سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1403
خانه آشپزی و دستور پخت طرز تهیه لازانیا ی خوشمزه ی مجلسی به سه روش متفاوت
طرز تهیه لازانیا

طرز تهیه لازانیا ی خوشمزه ی مجلسی به سه روش متفاوت

0

طرز تهیه لازانیا ی خوشمزه به سه روش ساده برای دور همی های دوستانه را در اختیارتان قرار دادیم. این غذای خوشمزه ی ایتالیایی مورد علاقه ی کودکان نیز میباشد. این خوراک لذیذ را درست کنید و لذت ببرید.لازانیای ایتالیایی - طرز تهیه لازانیا

طرز تهیه لازانیا بدون فر

مرحله اول

برای تهیه لازانیا بدون فر ابتدا شیر و کره و خامه را از یخچال بیرون می آوریم تا با دمای محیط سازگار شوند.قارچ ها را با دستمال نمدار تمیز می کنیم و خیلی سریع آبکش می کنیم و پیاز را نیز پوست می گیریم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم

و قارچ ها و سوسیس را نیز نگینی کمی درشت خرد می کنیم.تابه ای را روی حرارت کم قرار می دهیم و داخل آن روغن می ریزیم و اجازه می دهیم تا داغ شود و پیازها را داخل تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا سبک و طلایی شوند.

و سوسیس ها را نیز اضافه می کنیم و با پیاز تفت می دهیم و کمی که تغییر رنگ دادند قارچ ها را نیز می افزاییم و تفت می دهیم تا سبک شوند و فلفل و نمک روی مواد می پاشیم و سس کچاب داخل لازانیا را نیز به مواد می افزاییم و خوب مخلوط می کنیم.

مرحله دوم

سپس سس سفید را آماده می کنیم اول آرد را در قابلمه ای کوچک ریخته و خوب تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود سپس کره ر ا اضافه کنید و در ادامه شیر هم دمای محیط را به تدریج اضافه کنید و بعد مداوم هم می زنیم تا غلظتی شبیه به فرنی بگیرد و نمک را روی مواد می پاشیم و حرارت را خاموش می کنیم و خامه را اضافه می کنیم.

آن وقت در ظرفی به صورت مستطیل آب ولرم می ریزیم و ورقه های لازانیا را در آب به مدت ۳ دقیقه قرار می دهیم و تابه ای را با فرچه چرب می کنیم.

و کف تابه را با یک لایه نازک سس سفید می پوشانیم(باعث می شود ورقه لازانیا راحت پس از پخت بلند شود)و یک ورق لازانیا را از داخل آب بیرون می آوریم و روی سس قرار می دهیم و از مایه لازانیا روی ورقه می ریزیم. سعی می کنیم که لایه ها را بیشتر کنیم.

تا اینکه مواد زیادی لای ورقه لازانیاها بریزیم.بعد یک قاشق از سس سفید روی مواد می ریزیم و کمی پنیر پیتزا روی سس می ریزیم و یک ورقه لازانیا روی آن قرار می دهیم و مجددا لایه بعدی مواد لازانیا،سس سفید و پنیر پیتزا می ریزیم و ورقه بعد را تا جاییکه دیگر ورقه لازانیا تمام شود.لازانیا با گوشت چرخکرده - طرز تهیه لازانیا

مرحله سوم

این لایه ها را می توانیم ادامه بدهیم.ورقه آخر را که گذاشتیم روی آن را کاملا با سس سفید می پوشانیم و روی آن را نیز با پنیر پیتزا می پوشانیم و به مدت ۳۰ دقیقه درب تابه را می بندیم تا با حرارت ملایم لازانیا خوب پخته شود. البته می توانید لازانیا ها را به صورت دیگری نیز در تابه آماده کنید.

به این صورت که دو ورقه لازانیا را به صورت علامت جمع روی یک بشقاب قرار دهید و مواد را بریزید و سس سفید و پنیر پیتزا می ریزیم و به صورت یکی در میان مواد و پنیر پیتزا می ریزیم و ورقه ها را جمع می کنیم و در تابه می چینیم تا پخته شوند.

طرز تهیه لازانیا در مایکروفر

مرحله اول

ابتدا لازم است مایه لازانیا را آماده کنید. مایه لازانیا با مایکروفر تفاوتی با مایه ماکارونی، لازانیا در فر یا لازانیا روی اجاق ندارد و شما از هر ماده غذایی دیگر می توانید درآن استفاده نمایید. اول پیاز را نگینی خرد کنید و با روغن تفت دهید تا زمانی که کاملا سبک شود، سپس گوشت چرخ شده را اضافه کنید و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد. گوشت که تفت داده شد، فلفل دلمه، ادویه و رب را نیز بیافزایید و اجازه دهید گوشت و پیاز همراه آن ها کمی سرخ شود. گوشت که به خوبی سرخ شد قارچ را اضافه کنید در ظرف را بگذارید تا خوب بپزد و آبش کشیده شود.لازانیا روی گاز - طرز تهیه لازانیا

مرحله دوم

دو سوم از ظرف مخصوصی را که قابلیت قرار گرفتن در مایکروفر دارد را با آب پر کنید. در مایکروفر قرار دهید تا به جوش آید. بعد از به جوش آمدن آب کمی روغن مایع، نمک، آویشن در آب بریزید. لازانیا ها را دانه دانه داخل آب جوش قرار دهید. به مدت 6 دقیقه با قدرت 100% در دستگاه قرار دهید تا لازانیا مغز پخت شود.

مرحله سوم

لازانیاهای نیم پز را آبکش کنید و روی آن آب سرد بگیرید تا به هم نچسبند. (برای راحتی کار و جلوگیری از پاره شدن لازانیا که گاهی پیش می آید لازانیاها را که آبکش کردید در طرفی حاوی مقداری آب سرد قرار دهید)

مرحله چهارم

دقت داشته باشید برای طرز تهیه لازانیا در مایکروفر ظرف مناسبی انتخاب کنید (می دانید که هر ظرفی قابل قرار گرفتن در مایکروفر نیست).

کف ظرف را کمی چرب کنید. یک لایه لازانیا بچینید تا کاملا کف را بپوشاند روی آن مقداری پنیر بریزید و مقداری از مایه لازانیا را با قاشق روی آن پخش کنید و روی مایه باز کمی پنیر بریزید و به همین ترتیب لایه های بعدی را بچینید. (مقدار مناسبی از مایه را در هر لایه، متناسب با ظرف، قرار دهید. اگر مقدار آن زیاد باشد لازانیا خمیر می شود و هنگام سرو غذا به مشکل بر می خورید.)

لازانیا با پنیر - طرز تهیه لازانیا

مرحله پنجم

آخرین لایه که چیده شد روی آن را کاملا با پنیر بپوشاید و مقداری آویشن و فلفل بپاشید و ظرف لازانیا را در مایکروفر به مدت 6 یا 8 دقیقه با قدرت 100% قرار دهید.

نکات کلیدی تهیه لازانیا در مایکروفر

– می دانید که برای فر و مایکروفر نمی توان زمان و درجه چندان دقیق و ثابتی گفت پس شما با توجه به دستگاه مورد استفاده خود در اثر تجربه به این موارد پی خواهید برد و آنچه در این دستور لازانیا در مایکروفر ذکر شد حالت میانگین دارد.

– بعضی افراد لازانیا را در اول کار نیم پز نمی کنند و به صورت خشک در ظرف می چینند اما نیم پخت شدن لازانیا در بهتر شدن طعم و مزه غذا موثر است؛ مخصوصا اگر در آب جوش انواع ادویه هم اضافیه کنید.

–  شما می توانید هنگام چیدن لایه ها از سس بشامل یا سس سفید نسبتاً غلیظ استفاده کنید که در این صورت لازانیا با سس بشامل یا سس سفید خواهید داشت.

– هنگام سرو لازانیا از انواع سس مانند سس گوجه، سس تند، سس سفید و .. می توان استفاده کرد.

– بهتر است لازانیا به صورت خیلی داغ سرو نشود. لازانیا را که از دستگاه خارج کردید اجازه دهید کمی از حرارت بیافتد و بعد برش بزنید و سرو کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید