نایروبی یکی از زیباترین شهر های کنیا است که به دلیل حیات وحش بکر و دست نخورده بسیار مورد توجه گردشگران از سراسر دنیاست. جاهای دیدنی نایروبی و بهترین رستوران های آن را در این مقاله از سفر پارس مگ ببینید.

نایروبی کجاست ؟

نایروبی - جاهای دیدنی نایروبی

شهر نایروبی یکی از شهرهای مهم در کنیا است این شهر به دلیل جاذبه های دیدنی خود در این منطقه شناخته است اغلب گردشگرانی که قصد سفر به این نقطه از کنیا را دارند از علاقه مندان به حیات وحش هستند.

این شهر به دلیل برخورداری از مهم ترین حیات وحش ها و پارک های ملی دارای هوایی تمیز است و زمین های سرسبزی دارد شما نیز اگر از علاقه مندان به حیات وحش هستید می توانید با سفر به نایروبی از نزدیک زیبایی حیات وحش این منطقه را مشاهده کنید.

پارک های ملی این شهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوری هستند که نگهداری از آن ها بسیار ارزشمند است یکی از مهم ترین پارک های این شهر در فاصله ۷ کیلومتری از این شهر واقع شده است و بیش از ۵۰ گونه جانوری را در خود جای داده است. از دیگر جاذبه های مهمی که در این شهر وجود دارد می توان به حیات وحش دیوید اشاره کرد.

معرفی معروف ترین جاهای دیدنی نایروبی

پارک ملی نایروبی (Nairobi National Park)

پارک ملی نایروبی - جاهای دیدنی نایروبی

کافی است هفت کیلومتر از مرکز شهر نایروبی دور شوید و خود را در طبیعت بکر یکی از مهم‌ترین پارک‌های حیات وحش آفریقا بیابید. در این پارک بیش از پنجاه گونه خاص نگه داری می‌شود که به احتمال زیاد محبوب‌ترین آن‌ها برای شما شیر، گوره‌خر، بوفالو، غزال، یوزپلنگ و صد البته، پرندگان رنگارنگ، کمیاب و دلفریب آفریقایی هستند.

معمولا در پارک ملی نایروبی تورهای جذابی برقرار است که شامل اقامت در چادر، شب‌نشینی دور آتش، زدن ردپای حیوانات، نزدیک شدن به آن‌ها و در نهایت، تماشای شکار و چرخه بقا است.

جاهای دیدنی دبی در تابستان و معرفی تفریحات هیجان انگیز دبی

به هر حال، اگر با طبیعت و حیات وحش ارتباط خوبی دارید، جاده لانگاتا (Langata Road) نایروبی را به خاطر بسپارید و در تماشای غروب آفتاب، یاد ما را نیز زنده نگه دارید.

جنگل کارورا (Karura Forest) از جاهای دیدنی نایروبی

جنگل کارورا - جاهای دیدنی نایروبی

اگر از شلوغی و همهمه‌ی شهر نایروبی خسته شده‌اید، در پارک جنگلی کارورا Karura Forest، می‌توانید قدم بزنید و از هوای خنک و جنگل سرسبز آن لذت ببرید. این جنگل در فاصله‌ی بسیار کمی از شهر واقع شده و یکی از مکانهای دیدنی شهر نایروبی است.

جنگل کارورا، بزرگ‌ترین جنگل در نایروبی است و وسعتی برابر با 1000 هکتار دارد. این جنگل مرتفع شهری یکی از بزرگ‌ترین جنگل‌های جهان است و در محدوده‌ی شهری قرار دارد. در این جنگل یک آبشار 15 متری چند طبقه وجود دارد که رنگ آن در فصول بارانی سال نارنجی می‌شود.

در جنگل کارورا، می‌توانید میمون‌ها را که از درختان بالا می‌روند، از نزدیک تماشا کنید یا در کنار دریاچه‌ی بسیار زیبای آن به نام لیلی (Lily) نشسته و از محیط پیرامون‌تان لذت برده و یا در 50 کیلومتر از ابتدای Karura Forest پیاده‌روی کنید و یا بدوید و حتی دوچرخه سواری کنید.

محلی برای دوستی با فیل‌ها (David Sheldrick Wildlife Trust)

محلی برای دوستی با فیل‌ها - جاهای دیدنی نایروبی

فیل‌ها موجودات دوست داشتنی و جالبی هستند که علی‌رغم جثه عظیم، قلبی گرم و انسان دوست دارند؛ اگرچه که متاسفانه همین امر در بسیاری موارد باعث شده تا حیات آن‌ها با خطرات جدی مواجه شود.

بگذریم، در پایتخت کنیا و نزدیکی پارک ملی نایروبی، مرکزی وجود دارد که به تیمار فیل‌های آسیب‌دیده می‌پردازد و آن‌ها را برای بازگشت به طبیعت و حیات وحش آماده می‌سازد.

اگر در زمره افراد حیوان دوست هستید و به قول فرنگی‌ها Animal lover نامیده می‌شوید، بازدید از David Sheldrick Wildlife Trust یک باید است. شما این شانس را خواهید داشت که به بچه فیل‌ها شیر دهید و شادی را در چشمانشان تماشا کنید.

اگر علاقه‌مند بودید، نام جاده Mbagathi Road را در دفترچه خود یادداشت کنید و پایتخت کنیا را بدون بازدید از مرکز مذکور ترک نکنید.

محلی برای دوستی با زرافه‌ها (Giraffe Centre) از جاهای دیدنی نایروبی

محلی برای دوستی با زرافه‌ها - جاهای دیدنی نایروبی

مشابه مرکز قبل که مختص فیل‌ها است، در همان حوالی مجموعه‌ای قرار دارد که امکان نزدیکی به زرافه‌ها را مهیا می‌کند. هدف اصلی مرکز فوق در وهله اول محافظت از این گونه در حال انقراض بوده و در گام دوم معطوف به ایجاد آشنایی کودکان و زرافه‌ها است.

به همین خاطر، اگر با خانواده سفر کرده باشید، تجربه چهره به چهره شدن با یک زرافه چیزی نیست که به این سادگی‌ها از ذهن فرزند شما پاک شود. پس اگر این همه راه تا نایروبی رفتید، حیف است که این خاطره را از خود و همراهانتان دریغ کنید. در ضمن، این مرکز در همان جاده پارک ملی یعنی Langata Road  قرار دارد.

جاهای دیدنی لاهیجان عروس گیلان ؛ اطلاعات کامل سفر

تپه‌های نگونگ (Ngong Hills) از جاهای دیدنی نایروبی

تپه‌های نگونگ - جاهای دیدنی نایروبی

Ngong Hills عبارت انگلیسی شده یک کلمه‌ی ماسایی است و از نام چشمه‌ای در نزدیکی شهر، الهام گرفته شده‌است. تپه‌های نگونگ، یکی از مکانهای دیدنی شهر نایروبی است که در نزدیکی پارک ملی نایروبی قرار دارد. در طول سال‌هایی که کنیا در مستعمره انگلستان بود، این تپه‌ها یکی از مناطق مناسب برای کشاورزی توسط مهاجران سفید پوست بود. هنوز نیز اغلب خانه‌های این منطقه متعلق به مهاجران است.

موزه‌ای برای سفر به تاریخ (Karen Blixen Museum)

موزه‌ای برای سفر به تاریخ - جاهای دیدنی نایروبی

در بالای بلندی‌های ان گانگ (Ngong Hills) منزل خالق کتاب Out of Africa یعنی کارن بلیکس قرار دارد که امروزه تبدیل به موزه‌ای بی‌بدیل و دوست‌داشتنی شده است.

همانطور که می‌دانید او علاوه بر نگارش و قلم فرسایی، یک مزرعه کاشت قهوه را اداره می‌کرده و به همین دلیل، حضور در منزل او و تماشای مراتع سرسبز پایین دست از پنجره‌ها، شما را به دنیای باستانی و دوست داشتنی مردی لطیف می‌برد که رویا را زندگی می‌کرده است.

چه چیزی بهتر از این که صاحب مزرعه خود باشید، محصول خود را بکارید، تجارت شخصی داشته باشید و در عین حال، ساعات اضافه خود را خرج پیاده‌سازی افکار روی کاغذ کنید. به هر حال، کمتر کسی در سفر به نایروبی موزه کارن بلیکس را از برنامه خارج می‌کند. توصیه ما این است که شما نیز این کار را نکنید.

موزه ملی نایروبی (Nairobi National Museum)

موزه ملی نایروبی - جاهای دیدنی نایروبی

موزه ملی نایروبی جایی است که شما می‌توانید برای لحظه‌ا‌ی از تمام چالش‌های زندگی رها شوید و به روزهای ابتدایی هستی سفر کنید.

انواع فسیل‌ها و اشیا به جامانده از روزهای ابتدایی تاریخ در این موزه نگهداری می‌شود و به خصوص برای آن‌هایی که به تکامل و چرخه رسیدن هستی به این روزگار علاقه دارند، یک فستیوال جذاب و خارق‌العاده است.

به جز این، آثاری مختلف از هنرمندان به‌نام و گمنام سراسر دنیا به عنوان تزئین در فضای موزه کار شده است که لذت حضور و تماشا را دوچندان می‌کند.

موزه‌ای زنده از فرهنگ آفریقایی (Bomas of Kenya)

موزه‌ای زنده از فرهنگ آفریقایی - جاهای دیدنی نایروبی

رقص، موزیک، نمایش، اجرا و هر آنچه که فکرش را بکنید در موزه بومس نایروبی به شکل زنده اجرا می‌شود. تقریبا هر بعد از ظهر گروهی به این موزه می‌آید و اجرای منحصر به فرد خود را نمایش می‌دهد.

پس اگر بخواهید به جز طبیعت، حیوانات و روزهای ابتدایی تاریخ، فرهنگ بومیانی که سالیان متمادی در این خاک زندگی کرده‌اند را بشناسید، باید خود را به جاده Forest Edge Road رسانده و از آنجا سراغ موزه را بگیرید.

بازار ماسایی (Masai Market) از جاهای دیدنی نایروبی

جایی برای خرید سوغاتی - جاهای دیدنی نایروبی

در بازار ماسایی می‌توانید چهره واقعی بازارهای آفریقا را به روشنی ببینید. این بازار روباز، یکی از مکانهای دیدنی نایروبی است که اغلب گردشگران به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری نایروبی به آن سر می‌زنند. بازار ماسایی هر روز هفته به جز دوشنبه‌ها باز بوده و شما می‌توانید در این بازار پرازدحام انواع وسایل رنگی و جالب از صنایع دستی و.. آفریقا را به عنوان سوغاتی نایروبی خرید کرده و با خود به عنوان یادگاری ببرید.

تالاب استیل آستارا، دریاچه متحرک ایران

جایی برای خرید سوغاتی (Kazuri Beads Factory Tour)

جایی برای خرید سوغاتی نایروبی - جاهای دیدنی نایروبی

به احتمال زیاد بعد از اینکه دوستان، آشنایان و خانواده متوجه حضور شما در آفریقا شوند، همه توقع دارند اگر شده به اندازه یک دانه تسبیح، سوغات و یادگاری دریافت کنند. اگر این‌چنین نیز نباشد، خود شما بدتان نمی‌آید یک یا چند یادگاری کوچک با خود به خانه پدری بیاورید و در سالیان آخر عمر با نگاه به آن‌ها یاد ماجراجویی‌های جوانی را زنده کنید.

اگر چنین است، زمانی که به موزه کارن که پیش از این نیز معرفی شد رفتید، سراغ بازار Kazuri Beads Factory Tour را بگیرید. این دو دیدنی در کنار هم قرار دارند و حضور آنها می‌تواند یک روز کامل از سفر را پر کند. در ضمن، به خاطر داشته باشید که خرید شما حالت خیریه دارد و به بانوان آفریقایی که عمدتا سازنده همین سوغاتی‌ها هستند کمک می‌رساند.

مرکزی برای کنفرانس‌های بین‌المللی (Kenyatta International Conference Centre)

شاید باور نکنید اما آفریفا، کنیا و نایروبی نیز مراکز مدرن و ساختمان‌های سر به فلک کشیده‌ای دارد که نظیر آن شاید در اروپا و آسیا نیز کمتر به چشم بخورد. یکی از این مراکز همین سازه‌ای است که در این پاراگراف معرفی می‌شود و نامش از اولین رئیس جمهور کنیا، یعنی جومو کنیاتا (Jomo Kenyatta) گرفته شده است.

این ساختمان با بیست و هشت طبقه، در دسته سازه‌های عظیم طبقه‌بندی می‌شود اما باید بدانید که علت شهرتش، نه ارتفاع، که تلفیق معماری بومی آفریقایی با اصول معماری مدرن است. نیازی به تاکید نیست که تماشای نایروبی با دید پارانوما جاذبه‌ای است که پای هر گردشگری را به مرکز کنیاتا می‌کشاند.

 پارک اوهورو (Uhuru Park) از جاهای دیدنی نایروبی

پارک اوهورو یکی از زیباترین پارک‌های درون شهری و مکانهای دیدنی نایروبی است. داخل این پارک 12.9 هکتاری، یک دریاچه مصنوعی و چندین اثر ملی وجود دارد. می‌توانید در کنار این دریاچه مصنوعی تفریحات متنوع همچون شترسواری، اسکیت برد، قایق سواری و… را تجربه کنید. این منطقه یکی از جاذبه های گردشگری نایروبی برای توریستان و افراد بومی است که آخر هفته خود را در آن می‌گذرانند.

موزه قطار (Railway Museum) از جاهای دیدنی نایروبی

موزه قطار نایروبی - جاهای دیدنی نایروبی

همانطور که برای ما ایرانی‌ها دستیابی به خط راه‌آهن و ریل قطار مساله مهم و قابل توجهی بود، این امر برای مردم کنیا نیز فوق العاده حیثیتی، میمون و مبارک است.

به بیان دیگر، این خطوط راه آهن بودند که آفریقا را به هم متصل ساختند و به دروازه روزهای مدرن هدایت کردند. پس طبیعی است که دولت مردان و مسئولین آفریقایی توجهی ویژه به تاریخ صنعتی شدن داشته باشند و امکان بازدید و به چشم دیدن پروسه قطارهای اولیه تا امروز را در موزه‌ای خاص فراهم سازند.

بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز را به شما معرفی کرده ایم

اگر به صنعت ریلی علاقه‌مند هستید، حتما و حتما و حتما از این موزه دیدن کنید زیرا شاید نمونه دیگری در دنیا به عظمت و ویژگی این مورد وجود نداشته باشد.

در این موزه با یک کالسکه مواجه می‌شوید که قصه جالبی دارد. پیش نیاز قصه این است که بدانید زمانی که یک شیر یا هر حیوان وحشی دیگری شروع به شکار آدم کند و یک بار طعم انسان را بچشد، نمی‌تواند از او دست بکشد و این کار را ادامه می‌دهد.

به همین خاطر حتی همین امروز نیز این حیوانات را از بین می‌برند. در آن روزگار یک شیر که سابقه شکار آدم داشته پیدا می‌شود و کاپیتان Charles Ryall در یک کالسکه برای شکار او کمین می‌کند. اما شکارچی دلیر گرفتار خواب شده و طعمه شیر آدمخوار می‌شود. در این موزه انبوهی از دیدنی‌ها با قصه‌هایی به همین جذابیت وجود دارد. آن‌ها را نادیده نگیرید.

کبیرا (Kibera) ازجاهای دیدنی نایروبی

کبیرا - جاهای دیدنی نایروبی

تور کبیرا یکی از دردناک‌ترین تورهای تماشای جاهای دیدنی شهر نایروبی است. در این تور شما با محل زندگی قشر فقیر آفریقا از نزدیک آشنا می‌شوید. کبیرا یکی از فقیرترین بخش‌های شهر نایروبی است و در آن 1 میلیون انسان در زمینی به مساحت 2.5 کیلومترمربع در خانه‌هایی حلبی زندگی می‌کنند.

تماشای این منظره بسیار دردناک و تأسف انگیز است. اما چنانچه می‌خواهید از نزدیک با این بخش از جامعه‌ی قاره آفریقا نیز آشنا شوید، بازدید از کبیرا را از دست ندهید.

مشهورترین رستوران‌های نایروبی

هرچه قدر از مکانهای دیدنی نایروبی بگوییم، رستوران و غذا نیز بخشی از جاذبه‌های گردشگری هر شهر است که در کنار بازدید از جاهای دیدنی بهتر است  به آن نیز توجه کرد. در این قسمت لیستی کوتاه از رستوران‌های نایروبی در اختیارتان قرار می‌دهیم:

  • رستوران کارنیوور (Carnivore Kenya)

رستوران Carnivore Kenya که به رستوران گوشتخوارها شهرت دارد، یکی از مکان‌های دیدنی نایروبی است، در این رستوران شما می‌توانید شاهد پخت انواع گوشت حیوانات اهلی و وحشی، حتی کروکودیل باشید!

رستوران کارنیوور در سال 1980 افتتاح شده و از آن زمان تاکنون جزو بهترین رستوران‌های نایروبی است.

  • رستوران (CJ’s)

یکی دیگر از رستوران‌های محبوب کنیا، رستوران CJ’s است. این رستوران در کل کشور 12 شعبه داشته و آنقدر غذاهایش جذاب و وسوسه انگیز هستند که هر گردشگری را برای ویزا گرفتن ترغیب می‌کنند. در منوی این رستوران بیش از 300 نوع غذای متنوع و خوشمزه وجود دارد.

رستوران CJ’s برای سه وعده‌ی اصلی صبحانه، نهار و شام و دسر، نوشیدنی و کیک سرویس‌دهی دارد.

  • رستوران (Urban Eatery)

Urban Eatery یکی از رستوران‌های مشهور نایروبی است که در آن شما می‌توایند به سراغ انواع سوپ، سالاد، فست فود، استارتر، غذاهای هندی، غذاهای آسیایی، دستر و نوشیدنی بروید. این رستوران در قلب مرکز شهر واقع شده و در کل هفته از ساعت 7 صبح تا 11 شب باز است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید