هر شخصی دوست دارد بهترین میزبان برای میهمانان خود باشد و هر چه در توان دارد را برای پذیرایی از آنها به کار گیرد. چیدمان میز شام مهمانی یکی از مهم ترین بخش های پذیرایی است. در این بخش از دکوراسیون پارس مگ به شما یاد می دهیم چگونه با به کار گیری سلیقه و یاد گیری اصول چیدمان سفره، یک میز رویایی بچینید.

میز شام - چیدمان میز شام مهمانی

فهرست محتوا نمایش

چرا تزیین میز غذا برای مهمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

وقتی مهمانی پای در خانه شما می گذارد، هر وسیله و هر اقدامی پیامد و نشانه ای از شما و شخصیت تان را در ذهن او حک می کند. البته تأثیر برخی موارد کمتر و برخی موارد بیشتر است، دیزاین میز غذا از جمله مواردی است که تأثیر بسیار عمیقی در ذهن مهمان از نوع برخورد و شخصیت شما حکاکی می کند. آیا بعد از آگاهی یافتن در مورد چنین موضوع مهمی، باز هم برای تزیین میز غذا برای مهمان هایتان چانه می زنید!

سفره شام - چیدمان میز شام مهمانی

چطور بهترین دیزاین میز غذا را انجام دهیم؟

اصلی ترین نکته برای یک تزیین اصولی و بالقوه داشتن وسایلی زیبا، شکیل و متناسب و سپس رعایت اصول درست چیدمان است. ولی چنانچه فکر می کنید گران ترین ها، زیبا ترین هستند، سخت در اشتباه اید.

تناسب ها خالق زیبایی برای هر موقعیت و فضایی هستند، بنابراین حین خرید وسایل برای دیزاین میز ناهارخوری حتما این اصل را در اولویت قرار داده، سپس به زیبایی و قیمت محصول توجه کنید.

دیزاین سفره - چیدمان میز شام مهمانی

انواع ایده ها برای چیدمان میز شام مهمانی

در صورتی که تاکنون به تزیینات سفره غذا و چیدمان زیبای آن اهمیت نمی دادید، بهتر است از این بعد این موضوع را مورد توجه قرار دهید، زیرا زیبایی سفره و میز غذا علاوه بر اینکه خوش سلیقگی و ذوق میزبان را می رساند.

قطعا دیدن این تزیینات زیبا و هنرمندانه می تواند موجب افزایش اشتها و میل به خوردن غذا به خصوص در افراد بد غذا و کودکان شود، حال در صورتی که برای سفره آرایی میز شام خود به دنبال ایده هایی خاص و منحصر به فرد هستید، دعوت می کنیم در ادامه مدلهای جدیدتری از این نوع تزیینات زیبا را ببینید و الهام بگیرید.

تزیینات میز غذا نیازمند رعایت تکنیک های خاصی است و اینکه سفره آرایی فقط منحصر به آراستن غذا و تزیینات سالاد، ماست و ترشیجات نمی شود، بلکه چیدمان درست میز و رعایت اصول آن نیز مطرح است.

حال سفره آرایی و دیزاین میز غذا معمولا برای مهمانی ها و مجالس و نیز برای مناسبت هایی همچون تولد، سالگرد ازدواج، ولنتاین و … کاربرد بیشتری دارد که معمولا افراد سعی می کنند از زیباترین و جذاب ترین تزیینات در این زمینه استفاده کنند، در اینجا می توانید از جدیدترین مدلهای دیزاین میز شام دیدن کنید و ایده بگیرید.

سفره آرایی - چیدمان میز شام مهمانی

سفره در چیدمان میز شام مهمانی

قبل از پهن کردن سفره ی اصلی بهتر است میز خود را با یک سفره ی ضخیم پنبه ای بپوشانید این کار به شمااین امکان را می دهد تا ظروف روی میز شما حرکت نکنند و مانع از ایجاد سر و صدا در هنگام برداشتن یا قرار دادن ظروف شوید. از یک رومیزی متناسب با ابعاد و شکل میز استفاده نمایید و اطمینان حاصل کنید تا تمام گوشه ها و بخش های میز را پر کند.

چیدمان بشقاب روی میز شام

 همانطور که در تصویر می بینید، بشقاب ها اولین وسله ای است که روی میز قرار می گیرد، بشقاب های تخت اول و سپس بشقاب گرد را روی آن قرار می دهید. توجه داشته باشید برای آسایش بیشتر مهمانان بهتر است هر بشقاب از دیگری 60 الی 80 سانت فاصله داشته باشد و بسته به نوع بشقاب از لبه ی میز اندکی فاصله داشته باشد.

سفره آرایی - چیدمان میز شام مهمانی

قاشق و چنگال در چیدمان میز شام مهمانی

ترتیب چیدمان قاشق و چنگال برای چیدمان میز شام درست همانند تصویر است با این تفاوت که به جای چاقو سمت راست بسته نوع غذای ما ایرانی ها قاشق قرار می گیرید. چاقو و قاشق کوچک بالای بشقاب ها نیز برای صرف دسر قرار می گیرد.

حواستان باشد: برای از بین بردن لکه های ناشی از آب که بعد از شستشو روی قاشق و چنگال شما قرار می گیرد از یک پارچه مرطوب و کمی سرکه استفاده نمایید نگران نباشید پوی سرکه روی آن ها باقی نمی ماند.

چیدمان سفره مهمانی - چیدمان میز شام مهمانی

چیدمان لیوان ها روی میز شام

 لیوان ها همیشه بالای چاقو قرار داده می شود درست همانند تصویر می توانید آن ها را در یک ردیف قرار دهید. توجه داشته باشید که تعداد این لیوان ها به دلیل چیدمان میز شام به سبک فرانسوی و نوع نوشیدنی های رایج در آن جا سه تا است اما شما می توانید به سادگی آن را به یکی کاهش دهید و از شلوغ شدن بی مورد فضای میز شام خود جلوگیری کنید.

نکته:برای تمیز کردن لیوان های شیشه ای از از بخار آب و یک بارچه ی کوچک استفاده کنید تا لکه های روی آن به طور کامل از بین رود.

چیدمان دستمال سفره روی میز شام

دستمال سفره را می توانید با طرح ها و رنگ های مختلف انتخاب کنید و با هنر و سلیقه ی خود به آن ها فرم دهید و روی بشقاب گرد قرار دهید. در انتخاب طرح و رنگ دستمال سفره ها دقت کنید که با میز غذای شما هارمونی داشته باشد و مانع از شلوغ شدن بیش از حد چیدمان میز شام شما شود.

تزیین دستمال سفره - چیدمان میز شام مهمانی

چاشنی ها چیدمان میز شام مهمانی

در چیدمان چاشنی ها روی میز غذا توجه داشته باشید که در محلی واقع شود که همه به آن دسترسی داشته باشند به طور مثال یک جا سسی را برای دو تا سه نفر در نظر بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که همیشه یک بشقاب کوچک برای دور ریختن استخوان ها و … در غذاهای خاصی مثل غذا های دریایی در نظر بگیرید.

نکته خیلی مهم : هرگز هیچ یک از مواد غذایی را با بسته بندی سر سفره قرار ندهید این کار زیبایی میز شما را کاملا از بین می برد.

چیدمان لوازم جانبی تزیینات روی میز شام

تزیینات کوچک مثل گل آرایی و استفاده شمع ها همیشه می تواند جلوه ی میز شما را دو چندان کند، یک گلدان با چند گل طبیعی می تواند تکمیل کننده ی چیدمان میز شام شما باشد اما توجه داشته باشید که فضای زیادی از میز شما را اشغال نکند.

جزئیات را رعایت کنید!

 • سعی کنید در پذیرایی اول از افراد مسن و یا مهمانان ویژه شروع کنید.
 • اگر مهمان شما چپ دست است پس پذیرایی خود را از سمت راست او شروع کنید تا به راحتی بتواند از پذیرایی شما استفاده نماید.
 • برای گرم نگه داشتن یک غذا بهتر است قبل از سرو برای مدت کوتاهی آن را در فر قرار دهید تا غذای شما عطر و طعم مطلوب را داشته باشد.

با رعایت این نکات ساده به یک میزبان تمام عیار تبدیل شوید و یک مهمانی فراموش نشدنی داشته باشید.

دیزاین شام تولد - چیدمان میز شام مهمانی

انتخاب درست ظروف در چیدمان میز شام مهمانی

ابتدا سبک مهمانی خود را مشخص کنید، قصد دارید یک مهمانی رسمی برگزار کنید یا یک مهمانی دوستانه، چیدن میز برای هر کدام از این مهمانی ها کمی متفاوت از دیگری است.

انتخاب و خرید ظروف سفالی یا سرامیکی مانند، سرویس غذا خوری آرکوپال، سوفله خوری های سرامیکی، قاشق و چنگال های فانتزی، پارچ و لیوان سفالی و غیره به مهمانی های دوستانه شما فضای صمیمی و دلنشینی را القا می کنند.

انتخاب و خرید ظروف لوکس تر مانند، سرویس غذا خوری چینی، سوفله خوری های سیلور، کارد و چنگال های استیل، ظروف کریستال و غیره برای مهمانی های رسمی بسیار مناسب هستند.

هر چه مهمانی رسمی تر می شود، به اجبار تنوع غذاها، دسرها، دورچین ها و غیره بیشتر می شود، اما سرو هر کدام از این خوردنی ها در یک ظرف جداگانه و قرار دادن آن ها بر روی میز غذا نتیجه ای جز ایجاد شلوغی و بهم ریختگی ندارد.

خرید اردوخوری های مناسب و زیبا و متناسب با سایر ظروفی که برای تزیین میز غذا استفاده شده اند، به عنوان یک راهکار بسیار عالی برای چنین مواقعی پیشنهاد می شود.

چیدمان سفره - چیدمان میز شام مهمانی

ترتیب چیدمان میز شام

به این ترتیب که باید از لبه های میز شروع به چیدن وسایل کرد و کم کم به سمت مرکز میز رسید .

بشقاب ها

در مرحله اول باید چیدمان بشقاب ها را باید انجام داد .

حتما به اندازه ی 2.5 سانتی متر از لبه میز فاصله داشته باشند .

همچنین بشقاب ها باید دقیقا روبروی صندلی ها قرار بگیرند .

بشقاب های گود دقیقا روی بشقاب های تخت قرار می گیرند به صورتی که مرکز هر دو بشقاب دقیقا به روی هم منطبق باشند .

دقت کنید که کاسه ها هم به همین صورت روی دیگر بشقاب ها قرار می گیرد.

گل ۀرایی سفره - چیدمان میز شام مهمانی

لیوان ها

بعد از بشقاب ها نوبت به لیوان ها می رسد ، لیوان ها در سمت راست و بالای بشقاب ها قرار می گیرند.

بهتر است برای هر مهمان 2 لیوان در نظر گرفته شود.

اگر بلندی لیوان ها با یکدیگر متفاوت است بهتر است آنها را به ترتیب بلندی از سمت چپ به راست بچینید.

نکته :

توجه کنید که بیش از سه چهارم لیوان را از نوشیدنی پر نکنید .

تا مهمان بتواند بدون نگرانی از ریخته شدن محتویات داخل لیوان روی میز آن را برداشته و از آن استفاده کند.

شمع آرایی سفره - چیدمان میز شام مهمانی

کارد ، قاشق و چنگال

در مرحله بعد قرار دادن کارد ، قاشق و چنگال ها به روی میز است.

اصول کلی برای قرار دادن کارد به روی میز این است که لبه تیز آن همیشه باید رو به بشقاب باشد.

قاشق را در سمت راست در همان طرفی که کارد هست آن را قرار دهید .

چنگال را باید سمت چپ بشقاب گذاشت .

مواقعی که خوردن غذای مورد نظر احتیاج به کارد نداشته باشد، آن را نباید روی میز گذاشت.

در این صورت چنگال را باید به طرف راست بشقاب آورد.

در صورتی که چند نوع کارد و چنگال و قاشق مورد احتیاج باشد، باید آنها را به ترتیب استفاده و در هر طرف از سمت به طرف بشقاب چید.

اصول چیدمان سفره - چیدمان میز شام مهمانی

مثلاً اگر غذای اول سوپ است، باید در سمت راست بشقاب ابتدا قاشق سوپ خوری برای صرف سوپ قرار داد .

آن را با بشقاب سوپخوری برداشت تا با غذای بعد، کارد و چنگال به کار برده شود .

ترتیب به کاربردن وسایل از خارج به داخل باشید .

به این ترتیب آخرین غذا یا وسایلی که بلافاصله پهلوی بشقاب قرار دارد صرف می شود.

۵ قاعده اصلی چیدمان میز غذای مهمانی

ظروف چینی و لیوان ها

برای چیدمان یک میز غذا مهمانی زیبا نیازی به صرف هزینه بالا برای خرید بشقاب یا لیوان های گرانقیمت نیست. با استفاده از روش های درست سفره آرایی می توانید میزی بچینید که بسیار لوکس و مجلل به نظر برسد.

حتی بدون آنکه ظروف و لوازم میز غذای شما کاملا با هم هماهنگ و سِت باشند. برای چیدمان ظروف چینی و لیوان ها می توانید از این روش ها استفاده کنید:

اصول چیدمان میز شام - چیدمان میز شام مهمانی

 • ظروف چینی را برای هر نفر به صورت لایه لایه روی هم بچینید. به این صورت که اول یک بشقاب بزرگ روی میز قرار دهید، سپس یک بشقاب برای سالاد و در نهایت یک کاسه روی آن بگذارید.
 • در چیدمان ظروف از شارژر بشقاب استفاده کنید. این شارژرها بزرگتر از بشقاب شام و کاملا تزیینی هستند و در زیر بشقاب غذا و روی دستمال سفره قرار می گیرند. شارژرها دور بشقاب را قاب می گیرند و یک حاشیه زیبا در اطراف بشقاب ایجاد می کنند. شما می توانید در مورد انتخاب شارژرها خلاقیت به خرج دهید و به جای آن از کاغذهای تزیینی یا حلقه های کوچک گل یا برگ های طبیعی در زیر بشقاب ها استفاده کنید.
 • همیشه یک گروه لیوان در شکل ها و اندازه های مختلف روی میز قرار دهید. چیدن لیوان های بیشتر روی میز، سبک و جلوه خاصی به میز شما می بخشد. برای هر نفر دو لیوان مختلف، یکی برای نوشیدنی ها و یکی برای آب خوردن قرار دهید.
 • در استفاده از ظروف نقره خلاقیت به خرج دهید و آنها را با نخ یا روبان به هم گره بزنید یا با ظرافت و زیبایی روی دستمال سفره قرار دهید تا جلوه خاصی به آنها ببخشید.

رومیزی

رومیزی چیدمان میز غذا مهمانی شما را منحصر به فرد می کنند. خوشبختانه، تنوع بسیار زیادی در انتخاب رومیزی وجود دارد و گزینه های بسیار شیک و ارزان قیمت هم در دسترس شما است.

پس یک جعبه یا کشو را به نگهداری انواع رومیزی در رنگ ها، بافت ها و الگوهای مختلف اختصاص دهید تا بتوانید در مهمانی های خود آنها را با هم ترکیب و هماهنگ کنید. در مورد استفاده از رومیزی می توان به این موارد اشاره کرد:

تم سفره ساده - چیدمان میز شام مهمانی

 • استفاده از رانِر یکی از مدرن ترین روش ها برای آراستن میز غذا است، به خصوص اگر نمی خواهید نمای زیبای چوبی یا شیشه ای میز خود را با رومیزی های بزرگ بپوشانید. در مورد استفاده از رانر دست شما باز است. شما می توانید آنها را در کناره های میز و به صورت عرضی پهن کنید تا با فردی که روبروی شما می نشیند یک فضای مشترک ایجاد کنید یا آن را به سادگی در طول میز بیندازید و روی آن را با شمع و گلدان های زیبا تزیین کنید.
 • استفاده از رومیزی اختیاری است اما برای طراحی یک تم رنگی خاص یا پوشاندن سطح میز به شما کمک می کنند.
 • هرگز تاثیر دستمال سفره را در چیدمان میز غذای مهمانی دست کم نگیرید. آنها نمای زیبایی به میز غذاخوری شما می دهند. بنابراین آنها را به عنوان یکی از عناصر اصلی چیدمان میز در نظر بگیرید. اگر نگران کثیف شدن و شستن آنها بعد از سرو غذا هستید می توانید از دستمال سفره های کاغذی و یک بار مصرف مخصوص مهمانی ها استفاده کنید. آنها در طرح ها و رنگ های بسیار متنوع و شاد وجود دارند.
 • زیر بشقابی ها جلوه زیبا و مجللی به میز شما می بخشند. پارچه های کتان یا وینیل بافته شده را امتحان کنید. هر دوی آنها به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می شوند. حتما لازم نیست از زیر بشقابی های مستطیل شکل استفاده کنید بلکه مدل مربعی شکل آنها نمایی مدرن به میز می دهد و شکل های گرد آن هم نمای زاویه دار میز غذاخوری را متعادل تر می کند.

تزیین قسمت مرکزی میز در چیدمان میز شام مهمانی

آراستن قسمت مرکزی میز و خلق یک نقطه کانونی، زیبایی چشمگیری به چیدمان میز غذا مهمانی شما می دهد. تزیین قسمت مرکزی میز در واقع تم اصلی چیدمان شما را با دیگر عناصر هماهنگ می کند.

در این مورد خلاقانه عمل کنید، اما به یاد داشته باشید که برای تزیین این قسمت از وسایل کوتاه و کوچک استفاده کنید. چرا که عناصر تزیینی بلند مانع دید افراد در فضای پشت میز می شود و لوازم بزرگ هم آن را شلوغ نشان می دهند.

طبق یک قاعده مطلوب شما برای چیدمان هر سِت روی میز حداقل به ۳۵ سانتیمتر فضا نیاز خواهید داشت. بنابراین باید ۷۱ سانتی متر را از عرض میز کم کنید. آنچه باقی می ماند مقدار فضایی است که برای تزیین قسمت مرکزی میز در اختیار دارید.

برای تزیین قسمت مرکزی میز می توانید از گل آرایی، شاخ و برگ خشک درختان، شمع و شمعدان، ظروف کریستال یا سنگ های تزیینی استفاده کنید.

وسایل دکوری در چیدمان میز شام مهمانی

این عناصر نشان دهنده سلیقه شخصی شما در طراحی و چیدمان میز غذاخوری است و آن را از بقیه متمایز می کند. البته بهتر است از وسایلی استفاده کنید که با تم چیدمان شما وجه اشتراک داشته باشند یا معنای خاصی به آن ببخشند. وسایلی مثل:

دیزاین سفره شام - چیدمان میز شام مهمانی

 • مجسمه پرندگان یا گلدان های کوچک و رنگارنگ
 • حلقه های جالب دستمال
 • عناصر تزیینی مربوط به فصل یا مناسبت ها
 • پایه های نگهدارنده کارت های مختلف
 • بسته های کوچک گل یا گیاهان در کنار هر سِت از ظروف غذا

شمع ها بر روی میز غذا

استفاده از شمع به سادگی می تواند نمای چشمگیری به چیدمان میز غذای مهمانی شما بدهد. شمع ها قدرتی جادویی در خلق فضایی رویایی دارند به همین دلیل یکی از مولفه های اصلی چیدمان میز غذا را به آن اختصاص داده ایم.

از تعداد زیادی شمع روی میز غذاخوری خود استفاده کنید. اگر آنها را طوری قرار دهید که در نزدیکی اشیای براق قرار بگیرند، درخشش و گرمای مطبوعی ایجاد می کنند. استفاده از شمعدان های شکیل هم زیبایی آنها را دوچندان می کند.

بهتر است در کنار میز غذا از شمع های بدون بو استفاده کنید چون عطر شمع های معطر می تواند روی رایحه غذا تاثیر بگذارد. اگر شمع ها برایتان کاربردی نیستند می توانید از شمع های الکتریکی یا لامپ های رشته ای برای تزیین میز استفاده کنید.

همانطور که گفته شد ایده های چیدمان میز غذا مهمانی تنها منحصر به میز ناهار خوری نیست. شما می توانید برای یک وعده غذایی خاص یا صبحانه یا یک عصرانه دلپذیر هم آنها را به کار ببندید.

مطمئنا با الهام گرفتن از این ایده ها مهمانی شام بعدی خود را به یاد ماندنی تر می کنید. جسارت داشته باشید و ایده های خود را عملی کنید و مطمئن باشید که بهترین ها در انتظار شما خواهد بود.

رنگ مناسب چیدمان میز شام لاکچری

رنگ های منتخب در مهمانی های لاکچری محدود هستند و به سختی از تعداد انگشتان یک دست تجاوز می کنند. همین اصل ساده مشخص می کند که ترکیب رنگ های متنوع و پالت های رنگی فراوان برای میز شام رسمی مناسب نیستند. محبوب ترین رنگ ها عبارتند از سفید، مشکی، نقره ای و طلایی. البته این رنگ ها به تنهایی استفاده نمی شوند و به شکل ترکیبی به کار گرفته می شوند.

رنگ طلایی و مشکی برای چیدمان میز شام مهمانی

با انتخاب این ترکیب رنگی یک چیدمان میز شام لاکچری در انتظار شماست. رنگ مشکی و طلایی بسیار دیدنی است و حسی از ظرافت و اشرافیت به میز می بخشد. در دکوراسیون امروزی مشکی دیگر مفهوم عزا ندارد و در کنار رنگ های درست نتیجه فوق العاده ای خواهد داشت.

تم طلایی مشکی سفره - چیدمان میز شام مهمانیتضاد رنگی مشکی و طلایی با سلیقه نسل جوان همخوانی زیادی دارد چرا که همچون یک سبک هنری خاص در هر مناسبتی زیبایی خودش را دارد و همه را تحت تأثیر قرار می دهد. طلایی به تنهایی رنگی گرانقیمت و اشرافیست و از گذشته تاکنون جایگاهش را در منازل و‌ مهمانی های لوکس حفظ کرده است. رنگ های متمایز کلاسیک سفید، صورتی یا قرمز به این ترکیب رنگی ذکر شده تازگی و جذابیت خوبی می بخشد.
رنگ‌ مشکی مترادف مدرن و امروزیست. به کوکو شنل و زیبایی های استثنایی لباس سیاه رنگش فکر کنید.
پس از انتخاب رنگ مشکی نترسید زیرا اگر درست استفاده شود به هیچ وجه غم انگیز نیست و طلایی نیز هر فضایی را چون قصر جلوه می دهد؛ لوسترهای لوکس، شمعدان ها، پارچه های کارشده با نخ طلایی، ظروف برنجی و …. در این رنگ باشکوه می شود. زیرا شکوه و تجمل بدون رنگ طلایی قابل تصور نیست.

میز شام طلایی و سفید + مشکی

این رنگ در آمریکای قرن بیستم باب روز بود و به عنوان سبکی درخشان و مجلل شناخته می شد و به این صورت بود که طلایی رنگ غالب بود و در کنار مشکی و سفید کامل می شد. با تماشای تصاویر متنوع از این ترکیب رنگی مشکی و طلایی هر چه بیشتر به این تلفیق در میز شام علاقه مند می شوید.

اگر برای مهمانی لوکس خود انتخاب شما رنگ مشکی و طلایی است باید درک روشنی از این رنگ ها و نحوه ترکیبشان داشته باشید. قبل از همه چیز باید بدانید که رنگ های اکتیوی چون مشکی و سفید باید با رنگ های ملایمتری متعادل شوند. رنگ مشکی مانند یک صفحه خالیست که تلفیق آن با طلایی شاهانه و باشکوه می شود.

تم شام سفید - چیدمان میز شام مهمانی

میز شام مهمانی سفید + کرم همراه با طلایی

ترکیب رنگی کرم طلایی سال هاست که طرافداران بسیار زیادی به خصوص با سلیقه کلاسیک جذب کرده است. مثلا در جشن ها و عروسی ها برای چیدمان میز شام لاکچری اغلب از ظروف چینی سفید و طلایی استفاده می شود که با لباس های پرزرق و برق و زیورآلات مهمانان نیز همخوانی قشنگی ایجاد می کند.

البته که در نهایت همه چیز به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. این که چه ترکیب رنگی را انتخاب کنید و کدامشان رنگ غالب باشد.
رنگ‌ طلایی را می توان در کنار سفید به عنوان رنگ‌ مکمل به کار برد.

مانند دستمال سفره های سفید با حاشیه های طلایی یا حلقه دستمال های طلایی، شمع های سفید در شمعدان های طلایی رنگ و…. به این ترتیب میز شما به غایت شیک و تحسین برانگیز خواهد شد.

ترکیب رنگ مناسب طلایی برای چیدمان میز شام مهمانی

رنگ های دیگری نظیر شرابی، ارغوانی، مارسالا و قرمز دانه اناری نیز در کنار طلایی فوق العاده زیبا می شود.
یکی از بزرگترین اشتباه ها در چیدمان میز شام لاکچری آن است که تم رنگی انتخاب شده را بیش از اندازه به کار ببریم.

تم سفره طلایی - چیدمان میز شام مهمانی

زیرا در طراحی و چیدمان هر مکانی چارچوب و حدود مشخصی وجود دارد که اگر از آن حد عبور کنیم هارمونی و تناسب رنگ ها به هم می ریزد و قطعه هنری شما به سمت بی سلیقگی و دلزدگی سوق پیدا می کند. پس رنگ ها را درست و به جا به کار بگیرید خصوصا که در جای محدودی چون میز شام باشد.

نکاتی برای چیدمان میز شام مهمانی

 • رومیزی، دستمال سفره و نقره جات و بلورجاتی را انتخاب کنید و ترتیب دهید که رنگ و جنس آنها با نوع مهمانی شام شما هماهنگی داشته باشد.
 • اگر میخواهید میز خود را برای شام شکرگزاری آخر سال طراحی کنید، از رنگهای سنگین استفاده کنید.
 • برای یک شام تابستانی، می توانید از رنگهای تابستانی مثل آبی، سفید یا سبز استفاده کنید.
 • اصولا در میزهای شام رسمی از رنگهای سفید یا کرم برای ظرف چینی استفاده می شود.
 • برای مهمانی های دوستانه می توانید از ظروف سرامیکی یا سفالی استفاده کنید.
 • سفره را دقیقا در مرکز میزتان قرار دهید. نوع و رنگ رومیزی باعث شاداب شدن روحیه شما و مهمانانتان میشود. رومیزی های گلدار معمولا خیلی عامه پسندتر هستند.
 • گل ها تنها ترکیب کننده میز شما نیستند! بعضی ها از یک جفت شمعدان و یا قرار دادن گلهای ۵ برگ داخل یک گلدان شیشه ای برای زیبایی میزشان استفاده میکنند. البته باید این نکته مد نظر باشد که مهمانان بتوانند یکدیگر را ببینند و تزئینات میز دید آنها را مسدود نکند.
 • رومیزی را حتما مطابق سایز میزتان انتخاب کنید.
 • سرویس ظرفها را روی میز قرار دهید و آنها را با فاصله کنار هم بچینید.
 • کارد و قاشق و چنگال نقره ای را به ترتیب بچینید: چنگال را در سمت چپ بشقاب قرار دهید و چنگال سالاد را در کنار آن. چاقوی اره ای را دقیقا متقارن با بشقاب در سمت راست قرار دهید و قاشق سوپ خوری را در سمت راست چاقو قرار دهید.
 • بشقاب کوچک نان و کره را بالای چنگال ها در سمت چپ قرار دهید.
 • لیوان آب را در بالای چاقو سمت راست قرار دهید. گیلاس نوشیدنی را در سمت راست گیلاس یا لیوان آب قرار دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید