تکنولوژی یکی از مهم‌ترین عواملی است که تغییرات متعددی در زندگی روزمره به وجود آورده است. فناوری‌های جدید باعث تغییر در نحوه سپری کردن اوقات فراغت شده‌اند. امروزه تلویزیون به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار‌های سرگرمی به حساب می‌آید. با گذر زمان تغییراتی در ساختار تلویزیون‌های خانگی ایجاد شده و تلویزیون‌های سیاه و سفید تا به امروز روند تغییرات مختلفی را طی کرده‌اند.

ویدئو پروژکتور یکی دیگر از جایگزین‌ها، برای تلویزیون بزرگ دیواری است. در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که آیا ویدیو پروژکتور می‌تواند جای تلویزیون را بگیرد؟

تلویزیون یا پروژکتور

تلویزیون یا ویدئو پروژکتور؟

یکی از مسائل اصلی در انتخاب نمایشگر برای منزل، توجه به ابعاد آن است. ابعاد نمایشگر از اهمیت زیادی برخوردار است و به طور مستقیم انتخاب نهایی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از دلایل اصلی رواج سینما‌ها مربوط به بزرگ بودن اندازه صفحه نمایش آن می‌شود. برند‌های مختلف تولید کننده تلویزیون همواره در تلاش برای پیشی گرفتن از یکدیگر بر سر ابعاد تلویزیون هستند. بزرگ شدن ابعاد تلویزیون یک سوی ماجرا است؛ باید همزمان کیفیت تصویر پخش شده را نیز در نظر گرفت. بزرگ شدن اندازه تلویزیون نصب و حمل و نقل آن را دشوارتر می‌کند.

این محدودیت‌ها باعث می‌شود که افزایش اندازه تلویزیون تنها تا حدی امکان پذیر باشد. در راستای کنار گذاشتن این محدودیت، ویدئو پروژکتور‌ها روی کار آمدند. در این نوع نمایشگر‌ها می‌توان به راحتی ابعاد صفحه نمایش را تغییر داد. جدا بودن جعبه پخش ویدئو از صفحه نمایش، تعیین اندازه را آسان‌تر می‌کند.

تفاوت بین تلویزیون و پروژکتور در چیست؟

اگر اهل مسافرت‌های پی در پی هستید و در عین حال نمی‌توانید از فیلم و سریال‌های محبوب خود دل بکنید؛ ویدئو پروژکتور مخصوص شما است. حمل و نقل تلویزیون به سادگی امکان پذیر نیست. علاوه بر مشکل حمل و نقل، نصب و راه اندازی تلویزیون نیز به سادگی صورت نمی‌گیرد. در چنین شرایطی می‌توان از ویدئو پروژکتور استفاده کرد. پروژکتور یک نمایشگر همه کاره و قابل حمل را در اختیار شما قرار می‌دهد. تفاوت‌های بسیاری بین تلویزیون و پروژکتور وجود دارد. برای این‌که بتوانید حین خرید انتخابی درست داشته باشید؛ به دقت به نقاط تمایز این دو ابزار دقت کنید.

تلویزیون بزرگ دیواری

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که انتخاب نمایشگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وضوح و اندازه صفحه نمایش به طور مستقیم روی کیفیت تصویر تاثیر می‌گذارند. تلویزیون تصویری با اندازه ثابت نمایش می‌دهد و وضوح آن ثابت می‌ماند. این در حالی است که تصویر پروژکتور قابلیت تغییر اندازه را دارد. همین عامل سبب می‌شود تا وضوح تصویر در پروژکتور ثابت نباشد. در واقع با افزایش اندازه وضوح تصویر کاهش می‌یابد و به اصطلاح تصویر تار می‌شود. علاوه بر اندازه تصویر، کیفیت پرده نمایش یا دیواری که تصویر روی آن پخش می‌شود نیز مهم است. در صورتی که دیوار صاف و یکنواخت باشد؛ کیفیت تصویر نهایی افزایش می‌یابد. اگر محیط پخش تاریک باشد؛ رنگ و کنتراست تصاویر به خوبی حفظ می‌شود.

نصب و راه اندازی

نصب و راه اندازی نمایشگرها، امروزه به سادگی امکان پذیر است. نصب تلویزیون فقط در محیط‌های داخلی صورت می‌گیرد. در صورتی که تمایل به استفاده از تلویزیون در فضای باز را داشته باشید؛ باید احتمال تماس رطوبت و باران را در نظر بگیرد. ویدئو پروژکتور قابلیت استفاده در فضای باز و بسته را دارد. در عرض چند دقیقه می‌توانید این نوع نمایشگر را حتی در دل جنگل نیز راه اندازی کنید. پروژکتور‌های کوچک با باتری نیز کار می‌کنند و نیازی به جریان برق ندارند.

کیفیت پخش صدا

تلویزیون و ویدئو پروژکتور هر دو دارای بلندگوهای داخلی هستند. کیفیت صدا در پخش ویدئو توسط این نمایشگر‌ها به طور مسقتیم بستگی به ساختار کلی این ابزار دارد. در هر دو این نمایشگر‌ها می‌توان با استفاده از بلندگوهای خارجی و سیستم‌های صوتی دیگر، کیفیت صدا را افزایش داد. حین پخش ویدئو در فضای باز، نیاز به سیستم تقویت کننده صدا بیشتر احساس می‌شود.

قیمت

حین خرید نمایشگر، قیمت تاثیر بسیار مهمی در انتخاب نهایی می‌گذارد. در حالت کلی می‌توان گفت که تلویزیون و ویدئو پروژکتورها از نظر قیمت مشابه هم هستند. هرچه کیفیت صفحه نمایش بیشتر شود؛ به همان نسبت قیمت نیز بالاتر می‌رود. پروژکتور‌های باکیفیت، حتی امکان پخش تصویر در روشنایی روز را نیز فراهم می‌کنند.

پروژکتور خانگی

مزایا و معایب خرید ویدئو پروژکتور

نحوه عملکرد ویدئو پروژکتور با تلویزیون فرق دارد. در پروژکتور یک منبع نور وجود دارد که نور بر روی پرده نمایش یا دیوار تابیده می‌شود. در تلویزیون تصویر به طور مستقیم از منبع اصلی پخش می‌شود. وجود آینه و منشور‌های متعدد در ساختار پروژکتور الزامی است. کنار هم قرار گیری این اجزا در نهایت باعث پخش محتوا از ویدئو پرژکتور می‌شود. از مزایای ویدئو پروژکتور‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابعاد صفحه نمایش قابل تنظیم

شما به راحتی با تغییر فاصله پروژکتور از صفحه نمایش می‌توانید ابعاد تصویر را تغییر دهید. اغلب پروژکتور‌ها می‌توانند در ابعاد 100 اینچی تصاویری با کیفیت بالا به نمایش بگذارند. در تلویزیون‌ها افزایش اندازه صفحه نمایش تا حدی امکان پذیر است.

قیمت مقرون به صرفه

اگر به دنبال خلق سینمایی شخصی در منزل خود هستید؛ خرید ویدئو پروژکتور انتخابی کم هزینه است. اگر بخواهید تلویزیونی با ابعاد مشابه پروژکتور خریداری کنید؛ باید هزینه چندین برابری بپردازید. خرید پروژکتور انتخابی کم هزینه و در عین حال با کیفیت به حساب می‌آید.

قابل حمل و سبک

وزن سبک و حمل و نقل آسان نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت ویدئو پروژکتور است. به راحتی می‌توان ویدئو پروژکتور را حتی در مسافرت‌ها نیز همراه با خود داشت. این در صورتی است که تلویزیون تنها حین اسباب کشی یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل، جابه جا می‌شود. (راهنمای خرید پروژکتور خانگی)

در مقابل مزایای خرید، برخی از ویژگی‌های این نمایشگر به عنوان نقطه ضعف به حساب می‌آیند. برای مثال صدای پخش شده در فضای باز توسط بلندگوهای داخلی پروژکتور کیفیت خوبی ندارد. اگر قصد دارید تمامی مهمانان شما از محتوای پخش شده لذت ببرند؛ باید سیستم صوتی جداگانه خریداری کنید. هزینه نگهداری بالا نیز یکی از نقاط ضعف ویدئو پروژکتور‌ها به حساب می‌آید. در صورت مصرف طولانی مدت از این ابزار، ممکن است لامپ آن دچار آسیب شود. جلوگیری از ضربه شدید به دستگاه و لنز‌ها نیز باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

راهنمای خرید پروژکتور

سخن پایانی

با خرید یک ویدئو پروژکتور با کیفیت می‌توانید سینمای خانگی مخصوص به خود داشته باشید. انتخاب نمایشگر حین ساخت سینمای خانگی موضوع بسیار مهمی است. شاید شما هم در بین دو گزینه تلویزیون و ویدئو پروژکتور دچار تردید شده‌اید. با بررسی نقاط تمایز این دو نمایشگر و کارایی که مد نظر خود دارید؛ می‌توانید در نهایت انتخابی درست داشته باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید