همیشه شانه کردن مو را از انتهای آن آغاز کنید

شانه زدن موی فر - نکات مراقبت از موی فروقتی موهایتان را از پایین به بالا شانه کنید، به جای اینکه تمام گره‌های مو را از بالا به پایین ببرید، هر گره را جداگانه و به آرامی باز می‌کنید. به همین دلیل شانه به راحتی روی موهایتان پایین می‌آید.

ماسک مو فر با آووکادو

این میوه حاوی اسیدهای چرب است و همین ویژگی باعث می‌شود یکی از عوامل موثر در افزایش ضخامت مو باشد. میوه و روغن آووکادو، حاوی چربی‌های سالمی هستند که ضخامت تارهای مو را افزایش می‌دهند.

این ماسک مو فر حاوی قطعه‌هایی از آووکادو، شیر نارگیل و روغن آرگان است. فواید روغن آرگان برای حفظ زیبایی و سلامت مو باعث شده که از این روغن در انواع ماسک مو استفاده شود.

موهایتان را به طور مرتب کوتاه کنید تا موخوره نگیرد

گیسوان شما با موخوره ظاهر خوبی ندارند (ناگفته نماند که موخره مو را وز می‌کند). اگر می‌خواهید فر مو شما سالم و زیبا به نظر برسد، هر شش تا هشت هفته یک‌بار برای مرتب کردن موهای خود به آرایشگاه سر بزنید.

سرم مو را امتحان کنید

تافت زدن موی فر - نکات مراقبت از موی فربهترین سرم مو ، موهای فر شما را نرم می‌کند. علاوه بر این، با مصرف آن موهایتان منظم می‌شوند و به آسانی می‌توانید آن‌ها را تفکیک کنید. به این منظور، هر بار که می‌خواهید از سرم مو استفاده کنید، سه یا چهار پاف از آن را مصرف کنید. البته این میزان به قد و جنس موهای شما بستگی دارد. محصول را کف دستان خود بریزید و آن را به آرامی روی فرهای موهایتان بمالید.

از شانه‌های دندانه درشت (فاصله‌دار) استفاده کنید و هرگز گره موهای خود را با برس معمولی یا گرد باز نکنید

موهای فر در قسمت‌های به هم پیچیده یا گره خورده به شدت شکننده هستند. استفاده از یک برس نامناسب می‌تواند موجب گره خوردگی و وز شدن موها شود؛ هر فر مو، نقطه‌ای مستعد برای شکسته شدن موها است. استفاده از شانه‌ی دندانه‌ درشت، راهی مناسب و ملایم برای باز کردن گره موهای فر است. این شانه، بر خلاف برس، حالت طبیعی فرها را خراب نمی‌کند. البته، یادتان باشد شانه زدن را از پایین به بالا آغاز کنید. (به نکته ی شماره 1 رجوع کنید).

به انتهای ساقه‌ی موهایتان نرم کننده بمالید

نرم کننده مو فر - نکات مراقبت از موی فرزمانی که موهای شما خشک، وز یا کدر می شود، لازم نیست با محصولات خاصی آن را درمان کنید. بلکه، با نوک انگشتان خود، به قدر یک سکه‌ی کوچک از کرم یا روغن حالت دهنده را بردارید و به انتهای ساقه‌ی موهای خود بمالید، این‌کار رطوبت بیشتری به موهای شما می‌رساند.

برای داشتن فرهای باز و زیبا از «ترفند آناناس» استفاده کنید

مدل بستن مو فر - نکات مراقبت از موی فردر تکنیک آناناس باید شب‌ها پیش از خواب، موهای خود را خیلی شل در بالاترین نقطه سر خود جمع کنید. این ترفند، نظم حلقه‌های فر موهای شما را حفظ می‌کند. همچنین، کمک می‌کند تا گیسوان شما حجم و حالت طبیعی خود را حفظ کنند. جالب اینکه، به سادگی می‌توانید موهایتان را از مدل آناناسی خارج کنید.

استفاده از دیسپانسر را امتحان کنید؛ هم فرهایتان را یکنواخت تر می‌کند و هم فرهای بیشتری ایجاد می‌کند

اگر تا به حال از دیسپانسر سشوار استفاده نکرده‌اید، باید بگوییم فرصتی طلایی را از دست داده‌اید. دیسپانسر ابزار جانبی سشوار است که روی خروجی آن قرار می‌گیرد و برای حفظ فر مو استفاده می‌شود. این وسیله تا حد زیادی از وز شدن موهای فر (نسبت به زمانی که موها به طور طبیعی خشک می‌شوند) جلوگیری می‌کند. افزون بر این، با کمک دیسپانسر، فر موهای شما یکنواخت تر و حجیم تر می‌شود.

برای استفاده از دیسپانسر، ابتدا بعد از دوش گرفتن، آب اضافه موهایتان را بگیرید. اگر موهایتان خشک است، مقداری آب روی آن اسپری کنید یا بپاشید. سپس، از یک محافظ حرارتی ، روی موهای خود استفاده کنید.

در مرحله بعد، با کمک انگشتان خود، هر حلقه را به شکل مطلوب بچرخانید. سپس، تمام موهایتان را در دیسپانسر جمع کنید و آن را دور تا دور موهای خود بچرخانید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام فرها فرم زیبایی را که می خواهید، به خود بگیرند و خشک شوند.

فرها را با دستگاه فرکننده‌ی مو ( آیرون) تازه کنید

فر کردن مو - نکات مراقبت از موی فرممکن است فر کردن موهایی که خودشان فر هستند، احمقانه به‌ نظر برسد. اما وقتی موهایتان به هم ریخته و در هم است، این ترفند بهترین راه برای منظم کردن آن است. آیرونی را انتخاب کنید که تقریباً به اندازه قطر موهای شماست. اگر فکر می کنید فرهای موهایتان خیلی ریز است، برای باز شدن آن از آیرنی استفاده کنید که قطرش یک سایز بزرگتر است. اگر فر موهایتان خیلی ریز نیست، از آیرونی استفاده کنید که یک سایز کوچکتر است.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که موهای فر به طور طبیعی خشک‌تر از موهای صاف هستند و به همین دلیل تحمل بسیار کمتری در برابر حرارت دارند. تا جایی که می‌توانید بدون ابزارهای حرارتی و با حرکت دست به فرهای موهایتان حالت دهید.

حالت دادن عمیق‌تر به موهای فر، با روغن نارگیل

روغن نارگیل - نکات مراقبت از موی فرقبل از حمام، برای رطوبت موها به اندازه‌ی یک کف دست روغن نارگیل را بردارید و روی موهای خشکتان بمالید، این کار را تا جایی ادامه دهید که موهایتان کاملاً از چربی روغن نارگیل اشباع شوند. سپس، موهای خود را بپیچانید. در پایان، آنها را 30 تا 45 دقیقه با یک کلیپس یا گیره به صورت گوجه ای ببندید.

برای اینکه موهایتان بیشتر از این مرطوب شود، می‌توانید موهای روغنی خود را که با کلیپس بسته‌اید، تا چند دقیقه با حرارت ملایم گرم کنید تا روغن بهتر و بیشتر به داخل رشته‌های آن نفوذ کند. همچنین، می‌توانید از یک کلاه گرمایشی استفاده کنید که در مایکروفر قرار می‌گیرد و گرم می‌شود. کلاه را تا زمانی که سرد شود، روی موهای روغنی خود بپوشید.

روی بالش ساتن یا ابریشم بخوابید تا موهایتان وز نشوند

وز شدن مو تقصیر کسی نیست، این یک قسمت طبیعی از زندگی مو فرفری هاست. اما، اگر وز شدن مو در طول شب، به آشفتگی، گره خوردن و شکستن موها در صبح بینجامد، مشکل‌ساز می‌شود.

در اولین فرصت، روبالشی پنبه‌ای خود را با جنس ساتن یا ابریشم عوض کنید. شاید به نظرتان این کار خیلی خاص و غیر ضروری باشد، اما احتمال اینکه موهای فر و حالت‌دار شما روی سطح خشن روبالشی پنبه‌ای گیر کند و گره بخورد، بیشتر است. در حالی که، موهای شما روی الیاف ابریشم و ساتن سُر می خورد و کمتر به گره خوردگی دچار می شود. همچنین رطوبت کمتری را نیز از دست می‌دهد. پس، به ما اعتماد کنید؛ با روبالشی ساتن یا ابریشم، موهایی نرم تر و شفاف تر خواهید داشت که کمتر گره می خورند و صبح ها وز نمی شوند.

موهایتان را حتماً با شامپو بشویید

شستن موی فر - نکات مراقبت از موی فربسیاری از مو فرفری‌ها، گمان می‌کنند باید برای حفظ موهای خود از شامپوهای دو کاره استفاده کنند که هم شامپو دارند هم نرم کننده، یا اینکه موهای خود را فقط باید با نرم کننده بشویند. در واقع، این افراد فکر می‌کنند که شامپو زدن برای موهای فر خیلی مناسب نیست، زیرا بیشتر شامپوها حاوی سولفات‌هایی است که رطوبت طبیعی مو را از بین می‌برد و رطوبت برای وز نشدن فرها خیلی مهم است.

اما، حقیقت این است که برای داشتن موهای سالم و تمیز، باید به‌وسیله شامپو روزانه یا همان شامپو ملایم، پوست سرتان را سالم و پاکیزه نگه دارید. هنگامی که پوست سرتان تمیز نباشد، چربی و آلودگی‌ها روی ریشه‌های مو جمع می‌شوند. این مسئله، سلامت موهایتان را به خطر می‌اندازد.

یک ماسک مو مناسب در نظر داشته باشید

درست مانند پرایمری که در آرایش کامل و ماندگار نقشی کلیدی دارد، برای داشتن موهای فر براق، فنری، شاداب و بدون وز فرایند «آمادگی» ضروری است.

بسیاری از افراد روی نرم کننده ها متمرکز شده‌اند. اما بهتر است از انواع ماسک مو استفاده کنید. با این کار، زندگی جدیدی را برای فرهایتان به ارمغان می آورید. همچنین، آن‌ها را تا شستشوی بعدی سالم و براق نگه خواهید داشت.

بعد از ماسک مو تا چند ثانیه‌ کوتاه، موهایتان را با آب سرد بشویید

ماسک موی فر - نکات مراقبت از موی فردر حقیقت، شستن مو با آب سرد از وز شدن آن جلوگیری می‌کند. کوتیکول‌های مو با آب سرد بسته می‌شوند. این کار به ویژه زمانی مؤثر است که با استفاده از ماسک مو رطوبت رسان همراه باشد. آب سرد علاوه بر بستن کوتیکول، رطوبت را در موها به دام می‌اندازد.

قبل از باز کردن گره خوردگی، موهای خود را به چهار بخش تقسیم کنید

با تقسیم موهای خود به صورت افقی کار را شروع کنید، موهای خود را از لاله‌ گوش تا لاله گوش دیگر جدا و آن را به دو بخش بزرگ تقسیم کنید. سپس، هر یک از این نیمه‌ها را به صورت عمودی به دو قسمت جدا کنید.

در پایان، شما چهار بخش عرضی خواهید داشت. در گام بعدی، هر بخش را جداگانه به صورت مارپیچ و فنری بپیچید. سپس، سه قسمت آن را جداگانه و به صورت گوجه‌های کوچک با کلیپس محکم کنید تا برای باز کردن گره های بخش چهارم موهای خود فضای کافی داشته باشید.

برای رطوبت بیشتر از یک اسپری آب‌پاش استفاده کنید

موهای شما باید خیس باشند تا گره خوردگی آن به خوبی باز شود، خیس بودن مو، به شما کمک می‌کند تا به راحتی راه خود را از میان گره‌ها پیدا کنید. بنابراین، پیش از باز کردن گره موهای خود بهتر است، برای هر قسمت از موهای خود سه تا چهار بار، آب اسپری کنید تا رطوبت بیشتری به آن‌ها برسانید.

افزون بر این، رطوبت و آب به شما اطمینان می‌دهد محصولات بعدی که می‌خواهید برای موهایتان استفاده کنید، مانند اسپری حالت دهنده مو ، به خوبی کار خود را انجام می‌دهند. بهتر است وقتی موهایتان خشک است، محصولات مراقبتی را روی موهایتان استفاده نکنید. زیرا روی موی مرطوب و نم‌دار بهتر و مؤثرتر عمل خواهند کرد.

از انگشتانتان نترسید

حالت دادن مو فر - نکات مراقبت از موی فربیشتر ما آنقدر درگیر ابزارهای مناسب موهای فر هستیم و نگرانیم تا بهترین وسیله را استفاده کنیم که ابزاری خدادادی را فراموش کرده‌ایم: دستهایمان. در حقیقت، باز کردن گره مو با انگشت، خیلی ملایم‌تر از هر شانه و ابزار دیگری است. حتی، ملایم‌تر از برس‌های خط ریش که برای نرم کردن موی کودکان استفاده می‌شود.

می‌توانید محصول مراقبتی مورد نظر خود را به طور مستقیم روی انگشتان خود بریزید. سپس، با کمک آن موهای خود را مرتب کنید و موهای پریشان و آشفته را به راحتی روی هم بخوابانید. سرم ضد وز یکی از محصولاتی است که می‌تواند در این مورد کمک‌کننده باشد.

هر گاه توانستید موهایتان را در معرض هوا خشک کنید، اگر این کار میسر نیست، آن‌ها را بیفشانید

یکی از اولین چیزهایی که شما مو فرفری ها باید بدانید این است که اگر موهای خود را در معرض هوا خشک کنید (نسبت به زمانی که از سشوار استفاده می کنید) معمولاً بهتر به نظر می‌رسند و کمتر وز می‌شوند.

اگر موها به طور طبیعی خشک شوند، محصولات مراقبتی به خوبی روی آن‌ها جذب می‌شوند و اثر جادویی خود را بر جای می‌گذارند. اما، اگر شاغل هستید و نمی‌خواهید خانه را با موهای خیس ترک کنید، زمان آن است که دیسپانسر را بیرون بیاورید. (ابزار جانبی سشوار که با لطیف کردن جریان هوای خروجی سشوار، موهایتان را خشک و از وز شدن آن جلوگیری می کند.)

موهای خود را حداقل یک‌بار در هفته بشویید

مو فر - نکات مراقبت از موی فر

اگر موهای شما فرفری و کم پُشت است باید آن‌ها را بیشتر بشویید، زیرا موهای کم پشت ، بعد از چند روز، به زودی چرب و سنگین می‌شوند، به هم می‌چسبند و حالت حجیم خود را از دست می‌دهند. چنانچه موهای شما ضخیم است، چند روز دیرتر آن‌ها را بشویید.

(نکته: موی کم پشت با موی نازک متفاوت است، وقتی درباره‌ی موی نازک صحبت می‌کنیم، در واقع، قطر و ضخامت هر رشته‌ی مو مدنظر ماست و این متفاوت از تعداد فولیکول‌های مو است که کم پشتی یا پر پشت بودن آن را تعیین می‌کند. ممکن است موهای شما پرپشت ولی نازک باشد. همچنین، ممکن است موهای شما ضخیم ولی کم پشت باشد.)

به هر حال، همه‌ی ما باید موهای خود را حداقل یک‌بار در هفته بشوییم. با این کار، علاوه بر اینکه، موهایمان زیبا و شاداب به نظر می‌رسند، سلامت و مراقبت از آن‌ها هم رعایت می‌شود.

بهترین ماسک مو های طبیعی برای موی فر

مو فر طبیعی - نکات مراقبت از موی فر

ماسک مو فر با روغن کرچک

این روغن در افزایش حجم مو بسیار مؤثر عمل می‌کند. استفاده از روغن نارگیل ، روغن کرچک و روغن درخت چای برای ماسک مو به تدریج باعث پرپشتی و افزایش حجم مو می‌شود.

اگرچه هنوز اثبات علمی برای این اثر وجود ندارد، اما تجربه نشان داده اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان‌های روغن کرچک در افزایش رطوبت موهای خشک و شکننده، کاهش شکنندگی تارهای مو و افزایش حجم آن‌ها مؤثر هستند.

ماسک مو فر با تخم مرغ

تخم مرغ یکی از منابع طبیعی غنی از پروتئین است. تارهای مو از پروتئین تشکیل شده‌اند؛ بنابراین هرچه این تارها ضخیم‌تر باشند، حاوی پروتئین بیشتری هستند.

تخم مرغ علاوه‌ بر افزایش ضخامت تارهای مو، استحکام آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. درمان‌‌های پروتئینی با تخم مرغ، عسل و روغن زیتون ، می‌توانند هر دو هفته به رژیم مراقبت از موی شما اضافه شوند.

سخن پایانی

همان قدر که پیچ و تاب‌های موهای فرفری جذاب و دلرباست، به همان اندازه دردسرهای خاص خودش را دارد. مثلا اگر موهای فرزند شما فر باشد باید از بهترین حالت دهنده موهای فر کودک استفاده کنید یا اگر موهای فری داشته باشید، حتما روزهای زیادی را در طول زندگی‌تان با کلنجار رفتن با گره خوردگی موها شروع کرده‌اید. از این رو قطعا می‌دانید که مراقبت از موی فر تا چه میزان حائز اهمیت است. در این مقاله آموختید که چطور موهای فر را بشویید، آن‌ها را حالت دهید و در نهایت کوتاه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید