علائم آلزایمر در مراحل ابتدایی فراموشی متوسط است و در مراحل نهایی باعث می‌شود بیمار نتواند با محیط پیرامونش ارتباط برقرار کند و امورات زندگی را انجام دهد.در این مطلب از پارس مگ با علائم آلزایمر و راه های درمانش بیشتر آشنا می شوید.

علائم آلزایمر - مغز

آلزایمر یا بیماری فراموشی، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در اثر آن به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. البته با بالا رفتن سن، اندکی فراموشکار شدن در افراد طبیعی است. اما در بیماری آلزایمر این اختلال حافظه به تدریج پیشرفت می‌کند.

یک هشتم از افراد دارای 65 سال و بیشتر، این حالت مخرب زوال عقل را دارند. آلزایمر در مرحله اول ممکن است برای خانواده و دوستان قابل تشخیص نباشد. اما قبل از بروز، علائم هشداری از خود نشان می دهد. چگونه می توان آغاز فراموشی (که معمولا بی خطر است) در افراد به سبب آلزایمر را تشخیص داد ؟

همچنین در پارس مگ بخوانید : برای پرستاری از سالمندان آلزایمری حتما این نکات را رعایت کنید

علائم آلزایمر - پیر مرد

فهرست محتوا نمایش

علائم آلزایمر

پیشروی این بیماری در مراحل ابتدایی چندان محسوس نیست، اما معمولا با نشانه‌هایی همراه است که توجه به آنها می‌تواند تاثیر بسزایی در کنترل آن داشته باشد. اگرچه این نشانه‌ها علامتی قطعی برای آلزایمر نیست اما مراجعه به متخصص و مشورت در این موارد ضروری است:

بی‌علاقگی از علائم آلزایمر

یکی از علائم آلزایمر بی علاقگی است. برخی افراد مبتلا به این بیماری در مراحل اولیه بیماری، از انجام فعالیت‌های اجتماعی که می‌تواند آن‌ها را خوشحال کند سر باز ‌می‌زنند. این افراد دوست معمولا دوست ندارند با دوستان خود غذا بخورند، به ورزش بپردازند یا بازی کنند و برای احساس راحتی و آرامش محیط فعالیت خود را کوچک‌تر و تنگ‌تر می‌کنند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بی‌علاقگی و بی‌تفاوتی به سایر افراد به همراه اشاختلالات شناختی خفیف ممکن است نشانه توسعه بیماری آلزایمر باشد.

تغییر در بهداشت و آراستگی از علائم آلزایمر

بی‌تفاوتی افراد مبتلا به این بیماری ممکن است در انجام عادت‌های روزانه نیز تداخل ایجاد کند. این افراد ممکن است برای روزهای متمادی لباس‌های یکسانی بپوشند یا به طور ناگهانی و برای چند روز موهای خود را شانه نکنند.

اضطراب و افسردگی از علائم آلزایمر

اگر فرد دچار آلزایمر متوجه فراموشی خود شود، ممکن است دچار اضطراب گردد. محیط و شرایط جدید اضطراب افراد را بیشتر کند در این موارد فرد به سوال کردن مداوم از اطرافیان روی می‌آورد.

علائم آلزایمر - پیر زن

تغییر در بینایی از علائم آلزایمر

افراد کهنسالی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند، گاه به خاطر تغییر در بینایی خود به چشم‌پزشک مراجعه کنند. این افراد ممکن است به هنگام رانندگی مشکل داشته باشند یا نتوانند وسایل خود را به درستی ببینند و پیدا کنند. این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده وجود مشکل در پردازش عناصر بصری باشد.

اختلال حافظه از علائم آلزایمر

منظور از اختلال حافظه، در حدی است که در کارهای روزانه ایجاد مشکل کند. در واقع این طبیعی است که افراد قرارهای ملاقات، اسامی همکاران و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و بعداً به خاطر ‌آورند. بیمار مبتلا به آلزایمر اغلب مسائل را فراموش می‌کند و با گذشت زمان نیز آن را به یاد نمی‌آورد. این حالت بالاخص درباره مسائلی را که به تازگی اتفاق افتاده باشند می‌تواند یک نشانه جدی باشد.

ضعف بیان از علائم آلزایمر

یکی از علائم آلزایمر ضعف بیان است. برای همه افراد گاهی در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل می‌شوند، ولی فرد مبتلا به زوال عقل گاهی کلمات ساده را از یاد می‌برد و لغات نامناسب جایگزین آن می‌کند، در نتیجه جملات او نامفهوم می‌شوند .

گم کردن زمان و مکان از علائم آلزایمر

به طور طبیعی افراد سالم هم گاهی روز، هفته و یا مقصدشان را فراموش می‌کنند ولی دوباره با تمرکز آن را به یاد می‌آورند. فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا راه خانه خود را دوباره پیدا نماید .

ضعف در تصمیم‌گیری از علائم آلزایمر

ضعف در تصمیم‌گیری و قضاوت، از دیگر نشانه‌های آلزایمر است. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر مشکلات رفتاری خود را درک نمی‌کند و مراجعه به پزشک را ضروری نمی‌داند. به دلیل اشکال در تصمیم گیری‌های ساده مثلاً ممکن است لباس‌های زمستانی را در گرمای تابستان بپوشد .

علائم آلزایمر - زن

مشکل در تفکر و تغییر رفتار از علائم آلزایمر

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ارقام را کاملاً ‌فراموش می‌کند و نمی‌داند با آنها چه کار بکند. همچنین حالات فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است سریعاً ‌تغییر کند و بی هیچ دلیل، آرامش او به اشک و خشم تبدیل شود.

جابجا گذاشتن اجسام از علائم آلزایمر

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به دلیل درک ناردست از موقعیت مکانی و عدم تجزیه تحلیل مناسب، ممکن است اجسام و وسایل شخصی خود را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلاً اتو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان قرار دهد.

ارتباط بینایی با زوال عقل از علائم آلزایمر

یک متخصص مغز و اعصاب می‌گوید: علامت اولیه بالقوه زوال عقل را می‌توان در بینایی افراد یافت. در واقع این علامت هشدار دهنده اولیه در مبتلایان به از دست دادن حافظه ظاهر می‌شود که بیشترین ارتباط را با بیماری آلزایمر دارد.

محققان بهداشتی که با دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو کار می‌کنند دریافته‌اند اگر چشم پزشکان بدانند چگونه می‌توان به دنبال آتروفی (نابودی) قشر خلفی یا PCA بود، می‌توانند اولین نشانه‌های زوال عقل را تشخیص دهند.

نوع بصری بیماری آلزایمر از علائم آلزایمر

این وضعیت گاهی اوقات به عنوان یک نوع بصری از بیماری آلزایمر توصیف می‌شود که بر مناطقی در مغز که مسئول املا، محاسبه، ادراک فضایی و پردازش بصری پیچیده هستند تأثیر می‌گذارد.

دکتر ماریان چاپلو، متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه کالیفرنیا در بخش نورولوژی سانفرانسیسکو، استدلال می‌کند که تشخیص زودهنگام و و سیع‌تر می‌تواند به بسیاری از بیمارانی که در مراحل اولیه ابتلا به بیماری آلزایمر هستند کمک کند.

کمبود درک فضا و تشخیص همزمان از علائم آلزایمر

البته هنگامی که تشخیص داده شد، تعداد زیادی از مبتلایان به PCA علائمی از آنچه به عنوان «دیس پراکسی ساختاری، کمبود درک فضا و تشخیص همزمان» شناخته می‌شود نشان دادند.

دیس پراکسی ساختمانی ناتوانی در کپی کردن یک نقاشی یا ساخت یک مدل ساده است. نقص ادراک فضا زمانی است که بیمار در شناسایی مکان چیزی که می‌بیند، می‌شنود یا احساس می‌کند مشکل دارد.

علائم آلزایمر - مرد

اختلال بینایی در توجه به بیش از یک شیئی از علائم آلزایمر

Simultanagnosia یک اختلال بینایی است که به زمانی اطلاق می‌شود که یک بیمار در توجه به بیش از یک شیئ در یک زمان مشکل داشته باشد. علاوه بر این، تقریباً نیمی از این بیماران در انجام جمع‌بندی ساده و خواندن متن نیز مشکل داشتند.

محققان بر این باورند که PCA کمتر تشخیص داده شده است. بنابراین قصد دارند افراد بیشتری را از این اختلال آگاه کنند و ارتباط آن با تشخیص زوال عقل در مراحل اولیه است.

علائم آلزایمر در زنان و مردان (آلزایمر در جوانی)

متاسفانه این بیماری تنها در سالمندی بروز نمی‌کند و ممکن است که جوان‌ترها را نیز درگیر کند. آلزایمر نوعی دمانس مغز است که ممکن است در افراد زیر ۶۵ سال هم بروز کند. در این مواقع می‌گوییم که آلزایمر شروع زودرس داشته‌است و زوال عقل یا دمانس در جوانی رخ داده.

معمولا ۵ تا ۶٪ از بیماران آلزایمر زیر ۶۵ سال دارند. برخی از افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند سنی بین ۳۰ تا ۴۰ سال دارند. علائم آلزایمر در جوانی مشابه علائم آلزایمر در پیری است و چندان تفاوتی با هم ندارند. فقط شدت اثری که بر روی زندگی افراد جوان می‌گذارد بسیار بیشتر از افراد مسن است.

علائم آلزایمر در میانسالی و در سالمندان

جالب است بدانید که آلزایمر از ۷ دلیل اول مرگ و میر در آمریکا است و شایع‌ترین علت دمانس در سالمندان است. این بیماری غیرقابل بازگشت است و تحلیل‌برنده‌ی سلول‌های مغزی است. در سالمندان زیاد دیده می‌شود و معمولا به مقدار زیادی هم پیشرفت می‌کند.

این بیماری کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد. البته توجه داشته باشید که آلزایمر بخشی از پیر شدن نیست و همه به آن دچار نمی‌شوند. اما در افراد بالای ۶۵ سال، تعداد زیادی به این بیماری مبتلا می‌شوند. از طرفی آلزایمر شایع‌ترین بیماری در میان سالمندان است.

علائم آلزایمر - مرد

علائم آلزایمر و بی اختیاری ادرار

گفتیم که یکی از علائم بیماری آلزایمر بی اختیاری ادرار و بی اختیاری مدفوع است. این بیماری یک بیماری پیشرونده و تحلیل‌برنده‌ مغز است. زمانی که این بیماری به مراحل متوسط و شدید برسد، می‌تواند بر کنترل و دفع ادرار و مدفوع هم اثر بگذارد.

البته که علت بی اختیاری ادرار در افرادی که سنشان بالا می‌رود، به خاطر زوال عقل رخ می‌دهد.مشخص است. اما زمانی که بیمار شما به این مرحله رسید، بهتر است که شب‌ها از پوشک و یا بگ‌های نگهدارنده‌ی ادرار استفاده کنید.

آلزایمر و کوچک شدن مغز

در بیماری آلزایمر، زمانی که نورون‌ها در سراسر مغز آسیب می‌بینند و می‌میرند، اتصالات بین شبکه‌های عصبی ممکن است از بین بروند و بسیاری از مناطق مغز شروع به کوچک شدن کنند. در مراحل پایانی آلزایمر، این فرآیند که آتروفی مغز نامیده می‌شود گسترده است و باعث کاهش قابل توجه حجم مغز می‌شود.

آلزایمر و مرگ زودرس (علائم مرگ بیماران آلزایمری چیست ؟)

تشخیص طول عمر و علت مرگ بیماران دمانس در این بیماری بسیار مهم است. علائم مراحل پایانی زوال عقل شامل برخی از موارد مانند ناتوانی در حرکت کردن به تنهایی، ناتوانی در صحبت کردن یا درک مشکلات و اختلالات خوردن مانند مشکل در بلع غذا است.

علائم آلزایمر - مغز

عوامل موثر در ابتلا به آلزایمر (علت آلزایمر چیست ؟)

چه کسانی آلزایمر می گیرند ؟ عوامل متعددی می‌تواند سبب ایجاد آلزایمر شوند. هر یک از مواردی که در لیست زیر آورده‌ایم می‌توانند در ابتلا به آلزایمر نقش مهمی داشته‌باشند.

۱. سن و جنسیت

افزایش سن بزرگترین عاملی است که خطر ابتلا به آلزایمر به همراه دارد. از هر ۱۰۰۰۰ نفر افراد بین ۶۵ تا ۷۴ سال ۲ نفر به آلزایمر مبتلا می‌شوند در حالی که این آمار برای افراد بالا ۸۵ سال ۳۷ نفر است.

آمار نشان داده که تفاوت اندکی بین درصد زنان و مردان مبتلا به آلزایمر وجود دارد و زنانی که دچار بیماری آلزایمر شده‌اند بیشتر از مردان مبتلا به این بیماری عمر می‌کنند.

۲. ژنتیک

آلزایمر ارثی یا ژنتیکی است ؟ خطر ابتلا به آلزایمر در کسانی که سابقه آلزایمر در اقوام درجه ۱ آن‌ها وجود داشته، بیشتر است. هرچند عوامل تغییرات و جهش ژنتیکی نیز در ابتلا به این بیماری موثر هستند اما کمتر از ۱ درصد مبتلایان به آلزایمر را شامل می‌شوند.

۳. سندروم داون

تعداد زیادی از افرادی که دچار سندروم داون هستند دچار آلزایمر می‌شوند و این بیماری در حدود ۱۰ تا ۲۰ سال زودتر در افراد مبتلا به سندروم داون خود را نشان می‌دهد.

۴. بیماری اختلال شناختی خفیف (MCI)

اختلال شناختی خفیف، اختلالی در حافظه یا دیگر مهارت‌های تفکری است. این بیماری مانع عملکرد روزمره افراد مبتلا نمی‌شود اما خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل آن‌ها تهدید می‌کند.

۵. ضربه به سر

کسانی که سابقه ضربه‌های شدید به سر دارند بیشتر در خطر ابتلا به آلزایمر هستند.

علائم آلزایمر - مغز

۶. خواب نامنظم

پژوهش‌ها نشان داده خواب نامنظم و مشکلات خواب می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.

۷. سبک زندگی و سلامت قلب

تحقیقات نشان داده برخی از عواملی که موجب بیماری‌های قلبی می‌شوند باعث افزایش خطر ابتلا به آلزایمر نیز می‌شوند. کمبود تحرک و عدم ورزش کردن، چاقی، استعمال دخانیات یا در معرض آن بودن، فشار خون و کلسترول بالا و همچنین دیابت نوع ۲ عواملی هستند که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند. با تغییر سبک زندگی مانند ورزش کردن، رژیم غذایی کم چرب و مصرف میوه می‌توان خطر بروز آلزایمر را کاهش داد.

۸. مشارکت اجتماعی و یادگیری

بر اساس پژوهش‌ها، مشارکت اجتماعی و فعالیت‌های اجتماعی باعث کاهش خطر بیماری آلزایمر می‌شود. همچنین سطح تحصیلات پایین (بی‌سوادی و کمتر از دیپلم) نیز بر افزایش خطر آلزایمش موثر است.

۹. ویاگرا آلزایمر

شاید این مطلب شما را متعجب کند اما افرادی که از قرص ویاگرا یا سیلدنافیل استفاده کرده‌اند کمتر احتمال ابتلا به آلزایمر داشتند. بیشتر این افراد از چنگ این بیماری جسته‌اند. گفته شده‌است که ویاگرا باعث رشد و تحریک سلول‌های مغزی می‌شود و احتمال آلزایمر را کاهش می‌دهد.

حتی تحقیقاتی بر روی این موضوع در حال انجام است که سیلدنافیل برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار بگیرد. البته که تحقیقات بیشتری باید بر روی این موضوع انجام شوند تا به نتیجه‌ی قطعی برسند. این دارو همچنین حافظه را تقویت می‌کند.

۱۰. علت توهم و بی قراری بیماران آلزایمری چیست ؟

توهم یا هالوسینیشن به معنی داشتن احساسی است که محرکی برای آن در محیط وجود ندارد. مثلا فرد یک بو را احساس می‌کند که وجود ندارد، تصویری را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند و یا صدایی را می‌شوند که کسی آن را نمی‌شوند. افرادی که به آلزایمر مبتلا می‌شوند، ممکن است که توهم هم داشته باشند. البته هنگامی که فرد به دمانس مغز مبتلا شود (چه آلزایمر و چه انواع دیگر) می‌تواند هالوسینیشن یا توهم را تجربه کند. این حالت در آلزایمر پیشرفته و یا نزدیک به پیشرفته دیده می‌شود.

علت آلزایمر در جوانی چیست ؟

متخصصان به طور کامل نمی‌دانند که چرا برخی افراد در سنین پایین‌تر از دیگران به این بیماری مبتلا می‌شوند. معمولاً آلزایمر در سنین جوانی می‌تواند ناشی از جهش در یکی از سه ژن (APP، PSEN۱ یا PSEN۲) باشد که می‌تواند به سایر اعضای خانواده منتقل شود.

علائم آلزایمر - پازل مرد

تشخیص آلزایمر یا تست آلزایمر و زوال عقل چگونه است ؟

برای تشخیص بیماری آلزایمر یک تست واحد وجود ندارد، متخصص مغز و اعصاب و بهترین دکتر و متخصص آلزایمر برای تشخیص بیماری باید نشانه‌ها، علائم بیماری، سابقه بیماری و احتمال دیگر بیماری‌های مغزی را بررسی کند. در این‌جا انواع تست‌ها و آزمایش‌های لازم را برای تشخیص و مدیریت آلزایمر به اختصار بیان می‌کنیم.

۱. گزارش بیمار از بیماری الزایمر

یکی از عوامل اصلی تشخیص آلزایمر گزارش خود بیمار درمورد علائم بیماری است، همچنین اطلاعات زندگی رومزه بیمار از اقوام درجه ۱ و کسانی که با بیمار زندگی می‌کنند نیز می‌تواند در تشخیص بیماری موثر باشد.

۲. آزمایش و عکس‌ برداری

عکسیرداری‌های مغزی می‌توانند در تشخیص بیماری و حذف بیماری‌های مشابه یا در تشخیص دقیق نوع بیماری زوال عقل و علائم آن موثر باشند. از این رو مجموعه‌ای از ابزارهای دقیق برای تشخیص زوال عقل با دقت بالا طراحی شده است که می‌تواند بیماری آلزایمر را تشخیص دهد.

۳. آزمایش های فیزیکی و عصبی

برای تشخیص آلزایمر در وهله اول پزشک تست‌هایی مانند عکس‌العمل، قدرت و عملکرد عضلات، تست برخاستن و راه رفتن در طول اتاق، تست بینایی و شنوایی، تعادل‌سنجی و بالانس را برای بررسی سلامت عصبی انجام می‌دهد.

۴. آزمایش های پزشکی دمانس

ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق‌تر بیماری و همچنین بررسی بهتر مهارت‌های تفکر و حافظه آزمایش‌های پزشکی را تجویز نماید. این آزمایش‌ها جزئیات عملکرد روانی و اختلاف عملکرد مغز بیمار با مغز سالم را نشان می‌دهند. همچنین این آزمایش‌ها برای تعیین دقیق نحوه گسترش بیماری در آینده ضروری هستند.

۵. تصویربرداری مغزی

برای تشخیص ناهنجاری‌ها و مشکلات مغزی ناشی از دیگر بیماری‌ها جز آلزایمر مانند سکته مغزی یا تومور که می‌توانند باعث تغییر در بافت مغز شوند انجام می‌شود. تصویر برداری مغزی به دو شیوه انجام می‌شود که مختصر شرح می‌دهیم.

علائم آلزایمر - پازل

۶. آزمایش MRI

در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای تصویربرداری از مغز استفاده می‌شود. تصویربرداری MRI برای حذف دیگر بیماری‌ها و شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. ام ار ای مغز چند دقیقه طول میکشد ؟ حدود ۳۰ دقیقه تا حداکثر یک ساعت زمان خواهد برد.

۷. تصویربرداری CT

سی تی اسکن، نوعی تصویربرداری تکنولوژی اشعه ایکس است که بخش‌هایی از مغز و لایه‌های آن را نشان می‌دهد. از این روش برای حذف گزینه تومور مغزی، سکته و علائم ناشی از آسیب‌های مغزی استفاده می‌شود.

۸. تصویربرداری PET

در این نوع تصویربرداری یک ماده رادیواکتیو ضعیف ردیاب را در خون تزریق می‌کنند که ویژگی‌های خاصی را در مغز نشان می‌دهد. این نوع تصویربرداری به سه روش انجام می‌شود.

۹. روش تصویربرداری FDG

در این روش بخش‌هایی از مغز که نرون‌ها مواد مغذی کافی دریافت نمی‌کنند شناسایی می‌شود و الگوی تغییر متابولیسم نرون‌ها را نشان می‌دهد که می‌تواند به تشخیص آلزایمر و دیگر بیماری‌های زوال عقل کمک کند.

۱۰. روش تصویربرداری آمیلوئید

این روش می‌تواند بار رسوبات آمیلوئید در مغز را اندازه‌گیری کند. این نوع تصویربرداری بیشتر در تحقیقات پزشکی استفاده می‌شود اما همچنین در موارد خاص بیماران غیرمعمولی یا بیمارانی با نشانه‌های اولیه زوال عقل استفاده می‌شود.

۱۱. آزمایش Tau برای زوال عقل

در این روش بار نوروفیبریلای مغز اندازه‌گیری می‌شود که فقط در پژوهش‌ها استفاده می‌شود. محققان و پزشکان بر روی آزمایش‌هایی کار می‌کنند که بتواند شواهد بیولوژیکی پروسه بیماری را در مغز اندازه‌گیری کند. این آزمایش‌ها می‌تواند دقت تشخیص را بهبود بخشند و تشخیصی زودهنگام به همراه داشته باشند.

علائم آلزایمر - پاک کن

مدیریت و درمان بیماری آلزایمر چیست ؟

در حال حاضر داروهای آلزایمر می‌توانند روند علائم حافظه و دیگر تغییرات شناختی را کند کنند. داروهای درمان آلزایمر علائم شناختی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • مهارکننده‌های کولین‌استراز: این داروها با محافظت از پیام‌رسان شیمیایی مغز سطح ارتباط سلول به سلولی نرون‌ها را تقویت می‌کند. بیماری آلزایمر پیام‌رسان شیمیایی مغز را تهدید می‌کند. همچنین مهارکننده‌های کولین‌استراز ممکن است موجب بهبود علائم عصب‌شناسی مانند هیجان یا افسردگی نیز شود. مهارکننده‌های کولین‌استرازی که معمولا تجویز می‌شوند شامل دونپزیل (آریسیپت)، گلاتامین (رازادین) و ریواستیگمین (اگزلون) می‌شوند.
 • ممانتین (نامندا): این داروها بر روی بخش دیگری از شبکه ارتباطی سلول‌های عصبی تاثیر می‌گذارند باعث کاهش سرعت رشد علائم متوسط تا شدید بیماری آلزایمر می‌شوند. این داروها معمولا با مهارکننده‌های کولین‌استراز مصرف می‌شوند. به ندرت عوارض جانبی مانند سرگیچه و آشفتگی به همراه دارند.

برخی داروهای ضد افسردگی: در برخی موارد داروهای ضد افسردگی برای کنترل علائم رفتاری ناشی از بیماری آلزایمر تجویز می‌شوند. درمواردی هم مصرف داروی نوروبیون خوراکی توصیه شده است. اگر در این زمینه دچار مشکل شدید، توصیه می‌کنیم با پزشک مغز و اعصاب مشورت کنید. مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب در سایت دکترتو هم می‌تواند یک گزینه سریع و در دسترس برای شما باشد.

۱. مدیریت بیماری آلزایمر

بخش مهمی از برنامه مدیریت و درمان آلزایمر سازگاری محیط زندگی با نیازهای فرد مبتلا به آلزایمر است. به حداقل رساندن وظایفی که نیاز به حافظه دارند در سبک زندگی بیمار و تقویت آن باعث آسان‌تر شدن زندگی بیمار است. از این روز برخی از اقدامات برای حمایت از فرد مبتلا به آلزایمر و ایجاد شرایطی مطابق نیازهای وی ضروری است. به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

 • همواره کلیدها، کیف پول، گوشی همراه و دیگر وسایل ارزشمند خانه را در جای مشخصی قرار دهید تا گم نشوند
 • داروهای بیمار را در مکان امنی قرار دهید و برای مصرف دارو از چک لیست روزانه استفاده کنید. گوشی همراهی استفاده کنید که دارای مکان‌نما (GPS) باشد. همچنین بر روی گوشی شماره افرادی که اهمیت دارند را در حافظه گوشی نگه دارید.
 •  سعی کنید ویزیت پزشک را در روز و ساعت خاصی تعیین کنید.
 •  از تخته سیاه و ماژیک برای نوشتن امور روزانه استفاده کنید. عادت بررسی کردن این تخته را ایجاد کنید.
 • مبلمان اضافه و وسایلی که کاربرد ندارند را از محیط زندگی فرد بیمار حذف کنید.
 •  در سرویس بهداشتی و حمام نرده محکم جهت تکیه نصب کنید. حتما در راه‌پله نیز نرده نصب کنید.
 •  از کفش‌ها و دمپایی‌های راحت استفاده کنید
 •  تا حد امکان آیینه در خانه نصب نکنید. افراد آلزایمری ممکن است تصویرشان در آیینه برایشان ناخوشایند یا ترسناک باشد.
 •  مطمئن شوید فرد آلزایمری همواره مدارک شناسایی یا دستبند هشدار پزشکی همراه دارد.

علائم آلزایمر - نقاشی

بهترین قرص خواب و آرامش بخش برای بیماران آلزایمری کدام است ؟

داروهای اصلی مورد استفاده برای درمان بیماری، ملاتونین و کلونازپام هستند. ملاتونین بیشتر برای افراد مبتلا به زوال عقل تجویز می‌شود، زیرا کلونازپام ممکن است سایر علائم زوال عقل را بدتر کند و فرد در طول روز احساس خواب آلودگی کند.

۲. داروی گیاهی و ادویه ضد آلزایمر

برخی از داروهای گیاهی در بسیاری از درمان‌های آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا اثربخش بوده و مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه به برخی از این داروهای گیاهی می‌پردازیم؛

 • جینکو بیلوبا یکی از داروهای گیاهی است که به وفور در درمان‌های کمکی و تکمیلی آلزایمر برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • هوپرزین ای یکی دیگر از این داروهای گیاهی است که مهارکننده‌ی روندی است که منجر به آلزایمر می‌شود.
 • جنسینگ
 • مریم گلی نیز از انواع دیگر این داروهای گیاهی است که برای درمان آلزایمر کاربرد دارد.

یکی از ادویه‌هایی که اخیرا با نام ضد آلزایمر شناخته می‌شود، زردچوبه است. زردچوبه حاوی یک ماده‌ی مفید به نام کورکومین است. کورکومین از زوال عقل جلوگیری می‌کند و حافظه را بهبود می‌بخشد. از این رو گفته شده‌است که اگر می‌خواهید از زوال عقل، دمانس، آلزایمر و فراموشی رهایی پیدا کنید و در دام آنها نیفتید، بهتر است که این ادویه را در تغذیه روزانه خود جای دهید.

۳. درمان آلزایمر با پودر گل سرخ

یکی دیگر از راه درمان آلزایمر استفاده از گل رز محمدی است. گل سرخ یا همان گل محمدی که رایحه‌ی بسیار خوبی دارد، همیشه در کنار چای ما ایرانی‌ها جای داشته‌است. اما آیا این ماده‌ی خوش عطر می‌تواند در درمان آلزایمر موثر باشد ؟ گفته شده‌است که اگر این گیاه را در کنار چای، ماست و مواد غذایی دیگر که می‌توان آنها را با گل محمدی سرو کرد قرار دهید، فردی که به آلزایمر مبتلا است اندکی بهبود پیدا می‌کند و علائم آلزایمر را با شدت کمتری نشان می‌دهد. ضرر که ندارد! سعی کنید گل سرخ را در برنامه‌ی غذایی بیمار آلزایمری جای دهید.

علائم آلزایمر - ماکت مغز

غربالگری و راه های جلوگیری از آلزایمر کدامند ؟

چگونه از آلزایمر پیشگیری کنیم ؟ داروهای مختلف گیاهی، ویتامین‌ها و مکمل‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش سلامت روانی و پیشگیری از الزایمر شوند. با این وجود پژوهش‌گران نتایج متفاوتی در این زمینه یافته‌اند و شواهد کمی در موثر بودن این درمان‌ها وجود دارد. در این‌جا مختصری از پژوهش‌ها را بر روی این داروها شرح می‌دهیم.

۱. مصرف امگا۳ برای زوال عقل

امگا-۳ در ماهی موجود است و ممکن است خطر زوال عقل را کاهش دهد. اما پژوهش‌ها ثابت کرده است که امگا-۳ بر روی بیماری آلزایمر تاثیری ندارد

۲. ویتامین E و الزایمر

هرچند تا کنون تاثیر و کاربردهای ویتامین ای در جلوگیری از آلزایمر به اثبات نرسیده اما مصرف روزانه ویتامین E ممکن است گسترش بیماری را کاهش داده و باعث پیشگیری از آلزایمر در سالمندان شود.

۳. سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم و توجه به سلامتی نقش مهمی در تداوم سلامت شناختی دارد. برخی از عوامل موثر سبک زندگی موثر در زندگی افراد مبتلا به آلزایمر عبارت‌اند از:

ورزش روزانه

ورزش روزانه نقش مهمی در برنامه درمان آلزایمر دارد. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی می‌تواند باعث بهبود شرایط روانی و سلامت مفصل‌ها، ماهیچه‌ها و قلب شود. همچنین ورزش موجب خواب راحت و جلوگیری از یبوست می‌شود. بیماران آلزایمری که توانایی قدم زدن ندارند نیز می‌توانند از دوچرخه ثابت استفاده کنند. می‌توانید ورزش‌های مناسب را در اینترنت جستجو کنید و انجام دهید.

علائم آلزایمر - مرد پیر

تغذیه مناسب

افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است وعده‌های غذایی را فراموش کنند و یا علاقه به آشپزی و غذا خوردن سالم را ازدست بدهند و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند. همچنین ممکن است به مقدار کافی مایعات ننوشند که موجب کم آبی و یبوست می‌شود. توصیه می‌شود رژیم غذایی سالمی در نظر گرفته شود که بیمار به آن علاقه دارد.

همچنین مطمئن شوید بیمار در طول روز به مقدار کافی مایعات دریافت می‌کند. از نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند اجتناب کنید زیرا باعث بی‌قراری و بی‌خوابی می‌شود. نوشیدنی‌های پرانرژی و با کالری زیاد می‌تواند در شرایطی که غذا خوردن برای بیمار مشکل است کمک‌کننده باشد.

فعالیت های اجتماعی

فعالیت‌ها و مراودات اجتماعی می‌تواند در حفظ توانایی‌های افراد مبتلا به آلزایمر موثر باشد. انجام فعالیت‌های لذت بخش و مفید مانند کتاب‌خوانی، فعالیت‌های باغبانی و حضور در مراسم‌های اجتماعی در بهبود کیفیت زندگی افراد آلزایمری تاثیر دارند.

حمایت و پشتیبانی از بیمار

افراد مبتلا به آلزایمر احساسات مختلفی مانند موارد زیر را تجربه می‌کنند. با حمایت افراد بیمار و حضور در کنار آن‌ها می‌توانید به بهبود کیفیت زندگی او کمک کنید:

 • سردرگمی
 • خستگی
 • عصبانیت
 • ترس
 • عدم اطمینان
 • ناراحتی و افسردگی

علائم آلزایمر - سر

پیشگیری از آلزایمر

آیا می توانید کاری انجام دهید که امکان ابتلا به این بیماری را در شما کاهش دهد ؟

تحقیقاتی در این زمینه در حال انجام است. ظاهرا رژیم غذایی و ورزش از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مطالعات نشان می دهند افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای غنی از سبزیجات، ماهی و حبوبات مصرف کرده و فعالیت بدنی زیادی دارند کمترین احتمال ابتلا به آلزایمر را دارند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید