رفع نم و رطوبت در ساختمان که علاوه بر ایجاد نمای نا مطلوب، باعث بروز انواع بیماری نیز می شود، به معضلی پیچیده برای افراد خانه تبدیل شده است. برای رفع آن همیشه نیاز به تخریب نیست. ما به شما به روز ترین و موثر ترین روش ها برای خلاص شدن از رطوبت را یاد میدهیم. مقابله با رطوبت - رفع نم و رطوبت

عوارض و تاثیرات منفی نم و رطوبت در خانه

وقتی رطوبت خانه بیش از حد مجاز افزایش یابد، بر زندگی ما تأثیر منفی خواهد گذاشت و عوارض زیر را به همراه دارد:

 • وجود نم و رطوبت در خانه، گرد و غبار را جذب کرده و می تواند فضای مناسبی را برای رشد و تکثیر اکثر باکتری ها مهیا کند و اگر نم و رطوبت رفع نشود، کپک ها و انواع قارچ بر روی دیوار و نقاط مرطوب خانه ایجاد خواهند شد.
 • نم و رطوبت سبب آسیب به دیوارها شده و ظاهر نامناسبی در منزل ایجاد می کند.
 • نم و رطوبت خانه باعث بروز انواع بیماری های مختلف می گردد. رطوبت دائمی در فضای خانه، موجب بروز حساسیت در افراد، به خصوص کودکان شده و برای افرادی که دچار بیماری های تنفسی و یا آلرژی می باشند بسیار مضر است. نم و رطوبت بالا در خانه، می تواند موجب بروز سردرد و درد مفاصل و متورم شدن عروق و بافت های بدن و افزایش درد هایی مانند آرتروز گردد.
 •  نم و رطوبت زیاد در خانه، باعث خراب و پوسیده شدن بسیاری از وسایل منزل مثل وسایل چوبی و پارچه ای،  وسایل آهنی و فلزی، آسیب دیدگی تأسیسات و وسایل منزل می شود.
فواید پیاده روی برای بدن چیست ؟

رطوبت دیوار - رفع نم و رطوبت

چگونگی تشخیص وجود رطوبت بالا در خانه

اثرات ظاهری رطوبت و نم در خانه ممکن است روز ها طول بکشد تا اثرات خود را بر دیوار نشان دهد؛ بنابراین تا پیش از رخ دادن چنین اتفاقی باید از وجود رطوبت بالا در خانه آگاه شویم. برای تشخیص وجود رطوبت بالا در خانه :

 1. از یک رطوبت سینج استفاده کنید. اگر رطوبت اتاق بالاتر از 60 بود به معنای آن است که سطح رطوبت در خانه زیاد است.
 2. اگر در اتاق هایی که در آن ها حمام و یا سرویس بهداشتی قرار دارد اثری از کپک دیدید خیلی سریع برای کاهش رطوبت اتاق اقدام کنید.
 3. اگر بر روی شیشه بخار و یا قطرات آب وجود دارد احتمالاً سطح رطوبت در خانه زیاد است. چنین پدیده ای یا از برخورد هوای گرم اتاق با سردیِ پنجره بروز می کند و یا آن که نشان از رطوبت زیاد خانه دارد.
 4. اگر بر روی دیوار ها و یا سقف خانه لکه های آب دیدید، رطوبت خانه بالا است.
 5. اگر سطح رطوبت خانه زیاد باشد، وسایل چوبی کم کم پوسیده می شوند.
 6. اگر سطح رطوبت اتاق زیاد باشد، آلرژن ها به وجود می آیند و موجب بروز علائم آلرژی از جمله سوزش چشم، عطسه، آبریزش بینی و … می شوند.
نم زدن پنجره - رفع نم و رطوبت

روش از بین بردن و رفع نم و رطوبت در خانه

اگر به هر دلیل رطوبت خانه شما زیاد است اقدامات ساده ذیل را در پیش بگیرید:

از فن برای تازه نگه داشتن هوای خانه استفاده کنید

این مهم ترین توصیه است شما همیشه باید در خانه خود تهویه مناسب داشته باشید، به ویژه در مناطقی که احتمالا رطوبت دارد. سعی کنید پنجره ها را تا جای ممکن باز نگه دارید، اگر این کافی نیست، می توانید از فن برای تازه نگه داشتن خانه استفاده کنید از سوی دیگر، تهویه مطبوع می تواند به حفظ مناطق خاصی از خانه کمک کند که در آن هیچ رطوبتی نباشد و حتی به سختی یک هوای موجود در طبیعت در انجا باشد با این حال، از آن خیلی زیاد استفاده نکنید. هوایی که نفس میکشید باید رطوبت لازم برای جلوگیری از بیماری ها و خشک نشدن بینی را داشته باشد.تهویه ساختمان - رفع نم و رطوبت

دور کردن انرژی منفی از خانه و اطرافتان + راهکارهای طلایی

دوش خنک تر و کوتاه تر بگیرید

دوش حمام یکی از مواردی است که رطوبت زیادی وارد منزل می کند پس زمان دوش گرفتن را کم کنید و همچنین دوش خنک تر بگیرید تا سطح رطوبت کاهش یابد.

از خشک کردن لباس ها در محیط داخلی ساختمان پرهیز کنید

سعی کنید لباس ها را با استفاده از روش هایی مانند استفاده از خشک کن ماشین های لباسشویی و باز کردن پنجره ها سریع تر خشک کنید و از خشک کردن لباس ها در محیط داخلی ساختمان پرهیز کنید.

گیاهان را به مکانی ببرید که از تهویه مناسب برخوردار باشد

وجود گیاهان در خانه در بالا بودن رطوبت نقش دارد و موجب افزایش رطوبت اتاق می شود؛ بنابراین بهتر است برای کاهش رطوبت محیط، گیاهان را به مکانی ببرید که از تهویه مناسب برخوردار باشد.

منابع رطوبتی را تشخیص دهید

اگر یک منطقه پر از رطوبت در خانه خود پیدا کردید، باید سعی کنید منبع اش را پیدا کنید، اگر لوله های شکسته یا دارای نشتی در مناطق غیر قابل مشاهده وجود داشته باشد، لکه هایی روی دیوارها ایجاد می شوند که به تدریج رشد می کنند. به یاد داشته باشید که اگر فورا این نشتی ها را اصلاح نکنید، وضعیت می تواند بدتر شود و حتی باعث آب گرفتی شود.

رفع نم دیوار - رفع نم و رطوبت  از رطوبت گیر استفاده کنید

این دستگاه مناسب برای مناطق بارانی یا سرد است.رطوبت به راحتی در این مناطق ایجاد و رشد میکنند، زیرا در این مناطق شانس کمتری برای هدایت و چرخش هوا در خانه ها وجود دارد. بنابراین، اگر می خواهید از رطوبت در خانه خلاص شوید، می توانید به راحتی از این دستگاه برای جذب و تخلیه رطوبت استفاده کنید. در مورد قبض برق خود نگران نباشید، چرا که آنها همانند دستگاه تهویه، برق مصرف میکنند و در اندازه و ظرفیت های مختلف در دسترس میباشند.

رژیم افزایش وزن فوری و بدون بازگشت

عایق بندی کنید

یکی از راه های ورود رطوبت به درون خانه از طریق کف ساختمان است، به ویژه درصورتی که استخر و سونا در طبقات زیرین و یا باغچه با خاک بسیار مرطوب در حیاط خانه وجود داشته باشند. در این خانه ها ورقه های نازک پلی تن را در کف ساختمان و حتی زیر کف پوش ها به کار ببرید. عایق بندی سقف نیز، با حفظ گرمای لازم در محیط خانه از رطوبت ناشی از سطوح سرد جلوگیری به عمل می آید.

از نمک برای رفع نم و رطوبت استفاده کنید

تمام چیزی که شما نیاز دارید، یک ظرف کم عمق و یک کیلو نمک است. به سادگی نمک را در ظرفی بریزید، خواهید دید رطوبت را در چند روز به خود میکشد زیرا نمک، ظرفیت جذب بسیار بالایی دارد. وقتی متوجه شدید نمک خیلی مرطوب یا سیاه شده، وقت آن رسیده است که آن را عوض کنید.

رطوبت زدن دیوار - رفع نم و رطوبت

روش های جدید جلوگیری از رطوبت

 1. هنگام پخت و پز، هود و هواکش را روشن کنید.
 2. هرگز درجه گرمای هیتر و وسیله گرمایی تان را بیشتر از 20 درجه سانتیگراد نکنید. زیرا به ایجاد رطوبت در دیواره ها و مناطق دیگر کمک می کند.
 3.  چیزهایی مانند روشنایی طبیعی و هوا را در خانه تان بررسی و چک کنید.
 4. شما باید پنجره ها و درها را در مناطقی قرار دهید که اجازه می دهد نور خورشید به آنها برسد.
 5. همچنین باید مبلمان خود را طوری بچینید تا هوا در خانه شما به راحتی گردش کند.

نم درز پنجره - رفع نم و رطوبت

جمع بندی

بر اساس مطالب ذکر شده اینطور می توان جمع بندی کرد، که وجود نم در ساختمان به معنی بالا بودن بیش از حد رطوبت است و عوارض خانه مرطوب می تواند تاثیرات مخربی ایجاد کند.

نحوه افزایش قاطعیت در روابط اجتماعی و کاری

در این صورت باید به دنبال منشاء اصلی نم در ساختمان بود، گاهی مواقع نم ایجاد شده به دلیل عایق کاری نامناسب و وجود بخار آب فراوان در ساختمان است.

در موارد شدیدتر نم به دلیل وجود نقص در سیستم لوله کشی ساختمان ایجاد شده است.

در هر صورت باید هر چه زودتر به منظور پیشگیری گسترش تشکیل نم زدگی در ساختمان اقدام کرد.

در غیر اینصورت با مشکلات تنفسی، مفصلی و حتی آسیب سازه و وسایل ساختمان همچون فرش و مبلمان مواجه خواهیم شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید