درمان سریع لک پوست امکان پذیر است؟ امروزه با پیشرفت علم در عرصه زیبایی و پوست، بیش از 90 درصد عارضه های پوستی قابل درمان است. در کنار این روش های نوین، راهکار های خانگی برای بهبود لک های پوستی تان را در اختیارتان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت ایجاد لک صورت چیست؟

انواع لک صورت ممکن است به خاطر موارد مختلفی ایجاد شوند که در ادامه آنها را به صورت کامل بررسی می کنیم، اما مهمترین عواملی که ممکن است باعث ایجاد لک صورت شوند، نور آفتاب و ایجاد کک و مک، لکه های ناشی از زخم ها، لکه های ناشی از جوش دوران بلوغ و ماه گرفتگی است.

البته باید بدانید که هرکدام از این لک ها در صورت شما وجود داشته باشند، نیازی به نگرانی نیست و می توانید با روش هایی هرکدام از آنها را برطرف کنید. در ادامه با انواع لک صورت و درمان آنها آشنا خواهیم شد.

کک و مک - درمان سریع لک پوست

انواع لک صورت

آکنه

آکنه یکی از عواملی است که می تواند باعث ایجاد لک صورت شود. آکنه ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند استرس، ترشح بیش از حد چربی صورت، بلوغ، قاعدگی و… ایجاد شوند و اکثر اوقات نوجوانانی که به سن بلوغ می رسند، درگیر این موضوع خواهند شد.

آکنه ممکن است به صورت جوش سرسیاه که جوش هایی با سر سیاه هستند، جوش سرسفید که جوش هایی دارای عفونت هستند، پاپول که برجستگی های قرمز کوچکی روی پوست هستند و پوسچول که جوش های چرکی با عفونت زرد یا سفید هستند باشد.

برای درمان آکنه روش های مختلفی وجود دارد اما نیاز است که یک متخصص پوست آن را بررسی کرده و داروهای متناسب با پوست شما را تجویز کند. معمولا داروهایی برای درمان آکنه مصرف می شوند که کنترل چربی پوست را انجام می دهند تا پوست شما حالتی خشک تر پیدا کند و از شر آکنه خلاص شوید.

گره های پوستی

گاهی اوقات وقتی سلول های پوست از بین می روند، در منافذ پوست گیر می کنند و باعث بسته شدن منافذ می شوند، حالا زمانی که چربی پوست می خواهد به بیرون ترشح شود، با منافذ بسته روبرو شده و با این سلول های مرده ترکیب می شود و این موضوع باعث می شود که داخل پوست عفونت کرده و به شکل آکنه ظاهر شوند.

گره های پوستی معمولا به صورتی هستند که درون آکنه زخم است و به همین خاطر کمی دردناک هستند و دست زدن به آنها هم ممکن است برایتان قابل تحمل نباشد.

برای درمان گره های پوستی، توصیه می کنیم که حتما به پزشک پوست مراجعه کنید تا داروهای مناسب این موضوع را به شما بدهد، البته پاکسازی منظم پوست هم می تواند از چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

جوش کیستی

وقتی سطح پوست آسیب می بیند، چربی و باکتری ها روی پوست شروع به حرکت می کنند تا بتوانند این آسیب دیدگی را پوشش دهند. جوش کیستی نوعی آکنه است که در روی سطح پوست تشکیل می شود و باعث به وجود آمدن برآمدگی های قرمز بزرگی می شود که بسیار هم دردناک هستند.

برای درمان این نوع از انواع لک صورت، توصیه می کنیم که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید، چون درمان این لک کمی سخت است و اگر آن را پیگیری نکنید و برای درمانش کاری نکنید، ممکن است به لکه هایی ماندگار روی پوست شما تبدیل شود.لک قهوه ای صورت - درمان سریع لک پوست

کک و مک

کک و مک یکی از انواع لک صورت است که بر اثر جمع شدن رنگدانه های پوست در یک مکان به وجود می آید. کک و مک معمولا به صورت ارثی و ژنتیکی است و می تواند در هرکجای بدن ایجاد شود و رنگ هایی قرمز، قهوه ای، برنزه و… داشته باشد.

برای درمان کک و مک می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که یکی از آنها این است که به پزشک متخصص مراجعه کنید تا داروها و کرم های مناسب این موضوع را برای شما تجویز کنند.

درمان دیگری که برای این موضوع وجود دارد، استفاده از لیزر درمانی است که می تواند به سرعت کک و مک را از بین برده و پوست شما را شفاف کند.

لکه های آفتابی

لکه های آفتابی یکی از انواع لک صورت هستند که بر اثر ماندن زیاد در زیر نور آفتاب ایجاد می شوند. اگر ناحیه ای از پوست یا تمام پوست شما مدت زیادی زیر نور آفتاب بماند، ممکن است دچار این نوع لکه شوید و صورتتان کمی لک دار شود.

برای درمان لکه های آفتابی، می توانید از کرم های ضد آفتاب و لایه بردار استفاده کنید تا خیلی سریع و راحت این مشکل را درمان کنید. البته لیزر درمانی هم می تواند راه سریعتری باشد و این مشکل را به راحتی از بین ببرد.

ملاسما

ملاسما یکی دیگر از انواع لک صورت است که به دلیل تجمع بیش از حد رنگدانه های پوست ایجاد می شود و معمولا به خاطر تغییرات هورمونی در بدن به وجود می آید. به همین خاطر است که معمولا ملاسما در افرادی دیده می شود، که در دوران بارداری هستند و یا زیاد قرص های ضد بارداری مصرف می کنند.

معمولا بهترین روش برای درمان این نوع لک، لیزر درمانی است که می تواند سریع و آسان این لک ها را از بین ببرد، اما روش های دیربازده تری مانند استفاده از داروها و کرم های پوستی هم هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. البته باید این داروها را از پزشک متخصص دریافت کنید که متناسب با پوست شما باشند.

موی زیرپوستی

گاهی اوقات ممکن است موها به دلیل اصلاح نامناسب و یا دلایل دیگر، زیرپوست دور خود بپیچند و یا در پوست فرو بروند و این موضوع می تواند باعث شود که در آن قسمت پوست عفونت ایجاد شده و آکنه به وجود بیاید.

معمولا روش هایی مانند اپیلاسیون، اصلاح مو با بند و… می تواند باعث ایجاد چنین مشکلاتی شود و بهترین راه برای جلوگیری از این روش،لیزر موهای زائد با است. در صورت ابتلا به چنین لکه هایی، توصیه می کنیم که حتما به پزشک مراجعه کنید تا صورت شما را پاکسازی کرده و چرک های این لک را تخلیه کند تا از بزرگتر شدن آنها جلوگیری شود.ماه گرفتگی - درمان سریع لک پوست

ماه گرفتگی

یکی از انواع لک صورت ماه گرفتگی است که به آنها لکه تولد هم گفته می شود. این لکه ها معمولا به دلیل جمع شدن رنگدانه های پوست در یک مکان و پخش نادرست آنها و یا به دلیل تشکیل لایه ای ضخیم از پوست که مانند لکه دیده می شود، به وجود می آیند.

این نوع لکه ها معمولا بی خطر هستند و می توانید با مراجعه به پزشک متخصص پوست و بررسی این لکه ها، از سلامت کودک خودتان اطمینان حاصل کنید.

تبخال

تبخال نوعی از لک صورت است که بر اثر موارد مختلفی مانند سرماخوردگی، استرس و ترس می تواند ایجاد شود. معمولا تبخال در روی لب و یا دور دهان ایجاد می شود و به شکل تاول است که در آنها مایعاتی وجود دارد و دردناک هم هستند.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که تبخال می تواند منتقل شود و اگر در زمانی که کسی تبخال دارد به او نزدیک شود و ارتباط نزدیکی داشته باشید، ممکن است خودتان هم به آن دچار شوید.

گاهی اوقات ممکن است تبخال برطرف شود ولی جای آن روی پوست باقی بماند و لکه های پوستی ایجاد کند. برای حل این مشکل می توانید از لیزر درمانی استفاده کنید تا مشکل لک صورت خودتان را کاملا حل کنید.

لک جراحات

گاهی اوقات ممکن است مواردی مانند زخم، تصادف، بخیه و… باعث ایجاد انواع لک صورت شوند و روی صورت باقی بمانند. این لک ها می توانند به دلیل جوش خوردن نامناسب پوست باشند و یا به دلیل ماندن علامت بخیه به وجود بیایند.

برای حل این مشکل، می توانید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا داروهای لایه بردار و مناسبی را برای شما تجویز کند و بتوانید این لک را حل کنید. البته لیزردرمانی هم می تواند به این موضوع کمک کند و باعث شود که این لک خیلی سریع از بین برود.

لک های ناشی از سرطان پوست

گاهی اوقات ممکن است بیماری سرطان پوست باعث شود که انواع لک صورت در پوست شما به وجود بیاید. در این حالت نیاز است که بتوانید این مشکل را تشخیص دهید و سریعا برای درمان آن اقدام کنید.

اگر لکه هایی روی صورت خودتان مشاهده کردید که خیلی ناگهانی به وجود آمده اند و در حال رشد هستند و یا شکل و رنگ و اندازه آنها مدام تغییر می کند، توصیه می کنیم که حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا این مشکل را بررسی و برای درمان آن شما را راهنمایی کند و خدای نکرده به سرطان پوست مبتلا نشوید.لک صورت - درمان سریع لک پوست

درمان خانگی لک صورت

از آنجایی که لک های روی پوست صورت روی اعتماد به نفس افراد تاثیر می گذارد، بسیاری از افراد به دنبال راهکارهای خانگی برای درمان لک صورت خود هستند. استفاده از ماسک خیار، ژل آلوئه ورا، نوشیدن چای سبز، نوشیدن آب گوجه فرنگی، ماسک عسل، ماسک سفیده تخم مرغ، استفاده از روغن درخت چای و ماسک لیمو ترش برای کمرنگ شدن لک های صورت موثر هستند. همچنین با لایه برداری پوست و بخور دادن صورت خود می توانید کیفیت پوست خود را بهتر کرده و لک های به وجود آمده روی پوست را کمی محو کنید.

استفاده از کپسول ویتامین E

از دیگر روش‌های درمانی طبیعی برای عارضه‌ی پوستی استفاده از کپسول ویتامین E هست. شما می‌توانید این کپسول را باز کنید و محلول موجود در آن را به روی پوست خود ماساژ دهید همچنین می‌توانید از ژل الوئه ورا برای مرطوب نگه داشتن و زیبایی پوست استفاده کنید.

حتما از خواص و ویژگی‌های حیرت‌انگیز روغن زیتون آگاهی دارید. روغن زیتون به کلاژن سازی پوست کمک شایانی می‌کند البته این درمان باید به طور مداوم و روزمره در برنامه‌ی شما قرار بگیرید.

درمان لک صورت با روغن کرچک

روغن کرچک یکی از بهترین مواد طبیعی برای حل عارضه‌های پوستی هست. روغن کرچک حاوی ویتامین Eهست و دارای خاصیت پاک‌کنندگی فراوانی برای پوست است. همچنین روغن کرچک دارای اسیدهای چرب امگا 3 است. این اسید چرب به کاهش رنگ‌دانه‌های پوستی بسیار کمک می‌کند.

همچنین می‌توان از دیگر مزیت‌های امگا 3 به آب‌رسانی به پوست اشاره کرد. روغن کرچک خاصیت ضد لک دارد که استفاده از آن بسیار کارآمد است.

لازم به ذکراست که بدانید اگر دارای پوستی چرب هستید در استفاده از این روغن احتیاط کنید. روغن کرچک دارای ویتامین E نیز هست. بنابراین می‌تواند به عنوان یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی عمل کند. این ماده‌ی بسیار عالی خاصیت ضد قارچی دارد و حاوی مواد مغذی بسیار زیادی است که به سرعت جذب پوست می‌شود و به بازسازی آن کمک می‌کند.ماسک میوه - درمان سریع لک پوست

از بین بردن لک‌ های پوستی با میوه

میوه‌ها فواید بسیار زیادی برای بدن و زیبایی پوست دارند. میوه آووکادو علاوه بر این که به عنوان خوراکی مصرف می‌شود به عنوان ماسک هم قابل استفاده است. این میوه به طراوت پوست کمک می‌کند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هرگز از روشهای خودسرانه برای درمان لک های صورت استفاده نکنید؛ زیرا در بسیاری از موارد، روشهای خودسرانه باعث ایجاد حساسیت پوستی و عوارض به مراتب بدتر می شود! پس حتما به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید و مطمئن ترین روش برای درمان لک صورت را انتخاب کنید.

انواع روشها برای درمان لک صورت چیست

بهترین روش برای درمان لک های صورت، دارو درمانی و لیزر درمانی است. درمان لک صورت با لیزر از بهترین روشهای درمانی این موضوع است که لک های صورت را با کمترین احتمال بازگشت لکها درمان می کند و تاثیری فوق العاده و رضایت بخش دارند.

درمان لک صورت با لیزر

همانطور که گفتیم از بهترین روشها برای از بین بردن رنگدانه های تیره روی پوست یا لک های پوستی، لیزر درمانی است. امروزه، از لیزرهای مختلفی برای رفع لکه ها استفاده می شود. در لیزر درمانی، از اشعه های قدرتمند لیزر با پالس های شدید نوری استفاده می شود. این لیزرها، ملانین پوست را هدف قرار می دهند و با این کار لکه های تیره ایجاد شده روی پوست را از بین می برند. استفاده از لیزر از بهترین و موثرترین روشهای درمان لک ملاسما، لک بارداری و لک های ناشی از آفتاب سوختگی است که در سراسر دنیا محبوب است.

درمان لک صورت با لیزر co2 فرکشنال/h3>

اگر می خواهید لک های صورت خود را درمان کنید و پوست خود را جوان تر و زیباتر کنید، می توانید درمان لک صورت بالیزر co2 فرکشنال را امتحان کنید. در این روش درمانی از لیزر دی اکسید کربن استفاده می شود. اشعه های این لیزر باعث تحریک سلولهای پوست برای کلاژن سازی می شوند. همچنین اشعه های تابیده شده، باعث لایه برداری پوست شما می شوند و در نتیجه با ایجاد لایه جدید پوست، چهره شما را زیباتر و جوان تر می کنند و لک های صورت را از بین می برند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که درمان لک صورت با co2 فرکشنال برای لک های سطحی پوست مفید است و روی لک های عمقی پوست تاثیر چندانی نخواهد داشت.

درمان لک صورت با مزوتراپی

از جمله جدیدترین روشهای پزشکی برای درمان لک صورت و جوانسازی پوست افراد، مزوتراپی است. در مزوتراپی، از سوزنهای بسیار ریز استفاده می شود که ویتامین ها، هورمونها، آنزیم های مفید و عصاره های گیاهی از طریق این سوزنها به پوست تزریق می شود. لک های ایجاد شده بر اثر افزایش سن، لک جای جوش و آسیبهای پوستی با استفاده از مزوتراپی به خوبی قابل درمان است. یکی از مزایای مزوتراپی این است که ماندگاری بسیار بالایی دارد و احتمال بازگشت لک ها را بسیار کم می کند. از آنجایی که در مزوتراپی داروها به صورت موضعی تزریق می شوند، بیشترین میزات تاثیرگذاری روی پوست را دارند و دلیل محبوبیت این روش هم به خاطر تاثیر فوق العاده آن است.برداشتن خال - درمان سریع لک پوست

درمان لک صورت با میکرونیدلینگ

یکی دیگر از روشهای از بین بردن لک صورت، میکرونیدلینگاست که در آن، دستگاهی با سوزنهای بسیار ریز استفاده می شود. این سوزنهای ریز وارد پوست می شوند و سوراخهای میکروسکوپی در سطح پوست ایجاد می کنند. این کار باعث می شود که سلولهای پوست برای بازسازی و ترمیم تحریک شوند و شروع به کلاژن سازی کنند. این کلاژن های جدید باعث ایجاد لایه ای جوان و صاف روی پوست می شود و چروکها و لک های پوستی را از بین می برد. مهمترین مزیت میکرونیدلینگ این است که باعث ضخیم تر شدن و سفت تر شدن لایه اپیدرم پوست می شود و پوست فرد را زیبا و منعطف می کند.

درمان لک صورت با دارودرمانی

بسیاری از افراد به دنبال قرص برای درمان لک صورت هستند. بسیاری از داروهای تجویز شده برای درمان ملاسما یا لک صورت، تاثیر موقتی دارند و بعد از مدتی لک ها برمی گردند و حتی پررنگ تر از قبل می شوند. برای افرادی که به دنبال درمان لک صورت با دارودرمانی هستند، داروهایی مانند هیدروکینون، آریوتین، کوجیک اسید، AHA و تره تینوئین تجویز می شود که باعث کاهش تولید ملانین پوست می شود. بهترین قرص برای درمان لک صورت، داروی هیدروکینون است.

درمان لک صورت با لایه‌برداری شیمیایی

یکی دیگر از روشهای درمان لکه های قهوه ای پوست، استفاده از روش لایه برداری شیمیایی است. در این روش از اسیدهای غلیظ برای از بین بردن لایه اپیدرم پوست استفاده می شود. لایه اپیدرم همان لایه ای است که انواع لک روی آن قرار دارد. وقتی لایه اپیدرم از بین می رود، هیپرپیگمانتاسیون نیز کمتر می شود. این روش از قوی ترین روشهای درمان لک ملاسما است؛ اما ممکن است عوارض خاصی مثل آکنه، سوزش، تاول و قرمزی پوست را به همراه داشته باشد. مهمترین موضوع این است که لایه برداری شیمیایی صورت باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود؛ زیرا این روش بسیار قدرتمند است و انجام خودسرانه آن اصلا توصیه نمی شود.

درمان لک صورت با میکرودرم ابریژن

دستگاه میکرودرم ابریژن از جدیدترین دستگاه ها برای رفع کک و مک روی پوست، رفع لک های مادرزادی، درمان لک بارداری و بهبود ظاهر پوست است. میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست، کاهش چین و چروکها و بستن منافذ باز پوست نیز کاربرد دارد. در روش میکرودرم ابریژن، از دستگاهی خاص برای ایجاد تراش های سطحی روی پوست استفاده می شود.

این تراش ها با نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم به وجود می آید. همچنین با مکش پوست، کریستال ها را از سطح پوست جمع می کند و به نوعی پاکسازی پوست را انجام می دهد. میکرودرم ابریژن روشی بدون درد است که جریان خون زیر پوست را بهتر می کند و باعث زیبایی و شادابی پوست می شود.

افرادی که به دنبال درمان قطعی لک بارداری هستند، می توانند به میکرودرم کاملا اعتماد کنند. این روش می تواند لک های حامگی را کاملا محو یا کمرنگ کند. اگر به همراه میکرودرم از داروهای ضد لک استفاده شود، پوست صورت سریعتر روشن و شفاف خواهد شد.

اگر برای درمان لک صورت هم از لیزر و هم از میکردرم استفاده شود، موفقیت جلسات درمانی به شکل چشمگیری بیشتر خواهد شد. این روش درمانی، کاملا بدون عارضه و بدون درد است. نتیجه میکرودرم ابریژن تحریک کلاژن پوست برای بازسازی سلولهای پوستی و ایجاد یک لایه جدید روی پوست است.درمان کلینیکی لک - درمان سریع لک پوست

درمان لک صورت با کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرما درمانی از دیگر روشهای درمان لک صورت است. در این روش از گاز نیتروژن مایع یا گازهای دیگر مانند گاز ازت استفاده می شود. سپس این گاز بسیار سرد به محل موردنظر روی پوست اسپری شده، آن منطقه را فریز و منجمد می کند، سپس بافت را تخریب کرده و آن را از بین می برد. با از بین رفتن بافت پوست در محل مورد نظر، سلولهای پوستی برای ترمیم دست به کار می شوند و لایه های جدید جایگزین بافت قبلی می شود. به این ترتیب لک های صورت از بین می روند. با اینکه کرایوتراپی از جمله روشهای کم تهاجمی محسوب می شود؛ اما ممکن است بعد از انجام آن جای ضایعه شبیه به یک لکه سفید روی پوست باقی بماند. به همین دلیل است که در این روش ترمیم پوست به نوع پوست و محل لک بسیار بستگی دارد.

درمان لک صورت با IPL

یکی دیگر از روشهای درمان قطعی لک صورت، استفاده از دستگاه IPL است. IPL می تواند کک و مک و لک های ناشی از آفتاب سوختگی را از بین ببرد. این روش بسیار سریع، ملایم و بدون عوارض است. این روش باعث روشن تر شدن پوست می شود و با تحریک کلاژن سازی، انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد.

بهترین و موثرترین روش برای درمان تخصصی لک صورت

از بین تمام دستگاه های لیزر برای جوانسازی پوست، لیزر آمریکایی فرکسل بهترین گزینه برای درمان تخصصی لک صورت است.

شما می توانید درمان با لیزر فرکسل را با دیگر روشهای درمانی مانند مزوتراپی یا میکرودرم ترکیب کنید تا سریعتر به نتیجه دلخواهتان برسید و پوستی روشن و شاداب داشته باشید؛ البته این را هم باید بدانید که هر لیزر یا هر کلینیک زیبایی را برای درمان لک صورت خود انتخاب نکنید؛ زیرا بعضی از دستگاه های لیزر بی کیفیت، خود باعث سوختگی و ایجاد لک روی پوست شما می شوند! پس بسیار مهم است که درمان لک صورت با لیزر را در کلینیک پوست و مو معتبر انجام دهید.

تعداد جلسات موردنیاز برای انجام لیزر به نوع عارضه یا لک روی پوست، نوع پوست شما و نظر پزشک بستگی دارد؛ اما معمولا پس از 3 جلسه درمان شما تکمیل می شود و لک های روی پوستتان از بین می روند.

اگر می خواهید بهترین زمان برای درمان لک صورت را بدانید، فصل پاییز و زمستان را برای این زمان انتخاب کنید؛ زیرا به دلیل انرژی کمتر نور خورشید و سرمای هوا، پوست شما سریعتر بهبود پیدا می کند.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید