ترشی گل کلم از آن ترشی های پرطرفداری است که در همه خانه ها پیدا میشود.در این مطلب از پارس مگ ما به شما میگوییم که چه سرکه ای و به چه مقدار برای درست کردن این ترشی بی نظیر مناسب است.

ترشی گل کلم - ترشی در کاسه

ترشی یکی از مخلفات خوشمزه ای است که با انواع غذاهای ایرانی سرو می شود و طرفداران زیادی دارد. در قدیم برای جلوگیری از فساد زودهنگام سبزی ها آنها را درون سرکه می ریختند و نگهداری می کردند اما امروزه ترشی به یکی از دورچین های غذا تبدیل شده است که انواع مختلفی دارد. برای تهیه انواع ترشی به جز مواد دیگر که در ترشی های مختلف متفاوت است، از سرکه و آب استفاده می شود.

تفاوت سرکه سفید و سرکه قرمز برای ترشی گل کلم

تفاوت سرکه سفید و سرکه قرمز در وهله اول در مواد تشکیل دهنده آن‌هاست.

  • سرکه قرمز بیشتر از میوه‌های قرمز رنگ درست می‌شود و سرکه سفید معمولا به صورت صنعتی و از تقطیر مالت به دست می‌آید.
  • سرکه قرمز، طعم ملایم‌تری نسبت به سرکه سفید دارد.
  • به دلیل رنگ این دو، موارد استفاده آنها هم متفاوت است. معمولا از سرکه قرمز در مواد غذایی رنگ روشن استفاده نمی‌شود چون رنگ غذا را تغییر می‌دهد.
  • سرکه‌ سفید معمولا به صورت صنعتی درست می‌شود و برای رنگ و بوی بهتر به آن شکر سوخته یا کارامل اضافه می‌کنند. به همین دلیل هم سرکه قرمز برای افرادی که اضافه وزن یا دیابت دارند انتخاب بهتری است. 

همچنین در پارس مگ بخوانید : جلوگیری از کپک ترشی با چند راهکار ساده

ترشی گل کلم - شیشه ترشی

میزان اسیدیته سرکه برای ترشی گل کلم چقدر باید باشد ؟

برای اطمینان از اینکه ترشی‌ها به درستی نگهداری می‌شوند، باید مطمئن شوید که اسیدیته سرکه‌ای که استفاده می‌کنید، حداقل ۵ درصد یا بیشتر باشد. اسیدیته ۵ درصد به این معنی است که برای حجم مشخصی از سرکه، ۵ درصد از آن حجم را اسید استیک تشکیل می‌دهد. در این میزان اسیدیته، pH به اندازه کافی پایین است و میوه‌هایی که با آنها ترشی درست می‌کنید، در انواع ترشی میوه بافت و ترد خود را حفظ می‌کنند.

بهترین سرکه برای ترشی گل کلم و ترشی مخلوط

برای درست کردن ترشی گل کلم و ترشی مخلوط می‌توانید از انواع سرکه مانند سرکه سفید، سرکه قرمز، سرکه برنج، سرکه سیب و … استفاده کنید. سرکه ترشی گل کلم باید خوب و خالص باشد و بهترین نوع آن، سرکه‌ای است که از انگور، کشمش و سیب تهیه شود.
سرکه سفید معمولی طعم تندتر و تیزتری دارد و سرکه قرمز قدری خوش‌طعم‌تر از سرکه سفید است. به جای سرکه می‌توان از آب مرکبات، آبغوره طبیعی، رب انار رقیق شده با آب یا آب تمر هم در طرز تهیه ترشی گل کلم استفاده کرد.
از طرفی سرکه سفید، رنگی شفاف به ترشی می‌دهد و برای تهیه ترشی‌هایی مثل انواع ترشی میوه، ترشی پیاز و سبزیجات رنگی که نمی‌خواهیم ظاهر و رنگ آن‌ها تغییر کند، مناسب‌تر است.
سرکه سیب هم طعم شیرینی دارد و برای تهیه ترشی‌های میوه مناسب است. دقت کنید از هر سرکه‌ای که استفاده می‌کنید، نباید اسیدیته ناشناخته داشته باشد. بهترین سرکه برای ترشی، سرکه‌ای با ۵ درصد اسیدیته است.

ترشی گل کلم - ترشی

انواع سرکه برای ترشی کدامند ؟

برای تهیه ترشی‌های مختلف مثل ترشی گل کلم ساده یا مخلوط و … از انواع سرکه‌های مختلف استفاده می‌شود. هر کدام از سرکه‌ها فرمولاسیون مشابه و در برخی مواقع متفاوت دارند. انواع سرکه ترشی عبارتند از:

سرکه قرمز برای ترشی گل کلم

«سرکه قرمز» با تخمیر انگور قرمز درست می‌شود و خواص زیادی هم برای سلامتی دارد. در این روش، انگورها در یک مخزن نگهداری می‌شوند. اسید استیک طی این فرایند با تخمیر اتانول و در طول زمان تولید می‌شود. نوع خاصی از باکتری در این عمل شیمیایی به وجود می‌آید که آن را «مادر سرکه» یا «مادر» می‌نامند. مادر سرکه، یک باکتری تخمیرپذیر است که برای ایجاد سرکه به کار می‌رود.

در طی فرآیند ترکیب انگور با این باکتری، مایعی ترش با بویی تند تولید می‌شود که نشانه مرغوب بودن است. وقتی تخمیر کاملا انجام شد، سرکه پالایش و در بطری‌های مخصوص به‌ فروش می‌رسد. کیفیت میوه‌های اولیه در تولید سرکه نیز بسیار موثر است.

سرکه سفید

«سرکه سفید» متداول‌ترین نوع سرکه است. این سرکه از تخمیر چغندر قند، سیب زمینی و … به دست می‌آمده و معمولا دستورالعمل تهیه آن، بنابر مواد اولیه و موقعیت جغرافیایی متفاوت است. سرکه سفید معمولا از ترکیب حدود ۵ تا ۱۰ درصد اسید استیک و ۹۰ تا ۹۵ درصد آب تهیه می‌شود. البته انواع قوی‌تر سرکه سفید برای استفاده به عنوان مواد شوینده نیز وجود دارد که میزان اسیدیته آنها بالاتر است.

سرکه سفید عطر و طعم شدید و تیزی دارد و برای درست کردن سس کچاپ، افزودن به پوره سیب زمینی، تهیه انواع ترشی و رسپی‌های دیگر کاربرد دارد. سرکه‌ سفید، با تخمیر الکل موجود در مالت درست می‌شود و «باکتری مادر» عمل تخمیر را انجام می‌دهد. در نهایت مایعی با رنگ سفید یا زرد کمرنگ می‌دهد. سرکه سفید طعم پیچیده‌تری نسبت به سرکه قرمز دارد و کمی ترش‌تر است.

اگرچه سرکه سفید معمولا ایمن است، اما مقدار بسیار زیاد آن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. مصرف بیش از اندازه سرکه سفید ممکن است علائم التهاب در دستگاه گوارش، تپش قلب و یا سوء‌هاضمه را به دنبال داشته باشد. در ضمن گاهی افراد به سرکه‌ای که از انگور زرد یا انگور سبز تهیه می‌شود هم «سرکه سفید» می‌گویند که البته «سرکه انگور» نام مناسب‌تری برای این نوع سرکه‌ها است.

سرکه سیب

«سرکه سیب» دومین نوع رایج سرکه در آمریکاست. رنگ این سرکه، قهوه‌ای روشن است و طعمی میوه‌ای به غذا می‌دهد. سرکه سیب برای تهیه سالاد، انواع سس‌، طعم دهنده‌ها و چاشنی‌ها مناسب است. علاوه بر آن از جمله فواید سرکه سیب برای افزایش مدت نگهداری غذا نیز استفاده می‌شود. با اضافه کردن کمی باکتری و مخمر به مایع سیب له شده، سرکه سیب به وجود می‌آید. اما از این سرکه برای ترشی گل کلم نیز استفاده می‌شود.

ترشی گل کلم - گل کلم و هویج

سرکه خرما

«سرکه‌ خرما» که قدیمی‌ترین نوع سرکه ساخته بشر است. این سرکه از تخمیر الکلی و سپس استیکی خرمای رسیده، تمیـز، بـدون هـسته و بـدون مواد خارجی به دست می‌آید. رنگ سرکه خرما، کهربایی قرمز است و بـو و طعـم آن به خرما نزدیک است. فرایند تولید سرکه از دو مرحله تخمیر الکلی و استیکی به دست می‌آید. در تولید فرایند تهیه سرکه خرما در ایران از انواع خرمای اطراف میناب که رطوبت کمتر از ۱۶ درصد دارند و یا از خرماهایی مثل خرمای مرداسنگ، خرمای هلیلی، خرمای آل مهتری، خرمای شکری و … استفاده می‌شود.

سرکه کشمش

این سرکه به طور سنتی در ترکیه تولید می‌شود و در شرق میانه در آشپزی کاربرد بسیار زیادی دارد. طعم سرکه کشمش ملایم و رنگ آن قهوه‌ای کدر است. این سرکه معمولا برای غذاهای سنتی و ترکی بیشتر استفاده می‌شود و به نام «خل عنب» به معنی «سرکه انگور» مشهور است. ترکیب سس سالاد و سرکه کشمش، برای طعم‌دار کردن سبزیجات مختلف به کار می‌رود.

سرکه برنج

«سرکه برنج» از شراب برنج تخمیر شده تهیه می‌شود. سرکه برنج طعم ملایم و شیرینی دارد و در مقایسه با سرکه‌های دیگر اسیدیته و تیزی کمتری دارد. رنگ سرکه برنج بسته به کشور مبدا متفاوت بوده و از روشن تا قهوه‌ای، قرمز و حتی سیاه متفاوت است. این نوع سرکه معمولا در دستور غذاهای آسیای شرقی برای غذاهای سرخ کردنی، سالاد، نودل و حتی سبزیجات به کار می‌رود. اما برای تهیه ترشی گل کلم و مخلوط هم می‌توانید از سرکه برنج استفاده کنید.

سرکه بالزامیک برای ترشی گل کلم

«سرکه بالزامیک» نسبت به سرکه‌های دیگر، قند بیشتری و باکتری‌های متفاوتی دارد. نتابج تحققات صورت‌گرفته بر روی سرکه بالزامیک نشان می‌دهد ۳۲ نوع باکتری در فرآیند به عمل آمدن سرکه بالزامیک نقش دارند. طعم این سرکه هم مثل هیچ سرکه دیگری نیست، شیرینی و ترشی آن کاملا متناسب بوده و با انواع غذا و سالادهای مختلف قابل استفاده است.

معمولا برای تهیه ترشی گل کلم از سرکه بالزامیک به طور خالص استفاده نمی‌شود ولی می‌توان آن را با سرکه قرمز مخلوط و به مواد ترشی اضافه کرد.

ترشی گل کلم - ترشی مخلوط

در ترشی گل کلم چقدر آب و سرکه بریزم ؟

نسبت آب و سرکه در انواع ترشی گل کلم متفاوت است، بنابراین به دستورالعمل به طور دقیق عمل کنید و ترکیب سرکه و آب داده شده در دستور را تغییر ندهید چرا که همین میزان تعیین شده در هر دستورالعمل در واقع همان نسبت آب و سرکه در ترشی است.

باید بدانید که هیچ نسبت مشخصی در مورد آب و سرکه ترشی گل کلم وجود ندارد که برای همه نوع ترشی و شور قابل استفاده باشد و شما بایستی با توجه به دستورالعمل و ذائقه ی خود برای انواع ترشی این نسبت را تعیین کنید. 

اگر در دستورالعمل تهیه ترشی گل کلم آب آمده است، می توانید آب و سرکه را مخلوط کنید و بجوشانید و سپس بعد از سرد شدن به ترشی اضافه کنید، اینگونه ترشی شما کپک نخواهد زد.

بهتر است از آب تصفیه شده تمیز استفاده کنید زیرا آب های سنگین باعث تیره شدن رنگ ترشی می شوند.

اگر تندی و تیزی سرکه برایتان قابل تحمل نیست به جز افزودن آب جوشیده همراه سرکه به آن می توانید هنگام سرو ترشی کمی آب جوشیده ولرم به آن اضافه کنید تا در موقع خوردن شدت ترشی آن گرفته شود یا می توانید مقداری شکر به ترشی تان اضافه کنید.

شرایط مهم در ترکیب آب و سرکه ترشی گل کلم

اگر در دستورالعمل تهیه ترشی گل کلم آمده است که می‌توانید آب و سرکه را مخلوط کنید، بهتر است ابتدا این ترکیب را بجوشانید و بعد از سرد شدن به ترشی اضافه کنید. در این صورت ترشی شما کپک نمی‌زند. بهتر است برای ترکیب با سرکه، از آب تصفیه شده تمیز یا آب جوشانده استفاده کنید چون آب‌های سنگین، باعث تیره شدن رنگ ترشی می‌شوند.

اگر تندی و تیزی سرکه برایتان قابل تحمل نیست، به جز اضافه کردن آب جوشیده همراه سرکه، می‌توانید بعد از رسیدن ترشی و هنگام سرو ترشی، کمی آب جوشیده ولرم به ترشی اضافه کنید تا در موقع خوردن، تیزی ترشی گرفته شود یا می‌توانید مقداری شکر به ترشی‌تان بیفزایید. 

ترشی گل کلم - ترشی

خواص سرکه برای لثه

سرکه در رفع جرم دندان و التهاب لثه موثر است.

سرکه سفید از دندانها مراقبت می کند و به آنها استحکام می بخشد و لثه ها را از عفونت مصون می دارد.

خواص سرکه برای واژن

لخته های خونی برای ترمیم زخم ها و جلوگیری از عفونت الزامی هستند.

متاسفانه گاهی اوقات ظاهر شدن لخته خون در نواحی حیاتی بدن مانند

شریان ها و سیاهرگ ها می تواند توزیع خون را با مشکل مواجه ساخته و جریان خون را کاهش دهد.

یکی از ویژگی های فوق العاده سرکه محتوای زیاد عوامل ضد باکتریائی آن است که برای مقابله با عفونت ها موثر هستند.

توصیه دیگری که طب سنتی برای خانم‎ها دارد این است که برای جلوگیری از عفونت می‎توانید کمی سرکه خانگی را در آب بریزید و مهبل را با آن بشویید.

یک لیوان سرکه خانگی را در سه لیتر آب جوشیده ولرم بریزید و روزی چند مرتبه در آن بنشینید

تا زمانی‎که عفونت برطرف شود. تزریق واژینال عسل نیز همانطور که در بالا گفته شد، برای رفع عفونت مفید است.

خواص سرکه برای دندان

براى رفع لق بودن دندانها یا تسکین درد آن سرکه انگور طبیعی را روزى چند بار در دهن قرقره کنید.

مقدارى سیاهدانه را در سرکه انگور طبیعی بپزید بعد آن سرکه را در دهن بگیرید،

دندان دردى که از رطوبت باشد ساکت مى ‏شود.

سرکه در رفع جرم دندان و التهاب لثه موثر است.

به منظور رفع بوی بد دهان و نیز سفیدی دندان‌ها، هفته‌ای یک بار دندان‌های خود را با مسواک آغشته به سرکه مسواک بزنید.

با استفاده از سرکه و نمک می توانید جرم دندان را از بین ببرید.

خواص سرکه در شامپو

ریختن سرکه در شامپو برای موهای شما مفید است.

بهتر است که از سرکه سیب استفاده شود.

این کار دارای فواید زیر است.

درمان شوره سر

درمان خارش سر

درمان خشکی مو

درمان موخوره

خاصیت حالت دهندگی

باعث نرم و براق شدن مو می شود.

جلوگیری از ریزش مو و تقویت مو

خاصیت پاک کنندگی بالا

ترشی گل کلم - برگ درخت

خواص سرکه در مایع ظرفشویی

ریختن سرکه در مایع ظرفشویی هرچند خطرناک نیست، اما مفید هم نیست و در واقع خاصیت پاک کنندگی مایع ظرفشویی را کاهش می‌دهد.

سرکه ماده‌ای اسیدی و مایع ظرفشویی ماده‌ای قلیایی است و ریختن سرکه در مایع ظرفشویی عملا باعث خنثی شدن هر دوی آن‌ها می‌شود.

سرکه و صابون دو پاک کننده بسیار محبوب هستند، اما اگر سرکه را به مایع ظرفشویی اضافه کنید،

محلول حاصل بلافاصله به رنگ سفید ابری در‌آمده و پر از کف می‌شود.

صابون تجزیه شده، خاصیت پاک کنندگی خود را از دست داده و ظاهری روغنی و خمیری پیدا می‌کند.

چنین ترکیبی دیگر برای تمیز کردن ظروف مفید نخواهد بود.

با این حال برخی از دستورالعمل‌های خانگی برای تمیز کردن ظروف،

به کاربرد ترکیب سرکه و مایع ظرفشویی (به همراه موادی مانند جوش شیرین و آب) در برق انداختن ظرف‌ها اشاره می‌کنند؛

اما در این دستورالعمل‌ها سرکه همواره در آخرین مرحله استفاده شده و مستقیما بر روی ظرف‌ها ریخته می‌شود

تا از این مسئله جلوگیری شود. بنابراین استفاده از سرکه در فرآیند

شستشوی ظروف ممکن است، اما نباید آن‌ها را مستقیما به یکدیگر اضافه کنید.

خواص سرکه و عسل

سرکه انگور طبیعی حتی برای پوست هم می‌تواند مفید باشد.

به طوری که اگر آن را با عسل ترکیب کنید و دور چشم خود ضماد کنید،

به بر طرف کردن کبودی دور چشم کمک می‌کند.

برای برطرف شدن مشکلات گوارشی نصف قاشق چای خوری

سرکه را با یک قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب ولرم حل کرده

و روزانه ۱ مرتبه میل کنید و این کار را ۳ تا ۴ روز ادامه د هید.

استفاده از سرکه انگور همراه با عسل راهکار مناسبی

برای رفع و برطرف نمودن تیرگی دور چشم ها می باشد.

ترشی گل کلم - ظرف ترشی

خواص سرکه و شیره انگور

یکی دیگر از فواید دوشاب، غلیظ کردن شیر مادر است،

به همین دلیل اگر شیر مادری رقیق باشد، می تواند در کنار بقیه درمان ها شیره انگور را مصرف کند

مولد خون صالح (خون سالم و طبیعی و بدون مواد زائد) است.

اگر از ضعف عمومی بدن رنج می برید یا مبتلا به کم خونی هستید می توانید شیره انگور را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

با توجه به اینکه شیره انگور خونساز بوده و مقوی بدن است،

افرادی که ضعف عمومی دارند یا مبتلا به کم خونی هستند،

می توانند شیره انگور را همراه شیربرنج یا سمنو بخورند،

یا به صورت شربت، سرکه شیره استفاده کنند.

افزایش دهنده وزن بدن است.

از دیگر فواید این خوراکی شیرین، افزایش حجم عضلات است.

به همین دلیل است که ترکیب شیره انگور و ارده کنجد را به کسانی که کارهای سنگین انجام می دهند یا ورزشکار هستند،

توصیه می کنند چراکه علاوه بر مقوی بودن، باعث افزایش حجم عضلات می شود.

یکی دیگر از خواص شیره انگور بازکنندگی گرفتگی هاست و از این رو برای اینکه در مجاری کبد، انسداد ایجاد نشود،

می توان شیره انگور را همراه با سرکه انگور مصرف کرد.

یکی از خواص شیره انگور اثر ضدالتهابی و نرم کنندگی در ناحیه حلق است،

به همین دلیل افرادی که به خصوص در فصول سرد سال دچار التهاب حلق می شوند

و به دنبال آن سرفه می کنند، توصیه می شود که از غرغره شیره انگور با آب استفاده کنند.

درمان کننده ی صرع، کهیر، سرفه مزمن، تپش قلب، لاغری مفرط ، ضعف احشا و یرقان است.

برای بیماری های طحال، افسردگی و غضب مفید است.

برای روان کردن ادرار نیز از آن استفاده می شود.

خواص سرکه و جوش شیرین

از میز کار گرفته تا یخچال، سینک ظرفشویی گاز و حتی وسایل آشپزی مانند قابلمه،

شما می توانید کل آشپزخانه را به طور طبیعی با مخلوطی از جوش شیرین و آب گرم و یا در صورت سخت بودن کثیفی ها،

از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کنید.

برای رفع انسداد راه آب سینک، ۱۰۰ گرم جوش شیرین (۱۰۰ گرم) را روی در چاه بریزید و بعد ۱۰۰ میلی لیتر (۴ پیمانه) سرکه داغ بریزید تا سریعاً تخلیه شود.

۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین را با ۱ قاشق غذا خوری آب و ۱ قاشق غذا خوری سیب سرکه ترکیب کنید

و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

این ماسک برای درمان آکنه و جوش صورت مفید است.

ترشی گل کلم - ترشی در کاسه

سوالات متداول

آیا سرکه را قبل از اضافه کردن به ترشی گل کلم باید بجوشانیم ؟

آشپزها، برخی مواقع توصیه‌هایی مبنی بر جوشاندن ترکیب آب و سرکه برای تهیه ترشی ارائه می‌دهند. دلیل این توصیه این است که یکی از دلایل کپک زدن ترشی‌ها، ناخالص بودن سرکه‌‌هاست. بنابراین بهتر است سرکه را قبل از استفاده به مدت چند دقیقه جوشانده و پس از سرد شدن استفاده کنید. اگر هم می‌خواهید ترشی‌تان زودتر آماده شود، میوه‌هایی که می‌خواهید در تهیه ترشی از آنها استفاده کنید، باید قبلا در سرکه بجوشانید.

چقدر سرکه باید به ترشی گل کلم اضافه شود ؟

سرکه را باید به مقداری اضافه کنید که روی مواد ترشی را بپوشاند. همچنین باید محلول آماده شده را بچشید تا نمک آن بیش از اندازه نباشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید