اتو کردن لباس بسته به نوع پارچه ای که در لباس استفاده شده میتواند متفاوت باشد.در این مطلب از پارس مگ با روش صحیح اتوکشی پارچه های مختلف آشنا خواهید شد.

اتو کردن لباس - تی شرت طوسی

روش اتو کردن لباس ها و پارچه های مختلف

لباس ها از پارچه های مختلف با جنس های متفاوت دوخته شده اند و هر پارچه بر اساس جنسی که دارد به شیوه خاصی برای اتو کردن لباس نیازمند است. درجه حرارت، نحوه حرکت اتو و نوع اتو برای انواع پارچه ها متفاوت است. اتو های امروزی، برای انواع لباس ها نشان و درجه خاصی دارند که می توان برای پارچه های مختلف درجه آن را تنظیم کرد.
در این مطلب  به توضیح نحوه صحیح اتو کردن لباس با جنس های مختلف پارچه می پردازیم تا یاد بگیرید که هر پارچه و لباس را به چه شیوه ای اتو کنید به طوری که لباس ها ظاهرشان را به خوبی و به مدت بیشتری حفظ کنند و ماندگاری بالاتری داشته باشند.

اتو کردن صحیح انواع لباس با جنس های مختلف

اتوی دستی و اتوی پرسی

برخی از پارچه ها به اتوهای دستی و برخی دیگر به انواع پرسی نیاز دارند. اتو پرسی با پرس کردن و فشردن پارچه ، لباس ها را صاف می کنند اما اتو دستی، با کشیده شدن بر روی سطح پارچه چروک های آن را باز می کند.
هر یک از این دو روش اتو کردن لباس برای انواع خاصی از پارچه ها و لباس ها مناسب تر هستند مثلا اتوی دستی برای صاف کردن پارچه های نخی، پلی استر و ابریشم مناسبند و اتوی پرس برای پارچه های ظریف مانند ژرسه ها، لباس های پشمی و لباس های پیلی دار مناسب است . ما اغلب در منزل از اتوهای دستی برای اتو کردن تقریباً تمام لباس ها و انواع پارچه های مختلف استفاده می کنیم.

وسایل لازم را برای اتو کردن لباس آماده کنید 

شما برای صاف کردن انواع پارچه ها به اتو ، میز اتو یا یک سطح صاف و کمی نرم ، یک پارچه تمیز برای حفاظت از پارچه های ظریف احتیاج دارید.

آماده کردن وسایل لازم برای اتو کردن لباس

لباس ها را از هم جدا کنید 

روش اتو کردن لباس با انواع پارچه با یکدیگر متفاوت است پس باید شما لباس های خود را بر اساس جنس شان جدا کنید و اتو زدن را از لباس هایی شروع کنید که به دمای کمتری نیاز دارند. اگر از جنس لباس خود مطمئن نیستید برچسب نگهداری لباس را با دقت بخوانید.

اتو را آماده کنید

اتو را به برق بزنید و صبر کنید تا چراغ اتو روشن شود . قبل از روشن نشدن چراغ اتو ، اتو به اندازه کافی داغ نیست و اتو کردن فایده ای ندارد .

یک دستمال مرطوب تهیه کنید

برخی از لباس ها در تماس مستقیم با اتو آسیب می بینند بنابراین بهتر است روی آن یک پارچه نمدار بیاندازید و سپس لباستان را اتو کنید .
اتو کردن لباس - دختر بچه و اتو

اتو کردن لباس های مختلف و پارچه های متفاوت

پنبه

برای اتو کردن لباس پنبه ای بهتر است از اتوهای دستی استفاده شود و اتو را در دما بالا قرار دهید و روی لباس پارچه ای نم دار بیاندازید و آن را اتو کنید تا چروک هایش صاف شود. در صورت نیاز می توانید از بخار اتو یا اسپری آب نیزاستفاده کنید.

روش اتو کردن لباس کتان

لباس کتان را هنگامی که نمناک است و با دمای بسیار بالا در مواقع لزوم از بخار اتو یا اسپری آب استفاده کنید. اتو کردن این لباس ها با اتوهای پرسی آسیبی به آنها نمی رساند و روند صاف شدن را آسان تر می کند.
راه دیگری برای اتو کردن لباس های کتان این است که پیش از آنکه اقدام به اتو کردن آنها کنید، آنها را با چوب لباسی در حمام آویزان کنید تا بخار حمام، چین و چروک های عمده و عمیق لباس را از بین ببرد و کار اتو کردن لباس های کتان راحت تر شود.

روش اتو کردن لباس های پشمی

برای اتو کردن لباس های پشمی لباس را برگردانید و آن را از داخل با حرارت کم اتو بزنید. قبل از اتو زدن بهتر است لباس را نمناک کنید و سپس تکه ای تترون سفید برای جلوگیری از آسیب دیدن لباس پشمی در حین اتو زدن روی آن بیاندازید و لباستان را اتو بزنید.
در پارس مگ بخوانید : بهترین پارچه های زمستانی برای دوخت پالتو و مانتو

اتو کردن لباس پلی استر

لباس پلی استر را هنگامی که نمناک است، با در صورت لزوم از اسپری آب استفاده کنید، اما از بخار استفاده نکنید. جنس پلی استر را به دلیل داشتن مواد شیمیایی و مصنوعی بهتر است پس از نمناک کردن با حرارت کم اتو کنید. جهت اتو کردن لباس بهتر از اسپری آب استفاده کنید، اما هرگز از بخار اتو استفاده نکنید زیرا بخار یا حرارت بالا می تواند لایه ای پلاستیکی روی آن به جای بگذارد که باعث براق شدن آن شود.اتوهای دستی برای این جنس لباس مناسب هستند.
اتو کردن لباس - لباس چروک

لباس مخمل

برای صاف شدن لباس های مخمل شما نباید آنها را اتو کنید بلکه تنها مجاز به استفاده از بخار آب هستید. اگر قادر به انجام این کار نیستید می توانید لباس خود را به خشک شویی بسپارید.

کشمیر

پارچه های پشمی لطیف کشمیر را هرگز اتو نکنید و به خشکشویی بسپارید.

نحوه اتو کردن پارچه های توری

پارچه های توری که بسیار ظریف هستند برای صاف شدن به دمای پایین اتو نیاز دارند و بهتر است آنها را بدون استفاده از بخارصاف کنید. پارچه توری خشک را با حرارت پایین و با استفاده از پارچه محافظ اتو کنید واز اسپری آب یا بخار اتو استفاده نکنید.

روش اتو کردن لباس های نایلونی

برای اتو کردن لباس های نایلونی هرگز از بخار استفاده نکنید و آنها را با حرارت پایین اتو کنید و در صورت نیاز فقط از اسپری آب استفاده کنید.

روش اتو کردن لباس ساتن

برای اتو کردن لباس ساتن از درجه پایین اتو استفاده کنید و برای محافظت از پارچه تکه ای تترون روی آن بیاندازید و تا حد ممکن از بخار یا اسپری آب استفاده نکنید. اگر می خواهید پارچه ساتن شما سریع تر اتو شود زمانی که نمناک است آن را اتو بزنید.
اتو کردن لباس - اتو بنفش

روش اتو پارچه اکریلیک

پارچه اکریلیک را با حرارت ملایم در حالت کاملاً خشک و از داخل اتو کنید. از بخار برای اتوی آن استفاده نکنید و تنها از اسپری آب استفاده کنید.

روش اتو لباس های لنین

لباسهای لنین را برای اتو کردن پشت و رو کنید.

روش اتو کردن لباس های ابریشمی

لباس ابریشمی را بعد از شستشو و هنگامی که نمناک است، از داخل، با حرارت کم اتو کنید زیرا ظرافت ابریشم آن را در برابر دمای بالا آسیب پذیر می سازد. همچنین برای اتو کشی لباس های ابریشمی از تکه ای پارچه تترون برای حفاظت از آن استفاده کنید و از اسپری بخار یا آب روی آن پرهیز کنید.

اتو کردن لباس های ریون

برای اتو کردن لباس ریون آن را پشت و رو کنید، سپس درجه حرارت اتو را روی کم قرار دهید و یادتان باشد لباس را در هنگام اتو کردن نکشید.

نکات کلی و مهم درباره اتو کردن 

با پایین ترین درجه اتو لباس هایی از جنس استات، ریون، ابریشم و پشم را اتو بزنید.
از دمای متوسط اتو برای اتو کردن لباس پلی استر استفاده کنید. بالاترین دمای اتو را برای لباس های نخی و پنبه ای به کار ببرید.
قبل از اتو شدن لباس های از جنس پلی استر و پنبه را مرطوب کنید اگر این لباس ها به صورت خشک اتو شوند آسیب می بینند . شما می توانید این نوع لباس ها را قبل از خشک شدن کامل به صورت نم دار اتو کنید.
لباس هایی که از پارچه های درشت بافت دوخته شده اند را از پشت اتو بزنید.
قبل از اتو کردن لباس های ریون و ابریشم را پشت و رو کنید.
برای اتو کردن لباس های پشمی یک پارچه روی لباس قرار دهید و سپس آن را اتو بزنید.

برخی از پارچه های بسیار ظریف مانند لینن، ریون، ساتن، ابریشم و مخمل در ت

برای بهتر اتو زدن لباس بخوانید

“اتو کردن لباس” تقریبا جزو کارهای تمام خانم هاست و از انجا که برای انجام هرکاری باید اصول و نکاتی را بدانیم و رعایت کنیم پس باید نکات خرید میز اتو و روش های اتو کشیدن لباس را هم بدانیم.

اتو کردن لباس - زن در حال اتو زدن

نکاتی برای اتو زدن لباس

اتو کردن لباس ها برای هر خانمی یک کار زمان بر است و مدتها برای اتو کردن لباس ها زمان صرف می شود که با توجه به این نکته باید برای جلوگیری از آسیب به بدن به خصوص در قسمت گردن و کمر ویژیگی های میز اتوی مناسب را بدانیم.

 

اتو کشی لباس

 

میز اتو یکی از ملزومات هر خانه ای است. اگر می خواهید یک میز اتوی بدون نقص خریداری کنید نکات زیر را فراموش نکنید.

برای بسیاری از افرادی که قصد خرید میز اتو دارند، این اقدام بسیار ساده به نظر می رسد، اما خرید بی دردسر و راحت، زمانی اتفاق می افتد که قبل از خرید، نکاتی را مدنظر قرار دهیم و در مورد آنچه قصد خرید آن را داریم، به خوبی تحقیق کرده و حتی از تجربیات دیگران استفاده کنیم. در مورد میز اتو هم همین طور است. اگرچه این کالا از لحاظ ساختار، پیچیدگی چندانی ندارد، اما هنگام خرید آن، باید نکاتی را که در ادامه به آن اشاره می کنیم، مدنظر قرار دهید:

انتخاب میز اتوی مناسب

بودجه خود را مشخص کنید

در حال حاضر، انواع میز اتو در سایز و از جنس های گوناگونی در بازار موجودند که هرکدام با توجه به ویژگی های کاربردی، قیمت خاص خود را دارند. پس قبل از خرید، در مورد آنچه قصد خرید آن را دارید، تحقیق و سپس برای خرید اقدام کنید.

میز اتویی با توجه به عادات اتوکشی خود خریداری کنید

قبل از خرید میز اتو، عادت های اتو کردن لباس خود را بررسی کنید. مثلاً برای اتو کردن در حالت ایستاده راحت تر هستید یا نشسته ؟ یا قسمت های مورد نیاز شما برای میز اتوی ایده آل چیست ؟ آیا به میزی با محفظه مخصوص اتو احتیاج دارید یا خیر ؟ توجه به این موارد، به شما برای داشتن یک خرید خوب کمک می کند.

به اندازه میز اتو توجه کنید

اگر فضای کافی در منزل برای نگهداری میز اتو موجود است، برای اتو کردن لباس راحت و سریع، بهتر است بزرگ ترین سایز میز اتو را انتخاب کنید. میزهای اتو معمولاً در ۴ سایز مختلف در بازار موجود هستند. میزهای ۱۱۰ در ۳۰ سانتی متری که برای محیط های کوچک مناسب است. میزهای ۱۲۴ در ۳۸ سانتی متری، میزهای ۱۲۴ در ۴۵ سانتی متری و میزهای ۱۳۵ در ۴۵ سانتی متری. برخی از تولید کننده ها، میزهای بزرگ تری نیز دارند، اما به طورمعمول، این سایزها برای میز اتو در بازار معمول است.

میز اتو با ارتفاع مناسب بخرید

ارتفاع میز اتو به اندازه سایز مهم است

اگر در حالت ایستاده اتو می کشید، بهترین ارتفاع میز اتو، سطح کمر شخص اتوکش است. اگر بر اساس شرایط خود، حالت اتوکشی را بین نشسته و ایستاده تغییر می دهید، یا افراد مختلفی از میز استفاده می کنند، بهتر است میز با قابلیت تنظیم ارتفاع را خریداری کنید.

اتو کردن لباس - میز اتو

میز سنگین نخرید

سعی کنید میز اتویی خریداری کنید که برای جابه جایی آن، دچار مشکل نشوید. میزهای آلومینیومی، گزینه مناسبی در این زمینه هستند.

به جنس میز اتو توجه کنید

سعی کنید میز اتویی از جنس آلومینیوم یا استیل خریداری کنید. میزهای فلزی [آلومینیومی] هم عمر بیشتری دارند و هم وزن کمتری دارند. ضمن اینکه در مقابل حرارت، مقاوم هستند. میزهای چوبی، معمولاً مقاومت کمتری نسبت به گرمای اتو دارند. میزهای چوبی، وزن بیشتری نیز نسبت به نمونه های فلزی داشته و جابه جایی آن ها سخت است.

در مورد روکش سطح شان هم باید بگوییم که بهتر است از جنس پارچه نسوز و ضدآب باشد. پارچه های حفره حفره یا لانه زنبوری نیز گزینه مناسبی هستند، زیرا این پارچه ها بخار اتو را از خود عبور داده و تبخیر می کنند. همچنین توجه داشته باشید که هرچه لایه روکش ضخیم تر باشد، بهتر است.

لایه روکش ها معمولاً از جنس نمد هستند و ضخامتی بین ۴ تا ۸ میلی متر دارند. بهتر است پارچه روکش ها از جنس نخ، متالیک یا سیلیکون باشد تا خاصیت نچسب یا بازتابی را دارا باشد.

میز مقاوم بخرید

میز اتو درعین حال که باید سبک باشد، باید بسیار محکم باشد تا هنگام اتو کردن لباس ، نشکند. میز اتوی محکم، فرآیند اتو کردن لباس را ساده می کند و از بروز حوادث احتمالی مانند سقوط میز روی افراد کوچک جلوگیری خواهد کرد.

 میز اتوی امن بخرید

برای مراقبت از کودکان بهتر است میز اتویی خریداری کنید که به قفل کودک مجهز باشد. در حال حاضر، انواع و اقسام میزهای اتو در بازار دارای این قابلیت هستند. البته ممکن است این ویژگی موجب شود میزهای این چنینی، کمی گران تر از نمونه های معمولی باشند، اما خیال کاربر را بابت امنیت کودک راحت می کند.

میزهای دارای قفسه، گزینه خوبی هستند

میزهای دارای کشو و قفسه هم گزینه خوبی هستند، برای آن دسته که می خواهند تمام ادوات اتو کردن لباس را در یکجا جمع کنند.

بدون گارانتی نخرید

بهتر است از خرید میز اتو بدون گارانتی، به ویژه میزهای دارای قفل کودک و… خودداری کرده و جداً از خرید میز اتو از دست فروشان خودداری کنید.

اتو کردن لباس - زن و اتو

روش های اتوکشی لباس با میز اتو

۱. میز اتو را در اتاق خواب قرار دهید تا بتوانید از تخت برای قرار دادن لباس ها استفاده کنید و به کمد و چوب لباسی ها دسترسی داشته باشید.

۲. زمان اتو کردن لباس را با قرار دادن یک تکه فویل زیر پارچه میز اتو کاهش دهید. فویل گرما را منتقل کرده گویی از دو طرف اتو می کنید.

۳. در صورتی که رویه میز اتو را شسته اید، بگذارید نم دار روی میز اتو خشک شود.

۴. برای جلوگیری از چروک، در صورتی که میز اتوی شما به تجهیزاتی نظیر سر آستینی و سر یقه مجهز نیست، قبل از اتو کردن یک حوله را لوله و داخل آستین ها فرو کنید.

۵. قسمت های اتو شده را آن طرف میز اتو و از خود دور نگه دارید.

۶. بهتر است زیر میز اتو یک پارچه تمیز پهن کنید تا وقتی لباس های بلند را اتو می کنید انتهای آن با زمین در تماس نباشد.

۷. برخی از افراد تصور می کنند که میز اتو نباید طراحی زیبایی داشته باشد و همیشه به دنبال مکانی برای پنهان کردن میز اتویشان می گردند. درحالی که این دسته از افراد می توانند از میزهایی با طراحی خاص استفاده کنند. اگر کمی ذوق و خلاقیت به خرج بدهید، حتی می توانید از میز اتو به عنوان میزی برای گلدان یا… استفاده کنید.

اما اگر به هیچ وجه تمایل به نمایش میز اتو ندارید، می توانید به سراغ نمونه های توکار بروید.

ماس با اتو سوخته و آسیب می بینند پس برای اتو کردن لباس با این نوع پارچه ها آن ها را پشت و رو کنید و دستمال نمدار روی آنها بیاندازید.

در مورد لباس هایی که طرح چاپی روی آن به کار رفته است روی آن پارچه ای قرار دهید و سپس اتو بکشید زیرا قرار دادن اتو به صورت مستقیم روی طرح چاپی باعث شکسته شدن و از بین رفتن طرح می شود.
اتو کردن لباس - لباس رنگی

اتو زدن بر اساس نوع لباس

اتو زدن پیراهن را از یقه شروع کنید: اتو کردن پیراهن مردانه روش خاص خود را دارد. شما باید اتو کردن را از قسمت داخلی مرکز یقه شروع کنید و تا لبه‌ها ادامه دهید، دوباره به وسط برگردید و تا لبه دیگر ادامه دهید. یک طرف پیراهن را روی میز اتو بیندازید و از شانه تا پشت پیراهن را اتو کنید سپس با طرف دیگر همین کار را انجام دهید. برای آستین‌ها نیز از قسمت آستین میز اتو استفاده کنید.

شلوار را از کمر اتو بزنید: اگر شلوار شما جیب دارد آستر جیب‌ها را بیرون آورید و اتو کردن را از همانجا آغاز کنید سپس سراغ کمر شلوار بروید. اما اگر شلوار شما جیب ندارد قسمت بالای شلوار را روی میز قرار دهید و اتو کردن را از کمر شلوار شروع کنید و هنگام اتو کردن جیب‌ها مراقب باشید تا خط جیب روی شلوار ایجاد نشود.

سپس قسمت پایین شلوار را صاف روی میز بگذارید و یک پاچه شلوار را روی پاچه دیگر قرار دهید به طوری که خط اتوی شلوار روی پاچه‌ها ایجاد شود. اتو را از قسمت پشت شروع کنید سپس شلوار را برگردانید و از طرف دیگر نیز به همین شکل اتو کنید.

لباس مجلسی را از یقه شروع کنید: اگر لباس مجلسی شما یقه دارد آن را مانند روشی که برای پیراهن گفته شد اتو بزنید. برای اتو کردن دامن آن را صاف روی میز قرار دهید و از پایین به بالا یعنی از لبه دامن به سمت کمر اتو کنید.

اگر دامن و لباس مجلسی شما منجوق دوزی و چین دوزی دارد مراقب باشید که آن‌ها را خراب نکنید. هنگام اتو زدن این لباس‌ها مراقب دکمه‌های لباس باشید و اطراف آن را تو کنید مگر این که مطمئن باشید این دکمه‌ها در مقابل حرارت آسیب پدیر نیستند.

اتو کردن لباس - اتو و لباس مشکی

امنیت در استفاده از اتو

اتو را از دسترس کودکان دور نگه دارید : اتوی داغ وسیله‌ای خطرناک است و باعث سوختگی شدید می‌شود پس لازم است هنگام اتو کردن لباس‌ها مراقب باشید که اتو در دسترس کودکان نباشد.

قبل از قرار دادن اتو در کمد صبر کنید : اگر اتوی داغ را در کمد قرار دهید احتمال آتش سوزی وجود دارد. توصیه می‌شود پس از اتمام کار و خاموش کردن اتو حداقل ده دقیهق صبر کنید تا اتو خنک شود سپس آن را در کمد یا جای خود قرار دهید.

یک اتوی ایمن تهیه کنید : از آنجایی که اتو وسیله خطرناکی است تهیه یک اتوی ایمن می‌تواند از خطرات پیشگیری کند. سیم اتو همیشه منشا خطر است پس خرید اتوی بی‌سیم می‌تواند این خطرات را از بین ببرد. اتوهایی که سیستم خودکار خاموشی دارند نیز ایمنی را بالا می‌برند.

سوختگی را به موقع درمان کنید : اگر هنگام استفاده از اتو شما یا کس دیگری دچار سوختگی شدید بلافاصله عمل کنید و ناحیه سوخته را به مدت بیست دقیقه در آب سرد قرار دهید. از یخ یا کره یا چیزهای دیگر استفاده نکنید چون این کارها سوختگی را بدتر می‌کند. اگر ناحیه سوختگی بزرگتر از یک سکه است به پزشک مراجعه کنید.

اتوی داغ را روی زمین نگذارید : این کار ممکن است باعث سوختن لباس‌ها، میز اتو، فرش و موکت و حتی آتش سوزی شود.

اتو را مرتب تمیز کنید : اتوی کثیف عملکرد خوبی ندارد و ممکن است لبا‌س‌ها را کثیف و لک کند. برای تمیز کردن اتو آن را روشن کنید و یک حوله خیس و تمیز را اتو کنید تا بخار حاصل، کثیفی را از بین ببرد. اگر کثیفی با ان روش از بین نرفت کمی نمک روی یک پارچه بریزید و آن را اتو بزنید، خواهید دید که سطح اتو تمیز و براق می‌شود.

اتو کردن لباس - اتو سبز

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید