قبل از انتخاب روش لایه‌ برداری پوست، نوع خود را در نظر بگیرید

 •  پوست حساس ممکن است پس از استفاده از لایه‌بردار دچار سوزش یا خارش شود.
 •  پوست های معمولی، شفاف و غیرحساس هستند.
 •  و پوست خشک، پوسته‌پوسته، زبر و دچار خارش است.
 • پوست چرب، براق و چرب است.
 • پوست مختلط در بعضی قسمت‌های پوست خشک و در بعضی قسمت‌های دیگر چرب است.

اسکراب بعد از حمام - لایه‌ برداری پوستاز سوی دیگر، دو روش عمده مکانیکی و شیمیایی برای لایه‌ برداری پوست در خانه وجود دارد. روشی را که انتخاب می‌کنید باید متناسب با نوع پوست‌تان باشد. در لایه‌برداری مکانیکی از برس، اسفنج یا اسکراب استفاده می‌شود که برای از بین بردن فیزیکی سلول‌های مرده پوست کاربرد دارند.

انواع لایه بردارهای شیمیایی

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)

این اسیدها شامل گروهی از اسیدهای محلول در آب هستند که معمولاً از میوه‌های قندی استخراج می‌شوند. معروف‌ترین AHAها عبارت‌اند از:

 • گلیکولیک اسید که از نیشکر استخراج می‌شود
 • لاکتیک اسید که در شیر و برخی سبزیجات وجود دارد
 • سیتریک اسید که در مرکبات یافت می‌شود
 • تارتاریک اسید که در انگورها وجود دارد
 • مالیک اسید که از سیب استخراج می‌شود

این اسیدها کمک می‌کنند که لایه‌ای از روی پوست صورت برداشته شود تا سلول‌های جدید و یکدست‌تر از نظر رنگ جای سلول‌های قدیمی را بگیرند. نسبت به سایر اسیدهای استفاده شده برای لایه برداری پوست ، AHAها عملکرد سطحی‌تری دارند.

بسته به نوع اسید استفاده شده، AHAها می‌توانند در رفع مشکلات زیر کمک کنند:

 • لکه‌های تیره‌ی پوستی مانند لکه‌های ناشی از افزایش سن، ملاسما و اسکارها
 • منافذ پوستی بزرگ
 • خطوط ظریف و چروک‌های سطحی (تاثیر کم)
 • ناهماهنگی در رنگ پوست

بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)

این اسیدها محلول در چربی هستند می‌توانند تا عمق فولیکول‌های مو نفوذ کنند و چربی اضافی و سلول‌های مرده را از درون منافذ پوستی خارج سازند.لایه برداری صورت - لایه‌ برداری پوستبتا هیدروکسی اسیدها بیشتر برای درمان آکنه و آسیب‌های پرتوهای مضر آفتاب استفاده می‌شوند. معروف‌ترین BHA، سالیسیلیک اسید است که عمدتاً در درمان آکنه استفاده می‌شود ولی برای بهبود قرمزی و التهاب کلی پوست هم مفید است.

رتینوئیک اسید

رتینوئیک اسید نوعی رتینوئید است و از مشتقات ویتامین A محسوب می‌شود. این لایه بردارها معمولاً در کلینیک‌ها استفاده می‌شوند و کمتر در تولید محصولات لایه بردار خانگی کاربرد دارند.

رتینوئیک اسید نسبت به BHA لایه برداری عمقی‌تری انجام می‌دهد و برای رفع جای زخم یا اسکار، لکه‌ها و خطوط پوستی موثر است.

در لایه برداری پوست به روش شیمیایی به چه نکاتی باید توجه کرد

از مواد شیمیایی، مانند آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید، برای حل کردن تدریجی سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست هنگام لایه‌برداری، متخصصان پوست رعایت نکات زیر را حین انجام آن توصیه می‌کنند:

در انتخاب محصولات مراقبت از پوست، دقت کنید.

بعضی از داروها، مثل کرم‌های رتینوئید تجویزشده توسط پزشک یا محصولات حاوی رتینول یا بنزوئیل پروکساید، یا حتی محصولات بدون نسخه ممکن است باعث پوسته‌ریزی یا حساسیت بیشتر پوست شوند.

لایه‌ برداری پوست حین استفاده از این داروها یا محصولات می‌تواند منجر به بدتر شدن خشکی پوست یا ایجاد آکنه شود.

روش لایه‌ برداری متناسب با نوع پوست خود را انتخاب کنید.

اگر پوست شما حساس، خشک یا مستعد آکنه است، شستشوی پوست با لیف و یک لایه‌بردار شیمیایی ملایم را در دستور کار خود قرار دهید؛ نه لایه‌برداری مکانیکی که ممکن است برای این نوع پوست بسیار تحریک‌کننده و سنگین باشد.پاکسازی پوست - لایه‌ برداری پوستاگر پوست شما چرب و ضخیم است می‌توانید از روش‌های شیمیایی قوی‌تر یا لایه‌برداری مکانیکی استفاده کنید.

البته اگر رنگ پوست شما تیره است یا پس از سوختگی متوجه لکه‌های تیره روی پوست شدید یا جای نیش حشرات روی پوست‌تان زیاد است یا آکنه‌های پوستی دارید، از انجام لایه‌ برداری پوست به صورت مکانیکی یا شیمیایی قوی خودداری کنید.

برای برخی افراد به‌ویژه کسانی که پوست تیره دارند انواع شدیدتر لایه‌برداری ممکن است به ایجاد لکه‌های تیره روی پوست منجر شود.

نسبت به پوست خود مهربان باشید.

اگر شما برای لایه برداری پوست از محصولات شیمیایی استفاده می‌کنید، محصول را به آرامی و با استفاده از حرکت‌های دایره‌ای کوچک روی پوست ماساژ دهید. این کار را حدود 30 ثانیه انجام دهید و بعد با آب ولرم، نه آب داغ، پوست‌تان را بشویید.

هنگام استفاده از برس یا اسفنج، ضربات کوتاه ملایم به پوست وارد کنید. در صورت داشتن زخم باز یا بریدگی روی پوست‌تان یا آفتاب‌سوختگی، به هیچ‌وجه از لایه‌بردار استفاده نکنید.

از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

طبق تحقیقات انجام شده لایه‌ برداری پوست می‌تواند باعث خشکی پوست شود؛ بنابراین، پس از لایه‌برداری بلافاصله از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید تا پوست‌تان سالم و مرطوب باشد.

برنامه مناسبی برای رسیدگی به پوست خود داشته باشید.

اینکه پوست شما به چند‌بار لایه‌برداری نیاز دارد به نوع آن و روش لایه برداری بستگی دارد. به‌طور کلی، هرچه لایه‌ برداری پوست سنگین‌تر و تهاجمی‌تر باشد، دفعات کمتری باید انجام شود. مراقب باشید که بیش از اندازه از پوست لایه‌ برداری نشود؛ زیرا این کار به قرمزی و تحریک پوست منجر می‌شود.

انواع لایه برداری پوست بر اساس نوع آن

پوست خشک

لایه برداری برای پوست های خشک یا پوسته پوسته بسيار مهم است. بنابراين از برس لایه برداري  روی پوست خشک خودداری کنید ، زیرا منجر به ايجاد پوسته و پوسته شدن فراوان مي شود در نتيجه لايه برداري شيمايي برای خشکی پوست موثر است.شستن صورت - لایه‌ برداری پوستتوجه داشته باشيد پس از استفاده از اسید گلیکولیک ، با SPF و مرطوب کننده پوست خود را در معرض آفتاب قرار ندهيد.

لایه برداری پوست حساس

از مالش یا استفاده از روش های دستي لایه برداری خودداری کنید زيرا پوست را بیشتر تحریک می کند و منجر به قرمزی می شوند. بنابراين استفاده از لایه بردار شیمیایی ملایم بهترين گزينه است.

برای آکنه نیز می توانید از لایه برداری اسید سالیسیلیک در مطب متخصص پوست خود استفاده کنید.

لایه برداری پوست چرب

براي پوست هاي چرب می توانيد از لایه بردارهاي دستی و برس زدن استفاده كنيد. پوست چرب يك لایه اي اضافی روی سطح پوست ايجاد مي كند که با لایه برداری دستی و با حركان دوراني می توان آن را از بین برد.

لایه برداری پوست پوست طبیعی

براي پوست طبيعي هیچ عارضه ای ندارد كه از هر روش لایه برداری مي توان استفاده كرد. لایه برداری دستی و شیمیایی براي انواع پوست بی خطر است.

اسکراب‌های لایه‌ بردار پوست خانگی

لایه‌ برداری پوست به جدا شدن سلول‌های مرده پوست و دیگر ناخالصی‌های باقی‌مانده روی پوست شما و همچنین تمیز نگه داشتن صورت و سلامت پوست‌تان کمک می‌کند. صنعت زیبایی محصولات فراوانی به بازار عرضه کرده است که می‌توانند به لایه‌ برداری پوست شما کند.

محصولات تجاری که حاوی پلاستیک، رایحه‌های حساسیت‌زا، گلیسرین، پارابن‌ها، فتالات‌ها و سایر مواد مؤثره مشکل‌آفرین هستند، می‌توانند آسیبی جدی به پوست لطیف صورت بزنند.

اگر به اسکراب صورت نیاز دارید، موارد زیر را در نظر بگیرید. در ادامه نحوه تهیه بهترین اسکراب‌های صورت را برای لایه برداری پوست با شما در میان گذاشته‌ایم.

شکر - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب صورت شکر ساده

مواد لازم

یک قاشق چای‌خوری شکر دانه‌ریز، دو قطره آب، یک یا دو قطره اسانس روغنی لیمو، پرتقال، درخت چای و یا اسطوخودوس (اختیاری)

طرز تهیه و مصرف

تمام مواد را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید. با نوک انگشتان به آرامی اسکراب را روی پوست تمیز صورت ماساژ دهید. مراقب باشید اسکراب با چشم تماس پیدا نکند.

بعد پوست را با آب خنک بشویید و با یک حوله تمیز به‌آرامی خشک کنید. بعد از لایه برداری پوست در صورت لزوم، از کمی روغن به عنوان مرطوب‌کننده استفاده کنید.

 • اسکراب صورت ذرات شکر

مواد لازم

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل، دو قاشق غذاخوری شکر

طرز تهیه و مصرف

روغن نارگیل و شکر را در یک کاسه کوچک بریزید و هم بزنید تا به‌خوبی ترکیب شوند. برای لایه برداری پوست مدت 60 ثانیه اسکراب را با حرکات دایره‌ای و ملایم روی پوست تمیز صورت و گردن ماساژ دهید.

سپس پوست را با آب گرم شستشو داده و خشک کنید. زمانی‌که فرصت زیادی ندارید با این دستورالعمل آسان، یک لایه‌ بردار پوست برای خودتان تهیه کنید.

می‌توانید برای تهیه اسکراب بیشتر، نسبت مواد مورد نیاز را هم افزایش دهید و آن را برای سه ماه نگه دارید. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، آن را در یخچال نگه دارید؛ زیرا روغن نارگیل نقطه ذوب نسبتا پایینی دارد.اسکراب شکر و کلات - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب صورت شکر و شکلات

مواد لازم

یک‌چهارم فنجان شکر قهوه‌ای، یک‌هشتم فنجان روغن زیتون، یک‌قاشق غذاخوری پودر کاکائو، یک‌چهارم قاشق چای‌خوری عصاره وانیل

طرز تهیه و مصرف

تمام مواد را در یک کاسه کوچک با هم مخلوط کنید. برای لایه برداری پوست مقدار زیادی از اسکراب را روی پوست تمیز صورت به مدت 60 ثانیه ماساژ دهید و در صورت تمایل، بگذارید 10 دقیقه روی پوست‌تان بماند. سپس پوست خود را با آب گرم بشویید.بلوبری - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب بلوبری و عسل

مواد لازم

یک‌دوم فنجان بلوبری تازه، دو قاشق غذاخوری عسل (عسل خام و محلی بهتر است)، یک تا دو قاشق غذاخوری شکر

طرز تهیه و مصرف

تمام مواد را در یک غذاساز کوچک ترکیب کنید تا یکدست و نرم شوند. برای لایه برداری پوست  یک لایه ضخیم اسکراب را به پوست تمیز صورت بزنید و بگذارید 15 دقیقه روی صورت‌تان بماند. سپس صورت خود را با آب گرم شستشو دهید.اسکراب لیمو و شکر - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب صورت لیمو و شکر

مواد لازم

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک، آبِ نصفِ یک عدد لیمو، یک‌دوم فنجان شکر دانه‌ریز

طرز تهیه و مصرف

برای لایه برداری پوست روغن زیتون، عسل و آب لیمو را در یک کاسه کوچک هم بزنید تا ترکیب شوند. سپس شکر را اضافه کرده و مخلوط کنید تا کاملا ترکیب شوند.

ماده به‌دست‌آمده را به‌آرامی و با حرکات دایره‌ای به مدت یک دقیقه روی پوست صورت‌تان ماساژ دهید و بعد پوست را با آب گرم بشویید.اسکراب عسل و جو دوسر - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب صورت عسل و جو دوسَر

مواد لازم

یک‌دوم فنجان جو پخته‌نشده، دو قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق چای‌خوری جوز هندی، 15 قطره اسانس اسطوخودوس، 15 قطره اسانس درخت چای، یک قاشق چای‌خوری اسطوخودوس خشک (اختیاری)

طرز تهیه و مصرف

جو دو سر را با استفاده از مخلوط‌ کن ریز کنید. دقت کنید که به‌صورت پودر در نیاید؛ فقط ریز شود. بلغور جو دوسر را به همراه باقی مواد در یک کاسه کوچک بریزید و هم بزنید تا ترکیب شوند.

برای لایه برداری پوست آن را به‌ آرامی و با حرکات دایره‌ای‌ شکل روی پوست‌تان ماساژ دهید. آن را 5 تا 10 دقیقه روی پوست‌تان باقی نگه دارید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید.

عسل، جو دوسر، جوز هندی، اسانس اسطوخودوس و اسانس درخت چای علاوه بر لایه برداری پوست به کم شدن بروز جوش و مرطوب شدن پوست کمک می‌کند.اسکراب مرکبات - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب مرکبات

اسکراب بدن مرکبات کلاژن موجود در پوست را تقویت مي کند و به گردش خون و بهبود رنگ پوست کمک می کند.

طرزتهيه اسكراب مركبات

 • ۱/۲ فنجان نمک دریا
 • ۱/۲ فنجان شکر
 • ۱/۴ فنجان روغن آفتابگردان
 • رنده پوست یک عدد  لیمو
 • ۲ قاشق غذاخوری پاپای پوره
 • ۱۰ قطره آب پرتقال

همه مواد را با یک قاشق در ظرفي مخلوط کنید و اسكراب را روي قسمت هاي مورد نظر بدن خود بماليد.

 • اسکراب نخود

اسکراب آرد نخود به همراه سركه سيب ماسک عالی برای پوست هاي مستعد لک مي باشد. همانطور كه مي دانيد سرکه سیب آب سیب تخمیر شده است. این ماده حاوی اسید استیک است که دارای خواص ضد باکتری و کراتولیتیک مي باشد و یک لایه بردار شیمیایی خوبي مي باشد.

طرزتهيه اسكراب نخود

 • ۱ فنجان آرد نخودچی
 • ۱/۴ فنجان سرکه سیب
 • ۱ قاشق غذاخوری نعناع خشك يا چای نعناع
 • ۱۰ قطره روغن درخت چای

همه مواد را با یک قاشق در ظرفي مخلوط کنید و اسكراب را روي قسمت هاي مورد نظر بدن خود بماليد.اسکراب توت فرنگی - لایه‌ برداری پوست

 • اسکراب توت فرنگی ضد پیری

توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C است كه به مبارزه با رادیكال های آزاد و تقویت تولید كلاژن پوست كمك می كند علاوه بر اين توت فرنگي حاوی اسید لایه بردار AHAاست ، كه باعث می شود لایه بردار خوبي براي موهاي زیر بغل محسوب مي شود .  این اسکراب برای غلبه برپیری زودرس پوست و رشد و ترمیم بافت پوستي تمام قسمت های بدن بسیار مناسب است.

طرزتهيه اسكراب توت فرنگي

 • ۱ فنجان شکر
 • یک چهارم فنجان روغن نارگیل
 • نصف فنجان جو دوسر
 • ۱/۴ فنجان توت فرنگی خالص

همه مواد را با قاشق در کاسه اي مخلوط کنید و اسكراب را روي بدن خود بماليد.

تفاوت لایه برداری خانگی و کلینیکی

تفاوت اصلی این دو روش لایه برداری در میزان اثرگذاری آن‌ها است. به طور مثال میکرودرم ابریژن را می‌توانید با کیت‌های خانگی هم انجام دهید ولی نتایج میکرودرم ابریژن کلینیکی بسیار قوی‌تر است.

هیدرودرم ابریژن روش شگفت‌انگیزی است که تنها در کلینیک و به دست متخصصین قابل انجام است؛ به این دلیل که سرم آنتی اکسیدانی و آبرسان بسیار ویژه‌ای در آن استفاده می‌شود.

در مورد لایه بردارهای شیمیایی، محصولات خانگی معمولاً اسیدیته کمتری دارند. برای همین اثرات لایه برداری کمتری هم دارند. به علاوه در کلینیک مشکلات پوستی به دقت بررسی می‌شوند تا مناسب‌ترین اسید برای رفع این مشکلات شناسایی شود.اسکراب کردن صورت - لایه‌ برداری پوستسپس همزمان با استفاده از اسیدها، داروهای خاص دیگری به پوست شما می‌زنیم که لایه برداری را موثرتر و عوارضش را کمتر کنند.

واقعیت این است که اگر از پس هزینه‌های لایه برداری کلینیکی بر می‌آیید، قطعاً این روش‌ها موثرتر است. هرچند لایه برداری موثر در خانه هم هزینه‌های کمی ندارد ولی ارزان‌تر از لایه برداری کلینیکی تمام می‌شود.

اگر لایه برداری را صرفاً به عنوان یکی از بخش‌های مراقبت پوستی خود انجام می‌دهید، استفاده از لایه بردارهای خانگی بعد از مشورت با پزشک متخصص پوست کفایت می‌کند.

اما اگر می‌خواهید مشکلاتی مانند جای زخم، لکه‌های پوستی، چین و چروک‌ها و موارد این چنینی را درمان کنید، احتمالاً به لایه برداری کلینیکی نیاز خواهید داشت.

چه کسانی نباید لایه برداری انجام دهند؟

کسانی که از آکنه رنج می‌برند باید حتماً در مورد لایه برداری با پزشک متخصص پوست مشورت کنند. اگر آکنه شما مزمن یا کیستیک باشد، پوست‌تان خود به خود ملتهب است و لایه برداری باعث التهاب بیشتر می‌شود.

در این صورت احتمال به جا ماندن لکه‌های تیره پوستی که به هایپرپیگمنتیشن معروف‌اند، وجود دارد. این لکه‌ها در کسانی که پوست تیره رنگی دارند شایع‌تر و ماندگارتر است. پس مراقب باشید.

اگر روی پوست خود هرگونه زخم، آفتاب سوختگی، آسیب یا عفونتی مشاهده کردید، لایه برداری نکنید. این توصیه شامل تب خال هم می‌شود. در این زمان‌ها پوست شما بیشتر از لایه برداری به آبرسانی و مراقبت‌های درمانی نیاز دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید