یادگیری ترفند هایی که باعث کاهش مصرف سوخت خودرو می شوند، کمک بسزایی در کاهش هزینه ها می کنند. با مواردی که باعث افزایش مصرف سوخت می شوند آشنا شوید و نکات مهم در کاهش مصرف سوخت را در تکنولوژی پارس مگ بخوانید.

فهرست محتوا نمایش

اهمیت میزان مصرف سوخت

بنزین زدن - کاهش مصرف سوخت خودرو

راندمان سوخت (fuel-efficiency) توانایی خودرو در تبدیل‌کردن سوخت به انرژی است. هرچه خودرو انرژی بیشتری تولید کند، راندمان سوخت آن نیز بالاتر خواهد بود. راندمان سوخت با میزان مصرف سوخت رابطه معکوسی دارد. خودروهایی که راندمان سوخت بالایی دارند، سوخت کمتری نیز مصرف و حمل می‌کنند.

مزیت‌های کاهش مصرف سوخت

مصرف بهینه سوخت مزیت‌های فراوانی دارد، ازجمله:

 • کاهش انتشار کربن یا آلودگی هوا: مصرف سوخت کمتر برای محیط‌زیست مفید است، زیرا انتشار کربن در جو را کاهش می‌دهد.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: با توجه به افزایش قیمت بنزین، مصرف سوخت کمتر می‌تواند به اقتصاد خانواده کمک کند.
 • افزایش انرژی پایدار (sustainable energy): متأسفانه منابع انرژی محدود ما روبه‌پایان هستند و اگر به همین ترتیب پیش برویم، چیزی برای نسل‌های آینده باقی نخواهد ماند. بنابراین باید مصرف انرژی را کاهش دهیم و به مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر روی بیاوریم.
 • آسیب کمتر به خودرو: کاهش مصرف سوخت موجب حفظ کارایی موتور برای مدت طولانی‌تر می‌شود. هرچه موتور سوخت بیشتری بسوزاند، در کوتاه‌مدت و بلندمدت کارایی کمتری خواهد داشت.

روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

با رعایت نکات ساده زیر می‌توانیم مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهیم:

رانندگی ایمن - کاهش مصرف سوخت خودرو

رانندگی با سرعت مناسب

رانندگی با سرعت بالا و پایین هر دو موجب افزایش مصرف سوخت می‌شوند. در سرعت کمتر از ۵۰ کیلومتر بر ساعت موتور با دنده پایین‌تری کار می‌کند و بنابراین سوخت بیشتری می‌سوزاند. از سوی دیگر، سرعت بالا نیز مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. هنگام رانندگی در بزرگراه موتور اتومبیل باید برای غلبه بر مقاومت باد سخت‌تر کار کند. در سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۵٪ و در ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت ۲۵٪ سوخت بیشتری مصرف می‌شود.

بیشتر خودروهای سواری، وانت و شاسی‌بلند زمانی که با سرعت ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند، بالاترین راندمان سوخت را دارند. بالاتر از این محدوده سرعت، وسایل نقلیه هرچه سریع‌تر حرکت کنند، سوخت بیشتری می‌سوزانند. مثلا وسیله نقلیه‌ای با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، حدود ۲۰٪ بیشتر از سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت سوخت مصرف می‌کند.

ثابت نگه‌داشتن سرعت برای کاهش مصرف سوخت خودرو

وقتی سرعت شما بالا و پایین می‌رود، سوخت بیشتری مصرف می‌کنید. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که افزایش و کاهش سرعت بین ۷۵ تا ۸۵ کیلومتر بر ساعت در هر ۱۸ ثانیه می‌تواند مصرف سوخت را ۲۰ درصد افزایش دهد.

اگر با خودروی اتوماتیک رانندگی می‌کنید، در بزرگراه از کروز کنترل استفاده کنید، زیرا موجب می‌شود که خودرو شتابی نداشته باشد و با سرعت ثابتی حرکت کند. در رانندگی با ماشین دستی نیز، در صورت لزوم، از دنده بالاتر استفاده کنید. در هریک از این موارد، موتور دور بر دقیقه (RPM) کمتری دارد و این مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

البته تغییر اندک سرعت ناشی از گرانش می‌تواند مفید باشد. اگر شرایط ترافیکی مسیر اجازه می‌دهد، بگذارید که در سربالایی‌ها سرعت خودرو کاهش یابد و پس از افتادن در سراشیبی، شتاب خود را دوباره به دست بیاورید.

استفاده از روغن موتور مناسب

میزان استاندارد روغن‌ موتور، مورد دیگر تاثیرگذار در کاهش مصرف سوخت خودرو به مقدار دو تا سه درصد است. به‌طور مداوم، میزان غلظت روغن موتور ماشین خود را طبق اعلام شرکت سازنده بررسی کرده تا در صورت کم یا زیاد بودن آن، متوجه امر شده و مقدار آن را تنظیم کنید.

به‌آرامی شتاب‌گرفتن از روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

هرچه سریع‌تر شتاب بگیرید، سوخت بیشتری مصرف می‌کنید، زیرا وقتی دور موتور پایین است، سوخت کمتری مصرف می‌شود. در شهر می‌توانید با فشاردادن آرام پدال گاز مصرف سوخت را کاهش دهید. برای اینکه تا حد ممکن در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید، در ۵ ثانیه سرعت ماشین را از صفر به ۲۰ کیلومتر بر ساعت برسانید. فرض کنید که یک فنجان چای روی داشبورد است و باید طوری شتاب بگیرید که چای درون فنجان نریزد!

شتاب ماشین - کاهش مصرف سوخت خودرو

به‌موقع بازکردن پنجره‌ها و استفاده از سیستم تهویه

در سرعت بالاتر از ۸۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی با پنجره‌های باز مقاومت زیادی در برابر باد ایجاد می‌کند و به‌دلیل سخت‌ترشدن حرکت خودرو مصرف سوخت بالا می‌رود. بنابراین در سرعت بالا بهتر است که به‌جای بازکردن پنجره‌ها سیستم تهویه هوا را روشن کنید.

ولی هنگام رانندگی در شهر و با سرعت کم، بهتر است که پنجره‌ها را باز کنید. زیرا تهویه مطبوع یا کولر مصرف سوخت را تا ۲۰٪  افزایش می‌دهد. اگر استفاده از سیستم تهویه خودرو ضروری است، از گزینه بازچرخش (re-circulation) استفاده کنید. این کار می‌تواند تأثیر سیستم تهویه بر مصرف سوخت را به حداقل برساند.

کاهش مصرف سوخت خودرو با تعویض فیلتر هوا

کثیف‌بودن فیلتر موجب می‌شود که موتور سخت‌تر کار کند و مصرف سوخت افزایش یابد. فیلتر هوا را به‌طورمرتب و بر اساس دستورالعمل سازنده خودرو تعویض کنید.

پرهیز از گذاشتن بار اضافی در خودرو

توجه به میزان باری که داخل خودرو قرار می‌دهید اهمیت زیادی دارد، زیرا وزن زیاد مصرف سوخت را بالا می‌برد. هر ۵۰ کیلوگرمی که به وزن خودرو اضافه می‌شود، مصرف سوخت را تا ۲٪ افزایش می‌دهد. پس وسایل غیرضروری را در صندوق‌عقب و داخل خودرو قرار ندهید.

اگر از باربند خودرو استفاده نمی‌کنید، آن را بردارید. زیرا کشش آیرودینامیکی مصرف سوخت در بزرگراه را تا ۲۰٪  افزایش می‌دهد.

پرهیز از رانندگی در جاده‌های خاکی و ناهموار برای کاهش مصرف سوخت خودرو

جاده‌های ناهموار، خاکی و شنی زمان رانندگی را ۳۰٪ افزایش می‌دهند. خودرو در چنین جاده‌هایی ثبات ندارد و برای عبور از آنها به زمان بیشتری نیاز دارید.

کاهش مصرف سوخت خودرو با تنظیم باد تایرها

لاستیک‌های کم‌باد در جاده‌ها مقاومت چرخشی (rolling resistance) بالاتری دارند. یعنی با هر کیلومتری که طی می‌شود، تایرها اصطکاک و مقاومت چرخشی بیشتری تولید می‌کنند و درنتیجه مصرف سوخت افزایش می‌یابد. اگر تمام تایرهایتان به‌میزان ۱۰ psi (پوند بر اینچ مربع) کم‌باد باشند، راندمان سوخت تا ۱۰٪ کاهش می‌یابد.

تنظیم باد تایر - کاهش مصرف سوخت خودرو

رانندگی با تایرهایی که ۵۶ کیلو پاسکال (۸ پوند بر اینچ مربع) کم‌باد هستند، مصرف سوخت را تا ۴٪ افزایش می‌دهد و می‌تواند عمر لاستیک‌ها را بیش از ۱۰ هزار کیلومتر کاهش دهد.

برای اطلاع از فشار باد تایر مناسب برای وسیله نقلیه خود به پلاکارد اطلاعات تایر رجوع کنید. پلاکارد اطلاعات تایر معمولا در چهارچوب در سمت راننده یا در لبه در طرف راننده نصب شده است.

پیش‌بینی حرکت بعدی خود

هنگام رانندگی به جلو نگاه کنید تا ببینید چه‌چیزی در مسیر است. با نگاه دقیق به آنچه عابران پیاده و سایر خودروها انجام می‌دهند و تصور اینکه در مرحله بعدی چه کاری انجام خواهند داد، می‌توانید تا حد ممکن سرعت خود را ثابت نگه دارید و سوخت کمتری مصرف کنید. با این روش از ترمزگیری شدید نیز پرهیز می‌کنید. ترمز شدید مصرف سوخت را بالا می‌برد، چون پس از آن باید دوباره شتاب بگیرید.

هنگام نزدیک‌شدن به چراغ‌قرمز نیز به‌جای اینکه ترمز را تا آخر فشار دهید، سعی کنید سرعت خود را به‌تدریج کم کنید و بایستید. با برداشتن پایتان از روی پدال گاز و خلاص‌کردن دنده و کاهش سرعت تدریجی، به‌جای استفاده از ترمز، در مصرف سوخت و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی خواهید کرد.

رانندگی نکردن در ساعات شلوغی و ترافیک

در ترافیک باید با دنده پایین حرکت کنید و بارها ترمز کنید و همه اینها مصرف سوخت خودرو را بالا می‌برد. در صورت امکان برای زمان‌های رفت‌وآمد به محل کارتان طوری برنامه‌ریزی کنید که مجبور نباشید در ساعات اوج شلوغی و ترافیک رانندگی کنید.

قرار ندادن پا روی ترمز در زمان توقف برای کاهش مصرف سوخت خودرو

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین راه‌ها برای کاهش مصرف سوخت، قرار ندادن پا روی پدال ترمز خودرو هنگام توقف است. این کار بی‌مورد، حدود ۳۵ درصد میزان استفاده بنزین را افزایش می‌دهد که خود، رقمی باورنکردنی و بسیار زیاد است. علاوه بر مشکل ذکر شده، نگه‌داشتن پا روی پدال منجر به فرسایش سریع لنت ترمز هم می‌شود.

آمپر بنزین - کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو با خاموش‌کردن ماشین هنگام توقف

وقتی باید بیش از ۶۰ ثانیه توقف کنید، ماشین را خاموش کنید، البته به‌جز مواردی که در ترافیک هستید. هر وسیله نقلیه معمولی با موتور ۳لیتری به‌ازای هر ۱۰ دقیقه روشن‌بودن در هنگام توقف، ۳۰۰ میلی‌لیتر (بیش از یک فنجان) سوخت مصرف می‌کند.

استفاده درست از گیربکس دستی

برای داشتن بهترین بازده سوخت به دورسنج موتور یا تاکومتر (که دور موتور را نشان می‌دهد) دقت کنید و با توجه به آن دنده را عوض کنید. هرچه دور موتور بیشتر باشد، موتور سوخت بیشتری می‌سوزاند. بنابراین دنده‌های پایین را به‌نرمی و به‌سرعت عوض کنید و در دنده‌های بالاتر سرعت خود را افزایش دهید.

بسته‌بودن در باک بنزین

اگر در باک بنزین خوب بسته نشود، مقداری از بنزین تبخیر و از مخزن خارج می‌شود. پس همیشه در بستن در باک دقت کنید و از کاملا بسته‌بودن آن مطمئن شوید.

کاهش مصرف سوخت خودرو با تنظیم فرمان

گذر از چاله‌ها به‌خصوص در فصل‌های سرد سال، منجر به نامیزان‌ شدن فرمان و چرخ‌های خودرو می‌شود که در نتیجه آن، ماشین با افزایش مصرف سوخت به میزان ۱۰ درصد مواجه خواهد شد. همچنین یکی دیگر از عوارض تنظیم‌ نبودن چرخ، فرسایش سریع‌تر آج لاستیک‌ها است.

علائم نامیزان بودن فرمان: هنگام رانندگی خودرو به سمت راست یا چپ انحراف پیدا می‌کند یا در حرکت مستقیم، غربیلک فرمان در حالت وسط میزان نیست.

سرویس منظم خودرو

سرویس دوره‌ای خودرو در حفظ راندمان سوخت موتور مؤثر است. قطعات موتور به‌صورت پشت‌سرهم کار می‌کنند. در صورت نگهداری نادرست، آلودگی و خوردگی بین قطعات جمع می‌شود و نمی‌گذارد که موتور روان کار کند. به همین دلیل است که روغن موتور اهمیت دارد. روغن‌موتور مناسب می‌تواند به کاهش اصطکاک در موتور، مقابله با تجمع آلودگی و بهبود مصرف سوخت کمک کند.

اگر ماشین خود را به‌طورمنظم سرویس نکنید، مصرف سوخت آن تا ۳۰٪ افزایش می‌یابد!

کاهش مصرف سوخت خودرو با تعمیر جلوبندی خودرو

هنگامی که زاویه‌ چرخ‌ها به هم بریزد یا سیستم تعلیق از تنظیم خارج ‌شود، موتور به قدرت بیشتری برای به حرکت درآوردن چرخ‌ها نیاز دارد. در نتیجه میزان بنزین بیشتری مصرف می‌شود و البته استهلاک لاستیک‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر احساس می‌کنید که خودرو به یک سمت کشیده می‌شود یا زاویه چرخ‌ها به هم خورده است، در اسرع وقت نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام کنید تا مصرف سوخت اتومبیل بیش از حد افزایش نیابد.

پمپ بنزین - کاهش مصرف سوخت خودرو

پشت‌سرهم انجام‌دادن سفرها

رانندگی طولانی‌تر موجب می‌شود که موتور گرم شود و به بهترین دمای خود برای مصرف بهینه سوخت برسد. بنابراین بهتر است که کارهایتان را یکی پس از دیگری انجام دهید و طوری برنامه‌ریزی کنید که از چند بار طی‌کردن یک مسیر و رانندگی در ترافیک و ساعات شلوغی پرهیز کنید.

کمتر رانندگی‌کردن

برای کاهش مصرف سوخت، کمتر از خودرو استفاده کنید:

 • مسیرهای کوتاه را پیاده یا با دوچرخه طی کنید.
 • تا جای ممکن از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.
 • اگر مسیر مشترکی با همکاران یا دوستانتان دارید، از یک خودرو استفاده کنید.
 • در صورت امکان دورکاری کنید. به‌ازای هر روز دورکاری میزان سوخت مصرفی شما ۲۰٪ کاهش می‌یابد.

دلایل افزایش مصرف سوخت در زمستان

 • غلظت هوای سرد از هوای گرم بیشتر است و خودرو برای حرکت به انرژی بیشتری نیاز دارد.
 • هوای سرد باد لاستیک‌ها را کم می‌کند و اصطکاک بیشتر بین جاده و لاستیک خودرو انرژی بیشتری از خودرو می‌گیرد.
 • رانندگان برای جلوگیری از سر خوردن خودرو آن را سنگین می‌کنند. سنگین بودن خودرو مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

سیستم تهویه خودرو - کاهش مصرف سوخت خودرو

ترفندهای کاهش مصرف سوخت خودرو

 • کروز کنترل مصرف سوخت را در بزرگراه‌ها کمتر می‌کند.
 • از سالم بودن سنسورها مخصوصا سنسور اکسیژن مطمئن شوید.
 • سیستم سوخت رسانی خودرو را بررسی کنید. کثیف بودن انژکتورها مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.
 • به صورت ناگهانی شتاب نگیرید و پدال گاز را تا انتها فشار ندهید. آرام فشار دادن پدال گاز سبب کاهش مصرف سوخت خودرو می‌شود.
 • خودرو را در محیط‌های سرپوشیده پارک کنید.
 • از روغن موتور و ویسکوزیته مناسب برای خودرو استفاده کنید.
 • خودرو را سنگین نکنید و از گذاشتن بار اضافی در خودرو خوداری کنید.
 • بهتر است تنظیمات موتور خودرو در فصل زمستان بررسی شود.
 • چرخ‌های خودرو باید بالانس باشد. میزان باد آن را در صورت نیاز کم و زیاد کنید.
 • نحوه رانندگی بر مصرف سوخت خودرو تاثیر گذار است.
 • گرم کردن خودرو به صورت اصولی اهمیت بسیاری دارد.
 • شمع‌ معیوب خودرو باید تعویض شود.
 • استفاده از عایق کاپوت گرمای بیشتری را برای موتور خودرو حفظ می‌کند.
 • از پیمودن مسیرهای کوتاه و خاموش روشن کردن خودرو در مدت زمان کم خودداری کنید.
 • فیلتر هوا نباید کثیف باشد.

انواع دستگاه کاهش مصرف سوخت خودرو

دستگاه‌های فراوانی برای خودروهای بنزینی و گازوئیلی وجود دارد که بیشتر آنها به یک شکل عمل می‌کنند. هریک از انواع این دستگاه‌ها بخش متفاوتی از سیستم احتراق خودرو را هدف قرار می‌دهند. به‌طورکلی می‌توان این دستگاه‌ها را به چند گروه زیر تقسیم کرد:

علت مصرف زیاد بنزین - کاهش مصرف سوخت خودرو

دستگاه‌های مولد هیدروژن

به زبان ساده این دستگاه‌ها از آب برای تولیدن هیدروژنی استفاده می‌کنند که وارد موتور می‌شود. گفته می‌شود که درنتیجه این فرایند خودرو قدرت بیشتر و مصرف سوخت بهینه‌تری خواهد داشت. متأسفانه این دستگاه‌ها به‌اندازه‌ای هیدروژن تولید نمی‌کنند که تفاوت قابل‌توجهی در بهره‌وری مصرف سوخت خودرو ایجاد شود.

دستگاه‌های یونیزه‌کننده سوخت

این دستگاه‌ها به سیستم سوخت و معمولا بین پمپ هدایت سوخت و انژکتور متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها ظاهرا میدانی یونی ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود سوخت بیشتر تبخیر شود و سوختن آن در موتور آسان‌تر شود. البته انژکتورهای سوخت مدرن نیز سوخت را به غبار ریزی تبدیل می‌کنند و موجب می‌شوند که بیشتر آن بسوزد.

دستگاه‌های یونیزه‌کننده موتور

نوع دیگری از دستگاه‌های یونیزه‌کننده هستند که مستقیما به موتور وصل می‌شوند. کارکرد این دستگاه‌ها نیز مانند مورد قبلی است: یونیزه‌کردن سوخت و آسان‌ترکردن سوختن آن. تفاوت این دستگاه‌ها در این است که مستقیما به موتور وصل می‌شوند، نه به لوله بنزین.

دستگاه‌های ورتکس ورودی (Intake Vortex Devices)

این دستگاه‌ها نحوه ورود هوا به موتور را تغییر می‌دهند و ظاهرا موجب بهبود فرایند احتراق می‌شوند. البته این دستگاه‌ها بیش از آنکه مفید باشند، ضرر می‌رسانند. زیرا هنگامی که رایانه اتومبیل مشکلی در ورودی هوای موتور احساس می‌کند، سعی می‌کند جریان سوخت را تنظیم کند و درنهایت فرایند احتراق ناکارآمد و مشکل‌سازی خواهید داشت.

گیج بنزین - کاهش مصرف سوخت خودرو

مگنت‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

این دستگاه‌ها طوری طراحی شده‌اند که به لوله بنزین متصل می‌شوند و ظاهرا روی سوخت اثر می‌گذارند و موجب سوختن بهتر آن می‌شوند. نخست باید بگوییم که بنزین خاصیت مغناطیسی ندارد. به‌علاوه یک آهن‌ربای کوچک نمی‌تواند تغییری در سوخت ایجاد کند. البته ممکن است که آهن‌ربا روی قطعات الکترونیکی اطراف خود اثر بگذارد. بنابراین باید مراقب باشید.

دستگاه‌های جرقه‌زنی

این دستگاه‌ها شمع‌هایی «ویژه» هستند که ادعا می‌شود راندمان سوخت را بالا می‌برند. بعضی ادعا می‌کنند که این دستگاه‌ها سوخت را داغ‌تر، سریع‌تر یا به‌نوعی بهتر می‌سوزانند. داشتن دستگاهی که جرقه‌زنی را بهبود دهد، فایده‌ای ندارد، زیرا موتور و اجزای آن طوری مهندسی شده‌اند که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند.

انژکتورها (مانند آب، بخار سوخت)

بعضی از دستگاه‌ها با تزریق موادی به لوله بنزین عمل می‌کنند. این مواد معمولا آب یا بخار سوخت هستند. گفته می‌شود که انژکتور آب از انفجار (detonation)، احتراق ناقص یا سایر مشکلات موتور جلوگیری می‌کند. البته در حال حاضر بروز این مشکلات در موتورهای معمول و مدرن بعید است.

کاتالیزورهای سوخت

کاتالیزورهای سوخت دستگاه‌ نیستند، بلکه فلزاتی هستند که مستقیما در باک خودرو قرار می‌گیرند و ظاهرا باعث انجام واکنش‌هایی با سوخت می‌شوند و فرایند سوزاندن سوخت را بهتر می‌کنند.

کارت سوخت - کاهش مصرف سوخت خودرو

افزودنی‌های سوخت

بطری یا قوطی‌های کوچکی هستند که این روزها تقریبا در همه‌جا پیدا می‌شوند و باید در مخزن سوخت ریخته شوند. افزودنی‌های سوخت احتمالا مفید هستند، ولی درمورد کارایی و فواید آنها اغراق می‌شود.

آیا این دستگاه‌ها واقعا مؤثرند؟

بی‌شک ممکن است که هریک از این دستگاه‌ها تأثیر اندکی بر بازده سوخت خودروی شما داشته باشند. اما این تأثیر، در بهترین حالت، ناچیز است. بنابراین بهتر است پولی را که به‌سختی به دست آورده‌اید در جای دیگری خرج کنید.
روش‌های ساده‌ای وجود دارد که با اجرای آنها می‌توانید مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهید. روش‌هایی که شامل استفاده از دستگاه‌های تبلیغ‌شده برای کاهش مصرف سوخت نمی‌شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید