ژله با شیر یک دسر راحت است که شما میتوانید با روش های مختلف آن را درست کنید.این دسر تنوع بسیار زیادی دارد که ما در این مطلب از پارس مگ چند دستور برای تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.

ژله با شیر - توت فرنگی

ژله یکی از خوش طعم ترین و لذت بخش ترین دسرها در ایران و جهان است. این محصول به دلیل تنوع و سهولت در آماده شدنش پایه ثابت انواع دورهمی، مهمانی، عروسی و مناسبت های مختلف مانند تولد و یلدا است.

این دسر یکی از ترکیبات جالب و در عین حال خوشمزه است. رنگ این نوع ژله به دلیل وجود شیر، کمرنگ تر است. بسته به این که می خواهید این محصول را برای چند نفر مصرف کنید، می توانید چند بسته از آن را تهیه کنید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : طرز تهیه ژله بستنی خوشمزه به ۳ روش رولی ؛ چند رنگ و ساده تابستانی

ژله با شیر - ژله

مواد لازم برای تهیه ژله شیر (ژله سفید)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
پودر ژله آلوئه‌ورا ۱ بسته
شیر ۱ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر ۱ قاشق غذاخوری یا بیشتر

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۵ دقیقه

مدت زمان آماده‌ شدن ژله: ۳ ساعت

مراحل طرز تهیه

این دسر، از دسرهای خوشمزه و ساده برای سرو به تنهایی یا در کنار دیگر ژله‌های چند رنگ است که به راحتی می‌توانید در خانه تهیه کنید. برای درست کردن این دسر ، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

مرحله اول: ژله را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه این دسر، شیر را در یک ظرف مناسب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا شروع به حباب زدن کند. پودر ژله را در شیر بریزید و شروع به هم زدن کنید تا دانه‌های ژله در شیر حل شوند. شکر را هم در همین حین به مخلوط شیر و ژله اضافه کنید تا دانه‌های شکر هم حل شوند.

مرحله دوم: مایه ژله را بن ماری کنید

ظرف حاوی شیر و ژله را روی حرارت بخار آب قرار دهید تا به روش بن ماری شکر و پودر ژله در شیر حل شود. برای این کار می‌توانید یک قابلمه آب در حال جوش روی گاز بگذارید و ظرف را روی سطح آب قرار دهید یا از بخار سماور استفاده کنید. همزمان مواد را هم بزنید تا هیچ ذره‌ای از شکر یا پودر ژله، داخل شیر وجود نداشته باشد. از همزن هم می‌توانید استفاده کنید. مخلوط ژله را مزه کنید و در صورت دلخواه، اگر ژله شیرین‌تری می‌خواهید، مقدار شکر را بیشتر کنید.

مرحله سوم: قالب ژله را آماده کنید

در این مرحله از طرز تهیه ژله با شیر، کف و دیواره‌های قالبی که ژله را می‌خواهید در آن درست کنید، با برس یا قلم‌موی آشپزی، با کمی روغن مایع یا کره ذوب شده چرب کنید. اگر از قالب‌های سیلیکونی استفاده می‌کنید، نیازی به چرب کردن قالب نیست.

مرحله چهارم: مایه ژله سفید را در قالب بریزید

یک صافی ریز یا توری را روی قالب بگذارید و مایه ژله را که آماده کرده‌اید، در آن بریزید تا ناخالصی‌های احتمالی مایه ژله گرفته و صاف و یکدست شود. مایه ژله را در قالب بریزید. قالب را چند بار روی سطح صاف به آرامی بکوبید تا حباب‌های ژله خارج شود. قالب را در یخچال به مدت ۲ تا ۴ ساعت قرار دهید تا ژله کاملا خودش را بگیرد و سفت شود.

مرحله پنجم: ژله با شیر را سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه ژله با شیر، وقتی ژله خودش را گرفت، قالب را از یخچال بیرون بیاورید و ظرف سرو را روی آن بگذارید. قالب را برگردانید و ژله را در ظرف سرو قرار دهید. روی ژله را به دلخواه با برش‌های میوه، سس شکلات، مربا، پودر شکلات، شکلات رنده شده، ترافل‌های رنگی و … تزیین و ژله با شیر را سرو کنید.

ژله با شیر - ژله سفید

روش تهیه ژله با شیر و آب جوش

در طرز تهیه ژله با آب جوش و شیر، غلظت ژله کمتر می‌شود ولی طعم آن مشابه ژله با شیر خالص است. در این روش باید یک بسته پودر ژله را در یک لیوان آب جوش و به اندازه دلخواه شکر، روی حرارت غیر مستقیم هم بزنید تا ژله و آب جوش کاملا با هم حل شوند. ظرف حاوی مایه ژله و آب جوش را کنار بگذارید. سپس شیر را جداگانه بجوشانید و اجازه دهید از دما بیفتد.

برای این‌که شیر در ژله نبرد، با یک دماسنج،‌ دمای شیر و مایه ژله و آب جوش را اندازه بگیرید. وقتی دمایشان به اندازه هم رسید، شیر را به مایه ژله اضافه کرده و هم بزنید تا مخلوط شوند. سپس مایه ژله با شیر را در یک قالب که از قبل چرب کرده‌اید، بریزید و قالب را به مدت ۲ تا ۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد. ژله سفید را بعد از آماده شدن در ظرف سرو برگردانید.

ژله با شیر - ژله موزائیکی

مواد اولیه موردنیاز برای ژله با شیر

نام مواد مقدار لازم
ژله با طعم دلخواه ۱ بسته
شیر ۱/۵ پیمانه
شکر ۱ قاشق غذاخوری

دستور تهیه 

مرحله اول:

شیر را گرم کنید و سپس، مقداری از آن را با پودر ژله در یک ظرف بریزید. قابلمه آبی روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. ترکیب پودر ژله و شیر را روی آن بگذارید و هم بزنید. با این کار، تمام ذرات ژله آب می‌شوند. بعد از آب شدن، ترکیب را به بقیه شیر اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله دوم:

شکر را به مواد اضافه کنید. از آن‌جایی که شیر شیرین نیست، درست کردن ژله با آب باعث بی‌مزه شدن آن می‌شود. اضافه کردن شکر به آن باعث می‌شود طعم شیرین و خوشمزه‌ای داشته‌باشد. اگر می‌خواهید به همان شکل ساده میل کنید، نیازی به افزودن شکر نیست.

مرحله سوم:

کف و دیواره‌های قالب را چرب کنید و ژله را داخل آن بریزید. به مدت 3 ساعت در یخچال بگذارید تا سفت شود. البته اگر بیشتر بماند، سفت‌تر می‌شود و جدا کردن آن راحت‌تر است. اگر عجله‌ای ندارید، ژله را از شب قبل درست کنید و در یخچال بگذارید. از فریزر کمک نگیرید؛ چون باعث یخ زدن ژله می‌شود.

مرحله چهارم:

برای خارج کردن ژله از قالب از گرمای سشوار استفاده کنید. کمی گرما به دیواره‌های ظرف بدهید تا به‌راحتی از آن جدا شوند. البته می‌توانید از یک ظرف آب جوش هم کمک بگیرید. برای این کار، در یک ظرف آب جوش بریزید. سپس، قالب ژله را برای مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه داخل آن بگذارید. سپس، امتحان کنید که آیا جدا می‌شود یا خیر. مدت زیاد انجام این کار باعث می‌شود دیواره‌های ژله آب شوند؛ بنابراین، حتما حواستان به آن باشد که به موقع بردارید.

ژله با شیر - ژله قالبی

ژله دورنگ با شیر

مواد لازم :

پودر ژله : یک بسته

آب جوش : یک لیوان

شیر : یک چهارم لیوان

طرز تهیه

برای تهیه این نوع ژله ابتدا یک بسته پودر ژله را با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و به روش بن ماری حل نمایید. سپس آن را نصف نمایید و نیمه ابتدایی را داخل قالب ریخته و در یخچال قرار دهید. باقیمانده ژله را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا کاملا خنک شود، سپس یک چهار لیوان شیر سرد را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا یک دست شود. ژله اولی را از یخچال خارج نمایید و بعد از اطمینان از نیم بند شدن آن، ژله ایی را که با شیر ترکیب نموده اید داخل آن بریزید و مجددا در یخچال قرار دهید.

برای تهیه ژله چند رنگ، این روش را با چند نوع ژله مختلف انجام دهید و ژله ها را بعد از نیم بند شدن ژله قبلی، روی آن بریزید.

نکته : هم دما نبودن شیر و ژله حل شده باعث بریده شدن این نوع ژله می شود. برای نتیجه گیری بهتر، لازم است که ژله حل شده در آب جوش به دمان محیط رسیده باشد، شیر نیز سرد و یا هم دما با محیط باشد.

ژله با شیر - ژله دو رنگ

فوت و فن‌های طرز تهیه ژله با شیر

  • اگر می‌خواهید ژله با شیر، رنگ سفید داشته باشد، از پودر ژله بی‌رنگ مثل ژله آلوئه‌ورا استفاده کنید. اما می‌توانید برای درست کردن انواع ژله‌ها رنگی هم به جای آب جوش از شیر یا از ترکیب شیر و آب جوش استفاده کنید. فقط در این صورت رنگ ژله‌ها، کم‌رنگ‌تر می‌شود و به سفیدی می‌زند، یا ژله رنگ مات به خود می‌گیرد.
  • طرز تهیه ژله خرده شیشه با شیر و طرز تهیه ژله دو لایه و سه لایه با شیر هم مرسوم است.
  • برای طرز تهیه ژله دو رنگ ، ابتدا یک لایه ژله با شیر را آماده کنید و وقتی لایه اول بست و خودش را گرفت، لایه بعد را به آن اضافه کنید و اجازه دهید لایه دوم خودش را بگیرد. بعد از اضافه کردن هر لایه ژله، قالب یا ظرف ژله را در یخچال قرار دهید.
  • برای سریع‌تر آماده شدن ژله، از قرار دادن قالب ژله در فریزر خودداری کنید. این کار باعث یخ زدن ژله می‌شود و ژله خراب خواهد شد. تنها می‌توانید یک ربع قبل از سرو ژله آن را در فریزر بگذارید و بعد بیرون بیاورید. به خاطر داشته باشید که ژله نباید بیشتر از یک ساعت در فریزر بماند.
  • وقتی ژله را در یخچال می‌گذارید، توجه کنید که سطح زیر قالب، صاف و برابر باشد. در غیر این صورت، ژله شما نامتقارن خواهد شد.

ژله با شیر - ژله بنفش

راه‌های جدا کردن ژله از قالب بدون ترک خوردن ژله

  • برای اینکه ژله به راحتی بعد از بستن در یخچال، از قالب بیرون بیاید، قالب را برای ۳۰ ثانیه یا نهایت یک دقیقه روی سطح آب جوش قرار دهید یا قالب را روی حرارت بخار آب بگیرید تا ژله از ظرف راحت‌تر جدا شود.
  • می‌توانید به کمک یک چاقوی تیز، دور تا دور ژله را از دیواره‌های قالب جدا کنید. کمی با نوک انگشتانتان ژله را از قالب جدا کنید تا بین قالب و ژله کمی هوا برود. یک بشقاب روی قالب بگذارید و به آرامی قالب را برگردانید. با یک قاشق به پشت قالب چند ضربه بزنید تا ژله به راحتی از قالب جدا شود و در ظرف سرو برگردد.
  • یک روش آسان و سریع دیگر برای جدا کردن ژله از قالب، استفاده از سشوار است. حرارت سشوار را زیر قالب بگیرید و به مدت ۱ دقیقه (یا بیشتر) سشوار را روشن کنید تا ژله از ظرف جدا شود.
  • قالب‌های سیلیکونی برای درست کردن ژله بسیار مناسب هستند. ژله‌ از قالب‌های سیلیکونی خیلی زود و بدون دردسر جدا می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید