راه پختن سریع حبوبات ؛ هر حبوبات روش و زمان پخت خاص خودش را دارد. پارس مگ به شما زمان پختن و خیساندن هر حبوبات و تکنیک های کاربردی برای پختن سریع آنها را یاد میدهد.

راه پختن سریع حبوبات

پختن سریع حبوبات یکی از مشکلاتی است که اغلب خانم ها مخصوصا خانم های شاغل با آن درگیر هستند. در ادامه چند روش برای پخت سریع حبوبات را آورده ایم.

به گزارش ایلنا،راه های متفاوتی برای پخت سریع حبوبات، وجود دارد. در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

برای اینکه حبوبات شما مخصوصا نخود و لوبیا، زودتر بپزند، بهتر است آن ها را از قبل خیس کنید. خیس کردن حبوبات علاوه بر پخت زودتر آن ها، اگر آب آن ها را چند بار عوض کنید نفخ حبوبات از بین می رود.

انواع حبوبات - راه پختن سریع حبوبات

روش دیگری که اگر وقت برای خیس کردن طولانی حبوبات را ندارید، این است که، حبوبات را با آب بجوشانید زمانی که خوب جوشیدند اجازه بدهید حدود 1 ساعت داخل همان آب گرم بمانند. تا خوب خیس بخورند. در پایان آن ها را داخل سبدی آبکش کنید. و بعد داخل قابلمه بریزید و آب جوش روی آن ها بریزید. هرگز آب سرد نریزید زیرا باعث دیرتر پخته شدن حبوبات شما می شود.

هرگز در اوایل پخت حبوبات، نمک به آن اضافه نکنید زیرا باعث دیرپز شدن حبوبات می شود. همیشه نمک را یک ساعت آخر پخت اضافه کنید تا هم حبوبات پخته شوند و هم مزه دار شوند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه عدس پلو خوشمزه با گوشت و مرغ

راه پختن سریع حبوبات با استفاده از زودپز

یکی از روش‌های بسیار مناسب دیگر برای پخت سریع حبوبات این است که از زودپز برای پخت استفاده کنید. دقت داشته باشید که نباید حبوباتی را که از پخت آن‌ها از اطمینان ندارید، با یک‌دیگر بپزید. به عنوان مثال به شما پیشنهاد می‌شود که پختن حبوبات مانند آش نخود و لوبیا را به صورت جداگانه انجام دهید تا زمان پخت حبوبات شما کاهش یابد و با مشکل زیادی رو‌به‌رو نشوید.

دیگر روش با سرعت زیاد این است که حبوبات را به خوبی بشورید و داخل فلاسک بریزید. سپس بر روی این حبوبات آب جوش بریزید و در فلاسک را ببندید. باید برای پخت سریع حبوبات حداقل به مدت ۱۲ ساعت و یک شبانه‌روز صبر کنید تا حبوبات در داخل فلاسک باقی بمانند.

هر چه بیشتر شما حبوبات را در این حالت قرار دهید، پخت حبوبات نیز با سرعت بسیار بیشتری انجام خواهد شد. برای پخت سریع حبوبات دقت داشته باشید که حبوبات دیرپز را تا جای امکان بیشتر خیس کنید و حبوباتی را که زودتر می‌پزند کمتر خیس کنید تا زمان پخت حبوبات به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به عنوان نمونه حبوباتی مانند جو، ماش، دال عدس با سرعت زیادی پخته می‌شوند و نیازی به خیس کردن آن‌ها نخواهد بود.

روش پختن نخود - راه پختن سریع حبوبات

تکنیک های پخت سریع حبوبات

اگر وقت خیس کردن حبوبات را ندارید و عجله دارید، مانند روش های قبل آن را در قابلمه ای بجوشانید، و آب آن را خالی کنید. تا نفخ آن گرفته شود. لازم نیست داخل آب جوش آن 1 ساعت قرار بدهید. برای گرفتن نفخ می توانید داخل آب جوش 1 عدد خیار کامل قرار بدهید و اجاه بدهید با هم بپزند.

یک روش دیگر این که بعد از جوشاندن و خالی کردن آب آن ها، داخل غذای خود می توانید از زیره استفاده کنید و یا در حین جوشیدن حبوبات مقداری زیره ی کامل را داخل کیسه ای پارچه ای قرار بدهید و در آن را ببندید و داخل قابمله ی حبوبات قرار بدهید تا با هم بجوشند. این کار باعث از بین بردن نفخ حبوبات می شود.

برای زودتر پختن حبوبات می توانید از زودپز استفاده کنید. هرگز حبوباتی را که مطمئن نیستید از پخت آن با هم نپزید. مثلا برای پخت حبوبات آش نخود و لوبیا را به صورت جدا بپزید.

یک روش جالب برای پخت حبوبات این است که حبوبات را بشویید و داخل فلاسک بریزید و روی آن ها آب جوش بریزید و در فلاسک را ببندید. و اجازه بدهید حداقل 12 ساعت و یک شبانه روز اجازه بدهید به همین صورت باقی بماند. هر چه بیشتر قرار بدهید، حبوبات شما بهتر می پزند.

راهنمای پخت حبوبات

دقت کنید حبوبات دیرپزتر را بیشتر خیس کنید و حبوباتی که زودتر می پزند را کمتر خیس کنید موردی ندارد. مثلا حبوباتی مانند جو، ماش، دال عدس خیلی زود می پزند و نیازی به خیس کردن ندارند.

راه پختن سریع حبوبات این است که در طول پخت درب قابلمه را ببندید. این سبب زودتر پختن حبوبات می شود. برای اینکه از داخل قابلمه سر نرود آنها را داخل قابلمه ای بزرگتر از میزان حبوبات بریزید.

در ضمن در حین پخت حبوبات کف های سفید روی آن را بگیرید زیرا آن ها نفخ های حبوبات هستند.

انواع حبوبات - راه پختن سریع حبوبات

میزان خیساندن حبوبات

مدت زمان خیساندن و پخت حبوبات :

میزان خیساندن حبوبات با هم متفاوت هستند که با مدت زمان آن ها آشنا می شوید.

(البته این مدت زمان پخت متغییر است و حبوبات ها با هم متفاوت هستند، ظروف پخت و میزان حرارت گاز هم متفاوت است.)

زمان پخت نخود

خیساندن: 8-10 ساعت

زمان پخت: 60-90 دقیقه

خیساندن لوبیا چیتی

خیساندن: 8-12 ساعت

زمان پخت: 70-90 دقیقه

پخت لوبیا قرمز

خیساندن: 10-12 ساعت

زمان پخت: 45-50 دقیقه

لوبیا چشم بلبلی

خیساندن: 10-12 ساعت

زمان پخت: 45-50 دقیقه

لوبیا قرمز - راه پختن سریع حبوبات

خیساندن لوبیا سفید

خیساندن: 10-12 ساعت

زمان پخت: 70-90 دقیقه

لوبیا سیاه

خیساندن: 8-12 ساعت

زمان پخت: 55-60 دقیقه

زمان پخت لپه

خیساندن: نیازی نیست

زمان پخت: 40-45 دقیقه

زمان خیساندن و پخت باقلا

خیساندن: 8-12 ساعت

زمان پخت: 90 دقیقه

لوبیای مخصوص باقلاقاتق

خیساندن: 8-12 ساعت

زمان پخت: 45-50 دقیقه

پخت و خیساندن نخود سبز خشک

خیساندن: 8-12 ساعت

زمان پخت: 60-90 دقیقه

زمان پخت ماش

خیساندن: نیازی نیست

زمان پخت: 30-40 دقیقه

زمان خیس خوردن عدس

خیساندن: نیازی نیست

زمان پخت: 30-40 دقیقه

مدت پخت دال عدس

خیساندن: نیازی نیست

زمان پخت: 15-30 دقیقه

راهنمای خرید حبوبات

لوبیا پخته - راه پختن سریع حبوبات

در هنگام خرید حبوبات ، به زودپز یا دیرپز بودن حبوبات توجه کنید

اگر اهل پخت و پز باشید که به احتمال زیاد هستید، این تجربه را داشته‌اید که بعضی از حبوبات زودتر می‌پزند و بعضی از آن‌ها دیرپز هستند. در موقع خرید این موضوع را فراموش نکنید. وگرنه مجبور می‌شوید غذایی را که می‌خواهید برای ناهار آماده شود، به عنوان وعده شام میل کنید!

در هنگام خرید حبوبات ، به تاریخ انقضای حبوبات دقت کنید

اگر قصد خرید حبوبات بسته‌بندی را دارید، حتما به تاریخ انقضای محصول توجه کنید. با این که حبوبات به راحتی خراب نمی‌شوند ولی به هر حال زمان ماندگاری مشخصی دارند و کیفیت حبوبات در طول زمان تغییر می‌کند. پس حبوبات را ضد ضربه تصور نکنید!

در هنگام خرید حبوبات بسته بندی شده هم حتما به تاریخ انقضای محصول توجه کنید. هم‌چنین هرگونه نارضایتی در مورد محصولات فرازر را با کارکنان فرازر در میان بگذارید.

در هنگام خرید حبوبات به رنگ و شکل آن‌ها توجه کنید

یکی از راه‌های تشخیص حبوبات فاسد، توجه به رنگ و شکل آن‌هاست. تغییر رنگ و شکل حبوبات و خارج شدن گرد و خاک از حبوبات به این معناست که با حبوبات فاسدی روبه‌رو هستید. پس برای خرید حبوبات نیازی نیست که خیلی هم حرفه‌ای باشید!

حبوبات آلوده را از داخل بسته‌ بندی هم تشخیص دهید

برای خرید حبوبات بسته‌بندی شده هم می‌توانید حبوبات آلوده را تشخیص دهید. برای تشخیص حبوبات آلوده بسته‌بندی شده، بسته را یکی از دست‌هایتان بگیرید و با انگشت دست دیگر به بسته ضربه بزنید. اگر درون بسته حشره وجود داشته باشد، حشره به سمت نایلون می‌آید و می‌توانید آن را مشاهده کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید