از حال رفتن ناگهانی یا همان غش کرد علل متفاوتی دارند اما برخی از این علل بسیار مهم هستند و باید به آن ها توجه کرد.در این مطلب از پارس مگ شما با مهمترین علت های از حال رفتگی آشنا خواهید شد.

از حال رفتن ناگهانی - زن

غش (سنکوپ) از دست دادن ناگهانی هوشیاری در اثر عدم جریان خون به مغز است. افرادی که بیهوش می شوند معمولاً پس از سقوط سریع از خواب بیدار می شوند. مدیریت غش کردن ساده است. اجازه دهید بیمار در حالت خوابیده (در حالت خوابیده) بهبود یابد. درمان علت غش به اندازه مدیریت فوری اهمیت دارد.

فهرست محتوا نمایش

علائم غش کردن

افرادی که مستعد سنکوپ هستند معمولاً از حدود ۱۳ سالگی شروع به غش کردن می کنند. ابتدا فرد احساس گرم شدن می کند و به دنبال آن ضعف ناگهانی و از دست دادن هوشیاری. آن ها سست می شوند و اغلب عرق سرد می ریزند. تحریک عصب واگ، که می تواند باعث کند شدن قلب و کاهش شدید فشار خون شود، یکی از علل غش است. هنگامی که فرد هوشیاری خود را از دست می دهد، قلب بیمار شروع به افزایش می کند تا فشار خون پایین را برطرف کند.

همچنین در پارس مگ بخوانید : علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن و بهترین راه درمان آن

از حال رفتن ناگهانی - مرد

قبل از از حال رفتن 

قبل از غش کردن ، بیمار می تواند بسته به علت غش، همه یا برخی از این علائم و نشانه ها را نشان دهد یا احساس کند:

•    سرگیجه یا احساس سبکی سر
•    گیجی
•    حالت تهوع
•    مشکل ناگهانی در شنوایی
•    دید تونلی یا تاری دید
•    تعریق
•    احساس گرما
•    ضعف
•    لرزش
•    سردرد
•    تنگی نفس

از حال رفتن ناگهانی چگونه به نظر می رسد ؟

در کاریکاتورها، غش کردن همیشه با سفت شدن به صورت تخته و فرود آمدن روی صورت یا پشت انجام می شود. در زندگی واقعی، غش از ظریف تا خشن متغیر است. وقتی مغز جریان خون کافی برای هوشیاری را متوقف می کند، ارسال سیگنال به سلول های ماهیچه ای را متوقف می کند. ماهیچه ها ریتم خود را از دست می دهند و بدن فقط در هر جاذبه ای که آن را به سمت خود بکشاند، فرو می ریزد. گاهی اوقات، آن خروج ناگهانی خون از مغز منجر به یک تکانه عصبی می شود. ممکن است کمی رعشه یا لرزش ایجاد کند و گاهی اوقات مانند تشنج به نظر می رسد (هر چند بسیار کوتاه).
آیا تا به حال هنگام خوابیدن یک حرکت تکان دهنده غیر ارادی در بازوها یا پاهایتان احساس کرده اید ؟ این حالت انقباض میوکلونیک نامیده می شود و دقیقاً همان انقباضی است که برخی از بیماران در حال غش کردن از خود نشان می دهند، در حالی که انقباض میوکلونیک یک تشنج نیست.

از حال رفتن ناگهانی - مرد با لباس صورتی

پس از از حال رفتن 

هنگامی که فرد از حالت عمودی به افقی می رود، خون شروع به برگشت به مغز می کند و بیدار می شود. این فرآیند می تواند سریع باشد یا ممکن است مدتی طول بکشد زیرا افراد متفاوت هستند. برخی از شایع ترین علائم که ممکن است بعد از غش رخ دهد:

•    تعریق متوقف می شود
•    رنگ پوست شروع به بازگشت می کند
•    نبض سریع یا ضربان قلب تند
•    از دست دادن کنترل روده یا مثانه (بی اختیاری)

حقایقی کوتاه در مورد از حال رفتن ناگهانی

در اینجا به ذکر نکاتی اساسی درباره ی غش کردن میپردازیم.

  • غش کردن معمولا در اثر نرسیدن اکسیژن به مغر رخ میدهد.
  • غش کردن تا مشخص شدن دلیل وقوع آن باید اورژانسی درمان شود.
  • علائم غش کردن شامل احساس سقوط، تاری دید و گیجی میشوند.
  • دلایل غش کردن شامل از دست دادن آب بدن، فشار خون پایین، استفاده از الکل و دیابت میباشد.
  • درمان، بر پایه ی علت غش کردن انجام میشود.

از حال رفتن ناگهانی - مرد با تی شرت

علل از حال رفتن ناگهانی

دلیل اصلی کمبود خون رسانی به مغز می باشد . ممکن است که علت آن نارسایی قلب برای پمپاژ خون یا رگ های خونی باشد که به اندازه کافی قدرت ندارند تا فشار خون را در مغز در حالت متناسب نگه دارند یا اینکه مشکل مربوط به خون درون رگ های خونی باشد.

همچنین از دست دادن موقت هوشیاری به طور ناگهانی و کوتاه مدت در نتیجه نرسیدن خون کافی به مغز موجب از حال رفتن می شود .زمانی که جریان خون در مغز کاهش می یابد ، مغز نمی تواند اعضای بدن را کنترل کند و قدرت و هوشیاری آن کم شده و شخص از حال می رود.

به طور کلی علل از حال رفتن ناگهانی بدن می تواند شامل موارد زیر باشد:

رفتن به سرویس بهداشتی از دلایل از حال رفتن ناگهانی

دفع ادرار یا مدفوع می تواند منجر به از حال رفتن فرد شود . در اصطلاح پزشکی به از حال رفتن هنگام دفع ادرار ، سنکوپ ادرار گفته می شود که دلیل ایجاد این حالت شخص نیست. برخی از محققان ، تسکین سریع مثانه پس از دفع ادرار که موجب باز شدن رگ های خونی مثانه می شود را دلیل از حال رفتن فرد می دانند.

هنگام دفع شدید ، فشار اضافی یک حمله وازوواگال (سنکوپ هوش بر و سنکوپ نوروکاردیوژنیک) ایجاد می کند. این حمله نوعی ضعف است که درنتیجه تحریک عصب واگ ایجاد می شود و رایج ترین نوع از حال رفتناست. اغلب در نوجوانان و افراد مسن ،سنکوپ وازوواگال روی دهد.

دفع مدفوع حجیم با فشار و یبوست نیز باعث تحریک بیش ازحد عصب واگ می شود . این عصب از مغز تا شکم کشیده شده است . در این حالت با پائین آمدن خون از سمت مغز ، فرد درمعرض خطر بیهوشی قرار گیرد.

بلند شدن سریع از دلایل از حال رفتن ناگهانی

ایستادن سریع یکی از دلایل از حال رفتن می باشد . حین ایستادن ، جاذبه خون را به پاها می کشد که موجب افت قابل توجه فشار خون می گردد . اما سیستم عصبی با افزایش ضربان قلب و منقبض کردن عروق خونی این حالت را خنثی می کند ، در نتیجه فشار خون ثابت می شود . در برخی موارد این واکنش رخ نمی دهد و موجب اختلال در خونرسانی به مغز می شود.

از حال رفتن ناگهانی - زن با سویی شرت آبی

خندیدن از دلایل از حال رفتن ناگهانی

در برخی موارد دیده شده است که افراد بسیار چاق ، هنگام خندیدن از حال می روند که این حالت موجب بسته شدن راه تنفسی می شود .البته این مشکل به ندرت اتفاق می افتد.

سرفه از دلایل از حال رفتن ناگهانی

سرفه های شدید، شخص را در معرض خطر از حال رفتن به نظر محققان ، تغییرات ناگهانی فشارخون در اطراف ریه که موجب انحراف خون از مغز می شود ، دلیل از حال رفتن می باشد.

از دست دادن آب بدن از دلایل از حال رفتن ناگهانی

اگر آب بدن کاهش یابد، فشار خون نیز کاهش خواهد یافت. این امر ممکن است باعث کاهش خون رسانی و اکسیژن رسانی به مغز شده و منجر به غش کردن شود.

دیابت درمان نشده از دلایل از حال رفتن ناگهانی

شخص دیابتی ممکن است بیش از اندازه ادرار کند و این موضوع باعث از دست دادن آب بدن او میشود. قند خون بالا ممکن است به بعضی اعصاب به خصوص آن هایی که مسئول حفظ فشار خون هستند، آسیب بزند.

بعضی داروها

ادرارآورها، بتا بلاکرها و داروهای ضد فشار خون ممکن است باعث وقوع این حالت در بعضی از افراد شوند.

از حال رفتن ناگهانی - مرد کارگر

الکل از دلایل از حال رفتن ناگهانی

بعضی از افراد ممکن است در اثر خوردن مقدار زیادی الکل در یک زمان کوتاه دچار غش کردن شوند.

بعضی از بیماری های عصبی

بیماری پارکینسون یا بعضی از دیگر بیماری ها روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته و میتوانند باعث افت فشار وضعیتی شوند.

سندرم سینوس کاروتید از دلایل از حال رفتن ناگهانی

فشار روی سنسور فشاری که در عروق کاروتید قرار دارند، ممکن است باعث غش کردن شود. این سنسور فشار به اسم سینوس کاروتید شناخته میشوند. شریان کاروتید مسئول خون رسانی و مغز است.

اگر سینوس کاروتید دچار افزایش حساسیت شود، ممکن است در اثر تحریک فیزیکی آن، فشار خون دچار افت شده و در نتیجه باعث غش کردن شود. برای مثال تغیر جهت صورت به یک سمت دیگر، پوشیدن لباسی با یقه ی تنگ یا کروات و یا فشار آوردن به آن در هنگام ریش تراشیدن ممکن است باعث تحریک آن شود.

تپش قلب از دلایل از حال رفتن ناگهانی

قلب شما پمپی است که خون را از طریق رگ ها و شریان های شما عبور می دهد. برای حفظ جریان آن به مقدار مشخصی فشار در جریان خون نیاز است. عملکرد صحیح قلب برای حفظ فشار خون کافی ضروری است. اگر قلب بیش از حد سریع یا خیلی کند بتپد، نمی تواند فشار خون را آنطور که لازم است بالا نگه دارد. در نتیجه خون از مغز تخلیه شده و منجر به غش می شود. در طول حمله قلبی، ماهیچه قلب می تواند برای حفظ فشار خون بسیار ضعیف شود.

علل کمتر رایج

آیا با دیدن خون از هوش می روید ؟ اضطراب، اختلال هراس و استرس می تواند عصب واگ را در برخی افراد تحریک کرده و منجر به از دست دادن هوشیاری شود. عصب واگ سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می کند، که باعث کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون می شود. برخی از افراد به عصب واگ بیش از حد حساس هستند و تحریک می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری در این افراد شود.

از حال رفتن ناگهانی - مرد با تی شرت آبی

علائم از حال رفتن ناگهانی

در این شرایط بیمار نمی داند که چه اتفاقی برای او افتاده است . فقط روی زمین می افتد و تا بعد از ریکاوری چیزی را تشخیص نمی دهد اما معمولا قبل از این اتفاق احساس می کند که سر او بسیار سبک است و حس حالت تهوع ، ضعف و عرق سرد به او دست داده است . همچنین ممکن است با سرگیجه، کاهش بینایی و یا سوزن سوزن شدن بدن همراه باشد.

زمانی که از حال رفتن چندین بار اتفاق بیفتد ، احتمالاً مدت ریکاوری برای چند ثانیه طولانی تر خواهد شد.

درمان از حال رفتن ناگهانی

از حال رفتن ناگهانی یک رویداد نرمال و طبیعی است که می توان درمان های راحتی را برای آن در پیش گرفت . بسیاری از افراد سوال می کنند که در این شرایط با اورژانس تماس بگیریم یا خیر . پاسخ به این سوال کاملاً بستگی به شرایط دارد.

اگر بیمار ممکن است که در معرض آسیب دیدگی باشد ، حتما با پزشک تماس بگیرید تا وضعیت او را گزارش دهید . اگر هیچ گونه علائمی از تنفس و ضربان نبض در او وجود ندارد، هر چه سریع تر آمبولانس را خبر کنید تا به او رسیدگی کنند.

زمانی هم که او را به بیمارستان می برید ، باید تمام علائم را به دقت به پرستار و پزشک گزارش دهید . آن ها در این شرایط قند خون را اندازه می گیرند و بعد از یافتن دلیل ، درمان را برای آن اعمال خواهند کرد.

کمک های اولیه برای درمان

  • باید به دنبال واکنش بیمار باشید و سریعا با پزشک تماس بگیرید.
  • با فشار دادن روی وسط قفسه سینه به مدت 30 ثانیه و همزمان نفس مصنوعی دادن از طریق بینی یا دهان سعی کنید که او را ریکاوری کنید.
  • در این حالت هیچ خوردنی یا نوشیدنی به او ندهید.
  • اگر فرد به طور ناگهانی غش کرد ، مراقب باشید تا صورتش به زمین نخورد.
  • بیمار را طوری بخوابانید که به کمر روی زمین دراز بکشد و سرش پایین تر از قلب قرار بگیرد و پاهای او را با زاویه 30 درجه بالا بدهید.

از حال رفتن ناگهانی - مرد با پیراهن سفید

آیا می توان از این اتفاق پیشگیری کرد ؟

بسته به علت از حال رفتن در این قسمت مثال هایی را برای شما آورده ایم :

فردی که به خاطر ترس شدید ، سردرد شدید و یا بی قراری بخاطر مشکلی در بدن غش کرده باشد ، باید سریع او را به پزشک نشان دهید . البته اگر قبل از غش کردن علائمی از خود نشان دهد ، می توان از آن جلوگیری کرد.

افرادی که بعد از نشستن های طولانی با بلند شدن احساس می کنند که حالت سرگیجه و یا از دست دادن هوشیاری دارند ، باید چند ثانیه قبل از تغییر پوزیشن به خودشان فرصت دهند.

بسیاری از موارد نیز به دلیل کم خونی یا کم ابی بدن اتفاق می افتد و توصیه ما این است که حتماً به آهستگی از رختخواب بلند شوید و هنگام بلند شدن هرگز به گردن خود حرکات شدید و سخت وارد نکنید و همچنین سعی کنید که محیط را یک محیط بیش از حد گرم و مرطوب نگه ندارید.

گاهی اوقات، هیچ کاری نمی توانید بکنید تا از غش کردن جلوگیری کنید، اما اگر احساس کردید که در حال وقوع است، مواردی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. اگر احساس می کنید ناگهان داغ شده اید شده یا حالت تهوع دارید، یا عرق سرد به بدنتان سرازیر شده است، بلند نشوید و بدن خود را در حالت آرامش قرار دهید. دراز بکشید تا این شرایط رفع شود. اگر در عرض چند دقیقه از بین نرفت یا درد قفسه سینه یا تنگی نفس را تجربه کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

از حال رفتن ناگهانی - پیرزن

آیا این از حال رفتن ها جدی هستند و می تواند نشانه یک مشکل در بدن فرد باشند ؟

از حال رفتن زمانی اتفاق می افتد که مغز شما خون کافی را دریافت نکند و به طور موقت هوشیاری خود را کاهش دهد . در بسیاری از موارد از حال رفتن دلیلی برای نگرانی ندارد اما در بعضی از افراد به طور مشخص مخصوصا آنهایی که سابقه ابتلا به مشکلات قلبی یا آنهایی که سابقه از حال رفتن هنگام ورزش کردن را دارند، ممکن است که نشان دهنده یک وضعیت بیماری جدی در آنها باشد.

در چنین مواردی باید هر چه سریع تر این افراد را به پزشک نشان داد . یکی از اصلی ترین دلایل غش کردن، واکنش به مشکلات روحی روانی است . به طور مثال هیجان بیش از حد شدید ، ترس یا اضطراب بالا می تواند باعث از حال رفتن فرد شود که به این وضعیت، سنکوپ نیز می گویند.

سنکوپ زمانی اتفاق می افتد که بخشی از سیستم عصبی که ضربان قلب و فشار خون را کنترل می کند، با مسائل عاطفی واکنش شدیدی نشان می دهد . در این شرایط ضربان قلب کند می گردد و رگ های خونی گشاد می شوند و در نتیجه فشار خون تا حد زیادی افت می کند . زمانی که این اتفاق رخ می دهد، بدن نمی تواند خون را به اندازه نیاز به مغز برساند و از هوشیاری شما کاسته خواهد شد.

این نوع از حال رفتن به درمان نیاز ندارد زیرا این حالت احتمالاً زمانی است که شما مدت زمان طولانی ایستاده اید و در نتیجه ،علت آن رفتار های شما می باشد و ربطی به مشکلات درونی ندارد.

همانگونه که گفتیم یکی از انواع از حال رفتن ها زمانی اتفاق می افتد که فرد به طور ناگهانی تغییر پوزیشن می دهد . مثل زمانی که خوابیده اید و ناگهان می ایستید که معمولاً با سرگیجه ، سبک شدن سر و کاهش هوشیاری همراه است ، به این وضعیت هایپوتنشن می گویند که معمولاً مشکل جدی نیست و اغلب به خاطر کم آبی و بیش از حد داغ بودن بدن است.

از حال رفتن ناگهانی - پزشک

اگر احساس کردید که در صورت تغییر جهت آرام و آهسته هم با این مشکل روبرو می شوید و هیچگاه رفع نمی گردد، باید به پزشک مراجعه کنید . گاهی اوقات این مشکل می تواند عوارض جانبی یک دارو مثل داروهای مربوط به اختلال سیستم عصبی باشد . معمولاً از حال رفتن ترس زیادی را برای افراد ایجاد می کند؛ مخصوصا اگر فرد سابقه حمله قلبی ، جراحی قلب یا بیماری های قلبی را داشته باشد.

از حال رفتن می تواند نشان دهنده مشکل به وجود آمده در قلب باشد که برای درمان آن باید به متخصص مراجعه شود.

همچنین از حال رفتن می تواند بدون هیچ دلیلی هنگام انجام دادن هر فعالیت فیزیکی یا ورزش اتفاق بیفتد . مشخصاً از حال رفتن ناگهانی و بدون علائم هشدار دهنده اولیه مثل سبک شدن سر، سرگیجه و حالت تهوع قبل از آن ، باید به متخصص نشان داده شود . اگرچه این اتفاق بسیار نادر است اما افراد جوان بدون سابقه بیماری های قلبی نیز ممکن است این مورد را تجربه کنند که باید آن را به پزشک گزارش دهند.

در نهایت اگر به طور موقت بر اثر افتادن یا دیگر انواع تصادفات روزانه ، هوشیاری شما کاهش پیدا کرد، بهتر است که خودتان را به متخصص نشان دهید تا از خطرات بعدی جلوگیری کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید