به دلیل قیمت بالای لپ تاپ و کامپیوتر، گاهی خرید لپتاپ استوک و کارکرده بهترین تصمیم است. در راهنمای خرید لپ تاپ استوک تمام نکاتی را که هنگام خرید لپ تاپ باید به آن ها توجه کنید را در اختیارتان گذاشته ایم. این بخش از تکنولوژی پارس مگ را از دست ندهید.

فهرست محتوا پنهان

کامپیوتر و لپ‌تاپ دست دوم چیست؟

واژه‌ی دست‌دوم به کالاهایی گفته می‌شود که توسط کاربران (چه کاربران خانگی چه سازمان‌های تجاری) استفاده شده است. دستگاهی که حتی برای یک دقیقه نیز استفاده شده باشد، واژه‌ی دست دوم به آن تعلق می‌گیرد. محصولات دست‌دوم بسته به نحوه‌ی استفاده‌ی کاربران شرایط متفاوتی دارند.

لپ تاپ - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

به‌عنوان مثال خرید محصولاتی که چندین سال و تحت فشار کاری سنگین فعالیت کرده‌اند، پیشنهاد نمی‌شود. این در حالی است که برخی محصولات دست‌دوم به واسطه‌ی استفاده‌ی اندک و مراقبت کاربر قبلی، به‌دلیل افت قیمت ارزش خرید بسیار بالایی دارند. برای خرید کالای دست‌دوم باید شکیبا باشید و کانال‌های فروش را به‌صورت پیوسته رصد کنید تا نمونه‌ی مدنظر خود را بیابید.

کامپیوتر و لپ‌تاپ استوک چیست؟

ابتدا که واژه‌ی استوک در ایران با سایر مناطق جهان تفاوت اندکی دارد. استوک (Stock) در زبان انگلیسی به‌معنای کالای موجود در انبار یا ذخیره گفته می‌شود.

فروشندگان بزرگ خارج از ایران شرایط ویژه‌ای جهت عودت کالا برای مشتریان تدارک دیده‌اند. این موضوع باعث می‌شود که تعدادی کالای فروخته شده پس از استفاده‌ی کاربران، به دلایل مختلفی به فروشگاه‌ها بازگردد.

این کالاها به انبارهای فروشگاه منتقل می‌شوند و پس از دریافت درجه‌بندی کیفی، به فروش می‌رسند. برخی مواقع هزینه‌ی نگه‌داری این دسته از کالا‌ها برای فروشگاه‌ها حتی بیشتر از ارزش کالا خواهد شد و در همین راستا اقدام به فروش کالاها با قیمت بسیار کمتری می‌کنند.

درحالی‌که به اعتقاد فروشنده‌ها واژه‌ی استوک به محصولاتی با شرایط مذکور تعلق می‌یابد (که این تعریف هم اشتباه است)، اما این تعریف نیز در حال حاضر جایی در تفکر فروشندگان تجهیزات کامپیوتری ندارد.

واژه‌ی استوک در بازار ایران به‌صورت تدریجی تغییر کاربری داد و اکنون به کالاهای دست‌دوم نیز این واژه گفته می‌شود. درحالی‌که محصولات استوک قاعدتا باید شرایط مطلو‌ب‌تری نسبت به انواع دست‌دوم داشته باشند، اما شاهد فروش کالاهایی بسیار قدیمی و شرایط فیزیکی نامطلوب با عنوان استوک هستیم.

شرکت‌های بزرگ جهانی برای تأمین نیاز‌های خود، قرارداد‌های بزرگی با برند‌های نام‌دار جهانی انعقاد می‌کنند. به‌عنوان مثال با مراجعه به اچ‌پی، چندین هزار کامپیوتر و لپ‌تاپ برای استفاده‌ی کارکنان خود سفارش می‌دهند.

این دسته از قراردادها سود سرشاری را عاید شرکت‌های تأمین‌کننده می‌کند که منجر به ایجاد رقابتی سنگین بین تأمین‌کنندگان می‌شود. برخی مواقع حتی شرکت‌ها با قیمتی بسیار اندک اقدام به فروش محصولات خود به سازمان‌ها می‌کند تا تنها بازار گسترده‌تری در مقایسه با رقبا داشته باشد.

این موضوع منجر به کوتاه شدن چرخه‌ی به‌روزرسانی تجهیزات سازمان‌ها می‌شوند. اما تجهیزات قدیمی عموما به‌صورت کلی و با قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه برای استفاده در بازار‌های جهان سوم به فروش می‌رسند. عموما این دسته از محصولات در بازار ایران با نام استوک به فروش می‌رسند؛ کامپیوتر، لپ‌تاپ و مانیتور‌های دست‌دوم و سازمانی که به‌صورت عمده وارد بازار کشورمان شده‌اند.

خرید لپتاپ دست دوم - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

کامپیوتر و لپ‌تاپ اوپن باکس چیست؟

محصولات اوپن باکس (open box) همان تعریف اشتباه واژه‌ی استوک در کشورمان است. این دسته از محصولات به‌دلایل متعددی اعم از نارضایتی خریدار، وجود نقص فنی، وجود ایرادات ظاهری مثل خط‌و خش، یافتن قیمت ارزان‌تر، ارسال نمونه‌ی اشتباه پس از خرید و باز شدن جعبه توسط کاربر، به فروشگاه بازگردانده می‌شوند. فروشگاه‌ها نیز با بررسی شرایط دستگاه‌ها، اقدام به فروش آن‌ها با قیمتی پایین‌تر به خریداران می‌کنند. دیجیکالا چندی پیش محصولات این چنینی را طی طرح ویژه‌ی اوپن‌باکس خود عرضه می‌کرد که به دلایل مختلفی این طرح لغو شد. به همین دلیل در حال حاضر یافتن محصولات اوپن‌باکس در ایران امری بسیار دشوار است.

پس از خرید کامپیوتر و لپ‌تاپ اوپن‌باکس حتما باید به بررسی شرایط اعلام شده از سوی فروشنده و بررسی سایر جوانب فنی و ظاهری پرداخت. البته در نظر داشته باشید که در بسیاری از مناطق جهان، اوپن‌باکس‌ها صرفا مشکل فنی نداشته و به دلایل دیگری به فروشگاه بازگشت داده شده‌اند. با این حال به‌دلیل باز شدن جعبه و استفاده توسط سایر افراد، حتما متعلقات جعبه و شرایط دستگاه را با دقت بررسی کنید.

بلاک چین چیست ؟ همه چیز در باره بلاک چین که باید بدانید !

کامپیوتر و لپ‌تاپ ریفربیشد یا ریفر چیست؟

«ریفربیشد» (Refurbished) به محصولاتی گفته می‌شود که به دلیل وجود نقص فنی به سازنده بازگردانده شده است. سازنده نیز پس از رفع نقص موجود، محصول را مجدد به فروش می‌رساند.

اما این دسته از محصولات با نام نو به فروش نمی‌رسند و لقب ریفربیشد را با خود به یدک می‌کشانند. شرایط فروش و گارانتی ریفربیشد‌ها به شرکت‌های سازنده بستگی دارد و نمی‌توان قانون کلی برای آن ارایه کرد. کامپیوتر‌های ریفربیشد قیمت بیشتری در مقایسه با دیگر انواع دست دوم دارند، ولی ریسک خرید آن‌ها به‌مراتب کمتر است.

لپ‌تاپ‌های ریفربیشد به‌صورت مستقیم از طرف سازنده یا فروشگاه‌های معتبر فروخته می‌شوند. این دسته از محصولات حتی در برخی فروشگاه‌ها «رتبه‌بندی» می‌شوند که تفاوت آن با نمونه‌های نو بهتر مشخص شود.

از آنجایی که لپ‌تاپ‌های ریفربیشد به‌صورت کامل توسط متخصصان تعمیر و تا جای ممکن به لپ‌تاپ‌های دست اول نزدیک شده‌اند، ریسک خرید کمی دارند و خیالتان از بابت سالم بودن قطعات داخلی دستگاه راحت است. البته پیدا کردن فروشگاه‌هایی که لپ‌تاپ ریفربیشد بفروشد، حداقل در بازار ایران، کار دشواری است.

لپ‌تاپ‌های ریفربیشد به دو دسته تقسیم می‌شوند: ریفربیشد شده توسط شرکت سازنده (Factory Refurbished) و ریفربیشد شده توسط کاربر (User Refurbished). دسته اول، آن‌هایی هستند که دوباره وارد خط تولید کارخانه شده‌اند و همه استانداردهای لپ‌تاپی سالم را دارند.

دسته دوم آن‌هایی هستند که توسط سایر شرکت‌ها مورد بازسازی قرار گرفته‌اند و تضمین کمتری برای کیفیت آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین به‌دنبال لپ‌تاپ‌هایی باشید که توسط شرکت سازنده ریفربیشد شده باشند.

ابتدا نیاز خود را مشخص کنید

خرید حضوری را فراموش نکنید!

اما اگر قصد خرید لپ تاپ استوک دارید، خرید حضوری را فراموش نکنید. یعنی بهتر است قبل از خرید ابتدا با مالک لپ تاپ قرار بگذارید و سپس با پرداخت هزینه مربوطه، لپ تاپ را تحویل بگیرید. حتی‌الامکان در حضور وی، لپ تاپ را به نمایندگی یا محل خرید و فروش لپ تاپ‌های نو و دست دوم ببرید تا از نظر سلامت ظاهری و باطنی آن اطمینان پیدا کنید.

بهترین لپتاپ گیمینگ

لپ تاپ گیمینگ - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

هنگام خرید لپتاپ برای بازی، در درجهٔ اول باید به کارت گرافیکی و بعد از آن به کیفیت نمایشگر، رم و پردازنده توجه کرد.

در بین کارت‌های گرافیک انویدیا، مدل GTX 1080 برای لپتاپ گیمینگ حرف اول را می‌زند.

استفاده از حافظه SSD در کنار HDD، داشتن سیستم خنک‌کننده قوی، نمایشگر با نرخ نوسازی و رزولوشن بالا از دیگر مشخصاتی است که برای یک لپتاپ گیمینگ لازم است.

لپتاپ برای معماری ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

در این قسمت می‌خواهیم در مورد ویژگی‌های لپتاپ برای کارهای گرافیکی معماران، طراحان داخلی و سایر متخصصین صحبت کنیم.

معمار به لپتاپی نیاز دارد که وزن زیادی نداشته باشد و بتواند آن را راحت با خود همه‌جا ببرد. سایر ویژگی‌های بهترین لپتاپ برای معماری را در ادامه می‌بینید.

 • حداقل پردازنده Intel Core i7 یا پردازنده AMD Ryzen 7؛
 • حداقل پردازنده گرافیکی 4 گیگابایتی؛
 • رم 16 گیگابایتی به بالا؛
 • هارد 1 ترابایت؛
 • صفحه‌نمایش 15 تا 17 اینچ؛
 • دارای حداقل وضوح FHD.

لپتاپ برای برنامه‌نویسی ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

درست است که با هر لپتاپی می‌شود کد نوشت و اجرا کرد ولی همهٔ لپ‌تاپ‌ها سرعت و کارایی مناسب برای این کار را ندارند.

فقط یک برنامه‌نویس می‌داند که هنگ کردن لپتاپ در حین برنامه‌نویسی، چقدر عذاب‌آور است.

در ادامه مقاله راهنمای خرید لپتاپ دست دوم به شما خواهیم گفت که یک لپتاپ برای برنامه‌نویسی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.

 • پردازنده Intel Core i5 به بالا؛
 • داشتن حداقل 8 گیگابایت رم (برای بازی‌سازی یا انجام کارهای گرافیکی به 12 تا 16 گیگابایت رم نیاز است)؛
 • کارت گرافیکی یکپارچه در پردازنده‌های اینتل یا کارت گرافیکی 2 گیگابایتی؛
 • استفاده از حافظهٔ هیبریدی (1 ترابایتی HHD به علاوه‌ی 128 گیگابایت SSD).

بهترین لپتاپ ترید

امروزه کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که در آن معامله‌گر بورس و بازارهای سرمایه جهانی وجود نداشته باشد به همین دلیل؛ ما در مقاله راهنمای خرید لپتاپ دست دوم، نکاتی برای تریدرها نیز ارائه کردیم.

تریدرها به‌خوبی می‌دانند که هنگ کردن چند ثانیه‌ای لپتاپ، می‌تواند تأثیر خیلی بدی در سوددهی آن‌ها داشته باشد پس باید در خرید لپتاپ، وسواس خیلی زیادی انجام دهند.

 • دارای حداقل پردازنده Core i7 Intel؛
 • ظرفیت حافظه رم 8 گیگابایت به بالا؛
 • پردازنده گرافیکی مجزا با حداقل حافظه 2 گیگابایت؛
 • پشتیبانی از تکنولوژی شارژ سریع باتری (50% شارژ در 50 دقیقه).

لپ تاپ دانشجویی - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

لپتاپ برای کارهای دانشجویی

شاید خیلی از دانشجویان از عهدهٔ خرید یک لپتاپ نو بر نیایند و بروند سراغ لپتاپ دست دوم.

لازم دانستیم که در راهنمای خرید لپتاپ دست دوم، یک بخش را به دانشجویان اختصاص بدهیم.

حداقل‌هایی که یک لپتاپ دانشجویی باید داشته باشد؛ شامل: پردازنده Core i3، رم 4 گیگابایتی، کارت گرافیکی یکپارچه و وزن سبک است.

مواردی که در بالا گفته شد، برای زمانی است که شما بخواهید ساده‌ترین کارها؛ مانند استفاده از اینترنت، آفیس، نصب تعداد کمی نرم‌افزار، تماشای فیلم و … را با لپتاپ انجام دهید.

معرفی بهترین بازی های پلی استیشن 5 از نظر گیمر های حرفه ای

حوصله به خرج دهید ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

برای خرید لپتاپ دست دوم و استوک باید حوصله به خرج دهید و مدام به وب‌سایت یا اپلیکیشن واسط کالا سر بزنید تا نمونه‌ای که مدنظرتان است را پیدا کنید.

واسط کالا، محیط بسیار امنی برای خریدوفروش کالاهای نو و دست دوم شما است.

برای تست کردن لپتاپ از فروشنده مهلت بگیرید

نکته‌ای دیگری که در زمان خرید لپتاپ دست دوم خیلی اهمیت دارد این است که تا لپتاپ را ندیده و آن را تست نکرده‌اید، هیچ پولی پرداخت نکنید.

اول با فروشنده صحبت کنید که حداقل 24 ساعت برای تست به شما وقت بدهد و توافق کنید درصورتی‌که از لپتاپ راضی نبودید، بتوانید آن را به فروشنده برگردانید و پولتان را پس بگیرید.

اگر فروشنده بد قِلِق بود و مهلت تست به شما نداد، حتماً در حضور خودش لپتاپ را تست کنید.

نکته

در هنگام خرید حتماً از فروشنده بخواهید جعبه یا هر مدرک دیگری که نشان می‎‌دهد لپتاپ متعلق به اوست را به شما نشان دهد.

چگونه از سالم بودن لپتاپ مطمئن شویم

لپ تاپ اپل - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

بدنه لپ‌تاپ را بررسی کنید ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

«رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر ضمیر»؛ این غزل سعدی در مورد کامپیوتر و لپ‌تاپ‌ها هم صحت دارد. شرایط بدنه‌ی لپ‌تاپ را به‌صورت کامل بررسی کنید. هرگونه صدای عجیب، فرورفتگی و جای ضربه می‌تواند نشانه‌ی سخت‌افزار معیوب باشد.

وجود تمامی پیچ‌ها دستگاه را نیز بررسی کنید زیرا فقدان پیچی از دستگاه، بدین معنی است که لپ‌تاپ توسط افراد غیرمتخصص باز و تعمیر شده است. لولای نمایشگر یکی از مهم‌ترین اجزای آن‌ها به‌شمار می‌رود که در درازمدت دچار مشکل خواهد شد. وجود هرگونه نقص یا صدا در فرایند باز و بسته شدن (شل یا سفت بودن بیش از حد) را بررسی کنید.

صفحه‌نمایش را تست کنید

صفحه‌نمایش لپتاپ یک بخش خیلی مهمی است که لازم بود در راهنمای خرید لپتاپ دست دوم به آن بپردازیم.

اگر صفحه‌نمایش خراب باشد هزینه‌های سنگینی را روی دست شما می‌گذارد.

برای تست کردن سلامت صفحه‌نمایش، دو راه دارید.

روش اول

این روش برای زمانی است که فروشنده مهلت تست به شما نداده و باید در حضور او این کار را انجام دهید.

تصویر زمینه لپتاپ را تغییر دهید و همچنین چند تصویر و ویدئو را اجرا کنید. سعی کنید با سطوح روشنایی و کنتراست متفاوت این کار را انجام دهید.

پس از این آزمایشات مطمئن شوید که گرافیک و صفحه‌نمایش لپتاپ به‌ خوبی عمل می‌کند.

در هنگام انجام این تست، نگاهی دقیق به جای‌جای صفحه‌نمایش بیندازید و از سوخته نبودن پیکسل‌های صفحه‌نمایش مطمئن شوید.

روش دوم

اگر فروشنده به شما مهلت تست داده است؛ علاوه بر کارهایی که در روش اول گفته شد، از نرم‌افزارهای تست لپتاپ نیز استفاده کنید.

چند نمونه نرم‌افزارهای تست سلامت صفحه‌نمایش لپتاپ را در زیر می‌بینید.

 • نرم‌افزار IsMyLcdOK 4.77 جهت بررسی پیکسل های معیوب مانیتور LCD؛
 • نرم‌افزار Eizo MONITOR برای تست پیکسل، رنگ، کیفیت و.. مانیتور لپتاپ؛
 • نرم‌افزار Monitor Tester جهت بررسی تعادل رنگ، تمرکز، اندازه و موقعیت تصویر.

تمامی درگاه‌ها را بررسی کنید ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

یکی از بخش‌های لپ‌تاپ که به‌راحتی خراب می‌شود، درگاه‌ها یا به‌اصطلاح، پورت‌های آن است. سعی کنید که همه درگاه‌ها را بررسی کنید. اگر لپ‌تاپ را از فروشگاهی می‌خرید که به شما مهلت تست می‌دهد، فرصت کافی دارید که همه درگاه‌ها را بررسی کنید، ولی اگر حضوری لپ‌تاپ را می‌خرید، حتما یک حافظه‌ی فلش و هدفون همراهتان داشته باشید که بتواند حداقل درگاه‌های USB و خروجی صوتی را تست کنید. اگر لپ‌تاپی می‌خرید که درایو DVD یا CD دارد، دیسک DVD یا CD همراهتان داشته باشید.

بهترین کیبورد لپ تاپ - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

کیبورد و تاچ‌ پد را بررسی کنید

لپ‌تاپی که کیبورد یا تاچ‌پد آن مشکل داشته باشد، تجربه عذاب‌آوری برای کار است. اگر ۱۰۰ درصد مطمئن هستید که همیشه از ماوس استفاده می‌کنید، لزومی ندارد که خیلی روی تاچ‌پد حساس شوید، ولی از کیبورد به‌سادگی نگذرید. کلیدها را کاملا تست کنید تا مطمئن شوید که همه آن‌ها درست و روان کار می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است خرده غذا زیر یک کلید خاص گیر کرده باشد. تأکید می‌کنیم که تک‌تک کلیدها را تست کنید.

باتری لپ‌تاپ را بررسی کنید ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

پیش از هر چیز باید بدانید که عمر مفید باتری لپ‌تاپ چیزی حدود سه تا چهار است؛ بنابراین اگر قصد خرید لپ‌تاپی دارید که بیش از چهار سال از عمرش می‌گذرد، نباید انتظار خاصی از باتری آن داشته باشید.

به‌راحتی پس از مدت کوتاهی کار کردن با دستگاه، متوجه روند خالی شدن باتری آن خواهید شد و دید خوبی به سلامت باتری پیدا می‌کنید. اگر فرصت کافی برای تست لپ‌تاپ دارید، می‌توانید از نرم‌افزارهای تخصصی مربوط به سنجش وضعیت باتری مثل BatteryInfoView و BatteryCare استفاده کنید.

این نرم‌افزارها نه‌تنها اطلاعات کاملی اعم از شرکت سازنده، ظرفیت و… باتری دستگاه ارائه می‌دهند، بلکه وضعیت سلامت باتری، میزان فرسوده شدن و ظرفیت باقی‌مانده‌ی باتری را نیز مشخص می‌کنند. شارژر دستگاه را هم حتما تست کنید و مطمئن شوید که لپ‌تاپ به‌صورت صحیح شارژ شده و افزایش غیرعادی دما در باتری هنگام فرایند شارژ رخ نمی‌دهد.

همچنین از صحت اصلی بودن شارژر لپ‌تاپ نیز اطمینان حاصل کنید تا گرفتار شارژر‌های تقلبی بازار نشوید. اگر باتری لپ‌تاپ مشکل داشت، می‌توانید از فروشنده درخواست تخفیف کنید تا باتری جدیدی بخرید.

آموزش دیلیت اکانت تلگرام به ساده ترین زبان و به صورت خودکار

مادربورد را بررسی کنید ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

هنگام خرید لپتاپ دست دوم، حتماً به سالم بودن مادربورد آن اهمیت بدهید.

مادربورد یکی از اجزای خیلی مهم لپتاپ است چون تمام قطعات را به یکدیگر وصل می‌کند.

اگر مادربورد لپتاپ خراب باشد، عملاً آن دستگاه به کار نمی‌آید و باید برای تعمیر یا تعویض این قطعه کلی هزینه کنید.

گوشتان را بر روی لپتاپ قرار دهید اگر هنگام بوت شدن بوق‌هایی را شنیدید، این بوق‌ها می‌تواند علایم خرابی باشند یا اگر بعد از بوت شدن صداهای بلندی مثل سوت کشیدن شنیدید باید قید آن لپتاپ را بزنید.

بلندگوها، ارتباطات و وب‌کم را بررسی کنید

هیچ‌کس لپ‌تاپی نمی‌خواهد که نتواند به وای-فای وصل شود؛ بنابراین اگر موقع بررسی لپ‌تاپ نتوانستید به شبکه وای-فای وصل شوید، لپ‌تاپ را مرجوع کنید. هنگام تحویل حضوری کافی است اینترنت گوشی خود را روی حالت Hotspot قرار دهید و صحت عملکرد اتصال لپ‌تاپ به آن را بسنجید. بلوتوث لپ‌تاپ را هم با اتصال به گوشی خود بررسی کنید؛ هرچند که کاربرد بلوتوث به‌مراتب کمتر از وای-فای است.

اسپیکرها نیز جزیی از بخش‌های حیاتی لپ‌تاپ هستند؛ کافی است یکی از قطعه‌های موسیقی موردعلاقه‌تان را روی لپ‌تاپ اجرا کنید تا متوجه عملکرد صحیح بلندگوها بشوید. درنهایت، وب‌کم دستگاه را با یک نرم‌افزار ساده مثل اپلیکیشن Camera ویندوز تست کنید؛ چراکه وب‌کم جزو مواردی است که حتما یک روزی به کارتان می‌آید.

لپ تاپ ایسوس - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

عملکرد سخت‌افزار دستگاه را بررسی کنید

اگر بتوانید از همه موارد بالا هم بگذریم، از ایرادات قطعات داخلی لپ‌تاپ نمی‌توان کوتاه آمد. پیش از شروع به تست، سری به تنظیمات و بخش System Information یا Device Manager لپ‌تاپ بزنید تا ببینید که قطعات سخت‌افزاری با چیزی که در آگهی دیده بودید تفاوت دارد یا خیر.

برای این کار کافی است پس از فشردن کلید ویندوز، در بخش جست‌وجو اقدام به تایپ موارد مذکور کنید. اگر هم فرصت کافی دارید، می‌توانید از نرم‌افزارهای بنچمارک و تست استرس استفاده کنید. این نرم‌افزارها بار محاسباتی سنگینی را روی لپ‌تاپ قرار می‌دهند تا متوجه شوید که لپ‌تاپ هنگ می‌کند یا خیر.

برای مثال می‌توانید از نرم‌افزار معروف CPU-Z استفاده کنید که هم اطلاعات کاملی را از لپ‌تاپ در اختیارتان قرار می‌دهد و هم تست استرس خیلی خوبی دارد. اگر هم لپ‌تاپ مخصوص بازی یا برای کارهای گرافیکی می‌خرید، می‌توانید از نرم‌افزار معروف 3DMark استفاده کنید تا شرایط عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی لپ‌تاپ را تحت فشارهای سنگین بررسی کنید.

پیش از اجرای این تست‌ها، نرم‌افزار HWMonitor را هم اجرا کنید؛ HWMonitor به‌صورت لحظه‌ای می‌تواند گزارشی از دمای قطعات مختلف لپ‌تاپ در اختیارتان قرار دهد. بدین صورت می‌توانید عملکرد سیستم خنک‌کننده دستگاه را بسنجید. درنهایت، حتما سری هم به BIOS لپ‌تاپ بزنید. مطمئن شوید که هیچ پسوردی روی بایوس قرار ندارد.

عملکرد سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید ؛ راهنمای خرید لپ تاپ استوک

شاید به نظرتان موضوع مهمی نباشد، ولی شرایط سیستم خنک‌کننده لپ‌تاپ معیار مهمی در میزان سلامت دستگاه است. اگر سیستم خنک‌کننده معیوب یا کثیف باشد، دستگاه بیش‌ازحد گرم می‌شود و احتمال آسیب دیدن بخش‌های مختلف سخت‌افزار را ایجاد می‌کند.

برای بررسی شرایط کاری سیستم خنک‌کننده می‌‌توانید از نرم‌افزارهای سنگین بنچمارک یا انواع تست استرس (قرار دادن کامپیوتر تحت بار سنگین پردازشی) بهره ببرید؛ در صورت نیاز بنچمارک را چندین بار و پشت سر هم اجرا کنید.

هنگام اجرای نرم‌افزار‌های مذکور، از HWMonitor برای بررسی دمای پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی استفاده کنید و نمودار لحظه‌ای دما را به‌صورت جدی رصد کنید. اگر دمای دستگاه بیش‌ازحد گرم و وارد محدوده‌ی قرمز شد، ممکن است گرد‌و‌غبار زیادی در دریچه‌ها یا فضای داخلی لپ‌تاپ وارد شده است که عملکرد سیستم خنک‌کننده‌ را مختل می‌کند.

با دمنده‌های هوا می‌توانید به‌راحتی لپ‌تاپ را تمیز کنید، ولی اگر بعد از تمیز کردن لپ‌تاپ، باز هم مشکل دمای دستگاه حل نشد، به احتمال زیاد نیاز به ارجاع به تعمیرکار و سرویس لپ‌تاپ دارید؛ خشک شدن خمیر سیلیکون پردازنده‌ها و عملکرد معیوب فن لپ‌تاپ از برخی ایرادات رایج در این زمینه هستند.

آیا RAM لپتاپ سالم است؟

از دیگر نکات در مورد لپتاپ استوک، تست RAM است.

چندین برنامه را هم‌زمان باز کنید و در مرورگر نیز چندین تب باز بگذارید و سپس سعی کنید در میان‌برنامه‌ها و تب‌ها بگردید.

اگر RAM لپتاپ ضعیف باشد، در هنگام انجام این کار با کُندی زیاد مواجه می‌شوید. بنابراین چنین لپتاپی می‌تواند برای شما مناسب نباشد.این روش برای تشخیص خرابی رم، خیلی دقیق نیست و بهتر است از نرم‌افزارهای تست رم لپتاپ استفاده کنید.

لپ تاپ دل - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

نرم‌افزارهای تست رم لپتاپ

نرم‌افزار MemTest86، یکی از نرم‌افزارهایی است که کار کردن با آن آسان است و می‌تواند حافظه خراب کامپیوتر را تشخیص دهد.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید از نرم‌افزار تست رم لپتاپ استفاده کنید، می‌توانید ابزار تست ویندوز (Windows Memory Diagnostic) در منوی استارت را به کار بگیرید، مراحل این روش به‌صورت زیر است.

 • عبارت Windows Memory Diagnostic را جستجو کنید یا اینکه دکمه ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود و در آن mdsched.exe را تایپ کنید و OK را بزنید.
 • بررسی رم دستگاه چند دقیقه طول می‌کشد و در آخر اگر مشکلی وجود داشته باشد به شما گزارش می‎دهد.
راهنمای کامل خرید بهترین هلی شات دوربین دار 2022

مزایای خرید لپ‌ تاپ استوک و دست دوم

صرفه‌جویی مالی از مهمترین مزایای خرید لپ تاپ استوک و دست دوم است. متاسفانه نحوه محاسبه قیمت لپ تاپ دست دوم در شرایط امروز چندان منطقی نیست. این در حالی است که قیمت لپ‌تاپ‌های استوک به مراتب کمتر از آکبند آنهاست. بنابراین، می‌توان گفت کالا‌های استوک ارزش خرید بیشتری از دست دوم‌ها دارند. شما می‌توانید با پرداخت هزینه کمتر، صاحب دستگاهی مناسب و ایده‌آل شوید.

دیگر سود بزرگی که از خرید لپ‌تاپ‌های استوک نصیب شما می‌شود؛ این است که می‌توانید مدل‌هایی را انتخاب کنید که در بازار ایران وجود ندارد. گرچه این موضوع کمرنگ شده؛ اما هنوز هم در میان دستگاه‌های استوک می‌توان لپ‌تاپ‌هایی را یافت که در ایران وجود ندارد.

انتخاب میان دستگاه‌های استوک شما را از پرداخت هزینه اضافی بابت امکاناتی که شاید هیچ‌گاه از آنها استفاده چندانی نکنید (مانند صفحه نمایش با رزولوشن بالا یا اسپیکرهای استریو) رها می‌کند. بنابراین می‌توان خرید لپ‌تاپ استوک را بازهم بهتر از لپ‌تاپ‌های دست دوم دانست. با این حال ممکن است مشکلات لپ تاپ استوک که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد؛ نظر شما را تغییر دهد.

معایب لپ تاپ استوک و دست دوم

گرچه خرید لپ‌تاپ استوک و دست دوم از نظر مالی می‌تواند کمک فراوانی به ما بکند؛ اما ممکن است مشکلات لپ تاپ استوک زیان‌های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. تصور کنید بهترین مارک لپ تاپ دست دوم را خریداری کرده‌اید؛ اما در فاصله کوتاهی خراب می‌شود.

اینجاست که گاهی باید عطای مزایای خرید لپ تاپ دست دوم را به لقای ببخشید و از آن صرف نظر کنید. البته همیشه هم شرایط این چنین نیست. بستگی دارد که هنگام خرید، مهلت تست لپ تاپ دست دوم را از فروشنده بگیرید یا خیر!

شاید بتوان گفت که این دستگاه‌های همانند هندوانه‌ای در بسته هستند که نمی‌دانید داخل آن چه خبر خواهد بود. فروش لپ‌تاپ استوک در ایران با دیگر نقاط جهان بسیار متفاوت است. نخست اینکه فرآیند فروش به وسیله شخص یا در بهترین حالت ممکن، توسط شرکت‌هایی نه‌چندان معتبر صورت می‌گیرید. بنابراین مهلت تست لپ تاپ دست دوم که این افراد می‌دهند؛ شاید زیاد معتبر نباشد.

لپتاپ لنوو - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

بارها و بارها دستگاهی که افراد تهیه کرده‌اند به مرور زمان دچار مشکل شده‌است. قطعاتی مانند باتری، هارد، شارژر یا نمایشگر ممکن است در ابتدا مشکلی نداشته باشد؛ اما به مرور و با استفاده بیشتر رفته‌رفته آسیب ببیند. بدین ترتیب نه تنها هزینه‌ای که با خرید چنین لپ‌تاپی صرفه‌جویی کردید از بین می‌رود؛ بلکه ممکن است تمام پولی که بابت آن پرداخته‌اید؛ دود شود و از بین برود. این همان تله‌ای است که بسیاری هنگام خرید لپ‌تاپ استوک در آن گرفتار می‌شوند.

دیگر مشکلی که هنگام خرید لپ‌تاپ استوک وجود دارد؛ کمبود قطعات آنهاست. همان‌گونه که بیان شد؛ لپ‌تاپ‌های استوک عموما از مدل‌هایی هستند که در بازار ایران وجود ندارد یا بسیار اندک است. بنابراین قعطات آنها نیز در بسیار کمیاب است. گاهی ممکن است به دلیل فرسایش شدید باتری، استفاده از لپ‌تاپ تنها به اتاق کارتان محدود شود. البته این بهترین حالت ممکن است. چه بسا به دلیل خرابی شارژر یا سوختن و شکسته شدن نمایشگر لپ‌تاپی خاص که قطعات آن در بازار داخلی یافت نمی‌شود؛ دستگاه شما به کلی از رده خارج شود.

سخت‌افزار قدیمی را می‌توان قاتل خاموش در لپ‌تاپ‌های استوک و دست دوم دانست! با گذشت زمان، قدرتمندترین سخت‌افزارها نیز توانایی خود را از دست می‌دهند. نه تنها دیگر مانند گذشته کارایی ندارند؛ بلکه بار سنگینی روی دوش لپ‌تاپ نیز می‌گذارند.

از مصرف بالای باتری گرفته تا فشار به فن برای خنک کردن دستگاه و البته وزن سنگین خود لپ‌تاپ! اگر قرار باشد میان سخت‌افزار قدرتمند اما قدیمی و سخت‌افزار نه چندان قدرتمند اما جدید یکی را انتخاب کنید؛ پیشنهاد ما به شما سخت‌افزار جدید است. زیرا عملکرد بهینه‌تری دارد و می‌تواند تجربه بهتری نیز برای شما به همراه داشته باشد.

اگر قیمت لپ‌تاپ بیش از اندازه خوب است، به آن شک کنید

بعضی مواقع آگهی فروش لپ‌تاپی با قیمت عجیب می‌بینید؛ مثلا یک لپ‌تاپ Core i7 در حد نو با قیمت سه میلیون تومان یا یک سرفیس پرو یا قیمت دو میلیون تومان. در نگاه اول به خودتان می‌گویید که این همان چیزی است که دنبالش بودید، ولی واقعیت امر این است که خودتان هم به خوبی می‌دانید که مایکروسافت سرفیس یا لپ‌تاپی با پردازنده‌ی Core i7 اینتل نباید چنین قیمتی داشته باشد. هیچ‌کس هم انقدر خَیِر نیست که بخواهد تخفیفی بزرگ بدهد.

بنابراین اگر چنین تبلیغاتی دیدید، خیلی هیجان‌زده نشوید؛ چراکه قطعا یا با دستگاهی مواجه هستید که ایرادات جدی دارد یا ممکن است قربانی یک کلاه‌برداری شوید.

در نگاه اول، خرید لپ‌تاپ دست دوم فرایند دشواری به‌نظر می‌رسد، ولی اگر راه و روش آن را بدانید، فرایندی ساده و لذت‌بخش خواهد بود. اگر دقیقا بدانید که چطور یک لپ‌تاپ دست دوم مناسب بخرید، نه‌تنها بعدا از خریدتان پشیمان نمی‌شوید، بلکه می‌توانید از پول خود، استفاده بهتری کنید. مهم‌ترین فاکتور این است که در خرید لپ‌تاپ دست دوم به هیچ عنوان عجله نکنید و همیشه انتخاب را با دقت بررسی کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید