شاید زمانی باشد که در صورتی نرسیدن ویتامین ها به پوست، چشمان زیبا یا بینی ظریف شما تحت الشعاع قرار گیرد بنابراین مهمترین کاری که برای زیبایی ظاهرتان باید انجام دهید، رسیدگی به سلامت پوست می‌باشد. سوال اینجاست که چگونه؟ به جز مصرف مداوم ضدآفتاب، استفاده از مواد آرایشی مرغوب و تمیز نگه داشتن پوست، چه کار دیگری می‌توان برای سلامت پوست انجام داد؟ پاسخ این سوال در مصرف ویتامین‌های مختلف نهفته است.

اگر می‌خواهید پوست سالمی داشته باشید، باید مصرف برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین D، A، C و E را در برنامه روزانه خود بگنجانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نقش ویتامین های مختلف برای سلامت پوست به اسکرول کردن این متن ادامه دهید.

بهترین ویتامین های پوستی

گفتیم که برای سلامت پوست باید مصرف برخی از این ویتامین‌ها را مدنظر داشته باشید. عمر انسان که سپری می‌شود، تولید برخی از این ویتامین‌ها در بدن کاهش می‌یابد و هیچ چاره دیگری نیست جز اینکه برای کسب این ویتامین‌ها به مصرف مکمل روی آوریم.

ویتامین‌های پوستی سبب می‌شوند که پوست ما در گذر زمان، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و سالم‌تر بماند. برخی از مهمترین ویتامین‌های پوستی را در ادامه فهرست کرده‌ایم:

ویتامین A

هرکسی که ذره‌ای به سلامت پوست خود اهمیت ‌دهد، یک ورق قرص یا مکمل ویتامین A در جعبه داروهای خود نگه می‌دارد. ویتامین A می‌تواند منجر به تقویت کلاژن پوست شود و به این ترتیب از پیری آن جلوگیری کند. در واقع مهمترین چیزی که برای سلامت پوست خود نیاز داریم، کلاژن می‌باشد. بسیاری‌ از افراد و پزشکان باور دارند که کلاژن برای چاقی صورت بسیار مفید و موثر است و می‌تواند از افتادگی و چروک شدن پوست جلوگیری کند.

البته این موارد، تنها نفع ویتامین A نیست و با مصرف مداوم آن، می‌توان از التهاب و قرمزی پوست نیز جلوگیری کرد. اگر می‌خواهید یک کرم پودر خریداری کنید یا به دنبال خرید یک آبرسان پوستی هستید، حتما روی جعبه آن را مطالعه کرده و مطمئن شوید که حاوی ویتامین A است.

بیشتر محصولاتی که بر پایه رتینول یا رتینوئید ساخته شده‌اند، حاوی این ویتامین هستند. اگر هم اعتقادی به مواد بهداشتی و آرایشی ندارید و ترجیح می‌دهید که این ویتامین را به شکل طبیعی از مواد غذایی دریافت کنید، حتما مصرف سیب زمینی، کلم پیچ، اسفناج، هویج و تخم مرغ را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

ویتامین D

پزشکان به ما می‌گویند که همیشه، بخشی از روز را در معرض نور آفتاب سپری کنیم. این منبع حیات و انرژی بشر، می‌تواند بهترین عامل جذب ویتامین D هم باشد. شاید فکر کنید که نور آفتاب می‌تواند به پوست ضرر بزند اما عدم قرارگیری مطلق در برابر آن هم، قطعا برای پوست شما مفید نیست.

اگر به بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس مبتلا هستید، هیچ چیز به اندازه ویتامین دی نمی‌تواند به درمان شما کمک کند. ویتامین دی می‌تواند به کاهش التهابات پوستی کمک کند و رنگ آن را تعدیل خواهد کرد. برای افراد بالغ توصیه می‌شود که روزانه هزار واحد ویتامین دی مصرف کنند.

برخی از مهمترین منابع دریافت ویتامین دی شامل موارد زیر است:

  • قرارگیری در معرض آفتاب(روزانه 10 دقیقه، بهتر است که آفتاب صبحگاهی یا بعدازظهر را برای این مدت انتخاب کنید.)
  • مصرف غلات و حبوبات
  • جگر، ماهی تن و سالمون
  • ماست‌های حاوی ویتامین دی

هرکسی که به دنبال جلوگیری از پیرشدن پوست خود است، حتما مصرف ویتامین دی را مدنظر قرار می‌دهد. علاوه بر این، ویتامین دی اجازه نمی‌دهد که پوست خشکی داشته باشید، بنابراین نباید از مصرف آن غفلت کنید.

ویتامین C

اگر ذره‌بین بردارید و به دنبال ویتامین C در بافت بدن باشید، می‌توانید آن را در لایه‌های اپیدرم و درم پوست پیدا کنید. برای تولید کلاژن، پوست ما به ویتامین C احتیاج دارد و شاید به همین دلیل باشد که به این ویتامین، بمب ضدپیری هم می‌گویند.

ویتامین سی، نوعی آنتی اکسیدان طبیعی است که اجازه اثرگذاری اشعه خورشید روی پوست را نمی‌دهد و آسیب سلولی ناشی از آن را کم می‌کند. اگر جایی از بدن شما زخم شده و می‌خواهید زودتر بهبود پیدا کنید، حتما مصرف مکمل ویتامین سی را در برنامه بگذارید.

اگر از کسانی که گذر عمر روی پوستشان نمودی نداشته سوال کنید، قطعا به شما می‌گویند که به منبع بی‌کران ویتامین سی متصل بوده‌اند. ویتامینی که در دفع علائم پیری، عالی عمل می‌کند و برای همه افراد لازم و ضروری است.

ویتامین E

اگر بگوییم که ویتامین E یکی از مهمترین ویتامین‌های پوستی است که عدم مصرف آن، عواقب جدی برای پوست خواهد داشت، قطعاً بیراه نگفته ایم. لازم نیست برای یافتن آنتی اکسیدان پوستی به سراغ مواد آرایشی گرانقیمت یا ماسک‌های متنوع بروید؛ کافیست مصرف ویتامین E را در سبد دارویی خود بگنجانید.

ویتامین E مانند یک سد محکم در برابر اشعه‌های مضر خورشید مانند فرابنفش می‌ایستد و اجازه نمی‌دهد که لکه‌های تیره و چروک‌ها، روی پوست ایجاد شوند. جالب اینجاست که پوست ما، خود قادر به تولید این ویتامین از طریق سبوم است اما مانند هر ویتامین دیگری با افزایش سن، تولید آن در بدن کاهش پیدا می‌کند و به مصرف مکمل احتیاج است.

البته باید بدانید که دریافت ویتامین E از طریق مواد غذایی، موثرتر از مصرف مکمل‌هاست. تا جایی که برای بدن ضرر ندارد، مصرف آجیل‌ها را در سبد غذایی خود بگنجانید. یادتان نرود که مواد خوراکی به تنهایی نمی‌توانند ویتامین E موردنیاز بدن را تامین کنند، بنابراین حتما یک مکمل هم بخرید تا نیاز روزانه بدن شما به این ویتامین را پاسخگو باشد.

ویتامین K

یادتان می‌آید که در دوران مدرسه، یکی از سوالات مهم درس زیست شناسی این بود که کدام ویتامین برای انعقاد زخم‌ها به کار می‌رود؟! اگر شاگرد زرنگی بودید، پس حتما به خاطر می‌آورید که پاسخ این سوال، ویتامین K بود. ویتامینی که به درمان زخم‌ها، کبودی‌ها و جای جراحی کمک می‌کند و برای ترمیم و بازسازی پوست ضروری و لازم است.

با توجه به این موضوع، اگر زیر چشم‌هایتان همیشه گود و تیره است یا زخم‌هایتان خیلی دیر خوب می‌شوند، احتمالاً کمبود ویتامین K داشته باشید و باید هرچه سریع‌تر برای خرید مکمل این ویتامین اقدام کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که اهل مصرف مکمل نیستند، می‌توانید برای دریافت این ویتامین، مواد خوراکی مانند اسفناج، کاهو، کلم و لوبیا سبز را در سبد غذایی خود قرار دهید. مصرف این مواد خوراکی و مکمل ویتامین K به خیلی از افراد کمک می‌کند تا زودتر از جراحت خود بهبود یافته و جای زخم خود را درمان نمایند.

ویتامین برای صاف شدن پوست

اگر پوستی پر از چین و چروک دارید و نمی‌دانید که کدام یک از ویتامین‌های پوستی را مصرف کنید، قطعا باید به سراغ ویتامین e بروید که برای سلامت عمومی پوست مفید و موثر است. این ویتامین، همانگونه که اشاره کردیم، یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می‌آید که اجازه نمی‌دهد پوست شما به سادگی پیر شود.

کدام ویتامین پوست را روشن میکند؟

برای روشن کردن پوست خود، حتما مصرف ویتامین‌های B5 و B3 را مدنظر داشته باشید. علاوه بر این، مطمئن شوید که مواد آرایشی شما حاوی این دو ویتامین هستند.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم که پوست ما برای سلامت خود به مصرف ویتامین‌های مختلف نیاز دارد. مصرف مداوم و سروقت این ویتامین‌ها باعث می‌شود که تا مدت‌ها بعد از سنین جوانی هم پوست سالم و درخشانی داشته باشیم بدین سبب پس از استفاده مداوم از ویتامین ها به نقش ویتامین های مختلف برای سلامت پوست پی می بریم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید