درست است که هیچ درمان معجزه‌ آسایی برای پوست چرب وجود ندارد ولی با یک ماسک صورت برای پوست چرب می توانید کمی از دردسر های آن را کاهش دهید. گروه زیبایی پارس مگ به شما در این زمینه راهنمایی می دهد.

چه چیزی باعث ایجاد پوست چرب می‌شود ؟

پوست شما هنگامی چرب می‌شود که غده‌ی سباسه در بدن‌تان، بیش‌ازحد فعال باشد. چرا که در این هنگام، سبوم اضافی تولید خواهد شد.

عوامل بسیاری باعث بروز این مسئله می‌شوند، برای مثال انتخاب‌های غذایی، ژنتیک، داروها، تغییرات هورمونی، استرس، چرخه‌ی قاعدگی و زیاده‌روی در استفاده از محصولات مراقبت از پوست.

بیایید نگاه دقیق‌تری به این عوامل بیندازیم.

۱. ژنتیک

اگر اعضای خانواده‌ی شما پوست چربی دارند، احتمالا پوست شما هم چرب است. محققان کشف کرده‌اند که غده‌ی سباسه در بعضی از خانواده‌ها، بسیار فعال است و چربی بیش‌ازحدی تولید می‌کند.

۲. تغییرات هورمونی

سطح هورمون درطول زندگی یک زن (دوران بلوغ، بارداری، حوالی یائسگی و پیش از قاعدگی) تغییر می‌کند. این امر می‌تواند غده‌ی سباسه را بیش‌ازحد فعال کند.

به عنوان مثال هورمون‌های آندروژن که مسئول تولید چربی هستند، درطول دوران بلوغ بسیار فعال می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که آندروژن هورمونی مردانه است، بدانید که این‌طور نیست.

آندروژن‌ها بر زنان نیز تأثیر می‌گذارند و مقدار آنها در بدن یک زن، بیشتر از مقادیر استروژن‌هاست. این هورمون باعث تحریک رشد می‌شود، اما چربی اضافی نیز تولید می‌کند و منافذ را می‌بندد.

ماسک صورت برای پوست چرب

به‌طور مشابه، سطوح آندروژن نیز درست قبل از دوره‌‌های قاعدگی، یائسگی و بارداری افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که معمولا خانم‌ها قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی‌شان، جوش می‌زنند.

۳. آب‌و‌هوا

رطوبت و گرما درطول تابستان و بهار افزایش می‌یابد و همین امر می‌تواند میزان تولید چربی را افزایش دهد. پوست شما عرق می‌کند و چرب می‌شود.

در مقابل، پوست در زمستان خشک‌تر است، بنابراین ممکن است کم‌آ‌ب شود. پوست با این مسئله مقابله خواهد کرد و ممکن است در جبران چیزی که از دست داده است، زیاده‌روی کند و چربی زیادی تولید کند.

در این روند، پوست شما بیش از حد چرب خواهد شد.

 

۴. داروها

داروها نیز در چرب شدن پوست نقش دارند. داروهای جلوگیری از بارداری و جایگزین هورمونی می‌توانند تولید چربی را افزایش دهند.

به عنوان مثال، هنگامی که قرص ضد بارداری مصرف می‌کنید، آن قرص، سطح هورمون‌ها را در بدن شما تغییر می‌دهد و به عنوان یکی از اثرات جانبی، چربی اضافی تولید می‌کند.

به‌طور مشابه، هر دارویی که باعث کم‌آبی بدن شود نیز می‌تواند باعث شود که پوست‌تان با جبران بیش‌ازحد آن، چربی اضافی تولید کند.

ماسک صورت برای پوست چرب

۵. استرس

هنگامی که استرس دارید، بدن‌تان هورمون کورتیزول ترشح می‌کند و این هورمون، غده‌ی سباسه را بسیار فعال می‌کند.

۶. استفاده‌ی بیش‌ازحد از محصولات مراقبت از پوست

بسیاری از خانم‌ها برای داشتن پوستی جوان تر، پاک‌تر و نرم‌تر، در استفاده از این محصولات زیاده‌روی می‌کنند. آنها با این کار پوست‌شان را بیش‌ازحد پاکسازی یا لایه‌برداری می‌کنند. همچنین آرایش غلیظ نیز می‌تواند چربی را به دام بیندازد و باعث بروز جوش شود.

۷. ابزارهای غیرضروری برای مراقبت از پوست

هرگز از کیسه‌ی حمام، لیف دستکشی، برس پاک‌کننده یا اسکرابر استفاده نکنید. هنگامی که پوست‌تان را بیش از حد مالش دهید و فشار زیادی بر آن وارد کنید، این کار می‌تواند پوست‌تان را تحریک و آن را به‌شدت خشک کند. این امر باعث می‌شود تا غده‌ی سباسه برای جبران چربی از دست‌رفته، چربی بیش‌ازحد تولید کند.

چگونگی تشخیص پوست چرب

راه‌های مختلفی برای تشخیص چربی پوست وجود دارد. حتما از چرب بودن پوست‌تان مطمئن شوید، چون این امر به شما کمک خواهد کرد تا محصولات درستی را برای مراقبت از پوست‌تان انتخاب کنید.

همچنین به شما امکان می‌دهد تا بفهمید که پوست چگونه به قرارگیری درمعرض نور خورشید واکنش نشان می‌دهد و عکس‌العمل آن دربرابر آسیب‌پذیری ژنتیکی‌ نسبت به آسیب پوستی، چگونه است.

همچنین ممکن است پوست‌تان در برخی نواحی چرب و در بقیه‌ی جاها خشک باشد؛ وضعیتی که «پوست مختلط» نامیده می‌شود.

نواحی چرب معمولا بینی و پیشانی هستند، درحالی که تمام قسمت‌های دیگر صورت ممکن است خشک باشند. نواحیِ خشک، فلس مانند و زبر هست. همچنین در این نواحی بیشتر دچار خارش پوست خواهید شد.

اگر پوست‌تان مختلط است، باید بیشتر مراقب باشید و ماسک صورت برای پوست چرب استفاده کنید. روال مراقبت از پوست شما باید هر دو نگرانی را هدف بگیرد: چربی بیش‌ازحد و خشکی بیش‌ازحد.

مراقبت‌ اولیه از پوست‌ چرب

هرگز در استفاده از محصولات مراقبت از پوست زیاده‌روی نکنید. پوست‌تان را به‌طور منظم بشویید اما این کار را هر ساعت انجام ندهید، چون پوست را بیش از حد خشک خواهد کرد. ماسک صورت برای پوست چرب را فراموش نکنید.

پوست‌تان را ۲ تا ۳ بار در روز بشویید، نه بیشتر از آن. شما می‌توانید شب‌ها از پاک‌کننده استفاده کنید و پس از آن یک مرطوب‌کننده‌ی مخصوص پوست چرب را روی صورت‌تان بمالید. برای شستن آن در صبح از آب گرم استفاده کنید و دقت کنید که مرطوب‌کننده‌‌ی شما کومدون‌زا نباشد.

ماسک صورت برای پوست چرب

همچنین از یک صابون ملایم استفاده کنید تا مطمئن شوید که پوست‌تان تحریک نمی‌شود. واکنش طبیعی بدن درهنگام تحریک پوست، تولید چربی‌های اضافی است. اگر روی صورت‌تان جوش دارید، هرگز آنها را دست‌کاری نکنید.

اگر غدد سباسه‌ی شما چربی‌های اضافه تولید می‌کنند، کاری نمی‌توانید انجام دهید. با این حال، این بدان معنا نیست که مجبورید با پوستی چرب زندگی کنید.

چندین ماسک صورت برای پوست چرب وجود دارند که بسیار مؤثرند و می‌توانند به شما کمک کنند.

۸ ماسک صورت برای پوست چرب که معجزه می‌کند

کسانی که پوست چرب دارند، بیشتر اوقات از دردسرهایی گله می‌کنند که این چربی برای آنها و پوست‌شان ایجاد می‌کند. از آکنه و جوش بگیرید تا جذب آلودگی‌های محیطی، همه و همه از این دردسرهاست.

در این مقاله، تعدادی ماسک صورت برای پوست چرب به شما معرفی کرده‌ایم تا از شر این دردسرها خلاص شوید.

مراقبت از پوست چرب اهمیت زیادی دارد چون این نوع پوست، آلودگی را به‌آسانی از محیط خود جذب می‌کند و مستعد بروز جوش و آکنه می‌شود.

در واقع، ترشح اضافی چربی، توجه بیشتری را می‌طلبد تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید.

ماسک صورت برای پوست چرب می‌تواند مشکلات بسیاری را درمان کند که توسط پوست چرب ایجاد می‌شوند. این مشکلات شامل آکنه، لکه، جوش سرسیاه و خطوط چربی هستند.

اگرچه این درمان‌های طبیعی، برخلاف دیگر درمان‌های زیبایی، به‌صورت تدریجی نتیجه می‌دهند، این درمان‌ها غیرشیمیایی هستند و اثر ملایمی روی پوست شما دارند.

اگر شما هم دارای پوستی چرب هستید و دنبال درمانی برای معضلات ناشی از آن، مقاله حاضر را مطالعه کنید. به احتمال زیاد، با استفاده از ماسک صورت برای پوست چرب می‌توانید درمان مناسبی برای مشکلات‌تان پیدا کنید.

مخلوط گلاب، گلیسرین و لیمو

مواد لازم

 • یک قاشق سوپ‌خوری گلاب
 • یک قاشق سوپ‌خوری گلیسرین
 • یک قاشق سوپ‌خوری آب‌لیمو
  طرز تهیه

۱- هر سه ماده را با هم مخلوط کنید و روی صورت خود بگذارید.

۲- آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت‌تان بگذارید. بعد آن را با آب گرم بشویید.

لیمو خاصیت ضدباکتریایی دارد و کمک می‌کند پوست شما خشک و محکم شود. گلاب یک ضدعفونی‌کننده، تونر و پاک‌کننده عالی است که به شما پوستی پاک و باطراوت می‌دهد. گلیسرین پوست شما را آب‌رسانی خواهد کرد.

این مخلوط، یک ماسک کامل صورت برای از بین بردن جوش و جای جوش است. شما باید پیش از مصرف این ماسک صورت برای پوست چرب خود، آزمون حساسیت را انجام دهید تا متوجه شوید که آیا این لوسیون برای پوست شما مناسب است یا خیر.

ماسک صورت برای پوست چرب

مخلوط موز، آب‌لیمو، روغن زیتون

مواد لازم

 • یک عدد موز
 • ۱۰ قطره آب‌لیمو
 • یک قاشق سوپ‌خوری روغن زیتون خالص
  طرز تهیه

۱- موز را در یک کاسه له کنید. آب‌لیمو و روغن زیتون را اضافه کنید تا یک خمیر مایع درست شود.

۲- ماسک را روی صورت خود بگذارید. اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست شما بماند؛ سپس آن را با آب گرم بشویید.

چربی‌ها می‌توانند باعث انسداد منافذ، بروز آکنه و التهاب شوند. موز می‌تواند چربی پوست را جذب کند و لیمو می‌تواند منافذ را پاکسازی کند.

مخلوط زردچوبه و عسل

مواد لازم

 • نصف قاشق چای‌خوری زرد چوبه
 • یک تا دو قاشق سوپ‌خوری عسل طبیعی
  طرز تهیه

۱- تمام مواد را در یک کاسه مخلوط کنید تا یک خمیر درست شود.

۲- خمیر را به آرامی روی صورت خود ماساژ دهید.

۳- اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند؛ سپس آن را با آب گرم بشویید.

این ماسک صورت برای پوست چرب، در رفع لک صورت (هایپرپیگمنتیشن) نیز مؤثر است. منظور از لک صورت، تیرگی های پوست است که اغلب به علت جوش، پیری یا آفتاب به وجود می‌آید.

ماسک صورت برای پوست چرب

مخلوط بلغور جو دوسر و جوش شیرین

مواد لازم

 • دو قاشق چای‌خوری بلغور جو دوسر
 • یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین
  طرز تهیه

۱- بلغور جو دوسر و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. به‌طور آهسته چند قطره آب اضافه کنید تا یک خمیر درست شود.

۲- به آرامی خمیر را روی صورت خود ماساژ دهید و اجازه دهید خشک شود.

۳- آن را با آب گرم بشویید و از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

این ماسک صورت برای پوست چرب حاوی بلغور جو دوسر و جوش شیرین است که خاصیت لایه‌برداری دارند و می‌توانند سلول‌های مرده پوست و انسداد منافذ را از بین ببرند.

مخلوط بلغور جو دوسر، خیار، آلوئه‌ورا و سفیده تخم‌مرغ

مواد لازم

 • دو قاشق سوپ‌خوری بلغور جو دوسر
 • دو قاشق سوپ‌خوری ژل آلوئه‌ورا
 • یک عدد سفیده تخم‌مرغ
 • دو برش خیار
  طرز تهیه

۱- یک خیار بردارید و دو برش بزنید و در مخلوط کن قرار دهید و یک پوره نرم درست کنید.

۲- پوره را در کاسه قرار دهید و بلغور جو دوسر و ژل آلوئه‌ورا را به آن اضافه کنید و آن را کاملا مخلوط کنید.

۳- اکنون به آرامی یک سفیده تخم‌مرغ را به مخلوط اضافه کنید و با چنگال هم بزنید.

۴- آن را روی صورت و گردن تمیز خود قرار دهید.

۵- اجازه دهید این ترکیب خشک شود؛ سپس آن را بشویید.

بلغور جو دوسر، لطف طبیعت به ما برای پاکسازی و لایه‌برداری ملایم پوست ما است. خیار و آلوئه‌ورا را به خاصیت خنک‌سازی و ضدالتهاب بودن‌شان می‌شناسند.

ماسک صورت برای پوست چرب

مخلوط بابونه، عسل، سفیده تخم‌مرغ و لیمو

مواد لازم

 • یک قاشق سوپ‌خوری بابونه خشک
 • یک قاشق سوپ‌خوری عسل
 • یک عدد سفیده تخم‌مرغ
 • یک قاشق سوپ‌خوری آب لیموی تازه
  طرز تهیه

۱- یک قاشق سوپ‌خوری بابونه خشک را به مدت ۲۰ دقیقه در آب داغ دم بدهید.

۲- یک قاشق سوپ‌خوری عسل، یک قاشق سوپ‌خوری آب لیموی تازه و یک عدد سفیده تخم‌مرغ را اضافه کنید و همه را با بابونه دم‌کشیده به‌خوبی مخلوط کنید.

۳- ماسک را روی صورت‌تان بگذارید و اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند؛ سپس آن را با آب سرد بشویید.

۴- برای کسب نتایج بهتر، هفته‌ای یک‌بار از این ماسک استفاده کنید.

این ماسک صورت برای پوست چرب ‌می‌تواند به درمان جوش صورت کمک کند و به شما پوستی تمیز و شفاف می‌دهد.

بابونه و خاک رس

مواد لازم

 • یک قاشق سوپ‌خوری گل بابونه خشک‌شده
 • یک قاشق سوپ‌خوری خاک رس
 • دو قاشق سوپ‌خوری آب
  طرز تهیه

۱- مواد را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر درست شود.

۲- آن را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت و گردن خود قرار دهید؛ سپس آن را با آب گرم بشویید.

از آنجا که این ماسک به کاهش چربی بیش از حد پوست، بدون خشک کردن آن کمک می‌کند و همچنین در درمان آکنه نیز مؤثر است، یک ماسک ایده‌آل برای پوست‌های چرب محسوب می‌شود.

آرد برنج و چای سبز

مواد لازم

 • دو قاشق سوپ‌خوری آرد برنج
 • یک قاشق سوپ‌خوری برگ چای سبز
 • یک قاشق سوپ‌خوری آب لیمو
  طرز تهیه

۱- مواد را تا زمانی که یک مخلوط نرم به دست بیاید با هم مخلوط کنید.

۲- این مخلوط را روی صورت خود قرار دهید. از نزدیک کردن بیش از حد آن به چشم‌ها و دهان خودداری کنید.

۳- اجازه دهید این مخلوط به مدت تقریبا ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که خشک شود روی پوست‌تان باقی بماند.

۴- مخلوط را با آب سرد بشویید و صورت خود را به آرامی خشک کنید.

بر اساس تحقیقات انجام شده، اسید موجود در لیمو به کنترل تولید چربی طبیعی پوست کمک می‌کند و در عین حال با آکنه مبارزه کرده و می‌تواند در رفع تدریجی لکه‌های پوست موثر باشد.

از طرف دیگر، این ماسک صورت برای پوست چرب حاوی آرد برنج است که خاصیت جذب چربی بالایی دارد و یک لایه‌بردار عالی برای پوست‌های چرب است.

ماسک صورت برای پوست چرب

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک صورت

در اینجا تعدادی از بایدها و نبایدها برای افزایش تأثیرات ماسک‌های صورت برای شما آورده شده است.

بایدهای ماسک صورت برای پوست چرب

ماسک را به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. این کار به مواد تشکیل‌دهنده ماسک اجازه می‌دهد تا در پوست شما نفوذ کند.

بهتر است ماسک را قبل از دوش گرفتن و رفتن به حمام استفاده کنید.

قبل از استفاده از ماسک، صورت خود را با آب و یک پاک‌کننده ملایم بشویید.این کار به ماسک کمک می‌کند تا بهتر در پوست شما نفوذ کند.

بعد از شستن ماسک، از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

یک ماسک صورت بدون نسخه که مخصوص نوع پوست‌تان است را انتخاب کنید. اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، یک ماسک فاقد چربی انتخاب کنید تا منافذ را مسدود نکند.

پس از برداشتن ماسک، روی صورت خود آب سرد بپاشید تا منافذ باز پوست، بسته شوند.

نبایدهای ماسک صورت برای پوست چرب

اگر تحریک پوستی یا واکنش‌های حساسیتی (قرمزی پوست، خارش یا بثورات پوستی) را تجربه کردید، از ماسک استفاده نکنید.

ماسک را هر شب استفاده نکنید؛ فقط یک یا دوبار در هفته از آن استفاده کنید.

ماسک را برای مدت طولانی روی پوست قرار ندهید؛ در غیر این صورت، با این کار باعث تحریک پوست‌تان می‌شوید.

هنگامی‌که ماسک را می‌شویید پوست خود را نمالید. این کار باعث تحریک و قرمزی پوست‌تان می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید