برای سفر های خارجی هوایی لازم است ابتدا وسایل ممنوعه در پرواز خارجی را بشناسید تا از بروز دردسر جلوگیری کنید. در این مقاله از سفر پارس مگ وسایل مجاز و غیر مجاز و میزان بار مجاز برای سفرهای هوایی را به شما خواهیم گفت.

فهرست محتوا پنهان

وسایل مجاز داخل کابین هواپیما

سفر هوایی - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

در ابتدا می خواهیم در مورد وسایل مجاز داخل هواپیما صحبت کنیم:

خوراکی و مایعات

 • در مورد خوراکی‌ها و مایعات ممنوعیتی در کابین هواپیما وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید خوراکی هایی نظیر کلوچه، کیک، بیسکوییت، ساندویچ و از این دست خوراکی‌ها داخل ساک دستی خود به داخل کابین هواپیما ببرید. اما اگر خوراکی شما به شکل مایع یا ژله باشد، ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند و باید یک سری قوانین خاص را در مورد آن ها رعایت کنید.
 • بر اساس قوانین هواپیمایی، حجم اقلامی که به شکل مایع هستند، نباید بیش از ۱۰۰ میلی لیتر (نیم لیوان) باشد. این اقلام شامل مواردی مانند شیر خشک، شیر مادر، مربا، ژله، سس، روغن، سرکه، تمام دارو‌های مایع از قبیل قطره چشم، قطره بینی یا سرم می باشد. اگر بیش از این میزان است باید به قسمت بار هواپیما بفرستید.
 • همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی همانند ریمل، شامپو، عطر و ادکلن نیز باید در ظروف کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر بسته بندی شوند.
  بنابراین باید این لوازم را در یک کیسه یک کیلوگرمی زیپ‌کیپ قرار دهید تا نشت نکنند. خوشبختانه این وسایل جز دسته ی وسایل غیر مجاز در بار هواپیما نیستند و می‌توانید این موارد را به قسمت بار هواپیما تحویل دهید. هیچ ممنوعیتی در قرار گرفتن این وسایل در بخش بار وجود نخواهد داشت.
  بنابراین اگر قصد دارید وسایل ذکر شده را همراه خود به سفر ببرید، حتما آنها را در چمدان های خود و در بخش بار قرار دهید تا دچار مشکل نشوید.
 •  وسایل برقی

در مورد وسایل برقی نیز ممنوعیت خاصی وجود ندارد. شما می‌‎توانید تمامی وسایل برقی از قبیل لپ تاپ، موزیک پلیر، تبلت، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، موبایل و هر نوع وسیله برقی را همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید.

بنابراین لوازم برقی جزء وسایل غیرمجاز در هواپیما محسوب نمی شوند. البته در هنگام پرواز بهتر است وسایلی همانند تلفن همراه و تبلت  را در حالت پرواز قرار دهید.

امواج بی‌سیم ممکن است روی عملکرد دستگاه‌های برقی هواپیما تاثیر داشته باشد.

لوازم شخصی در هواپیما - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

وسایل شخصی مانند لباس، شانه

لباس نیز جزو موارد غیر ممنوع به حساب می آید. شما می توانید در ساک دستی خود چندین دست لباس نیز قرار دهید. ورود لباس در کابین هواپیما جزء وسایل غیرمجاز در هواپیما به شمار نمی رود.

حمل وسایل شخصی که اگر تیز و برنده باشند، و یا به وسیله آن ها بتوان به کسی آسیب رساند، اجازه ورود به کابین هواپیما را نخواهند داشت. البته این در صورتی است که ابعاد آن غیرمعمول باشد و کاربردی چندگانه داشته باشد. مانند چاقوی سوئیسی.

وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

حالا وقت آن رسیده که به موارد غیرمجاز در هواپیما نگاهی بیاندازیم.

راهنمای جامع سفر به مشهد ؛ شهر سیاحت و زیارت

قبل از بستن چمدان هایتان باید حواس‌ خود را به خیلی چیزها جمع کنید. از وزن چمدان ها تا بار غیرمجاز هواپیما در کابین و قسمت بار آن. اگر بخواهید چمدانی به قسمت بار هواپیما تحویل ندهید نیز باید مواظب وسایل ساک دستی خود باشید.

زیرا لیست لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما بیشتر از قسمت بار می باشد. هر شرکت هواپیمایی، فهرستی از لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما دارد اما یک سری از وسایل هستند که در همه ایرلاین‌ها مشترک‌ می باشند. در زیر لیست آن وسایل که ممنوعه را می بینید.

حمل مایعات در قسمت بار هواپیما

حمل مایعاتی از جمله عطر یا ادکلنی، اگر کمتر از ۱۰۰ میل باشد می‌توانند همراه خود به کابین هواپیما ببرید. در غیر این صورت باید آن را داخل چمدان خود قرار داده و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

انواع باتری از وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

حمل اشیایی که درون آن ها باتری وجود دارد در کابین هواپیما غیر مجاز است. به عنوان مثال اگر وسایلی مانند مسواک برقی را در کیف خود حمل می کنید، اطمینان حاصل کنید که باتری آن را خارج کرده اید.

تنها به خاموش بودن وسایل اتکا نکنید چرا که گاهی با برخورد اشیا دیگر به این وسایل ممکن است روشن شوند و توجه نیروهای امنیتی فرودگاه را به خود جلب کنند. به همین دلیل باتری های مورد نیازتان را به صورت جداگانه درون کیف یا چمدان شخصی خود قرار دهید تا مشکلی در زمان پرواز برای شما به وجود نیاید.

لوازم ممنوعه در هواپیما - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

لوازم ورزشی از وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

لوازم ورزشی از جمله چوب بیسبال، چوب بیلیارد، باتوم اسکی، تیر و کمان، هاکی، چوب گلف و هر وسیله ورزشی دیگری که دارای چوب یا باتوم باشد، جز لوازم غیرمجاز در هواپیما هستند و باید قبل از شروع پرواز آن‌ها را به قسمت بار تحویل دهید.

قبل از تحویل بار، می توانید محافظ درستی برای آن ها در نظر بگیرید که از هرگونه آسیب احتمالی در زمان جابه‌جایی بار، در امان باشند.

برخی لوازم ورزشی غیرمجاز در کابین هواپیما:

 • چوب بیسبال
 • چوب بیلیارد
 • باتوم اسکی
 • تیر و کمان
 • هاکی
 • چوب گلف

وسایل برنده و تیز از وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

کلیه لوازم تیز و برنده مانند چاقو، قیچی یا کاتر را نمی‌توانید به داخل کابین ببرید.

شاید فکر کنید که این خیلی واضح است ولی ممکن است بسیاری از مسافران برای سوغاتی یا مصرف شخصی خریده و در آخرین مرحله فراموش کرده‌اند آن را داخل بار اصلی بگذارند.

همین امر باعث می شود تا این لوازم توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط شود. برخی از ایرلاین‌ها قیچی‌های کوچک لوازم آرایشی یا ناخن‌گیر را جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما اعلام کرده‌اند.

برای کاهش ریسک ضبط شدن قیچی آرایشی، در مسافرت از قیچی هایی که بخش انتهایی منحنی دارند و نوک تیز نیستند استفاده کنید.

ابزارآلات از وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

 • تمام ابزارآلات از جمله پیچ گوشتی ساده تا یک چکش یا دریل برقی تقریبا جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند اما این وسایل را می توان جز وسایل مجاز در قسمت بار هواپیما قرار داد. این وسایل در هر شکل و اندازه باید به قسمت بار تحویل داده شوند و اجازه حمل به داخل کابین را نخواهند داشت.
 • اسباب‌بازی‌های کودکان نیز گاهی به شکل ابزار بوده و توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط خواهد شد. نیاز هست تا این وسایل را بسته‌بندی کرده و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

وسایل آتش زا از وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

هر مسافر می تواند یک فندک کوچک و یا یک جعبه کبریت کوچک همراه داشته باشد اما استفاده از آنها مثلا برای روشن کردن سیگار ممنوع می باشد. اما فندک هایی با مخزن بزرگ و فندک های اتمی اجازه ورود به داخل هواپیما را ندارند.

به طور کلی وسایل آتش‌زا جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند.

محصولات مصرفی مانند میوه و گوشت از وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

خوراکی هایی نظیر میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی امنیت مسافران را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اما بسیاری از ایرلاین‌ها این خوراکی‌ها را هم در فهرست اشیای ممنوعه در کابین هواپیما قرار داده‌اند.

حتی در بسیاری از مقاصد مانند کانادا و امریکا به هیچ عنوان اجازه ورود محصولات کشاورزی حتی تخم گیاه را هم نمی دهند. این قانون چنان سخت گیرانه است که در صورت عدم اظهار در گمرک ورودی، می تواند تا چندصد دلار جریمه برای شما به همراه داشته باشد.

جاهای دیدنی همدان که ارزش سفر کردن را دارد

لیست اشیا ممنوعه در هواپیما تحت هر شرایط

برخی از اشیای ممنوعه در کابین هواپیما، ممنوعیت‌شان آن قدر ساده است که شاید حتی نیازی به آوردن اسمشان در قوانین نباشد. مثل اسلحه، مواد محترقه و آتش‌زا، باتوم، کپسول گاز، مواد رادیو اکتیو، فشفشه، موادی که خود به خود آتش می‌گیرند و… همگی از این نوع اشیای ممنوعه هستند.
برای رفاه حال مسافران و حفظ امنیت پرواز، ورود برخی از وسایل تحت هر شرایطی به داخل هواپیما ممنوع است و شما به هیچ وجه نباید این وسایل را همراه خود داشته باشید.

وزن بار مجاز در هواپیما - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

 1. ترقه
 2. دینامیت
 3. ماده منفجره پلاستیکی یا غیر پلاستیکی
 4. باروت
 5. بمب
 6. مواد مشتعل
 7. کلر
 8. کیسه هوای اتومبیل
 9. ایربگ
 10. وسایل رادیواکتیو
 11. وسایل عفونی
 12. مواد آلی
 13. انواع سموم
 14. سموم

اشیای ممنوعه برای خروج از ایران

 • خروج فرش دست بافت تا متراژ ۲۰ متر مربع مجاز است؛ هرچند حمل آن‌ها به کشورهای عراق، عربستان و سوریه ممنوعیت دارد.
 • خروج زیورآلات شخصی از طلا، نقره تا پلاتین درمجموع حداکثر تا ۱۵۰ گرم مجاز است. ضمن اینکه امکان خروج سکه طلا از کشور وجود ندارد و ممنوع است.
 • ظروف و مصنوعات نقره (به‌جز زیورآلات) حداکثر تا سه کیلوگرم بلامانع است؛ البته به شرطی که آن‌ها جزو آثار تاریخی و فرهنگی نباشند.
 • همراه داشتن سگ و حیوانات خانگی فقط در صورتی مجاز است که در سبد مخصوص حیوانات حمل شود و علاوه بر اوراق شناسایی، از واحد قرنطینه فرودگاه مجوز گرفته باشید.
 • خروج هرگونه سلاح و مهمات فاقد مجوز، ممنوع است.
 • وسايل قمار، اسلحه سرد و گرم، مواد محترقه و منفجره، مواد مخدر، کتب خطی و چاپ سنگی، هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور يا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی، انواع سنگ‌های گران‌بها و قدیمی، اشیای عتیقه و کلیه کالاهای با ارزش میراث فرهنگی، نشريات، تصاوير، فيلم، عکس و هر کالای مغاير با شئونات مذهبی و ملی کشور و همین طور کالاهايی که منع شرعی و قانونی دارند، نباید جزو وسایل مسافران باشند.

اشیای ممنوعه برای ورود به ایران

 • مسافران ورودی می‌توانند در سال یک بار کالای نو به ارزش ۸۰ دلار به کشور وارد کنند؛ به شرطی که جنبه تجاری و ممنوعیت شرعی و قانونی نداشته باشد. این معافیت شامل کالاهای حجیم نظیر یخچال، کولر گازی، جاروبرقی، تلویزیون، لباسشویی و… نمی‌شود.
 • ورود زیورآلات طلا و نقره و پلاتین همراه مسافر از قبیل گردنبند، دستبند، گوشواره و… برای مصارف شخصی درمجموع حداکثر تا ۱۵۰ گرم مجاز است.
 • ورود حیوانات و پرندگان وحشی و… تنها در صورتی امکان‌پذیر است که از سازمان‌های مرتبط با کشور مبدا گواهی داشته باشید و گواهی بهداشت و تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست ایران را نیز بگیرید. ورود سگ و گربه به کشور طبق قانون ممنوع است.
 • ورود هرگونه پرنده‌ کنترلی از جمله پهپاد، کواد کوپترها و… مشمول اخذ مجوز است. همچنین افراد برای خروج این اقلام از کشور باید مراتب را به گمرک اعلام کنند.
 • ورود دارو و مکمل‌های غذایی نیازمند اخذ مجوز از وزارت بهداشت و… است.
 • هر مسافر مجاز به ورود یک باکس سیگار (۲۰۰ نخ) و ۲۵۰ گرم تنباکو است.

نباید های پرواز با هواپیما - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

مقدار بار مجاز در هواپیما

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران در سفرهای هوایی، اعم از داخلی یا خارجی، مقدار بار مجاز در هواپیما چقدر است؟.

توجه به قوانین حمل بار مجاز در کابین هواپیما اهمیت زیادی دارد و درصورت بی‌توجهی ممکن است مشکلاتی را در طول سفر برای‌تان ایجاد کند. میزان بار مجاز داخل کابین هواپیما به عوامل زیادی ازجمله شرکت هواپیمایی ، مسیر و کلاس پروازی بستگی دارد.

مقدار بار مجاز در هواپیما با توجه بر ایرلاین، نوع و مدت زمان پرواز، کلاس پروازی و داخلی و خارجی بودن آن متفاوت می باشد. میزان بار مجازی که هر مسافر می تواند به همراه داشته باشد در بلیط هواپیما و قسمت وزن بار (baggage weight) قید شده است.

مقدار بار مجاز داخل کابین هواپیما

مسافرین کابین فِرست کلاس و بیزنس کلاس اجازه‌ی حمل ۲ چمدان سایز کابین به اضافه یک کیف دستی کوچک را دارند.

چمدان‌ها نباید بیشتر از ۵۵ × ۳۸ × ۲۰ سانتی‌متر باشند و وزن چمدان ها و کیف ها هم نباید بیشتر از ۷ کیلوگرم باشد. این وزن تقریبا برای تمام پروازهای خارجی ثابت است.

مسافرین کابین‌های کلاس اکونومی اجازه‌ی حمل ۱ قطعه چمدان سایز کابین به اضافه یک کیف دستی کوچک را دارند.

ابعاد این چمدان نباید بیشتر از ۵۵ × ۳۸ × ۲۰ سانتی‌متر و وزن آن نباید بیشتر از ۷ کیلوگرم باشد. این وزن تقریبا برای تمام پروازهای خارجی ثابت است.

تالاب کیاکلایه لنگرود یکی از غنی‌ترین تالاب‌های گیلان

بعضی از شرکت های هواپیمایی ابعاد دیگری را ممکن است اعلام کنند. اما این ابعاد تقریبا سایز متداول است.

مقدار بار مجاز در سفرهای خارجی چقدر است؟

در سفرهای خارجی و داخلی قوانین بار مجاز هر ایرلاینی متفاوت با دیگری است. همچنین نوع کلاس پروازی (اکونومی، بیزینس و فرست کلاس) نقش مهمی در این تفاوت دارند.

بعضی از ایرلاین‌های اروپا یی بار مجاز کمتر از 30 کیلوگرم دارند. ایرلاین‌های ایرفرانس (Air France)، لوفتانزا (Lufthansa)، بریتیش ایرویز (British Airways)، آل ایتالیا (Alitalia)، آسترین (Austrian)، اوکراین ایر (Ukraine Air) و KLM Royal Dutch Airlines از این دسته‌اند.

بلیط اکونومی (Economy): بار مجاز 30 کیلوگرمی (فقط یک چمدان).
بلیط بیزینس (Business): بار مجاز 40 کیلوگرمی (تا دو چمدان).
بلیط فرست کلاس (First Class): بار مجاز 50 کیلوگرمی (تا دو چمدان).

این مقدار بار مجاز در پرواز به کشورهای قاره‌ی آمریکا تغییر می‌کند که به شرح زیر است:

بلیط اکونومی: دو چمدان 23 کیلوگرمی (جمعا 46 کیلوگرم).
بلیط‌های بیزینس و فرست کلاس: دو چمدان 32 کیلوگرمی (جمعا 64 کیلوگرم).

نرخ اضافه بار پروازهای خارجی

برخی از شرکت‌های هواپیمایی به ویژه در اروپا، و بعضی پروازهای داخلی مالزی و تایلند هزینه بار را از هزینه بلیط جدا می‌کنند. ‌یعنی شما با بلیطی که خریده‌اید می‌توانید میزان مشخصی از بار را همراه خود به کابین ببرید.

این بلیط‌ها برای سفرهای اقتصادی پیش بینی شده و اگر لازم باشد بار بیشتری در پرواز همراه داشته باشید، می‌توانید با پرداخت هزینه تا حداکثر حد مجاز بار همراه ببرید.

مسافرت هوایی - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

هزینه اضافه بار ترکیش ایرلاین

هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول سوال خیلی از کاربران ماست، چرا که استانبول علاوه بر جذابیت‌های تفریحی فراوان، یک امکان فوق‌العاده برای خرید ارزان است. هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول به ایرلاینی که از آن خرید می‌کنید، بستگی دارد.

ترکیش ایرلاین یکی از بهترین ایرلاین‌ها برای سفر به استانبول است. اضافه بار مجاز این ایرلاین برای کلاس‌های مختلف به شرح زیر است:پرواز تجاری یا بیزینس کلاس: حداکثر بار مجاز برای مسافرین ترکیش ایرلاین در پرواز تجاری 30 کیلوگرم است.

پرواز اکونومی: حداکثر بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایرلاین در پرواز اکونومی 20 کیلوگرم است.
برای اینکه هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول را بدانید، باید به سایت همان ایرلاینی که از ان بلیط خریدید، بروید و هزینه را ببیند.

بار مجاز برای معلولین و افراد ناتوان

مسافران ناتوان و معلولان نیز می‌توانند علاوه بر بار مجاز، یک صندلی چرخدار معمولی (بدون باطری) با هر وسیله‌ی دیگری که برای حرکت به آن نیاز دارند را حداکثر تا وزن 20 کیلوگرم همراه داشته باشند.

بار مجاز کودکان و نوزادان در پروازهای خارجی

مقدار بار مجاز رایگان برای کودکان زیر 2 سال (INF) در مسیرهای داخلی و خارجی 10 کیلوگرم به همراه یک کالسکه‌ی تاشو و برای کودکان بالای 2 سال 30 کیلوگرم است.

مسافرین تمام کلاس‌های پروازی که به‌ همراه نوزاد سفر می‌کنند می‌توانند یک قطعه چمدان که توسط فرودگاه چک و تحویل داده شده، برای نوزاد به داخل کابین هواپیما ببرند. از نظر اهمیت اندازه، ابعاد این کیف نباید بیشتر از ۵۵ × ۳۸ × ۲۰ سانتی‌متر باشد.

زمانی‌که مفهوم قطعه چمدان مدنظر باشد، وزن آن باید کمتر از ۲۳ کیلوگرم و زمانی‌که مفهوم وزن مد نظر است وزن کیف باید کمتر از ۱۰ کیلوگرم باشد.

به‌علاوه، مسافرینی که با نوزاد سفر می‌کنند و صندلی کودک ندارند، می‌توانند درصورت وجود داشتن فضای کافی در کابین، یک تخت‌خواب نوزاد یا یک کالسکه‌ی تاشو به داخل کابین هواپیما بیاورند. اگر فضای کافی در داخل کابین وجود نداشته باشد، این آیتم‌ها باید توسط فرودگاه چک شوند. البته درصورت چک شدن در برابر بار مجاز شما محاسبه نخواهند شد.

قوانین بار مجاز در ایرلاین ایران ایر

در پرواز با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) مقدار بار مجاز در کلاس پروازی اکونومی ۳۰ کیلوگرم و در کلاس پروازی بیزینس ۴۰ کیلوگرم است.

مسافران وفادار هما که دارنده ی کارت نقره ای هستند ۴۰ کیلوگرم و دارندگان کارت طلایی ۵۰ کیلوگرم بار می توانند به همراه داشته باشند.

وزن چمدان همراه داخل کابین در پرواز ایران ایر باید کمتر از ۵ کیلوگرم باشد.

ایران ایر برای مسافرانی که بلیط خود را از اروپا خریداری می کنند ۱۰ کیلوگرم بار اضافه ی رایگان در نظر می گیرد.

لازم به ذکر است حداکثر وزن هر چمدان نباید از ۲۳ کیلو بیشتر شود.

جاهای دیدنی نایروبی | صفر تا صد اطلاعات سفر به نایروبی کنیا

محل قرارگیری بار داخل کابین هواپیما

باری که همراه خود به داخل کابین می‌برید یا باید زیر صندلی هواپیما مقابل شما یا در یکی از قفسه‌های بالای سرتان قرار داده شود. هرگز بارِ همراه خود را پشتِ پاهای‌تان، در راهرو یا جلوی خروجی‌های اضطراری قرار ندهید.

فرودگاه - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

نکات مهم درباره بار مجاز داخل کابین هواپیما

ظرفیت نگه‌داری بارِ داخل کابین هواپیما محدود است در نتیجه:

اگر بارِ همراه شما در محدود‌ه‌ی مجاز قرار می‌گیرد، اما فضای کافی داخل کابین وجود ندارد، از شما درخواست می‌شود تا به‌صورت رایگان آن را در قسمت بار‌های چک‌شده قرار دهید. این فرایند زمان سوارشدن به هواپیما صورت می‌گیرد.

در این زمان به شما یک رسید دریافت بار (baggage claim) داده می‌شود تا بتوانید بدون پرداخت هزینه بار خود را از روی نوار دریافت بار در فرودگاه مقصد تحویل بگیرید. باید توجه داشته باشید که هرگونه‌ی وسیله‌ای که مناسب حمل در قسمت بار نیست باید از چمدان خارج شود. این وسایل شامل لپ‌تاپ، دوربین و … هستند.

هر آیتمی که وزن و ابعادی بیشتر از محدوده‌ی تعیین‌شده داشته باشد، باید در قسمت بار‌های چک‌شده به مقصد حمل شوند. به‌علاوه، هزینه‌ی بار برای شما منظور خواهد شد. در این مورد، یک رسیدِ دریافت بار به شما داده می‌شود تا چمدان خود را در فرودگاه مقصد تحویل بگیرید.

حمل بار در هواپیما یکی از چالش‌برانگیزترین اتفاقاتی ست که هر مسافری با آن روبه‌رو می شود، رعایت مواردی مانند وزن مجاز و اقلام مجاز برای بسیاری از مسافران گیج کننده است.

ممنوعیت‌های پلیس به هنگام خروج از کشور

 • به همراه داشتن هرگونه الکل، سرکه و ترشیجات.
 • خروج ارز از کشور، بیش از ۵۰۰۰ دلار ممنوع می‎باشد.
 • به همراه داشتن هرگونه مواد غیرفبل اشتعال ممنوع می‌باشد.
 • خروج هر نوع مواد مخدر، علاوه بر ممنوعیت پیگرد قانونی خواهد داشت.
 • خروج هرگونه مشروبات الکی به خارج از کشور، علاوه بر ممنوعیت، پیگرد قانونی دارد.
 • همراه داشتن هرگونه حیوان خانگی، نیازمندی مدارک لازم و. هماهنگی قبلی با ایرلاین مربوطه می‌باشد.
 • خروج هرگونه سکه طلا که جز پشتوانه ارزی کشور محسوب شود، ممنوع می‌باشد.
 • خروج خاویار بیشتر از ۲۵۰ گرم منوع می‌باشد.
 • خروج فرش دستباف بیش‌تر از ۲۴ متر برای هر مسافر ممنوع می‌باشد.

بایدها و نبایدهای دارویی ؛ وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

اکثر کشورهای دنیا قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای حمل مواد دارویی دارند. این قوانین تنها برای داروهای تخصصی نیست. بلکه برای حمل داروهای معمولی مانند کدئین نیز، نیاز به مجوز پزشک دارید.

چیدن وسایل در چمدان - وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

در بیشتر کشورها، حمل داروها منع قانونی دارد و در صورت مشاهده، ممکن است مسافر دستگیر و طبق قوانین کشور مجبور به پرداخت جریمه شود و یا در برخی از موارد به حبس محکوم شود.

تمامی داروهای آرام‌بخش، کدئین دار، قرص‌های سرماخوردگی، آنفولانزا، مرفین و دگزامفتامین در اکثر مواقع دارای ممنوعیت هستند و حمل آن‌ها مجازات‌های شدیدی را در پی دارد.

در مورد کپسول اکسیژن قانون نوشته شده ای وجود ندارد. برخی از شرکت های هواپیمایی ورود کپسول اکسیژن تا 5 کیلوگرم را مجاز می دانند.

آیا سگ، گربه، پرندگان و اسب ها جزء وسایل ممنوعه در پرواز خارجی محسوب می شوند؟

سگ‌های کوچک، گربه‌ها و پرندگان خانگی می‌توانند با هزینه یک طرفه که در هنگام تحویل گرفتن دریافت می‌شود، در کابین سفر کنند. آنها باید بتوانند در یک حامل حیوان خانگی کوچک و دارای تهویه مناسب که در زیر صندلی روبروی شما قرار می گیرد، قرار گیرند.

جالب است بدانید مقررات مربوط به حیوانات خدماتی در پروازها در ایالات متحده را اصلاح می کند، همه حیوانات به جز سگ ها را ممنوع می کند، و دیگر خطوط هوایی را مجبور نمی کند که حیوانات را همراهی کنند.

همراه داشتن حیوانات خانگی در پرواز بر اساس قوانین هر کشور متفاوت است. توجه داشته باشید حداقل سن حیواناتی که می توانید در پرواز همراه خود داشته باشید در اکثر کشورها 12 هفته اما برای آلمان، 15 هفته است.

 برخی از مهم ترین توصیه های امنیتی

1. همیشه چمدانتان را خودتان ببندید.

2. به هیچ وجه چمدان یا وسایل شخص غریبه را حمل نکنید یا به قسمت بار فرودگاه تحویل ندهید.

3. وسایل ارزشمند و قیمتی، دارو و… که برای شما دارای اهمیت است را در کیف همراه خود قرار دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید