عادت به تعویق انداختن کارها یکی از بدترین عادات فردی می باشد. عقب انداختن کار ها دقیقا نقطه مقابل نظم و برنامه ریزی است. اگر برای زمان خود و دیگران ارزش قائلیم باید یاد بگیریم چگونه هر کار را در زمان معین خودش به انجام برسانیم. گروه موفقیت پارس مگ در این راه به شما کمک خواهد کرد.

عقب انداختن کار ها - عادت به تعویق انداختن کارها

فهرست محتوا نمایش

به تعویق انداختن کارها یعنی چه؟

خلاصه بگویم: هر وقت کارهای واجبِ الآنِ خود را به وقت دیگری موکول کنید تا به جایش کار دیگری انجام بدهید که با آن راحت‌ترید یا برای‌تان لذت‌بخش‌تر است؛ یعنی دارید کارهای واجب را به تعویق می‌اندازید.

به گفتهٔ روانشناسی به نام پروفسور کلاری لِی که از نویسندگان برجسته در این حوزه نیز هست، به تعویق انداختن کارها زمانی اتفاق می‌افتد که بین زمانی که فرد قصد می‌کند کاری را انجام بدهد و زمانی که واقعا آن را انجام می‌دهد، یک فاصلهٔ زمانی قابل توجه وجود داشته باشد.

چرا کار هایمان را به تعویق می اندازیم؟

اضطراب

بسیاری از مردم کارها را به تعویق می اندازند زیرا نمی دانند چطور احساسات و استرس خود را به درستی کنترل کنند و ممکن است تبدیل به اضطراب شود.آن ها تمایل دارند شخصیت های مضطرب داشته باشند ، به راحتی حواسشان پرت شوند، اغلب پروژه ها را بسیار بزرگ و غیرقابل درک می بینند. بنابراین، ، آن ها تصمیم می گیرند کاری را که باید انجام دهند را کنار بگذارند.

این مساله به این دلیل نیست که آن ها پروژه های دیگری دارند که باید روی آن تمرکز کنند. به طور کلی، آن ها تمایل دارند زمان خود را از دست بدهند یا زمان را به پروژه های کم اهمیت اختصاص دهند، حتی با وجود اینکه این اولویت دارد.

برخی علل که افراد مضطرب تمایل به تعویق در این شرایط را دارند خودفریبی یا بهانه هایی مانند موارد زیر هستند:
  • با خود می گویند الان خیلی تمرکز ندارم فردا صبح این کار را انجام می دهم.
  • احساس خوبی ندارم، فعلا روی چیزهایی کار خواهم کرد که بیشتر مکانیکی هستند من در این مورد ، به طور جدی، زمانی که حال بهتری دارم ، کار می کنم .”
  • ” من چیزهای دیگری دارم که می توانم الان تمامش کنم، الان روی آن ها کار خواهم کرد و این یکی را آخر از همه انجام می دهم .”

دم بینی ؛ عادت به تعویق انداختن کارها

بعضی انسان ها قادر به دیدن افق های دور دست نیستند و تنها زمان کوتاهی از عمر خود را می بینندانگار همه چیز برای آن ها امروز است و فردایی وجود ندارد. ناگفته نماند که افراد دم بین در امر دنیا هم موفق نخواهند بود؛ چرا که تنها مزد امروز را می خواهند و به آینده و فردا بی توجه اند.

برای درمان این بیماری روانی دوراندیشی در امور اجتماعی است . این جاست که می توان شیوه ادیان الهی را راه علاج دانست ؛ چرا که اعتقاد به قیامت و بسنده نکردن به زندگی دو روزه دنیا ، از مهم ترین آموزه های پیامبران است.

کسالت - عادت به تعویق انداختن کارها

کسالت یا بی‌تفاوتی

طبیعی‌ترین مسئله‌ای که بسیاری براساس آن کارها را به تعویق می‌اندازند همین موضوع است. لیست وظایف شما ممکن است مملو از موارد خسته‌کننده باشد.

به دنبال این موضوع شما هرچه بیشتر درباره آنها فکر می‌کنید، بی‌تفاوتی شما هم بیشتر می‌شود. بنابراین وقتتان را با فعالیت‌هایی پر می‌کنید که به نظرتان ضروری یا هیجان‌انگیزتر هستند. برای مثال ترجیح می‌دهید به جای انجام پروژه فیلم ببینید یا گرد و غبار روی مبلمان را تمیز کنید.

کمال گرایی وسواس گونه

کمال گرایی و دقت برای خوب انجام گرفتن کار لازم است اما کمال گرایی وسواس گونه که هر چه را که انجام می دهد ناکافی ببیند راه مناسبی برای بالا بردن کیفیت نیست. درمان آن در بیان اهل بیت بی اعتنایی است که شاهراه نجات از وسواس دانسته شده است.

عدم برنامه ریزی ؛ عادت به تعویق انداختن کارها

هنگامی که درباره پشت گوش انداختن صحبت می کنیم، بسیار محتمل است فردی که این کار را انجام می دهد یک مشکل جدی در برنامه ریزی دارد.

هر یک از ما به دنبال راهی برای برنامه ریزی بهتر هستیم، زیرا هر فرد متفاوت است.با این حال، همان طور که قبلا گفتیم همیشه باید در نظر داشته باشیم،کارهایی که در الویت هستند انجام دهیم.

کارهای مختلفی وجود دارند که می توانیم امور را به تعویق بیندازیم. چه به این دلیل که آن ها را برنامه ریزی کنیم یا برای یک روز دیگر بگذاریم یا حتی آن ها را به افراد دیگر واگذار کنیم.

با این حال، آنچه معمولا اتفاق می افتد این است که ما کارهایی را به تعویق می اندازیم که اولویت خاصی دارند. به همین دلیل، یک برنامه ریزی بزرگ می تواند ما را از تعویق باز دارد، وقتی زمانش فرا می رسد ، حتی می توانیم زمان اضافه بیاوریم.

بی نظمی در کار - عادت به تعویق انداختن کارها

برای اینکه راه خود را با برنامه ریزی کمی تغییر دهیم، بر روی اولویت های خود تمرکز خواهیم کرد. به همین منظور ، قصد داریم ماتریس آیزنهاور را مورد استفاده قرار دهیم.

در این ماتریس ( که می توانید در تصویر بالا ببینید ) در جستجوی چهار بلوک هستیم که با اهمیت و فوریت دسته بندی می شوند. استفاده عاقلانه از آن واقعا می تواند به ما کمک کند تا کارها را به تعویق نیاندازیم.

شرمساری

اگر شما کاری کنید که آن را نادرست بدانید ، در خود احساس شرمساری می کنید.این هیجان می تواند باعث عقب انداختن کار بشود.مثلا وقتی کار را دیر به استاد تحویل می دهید و نمره پایین می گیرید شرمنده می شوید و کار بعدی را با سردی بیشتری انجام می دهید. برای درمان این آفت تلاش کنید از خطاهای پی در پی جدا پرهیز کنید تا احساس شرم ، اضطراب و هیجان در شما پایدار نشود.

سخت بودن و دشواری انجام کار

کمتر کسی از انجام دادن کارهای سخت و پیچیده لذت می‌برد. ذهن ما به طور معمول وقتی با مشکلی مواجه می‌شود، به ما تلقین می‌کند که در حال حاضر وقت کافی برای مواجه و حل مشکل چالش‌برانگیز را نداریم، اما بعدا راه‌حل را پیدا می‌کنیم.

ما معمولا آنقدر این طرز فکر را ادامه می‌دهیم که زمان‌مان تمام می‌شود. این مسئله ناشی از مورد دیگری هم هست. وقتی برای مدت طولانی کاری را به تعویق می‌اندازیم دیگر انگیزه لازم را برای انجام آن نخواهیم داشت.

بررسی زمان

بالا و پایین کردن زمان را افرادی که درست سر وقت حاضر نیستند را خیلی خوب درک می کنند. آن ها فکر می کنند زمان زیادی برای انجام کارها قبل از ملاقات با دوستان دارند.

افرادی که کارها را به تعویق می اندازند زمان را برآورد می کنند، حتی فکر می کنند که این کار با برخی از بهانه ها و خود فریبی ها اتفاق می افتد.

مثالا، افرادی که به تعویق انداختن فکر می کنند می توانند وظایف مشخصی را در عرض دو روز انجام دهند. با این حال، نوعی پیچیدگی، تردید یا مشکل معمولا بروز می کند که مقدار زمانی که آن ها دارند را کاهش می دهد.

به همین دلیل، بررسی زمانی که باید یک کار را به اتمام برسانید ، می تواند شما را مضطرب کند ، قادر به اتمام کار نیستید و کار ممکن است به همان خوبی که ممکن است به پایان نرسد.

از شکست خوردن می‌ترسیم ؛ عادت به تعویق انداختن کارها

شاید شما از عواقب نرسیدن به موفقیت ترس دارید، به همین دلیل، رغبتی به اقدام کردن نشان نمی‌دهید و با خودتان می‌گویید اگر کاری را شروع نکنم، طبیعتا شکست هم نخواهم خورد (جالب است بدانید در همین زمینه، یک استدلال مهم دیگر وجود دارد که در نقطه مقابل این دیدگاه قرار می‌گیرد.

بدین شرح که: شروع نکردن، به معنای شکست خوردن در اولین مرحله است) اگر ترس شکست خوردن داشته باشید، به تعویق انداختن، درست مثل یک مکانیزم دفاعی عمل خواهد کرد و شما را در امنیت‌خاطر نگه خواهد داشت؛ البته، در این سناریو، طبق استدلالی که بیان کردیم، شما بدون این‌که تلاشی به خرج داده باشید، در همان مرحله اول شکست را قبول می‌کنید.

فقدان ارزش

بیشتر ما مشغول انجام کارهایی هستیم که ارتباط چندانی با مسئولیت‌های روزانه‌مان نداشته یا از نظر ما ارزش و معنای کمی دارند. برای مثال دانشجویان برای اخذ مدرک تحصیلی مجبور به گذراندن دروسی هستند که ممکن است شخصا علاقه چندانی به آنها نداشته باشند.

در جایی که علاقه و هدف وجود ندارد، پیدا کردن ارزش شخصی یا حرفه‌ای برای انجام کارها دشوار است. بنابراین ترجیح می‌دهید به جای انجام وظایف خود، وقتتان را صرف اموری کنید که احساس ارزش بیشتری را به شما منتقل می‌کند. برای مثال وقتی از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی احساس خوبی به شما دست می‌دهد، وقتتان را هم صرف انجام آن می‌کنید تا کاری دیگر.

آشفتگی - عادت به تعویق انداختن کارها

چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

تعویق کارها، عاملی که باعث می‌شود نتایج کارها تباه شود. شیوه‌های مختلفی برای مقابله با مشکل به تعویق انداختن کارها وجود دارد. یکی از تکنیک‌های مورد علاقه من تمرین اراده و خود-انضباطی، راهی برای رسیدن به اوج و موفقیت است.

اراده و خود-انضباطی شما را قادر خواهد ساخت که نه تنها بر به تعویق انداختن کارها بلکه بر تنبلی و عادات بد دیگر نیز غلبه کنید و جسورتر و با اعتماد به نفس‌تر شوید. اما چگونه خود-انضباطی و تمرکز بهتری داشته باشیم؟

راه دیگر برای این کار شیوه ۱۵ دقیقه‌ای است. اگر شروع کارهای مختلف برای‎‌تان مشکل است و آن‌ها را به تاخیر می‌اندازید، شیوه ۱۵ دقیقه‌ای یک روش ساده و بسیار موثری است.

شروع کردن کارها برای بعضی آدم‌ها مشکل است و نمی‌دانند که باید از کجا شروع کنند به خصوص وقتی که کاری را که می‌خواهند انجام دهند، بزرگ باشد.

شیوه ۱۵ دقیقه ای راه حل خوبی برای مشکل است

  1. به خودتان قول دهید که یک کار را طی ۱۵ دقیقه انجام دهید.
  2. پس از ۱۵ دقیقه کار، شما می‌توانید استراحت کنید یا کاری را که از انجامش لذت می‌برید، انجام دهید.
  3. شما باید در مدت ۱۵ دقیقه کاملا بر کارتان متمرکز باشید. کار دیگری انجام ندهید و نگذارید چیزی مزاحم کارتان شود.
  4. برای آسان‌تر ساختن کار ذهن‌تان را از کارهای دیگر دور کنید، نفس عمیق بکشید و به مدت ۱۵ دقیقه وقت بگیرید.

همان‌طور که می‌بینید این شیوه راه‌حل آسانی برای شکستن عادت به تاخیر انداختن کارهاست و با استفاده از این شیوه کارهای بزرگ دیگر ترسناک به نظر نمی‌رسند.

برنامه ریزی - عادت به تعویق انداختن کارها

عادت به تعویق انداختن کارها را چگونه حذف کنیم

کارتان را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

یکی از دلایلی که باعث می‌شود کارها را به زمان دیگری موکول کنیم این است که به صورت ناخودآگاه تصور می‌کنیم که کار برای‌ ما بیش از اندازه حجیم است.

پیشنهاد می‌کنیم کار اصلی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و به صورت مجزا روی هر مرحله تمرکز کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید این کار را ادامه دهید و بخش‌ها را کوچک‌تر کنید.

به زودی متوجه می‌شوید وظیفه‌ای که به عهده دارید، ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید و ترجیح می‌دهید که بلافاصله کار را تمام کنید.

برای مثال نویسندگی را در نظر بگیرید. نوشتن کتاب در مجموع یک پروژه‌ی بزرگ است که می‌تواند بسیار سنگین و حجیم باشد. اما اگر آن را به مراحل مختلف مثل ۱) تحقیق، ۲) تصمیم گیری برای موضوع، ۳) ایجاد طرح کلی، ۴) طراحی محتوا، ۵) نوشتن فصل‌های ۱ تا ۱۰، ۶) اصلاح و غیره تقسیم کنید، متوجه می‌شوید که همه چیز قابل کنترل است.

سپس می‌توانید روی مراحل ضروری تمرکز کنید و بدون فکرکردن به مراحل دیگر، آن را به بهترین شکل انجام دهید. پس از پایان هر مرحله می‌توانید به سراغ مرحله‌ی بعدی بروید.

محیط پیرامون خود را تغییر دهید

محیط‌های مختلف تأثیرات متفاوتی بر میزان بهره وری ما دارند. به میز کار و اتاق خود نگاه کنید. این محیط شما را به کارکردن ترغیب می‌کند یا اینکه باعث خواب آلودگی می‌شود؟

اگر حالت دوم درست باشد، پس بهتر است محیط کار خود را تغییر دهید. فراموش نکنید محیطی که قبلا در شما ایجاد انگیزه می‌کرد،‌ احتمالا پس از چند مدت چنین تأثیری نخواهد داشت. در این صورت، زمان آن رسیده که محیط اطراف خود را کمی تغییر دهید.

یک جدول زمانی جزئی با ضرب‌الاجل‌های مشخص طراحی کنید

اگر فقط یک ضرب‌الاجل برای تحویل کار داشته باشید، به راحتی دچار عادت اشتباه به تعویق انداختن کارها می‌شوید. در این حالت احساس می‌کنیم که وقت کافی داریم و کار را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

خستگی از کار - عادت به تعویق انداختن کارها

همان‌طور که در بالا اشاره شد، پروژه‌ای که در دست دارید را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید؛ سپس یک جدول زمانی کلی طراحی کنید که مهلت پایانی هرکدام از مراحل با جزئیات در آن مشخص شده باشد. به این ترتیب می‌دانید که برای هرکدام از وظایف، یک مهلت مشخص دارید که باید در همان تاریخ انجام شود.

این جدول زمانی باید تا اندازه‌ای برنامه ریزی شده باشد که اگر یکی از کارها را به‌موقع انجام ندهید، تمامی مراحل دیگر را تحت تأثیر قرار بدهد. با این روش، حالت ضروری برای انجام کار نیز ایجاد می‌شود. می‌توانید بسته به حجم پروژه، آن را در بخش‌های ماهانه، هفتگی و سپس روزانه تقسیم کنید.

تعلل‌ های کوتاه و بلندمدت را کنار بگذارید

اگر بیش از اندازه دچار این عادت اشتباه هستید، احتمالا به این دلیل است که به تعویق انداختن کارها را برای خودتان آسان کرده‌اید. به بیان دیگر،‌ زمان ارزشمند را با کارهای دیگر هدر می‌دهید.

می‌توانید لیست صفحات بوکمارک شده در مرورگر را به پوشه‌ی دیگری انتقال دهید که دسترسی آسانی نداشته باشد. سیستم هشدار یا نوتیفیکیشن اتوماتیک در ایمیل را غیرفعال کنید.

از تمام حواس‌پرتی‌های محیط اطراف خلاص شوید. برخی افراد حتی ترجیح می‌دهند حساب کاربری خود را در شبکه‌های اجتماعی، حذف یا غیرفعال کنند.

بهتر است برای غلبه بر این عادت اشتباه، رفتارهایمان را آگاهانه و از روی اختیار انتخاب کنیم تا اینکه با روش‌های خودمختار، این عادت را بی‌اثر و متوقف کنیم. در هر صورت اگر احساس می‌کنید کارهایی مثل حذف‌کردن حساب کاربری ضروری است، این کار را انجام دهید.

با افرادی معاشرت کنید که انگیزه‌ی لازم را در شما ایجاد می‌کنند

بدون شک اگر ده دقیقه با افرادی مثل «بیل گیتس» و «استیو جابز» صحبت کنید، حتما انگیزه‌ی لازم برای کارکردن را پیدا خواهید کرد. افرادی که با آنها معاشرت می‌کنیم بر رفتارهایمان تأثیر می‌گذارند.

قطعا نمی‌توانیم به «بیل گیتس» و «استیو جابز» دسترسی داشته باشیم، اما این ویژگی در هر حالتی قابل اجراست. از میان دوستان، ‌خانواده، همکارها و غیره، با افرادی معاشرت کنید که انگیزه و نیروی محرکه‌ی لازم را ایجاد می‌کنند؛ این افراد معمولا سخت کوشی بیشتری دارند. به‌زودی متوجه می‌شوید که روحیه و انرژی آنها به شما نیز منتقل شده است.

هواس پرتی سر کار - عادت به تعویق انداختن کارها

دوست پیدا کنید برای ترک عادت به تعویق انداختن کارها

پیداکردن دوست و همراه باعث می‌شود که روند کار سرگرم‌کننده شود. بهتر است این همراه نیز اهداف مخصوص به خود را داشته باشد. بدین ترتیب هر دوی شما در مقابل اهداف و برنامه‌های یکدیگر مسئول و پاسخگو خواهید بود. اهداف شما الزاما نباید مشابه باشند؛ هرچند که در صورت تشابه اهداف می‌توانید چیزهای بیشتری از یکدیگر یاد بگیرید.

با دیگران درباره‌ی اهداف‌تان گفتگو کنید

بازگوکردن اهداف با اطرافیان تأثیری مشابه حالت شماره ۶ دارد. با دوستان، همکارها،‌ خانواده و آشنایان درباره‌ی پروژه‌هایتان حرف بزنید. بدین ترتیب هر زمان که با آنها ملاقات می‌‌کنید، کنجکاو می‌شوند که درباره‌ی وضعیت پروژه پرس‌وجو کنند.

برای مثال اگر پروژه‌هایی که در دست دارید را در بلاگ شخصی، توییتر و فیسبوک به اشتراک بگذارید، دوستان‌تان جویای روند پیشرفت آنها می‌شوند. به این ترتیب، در مقابل برنامه‌های خود مسئول و پاسخگو خواهید بود.

به دنبال کسانی باشید که قبلا به چیزی که می‌خواهید دست پیدا کرده‌اند

می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ چه کسانی قبلا به چیزی که شما در حال حاضر می‌خواهید، دست یافته‌اند؟ به دنبال این افراد باشید و با آنها ارتباط برقرار کنید. برقراری ارتباط با این افراد به شما نشان می‌دهد اهدافی که انتخاب کرده‌اید، دست‌یافتنی هستند؛ تنها کافیست عمل کنید. این روش یکی از بهترین محرک‌ها برای اقدام و عمل است.

اهداف خود را بازبینی کنید برای عادت به تعویق انداختن کارها

اگر مدتهاست که کارتان را به تعویق می‌اندازید، احتمالا بازتاب‌دهنده‌ی این است که یک ناهماهنگی میان کاری که انجام می‌دهید و چیزی که می‌خواهید وجود دارد.

گاهی اوقات با کشف و آگاهی بیشتر درباره‌ی خودمان،‌ اهداف‌مان را بزرگ می‌کنیم؛ اما با تغییرندادن اهداف، ‌مانع از بازتاب صحیح رشد آنها می‌شویم. از کار فاصله بگیرید (مثل یک مسافرت کوتاه یا تعطیلات آخر هفته) و خودتان را دوباره سازمان‌دهی کنید.

دقیقا می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ برای رسیدن به آن دقیقا باید چه کارهایی انجام دهید؟ باید چه گام‌هایی بردارید؟ آیا کار فعلی شما با مقصد نهایی هم‌جهت است؟ در غیر این صورت باید چه کار کنید؟

کارها را بیش‌ازحد پیچیده نکنید

آیا منتظر بهترین زمان برای انجام کار هستید؟ احتمالا فکر می‌کنید که به دلایل مختلف نمی‌توانید کارتان را در همین لحظه انجام دهید. چنین افکاری را از ذهن خارج کنید؛ چراکه بهترین و بی‌نقص‌ترین زمان هرگز وجود نخواهد داشت.

اگر دائما منتظر چنین زمانی باشید، هرگز نمی‌توانید هیچ کاری را به اتمام برسانید. کمال گرایی یکی از اصلی‌ترین دلایل به تعویق انداختن کارها است.

خواب آلودگی - عادت به تعویق انداختن کارها

کار را از جایی شروع کنید و فقط انجام دهید

در پایان، همه چیز تنها به اقدام‌کردن ختم می‌شود. می‌توانید تمامی مراحل تعیین استراتژی، برنامه‌ریزی و نظریه‌پردازی را طی کنید،‌ اما اگر در نهایت اقدام نکنید،‌ هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

بسیاری از افراد دائما از شرایط زندگی خود ناراضی هستند،‌ اما همچنان از اقدام‌کردن امتناع می‌کنند. هیچ‌کس در راه رسیدن به موفقیت، کارها را به زمان دیگری موکول نکرده است. اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، فقط کافیست از جایی شروع کنید و آن را انجام دهید.

به تعویق انداختن کارها چه عواقبی را به دنبال دارد؟

از کمبود خواب گرفته تا انجام پروژه‌ها در آخرین لحظه و استرس ناشی از تمام شدن وقت؛ جدا از همه اینها به تعویق انداختن کارها سلامتی را به مخاطره می‌اندازد و می‌تواند عملکرد ضعیف و رو به زوالی را در زندگی شخصی و کاری به دنبال داشته باشد.

تعلل همچنین از نظر عاطفی بر ما تاثیر می‌گذارد. برای آنکه بتوانیم در زندگی جلو برویم باید هدف داشته باشیم و وقتی جلو می‌رویم که کارها و مسئولیت‌هایمان را انجام دهیم. کم‌کاری ما به تدریج باعث شکست‌مان می‌شود و شکست، عزت نفس‌ را پایین می‌آورد.

نقل قول هایی درمورد غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

“آماتورها می‌نشینند و منتظر وحی هستند، مابقی برمی‌خیزیم و به سراغ کار می‌رویم.”

«Stephen Edwin King»

“منتظر نباشید. هرگز زمان مناسب فرا نمی‌رسد.”

«ناپلئون هیل»

“فکر کردن بیش از اندازه درمورد چیزی اغلب آن را بی‌اثر می‌کند.”

«اِوا یانگ»

“عادت همیشگی به تعویق انداختن کارها تا زمانی‌‌که از پس آن کار برمی‌آیید، زمان مناسب است و می‌دانید که چگونه آن کار را انجام دهید، یکی از غارتگران بزرگ خوشی است. تعمق کنید اما وقتی ذهن‌تان را سر و سامان دادید دست به کار شوید.”

«چارلز. آر. اِسویندول»

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید