طرز تهیه گیجاواش که یکی از خورشت های معروف استان گیلان به شمار می آید بسیار ساده و راحت است.ما در این مطلب از پارس مگ طرز تهیه گیجاواش را به شما آموزش می دهیم.

طرز تهیه گیجاواش - گمج

از اسم گیجاواش هم مشخص است که این خورش خوشمزه ایرانی به شمال کشور تعلق دارد. به گیجاواش، گیجاواش تره هم می گویند. این غذای ایرانی معمولا همراه با تخم اردک درست می شود و تخم مرغ (ترجیحا محلی) هم می تواند جایگزین آن شود. گیجاواش شباهت زیادی به سیرابیج یا سیراویج شمالی دارد، حتی در طرز تهیه سیرابیج هم از گیجاواش استفاده می شود. همچنین گاهی در کنار ماهی، به عنوان یکی از مزه ها به کار می رود. 

معنی گیجاواش چیست ؟

خورش گیجاواش نام خود را از یک سبزی با همین نام گرفته است که در گیلان، گلستان و مازندران به صورت خودرو می‌روید و خواص دارویی مخصوصا برای درد کلیه، سنگ شکنی زیادی دارد و ادرار آور است. گیج واش یا گیجاواش با نام علمی (Pimpinella saxifraga) در اصل بومی مناطق معتدل آسیا و اروپا و جزایر بریتانیا است. در زبان گیلکی «گیجا» را به این دلیل به این سبزی نسبت داده اند که برداشت این سبزی، سرگیجه آور است و «واش» نیز در زبان گیلانی به معنی «گیاه» است.

همچنین در پارس مگ بخوانید : طرز تهیه غوره مسما گیلانی به روش اصیل و اصلی

طرز تهیه گیجاواش - با مرغ

طرز تهیه گیجاواش با برگ سیر

مواد لازم میزان لازم
سبزی گیجاواش 200 گرم
تخم اردک 2 عدد
برگ سیر 100 گرم
زردچوبه 1/2 ق چ
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم 

طرز تهیه گیجاواش تره

برای پخت این غذای شمالی خوشمزه مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول : 

ابتدا برگ سیر را به خوبی شسته و اجازه دهید تا آب آن گرفته شود. پس از خشک شدن برگ سیر آن را به صورت نیم سانت نیم سانت خرد کنید و کنار بگذارید. 

مرحله دوم : 

گیجاواش را نیز شسته سپس آبکش کنید و در ادامه مانند برگ سیر آن را خرد کنید. 

مرحله سوم :

تخم اردک ها را در یک کاسه شکسته و با کمک چنگال هم بزنید سپس به آن مقداری نمک و فلفل اضافه کنید و دوباره هم بزنید. 

مرحله چهارم : 

در یک تابه مناسب مقداری روغن بریزید و برگ سیرها را با مقداری زردچوبه سرخ کنید. 

مرحله پنجم : 

پس از کمی تفت دادن برگ سیر، گیجاواش را نیز به برگ سیرها اضافه کنید و تفت دهید. پس از چند دقیقه حرارت را کم کنید و درب تابه را بگذارید تا سبزی ها نرم شوند.

مرحله ششم : 

پس از پخت سبزی ها تخم اردک آماده شده را به سبزی اضافه کنید و اجازه دهید تا تخم اردک ها نیز بپزد سپس همراه با برنج سرو کنید. 

طرز تهیه گیجاواش - و برنج

طرز تهیه گیجاواش تره گیلانی

مدت زمان آماده سازی مواد: ۱۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت: ۳۰ دقیقه

مواد لازم طرز تهیه گیجاواش برای ۴ نفر

سبزی گیجاواش: ۱ کیلوگرم

تخم مرغ یا تخم اردک: ۳ عدد

سیر: ۵ حبه (یا سیر تازه)

آب: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

گرد لیمو یا آبلیمو: به میزان دلخواه

نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

زردچوبه و روغن (کره): به میزان لازم

طرز تهیه گیجاواش

مرحله اول؛ سبزی گیجاواش را بشویید

سبزی گیجاواش را در اولین مرحله از طرز تهیه گیجاواش گیلانی به خوبی تمیز کنید و بعد از اینکه پنج دقیقه در آب خیساندید، آبکش کنید. سیر را هم اگر به صورت تازه مصرف می کنید، بشویید. سپس آن ها را آبکش کنید و اجازه دهید گیجاواش و سیر، آب خود را از دست بدهند و خشک شوند.

مرحله دوم؛ سیر و گیجاواش را ساطوری خرد کنید

سیر و سبزی گیجاواش را ریز خرد کنید.

مرحله سوم؛ سبزی گیجاواش را تفت دهید و بپزید

در یک تابه مقداری روغن یا کره بریزید و روی حرارت قرار دهید. سبزی را اضافه کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود. یک لیوان دسته دار فرانسوی آب (ترجیحا داغ) را به تابه اضافه کنید و در ظرف را بگذارید.

مرحله چهارم؛ سیر را تفت دهید

اگر سیر را به صورت حبه استفاده می کنید، در این مرحله از طرز تهیه گیجاواش گیلانی پوست آن را بگیرید و خیلی ریز خرد یا له کنید. سیرها را در یک تابه جداگانه در مقداری روغن سرخ کنید.

مرحله پنجم؛ گیجاواش را دوباره با سیر سرخ کنید

تخم مرغ یا تخم اردک ها را در یک ظرف بشکنید و به هم بزنید. کمی نمک، فلفل و گرد لیمو را اضافه کنید.

سبزی گیجاواش که کاملا پخت و آب آن کشیده شود، آن را در تابه دوباره سرخ کنید. سیر سرخ شده را اضافه کنید و با سبزی تفت دهید.

مرحله ششم؛ گیجاواش گیلانی را سرو کنید

تخم مرغ ها را روی سبزی های گیجاواش سرخ شده بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا خودش را بگیرد. سپس گیجاواش را در ظرف مناسب و در کنار برنج کته ای سرو کنید. ۳۰ دقیقه زمان برای جا افتادن خورشت گیجاواش تره گیلانی کافی است.

در کنار گیجاواش می توانید از انواع ترشی، زیتون پرورده، سالاد، ماست و ماهی دودی هم سرو کنید.

طرز تهیه گیجاواش - ظرف زرد

فوت و فن های طرز تهیه گیجاواش گیلانی

  • هر چند در طرز تهیه گیجاواش گیلانی بهتر است از برگ های سبز سیر استفاده کنید ولی در صورت در دسترس نبودن سیر تازه، می توانید از چند حبه سیر خرد شده استفاده کنید.
  • گیجاواش با برنج کته ای سرو می شود و باقالی خام سبز و سیر هم در صورت دلخواه با آن مصرف می شود.
  • گرد لیمو در طرز تهیه گیجاواش گیلانی به عنوان یک چاشنی اختیاری استفاده می شود ولی می توان آن را حذف کرد چون در روش سنتی، گرد لیمو در این غذا به کار نمی رود.
  • در طرز تهیه گیجاواش می توانید در مراحل پایانی آب نارنج، آبلیمو یا رب انار هم اضافه کنید ولی در دستور سنتی و اصلی آن، از این چاشنی ها استفاده نمی شود.
  • تخم مرغ یا تخم اردکی را که در طرز تهیه گیجاواش گیلانی به کار می برید می توانید در کنار گیجاواش بشکنید و بپزید یا آن را با سبزی مخلوط کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید