روش شستن توت فرنگی بسیار مهم است.توت فرنگی یک میوه سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های قوی است.توت فرنگی با طعم خوشایند و شیرین، بسیار پرطرفدار در سراسر جهان است و به عنوان یک میوه فصلی در تابستان قابل دسترسی است.در ادامه این مطلب از پارس مگ با روش های صحیح شستن توت فرنگی آشنا خواهید شد.

روش شستن توت فرنگی - سینک

فهرست محتوا نمایش

مزایای صحیح شستن توت فرنگی

تمیز کردن و شستن مناسب توت فرنگی فواید متفاوتی به همراه دارد. در ادامه به برخی از این فواید اشاره کرده‌ایم:

 • حفظ سلامتی: میکروب‌ها، قارچ‌ها و آفت‌ها روی توت فرنگی‌ها وجود دارند. با تمیز کردن توت فرنگی‌ها، می‌توان این آلودگی‌ها را به حداقل رسانده و خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش داد.
 • حذف مواد شیمیایی: توت فرنگی‌ها ممکن است در فرآیند رشد و تولید با مواد شیمیایی متفاوتی مثل کودها، آفت کش‌ها و بسیاری مواد شیمیایی دیگر در تماس باشند. تمیز کردن توت فرنگی‌ها می‌تواند به حذف بخشی از این مواد شیمیایی کمک کند.
 • بهبود ظاهر و طعم: توت فرنگی‌های تمیزتر و خالص‌تر اغلب ظاهری براق و زیبا دارند. همچنین، حذف آلودگی‌ها می‌تواند طعم و کیفیت آنها را بهبود بخشد.
 • حفظ ماندگاری: تمیز کردن توت فرنگی‌ها می‌تواند در افزایش زمان نگهداری آن‌ها نقش داشته باشد. با حذف آب و باقیمانده‌های موجود روی سطح توت فرنگی، می‌توان تخمیر زودرس را به تأخیر انداخت و ماندگاری طولانی تری را تضمین کرد.

همچنین در پارس مگ بخوانید : خواص توت فرنگی و معجزه ی آن برای پوست

روش شستن توت فرنگی - دستمال

نکات مهم قبل از تمیز کردن توت فرنگی

قبل از شستن توت فرنگی باید به چند نکته مهم که در ادامه به آن‎ها اشاره خواهیم کرد، توجه داشته باشید:

 • توت فرنگی‌ها را تا قبل از زمان استفاده، نشویید. توت فرنگی‌ها کیفیتی شبیه به اسفنج دارند که باعث می‌‌شود تا حد امکان رطوبت را جذب کنند. اگر توت‌های خود را از قبل بشویید و سپس آنها را در یخچال بگذارید، خیلی سریع خراب می‌شوند.

 • هر گونه توت فرنگی کپک زده را دور بریزید. شما نباید این توت‌ها را بخورید، زیرا می‌‌توانند باعث بیماری شوند. به علاوه، گذاشتن توت فرنگی‌های کپک زده در ظرف، ممکن است باعث رشد کپک بیشتر در میوه‌های تازه‌تر شود.
 • شستشوی میوه‌ها و سبزیجات با صابون، مواد شوینده یا شستشو با محصولات تجاری توصیه نمی‌شود.
 • قبل از مصرف هر میوه‌ای دست‌های خود را بشویید تا از انتقال میکروب به غذایی که می‌‌خواهید بخورید مطمئن شوید.

روش شستن توت فرنگی - کاسه

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی چیست ؟

به طور معمول بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی روشی است که آلودگی‌ها و سموم روی سطح توت فرنگی را تمیزتر کند. یکی از نکات مهم در شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی این است که شما نباید از هیچ‌گونه ماده شوینده‌ای برای این کار استفاده کنید. زیرا به خاطر بافت توت فرنگی مواد شوینده به داخل میوه رسوخ می‌کنند و بعد خورده می‌شوند. در ادامه بهترین روش‌های شستن توت فرنگی را به شما آموزش می‌دهیم.

۱- شستن توت فرنگی در سینک با آب خالی (روش اول)

توت فرنگی بد یا فاسد را بردارید و جدا کنید. قبل از استفاده، آن ها را بشویید، هر چند که توت فرنگی مثل اسفنج عمل می کند، آن ها آب را به سرعت جذب می کنند که باعث فاسد شدنشان خواهد شد.

توت فرنگی هایی را که کبود، نرم و پوسیده یا نرسیده باشند، دور بریزید و آنهایی را که بزرگ و رنگ قرمز عمیقی دارند، نگه دارید. قبل از شستن ساقه را جدا نکنید، چون توت فرنگی آب را جذب می کند.

توت فرنگی را در یک ظرف بزرگ تمیز قرار دهید. مهم نیست که حتماً آن ها را در آب بخیسانید فقط کافیست زیر آب تمیز بشویید.

آن ها را به آرامی با دست حرکت دهید و مطمئن شوید که همه شسته می شوند و بعد در یک کاسه آب سرد بچینید.

چند عدد توت فرنگی را در دست نگه دارید و آن ها را با آب بشویید. به جای آن که به زیر آب فرو کنید، باید با آب سریع شسته شوند.

توت فرنگی ها را خشک کنید. وقتی خیس بمانند، دانه ها سریعاً تحلیل می روند. حتی اگر خشک و خشک بمانند، آب را جذب خواهند کرد و طعم شیرین کمتری خواهند داشت.

بگذارید برای یک دقیقه در ظرف آب کشی شوند. آن ها را با یک حوله کاغذی خشک کنید. مراقب باشید که به میوه آسیب نرسانید.

روش شستن توت فرنگی - آب

۲- شستن توت فرنگی با آب و سرکه (روش دوم)

اگر توت فرنگی که خریداری کرده‌اید گلخانه‌ای باشد، قطعاً تا رسیدن میوه در معرض انواع سم و آفت‌کش‌ها قرار گرفته است. بنابراین غوطه‌ور کردن توت فرنگی در ترکیب آب و سرکه می‌تواند در از بین بردن این سموم بسیار مفید باشد.

برای این کار باید یک کاسه سرکه را داخل سینک بریزید. سپس به اندازه ۴ کاسه آب به آن اضافه کنید. توت فرنگی‌ها را برای ۲۰ دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید. در نهایت توت‌ها را با آب سرد بشویید.

روش شستن توت فرنگی - شیر آب

۳- شستن توت فرنگی با جوش شیرین (روش سوم)

یکی دیگر از بهترین روش‌های تمیز کردن و شستن توت فرنگی استفاده از خواص جوش شیرین برای ضدعفونی میوه و سبزیجات است. برای این کار باید ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۴ لیوان آب ترکیب کنید. سپس توت فرنگی‌ها را برای ۵ دقیقه داخل این محلول بگذارید. بعد از این مدت باید همه توت فرنگی‌ها را به خوبی با آب سرد آبکشی کنید.

روش شستن توت فرنگی - سبد

۴- طرز شستن توت فرنگی با آب و نمک (روش چهارم)

«نمک» یکی از بهترین و مؤثرترین ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی است. بسیاری افراد معتقد هستند که بهترین روش شستن و تمیز کردن توت فرنگی استفاده از نمک است. برای این کار باید برای هر یک لیوان آب از یک قاشق چای‌خوری نمک ترکیب کنید (به اندازه توت فرنگی‌ها از این محلول آماده کنید).

سپس توت فرنگی‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه در آب نمک قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید. توجه داشته باشید که توت فرنگی‌ها باید کاملاً در آب نمک غوطه‌ور باشند تا تمیز و ضدعفونی شوند. در برخی دستورالعمل‌ها ذکر شده که توت فرنگی‌ها را تنها برای ۵ دقیقه در آب نمک قرار دهید تا شور نشوند. اما برای ضدعفونی توت فرنگی‌های پیشنهاد می‌شود آن‌ها را تا زمانی که طعم بدی پیدا نکنند در آب نمک بگذارید.

آب نمک می‌تواند میکروب توت فرنگی و کرم‌های ریز موجود در آن را تمیز کند. از طرف دیگر نمک سطح میوه را ضدعفونی می‌کند و سموم و آفت‌کش‌ها را از روی میوه پاک می‌کند.

روش شستن توت فرنگی - شستن

۵-استفاده از شوینده های گیاه برای شستن توت فرنگی:

شما می توانید شوینده های گیاهی را از اغلب سوپرمارکت ها بخرید. نصف یک لگن تمیز و یا سینک را با آب سرد پر کنید و به میزان 2 اونس از محلول شستشوی گیاهی را اضافه کنید و خوب تکان دهید و خوب بچرخانید، سپس توت فرنگی ها را در آن بریزید و پس از چند ثانیه از ظرف خارج کنید و سپس در یک حوله خشک نمایید. اما میوه را فشار ندهید. 

روش شستن توت فرنگی - آب

چرا شستن صحیح توت فرنگی اهمیت زیادی دارد ؟

خواص درمانی توت فرنگی در طب سنتی و فواید توت فرنگی برای سلامتی کم نیست. اما توت فرنگی در معرض سموم و آفت‌کش‌های زیادی قرار می‌گیرد و از همین رو باید قبل از مصرف به خوبی شسته شود تا خواص توت فرنگی تحت‌الشعاع قرار نگیرند. بیشتر توت فرنگی‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند، ارگانیک نیستند و تا مرحله میوه دادن، در معرض سموم شیمیایی مختلف قرار می‌گیرند.

آمارها نشان می‌دهد که توت فرنگی بیشتر از هر میوه دیگری به آفت‌کش‌ها آلوده است. شستن توت فرنگی با آب سرد تنها ۷۵ تا ۸۰ درصد این آفات و سموم را از بین می‌برد و از همین رو لازم است این میوه را به روشی اصولی بشویید.

از طرف دیگر توت فرنگی نشسته می‌تواند محل زندگی باکتری‌ها و حشرات کوچکی باشد که تنها با شستشوی صحیح از بین می‌روند. بنابراین تمیز کردن توت فرنگی را جدی بگیرید و حتماً از روش درستی برای این کار استفاده کنید.

روش شستن توت فرنگی - گونی

آیا می‌توان توت فرنگی را با مواد شوینده شست ؟

سازمان غذا و داروی آمریکا همواره توصیه می‌کند که هیچ یک از میوه‌ها و سبزیجات را با مواد شوینده و یا حتی شوینده‌هایی که فقط برای شستن میوه و سبزی طراحی شده‌اند نشویید. باقی ماندن این مواد شوینده روی میوه‌ها و سبزیجات به شدت برای بدن مضر هستند و می‌توانند به سلامت ما آسیب برسانند. در صورت شستن توت فرنگی با محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات چند بار توت فرنگی‌ها را با آب فراوان و سرد بشویید و آبکشی کنید.

روش شستن توت فرنگی - توت فرنگی

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن توت فرنگی بدانید

 • قبل از خوردن توت فرنگی حتماً دستان خود را بشویید تا زحماتی که برای شستن میوه کشیده‌اید، از بین نرود.
 • بهتر است توت فرنگی را قبل از خوردن بشویید. شستن توت فرنگی و نگهداری از آن در یخچال منجر به خیس شدن و فاسد شدن زودهنگام توت‌ها می‌شود.
 • توت فرنگی‌های نرم و دارای زدگی را دور بریزید. زیرا این توت فرنگی‌ها بقیه توت فرنگی‌های سالم را نیز خراب می‌کنند.
 • کلاهک یا ساقه توت فرنگی‌ها را قبل از شستن جدا نکنید چون این کار باعث نفوذ آب به داخل توت فرنگی می‌شود و آن را نرم و خراب می‌کند.
 • توت فرنگی‌های کپک زده را مصرف نکنید. زیرا کپک به تمام جسم میوه رسوخ می‌کند و با بریدن بخش کپک زده تمیز نمی‌شود.
 • اگر قصد ندارید توت فرنگی‌ها را بعد از خرید میل کنید، بهتر است آن‌ها را به صورت نشسته داخل یک ظرف درب بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید.
 • از آنجایی که در نحوه خوردن توت فرنگی سطح توت فرنگ خراش داده نمی‌شود و پوستی برای جدا کردن ندارد، بنابراین باید قبل از خوردن و حتی برای تهیه انواع اسموتی توت فرنگی و شربت توت فرنگی به خوبی ضدعفونی شود.
 • برای نگهداری توت فرنگی شسته شده باید آن را در یک ظرف در باز بریزید و یک دستمال کاغذی روی آن بگذارید تا رطوبت موجب خراب شدن توت فرنگی‌ها نشود. این توت فرنگی‌ها در صورت سالم بودن از ۳ تا ۷ روز قابل نگهداری هستند.
 • برای افزایش ماندگاری توت فرنگی‌ها می‌توانید آن‌ها را برای ۶ تا ۱۲ ماه در فریزر بگذارید. روش‌های صحیح فریز کردن توت فرنگی را بلد هستید ؟
 • قبل از قرار دادن توت فرنگی در یخچال حتماً آن را به خوبی خشک کنید.
 • برای شستن توت فرنگی‌ها به هیچ عنوان از فشار دست استفاده نکنید. فشار دادن توت فرنگی موجب آسیب دیدن به بافت میوه و نفوذ آب به آن می‌شود و فرآیند فاسد شدن توت فرنگی را سریع‌تر می‌کند.

روش شستن توت فرنگی - سبد

نحوه نگهداری توت فرنگی پس از شستشو

چندین روش مختلف برای نگهداری توت فرنگی وجود دارند که در ادامه شرح می‌دهیم:

 • توت فرنگی‌ها را در یک ظرف شیشه‌ای یا ظرف نگهداری مواد غذایی قرار دهید.
 • توت فرنگی‌های شسته نشده را روی دستمال کاغذی در ظرف نگهداری مواد غذایی قرار دهید و در یخچال بگذارید.
 • توت فرنگی‌ها را با سرکه بشویید، خشک کنید و روی یک دستمال کاغذی تمیز در ظرف شیشه‌ای قرار دهید.
 • توت فرنگی‌ها را در فریزر بگذارید.

روش شستن توت فرنگی - سبد توت فرنگی

ماندگاری توت فرنگی چقدر است ؟

اگر توت فرنگی به خوبی نگهداری شود، باید پنج تا هفت روز در یخچال بماند؛ اما چند عامل مانند رطوبت اضافی و کپک می‌‌توانند این مدت زمان را کوتاه کنند. حتی وجود یک توت فرنگی کپک زده می‌‌تواند به سرعت کل توت فرنگی‌های سالم را خراب کند.

مواد شوینده و صابون برای شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی

سازمان غذا و دارو (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) استفاده از محصولات تجاری مانند صابون‌ها یا مواد شوینده را برای تمیز کردن میوه‌ها توصیه نمی‌کنند. این مواد پاک کننده ممکن است بر روی انواع توت‌ها باقی بمانند و باعث بیماری شوند.

روش شستن توت فرنگی - تخته

سوالات متداول درباره روش صحیح شستن توت فرنگی

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی چیست ؟

بهترین روش شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی استفاده از نمک، سرکه یا جوش شیرین به صورت محلول با آب است.

با استفاده از نمک چگونه توت فرنگی را بشوییم ؟

برای ضدعفونی کردن توت فرنگی با نمک باید ۱ قاشق چای‌خوری نمک را در هر یک لیوان آب ترکیب کنید و به اندازه توت فرنگی‌ها از این محلول آماده کنید. سپس توت فرنگی‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید.

روش از بین بردن کرم توت فرنگی چگونه است ؟

اگر در توت فرنگی شما کرم وجود داشته باشد، بهترین روش شستن توت فرنگی این است که آن را برای ۱۰ دقیقه در ترکیبی از آب، نمک و سرکه بریزید و بعد به خوبی با آب سرد بشویید. با این روش کرم‌ها و همچنین تخم کرم‌های موجود در توت فرنگی از بین می‌روند.

طرز شستشوی توت فرنگی برای پیشگیری از عفونت‌های ویروسی مثل کرونا چگونه است ؟

بهتر است بدانید که روش‌هایی مثل شستن توت فرنگی در آب نمک، جوش شیرین، سرکه یا شوینده مخصوص سبزیجات و میوه، توت فرنگی را به خوبی ضدعفونی می‌کنند و از همین رو می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی در مورد آلودگی و انتقال ویروس آن‌ها را میل کنید.

روش شستن توت فرنگی - شستن

آیا می‌توان توت فرنگی را با مایع ظرفشویی شست ؟

برای شستن توت فرنگی‌ها به هیچ وجه از مایع ظرفشویی،‌ صابون یا شوینده‌های دست، صورت، بدن و منسوجات استفاده نکنید. این شوینده‌ها باعث آسیب به بافت توت فرنگی می‌شود و آن را فاسد می‌کند و البته برای سلامت بدن بسیار مضر هستند.

ماندگاری توت فرنگی شسته شده چقدر است ؟

توت فرنگی شسته شده در صورت نگهداری اصولی ۵ تا ۷ روز تازه و سالم می‌ماند ولی اگر رطوبت یا آلودگی به آن برسد، این زمان کاهش خواهد یافت. برای بالا بردن ماندگاری توت فرنگی، آنها را کاملا خشک کنید و در یک دستمال نخی خشک یا کاغذ روزنامه بپیچید. سپس در ظرف درب‌دار قرار دهید. پارچه یا روزنامه رطوبت اضافی توت فرنگی را می‌گیرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید