خانه تکانی سریع شاید به نظر چبز عجیب و غیر ممکنی بیاید اما با چند تکنیک و ترفند ساده می توان این کار را انجام داد.با پارس مگ همراه باشید تا با تکنیک های خانه تکانی سریع آشنا شوید.

خانه تکانی سریع - اسپری

برای خانه تکانی فوری قبل از هر کاری برنامه‌ریزی کنید

اولین و مهم‌ترین کاری که باید قبل از شروع خانه تکانی سریع و راحت عید انجام دهید، تهیه لیست کارهای خانه تکانی عید نوروز است. برای این کار بهتر است یک کاغذ و خودکار بردارید و لیست همه کارهایتان را بنویسد. برای این کار باید از اتاق‌ها شروع کنید. مثلاً بنویسید اتاق خواب چه کارهایی دارد و کدام بخش‌های آن نیاز به تمیز کردن دارند.

همه جزئیات مثل تمیز کردن کمدها، شیشه‌ها و جاروکشی و حتی تمیز کردن لوستر اتاق را نیز بنویسید. سپس به سراغ اتاق بعدی بروید. به همین ترتیب پیش بروید و لیست کارهای خانه تکانی را روی کاغذ پیاده کنید. این روش یکی از بهترین ترفندهای خانه تکانی سریع است که به شما کمک می‌کند بهتر امور مربوط به خانه تکانی سریع السیر را مدیریت کنید.

سعی کنید در این لیست مشخص کنید که کدام کارهای مربوط به خانه تکانی عید باید توسط کدام فرد انجام شود. بهتر است برای برخی از کارها از همسر و فرزندانتان نیز کمک بگیرید و کارها را از همان ابتدا درست تقسیم کنید.

لیست کارهای هر فرد را که مربوط به هر بخش از خانه است تهیه کنید و به او بدهید و زمان انجام کار را نیز مشخص کنید. در انتهای لیست بنویسید برای این تمیز کاری‌ها به چه تجهیزات و تمیز کننده‌هایی نیاز دارید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : تمیز کردن کاور مبل با چند روش ساده در خانه

خانه تکانی سریع - زن

لوازم مورد نیاز خانه تکانی را تهیه کنید

برای یک خانه تکانی فوری و سریع احتمالاً برای شروع بعد از تهیه لیست کارهای خانه تکانی عید، به لوازم متعددی برای شروع این کار نیاز دارید. لیست لوازم و تجهیزات مورد نیازتان برای خانه تکانی را بردارید و یک بار به خرید بروید. پودر لباسشویی، سفید کننده، جرم گیر، جارو، برس، تی، شیشه پاک کن، تمیز کننده چند منظوره و هر چیزی را که احتیاج دارید قبل از شروع به کار تهیه کنید.

این کار از ترفندهای خانه تکانی فوری است که موجب می‌شود کارهایتان سریع‌تر پیش برود.

۳ عدد کارتن برای لوازم اهدایی، تعمیری و دور ریختنی‌ها تهیه کنید

برای اینکه کارهای خانه تکانی سریع‌تر پیش برود قبل از شروع این کار باید ۳ کارتن نسبتاً بزرگ تهیه کنید. روی یک کارتن بنویسید «اهدایی»، یکی «تعمیری» و دیگری «دور ریختنی». سپس تا انتهای روز خانه‌تکانی این سه کارتن را همراه خود داشته باشید.

احتمالاً در حین تمیز کردن خانه به لوازم زیادی برمی‌خورید که سالم هستند اما سال‌ها است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و دیگر برایتان کاربری ندارد. کتاب، لباس، لوازم منزل و هر چیزی که فکر می‌کنید دیگر به آن نیاز ندارید را در کارتن اهدایی‌ها قرار دهید و به فردی که نیاز دارد تقدیم کنید.

حتما بخوانید  8 روش برق انداختن سنگ توالت ایرانی و فرنگی و از بین بردن زردی آن

اگر در حین تمیز کردن خانه به لوازمی برخورد کردید که نیاز به تعمیر و یا ایجاد تغییراتی دارند، آن‌ها را در کارتن تعمیری‌ها بگذارید. در نهایت اگر بین وسایلتان چیزهایی پیدا کردید که دیگر کهنه و قدیمی هستند و هیچ کاربردی ندارند، بهتر است هر چه سریع‌تر آن‌ها را در کارتن دور ریختنی‌ها بریزید تا بیشتر از این فضای خانه را اشغال نکنند.

خانه تکانی سریع - کارتن

برای خانه تکانی عید از اتاق خواب‌ها شروع کنید

بهتر است خانه تکانی سریع و فوری خانه را از اتاق خواب ها شروع کنید و بعد از اینکه یک اتاق تمام شد، به سراغ بخش‌های دیگر بروید.

*برای شروع تمیز کردن اتاق خواب به سراغ کمدها بروید. از آنجایی که عید در راه است و زمستان تمام شده، بهتر است کمی تغییرات در کمد لباس‌هایتان ایجاد کنید. برای این کار لباس‌های کمدها را بیرون بریزید. لباس‌های زمستانی را جدا کنید و آن‌ها را در یک باکس جداگانه قرار دهید. سپس لباس‌های بهار و تابستان را جایگزین آن کنید.

*بعد از تمیز شدن کمدهای لباس کمد لوازم آرایش و کتابخانه اتاق را تمیز کنید.

*سپس روتختی اتاق خوابتان را عوض کنید و همه سطوح را دستمال کشی کنید. تمیز کردن لوستر و آینه‌ها را فراموش نکنید.

*پرده‌ها را جدا کنید و بشویید.

*شیشه پنجره را با استفاده از یک پارچه تمیز و شیشه پاک کن پاک کنید. 

*در انتها اتاق را جارو برقی بزنید و کف را تی بکشید.

*این روند را برای همه اتاق‌های خانه انجام دهید و از هر فرد بخواهید بیشترین بخش تمیز کردن اتاق خوابش را خودش بر عهده بگیرد این کار از تکنیک‌های خانه تکانی سریع است.

بعد از اتاق خواب سالن پذیرایی را تمیز کنید

در پروسه تمیز کاری عید تمیز کردن پذیرایی و نشیمن معمولاً از همه بخش‌ها حساس‌تر است و نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد. از مهم‌ترین نکات خانه تکانی سریع عید این است که تمیز کردن سالن پذیرایی را در چند روز به صورت آهسته‌تر انجام دهید.

*برای شروع نگاهی به فرش‌ها بیندازید. اگر فرش‌هایتان کثیف شده با استفاده از شامپو فرش دستی به آن‌ها بکشید.

*پرده‌های پذیرایی را در صورت نیاز جدا کنید و با اصول صحیح شستن پرده بشویید.

*شیشه‌ها را تمیز کنید.

*همه سطوح را گردگیری کنید.

*مبل‌ها و همه لوازم را کنار بکشید و کفپوش‌ها و سرامیک‌ها را جارو و تی بزنید.

*بعد از تمیز شدن زمین همه سطوح را بار دیگر با استفاده از یک ماده تمیز کننده سطوح پاک کنید. 

*یک پارچه زیر لوستر پهن کنید و آن را به خوبی تمیز کنید.

*در مرحله آخر همه لوازم را سر جای خود قرار دهید و از تماشای پذیرایی تمیز و مرتبتان لذت ببرید.

خانه تکانی سریع - مرد

در خانه تکانی سریع حتما آشپزخانه را تمیز کنید

یکی از نکات و کارهای مهم خانه تکانی و تمیزکاری عید این است که در این تمیز کاری همه چیز را به صورتی عمیق‌تر از همیشه تمیز نمایید.

*به عنوان راهنمای خانه تکانی و مرتب کردن آشپزخانه باید بدانید که ابتدا به سراغ تمیز کردن کابینت‌ آشپزخانه بروید. همه لوازم را از داخل کابینت‌ها خارج کنید و بعد از پاک کردن داخل هر قفسه، همه چیز را به صورت مرتب در آن قرار دهید. دقت کنید که هر چیز را در جای مناسب خود بگذارید و لوازم دورریختنی را جدا کنید

*سپس سطح روی کابینت‌ها، لوازم برقی و تجهیزات آشپزخانه را با کمک یک پارچه میکروفیبر و تمیز کننده مناسب پاک کنید.

*گاز و هود آشپزخانه را تمیز کنید و تمیز کردن شیرآلات و سینک را فراموش نکنید.

*در انتها کف آشپزخانه را جارو و تی بکشید.

در برنامه‌ریزی برای خانه تکانی عید تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام را فراموش نکنید

بهتر است تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام را به روزهای آخر خانه تکانی عید موکول کنید.

*برای این کار کف و دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام را با استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده تمیز کنید.

*شیرآلات و روشویی را تمیز کنید و برق بیندازید.

*یک خوشبو کننده مناسب برای دستشویی تهیه کنید. 

خانه تکانی سریع - دستشویی

آخر هفته‌ها زمان بیشتری را به تمیزکاری منزل اختصاص دهید

مهم‌ترین فرمول خانه تکانی سریع این است که روزهایی که سر کار نیستید و زمان بیشتری دارید، بیشتر به امور خانه رسیدگی کنید. آخر هفته که هم شما و همسرتان در خانه هستید، نگاهی به لیست کارهای خانه تکانی بیندازید و سپس با برنامه‌ریزی کارها را تقسیم کنید و شروع به کار کنید.

فراموش نکنید که برای خانه تکانی سریع دقیقه نودی قبل از عید داشتن چند روز وقت اضافی کافی است و می‌توانید در مدت زمانی کوتاه خانه‌تان را به بهترین شکل ممکن مرتب کنید.

از نیروهای کمکی استفاده کنید

به جای این که دائم فکر کنید خانه تکانی را از کجا شروع کنیم و نگران خانه تکانی در دو روز باشید، می‌توانید برخی از کارها را به نیروهای کمکی واگذار کنید. برای این که کارهای خانه سریع‌تر پیش برود از شرکت‌های خدماتی کمک بگیرید.

یک نیروی خدماتی می‌تواند شستن حمام و دستشویی و تمیز کردن شیشه‌ها را در یک روز انجام دهد. اگر فرش‌هایتان نیاز به شستشو دارد، می‌توانید از قالیشویی درخواست کمک کنید تا فرش‌ها را داخل منزل تمیز کند که دیگر نگران تحویل آن‌ها نباشید.

مطمئن باشید با این روش همه کارهای شما در عرض ۱ تا ۲ روز تمام می‌شود و خودتان می‌توانید تنها روی تمیز کردن کمد لباس‌ها و جزئیات خانه وقت صرف کنید.

خانه تکانی سریع - طی

مهم‌ترین ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

 • به عنوان آموزش خانه تکانی سریع و اصولی باید بدانید که نباید یک باره و بدون برنامه ریزی شروع به خانه تکانی کنید. بهتر است حداقل برای هر بخش از خانه ۱ تا ۳ روز را در نظر بگیرید.
 • برای تموم شدن سریع خونه تکانی سعی کنید از سایر اعضای خانواده نیز کمک بگیرید و به هر فرد یک مسئولیت مشخص بدهید.
 • به عنوان آموزش خانه تکانی فوری عید می‌توانید تنها آخر هفته‌ها را به این کار اختصاص دهید و هر زمان که کار خاصی ندارید، شروع به تمیزکاری کنید.
 • در تمیز کاری عید حتما لوازم اضافی را که دیگر استفاده نمی‌کنید، در یک پلاستیک یا باکس جداگانه قرار دهید و با این کار کمدها و ظاهر خانه‌تان را خلوت‌تر و زیباتر کنید.
 • برای خانه تکانی سریع لوازمی که نیاز به تعمیر دارند را جدا کنید و سر فرصت به آن‌ها رسیدگی کنید.
 • به عنوان فرمول خانه تکانی سریع بهتر است بدانید که اواسط بهمن تا اوایل اسفند زمان مناسبی برای این کار است. درواقع بهترین زمان برای خانه تکانی عید زمانی است که شما زمان کافی برای رسیدگی به همه بخش‌های خانه و تمیزکاری را داشته باشید.
 • برای خانه تکانی سریع تنها در ۲۰ دقیقه بهتر است بیشتر روی ظاهر کلی خانه تمرکز کنید و از پرداختن به جزئیات بپرهیزید.

فرشتان را به قالیشویی بسپارید:

قبل از انجام هر کاری اگر می خواهید فرش، موکت، پرده و… را بشویید و یا به قالیشویی، خشکشویی و… بسپارید، این کار را انجام دهید تا هنگام تمام شدن کارهایتان آنها را تحویل بگیرید.

خانه تکانی سریع - فرش

هر قسمت را جداگانه انجام دهید:

همه خانه را با هم به هم نریزید بلکه تقسیم بندی کنید یعنی ابتدا اتاق خواب را تمیز کنید سپس آشپزخانه و بعد پذیرایی و در آخر سرویس بهداشتی و حمام را تمیز کنید.

اتاق خوابتان را اینگونه تمیز کنید:

 1. اگر روتختی و روبالشتی هایتان نیاز به شستشو دارند، آنها را بشویید.
 2. پرده ی اتاق خواب را برای شستن قبل از شروع گردگیری سقف و دیوارها جدا کنیدو با صابون رختشویی بشویید.
 3. همۀ لباس های کثیف درون اتاق را جمع کنید و در سبد بزرگ بگذارید.
 4. تمام آشغال هایی که به چشم می آیند را از اطراف جمع کنید.
 5. اگر لباس تمیز نیز در اتاقتان وجود دارد آنها را تا کنید و به خارج از اتاق خواب ببرید تا در زمان لازم جای خود قرار دهید.
 6. درب کمد ها را ببندید و با یک طی تمیز با سری نرم سقف و دیوارها را از گردوخاک تمیز کنید.
 7. کف زمین را جارو بزنید.
 8. پنجره اتاق خوابتان را با یک دستمال خیس تمیز کنید و سپس به سراغ تمیز کردن شیشه ها بروید.
 9. کمدهایتان را مرتب کنید و لباس هایی را که کهنه هستند را دور بیاندازید و برخی لباس های نو که نمی پوشید، به موسسه ی خیریه بدهید.
 10. کمد لباس و اسباب بازی بچه ها را مرتب کنید. با کمک کودکتان اسباب بازی های به درد نخور را جدا کرده و دور بریزید.
 11. میز کار خودتان یا همسرتان و میز تحریرو کمد کتاب های کودکتان را تمیز کنید.
 12. میز توالت و لوازم آرایشتان را مرتب کنید و وسایل آرایش تاریخ گذشته را دور بریزید.
 13. تخت خواب و زیر آن را تمیز کنید.
 14. تمام وسایل اتاق خوابتان را پاک کنید تا اثری از گرد و خاک و لکه بر روی آنها نماند.
 15. دوباره کف اتاق را تمیز جارو کنید و طی بکشید.
 16. پرده را نصب کنید و روبالشتی ها و روتختی تمیزتان را پس از اتو زدن سر جای خودشان برگردانید.

خانه تکانی سریع - بچه

آشپزخانه تان را اینگونه تمیز کنید:

 1. گرد و خاک را از سقف آشپزخانه تمیز کنید.
 2. یک پلاستیک زباله بردارید و به هر بخش از آشپزخانه که می رسید اضافه ها و دور ریختنی ها را در آن بریزید و در جای دیگر قرار ندهید.
 3. به طبقات یخچال سازمان بدهید و مواد غذایی بی مصرف و تاریخ گذشته را دور بریزید.
 4. محتویات یخچال را بیرون بگذارید و طبقات یخچال با را بشویید و سپس وسایل داخل یخچال را تمیز کرده و با نظم بچینید.
 5. فریزر را با یک دستمال تمیز کنید و به مواد غذایی داخل فریز نظم دهید .
 6. ظروف داخل کابینت که نیاز به شستشو دارند را بشویید و بعد از شستشو سر جای خود بچینید.
 7. بسته های مقوایی و پلاستیکی مواد غذایی را دور بیاندازید. آن ها زیبا نیستند و فضایی اضافه اشغال می کنند، غذا را تازه و سالم نگه نمی دارند. در عوض از بطری های شیشه ای برای نگه داری مواد غذایی خشک استفاده کنید.
 8. شیشه های خالی حبوبات را شسته و پر کنید.
 9. کابینت و کشو نگهداری از داروهایتان را به دقت خانه تکانی کنید.
 10. روی کابینت را با مواد شوینده مناسب تمیز کنید.
 11. قسمت فر اجاقتان را با مواد طبیعی مانند جوش شیرین و سرکه تمیز کنید.
 12. برای تمیز کردن صفحه ی اجاق گازتان بهتر است از اسپری های چند منظوره استفاده کنید.
 13. برای تمیز کردن سرامیک ها از مواد شوینده استفاده کنید.
 14. سینک ظرف شویی را با مخلوطی از مقادیر مساوی نمک پودر و جوش شیرین تمیز و براق کنید.
 15. برای تمیز کردن و باز کردن لوله ظرف شویی مقداری جوش شیرین و نمک را به نسبت مساوی مخلوط کنید و در سوراخ سینک بریزید و بلافاصله مقداری سرکه به این مخلوط اضافه کنید و در حد امکان راه آب را برای مدت کوتاهی ببندید. پس از مدتی، کار را با ریختن یک کتری آب جوش به اتمام برسانید.

خانه تکانی سریع - تمیزی

پذیرایتان را اینگونه تمیز کنید:

 1. با یک چوب گردگیری سقف و دیوارها را گردگیری کنید. لکه ها و خاک کاغذ دیواری را از پایین به بالا تمیز و خشک کنید.
 2. خاک کف خانه را جارو بزنید.
 3. لوستر و لامپ ها را تمیز کنید. اگر می خواهید لوستر را بدون جدا کردن قطعات تمیز کنید، با دستمال نم دار و یا با فشار بخار دستگاه بخار شوی لوستر را برق بیاندازید.
 4. لوازم برقی مانند تلویزیون و… را با استفاده از یک دستمال نم دار پنبه ای تمیز نمایید.
 5. همه وسایل درون پذیرایی مانند آینه ی دیواری، ساعت، تهویه ها، پنکه های سقفی، تابلوها خرده ریزها، کلید و پریزها، دکوری ها و آباژورهای پذیرایی و درب پذیرایی را تمیز کنید.
 6. مبلمان را تمیز کنید، درون درزها و چاک ها را تمیز کرده و کوسن ها و بالشت ها را در فضای باز بتکانید و رویه آن ها را با جارو نظافت و گردگیری کرده و در انتها پایه های مبل را جابجا کرده و زیر مبل ها و کف آن را جارو بزنید. مبلمان را می توانید با استفاده از بخار شوی و یا یک اسفنج و یک سطل محلول آب و شامپو فرش تمیز کنید.
 7. میز های وسط و عسلی ها را تمیز کنید.
 8. چارچوب پنجره را با یک دستمال خیس تمیز کرده و شیشه ها را با سرکه و آب و دستمال پارچه ای بدون پرز تمیز کنید.
 9. پشت وسایل را تمیز کرده و کف خانه را طی بکشید.
 10. اگر فرشتان را از قالیشویی تحویل گرفته اید، آن را پهن کنید و پرده هایی را که شسته و خشک شده اند را نصب نمایید.

خانه تکانی سریع - دستکش

سرویس بهداشتی و حمام را اینگونه تمیز کنید:

 1. اگر برای جدا کردن حمام از قسمت رختکن از پرده استفاده کرده اید، این پرده را بشویید.
 2. فن را روشن کنید یا پنجره ی حمام را باز بگذارید و سپس به نظافت با مواد شوینده مشغول شوید.
 3. شیرآلات را خیس کنید و دستمال پارچه ای را به سرکه آغشته نمایید و آن را بر روی تمامی بخش های شیرآلات قرار داده و پس یک ساعت آن را با اسفنج نمدار تمیز کنید.
 4. سردوش حمام را رسوب زدایی کنید. برای رسوب زدایی سردوش حمام سرکه را داخل کیسه ی پلاستیکی بریزید و کیسه را دور سردوش حمام ببندید.
 5. سرامیک کف و بدنه را با استفاده از تمیزکننده های مخصوص تمیز کنید.
 6. سینک روشویی و سنگ توالت را تمیز کنید:برای تمیز کردن توالت کمی بوراکس در کاسه توالت بریزید و بگذارید شب تا صبح بماند و سپس بشویید.
 7. کف وان و بدنه آن را با دقت بسابید.
 8. سینک و کابینت را تمیز کنید.
 9. اگر از برس های بزرگ و کوچک برای تمیز کردن سرویس استفاده کرده اید، برس را به مدت ده دقیقه در ترکیب مایع ضدعفونی و آب داغ قرار دهید و آن را بشویید.
 10. قفسه ها و چوب رختی و همه وسایل که در حمام قرار دارند، بشویید.
 11. دیوارها و شیرآلات را با یک دستمال یا حوله خشک کنید.

خانه تکانی سریع - سطل

ترفندهایی برای راحت تر شدن خانه تکانی در دقایق آخر

 1. برای تمیز کردن لکه های فرش، مقداری ماست را روی لکه های تازه روی فرش بریزید و با یک قاشق ماست جمع کنید. سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.
 2. برای تمیز کردن لبه های قالی از مخلوط آب و پودر لباسشویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید.
 3. برای تمیز کردن فرش اگر شامپو فرش ندارید، یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و دو قاشق چایخوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید و خوب به هم بزنید تا کف کند. کف را با یک تور که زیاد آب جذب نمی کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله ای خشک کنید.
 4. برای تمیز کردن اجاق گاز مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها بمالید و بگذارید تا چند ساعت بماند و سپس با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم و صابون، لکه ها را پاک کنید.
 5. برای تمیز و شفاف شدن اجاق گاز با پنبه آغشته به آمونیاک همه قسمت های داخل و سطح روی اجاق را مرطوب کنید و شب تا صبح اجازه دهید بماند. سپس صبح تمام قسمت ها را با پارچه تمیز آغشته به نمک و آمونیاک پاک کنید.
 6. برای تمیز نمودن سینک ظرفشویی از جنس استیل پارچه ای را به سرکه سفید آغشته کنید و بر سطح ظرفشویی بکشید.
 7. برای درخشان شدن و ضد عفونی سینک نمک خشک را روی سطح آن بپاشید و پس از نیم ساعت بشویید.
 8. محلول پودر ماشین لباسشویی برای تمیز کردن سینک های آلومینیومی و چینی مناسب است. بعد از آبکشی سینک آن را با روزنامه مچاله شده برق بیاندازید.
 9. برای نظافت اکثر قسمت ها و سطوح از سرکه کمک بگیرید. اسید استیک موجود در سرکه به طور موثر می تواند چربی ها و جرم های انواع سطوح را برطرف سازد و دیگر لازم نیست برای این کار از انواع مواد شوینده شیمیایی و سمی استفاده نمایید.
 10. برای تمیز نمودن پنجره و زدودن گرد و غبار از روی سطح پنجره محلول سرکه خانگی را روی شیشه پنجره اسپری کنید و بگذارید چند لحظه روی شیشه بماند و سپس با روزنامه مچاله شده آغشته به سرکه شیشه را تمیز کنید.
 11. برای نظافت و ضد عفونی کردن کانتر و سطوح داخل آشپزخانه می توانید از سرکه استفاده کنید.
 12. برای نظافت و براق کردن سطوح براق و صیقلی کف از سرکه استفاده نمایید.
 13. برای تمیز کردن قهوه ساز از سرکه استفاده نمایید زیرا براحتی لکه قهوه و چای را در خود حل و از بین می برد.
 14. برای درخشش و جلوه اولیه مس و نظافت سطوح مسی ازسرکه استفاده نمایید.
 15. برای نظافت پاسیو و تمیزی و ضد عفونی شدن فضای پاسیو ازسرکه استفاده نمایید.
 16. روزنامه را به سرکه آغشته نمایید و با آن آینه را تمیز کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید