حنا برای درمان ریزش مو یک نسخه‌ی عالی و کارآمد است. در سرتاسر جهان، حنا با کاربردها و مزایای مختلفی شناخته می‌شود. اکثر مردم به ماده قهوه ای/ قرمز تیره ای که برای رنگ کردن مو و پوست شان استفاده می کنند، حنا می گویند. این نوع استفاده از حنا به شکل سنتی در بسیاری از فرهنگ ها رایج است. نام حنا به گیاه گلداری که از آن رنگ گرفته می شود نیز اطلاق می شود. جالب است بدانید حنا برای تقویت مو ، افزایش رشد آن و جلوگیری از ریزش موها بسیار مفید است. اگر میخواهید درباره فواید حنا برای مو و تاثیر آن در رشد موهایتان، بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

حنا برای درمان ریزش مو

فهرست محتوا نمایش

حنا چیست و کاربرد حنا برای درمان ریزش مو چگونه است؟

به عنوان تنها گونه در تیره لاوسونیا (Lawsonia)، حنا در سرتاسر جهان دارای نام های مختلفی از جمله هینا (Hina) و Egyptian privet می باشد،که همه این نام ها توصیف کننده همان گیاه فوق العاده ای هستند که نام علمی آن Lawsonia inermis می باشد.

گیاه حنا دارای گل های سفید یا صورتی و همچنین میوه هایی کوچک است. طیف گسترده ای از روش های استفاده از حنا، به شکل رنگ، عصاره آبی، تنتور و مرهم پوست، دانه و یا برگ وجود دارد. این تنوع پذیری، حنا را به عنوان عنصری ارزشمند در میان داروهای سنتی تبدیل کرده است.

روغن، پوست و دانه های این گیاه رایج ترین اشکال (دارای کاربرد دارویی) آن می باشند. غلظت بالای مواد شیمیایی و مغذی موجود در حنا، ویژگی های زیادی از جمله خاصیت ضد التهابی، ضد باکتریایی، قابض، ضد ویروس و کاهنده فشار خون به آن بخشیده است.

اگر می‌خواهید بدانید که فواید حنا برای مو چیست در ادامه با سرویس سلامت پارس‌ مگ  همراه ما باشید.

حنا برای درمان ریزش مو

 • استفاده از حنا برای رشد سریع مو کاربرد دارد چرا که فولیکول های مو را تحریک می کند.
 • حنا باعث بهبود رشد مو می شود.
 • گردش خون را در پوست سر افزایش می دهد.
 • ریشه و فولیکول های مو را تغذیه می کند.
 • سرعت رشد مو را افزایش می دهد.
 • استفاده از آن ضمن بهبود سلامت مو، باعث افزایش سرعت رشد و کاهش ریزش آن نیز می شود.
 • اگر حنا را به درستی روی پوست سرتان ماساژ دهید و یا از ماسک حنا برای مو استفاده کنید، سرعت رشد موهایتان افزایش می یابد.

حنا برای درمان ریزش مو

حنا برای درمان ریزش مو

 • حنا برای ریزش مو به طرز قابل توجهی حائز اهمیت است. درمان ریزش مو با حنا به چه شکل صورت می‌گیرد؟
 • به افزایش استحکام مو کمک می کند.
 • شکنندگی مو را کاهش داده و موخوره را برطرف می کند.
 • باعث تقویت موهای ضعیف و شکننده می شود.

حنا مانند گیاهان دیگری همچون چای سبز یا زردچوبه، باعث مهار دی هیدروتستسترون (DHT) نمی شود و مستقیما از ریزش مو جلوگیری نمی کند. با این حال در کاهش شکنندگی موها تاثیر زیادی دارد. بنابراین استفاده از حنا می تواند در کاهش ریزش مو به شما کمک کند‌.

حنا برای درمان ریزش مو

حنا ریشه های مو را تغذیه رسانی می‌کند

 • استفاده از حنا به طور مستقیم به تغذیه ریشه های مو کمک نمی کند، اما:
 • باعث افزایش گردش خون در پوست سر می شود.
 • به نرم تر شدن فولیکول های مو کمک می کند.
 • باعث افزایش استحکام تارهای مو می شود.
 • به عبارت دیگر استفاده از حنا باعث افزایش سلامت موها می شود.

همچنین باعث می شود ریشه های مو مواد مغذی و ویتامین های بیشتری دریافت کنند و همین امر سبب افزایش سلامت مو می شود‌. اگرچه حنا به طور مستقیم باعث تغذیه ریشه های مو نمی شود، اما به بهبود شرایط آنها کمک می کند.

کاربرد حنا برای درمان ریزش  مو و تقویت ساختمان مو

تقویت مو با حنا موضوع تازه‌ای نیست و بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان از حنا برای این منظور استفاده کرده‌اند. براساس این مقاله حنا با اتصال به کوتیکول های مو ضخامت تارهای مو را افزایش می دهد. همچنین، با افزایش استحکام و ضخامت موها موجب کاهش شکنندگی آن‌ها می‌شود.

اگر تا بحال از حنا، به عنوان رنگ موی طبیعی و یا برای درمان استفاده کرده باشید احتمالا متوجه شده اید که موهای‌تان بعد از استفاده از آن مستحکم تر شده است؛ همچنین، علاوه بر حنا برای مراقبت و جلوگیری از ریزش موهای خود می توانید از محصولاتی مانند هیرتونیک استفاده کنید.

حنا برای درمان ریزش مو

حنا موها را بسیار نرم می کند

ممکن است کمی عجیب بنظر برسد اما حنا گاهی منجر به خشک شدن موها نیز می شود.

ترکیب حنا با عناصر دیگری همچون تخم مرغ، آووکادو، عسل، آبلیمو، روغن نارگیل و هر عنصر آبرسان دیگری، به نرم شدن و آب رسانی موها کمک می کند. از آنجایی که حنا به کوتیکول مو می چسبد، به این عناصر کمک می کند تا بهتر به موها نفوذ کنند.

بنابراین اگر حنا با عناصر مناسبی ترکیب شود نه تنها منجر به خشک شدن موها نمی شود، بلکه به آبرسانی و مرطوب شدن آن ها نیز کمک می کند. علاوه بر حنا می توانید از ماسک مو رطوبت رسان برای نرم کنندگی و رفع خشکی و وز موهای‌تان استفاده کنید.

حنا برای درمان ریزش مو و رفع میکروب‌های پوست سر

با میکروب ها و باکتری های موجود در پوست سر مبارزه می کند. باعث نرم شدن پوست سر می شود و از شوره سر جلوگیری می کند.

بعضی افراد معتقدند حنا در درمان پسوریازیس نیز موثر است، چرا که زخم ها را درمان و از پوسته پوسته شدن پوست سر نیز جلوگیری می کند.

بنابراین اگر دچار مشکلات خاصی در پوست سرتان هستید، حنا بیش از آنچه فکر می کنید به شما کمک خواهد کرد. حنا همچنین خارش را کاهش می دهد و از ایجاد بثورات پوستی نیز جلوگیری می کند حنا برای مو بسیار مناسب است.

حنا برای درمان ریزش مو

حنا باعث افزایش حجم و پرپشتی موها می شود

اگر به دنبال داروی گیاهی برای پرپشت شدن مو سر هستید، حنا را امتحان کنید. حنا چگونه باعث پرپشت شدن موها می شود؟

همانطور که گفتیم، حنا به کوتیکول مو می چسبد و از این طریق باعث مستحکم شدن تارهای مو و افزایش ضخامت و حجم آنها می شود. به همین دلیل است که با استفاده از حنا قادر به دیدن تفاوت چشمگیری در موهایتان خواهید بود.

در واقع می توان گفت حنا در ضخیم کردن موها بهتر از گیاهان دیگر عمل می کند.

حنا برای درمان ریزش مو

حنا درخشندگی مو را افزایش می دهد

 • یکی دیگر از ویژگی های حنا، بهبود ظاهر موهای شماست.
 • موها را نرم و ابریشمی می کند.
 • موهای آسیب دیده را درخشان و براق می کند.
 • از گره خوردن و ریزش مو جلوگیری می کند.

بنابراین حنا برای موخوره و وز شدگی موها، مخصوصا در زمستان بسیار توصیه می‌شود. یکی از خواص حنا برای مو اینکه موها را نرم و موخوره را نیز برطرف می کند.

از آنجایی که موخوره اصلی ترین علت درهم ریختگی و گره خوردگی موهاست، با استفاده از حنا می توانید این مشکل را برطرف کنید.

حنا شکنندگی و وز شدن موها را کاهش می دهد

حنا چگونه باعث رفع وزشدگی موها می شود؟

 • موهای شکننده را تقویت می کند.
 • از موخوره جلوگیری می کند.
 • وز مو را کاهش و آنها را نرم می کند.
 • درهم ریختگی و گره خوردگی موها را کاهش می دهد.

حنا همچنین باعث کاهش فر مو می شود، بنابراین استفاده از حنا موهایتان را صاف تر و وز آنها را کمتر می کند. هنوز مشخص نیست که آیا حنا باعث کاهش فر مو می شود یا نه؛ اما می توان گفت حنا برای مو خاصیت نرم شدن و کاهش وز را دارد.

حنا برای درمان ریزش مو و اثرات جانبی و احتیاط

برای اینکه با اطمینان از حنا استفاده کنید مهم است که صددرصد ارگانیک باشد، این به این دلیل است که بیشتر پودر های موجود در بازار شامل مواد شیمیایی خشن مانند:PPD یا همان (Paraphenylenediamine) هستند که برای بهبود نتایج رنگ میباشند. این مواد شیمیایی ممکن است مشکلات زیر را ایجاد کند:

-PPD، از آلرژن ها است که ممکن است منجر به واکنش های جانبی پس از تماس با پوست شود.

ممکن است که در ابتدا واکنش نداشته باشید اما وقتی چندین بار در تماس با مواد شیمیایی قرار گیرید، احتمال واکنش آلرژیک چندین برابر خواهد شد.

-مواد شیمیایی اضافه شده به پودر حنا می تواند باعث خشکی بسیار زیاد پوست شود:

مواد شیمیایی ممکن است بیش از حد فرآوری شوند و باعث می شود که موهای شما خشن، خشک و غیر قابل کنترل شود که باعث مسائلی مانند موخوره، شکنندگی و آسیب جدی به موها خواهد شد.

-اگر حنا با چشمهای شما در تماس باشد، ممکن است باعث قرمزی، سوزش و آبریزش چشم و خارش شود.

اگر این اتفاق افتاد، فوراً چشم هایتان را با آب سرد شستشو دهید و اگر همچنان این مشکلات ادامه داشت، در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید.

در ادامه مقاله راه های استفاده از حنا برای درمان ریزش مو و افزایش رشد مو به روش های مختلف را در آورده ایم:

حنا برای درمان ریزش مو

ماسک حنا برای درمان ریزش مو

مواد لازم:

 1. نصف فنجان پودر حنا
 2. یک چهارم فنجان آب گرم
 3. دستکش
 4. روغن نارگیل
 5. برس رنگ
 6. کلاه حمام

طرز تهیه:

درون یک کاسه شیشه ای، پودر حنا و آب را تا زمانی که یک مخلوط غلیظ به دست آورید، هم بزنید و به خوبی ترکیب نمایید. می توانید به مدت ۱۲ ساعت صبر کنید، تا رنگ دهی آن بیشتر شود، اگر نمی خواهید که زیاد رنگ بدهد به سادگی شروع به اعمال کردن آن روی موهای تان کنید.

می توانید مقداری روغن نارگیل را روی گوشها و گردنتان بمالید، تا رنگی نشود. دستکش را دستتان کنید و شروع به اعمال آن روی ریشه های مو کنید و هنگامی که همه موهای تان را با این مخلوط پوشاندید، سر خود را با یک کلاه حمام بپوشانید، چند ساعت منتظر بمانید و در نهایت با شامپو بشویید.

اجازه دهید تا به خودی خود خشک شود و این درمان را ماهی یکبار تکرار کنید.

درمان ریزش مو با حنا

ماسک مو با استفاده از  چغندر و حنا برای درمان ریزش مو

مواد لازم:

 1. یک فنجان چغندر
 2. یک فنجان پودر حنا
 3. دو فنجان آب
 4. روغن نارگیل
 5. دستکش
 6. برس رنگ
 7. کلاه حمام

طرز تهیه:

درون یک قابلمه چغندر را با دو لیوان آب بجوشانید، تا زمانی که آب آن به نیم برسد، سپس اجازه دهید تا خنک شود.پس از سرد شدن، آب چغندر را با پودر حنا ترکیب کنید وبه خوبی هم بزنید.

این مخلوط را حداقل ۲ ساعت پس از تهیه شدن روی موهایتان اعمال کنید. می توانید مقداری روغن نارگیل را روی خط ریش، گوشها و گردنتان بمالید، تا رنگی نشود.

دستکش را دستتان کنید و شروع به اعمال آن روی ریشه های مو کنید و هنگامی که همه موهای تان را با این مخلوط پوشاندید، سر خود را با یک کلاه حمام بپوشانید، چند ساعت منتظر بمانید و در نهایت با شامپو بشویید.

اجازه دهید تا به خودی خود خشک شود و این درمان را ماهی یکبار تکرار کنید.

ماسک مو با استفاده از تخم مرغ و حنا برای درمان ریزش مو

مواد لازم:

 1. یک عدد تخم مرغ
 2. یک فنجان حنا
 3. یک دوم فنجان آبلیمو
 4. روغن نارگیل
 5. دستکش
 6. برس رنگ
 7. کلاه حمام

طرز تهیه:

در یک ظرف شیشه ای ، پودر حنا ، تخم مرغ و آب را ترکیب کنید تا زمانی که یک ماسک غلیظ بدست آید.بعد از گذشت یک ساعت آبلیمو را به مخلوط اضافه کنید و به خوبی هم بزنید.می توانید مقداری روغن نارگیل را روی خط ریش، گوشها و گردنتان بمالید، تا رنگی نشود.

دستکش را دستتان کنید و شروع به اعمال آن روی ریشه های مو کنید و هنگامی که همه موهای تان را با این مخلوط پوشاندید، سر خود را با یک کلاه حمام بپوشانید، چند ساعت منتظر بمانید و در نهایت با شامپو بشویید.

اجازه دهید تا به خودی خود خشک شود و این درمان را ماهی یکبار تکرار کنید.

حنا برای درمان ریزش مو

ماسک مو با استفاده از کشک و حنا برای درمان ریزش مو

مواد لازم:

 1. یک چهارم فنجان حنا
 2. دو سوم فنجان کشک
 3. پک گرم
 4. روغن نارگیل
 5. دستکش
 6. برس رنگ
 7. کلاه حمام

طرز تهیه:

در یک ظرف شیشه ای، پودر حنا و کشک را ترکیب کنید تا یک ماسک غلیظ بدست آید و سپس پک گرم را به اطراف کاسه اعمال کنید تا حرارت اضافه داشته باشد.بعد از گذشت یک ساعت،می توانید مقداری روغن نارگیل را روی خط ریش، گوشها و گردنتان بمالید، تا رنگی نشود.

دستکش را دستتان کنید و شروع به اعمال آن روی ریشه های مو کنید و هنگامی که همه موهای تان را با این مخلوط پوشاندید، سر خود را با یک کلاه حمام بپوشانید، چند ساعت منتظر بمانید و در نهایت با شامپو بشویید.

اجازه دهید تا به خودی خود خشک شود و این درمان را ماهی یکبار تکرار کنید.

ماسک مو با استفاده از روغن کرچک و حنا برای درمان ریزش مو

مواد لازم:

 1. دو فنجان برگ حنا
 2. ۵۰۰ میلی لیتر روغن کرچک
 3. دستکش
 4. کلاه حمام
 5. حوله داغ

طرز تهیه:

درون یک شیشه تمام مواد را ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید.دو قاشق غذا خوری از این ترکیب را به مدت چندین ثانیه در حرارت قرار دهید تا گرم شود و مابقی را در محل خنک و تاریک، نگهداری کنید تا بعدا استفاده نمایید.

دستکش هایتان را بپوشید و ترکیب را روی پوست سرتان ماساژ دهید و به آرامی به سمت ساقه مو پیش بروید.

تا ۱۵ دقیقه این کار را ادامه دهید و سپس موهایتان را با کلاه حمام بپوشانید و حوله داغ را برای تاثیر بیشتر روی کلاه بگذارید و در نهایت موهایتان را پس از ۴۵ دقیقه با شامپو بشویید و بگذارید تا به خودی خود خشک شود.

این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید