت و درک کارفرمای خود بگذارید که در روند رشد شما و کسب تجربه در کار بسیار مثبت خواهد بود.

 انتقاد کردن سازنده در کسب تجربه موثر است

یکی از سخت ترین مسائل برای همه ما برای یادگیری این است که چگونه با نقد سازنده برخورد کنیم و چگونه از این انتقادات برای بهبود عملکرد خود در کار استفاده کنیم بله، بعضی از کارفرمایان واقعا ایرادگیر هستند و مایلند همه چیز را یا طبق روش خود انجام دهند یا کلاً انجام ندهند.

اما بعضی از کارفرمایان ،به راحتی بازخوردی نشان می دهند ،تا شما بتوانید کار خود را بهتر انجام دهید .. بنابراین می توانید در کار خود پیشرفت کنید.

کسب تجربه در کار

 رشد و ترویج روابط

داشتن دوستی در محل کار با بعضی از افرادی که با شما یا نزد شما کار می کنند، معمولاً یک عنصر مثبت در رضایت شغلی است که موجب ایجاد انگیزه بیشتر برای انجام کار خود با توجه به بهترین توانایی های شما می شود.

فقط مطمئن شوید که با افرادی که مثل شما، به بهبود کارهای خود متمرکزند دوست شده اید، (و از دوستی و داشتن ارتباط با کسانی که از زیرکار در می روند اجتناب کنید).

فرصت های یادگیری مهارت های جدید را از دست ندهید

هر چه بیشتر بر سر یک کار مشغول باشیم، بیشتر احتمال دارد که از آن خسته شویم – شاید باید فقط در حال حرکت بود – تا زمانی که دیگر در کسب و کار فوق العاده شده ایم.

یک راه حل این مشکل، استفاده از فرصت ها برای تحصیلات و آموزش های اضافه است، که کارفرمایان آنها را به شما پیشنهاد می دهند.

بخشی از راه حل باشید

برای کسب تجربه در کار بدانید آن همکاری نباشید که همه از وی متنفرند، کسی که همیشه سریع به مشکلات (در حالی که ارائه هیچ راه حلی ندارد) اشاره می کند.

در عوض، ممکن است، تلاش کنید و بتوانید، که یک حلال مشکل باشید حلال مشکلات بودن، یک مشخصه ی ارزشمند در هر محل کار است.

از سخن چینی و غیبت کردن اجتناب کنید

گفتن ندارد ، اما ما به هر حال آن را می گوییم ! همیشه بهتر است که یک گوش در باشد و دیگری دروازه؛ مهم نیست که ممکن است چقدر کارمند خوبی باشید، شناسایی فرد سخن چین سریع رخ می دهد و منجر به از دست دادن موقعیت خود در مقابل رئیس و کارفرما می شوید. این را در لیست کسب تجربه در کار بنویسید و داشته باشید.

کسب تجربه در کار

همچنین شما را از تمرکز بر کارتان دور خواهد کرد.

 برای پروژه های جدید داوطلب باشید

این که آیا به دنبال کارهای کوچک خود هستید یا سعی کنید با رئیس به برخی از نکات برسید، و داوطلب شدن برای انجام کار و مسئولیت های بیشتر ،می تواند منجر به رضایت بیشتر شغلی، عملکرد بهتر کار و شاید حتی جهت دهی جدیدی برای حرفه شما شود.

 مربی کارمندان جدید و کارکنان جوانتر باشید

یکی از بزرگترین تجربیات در محل کار ، زمانی است که یک کارمند ماهر، کارمند مربی، داوطلب آموزش به کارمند کم تجربه و یا نیروی استخدامی جدید می شود .

کمک به کم تجربه ها و تازه کارها برای یاد گیری، شما را متصل می‎کند ، منجر به رضایت شخصی عمیق کارفرما می شود و در رویارویی منحصر به فردی با رئیستان قرار می دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید