گذاشتن پا در آب گرم فواید بسیار زیادی بر سلامتی ما انسان ها دارد.در این مقاله از پارس مگ ما قصد داریم شما را با فواید گذاشتن پا در آب گرم آشنا کنیم.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در لگن سفید

فهرست محتوا نمایش

آشنایی با فواید گذاشتن پا در آب گرم

با گذاشتن پا در آب گرم؛ رگ های خونی فراخ شده و جریان خون در سراسر بدن بهبود می یابد. این روش همانند آب درمانی یا هیدروتراپی به کاهش خستگی و تسکین دردهای عضلانی و مفصلی همچنین ایجاد آرامش کمک می کند. به این ترتیب یک روش ساده برای رهایی از خستگی روز کاری و تنش های روزمره این است که پاها را در آب گرم قرار دهید. این کار آرامش را به بدن باز می گرداند.

ی که عضلات آبرسانی شده و درد پاها تسکین پیدا می کند. برای انجام این کار به تدارک خاصی نیاز نبوده و می توان یک ظرف آب گرم و نه داغ تهیه و چند دقیقه ای پاها را درون آن قرار دهید. با گذاشتن پا در آب گرم، همان ابتدا حس بهتری در شما ایجاد می شود. اگر این کار به یک روتین تبدیل گردد از فواید بسیاری بهره مند می شوید.

در صورتی که این کار هنگام صبح یا قبل از خواب انجام شود بسیار مفید خواهد بود. در ادامه با فواید گذاشتن پا در آب گرم بیشتر آشنا می شوید.

مزایای گذاشتن پا در آب گرم

1. گذاشتن پاها در آب گرم باعث ایجاد آرامش و راحتی بدن می شود ، همچنین آب گرم باعث کاهش علائم ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا ، درد شکم و…خواهد شد.

2. گذاشتن پاها در آب گرم باعث تقویت کلیه ها می شود، همچنین اگر قبل از خواب این کار را انجام دهید باعث داشتن احساس خوب حین خواب خواهد شد .با فرو بردن پاها حدود ساعت 9 شب به کلیه ها انرژی می بخشید، مطالعات نشان داده است که این انرژی بخشی به کلیه ها دراین ساعت از شبانه روز در بیشترین حد خود قرار دارد.

3. فرو بردن پاها در آب گرم باعث گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه گردش خون بهتر و پاکسازی پاها خواهد شد . بهبود گردش خون در بدن خستگی را کم می کند و به بدن آرامش می دهد . شما می توانید پاهایتان را در آب گرم ماساژ دهید و یا طب سوزنی انجام دهید سپس مستقیما به رخت خواب بروید و خواب راحتی را تجربه کنید.

4.فرو بردن پاها در آب هنگام صبح باعث می شود بعد از خواب انرژی بهتری داشته باشید ، به این صورت که احساس خواب آلودگی بعد از خواب شب را ازبین می برد. این خستگی هنگام صبح بر روی گردش خون اثر می گذارد اما با فروبردن پاها در آب این مشکل را از بین خواهید برد این گونه که سیستم غدد درون ریز بدن به سرعت تنظیم می شود و سیستم عصبی را تقویت می کند تا روز خوبی را شروع کنید.

گذاشتن پا در آب گرم - ماساژ پا

5. به پاها قدرت آرام بخشی می دهد ، همانطور که رفلکسولوژی بدن نشان می دهد پایداری بدن توسط پاها انجام می گیرد؛ بنابراین مراقبت و پایدار ساختن پاها می تواند سلامتی و حس آرامش را برای شما به ارمغان آورد.

6. خون و روح را گرم می کند؛ حمام پاها در آب گرم باعث افزایش دمای کلی بدن می شود که فشار عضلانی – روانی، تنش، عصبانیت، سردرگمی، خصومت ،کاهش استرس و درمقابل فعالیت گلبول های سفید افزایش یابد . این حمام باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود که از بروز بیماری جلوگیری کرده و سلامت شما را افزایش می دهد.

7. پاها را زیبا و نرم می کند، کسانی که پدیکور انجام داده اند مطمئنا با اثرات آب گرم بر زیبایی پاهایشان آشنا شده اند . این حمام به کاهش مشکلات عادی پا مانند خشکی پوست ، کالوس و تک شاخ شدن پوست پا کمک می کند.

زمان و درجه حرارت مناسب آب برای گذاشتن پا در آب گرم

تمامی موارد بالا از مزایای حمام آب گرم برای پا به شمار می روند اما در این بین باید به نکاتی نیز در زمان و درجه حرارت آب اشاره کرد که حال به آن می پردازیم :

ابتدا از گرم بودن آب مطمئن شوید ، معمولا دمای 100 درجه فارنهایت ایده آل است ، در این دما پاهایتان را به مدت 20-30 دقیقه درون آب قرار دهید . برای آنکه مطمئن شوید دمای آب به سرعت کاهش نیابد از سطل چوبی استفاده کنید زیرا که سطل فلزی باعث خنک شدن سریع آب خواهد شد . عمق سطل یا وان موردنظر باید در حدی باشد که مچ پا رابپوشاند.

حمام آب گرم دارای محدودیت هایی نیز برای بعضی افراد می شود :

 • افرادی که مشکل قلبی ، فشارخون پایین و یا آنژین دارند از این حمام جلوگیری کنند زیرا ممکن است احساس ضعف کنند.
 • افرادی که مبتلا به دیابت هستند از این امر نیز جلوگیری کنند زیرا باعث می شود پوست کف پایشان بسوزد.
 • اگر پرخوری کرده اید و یا برعکس احساس گرسنگی دارید نیز این حمام را امتحان نکنید.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در آب

آروما تراپی و یا اضافه کردن روغن های گیاهی نیز می تواند اثر این حمام را چند برابر کند :

اضافه کردن نمک اپسوم :

با اضافه کردن نمک در وان می توانید التهاب پاهایتان را کاهش دهید . نمک حاوی سولفات و منیزیم می باشد به همین دلیل به کاهش تورم و درد مفاصل کمک می کند.

منیزیم باعث می شود یون های درد از بین بروند در نتیجه درد پا کاهش میابد . این حرکت به نوبه خود اعصاب را نیز آرام می کند و عضلات را بهبود می بخشد . به همین ترتیب سولفات نیز به از بین بردن سموم بدن کمک می کند.

خیساندن پاها همچنین برای کسانی که از بوی پا نگران هستند نیز مفید است ، علاوه براین نمک حمام به ازبین بردن عفونت های قارچی و بهبودی رشد ناخن ها نیز کمک می کند.

بنابراین وانی را به اندازه استاندارد انتخاب کنید ، آن را پر از آب گرم کنید و یک فنجان نمک حمام را به آن اضافه کنید سپس پاهایتان را به مدت 10-15 دقیقه در آن فرو ببرید.

روغن درخت سدر:

این روغن خاصیت ضدقارچی و ضدعفونی کنندگی دارد و در درمان پای ورزشکاران و سایر عفونت ها بسیار عالی عمل می کند.

روغن درخت سرو:

اسپری این روغن خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد که می تواند در درمان تاول های پا موثر واقع شود.

روغن جونیپر بری :

اضافه کردن چند قطره از این روغن دردهای عضلانی و ورم مفاصل را تسکین می دهد.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در کاسه گل

روغن اسطو خودوس :

مقداری روغن اسطوخدوس در آب گرم یک داروی طبیعی ضد درد محسوب می شود.

روغن رزماری :

این روغن خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد که به تسکین عضلات خسته نیز کمک می کند.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در کاسه آب و گل

از دیگر فواید گداشتن پا در آب گرم

۱. بهبود شرایط خواب و انرژی کلیوی با گذاشتن پا در آب گرم

گذاشتن پا در آب گرم قبل از خواب شبانه حس بهتری را ایجاد می کند و با انجام این کار حدود ساعت ۹ شب به بهبود انرژی کلیه های کمک می کنید. چرا که پژوهش ها نشان می دهند انرژی کلیوی در این تایم در کمترین میزان خود هستند. با قرار دادن پا در آب گرم به فراخ شدن رگ های خونی و بهبود جریان خون در سراسر بدن کمک خواهید کرد.

این کار خستگی بدنی را کاهش داده و برای آرامش تمام بدن سودمند است. در ضمن می توانید پاها را چند دقیقه ای در آب گرم ماساژ داده تا انرژی کلیوی تنظیم و بهبود یابد. بعد از انجام این کار قطعا خواب راحتی را تجربه خواهید نمود.

۲. افزایش سطح انرژی صبحگاهی با گذاشتن پا در آب گرم

با قرار دادن پاها در آب گرم هنگام صبح می توانید سطوح انرژی تان را افزایش دهید. ممکن است بعد از خواب شبانه حس کسلی و خستگی داشته باشید زیرا وضعیت خوابیدن هم بر گردش خون تاثیر دارد. با قرار دادن پا در آب گرم به بهبود جریان خون کمک کرده و همزمان سیستم غدد درون ریز نیز تنظیم می شوند. این کار شرایط سیستم عصبی را بهبود داده و برای شروع یک روز پرمشغله شما را آماده می نماید.

۳. بهبود دردهای آرتریت با گذاشتن پا در آب گرم

با افزودن فلفل سیاه، چوب دارچین و گیاه دارویی هونگ هوآ به آب گرم می توانید قرار دادن پا در آب را به درمانی مناسب برای دردهای آرتریت مبدل کنید. همچنین می توانید از خواص ریشه زنجبیل تازه برای کاستن خطر ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا در این آب گرم نیز بهره بگیرید.

۴. کاهش استرس و اضطراب با گذاشتن پا در آب گرم

قرار دادن پا در آب گرم قدرت آرام بخشی به پاها داده و همانگونه که رفلکسولوژی بدن نشان می دهد پایداری بدن را پاها بر عهده دارند از این رو مراقبت و پایدار ساختن پاها سلامت و حس آرامش بیشتری را به ارمغان می آورد. این کار سبب گرم شدن خون و روح شده و با افزایش دمای کلی بدن فشار عضلانی، روانی، تنش، عصبانیت، خصومت، استرس ، اضطراب و سردرگمی را کاهش می دهد.

در مقابل فعالیت گلبول های سفید ارتقا پیدا می کند. همچنین حمام آب گرم پاها سبب تقویت سیستم ایمنی شده و از بروز بیماری پیشگیری می کند و سلامت بدن را افزایش می دهد.

۵. زیبایی پاها

قرار دادن پا در آب گرم به زیبایی و نرم شدن پاها کمک می کند. افرادی که پدیکور داشته اند مطمئنا با تاثیرات آب گرم بر زیبایی پاها آشنایی دارند. این حمام همچنین به کاهش مشکلاتی مانند خشکی پوست، کالوس و تک شاخ شدن پوست پا هم کمک می نماید.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در آب استخر

درجه حرارت و زمان مناسب گذاشتن پا در آب گرم

اکنون که با فواید گذاشتن پا در آب گرم آشنا شدید خوب است که با نکاتی در مورد درجه حرارت و زمان انجام این کار نیز آشنا شوید.

ابتدا از گرم بودن آب اطمینان حاصل کنید. به طور معمول دمای صد درجه فارنهایت ایده آل می باشد. در این دما حدود ۲۰-۳۰ دقیقه پا را داخل آب قرار دهید. برای اطمینان یافتن از این که دمای آب سریع کاسته نمی شود از سطح چوبی استفاده کرده زیرا سطل فلزی سبب خنک شدن زودهنگام آب می گردد. در ضمن عمق سطل یا وان مدنظر بایستی به اندازه ای باشد که مچ پا را بپوشاند.

محدودیت های گذاشتن پا در آب گرم برای برخی افراد

حمام آب گرم پا یا قرار دادن پا در آب گرم برای افراد زیر محدودیت دارد:

افراد دارای مشکلات قلبی، فشار خون پایین یا آنژین از این کار خودداری نمایند زیرا احساس ضعف به همراه می آورد.
افراد مبتلا به دیابت از انجام این کار اجتناب داشته زیرا سبب سوزش کف پای آن ها می شود.
در صورت پرخوری یا احساس گرسنگی از امتحان این حمام پرهیز نمایید.

درمان بیماری با خیساندن پا در آب گرم

1. درمان اختلالات خواب

خیساندن پاها در آب گرم و ماساژ آن ها یکی از بهترین روش های درمانی برای از بین بردن بی خوابی و اختلالات مختلف خواب است با خیساندن پا در آب گرم و فشار دادن کف پا و ماساژ پا به صورت دایره ای به مدت یک دقیقه، با استفاده از روغن های طبیعی (مانند روغن نارگیل، روغن زیتون) اين كار را انجام دهيد. برای رسیدن به بهترین نتیجه ماساژ درست قبل از خواب انجام شود.

2. رفع خستگی و بی حالی

خیساندن پاها در آب گرم و ماساژ دادن آن با استفاده از روغن زیتون به صورت دورانی، باعث تحریک گردش خون در عضلات پاها، و در کل بدن می شود و احساس خستگی جسمی را کاهش می دهد، تنبلی و بی حالی را از بین می برد و توانایی بدن را افزایش داده و باعث افزایش جریان خون در عضلات پاها می شود.

3. بهبود خلق و خو

خیساندن پاها در آب گرم باعث بهبود خلق و خو، رفع افسردگی و احساسات منفی و افزایش کارایی توانایی های ذهنی از جمله تمرکز و درک بهتر می شود.

4. جلوگیری از تورم پا

خیساندن پاها در آب و ماساژ آن ها، احتمال قرار گرفتن در معرض مشکل احتباس آب و مایعات در بدن که باعث تورم پا می شود، را کاهش می دهد. این مشکل به ویژه در سه ماه آخر بارداری بسيار شائع است.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در لگن

5. رفع مشکلات ستون فقرات

خیساندن پا در آب گرم و ماساژ آن ها، علائم مرتبط با مشکلات ستون فقرات، عضلات و مفاصل را کاهش می دهد، زیرا انعطاف پذیری آن ها را افزایش می دهد.

6. درمان قارچ پا

یکی از بهترین کارها خیساندن پاها در محلول لیمو و نعناع است این محلول نه تنها برای خستگی و درد پا بلکه برای زدودن سموم و قارچ پا که مدت ها در پا ایجاد شده است مفید است. در بیشتر مواقع خیساندن پا بهترین راه درمان بسیاری از مشکلات روحی روانی است که توصیه می کنیم امتحان کنید. زیرا خیساندن پا در لیمو و نعناع علاوه بر درمان خستگی برای افسردگی، گوارش و سرما خوردگی نیز مناسب است.

7. سم زدایی

خیساندن پا نه تنها برای درمان خستگی بلکه در سم زدایی کل بدن نیز کمک کننده می باشد و با خیساندن پا گردش خون بدن بهتر می شود و سموم مضر را کاهش می دهد.

8. آرامش اعصاب

پا نسبت به سایر نقاط در بدن بیشتر عصب دارد و خیساندن پا در محلول نعناع و لیمو در عملکرد ماهیچه ها و کنترل سطح الکترولیت بسیار موثر است.

9. بالا رفتن انرژی بدن

خیساندن پا در آب انرژی زا و طراوت بخش می باشد و برای عملکرد سیستم عصبی مفید می باشد.

گذاشتن پا در آب گرم - قطره های آب

سایر فواید خیساندن پا در آب گرم

باعث افزایش جریان خون در سلول ها و بافت های بدن می شود.

مشکلات سردرد، به ویژه میگرن را درمان می کند.

تعریق بدن افزایش می یابد، و در نتیجه تمام سموم و مواد زائد را از بدن دفع می کند.

توانایی ایمنی بدن را افزایش می دهد.

درجه حرارت آن را کنترل می کند و از تب جلوگیری می کند.

سطح چربی های خون را کاهش می دهد.

اسیدهای ایجاد کننده اسپاسم بدن را برطرف می کند.

از مشکلات مچ پا جلوگيري می کند.

درد روماتیسمی را تسکین می دهد.

درد قاعدگی، تنش و تغییرات خلقی مربوط به این دوره را کاهش می دهد.

نحوه ماساژ پا مراحل انجام ماساژ پا

در حالت مناسب و بدن آرام بنشینید.

برای جلوگیری از کثیف شدن محل، یک حوله زیر ناحیه پا قرار دهید.

 آب گرم را در یک تشت با اندازه مناسب آماده کنید.

 پاها را در آب غوطه ور کنید و حداقل ده دقیقه آن ها را در آب نگهدارید.

روغن های اساسی مورد نظر را به آب اضافه کنید.

پا را به آرامی ماساژ دهید تا آلودگی و پوست های مرده از بین بروند.

با یک تکه پارچه پاها را به خوبی خشک کنید.

معجون فوق العاده برای خیساندن پا

لیستی از مواد اولیه : عصاره لیمو 3 قاشق نعناع 2 قاشق عصاره نعناع 4 قاشق روغن زیتون 1قاشق آرد ذرت ا قاشق نمک 1 فنجان نمك دریا 1 فنجان

طرز تهیه: همه ی این مواد را باهم ترکیب کرده و درون تشت بریزید و به آن آب افزوده بعد پاها را درون این محلول به مدت 15 الی 10 دقیقه قرار داده و بعد با سنگ پا پاهای خود را تمیز کرده و سپس آن ها را با آب تمیز بشوید و خوب خشک کنید این کار به جوان سازی پا بسیار کمک می کند.

توجه: اگر به هرکدام از مواد آلرژی دارید از مصرف آن اجتناب کنید و از آن استفاده نکنید.

گذاشتن پا در آب گرم - پا در آب

آبزن یا حمام پا چیست ؟

آبزن یا حمام پا یکی از روش‌های درمانی در طب شرقی است که به قراردادن پا در آب یا مایعات با دماهای مختلف، به تنهایی یا همراه با مواد مختلف جهت مقاصد درمانی مختلف اطلاق می‌شود که انجام دادن آن به مدت ده دقیقه تا یک ربع در شبانه روز (به صورت مکرر) به کاهش مشکلات زیر کمک می‌کند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • بی خوابی
 • غلظت خون
 • بهبود گردش خون
 • سردرد
 • فشار خون
 • و …

آموزش سه آبزن و حمام پا

شما می‌توانید از این سه آبزن پا، در منزل خود بهره ببرید:

حمام بابونه (کنترل فشار بالا)

پاشویه یا حمام پا بابونه، از تنظیم‌کننده‌های پرفشاری خون است و در کنترل فشار بالا عالی اثر می‌کند اگر بابونه نبود، آب داغ هم موثر است.

 • مشتی بابونه را در قابلمه بریزید و ۵ یا ۶ لیوان آب اضافه کنید.
 • وقتی جوش آمد در ظرف مناسبی بریزید و وقتی گرمای مناسب و مطبوعی داشت، پاها را در آن قرار دهید.
 • اگر کسی کنارتان هست، کمی پاها را ماساژ دهد و اگر نیست، با کشیدن پاها روی هم، اینکار را انجام دهید.

حمام آب گرم

در انتهای یک روز کاری، یک الی دو ساعت قبل خواب، گذاشتن پاها در یک لگن آب که گرمای مطبوعی دارد، چیزی حدود یک ربع تا بیست دقیقه، منافع متعددی برای تن و جان دارد.

 • گرمای مطبوع آب بلد است، عروق خونی را کمی گشاد کند و موجب کنترل فشار روان، تنش، عصبانیت و استرس و در نهایت تنظیم سیستم ایمنی می‌گردد.
 • برای افرادی که کف پای آن‌ها داغ می‎‌شود مناسب است.
 • به دنبال این آبزن گرم، احساس راحتی خوبی خواهید داشت و خواب راحتری تجربه خواهید کرد.
 • برخی نیز توصیه می‌کنند برای این که آب تا انتهای یک ربع، گرمای مطبوعش را نگه دارد از لگن چوبی استفاده شود، نداشتید، پلاستیکی هم بسی دلچسب است.

حمام آب گرم و نمک

 • نمک دریا: یک قاشق غذاخوری
 • اسانس اسطخودوس یا بابونه
 • آب گرم: دو لیتر

روش استفاده

 • نمک دریا و اسانس را در یک کاسه با یکدیگر مخلوط کنید.
 • یک تشت  را با آب داغ و جوشیده ای که گرمای آن به حد مناسب رسیده است پر کنید.
 • مخلوط نمک و اسانس را در آب بریزید و هم بزنید.
 • سپس پاها را به مدت ۱۵ دقیقه در این آب ماساژ دهید.
 • این حمام برای رفع خستگی روزانه، رفع خستگی پاها، سندروم پای بی قرار، گرگرفتگی یائسگی، بی خوابی یا بدخوابی های شبانه، موثر است.

گذاشتن پا در آب گرم - نمک

نکات :

 • افرادی که آرتروز دارند با اضافه کردن فلفل سیاه ، دارچین و هونگ هوآ در آب می توانند درد مفاصل خود را آرام کنند ، علاوه براین با اضافه کردن ریشه زنجبیل تازه می توانند نیز از سرماخوردگی پیشگیری کنند.
 • هنگامی که پاهایتان را از حمام آب گرم خارج کرده و خشک کردید ، بهترین زمان است که آن ها را از وجود هرگونه ناهنجاری یا آسیب دیدگی بخصوص در کف پا، ناخن ها و بین انگشتان پا معاینه و بررسی کنید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید زیرا این موارد همگی بخشی از رویکرد پیشگیرانه برای سلامتی پاهایتان محسوب می شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید