عمر باتری گوشی به مرور زمان و با استفاده ی زیاد کاهش می یابد. اما روش هایی وجود دارد که این روند کاهشی را کند تر میکنند. ما تمام راه های موثر برای افرایش عمر باتری گوشی را در اختیارتان قرار داده ایم.

فهرست محتوا نمایش

چگونه عمر باتری گوشی را زیاد کنیم

با فعال سازی قابلیت Power Saving

تقریبا تمام گوشی های موبایل امروزی قابلیتی تحت عنوان Power Saving Mode به معنای “حالت ذخیره سازی انرژی” دارند که با فعالسازی آن تنظیمات گوشی به طور خودکار در حالتی بهینه‌سازی می‌شوند که کمترین مصرف شارژ باتری در دستگاه به وجود آید.

بنابراین اگر از این قابلیت در گوشی خود استفاده کنید، مقدار مصرف شارژ باتری دستگاه به حداقل میزان ممکن می‌رسد و به نوعی شاهد افزایش عمر باتری گوشی خواهید بود.

متاسفانه استفاده از حالت Power Saving Mode خیلی در بین کاربران رایج نیست و کمتر کاربری از این ویژگی برای ذخیره کردن شارژ باتری گوشی استفاده می‌کند.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با تنظیم مدت زمان شارژ باتری

درست است که گوشی های موبایل به طور هوشمندانه طراحی شده‌اند و زمانی که برای مدت زمان طولانی به شارژ متصل باشند و باتری آن ها فول شارژ شود، انتقال انرژی از شارژر به باتری را غیر فعال می‌کنند، اما این مسئله بدان معنا نیست که می‌توانید آزادانه گوشی موبایل خود را از صبح تا شب در شارژ بزنید!

متاسفانه زمانی که گوشی های موبایل به شارژر متصل هستند، شدت جریانی که از شارژر به باتری منتقل می‌شود منجر به داغ شدن باتری خواهد شد.

هرچقدر شدت و مدت زمان باقی ماندن این گرما بیشتر باشد، باتری لیتیوم یونی گوشی بیشتر آسیب می‌بیند و با افت توان رو به رو می‌شوند.

وقتی که برای مدت زمان های طولانی گوشی را به شارژ می‌زنید، گرمای طولانی مدتی در دستگاه به وجود می‌آید که این گرما آسیب جدی به باتری گوشی وارد خواهد کرد و منجر به کاهش عمر باتری می‌شود.

پس یکی دیگر از بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل این است که دستگاه را برای مدت زمان طولانی به شارژ نزنید و به محض اینکه باتری آن به اندازه کافی شارژ شد، گوشی را از شارژر جدا کنید.

باتری گوشی - عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی با خنک نگه داشتن گوشی

گرما دشمن باتری های لیتیوم یونی است! هرچقدر گرمای بیشتری به قطعات موبایل وارد شود عمر و توان و کیفیت شارژدهی آن ها کمتر می‌شود.

بنابراین اگر قصد افزایش عمر باتری گوشی موبایل خود را دارید، بهتر است همیشه آن را خنک نگه داشته و از داغ شدن بیش از اندازه آن جلوگیری کنید.

انجام بازی های سنگین در گوشی برای مدت زمان های طولانی، متصل کردن گوشی به شارژر برای مدت زمان طولانی، متصل کردن گوشی به پاوربانک و استفاده همزمان از دستگاه و خیلی از عوامل دیگر می‌توانند منجر شوند که بدنه گوشی شما به شدت داغ شود.

بنابراین برای افزایش عمر باتری موبایل خود تا حد ممکن آن ها را خنک نگه دارید.

با غیرفعال کردن بلوتوث و وای فای

همیشه سعی کنید در شرایطی که نیازی به بلوتوث یا وای فای ندارید، این دو قابلیت را در گوشی خود غیر فعال کنید. فعال بودن این دو قابلیت تاثیر به سزایی در مصرف شارژ و انرژی باتری گوشی دارد.

بنابراین وقتی به آن ها نیاز ندارید، آن ها را خاموش یا غیر فعال بگذارید. در این صورت شارژ باتری گوشی شما به مراتب با سرعت کمتری خالی خواهد شد و به نوعی عمر باتری گوشی افزایش پیدا می‌کند.

افزایش عمر باتری موبایل با عدم استفاده از موبایل دیتا (اینترنت سیم کارت)

گوشی موبایل شما به دو روش می‌تواند به اینترنت متصل شود. در روش اول به وسیله قابلیت وای فای به اینترنت متصل خواهید شد اما در روش دوم می‌توانید از قابلیت موبایل دیتا (Mobile Data) گوشی استفاده کنید که منجر به بکارگیری اینترنت سیم کارت می‌شود.

برای اینکه عمر باتری گوشی موبایل خود را افزایش دهید توصیه ما این است که تا حد امکان از قابلیت موبایل دیتا استفاده نکنید.

اگر مجبور به وصل شدن به اینترنت هستید، بهترین گزینه برایتان وصل شدن به اینترنت وای فای است.

طبق بررسی های صورت گرفته مشخص شده که مصرف انرژی باتری در حالتی که از قابلیت موبایل دیتا استفاده شود بیشتر از حالتی خواهد بود که از شبکه وای فای استفاده به عمل می‌آید.

پس برای افزایش عمر باتری گوشی خود استفاده از قابلیت وای فای را به موبایل دیتا ترجیح دهید.

شارز گوشی - عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با فعالسازی حالت پرواز

متاسفانه یکی دیگر از قابلیت هایی که در گوشی های موبایل ارائه شده اما اغلب کاربران از آن استفاده نمی‌کنند، حالت پرواز (Airplane Mode) است.

زمانی که این حالت را فعال کنید تمام قابلیت های ارتباطی گوشی شما غیرفعال خواهند شد و این مسئله سبب می‌شود عمر باتری گوشی افزایش یابد.

در برخی شرایط واقعا فعالسازی حالت هواپیما لازم می‌شود. برای مثال زمانی که در حالت سفر با هواپیما هستید یا زمانی که در منطقه‌ای به سر می‌برید که آنتن سیم کارت و اینترنت ندارید یا زمانی که در جلسه هستید و غیره.

در تمام این شرایط می‌توانید با فعالسازی حالت پرواز گوشی موبایل خود منجر به ذخیره سازی انرژی باتری آن شوید.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با کاهش روشنایی صفحه نمایش

به جرئت می‌گوییم اصلی ترین قطعه سخت افزاری که منجر به خالی شدن شارژ باتری گوشی شما می‌شود صفحه نمایش آن است.

صفحه نمایش گوشی های مدرن تر بزرگ و با رزولوشن بیشتری طراحی شده‌اند و این امر سبب شده که به شدت مصرف انرژی بالایی داشته باشند.

زمانی که روشنایی صفحه نمایش گوشی را بیشتر می‌کنید، میزان مصرف شارژ باتری آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.

بنابراین توصیه ما این است که به منظور افزایش عمر باتری گوشی موبایل خود تا حد امکان روشنایی صفحه نمایش آن را کاهش دهید. پس هرچقدر نور صفحه نمایش گوشی شما کمتر باشد، شارژ کمتری هم از باتری مصرف خواهد شد.

افزایش عمر باتری گوشی با غیر فعال کردن قابلیت Auto-Brightness

گوشی های موبایل قابلیتی تحت عنوان Auto-Brightness دارند که به موجب آن میزان روشنایی صفحه نمایش گوشی به صورت خودکار و با توجه به شدت نور محیط اطراف تنظیم می‌شود.

این قابلیت شاید بسیار جالب به نظر برسد اما با فعال بودن آن میزان مصرف شارژ باتری افزایش چشمگیری پیدا می‌کند، چون با فعال بودن این قابلیت در واقع سنسور نور محیط گوشی دائما فعال بوده و در حال ارسال اطلاعات برای پردازنده است و پردازنده هم دائما فعال بوده و دستورهای لازم برای کاهش و افزایش نور صفحه نمایش را صادر می‌کند و نوسانات نور صفحه نمایش هم از سوی دیگر روی مصرف انرژی باتری تاثیر می‌گذارند.

بنابراین برای افزایش عمر باتری گوشی موبایل خود حتما قابلیت Auto-Brightness را غیرفعال نمایید.

خرابی باتری گوشی - عمر باتری گوشی

حذف اپلیکیشن هایی که در پس زمینه فعال هستند!

شاید تصور کنید که حذف اپلیکیشن ها هیچ تاثیری بر روی میزان مصرف شارژ باتری گوشی نمی‌گذارد اما در عمل حداقل برای اپلیکیشن هایی که در پس زمینه فعال می‌مانند و اطلاعات خود را به روز می‌کنند اینطور نیست!

یعنی نصب بودن اپلیکیشن هایی مثل واتساپ، تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام و غیره که اطلاعات خود را در پس زمینه به روز می‌کنند به طور خودکار منجر به افزایش مصرف شارژ باتری می‌شود. حتی اپلیکیشن هایی مثل اپلیکیشن های آب و هوا که وضعیت جوی را به صورت ویجت نشان می‌دهند هم منجر به افزایش مصرف شارژ باتری گوشی خواهند شد.

دلیل مسئله هم مشخص است، چون این اپلیکیشن ها دائما با استفاده از اینترنت و رد و بدل اطلاعات، خود را به روز نگه می‌دارند بنابراین مشهود است که دائما در حال مصرف شارژ باشند.

غیر فعال کردن GPS

تمام گوشی های هوشمند قابلیت GPS یا مکان یابی را ارائه می‌کنند اما فعال بودن این قابلیت منجر می‌شود که مصرف شارژ باتری گوشی شما به شدت افزایش یابد.

بنابراین اگر به فکر افزایش عمر باتری گوشی موبایل خود هستید، بهتر است قابلیت GPS گوشی خود را غیر فعال کنید.

در برخی مدل های خاصی گوشی های موبایل این امکان به کاربر داده می‌شود تا دقیقا فعال بودن قابلیت GPS را برای اپلیکیشن های خاص امکانپذیر یا ناممکن کند یا فقط اجازه دهد که اپلیکیشن در حالتی که توسط کاربر اجرا شده بتواند از قابلیت GPS استفاده به عمل آورد و در غیر این صورت به این ویژگی دسترسی نداشته باشد.

پس یکی دیگر از روش های موثر برای افزایش عمر باتری گوشی موبایل مربوط به غیر فعالسازی GPS می‌شود.

افزایش عمر باتری موبایل با غیر فعال کردن عملکرد اپلیکیشن ها در پس زمینه

با غیر فعالسازی عملکرد اپلیکیشن ها در پس زمینه گوشی خود هم می‌توانید به شدت عمر باتری دستگاه را افزایش دهید! اپلیکیشن هایی که در پس زمینه گوشی فعال هستند دائما در حال رد و بدل اطلاعات خواهند بود و برای انجام این کار شارژ باتری گوشی را مصرف می‌کنند.

خوشبختانه غیر فعالسازی عملکرد این اپلیکیشن ها هم در آیفون و هم در اندروید امکانپذیر است. بدین منظور در آیفون های اپل وارد بخش Settings و سپس General شوید و گزینه Background App Refresh را غیر فعال کنید.

در اندروید هم کافیست به بخش Settings و سپس Data Usage مراجعه کنید و اپلیکیشن های مورد نظرتان را بهینه نمایید.

خرابی باتری اندروید - عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی با غیر فعال کردن تمام قابلیت های غیر ضروری

گوشی شما ممکن است با توجه به مدلی که دارد علاوه بر قابلیت هایی همچون بلوتوث و وای فای شامل قابلیت های ارتباطی دیگری هم شود که همه آن ها روی میزان مصرف شارژ باتری تاثیرگذار خواهند بود.

برای مثال قابلیت ایردراپ (AirDrop) در آیفون های اپل یا قابلیت هایی همچون سینک کردن اطلاعات اکانت گوگل با گوشی، چرخش خودکار صفحه، هات اسپات و غیره همگی منجر به مصرف انرژی باتری می‌شوند.

پس با غیر فعالسازی این ویژگی ها می‌توانید در مصرف انرژی باتری صرفه جویی کنید و شاهد افزایش عمر باتری گوشی خود باشید. بنابراین همیشه قابلیت های ارتباطی غیرضروری گوشی را غیر فعال نمایید.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با غیرفعالسازی جلوه های بصری، ویجت ها و غیره

تمام جلوه های بصری و انیمیشن هایی که در گوشی شما فعال هستند منجر به مصرف شارژ باتری می‌شوند.

برای مثال ویجت هایی که روی گوشی فعال است یا انیمیشن هایی که برای چرخش مابین هوم اسکرین های اندروید ارائه می‌شوند و حتی لایو والپیپرها همگی برای ارائه جلوه های بصری شارژ باتری را مصرف می‌کنند.

پس با کاهش این موارد می‌توانید مصرف شارژ باتری گوشی خود را هم کاهش دهید.

افزایش عمر باتری گوشی با حذف اپلیکیشن های پرمصرف

برخی اپلیکیشن ها به دلیل سنگین بودن و خیلی از موارد دیگر مصرف شارژ باتری بالایی دارند، بنابراین با شناسایی و حذف آن ها می‌توانید به شکل ویژه‌ای عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید.

برای بررسی و شناسایی میزان مصرف شارژ اپلیکیشن های مختلف در آیفون کافیست وارد بخش Settings شوید و سپس گزینه Battery را انتخاب کنید.

در این شرایط اگر به پایین صفحه حرکت کنید لیست اپلیکیشن های نصب شده روی دستگاه را به همراه میزان مصرف شارژشان مشاهده خواهید کرد.

برای بررسی این موضوع در گوشی های اندرویدی باید به بخش Settings و سپس Battery و نهایتا Battery Usage مراجعه کنید.

پس از شناسایی اپلیکیشن های پر مصرف، آن ها را حذف نمایید تا شاهد افزایش عمر باتری گوشی موبایل خود باشید.

شارژر گوشی - عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری موبایل با کاهش تاخیر خاموش شدن خودکار صفحه نمایش

هر چقدر صفحه نمایش گوشی شما کمتر روشن باشد، شارژ باتری کمتر مصرف می‌شود و به نوعی شاهد افزایش عمر باتری خواهید بود.

بنابراین توصیه می‌کنیم همیشه تاخیر خاموش شدن خودکار صفحه نمایش گوشی را در حداقل زمان ممکن قرار دهید.

بدین سبب صفحه نمایش گوشی ظرف مدت زمان کوتاه‌تری پس از اینکه بلااستفاده بود خاموش می‌شود و طبیعتا شارژ کمتری هم از باتری مصرف خواهد شد.

برای بهتر شدن همه چیز می‌توانید خودتان به طور دستی همواره پس از اتمام کاری که با گوشی داشتید، دکمه پاور را بفشارید و صفحه آن را خاموش کنید.

این مسئله شاید از دید شما خیلی جدی به نظر نرسد اما تاثیر به سزایی روی مصرف شارژ باتری دارد.

افزایش عمر باتری گوشی با غیر فعال کردن نوتیفیکیشن ها و ویبره

نوتیفیکیشن ها و ویبره‌ای که توسط گوشی ارائه می‌شوند هم منجر به مصرف انرژی باتری خواهند شد، بنابراین با غیر فعالسازی آن ها هم می‌توانید تا حد زیادی مصرف شارژ باتری گوشی خود را کاهش دهید.

حتی می‌توانید با ایجاد تاخیر در به روز رسانی دیتای اپلیکیشن های مختلف هم در مصرف شارژ باتری صرفه جویی کنید.

در این حالت مثلا مشخص می‌شود که اپلیکیشن جیمیل به جای آپدیت لحظه‌ای اطلاعات خود هر 15 دقیقه یک بار اطلاعات خودش را به روز کند و برای ایمیل های جدید نوتیفیکیشن ارسال نماید.

بدین ترتیب رد و بدل دیتای اپلیکیشن کمتر انجام می‌گیرد و نهایتا شارژ باتری گوشی هم کمتر مصرف می‌شود.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با استفاده بهینه‌تر

با استفاده بهینه‌تر و بهتر از گوشی هوشمندتان هم می‌توانید مصرف شارژ باتری آن را کاهش دهید.

برای مثال هر چقدر کمتر از گوشی برای انجام بازی یا اجرای اپلیکیشن های سنگین استفاده کنید، مسلما میزان مصرف شارژ باتری آن هم کمتر می‌شود.

همچنین هر چقدر کمتر با گوشی فیلم و ویدئو اجرا کنید و در اینستاگرام پرسه بزنید، شارژ باتری کمتر می‌شود! بنابراین نحوه استفاده شده از گوشی هم تاثیر مستقیمی بر روی عمر باتری دستگاه دارد.

تعویض باتری

اگر فکر می‌کنید حتی با در نظر گرفتن روش ها و ترفندهایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم هم عمر باتری موبایل شما کم است، احتمالا باتری گوشی شما چندین سال است که تعویض نشده و حالا بخش عظیمی از ظرفیت اصلی خود را از دست داده و وقت آن رسیده که آن را تعویض کنید.

اگر گوشی شما بدنه‌ای جداشدنی دارد و به باتری آن دسترسی دارید، کافیست یک باتری اورجینال و مناسب گوشی خود را خریداری و در آن نصب نمایید.

اما اگر گوشی شما قابی جدانشدنی دارد و نمی‌توانید شخصا به باتری آن دسترسی داشته باشید، می‌بایست تعویض باتری را به تعمیرکاری مجرب واگذار کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید