دلایل سفید شدن موها در سنین جوانی را بدانید. اگر سفید شدن موهایتان سبب آزردگی شما شده است، و میخواهید این روند سفید شدن موهارا کند یا جلوی آن را بگیرید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

فهرست محتوا نمایش

دلایل سفید شدن موها در سنین جوانی

اصلی‌ترین دلیل سفیدی موها بالا رفتن سن و از دست دادن رنگ‌دانه‌های مو یا ملانوسیت است. این عامل کاملا طبیعی است و هر فردی خواه ناخواه آن را تجربه خواهد کرد.

ناراحتی از سفیدی مو - دلایل سفید شدن موها

اما شاید در اطراف خود کسانی را دیده باشید که در سنین میان‌سالی قرار دارند و تعداد موهای سفید آن‌ها خیلی کمتر از اطرافیان هم سن و سالشان است.

سن سفیدی موها تا حد زیادی به وراثت و سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما دلایل دیگری نیز باعث سفیدی موها می‌شود.

 • ژنتیک و عوامل ارثی

اگر بزرگ‌ترهای یک خانواده خیلی زودتر از دیگر افراد هم‌سن خود سفیدی موها را تجربه کرده‌اند، به احتمال زیاد این موضوع در دیگر اعضای خانواده نیز دیده خواهد شد.

البته توجه کنید که وجود چنین موضوعی در یک خانواده به این معنا نیست که همه اعضای خانواده آن را تجربه خواهند کرد.

ممکن است برخی عوامل ژنتیکی یا جنس موهای افراد به‌گونه‌ای باشد که سفیدی موها در آن‌ها روندی طبیعی داشته باشد.

اما این اتفاق برای بیشتر فرزندان و نوادگان خانواده رخ خواهد داد. توجه کنید که جلوگیری از سفید شدن موها در اثر عوامل ارثی و ژنتیکی یا درمان آن تا به امروز غیرممکن نشان داده است.

 • اختلالات هورمونی از دلایل سفید شدن موها

معمولا اختلال در هورمون‌های بدن از دلایل اصلی بروز مشکلات پوست و مو است. علت سفیدی موها را باید در اختلالات غدد تیروئید و هیپوفیز جست‌وجو کرد.

عدم تعادل در این هورمون‌ها و کم‌کار بودن یا پرکار بودن آن‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و سفیدی آن‌ها شود.

 • استرس از دلایل سفید شدن موها

فشارهای عصبی، استرس‌های طولانی مدت و شوک‌های عصبی می‌تواند باعث سفیدی ناگهانی موها شود. این عوامل بر روی فولیکول‌ها و رنگ‌دانه‌های مو اثر گذاشته و آن‌ها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند.

ضمن اینکه استرس و اضطراب بیش‌ازحد و طولانی مدت باعث اختلال در خون‌رسانی به ریشه موها شده و کم‌کم آن‌ها را ضعیف می‌کند. در نتیجه موهای فرد خیلی زود سفید می‌شوند.

سفید شدن مو - دلایل سفید شدن موها

منظور از سبک زندگی بیشتر شیوه مراقبت از موها است. در صورتی که فرد موهای خود را با آب داغ یا شامپوهای نامناسب بشوید، باید منتظر بروز انواع آسیب از جمله سفیدی موها باشد.

علاوه بر آن خوردن غذاهای ناسالم نظیر فست فودها، غذاهای شور و چرب و… بر سلامت موهای افراد تاثیر خواهد گذاشت.

این مواد غذایی تقریبا هیچ ماده مفیدی برای بدن ندارند و مصرف آن‌ها تنها باعث ایجاد آسیب در موها، خشک شدن آن‌ها و از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو خواهد شد.

 • مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها

دخانیات باعث سریع‌تر شدن روند پیری در کل اعضای بدن و به‌خصوص پوست و موها می‌شوند. چراکه این مواد بر روی عملکرد سلول‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و عملکرد طبیعی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

همچنین با غلیظ کردن خون، خون‌رسانی به اعضای بدن را دشوارتر کرده و باعث از بین بردن جوانی و طراوت آن‌ها می‌شود.

توجه کنید که تنها مصرف دخانیات نمی‌تواند به موهای افراد ضربه بزند. قرار گرفتن در معرض دود دخانیات حتی می‌تواند از مصرف مستقیم آن‌ها خطرناک‌تر باشد. این موضوع به‌خصوص برای کودکان و افرادی که ریه‌های حساس‌تری دارند خطرناک‌تر است. دود دخانیات باعث کاهش رنگ‌دانه‌ها در موهای این افراد شده و تولید ملانین را با مشکل مواجه می‌کند. در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا قلیان باعث ایجاد سفیدی زودرس خواهد شد.

 • مصرف داروهای خاص

سفیدی مو ممکن است از عوارض مصرف برخی داروهای خاص باشد. معمولا در برگه راهنمای مصرف دارو درباره عوارض آن صحبت شده است.

بنابراین اگر فرد در حال مصرف داروی خاصی است که سفیدی مو از عوارض آن است، نباید نگران شود. ممکن است پس از قطع دارو سفیدی موها متوقف شده یا در مواردی از بین برود اما در بیشتر موارد سفیدی موها حتی پس از قطع مصرف دارو نیز از بین نخواهد رفت.

داروهایی نظیر کلروکین، اترتینات، هالوپریدول، والپروات، وراپامیل، فلوروبوتیروفنون، تریپارانول و بلئومایسین از معروف‌ترین داروهایی هستند که باعث سفیدی موها می‌شوند.

 • برخی بیماری‌ها

ابتلا به برخی بیماری‌ها باعث سفید شدن موها می‌شود. در برخی موارد نیز سفید شدن موها از نشانه‌های بروز یک بیماری است.

بنابراین در صورتی که موهای فرد زودتر از زمان طبیعی شروع به سفید شدن کردند، به‌خصوص اگر چنین مشکلی در خانواده وجود نداشته باشد، باید پیگیر علت آن شد.

معمولا کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های عروق کرونر از بیماری‌های ایجادکننده سفیدی موها هستند.

علت سفید شدن مو - دلایل سفید شدن موها

 • استفاده از رنگ موها از دیگر دلایل سفید شدن موها

استفاده زیاد از مواد شیمیایی می‌تواند آسیب‌های زیادی به موهای فرد وارد کند. رنگ مو از جمله مواد شیمیایی است که بر روی رنگ‌دانه‌های مو تاثیر می‌گذارند.

بنابراین می‌توانند با ضعیف کردن رنگ‌دانه‌ها و از بین بردن آن‌ها باعث سفیدی موها شوند. ضمن اینکه استفاده از رنگ موهای نامناسب و عدم تقویت موهای رنگ شده باعث خشکی موها می‌شود که خود یکی از عوامل اصلی سفید شدن موها در سنین جوانی است.

استفاده از رنگ موهای حاوی پراکسید احتمال سفیدی موها در اثر رنگ کردن را بالاتر خواهد برد.

 • مصرف کافئین و الکل

مصرف الکل و مصرف بیش از حد نوشیدنی‌ها و مواد غذایی کافئین دار نظیر چای، قهوه و کاکائو تاثیرات منفی زیادی بر سلامت پوست و مو خواهد گذاشت.

این مواد می‌تواند بر روی فولیکول‌ مو اثر گذاشته و روند تولید ملانین و رنگ‌دانه‌های مو را مختل کند.

در نتیجه تداوم در مصرف مواد حوای کافئین و الکل باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و ظهور موهای سفید می‌شود.

مطالعات نشان داده است که چاقی افراد و تجمع چربی در زیر پوست باعث ایجاد آسیب در سلول‌های تولیدکننده ملانین شده و روند سفیدی موها را تسریع می‌کند.

البته نمی‌توان گفت که لزوما موهای همه افراد چاق زودتر از سایر افراد سفید می‌شود. اما در صورتی که فرد دارای اضافه‌وزن زمینه‌های ژنتیکی و طبیعی سفیدی زودرس را نیز داشته باشد زودتر از هم سن و سالان خود گرد سفید پیری را تجربه خواهد کرد.

دلایل سفیدی مو در کودکان

علت سفید شدن موی کودکان - دلایل سفید شدن موها

شاید کمتر پیش آمده باشد که کودکی سفید مو در اطراف خود دیده باشید. اما باید بدانید که کودکان نیز ممکن است سفیدی موها را تجربه کنند. اما دلیل این موضوع چه چیزی می‌تواند باشد؟

 • کمبود ملانین یا تجمع ملانین

در بعضی کودکان سلول‌های تولیدکننده ملانین ضعیف هستند و نمی‌توانند ملانوسیت کافی برای حفظ رنگ مو را تولید کنند.

این موضوع باعث ظاهر شدن موهای سفید در میان موهای کودک شده و حتی می‌تواند باعث سفید یا خاکستری شدن کامل موهای فرد در سنین خیلی پایین شود.

همان‌قدر که کمبود ملانین باعث سفیدی موها می‌شود، زیاد بودن آن و تجمع ملانین در زیر پوست نیز به رنگ‌دانه‌های مو آسیب میزند. این موضوع می‌تواند در اثر کمبود مواد مغذی موها به‌خصوص پروتئین ایجاد شود.

 • استفاده از مواد شوینده نامناسب از دلایل سفید شدن موها

باید توجه داشته باشید که موهای کودکان بسیار حساس‌تر از موهای ما است. بنابراین برای شست و شوی موها و بدن آن‌ها حتما باید از شامپوها و صابون‌های مخصوص استفاده شود که در غیر اینصورت حتی ممکن است موجب ریزش مو در کودکان یا ایجاد شوره سر در آن ها شود.

شامپوها و صابون‌های مخصوص کودکان حاوی مواد شیمیایی مضر برای موهای آن‌ها نیستند و به موهای کودکان آسیبی وارد نمی‌کنند.

 • بعضی بیماری‌ها

ممکن است سفیدی مو در کودکان نشانه‌ای از یک بیماری باشد. بیماری‌هایی که بر روی روند تولید ملانین اثرگذار بوده و رنگ موهای کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سندرم ویرتیلیگو از جمله سندروم‌هایی است که باعث بروز برخی بیماری‌های پوستی در کودک شده و بر روی تولید ملانین نیز اثر می‌گذارد.

این سندروم به مرور زمان رنگ طبیعی موها را از بین برده و آن‌ها را سفید می‌کنند. در برخی کودکان کم‌کاری یا پرکاری تیروئید نیز از دلایل سفیدی مو است.

توجه کنید که در این موارد سفیدی موی کودک اولین نشانه‌های بیماری است و باید خیلی زود کودک را برای بررسی‌های بیشتر نزد پزشک برد.

کندن موی سفید - دلایل سفید شدن موها

ید، پروتئین، مس، سلنیوم و ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین B12 از جمله مواد مغذی برای مو هستند که جلوی سفید شدن آن را می‌گیرند.

وجود این مواد مغذی در رژیم غذایی کودک باعث تقویت موهای او و جلوگیری از بروز سفیدی زودرس موها خواهد شد.

معمولا کودکانی که رژیم‌های گیاه‌خواری دارند یا جراحی‌های سنگینی داشته‌اند، بیشتر از دیگر کودکان در معرض کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی و سفید شدن موها هستند.

روش‌های خانگی برای عقب انداختن یا جلوگیری از سفیدی موها

برخی روش های خانگی و بسیار راحت و در عوض شگفت انگیز وجود دارند که به راحتی با رعایت آن ها می توان سفید شدن موها را به تاخیر انداخت.

در زیر به بررسی این راه و روش ها پرداخته ایم. اگر تا اینجای مطلب رضایت شما جلب شده است پس ادامه آن را هم حتما مطالعه کنید.

 • آب، یک نوشیدنی شفابخش

سلامت فولیکول‌های مو تاثیر زیادی در حفظ رنگ‌دانه‌ها و رنگ طبیعی موها دارد. مصرف آب فراوان با حفظ رطوبت موها و آب‌رسانی به آن‌ها، سلامت فولیکول‌ها را حفظ کرده و جلوی از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را می‌گیرد.

علاوه بر این آب‌رسانی به موها باعث رسیدن مواد مغذی به آن‌ها نیز خواهد شد و آن‌ها را سالم، خوش‌رنگ و زیبا نگه خواهد داشت.

 • خواب کافی، از بین برنده عامل اصلی سفیدی موها

خواب کافی و راحت نشان‌دهنده این است که فرد به خوبی از پس کنترل استرس خود برآمده است. بنابراین یکی از اصلی‌ترین عوامل سفیدی موها را از بین برده است.

به‌علاوه خواب کافی به بدن شما استراحت داده و باعث می‌شود که سلول‌های آن به خوبی از پس انتقال خون به همه قسمت‌های بدن و سالم نگه داشتم اعضای مختلف بربیایند.

 • ویتامین‌های گروه B و پروتئین، کمک به تولید ملانین

پروتئین و ویتامین‌های گروه B به تولید ملانین و حفظ رنگ‌دانه‌های پوست کمک زیادی می‌کنند. در نتیجه می‌توانند جلوی سفیدی زودرس موها را بگیرند. مرغ، بوقلمون، سویا و سفیده تخم‌مرغ مواد غذایی سرشار از پروتئین هستند که بروز نشانه‌های پیری در موهای فرد را به تعویق می‌اندازند.

همچنین انواع غلات، تخم‌مرغ، مرغ، سبزیجات، گوشت و موز حاوی ویتامین‌های مختلف B6، B2 و B12 هستند که روند تولید ملانین را تسریع کرده و رنگ طبیعی موهای فرد را برای مدت بیشتری حفظ می‌کنند.

ریزش مو - دلایل سفید شدن موها

 • ید، مس و سلنیوم، حافظ رنگ‌دانه‌های مو

مصرف مواد غذایی حاوی ید، مس و سلنیوم به حفظ رنگ‌دانه‌های مو کمک زیادی می‌کند. این مواد با تقویت موها سد محکمی در برابر عوامل آسیب‌زننده به رنگ‌دانه‌های مو ساخته و رنگ طبیعی آن‌ها را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند.

شلغم، اسفناج، قارچ، عدس، بادام، جگر گاو و تخمه آفتابگردان از جمله مواد غذایی سرشار از مس هستند. برای رساندن ید به موها نیز باید از مواد غذایی نظیر موز، اسفناج، ماهی و هویج استفاده کرد.

ماهی سالمون، گندم، سویا، گردو، ذرت و صدف خوراکی از جمله مواد غذایی هستند که سلنیوم موردنیاز موها را به آن‌ها می‌رسانند.

شاید کمی عجیب باشد اما ورزش منظم یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ رنگ طبیعی موها است. ورزش کردن باعث تنظیم فرایند خون‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن شده و این موضوع به تقویت ریشه موها و پوست کف سر کمک زیادی می‌کند.

در نتیجه این امر مواد مغذی به اندازه کافی به فولیکول‌های مو می‌رسد و زمان سفید شدن آن‌ها تا حد زیادی به تعویق میافتد. علاوه بر این ماساژ دادن موها با روغن‌های تقویت‌کننده به بهبود جریان خون و حفظ رنگ‌دانه‌های مو کمک زیادی می‌کند.

 • روغن نارگیل و لیمو، ترکیبی طبیعی برای جلوگیری از سفیدی موها

استفاده روزانه از ماسک روغن نارگیل و لیمو روشی مطمئن برای جلوگیری از ریزش موها است. مقداری از روغن نارگیل و آب لیمو را ترکیب کرده و آن را به کف سر خود بمالید.

این ترکیب باعث جلوگیری از سفید شدن موهای فرد می‌شود اما نمی‌تواند موهای سفید شده را درمان کند.

علت سفید شدن موی مردان - دلایل سفید شدن موها

 • استفاده از روغن‌های حیوانی و گیاهی، تغذیه کامل مو

مصرف موضعی یا خوراکی برخی روغن‌های گیاهی و حیوانی باعث تقویت فولیکول‌های مو و جلوگیری از سفیدی آن‌ها می‌شود. توجه کنید که این روغن‌ها زمانی که هنوز موهای فرد سفید نشده‌اند اثرگذار خواهند بود و نمی‌توانند موهای سفید شده را تیره کنند.

روغن نارگیل، بادام، آمله (هسته انگور هندی)، رزماری، بابونه، چوب صندل و مریم گلی از جمله روغن‌های گیاهی هستند که ماساژ موها و کف سر با آن‌ها باعث تقویت موها می‌شود. روغن کرچک و شترمرغ نیز از جمله روغن‌های حیوانی مفید برای جلوگیری از سفیدی موها هستند.

 • درمان یا کنترل بیماری‌ها

در صورتی که مشکل سفیدی موها در اثر بیماری ایجاد شده باشد، با درمان و کنترل بیماری می‌توان آن را برطرف کرد. معمولا کنترل مشکلات تیروئید و هیپوفیز باعث برطرف شدن مشکل سفیدی موها خواهد شد.

علاوه بر آن درمان بعضی از بیماری‌های هورمونی یا کمبود ویتامین‌ها باعث تقویت فولیکول‌های مو و جلوگیری از سفیدی موها خواهد شد. البته برخی بیماری‌ها نظیر بیماری خود ایمنی آلوپسی آره آتا که به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند، در حال حاضر درمانی ندارند و نمی‌توان سفیدی ناشی از آن‌ها را برطرف کرد.

 غذا‌هایی که به کاهش روند سفید شدن مو‌ها کمک می‌کنند

غذا‌های دریایی، تخم‌مرغ و گوشت از جمله گوشت گاو و گوشت گوسفند را به میزان بیش‌تری مصرف کرده و از محصولات لبنی مانند شیر و پنیر نیز منابع خوبی برای تامین این ویتامین بهره ببرید، همچنین افرادیکه رژیم گیاهخواری یا وگان دارند می‌توانند مکمل‌ها یا محصولاتی را که با ویتامین B ۱۲ غنی شده‌اند را انتخاب کنند، غذا‌های غنی از آنتی‌اکسیدان مانند انواع توت، انگور، سبزیجات برگ سبز و چای سبز مصرف کنید.

برخی از خوراکی‌هایی که به شما کمک می‌کنند رنگ موی خود را حفظ کنید، عبارتند از:

– توت‌ها، زیرا غنی از ویتامین C هستند.

– جگر، زیرا به مبارزه با کم خونی و کمبود آهن کمک می‌کند.

– هویج زیرا غنی از ویتامین آ است.

– اسفناج به تولید ملانین کمک می‌کند.

– تخم‌مرغ، زیرا غنی از ویتامین B ۱۲ است.

– لوبیا که منبع غنی پروتئین محسوب می‌شود.

– تخمه‌ آفتابگردان که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی است.

– چهارمغز منبع غنی از مس است که به تولید ملانین کمک می‌کند.

جلوگیری از سفید شدن مو - دلایل سفید شدن موها

ممکن است مو‌های سفید دوباره سیاه شوند؟

در صورت تشخیص و درمان مناسب، روند سفید شدن تار‌های مو را می‌توان معکوس کرد اما اگر این موضوع اختلال ژنتیکی باشد، بعید است که این روند معکوس شود، با این حال، می‌توان با یک رژیم متعادل و یک برنامه‌ی مناسب از مو مراقبت کرد.

این شایعات را باور نکنید!

همیشه در فضای مجازی شاهد شایعات عجیب و غریبی در حوزه سلامت پوست و مو هستیم. سفیدی موها نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل در این قسمت از این مطلب به بررسی شایعات این حوزه پرداخته ایم :

 • موهای سفید نمی‌ریزند.

باید گفت که موهای سفید نسبت به موهایی با رنگ طبیعی مقاومت بالاتری دارند. اما این به این معنا نیست که موهای سفید اصلا نمی‌ریزند.

اگر این‌طور بود شما نمی‌توانستید هیچ پیرمرد کچلی پیدا کنید!! معمولا موهای سفید ضخیم‌تر و مقاوم‌تر هستند. اما به همان دلایلی که موهای سیاه می‌ریزند، موهای سفید نیز خواهند ریخت.

 • اشعه فرابنفش از دلایل سفید شدن موها است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدتی طولانی باعث قرمز شدن یا روشن‌تر شدن موها می‌شود. اما دلیل سفیدی آن‌ها نیست. تاکنون نتایج هیچ تحقیقی نشان‌دهنده تاثیر مستقیم اشعه فرابنفش بر روی سفیدی موها و از بین رفتن رنگ‌دانه‌های آن نبوده است. بنابراین نمی‌توان گفت که نور خورشید از دلایل سفیدی زودرس موها است.

 • استفاده از رنگ مو برای کودکان مشکلی ندارد.

اگر موهای کودک سفید شده است، هرگز از رنگ موهای شیمیایی برای پوشاندن موهای سفید استفاده نکنید. رنگ‌های شیمیایی فقط مشکل را چند برابر می‌کنند. چراکه مواد موجود در این رنگ‌ها برای پوست کودکان مضر بوده و می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و آسیب‌های پوستی و تنفسی در آن‌ها شود. در صورت مشاهده موهای سفید در کودک بدون هیچ علت خاصی، حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید