اگر برای طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب و نحوه چیدمان درون آن به دنبال ایده های شیک هستید این مطلب از گروه دکوراسیون پارس مگ را از دست ندهید.

فهرست محتوا نمایش

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

مدل کمد در هم ریخته و در آستانه انفجار آقای ووپی را که یادتان هست؟!
یک مدل کمد دیواری بزرگ و بدون قفسه را تصور کنید که تنها فضایی است که برای جای دادن انبوهی از کیف و کفش و لباس‌هایتان در اختیار دارید…

بسیار خب! قرار است چطور وقتی بعد از یک روز کاری خسته‌کننده به منزل بازمی‌گردید و قرار است حاضر شوید و به مهمانی بروید در میان انبوهی از لوازمی که فقط تلاش کرده‌اید منظم درون کمد قرار دهید به دنبال کیف و کفش ست مناسب بگردید؟

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

به‌زودی هر بار بیرون رفتن و انتخاب لباس مناسب برایتان تبدیل به کابوس جست‌وجو در کمد خواهد شد و از آن‌هم بدتر! کمدتان به‌زودی تبدیل به کمد آقای ووپی می‌شود…

عتیقه‌فروشی یا فروشگاه لوازم دست‌دوم در حد نو  !

طراحی و مدل کمد های دیواری نقش بسیار مهمی در نظم دهی و سروسامان دادن به انبوهی از خورده ریزهایی دارند که غالباً در یک خانه ایرانی پیدا می‌شود.

کیف و کفش‌ها و لباس‌های خانم و آقای خانه از یک‌سو و لباس ها و وسایل و اسباب‌بازی‌ها یا دفتر و کتاب‌های تمام‌نشدنی بچه‌ها از سوی دیگر به کمدهایی بزرگ‌تر از یک اتاق نیاز دارند و تازه این‌همه داستان نیست!

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

رخت خواب و تشک‌های میهمانان، پارچه‌ها و وسایل کادویی، کارتن‌های خالی که به خاطر گارانتی هم که شده ناچار هستید از آن‌ها نگه‌داری کنید، لوازم برقی کوچک و گران‌قیمت آرایشی و بهداشتی و ده‌ها و شاید صدها نوع وسیله دیگر که حتی اگر یک‌دهم آن‌ها در کمدها جای نگیرند، منزلتان تبدیل به یک سمساری خواهد شد…

در جست‌وجوی مقصر!

شاید شما هم تجربه حضور در خانه‌هایی را داشته باشید که مرتب کردن آن‌ها گاهی بی‌نهایت دشوار یا حتی غیرممکن می‌شود. جمع‌وجور کردن و سروسامان دادن به صدها وسیله خورده ریز که این‌سو و آن‌سوی خانه پراکنده‌اند و هرقدر خانم خانه تلاش کند باز هم انگار یک‌چیزهایی هستند که هرگز سر جای خودشان نمی‌روند…

بهتر است بدانید در بسیاری از مواقع این دکوراسیون غلط است که عامل بی‌نظمی منزل شما شده است و نه همسر بی‌نظم یا کودک بی‌توجه…

در حقیقت دکوراسیون نادرست و کار دشوار نظم دادن به وسایل باعث می‌شود اعضای خانواده ناخودآگاه نتوانند نظم موردنظر شما را در فضای منزل و اتاق‌های شخصی خود برقرار کنند و بخش مهمی از بی‌نظمی به دلیل دیزاین نامناسب و نادرست فضاهایی است که برای وسایل آنان در نظر گرفته‌شده است.

دیزاین کمد مهم‌ تر است یا پذیرایی؟!

البته که دیزاین پذیرایی و نشیمن بسیار مهم است! اما بهتر است بدانید تا وقتی طراحی کمدها در منزل شما به‌درستی انجام نشده باشند، نه‌تنها پذیرایی، بلکه اتاق ها، راهرو و آشپزخانه هم هرگز دیزاین و دکوراسیون جذابی نخواهند داشت…

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

یک مدل کمد دیواری منظم، منطبق با نیازمندی های اتاق خواب یا پذیرای و با ابعاد متناسب که به‌درستی طراحی شده است و فضایی در آن وجود دارد که به‌راحتی و با نظم همه‌چیز در آن جای می‌گیرد، نقش بسیار مهمی در دیزاین عالی کل منزل شما ایفا می‌کند.

فضای مناسب و در دسترسی که هر وسیله جایگاه خودش را دارد باعث می‌شود از تصور جمع‌وجور و مرتب کردن خانه وحشت‌زده نشوید.

پنج راهکار مهم برای طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

راهکار نخست؛ کمدهای ریلی!

چه فضای منزل شما بزرگ است و چه کوچک، بهترین شیوه دیزاین کمد استفاده از درب‌های ریلی است. این درب‌ها علاوه بر اینکه پرت فضا و هدر رفتن فضای مفید چیدمان منزل را به حداقل می‌رسانند، بلکه با هر بار باز و بسته شدن، کل فضای موجود در کمد به نمایش درنمی‌آید و جلوه زیبا و منظم‌تری به فضای منزل می‌دهد.

با بازماندن گاه‌وبیگاه درب این کمدها، منظره ناخوشایند و نامرتب انبوهی از وسایل به چشم نمی‌خورد و به‌علاوه، به دلیل مدل و نوع درب‌ها می‌توانید از دکوری های زیبا مانند آینه یا چوب‌های دکوراتیو نیز در این بخش از فضای منزل استفاده کنید.

راهکار دوم ؛ یک جایی برای هر چیزی !

مهم‌ترین نکته در دیزاین و طراحی کمد دیواری این است که برای وسایل خاصی که در منزل یا در اتاق خود دارید یک فضای مخصوص تدارک ببینید. این وسایل برای هر خانه‌ای متفاوت است و بنابراین طراحی کمدها نمی‌تواند به‌صورت یکسان انجام شود.

اگر قرار است در کمد دیواری منزل شما چندین کفش و کیف، رخت خواب ها و انبوهی از لباس‌های شما و همسرتان قرار بگیرد بایستی به‌دقت فضاهای موردنیاز برای این وسایل را برآورد کنید و یک طبقه‌بندی حدودی انجام داده و در اختیار نجار قرار دهید.

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

بهتر است طبقه‌بندی و طراحی کمد را به عهده نجار قرار ندهید و این کار را خود انجام دهید و یا از یک طراح دکور برای این کار مهم کمک بگیرید.

راهکار سوم؛ کمدها هم جزئی از مبلمان‌ های منزل شما هستند !

و البته از نوعی هستند که بااینکه به آن‌ها بی‌توجهی می‌شود، اما هم نقش مهمی در دیزاین منزل شما دارند و هم نوع رنگ‌بندی و جنس آن‌ها در دکوراسیون منزل شما بسیار تأثیرگذار است.

تغییر ظاهر یک کمد علاوه بر اینکه هزینه نسبتاً زیادی در بردارد، بلکه دردسر و زحمتی بیش از تغییر بسیاری از مبلمآن‌های منزل شما دارد و بهتر است از ابتدا در انتخاب رنگ، جنس و نوع دکور این کمدها دقت داشته باشید.

رنگ و طرح‌ها درب‌ها بایستی با ست رنگی فضای منزل کاملاً هماهنگ بوده و به دلیل اینکه اغلب این درب‌ها بزرگ هستند و نمای شاخصی در اتاق یا پذیرایی ایجاد می‌کنند، از طرح و دیزاین خاصی برای آنان استفاده کنید.

راهکار چهارم؛ یک چراغ‌قوه برای یافتن چند عدد لباس نیازمندیم!

یک راهکار بسیار مناسب در دیزاین کمدهای دیواری با عرض زیاد این است که از یک لامپ کوچک یا مهتابی کم‌نور برای نورپردازی فضای درون این کمد استفاده شود.

این لامپ کوچک علاوه بر اینکه در یافتن وسایل درون کمد به شما کمک می‌کند، با واضح نشان دادن وضعیت درون کمد، به شما در نظم دادن و تمیز کردن این فضا نیز یاری می‌کند.

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

به‌علاوه، با نصب این لامپ کوچک می‌توانید در فضای درون کمد جایی پشت لباس ها یک آینه تعبیه کنید تا در مواقع ضروری از آن برای ست کردن لباس ها و حاضر شدن بدون نیاز به تغییر مکان استفاده شود.

راهکار پنجم؛ ساخت یک کمد با کیفیت از طراحی آن مهم‌تر است

هنگام ساخت کمد به این نکته بسیار مهم دقت کنید که کیفیت ساخت درب‌ها و پارتیشن‌های کمد بسیار مهم است. به عبارتی یک طراحی خوب و دیزاین عالی با یک ساخت نامناسب و بی‌کیفیت می‌تواند مزایای وجود یک کمد دیواری عالی را در فضای منزل شما کاملاً از بین ببرد.

یک درب بزرگ که دچار خمش شده است و به دلیل ارتفاع یا وزن نامناسب تاب برداشته است، علاوه بر اینکه منظره ناز بیایی ایجاد می‌کند امکان استفاده راحت از فضای کمد دیواری را از شما صلب کرده و باعث می‌شود تلاش کنید تا حد امکان این درب‌های پردردسر را باز و بسته نکنید و وسایل موردنیاز را جایی بیرون از کمد نگاه‌دارید.

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

ریل و یراق‌آلات بی‌کیفیت که به‌آسانی خراب‌شده و پس از مدتی نه‌تنها با هر بازبسته و باز شدن درب کمد، صدایی شبیه به درب گاراژ اتومبیل از آن بگوش می‌رسد بلکه ممکن است هر بار زمان قابل‌توجهی از شما را برای بستن و باز کردن درب خراب به هدر دهد.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات حتماً پیش از اینکه کار خود را به یک نجار دوست و آشنا بسپارید، نمونه‌های اجراشده کار وی را مشاهده کرده و از کیفیت اجرا مطمئن شوید. به‌علاوه بهتر است در خصوص برخی جزییات مانند ابعاد و اندازه‌ها و نوع یراق‌آلات از طراحان دکوراسیون کمک بگیرید.

انواع کمد دیواری

در حال حاضر مدل های متنوعی از کمد دیواری در بازار موجود می باشد. این مدل ها کاربردهای متفاوتی دارد. مدل ها در حالت کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  •  کمد لباس
  • کمد رختخوابی
  • کمد closet

کمد دیواری لباس

این کمد ها انواع مختلفی دارند. برخی یک آویز ساده برای لباس دارند . و برخی طبقات ، کشوها و قسمت های متفاوتی نظیر آویز و جاکفشی دارند.

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

ارتفاع محل آویز باید بلند باشد. تا بتوان به راحتی لباس هایی نظیر مانتو ، لباس های مجلسی ، و… را از آن آویز کرد. در ضمن این کمد ها باید عمقی حدود 60 سانتی متر داشته باشند. تا بتوان لباس هایی نظیر کت و پالتوهای مردانه را به راحتی در کمد دیواری اتاق خواب جای داد.

تعداد طبقات و چگونگی بخشبندی داخلی کمد ، و تعداد کشوهای این کمد به سلیقه شما بستگی دارد.

کمد دیواری رختخوابی

کمد های رختخوابی بسیار پرکاربرد هستند. و محلی برای گذاشتن لحاف فراهم می کنند. درب این کمد ها معمولا به صورت لولایی می باشد . تا به راحتی باز و بسته شود.

ارتفاع این کمد ها باید 150 سانتی متر به بالا باشد. و عرض این کمد ها حداقل 110 سانتی متر در نظر گرفته می شود. از قسمت بالایی این کمد ها می توان برای قرار دادن وسایل جانبی استفاده کرد.

کمد closet

کمد closet یکی دیگر از انواع کمد دیواری اتاق خواب می باشد. این کمد ها معمولا به حالت باز هستند. و می توانند کشوها و قفسه های متعددی داشته باشند.

تفاوتی که این کمد ها با کمد لباس دارند، این است که ؛ کمد های closet درب ندارند. کاربرد این کمد ها در اتاق های تعویض لباس می باشد .

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

متریال به کار رفته در ساخت کمد دیواری اتاق خواب

چارچوب های کمد های لباس و رختخوابی می توانند از جنس متریال های مختلفی نظیر ورق ام دی اف ، نئوپان ، ملامینه یا های گلاس باشند. در میان انواع جنس ها نئوپان با روکش ملامینه کاربرد بیشتری دارد. چراکه ، نئوپان در مقایسه با ام دی اف وزن سبک تری دارد.

در ساخت درب های کمد دیواری اتاق خواب و طبقات داخلی آن نیز از ورق های نئوپان یا ام دی اف استفاده می کنند.

انواع درب کمد دیواری اتاق خواب

کمد دیواری مخصوص اتاق ها دو نوع درب دارند:

  • درب ریلی
  • درب لولایی

کمد دیواری درب ریلی

در این نوع کمد ها برای باز شدن درب ها به فضای زیادی نیاز نیست. و درب ها به راحتی روی ریل ها سر می خورند. این کمد ها برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایده آل می باشند. تنها محدودیتی که این کمد ها دارند این سات که ؛ در هر بار باز شدن درب آن تنها به یک قسمت کمد دسترسی خواهیم داشت.

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

نکته حائز اهمیت در ساخت این کمد دیواری این است که ؛ برای درب ها حتما از متریال خوبی استفاده شود. چراکه ؛ متریال های ضعیف در مدت زمان کوتاهی آسیب می بینند.

کمد دیواری درب لولایی

در این نوع از کمد دیواری اتاق خواب ، درب های فضای زیادی را اشغال می کنند. مزیتی که این کمد ها نسبت به کمد های ریلی دارند ، این است که ؛ در زمان باز شدن درب به تمامی بخش های کمد دسترسی خواهیم داشت. این نوع درب ها برای کمدهای رختخوابی انتخاب ایده آلی می باشند.

نکته حائز اهمیت در ساخت این نوع کمد دیواری این است که ؛ درب ها وزن سنگینی دارند. و درب ها فشار زیادی روی لولاها وارد می کنند. از این رو توصیه بر این است که برای پشگیری از آسیب زود هنگام از لولاهای جک دار و آرام بند استفاده شود. تا فشار کمتری به لولاها وارد شود.

نکات قابل توجه در طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب

در اینجا به یکسری نکات مهم در رابطه با انتخاب بهترین کمد دیواری برای اتاق ها می پردازیم:

جداسازی کمد ها

بهتر است که کمد آقایان و خانم ها و بچه ها را جدا از هم انتخاب کنید. در صورت نبود فضای کافی حداقل درب آن ها را جدا کنید. چرا که هر کدام از آن ها به سایز مختلف از فضا برای قرار دادن لباس هایشان نیاز دارند.

درب های ریلی

درب کمدهای مخصوص برای دکوراسیون اتاق خواب کودک بهتر است ، ریلی باشد. چرا که این کمدها نیاز به فضای کمتری دارند. و با راحتی باز و بسته می شود.

در حالت کلی کمد دیواری اتاق خواب با درب ریلی ، برای هر اتاقی که فضای کمتری داشته باشد، می تواند ایده آل باشد.

نورپردازی

با یک نورپردازی مخفی در داخل کمد ، می توانید زیبایی آن را دوچندان کنید.

انتخاب رنگ درب کمد

درب کمدها را می توانید از میان رنگ های ترکیبی و فانتزی انتخاب کنید. این نوع ترکیب رنگ ها برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه یا پسرانه می تواند ایده آل باشد.

هماهنگی رنگ کمد دیواری با دکوراسیون اتاق

هماهنگی رنگ کمد دیواری با رنگ روتختی اتاق و رنگ پنجره و پرده ها می تواند هارمونی زیبایی خلق کند.

ترکیب ام دی اف با آینه

ترکیب ام دی اف با آینه یک کمد دیواری اتاق خواب زیبایی خواهد بود. آینه ها فضای اتاق را بزرگ تر از اندازه واقعی نمایش می دهند.

انتخاب رنگ کمد دیواری

بسیار حائز اهمیت می باشد. و می تواند دکوراسیون اتاق را متحول کنند. رنگ مناسب کمد دیواری به اندازه کاغذ دیواری اتاق خواب می تواند ، اهمیت داشته باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید