درمان مسمومست غذایی کار ساده ای نیست، اما با مصرف چند ماده غذایی میتوانید به بهبود این وضعیت کمک کنید. مسمومیت ممکن است در نتیجه مصرف مواد غذایی آلوده و فاسد ایجاد شود. مواد غذایی ای که به بد تر شدن حالتان در این اوضاع دامن میزنند را نیز بشناسید.

علل شایع مسمومیت غذایی چیست؟

باکتری ها نظیر کولای، C. بوتولینیوم، سالمونلا، لیستریا و کمپیلوباکتر برخی از عاملین اصلی بیماری های مسمومیت غذایی هستند.

نورویروس رایج ترین پاتوژن ویروسی است که منجر به مسمومیت غذایی شدید می شود، که در موارد نادر نیز کشنده هستند.

دل درد - درمان مسمومیت غذایی

برخی دیگر، عبارتند از:

 • ساپوویروس
 • روتاویروس
 • استروویروس

مسمومیت غذایی ناشی از انگل های موجود در غذا به طور کامل غیر معمول نیست و می تواند اثرات جانبی جدی را به ویژه در زنان باردار و افراد دارای مصونیت در خطر افتاده ایجاد کند.

برخی از انگل های معمولی که خود را به بخش گوارشی می رسانند، از طریق آنچه که در دهان می گذارید، آمیب ، توکسوپلاسما (که اغلب در بستر گربه یافت می شوند)، گیاردیا، تریکینلا و تانیا سولیوم بروز می کنند.

علت مسمومیت غذایی چیست؟

غذا می تواند به روش های زیر آلوده شود:

از آنجا که گرما از فرآیند پخت وپز به اندازه کافی برای کشتن عوامل ناقل بیماری که در آن ساکن هستند یا بر روی غذا، خوردن غذای خام یا نپخته باشد، می تواند راه را برای یک قسمت مسمومیت غذایی هموار کند.

گوشت خام - درمان مسمومیت غذایی

نگهداری نامناسب غذا، برای مثال، نگهداری در دمای نامناسب و یا ترک آن در آب و هوای گرم قبل از ذخیره سازی، می تواند آن را برای آلودگی آماده کند.

از آنجا که این موارد در هیچ فرآیند حرارتی قرار نمی گیرند، عوامل بیماری زا، آن ها را نابود نمی کنند و به همراه غذا بلعیده می شوند.شستن دست ها قبل از خوردن غذا نیز می تواند به نابودی عوامل بیماری زا کمک کند.

به طور مشابه، وسایل آشپزی شسته نشده و یا آشپزخانه کثیف نیز می تواند باعث آلودگی و پخش آن شود.

علل آلودگی غذا و عامل مسمومیت غذایی

غذاهایی که بیشتر در معرض آلوده شدن قرار دارند، عبارتند از:

 • گوشت خام
 • ماکیان، از جمله تخم مرغ خام و خوب پخته نشده
 • صدف های خام و خوب پخته نشده
 • شیر غیر پاستوریزه
 • غذاهای آماده مانند پنیر نرم، گوشت گوساله پخته، گوشت یا مغز و سر منجمد
 • وعده های غذایی آماده مانند ساندویچ
 • میوه ها و سبزیجات شسته شده خام
 • جوانه های خام از جمله جوانه های تربچه، لوبیا، شبدر و یونجه
 • گوشت چرخکده که ممکن است حاوی گوشت از انواع حیوانات باشد
اختلال دو قطبی چیست و چگونه درمان می شود ؟

نشانه های مسمومیت غذایی چیست؟

برخی از علائم مسمومیت غذایی، عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سردرد
 • سرگیجه
 • گرفتگی عضلات
 • خستگی
 • تب
 • درد ماهیچه
 • اسهال

چگونه می توانیم خود را نسبت به مسمومیت غذایی ایمن سازیم؟

میکروب ها می توانند روی دست ها و وسایل آشپزی، تخته برش و سطوح آشپزخانه تان رشد کنند بنابراین ضد عفونی کردن هر سطحی که غذای شما با آن تماس می گیرد، اهمیت اولیه ای دارد.دلپیچه - درمان مسمومیت غذاییدستان خود را قبل و بعد از تهیه و خوردن غذا با آب و صابون بشورید. همین کار را برای غذاهای خود، سکوهای آشپزخانه و وسایل دیگر آشپزخانه نیز انجام دهید.

از آلودگی متقابل بین غذاهای خام و آماده اجتناب کنید با جدا نگه داشتن آن ها به طور کامل، در زمان خرید و در طول آماده سازی غذا و ذخیره سازی از این اتفاق می توان جلوگیری کنید.

غذاها را در دمای بهینه بپزید، به ویژه گوشت، ماهی و تخم مرغ.

از یک دماسنج غذایی برای اطمینان از اینکه غذا در واقع پخته شده” استفاده کنید.

غذاهای یخ زده را به طور مناسب ترجیحاً در یخچال آب کنید و نه در دمای اتاق.

اگر از مایکروویو استفاده می کنید، فوراً غذا را بپزید و نگذارید که بماند.

چه کنیم دچار مسمومیت غذایی نشویم؟

زمانی که شک کردید، آن را رها کنید:

اگر شما نگران روش تهیه غذا هستید، سرو کار کنید و یا ذخیره کنید، بهتر است که از آن استفاده نکنید تا مشکلات سلامتی احتمالی را ایجاد نکنید.

مواد غذایی ذخیره شده در دمای سرد را با تنظیم یخچال در زیر 40 درجه فارنهایت حفظ کنید.

در مورد مواد غذایی فاسد شدنی، در عرض 2 ساعت از خرید یخ بزنند.

میوه ها و سبزیجات را قبل از خوردن به طور کامل بشویید تا از شر هر گونه کثیفی،آفت کش ها، سموم و سایر عوامل بیماری عفونی جلوگیری شود.

غذاها را قبل از اینکه تاریخ انقضایشان بگذرند استفاده کنید.

سوشی یا محصولات دیگری که خام هستند دوری کنید، زیراممکن است حاوی انگل های حاوی مسمومیت غذایی باشند.میوه فاسد - درمان مسمومیت غذاییشیر غیرپاستوریزه، آب میوه و آب سبزیجات شسته نشده اجتناب کنید که به احتمال زیاد باعث مسمومیت غذایی می شوند.

درمان اولیه برای مسمومیت غذایی

اسهال و استفراغ در مسمومیت غذایی، روش های بیرون راندن سموم و پاتوژن ها از بدن است.

اما اینکار هم چنین می تواند منجر به کم شدن آب بدن شود بنابراین برای مرطوب نگه داشتن بدن با افزایش مصرف مایع برای جبران مقدار آب از دست رفته استفاده کنید. این به نوبه خود به سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد.

وقتی از مسمومیت غذایی رنج می برید، بدن شما احتمالاً از کمبود مواد معدنی نظیر سدیم، پتاسیم و کلسیم رنج می برد. بالا بردن غذاهایی که منابع غنی از مواد معدنی برای جبران هستند.

نوشیدنی مانند محلول مجدد آب خوراکی (ORS)، نوشیدنی های ورزشی، آب میوه تازه، یا آب نارگیل گزینه های موثر برای احیای تعادل مایع / معدنی هستند.

اگر استفراغ به حدی شدید است که قادر به نگه داشتن چیزی نیستید، پس یک ساعت صبر کنید و چیزی بنوشید. پس از یک ساعت، شروع به نوشیدن آرام مایعات از جمله یک جرعه آب در هر 5 دقیقه کنید.

درمان خانگی کلسترول بالا

این به بدن شما زمان کافی می دهد تا آب را بدون ایجاد یک استفراغ دیگر جذب کند.

چه چیز برای مسمومیت غذایی خوب است؟

از نیکوتین و نوشیدنی های اسیدی مانند چای یا قهوه اجتناب کنید.

می توانید داروهایی برای درمان اسهال و یا استفراغ استفاده کنید.

شما باید پیش از شروع هر گونه دارو برای مسمومیت غذایی با پزشک خود مشورت کنید، تا از هر گونه عوارض جانبی در آینده جلوگیری کنید.

از خوردن غذاهای جامد، سنگین، تند و چرب پرهیز کنید که می تواند فشار بیشتری بر روی شکم شما وارد کند.

برخی از جایگزین های ایمن تر و سالم تر، موز، سیب زمینی آب پز یا له شده، سبزیجات آبپز، بلغور جو دو سر، برنج، ماست و غیره هستند.تهوع - درمان مسمومیت غذاییمیزان زیادی استراحت کنید، تا به بدنتان زمان کافی برای مبارزه و بازیابی از عفونت بدهید.

چه زمانی باید برای مسمومیت غذایی به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی، مسمومیت غذایی بدون هیچ نوع درمان خاصی خودش بهبود می یابد، اما باید فوراً به پزشک عمومی مراجعه کنید، اگر:

به شدت بیمار هستید و قادر به نگهداری مایعات به خاطر استفراغ یا اسهال نیستید.

بیش از 60 سال دارید یا بیمار یک نوزاد است.

به شدت آب از دست داده اید و علائم زیر را دارید:

 • ضربان قلب سریع و نامنظم، سردرگمی، ادرار ناچیز یا هیچ اثری از ادرار در شما وجود ندارد و چشم های گود رفته ای دارید.
 • باردارید.
 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید، مثل بیمارانی که تحت درمان اچ آی وی یا سرطان هستند.
 • علائمی چون وجود خون در ادرار، آسیب در بینایی یا سخن گفتن، یا تب بالاتر از 101.5 را تجربه می کنید.

درمان های خانگی برای مسمومیت غذایی

زنجبیل

زنجبیل یک درمان خانگی عالی برای درمان تقریباً تمام انواع مشکلات گوارشی از جمله بیماری هایی است که ناشی از مسمومیت غذایی هستند.زنجبیل تازه - درمان مسمومیت غذاییبا توجه به ویژگی های ضدمیکروبی اس، به دفع پاتوژن های مسمویت های غذایی کمک می کند و به جذب مواد مغذی ضروری از غذا کمک می کند و در نتیجه گوارش سالم را ترویج می کند.

گزینه دیگر اضافه کردن چند قطره آب زنجبیل به یک قاشق چای خوری عسل است.این مخلوط را چند بار در روز قورت دهید تا التهاب و درد را کاهش دهد.

همچنین می توانید تکه های زنجبیل خام را بخورید.

نکته:زنجبیل معمولاً به روش مثبتی بر سطح انسولین اثر می گذارد.

افراد مبتلا به دیابت ممکن است نیاز به تنظیم دوز انسولین خود را بر این اساس داشته باشند. از این درمان خانگی تنها در صورتی استفاده کنید که علائم شما ملایم باشد.

روغن پونه کوهی به حذف باکتری های مسمومیت غذایی کمک می کند

دو ترکیب فعال یافت شده در روغن پونه کوهی، کارواکرول و تیمول، خواص ضد میکروبی قوی ضد میکروبی دارند که به از بین بردن پاتوژن ها کمک می کند. علاوه بر این، به عنوان ماده نگهدارنده غذایز عمل می کند و از خراب شدنش جلوگیری می کند.روغن پونه کوهی - درمان مسمومیت غذاییهم چنین می توانید از دیگر روغن هایی مانند روغن آویشن یا روغن لیمو استفاده کنید، که در برابر اتفاقات بد شکمی نیز موثر هستند.یک معجون را با افزودن 1 قطره روغن پونه کوهی به چند قطره روغن زیتون آماده کنید.

درمان سنگ کیسه صفرا با آب سیب و 10 روش خانگی موثر

این کار را سه بار در روز با وعده غذایی برای دو روز بخورید.دقت کنید که از میزان مصرف بیشتر نشود.

سرکه سیب

با اینکه سرکه طبیعت اسید دارد، اما در بدن دارای اثر قلیایی است.این دقیقاً مکانیزم کاری است که به تسکین التهاب غشا معده و روده کمک می کند که اغلب با مسمومیت غذایی مرتبط است.علاوه بر این، این کار در برابر ای.کولای موثر است.

مطالعه ای که در سال 2007 منتشر شد، نشان داد که سرکه و روغن زیتون، قوی ترین فعالیت باکتریایی را در برابر همه نژادهای مسمومیت های غذایی نشان می دهند.

می توانید 2 تا 3 قاشق چای خوری سرکه سیب را بنوشید.

توجه:همیشه سرکه سیب را رقیق کنید، اسیدی شدن معده و روده ممکن است بیشتر موجب آزار و اذیت شکم شود.

دانه شنبلیله و ماست

ماست خاصیت آنتی باکتریایی و ضد میکروبی دارد که به مبارزه با باکتری ها در ریشه مسمومیت غذایی شما کمک می کند. علاوه بر این، دانه های شنبلیله برای تسکین ناراحتیتان مفید است.دانه شنبلیله - درمان مسمومیت غذاییشما فقط باید دانه ها را قورت بدهید و به جویدن آن ها نیاز ندارید.

تاثیر ترکیب دانه های شنبلیله و ماست باعث تسکین فوری درد معده و استفراغ شما خواهد شد.

علاوه بر این، دانه های شنبلیله دارای یک اثر هیپوگلیسمی هستند؛ بنابراین بیماران مبتلا به دیابت باید با احتیاط از آن استفاده کنند و ممکن است لازم باشد که میزان مصرف انسولین خود را براساس آن تنظیم کنند.

شنبلیله باید در طول دوران بارداری به طور متوسط مورد استفاده قرار گیرد، چرا که مصرف زیاد آن ممکن است موجب انقباضات زودرس یا ناهنجاری جنینی شود.

آب لیمو

خواص ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی لیمو می تواند به سرعت بازیابی شما از طریق مسمومیت غذایی کمک کند. اسید موجود در لیمو به کشتن باکتری هایی کمک می کند که باعث مسمومیت غذایی می شوند و نیز یک کمک گوارشی معروف هستند.

فقط کمی قند به یک قاشق چای خوری آب لیمو اضافه کنید و این عصاره را دوتا سه بار در روز بنوشید.شما هم چنین می توانید آب گرم را با آب لیمو کنید و برای تمیز کردن سیستم خود بنوشید.

ریحان

ریحان یک گیاه عالی برای تسکین ناراحتی شکمی ناشی از مسمومیت غذایی است. همچنین خواص ضد میکروبی دارد که به مبارزه با میکرو ارگانیسم هایی که مسئول این مشکل هستند کمک می کند.ریحان - درمان مسمومیت غذاییشما می توانید به روش های مختلفی از ریحان استفاده کنید.عصاره ریحان را با یک قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید و چند بار در روز بنوشید. شما هم چنین می توانید مقداری آب گشنیز تازه را به آن اضافه کنید.

چند قطره روغن ریحان را در 4 فنجان آب نوشیدنی بریزید. آنها را به آرامی در طول روز بنوشید تا باکتری که باعث درد معده و مشکلات دیگر می شود را نابود کنید.

برگ های ریحان، مقداری نمک دریایی و کمی فلفل سیاه را به 3 قاشق سوپ خوری ماست ساده اضافه کنید. این مخلوط را سه تا چهار بار در روز بخورید تا نشانه های شما فروکش کند.

سیر

سیر همچنین در مبارزه با مسمومیت غذایی به دلیل خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی اش بسیار موثر است. هم چنین علائمی نظیر اسهال و درد شکمی را تسکین می دهد.

علت عقب افتادن پریود و روش درمان آن

یک سیر تازه را بجوید، و سپس آن را با کمی آب گرم بشویید.اگر می توانید بوی سیر را تحمل کنید، عصاره سیر را نیز امتحان کنید.

توجه:مصرف زیادی سیر باعث تپش قلب و یا خطر مشکلات ناشی از خونریزی می شود. اگر شما مسائل گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر دارید و یا عمل جراحی را داشته اید یا دارید، به پزشک تان بگویید.

مسمومیت غذایی خود را با یک موز خوب کنید

هضم موز در معده آسان است.علاوه بر این، غنی از پتاسیم است که آن ها به پر کردن انبارهای پتاسیم که به خاطر استفراغ و اسهال در پی مسمومیت غذایی دنبال می شوند، کمک می کنند.موز - درمان مسمومیت غذاییمحتوای فیبر بالا فقط به عنوان یک پاداش عمل می کند و به بخش گوارشی شما کمک بسیار می کند.

می توانید به سادگی یک موز پوست کنده را بخورید و یا شیرموز درست کنید و دو یا سه بار در روز آن را بنوشید.

به ویژگی های بهبود دهنده خود اعتماد کنید تا مسمومیت غذایی را درمان کنید

دانه های زیره، یک عامل درمانی است تا ناراحتی شکمی و التهاب معده ناشی از مسمومیت غذایی را کاهش دهد.یک قاشق چای خوری تخم زیره را در یک فنجان آب بجوشانید.یک قاشق چای خوری آب گشنیز را در کمی نمک اضافه کنید.

این محلول را دو بار در روز به مدت چند روز بنوشید.هم چنین می توانید یک نوشیدنی گیاهی از دانه زیره سبز، نمک و آسافتیدا تهیه کنید.دو یا سه بار در روز بنوشید. این کار سیستم را تصفیه می کند و علائم شما را تسکین می دهد.

چای گیاهی

انواع مختلف چای های گیاهی می توانند به دستگاه گوارش شما کمک کنند تا تعادل خود را به دست آورید.هم بدنتان را مرطوب نگه می دارد. چای نعناع یک اثر آرامش بخش روی شکم شما دارد و می تواند گرفتگی عضلات شکم را تسکین دهد.چای گیاهی - درمان مسمومیت غذاییچای ریشه کامفری برای جلوگیری از عفونت شکم کار می کند.

توجه:با پزشک عمومی خود مشورت کنید، به خصوص اگر باردار هستید، آلرژی های غذایی خاصی دارید و یا از آن برای کودکان استفاده می کنید.

عسل

عسل هر دو خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی را دارد که می تواند برای درمان سو هاضمه و دیگر علائم مسمومیت غذایی موثر باشد.

یک قاشق چای خوری عسل سه بار در روز می تواند برای التیام یک معده ناراحت مفید باشد. هم چنین تشکیل اسید اضافی در معده را کنترل می کند.

خوردن چه چیزهایی هنگام مسمومیت غذایی مضر است؟

برای جلوگیری از ناراحتی معده، سعی کنید از غذاهای کم هضم زیر استفاده نکنید، حتی اگر فکر می‌کنید احساس بهتری خواهید داشت:

محصولات لبنی، چرب، پر ادویه، مواد با قند زیاد، تند، سرخ کرده،

همچنین باید از مصرف این چیزها نیز بپرهیزید:

کافئین، الکل، نیکوتین

اگرچه مسمومیت غذایی بسیار آزاردهنده است، خبر خوب این است که اکثر افراد طی ۴۸ ساعت کاملاً بهبود می یابند. 

مسمومیت غذایی در مواردی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، با این حال CDC می گوید این اتفاق بسیار نادر است.

مسمومیت غذایی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا علائم ظاهر شوند به منبع عفونت بستگی دارد، اما می‌تواند از ۳۰ دقیقه تا ۸ هفته متغیر باشد، اما غالبا در عرض یک هفته برطرف می‌شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید