بوی بد کولر آبی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.کولرهای آبی در فرآیند خنک‌کردن هوا از آب استفاده می‌کنند و این می‌تواند باعث افزایش رطوبت در اطراف کولر شود.یکی از دلایل همین رطوبت است.در ادامه این مطلب ار پارس مگ شما با تمامی دلایلی که باعث بوی بد کولر آبی می شوند آشنا خواهید شد.

بوی بد کولر آبی - موتور کولر

با آغاز فصل گرم برای بسیار از افراد این سوال پیش می‌آید که دلیل وجود بوی بد کولر چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد ؟ کولر وسیله‌ای است که برای تهویه و خنک کردن هوا استفاده می‌شود و اغلب نیز در فصول گرم کاربرد دارد. این وسیله هر سال باید سرویس شود تا بازده خود را از دست ندهد. اگر این کار انجام نشود، شاید بوی بد به سراغ شما بیاید. اما نگران نباشید؛ روش‌های بسیار زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کولر خود را به حالت اول برگردانید.

همچنین در پاری مگ بخوانید : بهترین روش های خنک کردن خانه بدون کولر در فصل تابستان

بوی بد کولر آبی - تعمیر

فهرست محتوا نمایش

دلایل ایجاد بوی بد کولر آبی

در ابتدا باید به شما بگوییم که اگر از کولر به مدت طولانی استفاده نکرده‌اید، قبل از استفاده از آن حتما پوشال، موتور، لوله‌ها، اتصالات برقی، پمپ و مقدار روغن آن را بررسی کنید. در صورتی که بسیاری از آن‌ها خراب شده و یا مشکلی داشت، حتما یک بار به طور کلی کولر را سرویس کنید. همچنین باید بدانید که در اکثر مواقع، کولرهای آبی هستند که بوی بد در آن‌ها ایجاد می‌شود. در ادامه دلایل بوی بد کولر را مشاهده می‌کنید.

خرابی یا فاسد شدن پوشال‌های کولر از علل بوی بد کولر آبی

یکی از اصلی‌ترین دلایل بوی بد کولر که اکثر افراد نیز آن را می‌دانند، خرابی و یا فاسد شدن پوشال‌های کولر است. به دلیل اینکه پوشال‌ها در زمان استفاده در معرض رطوبت بسیاری هستند، به محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها تبدیل می‌شوند. در زمانی که استفاده از آن‌ها متوقف می‌شود، این میکروب‌ها و باکتری‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند و در زمان استفاده بعدی، اگر پوشا‌ل‌ها تمیز یا تعویض نشوند، این امکان وجود دارد که بوی بدی را ایجاد کنند. تنها راه از بین بردن این بو، تمیز و یا تعویض کردن پوشال‌های کولر است.

کثیف شدن آب درون مخزن از علل بوی بد کولر آبی

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد بوی بد کولر می‌شود، کثیف شدن آب درون مخزن کولر است. اگر مخزن از موادی ساخته شده باشد که از کیفیت کمی برخوردار بوده و یا در تماس با آب از خود حساسیت نشان دهد، احتمال دارد که بوی بدی از آن تولید شود. این بو از خراب و یا فاسد شدن آب به وجود می‌آید و تنها راه از بین بردن بو این است که یا آب مخزن را تعویض کنید و یا خود مخزن را تعویض کنید. بهتر است که قبل از تعویض مخزن آن را تمیز کردن و دوباره آب بریزید و اگر این مشکل برطرف نشد، مخزن را تعویض کنید.

بوی بد کولر آبی - آب کثیف

محل نصب کولر آبی از علل بوی بد کولر آبی

محل نصب کولر آبی بسیار مهم است و هم در بازدهی و هم در ایجاد بو و رطوبت آن نقش پررنگی دارد. به طور کلی برای افزایش بازدهی کولر آبی باید تا آنجایی که می‌شود، کولر را در سایه نصب کنید و یا یک سایه‌بان برای آن قرار دهید. اما در زمان نصب به این موضوع توجه کنید که حتما گردش هوا در کولر وجود داشته باشد تا هوای داخل کولر ثابت نماند. در این صورت هوا ثابت مانده و هوای کثیف و آلوده مستقیما به داخل خانه منتقل شده که می‌تواند حاوی بوی بد باشد.

خرابی پمپ آب از علل بوی بد کولر آبی

این دلیل ایجاد بوی بد کولر زمانی به وجود می‌آید که آب درون مخزن به درستی تعویض نشود که باعث راکد شدن آب و خراب شدن آن می‌شود. همچنین خرابی پمپ آب باعث ایجاد خشکی در باد کولر شده و هیچ آبی را به پوشال‌ها انتقال نمی‌دهد.

نیم سوز شدن پمپ آب یا موتور از علل بوی بد کولر آبی

دیگر دلیل ایجاد بوی بد کولر نیم سوز شدن پمپ آب و یا موتور است که بوی سوختگی را در بر دارد. در صورتی که کولر را روشن کردید و با بوی سوختگی روبه رو شدید، سریعا آن را خاموش کنید، زیرا به احتمال زیاد پمپ آب و یا موتور نیم سوز شده است. برای حل این مشکل باید یک تعمیرکار خبر کنید تا مشکل را بررسی کند و در صورت نیم سوز شدن یکی از این قطعات، آن را تعمیر و یا تعویض کند.

بوی بد کولر آبی - پمپ آب

استفاده از روغن نامرغوب از علل بوی بد کولر آبی

یکی دیگر از دلایل بوی بد کولر که افراد زیادی از آن آگاه نیستند، استفاده از روغن نامرغوب و بی کیفیت است. این کار باعث می‌شود که در صورت تماس روغن با آب، بوی بد تمام فضای کولر را در بر بگیرد و روشن کردن کولر، همه آن بوی بد را وارد خانه شما کند. برای حل این مشکل باید روغن قدیمی را به طور کامل تعویض کرده و یک روغن باکیفیت جایگزین آن کنید.

تجمع رسوب از علل بوی بد کولر آبی

دیگر دلیل بوی بد کولر تجمع رسوب است که رفع آن بسیار ساده انجام می‌شود. وجود رسوب در کولر و وسیله‌های دیگر باعث ایجاد یک بوی بد شده که با تمیز کردن رسوب، آن بو از بین خواهد رفت. در برخی از موارد دیده شده است که تمیز کردن رسوب با ساییدن آن همراه با تمیز کننده‌های قوی از بین می‌رود.

به طور کلی ایجاد بوی بد کولر دلایل دیگری نیز دارد که از آن‌ها می‌توان به سوراخ بودن برزنت یا مخزن و بوی بد تسمه اشاره کرد. برای رفع این موارد می‌توانید مخزن و برزنت را با مواد مناسب پوشانده و تسمه را تعویض کنید. در زمان تعویض تسمه حواستان باشد که تسمه جدید را با سایز مناسب تهیه کنید، تا مشکلی برای نصب آن نداشته باشید.

بوی بد کولر آبی - تجمع رسوب

برای رفع بوی بد کولر آبی چه باید کرد

برای رفع بوی ماهی کولر آبی، نیازی بهه صرف هزینه بالایی نیست؛ چرا که با رعایت چند نکته می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

تمیز کردن فیلتر

تمیز کردن فیلتر کولر آبی می‌تواند به رفع بوی بد آن کمک کند. فیلتر کولر آبی عموماً ذرات گرد و غبار معلق در هوا را تصفیه می‌کند. در طول زمان، این ذرات می‌توانند روی فیلتر تجمع یابند و باعث بوی نامطبوع شوند. برای تمیز کردن فیلتر کولر لازم است در ابتدا کولر را خاموش کنید سپس فیلتر را از کولر آبی جدا کنید؛ در بعضی موارد، فیلتر قابل شستشو است و می‌توانید آن را با آب و محلول شوینده تمیز کنید. در غیر اینصورت، باید فیلتر را تعویض کنید. در صورتی که فیلتر قابل شستشو است؛ با استفاده از یک برس نرم و محلول آب و مایع ظرفشویی، بخوبی سطح فیلتر را تمیز کنید و بعد از شستشو و استفاده دوباره مهم است که فیلتر را به آرامی خشک کنید.

نظافت فضای داخلی برای از بین بردن بوی بد کولر

یکی از راه‌های موثر برای از بین بردن بوی ماهی در کولر آبی، تمیز کردن فضای داخلی کولر است؛ در ابتدا با استفاده از یک حوله مرطوب و ضدعفونی کننده مناسب، سطح خارجی کولر را تمیز کنید؛ برای اینکار می‌توانید از اسپری ضدعفونی کننده یا محلول آب و صابون نیز استفاده کنید. در مرحله بعد دریچه‌های کولر را باز کنید و با استفاده از مکنده، ذرات گرد و غبار و هرگونه آلودگی را از داخل کولر بردارید.

برای بهبود بوی کولر، می‌توانید از عطرهای معطر مخصوص کولر استفاده کنید. این عطرها به صورت آروماتراپیک کار می‌کنند و بوی خوشایندی را در فضای داخلی ایجاد می‌کنند. پس از انجام نظافت، مطمئن شوید که فضا به طور کامل تهویه شده است. باز کردن پنجره‌ها و ایجاد جریان هوای تازه می‌تواند بوی نامطبوع را از محیط داخلی کم کند.

تمیز کردن زهکشی کولر

این اتفاق در کولر گازی بیشتر اتاق می‌افتد؛ این مدل کولرها به دلیل تراکم بالا آب را دفع می‌کند؛ این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که رطوبت از داخل که دمای آن پایین‌تر از محیط است، خارج شود. در این هنگام قطراتی که به ظرف شلنگ تخلیه می‌روند، انباشته شده و از بین نرود. در نهایت این رطوبت می‌تواند باعث تکثیر قارچ و ایجاد بوی نامطبوع شود. برای حل این مشکل باید در پایان فصل تابستان برای چند ساعت کولر را در حالت تهویه روشن کنیم. به این ترتیب رطوبت باقیمانده از بین می‌رود.

بوی بد کولر آبی - زه

تعویض آب برای رفع بوی بد کولر آبی

تعویض آب کولر آبی می‌تواند یکی از راه‌های موثر برای رفع بوی بد آن باشد. در طول زمان، آب کولر آبی ممکن است باکتری‌ها و رسوبات را جذب کند که می‌تواند منجر به بوی نامطبوع شود. برای تعویض آب کولر در ابتدا لازم است آب موجود در مخزن کولر را تخلیه کنید. برای این کار، می‌توانید شیر تخلیه را باز کنید و صبر کنید تا آب به طور کامل خارج شود. پس از تخلیه آب، مخزن کولر را با آب شستشو دهید. می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید و تمام سطح کولر را به خوبی بشویید. پس از شستشوی مخزن، مخزن را با آب تمیز پر کنید. بهتر است از آب شهری یا آب آشامیدنی استفاده کنید. در صورت امکان، از آب فیلتر شده استفاده کنید تا از رسوبات و ذرات معلق جلوگیری شود.

پوشال ها را عوض کنید :

اگر علت بوی بد کولر شما خرابی پوشالهای آن است، پوشال های کولر را تعویض کنید زیرا عدم تعویض دوره ای و به موقع کولرها، سبب می شود کولر به محل مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها تبدیل شده و بوی بد ایجاد می شود. بعد از تعویض پوشال ها، پیرامون کولر و دریچه ها را با محلول سرکه، آب و یا مقداری جوهر نمک رقیق شده، به خوبی بشویید.

بوی بد کولر آبی - پوشال

کولر را در جای مناسب نصب کنید :

محل نصب کولر آبی باید مکانی باشد که هوا به خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد. اگر جای کولرتان خوب نیست و هوای وارد شده به کولر آلوده و کثیف است، جای کولر را تغییر دهید و یا اینکه از یک فن تهویه محیط استفاده نمایید.

از روغن های با کیفیت استفاده نمایید :

برای رفع بوی بد کولر روغن مرغوب را جایگزین روغن بی کیفیت نمایید زیرا روغن نامرغوب با ترکیب با آب بوی بدی ایجاد می کنند.

بوی بد کولر آبی - روغندان

از فیلترهای هوای کولر آبی استفاده کنید :

استفاده از تصفیه کننده های هوا مخصوص کولر آبی سبب ورود هوای بهتر به کولر و جلوگیری از ورود ذرت گرد و خاک به درون کولر می شود. همچنین این فیلترها به خاطر برزنتی که دارند تا حدودی از تابش خورشید جلوگیری می کنند.

مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کنید:

برای جلوگیری از احتمال بازگشت بو در سال آینده در پایان هر تابستان، مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کرده و بشویید.

کولر را در زمستان بپوشانید :

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون کولر، آن را در زمستان بپوشانید و به راحتی از ورود گرد و غبار و آلودگی در زمستان جلوگیری کنید.

بوی بد کولر آبی - سایه بان

اجازه دهید هوا از کولرتان برای مدتی خارج شود:

برای از بین بردن بوی بد کولر، دریچه کولر را باز کنید تا از همه قسمت ها هوا خارج شود و کولر را دو روز درمحیطی قرار دهید که چرخش هوای فراوان داشته باشد، چرخش هوای ساده به از بین بردن بوها کمک می کند.

مخلوطی از مایع سفید کننده بکار ببرید :

پس از خروج هوای کولرتان برای از بین بردن بوی تند حاصل از منشا باکتریایی و ارگانیکی که در دیوارهای کولر رشد کرده، حدود یک قسمت سفید کننده را با چهار قسمت آب مخلوط کنید و این ترکیب را داخل بطری اسپری دار ریخته و روی تمام دیوار ها و دریچه داخلی کولر اسپری کنید اما دقت کنید کولر را با این ترکیب پر نکنید. بگذارید تا مواد حدود 8 ساعت باقی بمانند و سپس دوباره کولر را اسپری فراوان بزنید و این مراحل را تا 2 یا 3 روز دیگر ادامه دهید. و دریچه آن را تا پایان مراحل باز نگه دارید و تا جایی که دسترسی دارید قسمت ها را با برس به صورت کامل بکشید.

یک مسواک کهنه یا گوش پاک کن را در ترکیب سفید کننده فرو ببرید و قسمت های غیر قابل دسترس مانند شیارهای کوچک، جایی که در آن تقسیم کننده های خنک کننده وجود دارد، داخل حفره لولا، بین بدنه و دریچه و … را کامل برس بکشید زیرا این مکان ها محلی مساعد برای رشد باکتری هاست.

لازم به ذکر نیز است که کاربرد سفید کننده به بهترین وجه در قسمت های سخت و سفید کولر ها استفاده می شود. کولری که داخلش رنگی است ممکن است در اثر سفید کننده کم رنگ شود.

در یک روش دیگر شما می توانید نصفه لیوان شیشه شور و یا وایتکس را در کف مخزن کولر بریزید. سپس یک ساعت فقط پمپ کولر را روشن کرده تا پوشال ها خیس بخورند. بعد آب کف کولر را تخلیه کنید و کولر را به خوبی بشویید. سپس مجدد مخزن را پر از آب کرده و دوباره یک سوم لیوان شیشه شور و یا وایتکس به آب اضافه نمایید. این کار را دو هفته یکبار انجام دهید تا بوی بد کولر آبی را برای همیشه از بین ببرید.

از جذب کننده های بو استفاده کنید :

ممکن است برخی بوهای پایدار با دیوار کولر جذب شده باشند. اکنون زمان مناسبی است که جذب کننده های بو استفاده نمایید. جذب کننده بو ماده ای است که بوها را اشباع می کند و در دو نوع متداول تر قابل دسترس است. زغال چوب و جوش شیرین دو نوع جذب کننده بو هستند.

بوی بد کولر آبی - کولر

کولرتان را با زغال چوب یا جوش شیرین پر کنید :

در این قسمت بهتر است که دریچه را ببندید و برای از بین بردن بوی نامطلوب از زغال چوب یا جوش شیرین که قدرت جذب بوی نامطلوب را دارند استفاده نمایید. محتویات زغال چوب به طور معمول در فیلترهای هوا، مخزن های نگهداری ماهی، نظافت استخر مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها در عبور هوا و از بین بردن بو عالی هستند. جوش شیرین نیز برای مبارزه با بو عالی است.

بعد از بستن دریچه ها برای مدت دو روز تا یک هفته یا بیشتر بسته به سایز کولر و حجم بوی نامطبوع در دوره های متناوب از مواد جذب کننده استفاده نمایید.

مقداری آب صابون دار بکار ببرید :

بعد از بکار بردن مواد جذب کننده بو اگر مقداری بو باقی مانده بود، به کارگیری مخلوط آب صابون مناسب است. از یک قالب صابون دستی استفاده کنید. مقداری از صابون را با پنج قسمت از آب مخلوط کنید و آن را در بطری اسپری دار بریزید. بعد آن را داخل کولر اسپری کرده و اجازه دهید (با دریچه بسته) برای یک روز یا بیشتر بماند. بعد از این کامل داخل آن را شیلنگ آب گرفته و اجازه دهید تا در هوا آزاد خشک شود.

از خوش بو کننده استفاده کنید :

بعد از مرحله صابون کارتان را به طور کامل با بکار گیری خوشبو کننده قوی چیزی شبیه به آب لیمو یا سرکه به اتمام برسانید. این کار کمک زیادی به از بین بردن کامل بوها نمی کند اما تقریباً برای پنهان کردن آن موثر است. آب لیمو به عنوان نوعی عطر عمل می کند که می تواند این بوها را از بین ببرد.

بوی بد کولر آبی - موتور کولر

نحوه تعویض کردن پوشال‌های کولر برای جلوگیری از بوی بد کولر

تعویض پوشال کولر بسیار آسان است و با انجام چند مرحله به سادگی می‌توان این کار را انجام داد. برای شروع تعویض پوشال در ابتدا باید درب‌های سه طرف کولر را که پوشال به آن‌ها متصل است را از کولر خارج کنید. سپس باید پوشال‌ها را از درب جدا کرده و بعد از آن، پوشال‌های جدید را جایگزین کنید. سپس برای بازدهی بهتر می‌توانید پوشال‌ها را قبل از نصب دوباره بر روی کولر، با آب خیس کنید تا از حالت خشکی خارج شده و بعد از نصب و استفاده، خنکی بیشتری را ارائه دهند.

بوی بد کولر آبی - تعمیرکار

نحوه بررسی و تعویض مخزن و آب آن

برای شروع بررسی باید آب مخزن را بررسی کنید و اگر مشکل از آن بود، آب را تعویض کنید. در صورتی که آب را جایگزین کردید و هنوز بوی بد وجود داشت، باید به فکر تعویض مخزن باشید. تعویض مخزن را معمولا تعمیرکارها انجام می‌دهند. برای تعویض مخزن فراموش نکنید که یک مخزن با کیفیت خریداری کنید. در صورتی که هنوز بوی بد وجود داشت، باید بدانید که مشکل از جریان اصلی آب است و باید لوله متصل به آن را بررسی کنید. در زمان اتمام بررسی، درب مخزن را محکم کنید تا باز نشود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید