فواید شنا کردن که یکی از ورزش‌های محبوبی است که همه‌ی ما معمولا در دوران کودکی و نوجوانی آن را انجام می‌دهیم بسیار زیاد است.در ادامه این مطلب از پارس مگ شما با فواید شنا کردن برای سلامتی آشنا خواهید شد.

فواید شنا کردن - استخر

شنا ورزشی مؤثر اما بی دردسر است که می تواند برای هر کسی مفید باشد. کارشناسان می گویند شنا کردن به مدت دست کم ۳۰ دقیقه یا انجام ۲۰ تا ۶۰ دور شنا (طی کردن طول استخر) می تواند سلامت کلی بدن را به میزان چشمگیری بهبود بخشد. شنای روزانه همچنین با فواید متعددی همراه است و هیچ عارضه ی جانبی منفی ندارد.

همچنین در پارس مگ بخوانید : بهترین زمان ورزش کردن چه ساعاتی است ؟

فواید شنا کردن - مرد

فهرست محتوا نمایش

فواید بی نظیر شنا کردن

بدون شک چیزی به نام ورزشِ معجزه‌آسا که سراسر فایده است و سلامتی بدن را دگرگون می‌کند وجود ندارد. ولی اگر بخواهیم به طور فرضی ورزش‌هایی را که می‌توانند این عنوان را در اختیار بگیرند نام ببریم، بدون شک ورزش شنا باید در فهرستمان وجود داشته باشد.

شنا مزایای فراوانی برای جسم و روان دارد و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی سلامت کلی شما را بهبود ببخشد. جالب اینجا است که برای دستیابی به این فواید لازم نیست مانند ورزشکاران المپیکی شنا کنید یا ساعت‌ها درون استخر وقت بگذرانید. از میان مهم‌ترین فواید شنا برای سلامتی می‌توانیم گزینه‌های زیر را فهرست کنیم.

فواید شنا کردن : شنا کردن سراسر بدن را درگیر و فعال می‌کند

یکی از بزرگ‌ترین فواید شنا این است که می‌تواند همه‌ی ماهیچه‌های بدن را به کار بگیرد و سراسر بدن را تقویت کند. شما با شنا کردن می‌توانید:

  • ضربان قلب خود را بدون آنکه بدن را زیر فشار و استرس قرار دهید بالا ببرید.
  • ماهیچه‌های خود را تقویت کنید.
  • نیرو و استقامت بدن را افزایش دهید.

جدا از این، در صورتی که از شیوه‌های گوناگون شنا کردن مانند کرال سینه، کرال پشت، پروانه و… استفاده کنید می‌توانید تمرکز بیشتری روی برخی از گروه‌های عضلانی بدن داشته باشید. یعنی در کنار تقویت سراسر بدن می‌توانید برخی ماهیچه‌ها را بیشتر درگیر و تقویت کنید.

فواید شنا کردن : به سلامت اندام‌های درونی هم کمک می‌کند

در کنار ماهیچه‌ها، سایر اندام‌های بدن از جمله سیستم قلب و عروق هم هنگام شنا کردند فعالیت دارند و سلامت آن‌ها بهبود پیدا می‌کند. شما با شنا کردن می‌توانید سلامت قلب و عروق و ریه‌ها را حفظ کنید و کارکرد آن‌ها را ارتقا دهید.

این موضوع می‌تواند به کالری‌سوزی، بهبود فرآیند نفس کشیدن و همچنین کاهش فشار خون و قند خون کمک کند و جلوی بسیاری از بیماری‌های قلبی و خطرناک را بگیرد.

فواید شنا کردن - زن

فواید شنا کردن : برای کسانی که آسیب‌دیدگی یا بیماری خاصی دارند مناسب است

شنا می‌تواند یک ورزش ایمن و مفید برای کسانی باشد که مشکلات زیر را دارند:

  • آرتروز
  • آسیب‌دیدگی
  • ناتوانی جسمی
  • مشکلات دیگری که جلوی اجرای ورزش‌های شدید با فشار بالا را می‌گیرند

شنا حتی ممکن است به کاهش درد و بهبودی پس از آسیب هم کمک کند. یک پژوهش نشان داده شنا کردن منجر به کاهش درد افراد مبتلا به آرتروز می‌شود و سفتی و خشکی مفاصل را درمان می‌کند. این موضوع هم دامنه‌ی حرکتی آن‌ها را افزایش می‌دهد و انجام دوباره‌ی شنا و ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری را آسان‌تر می‌کند.

فواید شنا کردن : گزینه‌ی مناسبی برای کسانی است که آسم دارند

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده، شنا را به یک فعالیت عالی برای افراد مبتلا به آسم تبدیل می‌کند. افزون بر این، فعالیت‌ها و کارهایی که هنگام شنا کردن باید انجام دهید، مانند حبس کردن نفس، می‌تواند ظرفیت ریه را افزایش دهد و منجر به بهبود کنترل تنفس در بیماران آسمی شود.

البته برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند مواد شیمیایی موجود در استخر ممکن است خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد. بنابراین، بهتر است پیش از آنکه به سراغ شنا بروید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت امکان در استخرهایی ورزش کنید که از آب نمک به جای کلر استفاده می‌کنند.

فواید شنا کردن - عینک
U.S. Marine Corps Lance Cpl. Michael Ludvik, with India Company, 3rd Battalion, 7th Marine Regiment, swims the front crawl stroke during aquatic training in the base swimming pool at Marine Corps Air Ground Combat Center, Twentynine Palms, Calif., May 19, 2009. Aquatic training helps Marines strengthen their skills in the water between swim qualifications. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Claire A. Prindable/Released)

فواید شنا کردن : شنا کردن برای افراد مبتلا به ام‌اس هم مناسب است

افراد مبتلا به ام‌اس هم ممکن است شنا کردن را یک ورزش مفید و کارآمد در نظر بگیرند. شما زمانی که در آب قرار می‌گیرید، اندام‌هایتان شناور می‌شوند و این به حمایت بیشتر برای ورزش کردن کمک می‌کند. آب همچنین نیروی مقاومتی ملایمی به وجود می‌آورد که برای تقویت ماهیچه‌ها و حرکت دادن آن‌ها مناسب است.

در پژوهش‌ها هم دیده شده افراد مبتلا به ام‌اس با شنا کردن منظم توانسته‌اند درد خود را به طور قابل توجه‌ای کاهش دهند و همچنین کمتر با نشانه‌هایی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی روبه‌رو شوند.

فواید شنا کردن - عینک

فواید شنا کردن : کیفیت خواب تان ممکن است بهبود یابد

پژوهش ها نشان داده ورزش های هوازی کیفیت خواب را بهبود می بخشند و شنا نیز از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس تحقیقات، تعریق در هنگام فعالیت فیزیکی می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد. ورزش شنا راهی عالی برای بهره مندی از فواید قلبی عروقی بدون تعریق زیاد است. با شنا کردن تمام بدن به آرامش می رسد، از جمله ضربان قلب، امری که به مغز کمک می کند سریع تر در خواب فرو رود.

فواید شنا کردن : می تواند باعث افزایش هوش درکودکان شود

دانشمندان استرالیایی در پژوهشی بر روی ۷ هزار کودک زیر ۵ سال، به مقایسه ی کودکانی که به طور منظم شنا می کردند با کودکانی که این کار را انجام نمی دادند، پرداختند. این پژوهش نشان داد کودکانی که عادت به شنا داشتند از مهارت های حرکتی بهتری برخوردار بودند و در یادگیری زبان و ریاضی عملکرد سریع تری داشتند. این یافته ها نشان می دهد که آشنا کردن کودکان با ورزش شنا در سنین پایین هم کمک می کند مهارت بیشتری در شنا پیدا کنند و هم توانایی های شناختی آن ها را افزایش می دهد.

فواید شنا کردن : ممکن است باعث افزایش ظرفیت ریه ها شود

شنا یک ورزش قلبی عروقی عالی است، چرا که قلب را به پمپاژ اکسیژن به سمت عضلات برای تسهیل حرکت وامی دارد. با ادامه یافتن شنا، عضلات به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کنند، امری که باعث می شود ضربان قلب بالا برود تا این نیاز محقق شود. به علاوه، در زمان شنا ریه ها تلاش بیشتری می کند تا بتواند اکسیژنی که بدن برای انجام این فعالیت نیاز دارد را تأمین کند، امری که به مرور باعث افزایش ظرفیت ریه ها می شود. برای برخورداری کامل از فواید شنا به داشتن استمرار و برنامه ای مدون در این ورزش نیاز است.

فواید شنا کردن : می تواند از سرعت پیری بکاهد

گرچه هیچ چیز نمی تواند به طور کامل روند پیری را معکوس کند، اما ورزش شنا از فواید زیادی در این خصوص برخوردار است. شنای منظم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، سلامت قلبی عروقی را بهبود ببخشد، توده ی عضلانی را افزایش دهد، گردش خون و اکسیژن را بهبود ببخشد و حفظ تعادل را برای سالمندان راحت تر کند. به علاوه، شنای منظم ممکن است برای افراد مبتلا به دردهای مفصلی کمک کننده باشد.

فواید شنا کردن - فواید

فواید شنا کردن : رفع استرس و اضطراب

اگر این را تجربه کنید که شنا کردن چطور باعث از بین رفتن استرس و اضطراب شما می‌شود، این بار که کمی مضطرب باشید، بلافاصله داخل آب شیرجه خواهید زد. همه ما در طول زندگی استرس‌های زیادی را تجربه کرده و سطح اضطراب‌های کاری، خانوادگی و اجتماعی این روزها به راستی بالاتر رفته است. ساعتی شنا کردن، کمک می‌کند تا به خوبی این استرس‌ها را کنار زده و به آرامش نسبی دست یابید. به علاوه از دیگر فواید شنا کردن می‌توان به کاهش علائم افسردگی نیز اشاره کرد که در همین دسته بندی رفع استرس و اضطراب جای می‌گیرد.

فواید شنا کردن : کاهش ریسک بیماری های قلبی عروقی

این طور که محققان می‌گویند، تنها ۳۰ دقیقه شنا کردن در هفته، به اندازه قابل توجهی ریسک بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید خود را در برابر بیماری‌های قلبی، خطر سکته قلبی، خطر سکته مغزی و حتی دیابت نوع ۲ ایمن سازید، حتما در برنامه‌های هفتگی خود، حداقل نیم ساعتی را به شنا کردن اختصاص داده و از فواید ورزش شنا به این شکل بهره‌مند شوید. این یک تکنیک عالی و ارزان قیمت برای ارتقای سلامتی بوده و به طول عمر انسان کمک می‌کند. به واقع فواید شنا برای لاغری، کمک می‌کند که چربی‌های انباشته بدن به حداقل رسیده و ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز کاهش پیدا کند.

فواید شنا کردن : سوزاندن کالری و کاهش وزن

آیا به دنبال کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام ایده آل خود هستید؟ فواید شنا برای لاغری کاملا اثبات شده و راه ساده و موثری پیش روی شما قرار دارد. کافی است که هر روز یک ساعتی تنی به آب زده و شنا کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم شنا کردن به مراتب کالری سوزی بیشتری نسبت به مدت زمان مشابه فعالیت روی خشکی خواهد داشت و این کمک می‌کند ضمن آن که از فعالیت در آب لذت برده و از دیگر فواید شنا کردن بهره‌مند می‌شوید؛ کالری بیشتری سوزانده و به کاهش وزن خود نیز کمک کنید. به علاوه چون در شنا، تمام عضلات بدن با هم درگیر می‌شوند، این کاهش وزن یکپارچه بوده و این طور نیست که تنها بخشی از بدن شما، لاغری را تجربه کند.

فواید شنا کردن - لاغری

فواید شنا کردن : کسب نشاط و شادابی

تماس با آب به خودی خود، موجب نشاط و شادابی شده و ما حتی این را در یک دوش گرفتن ساده نیز تجربه کرده‌ایم. به همان تناسب شنا کردن، بارها بیشتر نشاط و شادابی به همراه داشته و باعث می‌شود که بتوانید با روحیه بیشتری به امور روزمره خود بپردازید. از این روی قرار دادن این ورزش آبی در برنامه‌های روتین هفتگی، به داشتن یک زندگی شادتر کمک خواهد کرد.

 می تواند توده ی عضلانی را افزایش دهد

شنا شاید مانند وزنه برداری نباشد، اما ورزشی متعادل است که می تواند همه گروه های عضلانی بدن را بسته به نحوه ی شنا، درگیر کند. شنا می تواند با برداشتن فشار از روی مفصل ها و فراهم کردن یک فعالیت فیزیکی همه جانبه، به کاهش تنش عضلانی، آسیب ها و استرس متابولیک کمک کند.

 با شنا کردن مغز شما بهتر فعالیت می‌کند

فواید شنا کردن تنها به جسم و ماهیچه‌ها خلاصه نمی‌شوند. شنا می‌تواند خون‌رسانی را به مغز افزایش دهد و اکسیژن بیشتری به آن برساند. این به معنای بهبود کارکرد مغزی، افزایش هوشیاری، تقویت حافظه و بهبود ویژگی‌های شناختی و ذهنی است.

شنا کردن فشار خون شما را پایین می‌آورد

اگر فشار خون بالایی دارید شنا کردن یک راهکار عالی برای درمان این بیماری خواهد بود. یک پژوهش با بررسی مردان و زنان کم‌تحرکی که فشار خون بالا داشتند و به مدت ۱۰ هفته تمرین‌های شنا انجام می‌دادند، مشاهده کرد ضربان قلب و فشار خون آن‌ها به طور قابل‌ توجه‌ای کاهش پیدا کرده است. جدا از این، پژوهش‌های دیگر هم نشان داده‌اند با شنا کردن می‌توان حساسیت به انسولین را بهبود بخشید تا خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲ کاهش پیدا کند.

فواید شنا کردن - مرد

طول عمرتان را افزایش می‌دهد

راهکارهای فراوانی برای افزایش عمر وجود دارند و شنا کردن یکی از آن‌ها است. یک پژوهش با بررسی تأثیر شنا کردن و سایر ورزش‌های آبی نتیجه‌گیری کرد این ورزش‌ها می‌توانند خطرات مرگ‌ومیر را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

با شنا کردن می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهید

در یک پژوهش که روی بیماران مبتلا به آرتروز مطالعه شد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که شنا کردن می‌تواند به اندازه‌ی دوچرخه‌سواری (و گاهی بیشتر) روی بهبود کارکرد قلبی و عروقی و کاهش التهاب تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

کمردرد را هم کاهش خواهید داد

به جای آنکه از مسکن‌ها استفاده کنید می‌توانید با پزشکتان مشورت کنید و به سراغ تمرین با فوم رولر یا شنا کردن بروید. یک پژوهش نشان داده ورزش‌های آبی می‌توانند به طور قابل توجه‌ای دردهای بدن به‌ویژه کمردرد را کاهش دهند.

شنا کردن می‌تواند یک جایگزین فوق‌العاده برای ورزش‌های شدید باشد

شنا فشار کمی به مفاصل وارد می‌کند و همچنین ماهیچه‌هایی را به کار می‌گیرد که شما در حالت عادی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. بنابراین، یک جایگزین عالی برای ورزش‌هایی است که ضربه‌ی زیادی به مفاصل زده و به آن‌ها آسیب می‌زنند. جدا از این، احتمال آسیب‌دیدگی‌های ناشی از به هم ریختن تعادل یا زمین خوردن هم که معمولا هنگام دویدن و ورزش‌های شدید رخ می‌دهند کاهش پیدا می‌کند.

فواید شنا کردن - شناگر

کم‌هزینه است

همه‌ی فوایدی که تاکنون نام بردیم در حالی است که ورزش شنا به‌نسبت کم‌هزینه است و در مقایسه با سایر ورزش‌ها به هزینه و تجهیزات کمی نیاز دارد. جدا از این، بسیاری از استخرها ممکن است تخفیف‌های مختلف یا جلسه‌های رایگان داشته باشند.

اگرچه کم‌هزینه‌ترین ورزش را می‌توانیم پیاده‌روی و دویدن در نظر بگیریم، ولی شنا با توجه به تأثیر مثبتی که روی سلامت بدن می‌گذارد به‌راستی ارزش کمی هزینه را برای رفتن به استخر دارد.

شنا کردن برای زنان باردار خطری ندارد

زنان باردار و فرزندانشان هم می‌توانند از شنا کردن سود ببرند و سلامتی خود را بهبود ببخشند. در برخی مطالعه‌ها که روی جانوران تمرکز کرده بودند، مشاهده شد شنا می‌تواند رشد مغز جنین را افزایش دهد.

سایر پژوهش‌ها هم نشان می‌دهند شنا کردن در استخر با وجود کلر و مواد شیمیایی تأثیر منفی روی زنان باردار و کودکانشان نمی‌گذارد. در حقیقت، زنان باردار با شنا کردن منظم در آغاز تا میانه‌ی دوران بارداری توانستند خطر زایمان زودرس و نقص‌های مادرزادی را کاهش دهند.

البته یادتان باشد این موضوع ممکن است برای همه صدق نکند. برخی زنان باردار ممکن است به دلیل عوارض بارداری با محدودیت‌هایی مواجه شوند و نتوانند به‌خوبی فعالیت کنند. بنابراین، پیش از انجام هر ورزش یا فعالیتی باید حتما با پزشک خود مشورت کنید و ببینید می‌توانید آن را در دوران بارداری انجام دهید یا خیر.

برای کودکان هم مناسب است

به نظر می‌رسد شنا کردن برای کودکان می‌تواند بسیار مفید باشد. یک پژوهش روی ۷۰۰۰ کودک زیر ۵ سال مطالعه کرد و نشان داد کودکانی که در سنین پایین شنا می‌کنند می‌توانند مهارت‌های بیشتری پیدا کنند و زودتر توانایی‌های جسمی و روانی خود را ارتقا دهند.

همچنین کارشناسان ادعا دارند کودکان باید روزانه ۶۰ دقیقه ورزش هوازی انجام دهند. لازم نیست این ورزش سخت و طاقت‌فرسا باشد. شنا یک گزینه‌ی عالی برای کودکان به شمار می‌رود و یک فعالیت سرگرم‌کننده و بسیار لذت‌بخش است. یادگیری شنا و انجام انواع گوناگون آن همچنین اعتمادبه‌نفس کودکان را بالا می‌برد و آن‌ها را برای یک زندگی بهتر و پربارتر آماده می‌کند.

فواید شنا کردن - کودک

شنا کردن چه انواعی دارد ؟

فواید شنا کردن , فرقی ندارد هدفتان از انجام ورزش شنا چه باشد؛ اگر بخواهید مسابقه بدهید، برای سرگرمی شنا کنید، هدفتان تناسب اندام باشد یا هر چیز دیگری، در هر صورت باید با انواع شنا آشنا شوید و آن‌ها را انجام دهید. در ادامه چند سبک رایج و محبوب شنا را فهرست کرده‌ایم. این سبک‌ها دارای مسابقات ویژه‌ی خود هم هستند و در مسیرهای مختلف با مسافت‌های گوناگون انجام می‌شوند.

۱. کرال سینه

فواید شنا کردن , کرال سینه که با نام سبک آزاد هم شناخته می‌شود، سبک کلاسیک شنا به شمار می‌رود. برای اجرای این شنا باید روی شکم دراز بکشید و پاهای خود را تکان دهید و بازوانتان را هم به صورت متناوب مانند چرخش آسیاب بادی حرکت دهید. با این کار می‌توانید با سرعت متوسط و در مسیر مشخصی به جلو بروید.

این سبک برای تمرین کردن شنا و همچنین مسابقه دادن عالی است و به شما این امکان را می‌دهد تا مسافت‌های طولانی را بدون خستگی طی کنید.

۲. کرال پشت

نحوه‌ی حرکت دست‌ها و پاها در کرال پشت مانند کرال سینه است ولی در این سبک باید به پشت خود دراز بکشید. بسیاری از پزشکان این سبک از شنا را به کسانی توصیه می‌کنند که به مشکلات کمر دچار هستند یا می‌خواهند ماهیچه‌های کمر خود را تقویت کنند. البته این سبک به‌نسبت دشوارتر است، بنابراین برای اجرای صحیح آن به تمرین و کمک گرفتن از مربی‌های ورزشی نیاز خواهید داشت.

۳. قورباغه

در این سبک باید روی شکم دراز بکشید، بازوان خود را جلوی بدن در یک مسیر نیم‌دایره‌ای حرکت دهید و پاها را خم کنید و در زمان مشخص به عقب دراز کنید و آب را هل دهید تا به جلو بروید.

سبک قورباغه یک تمرین ورزشی عالی برای تقویت بدن به شمار می‌رود و گزینه‌ی خوبی برای کسانی است که می‌خواهند از شنا برای تمرین دادن ماهیچه‌ها استفاده کنند.

۴. پروانه

فواید شنا کردن , شنای پروانه یک تمرین عالی و سبک رایج مسابقات شنا است. در این سبک باید بازوان خود را به بالای سرتان ببرید، سپس آن را به سمت پایین و درون آب فشار دهید تا بدنتان به جلو حرکت کند. پاهایتان هم باید در کنار یکدیگر باشند و حرکت دلفین در شنای پروانه را اجرا کنند.

یادگیری شنای پروانه بسیار دشوار است، ولی با شرکت در کلاس‌های شنا و تمرین کردن منظم می‌توانید این سبک چالش‌برانگیز را یاد بگیرید.

۵. شنای پهلو

شنای پهلو اگرچه جزو چهار سبک رسمی شنای رقابتی نیست، ولی یک تکنیک عالی برای نجات دیگران از غرق شدن است. شنای پهلو را معمولا نجات غریق‌ها انجام می‌دهند، زیرا هنگام شنا می‌توانند یک فرد دیگر را بالای آب نگه دارند و او را از غرق شدن نجات دهند.

برای اجرای این سبک باید به پهلو دراز بکشید و پاهای خود را به شکل قیچی باز و بسته کنید. پای بالایی باید به جلو خم شود، پای پایینی به عقب، سپس مانند قیچی بسته شوند و آب را هل دهند. بازوان شما هم باید حرکتی مانند قیچی داشته باشند. بازوی بالایی و پایینی در جهت مخالف یکدیگر دراز می‌شوند، سپس بازوی پایینی آب را به جلوی سینه هل می‌دهد و بازوی بالایی آب را از جلوی سینه به سمت پاها هل می‌دهد تا بدن رو به جلو حرکت کند.

این شنا برای تقویت پاها بسیار مناسب است زیرا ماهیچه‌های پا باید نیروی محرکه را تولید کنند. یاد گرفتن این سبک به تمرین زیادی نیاز دارد، ولی یادگیری آن برای نجات جان دیگران مهم است.

فواید شنا کردن - انواع شنا

چگونه شنا کردن را آغاز کنید ؟

فواید شنا کردن , برای شروع شنا ابتدا باید یک استخر مناسب را در شهر خود انتخاب کنید. گاهی اوقات ممکن است گزینه‌های زیادی پیش رو داشته باشید، بنابراین باید ببینید کدام استخر کیفیت بالاتری دارد و گزینه‌ی بهتری به شمار می‌رود.

با انتخاب یک استخر مناسب می‌توانید به طور منظم شنا کنید و از فوایدی که نام بردیم بهره‌مند شوید. ولی پیش از آنکه بی‌هوا دل به آب بزنید بهتر است به چند نکته دقت داشته باشید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. در ادامه این نکات را آورده‌ایم.

۱. پیش از شنا کردن ماهیچه‌های خود را تقویت و آماده کنید

بهترین کار این است که صبور باشید، بدن خود را آماده کنید و کار را به‌آرامی پیش ببرید. انجام انواع تمرین‌های قدرتی و هوازی می‌تواند شما را برای یک شنای بهتر آماده کند. زیرا هنگام شنا کردن به نیروی کافی ماهیچه‌ها و همچنین کارکرد مناسب قلب، عروق و ریه‌ها نیاز دارید. اگر اهل ورزش نباشید و سطح تناسب اندامتان پایین باشد بدون شک راه سختی برای شنا کردن پیش رو خواهید داشت.

انواع تمرین‌های سبک یا سنگین مانند بارفیکس، شنای سوئدی، اسکات، ددلیفت، پرس سرشانه و… می‌توانند بدن شما را آماده و قوی کنند. به طور کلی، شما با انواع تمرین‌های بدن‌سازی و انجام آن‌ها با تجهیزات ورزشی یا با وزن بدن می‌توانید آمادگی بدنتان را افزایش دهید و بهتر شنا کنید.

۲. در کلاس‌های آموزشی ثبت نام کنید

اگر شنا برای شما تازگی دارد و چیز زیادی درباره‌ی آن نمی‌دانید، بد نیست در یک کلاس آموزشی ثبت نام کنید و در کنار سایر مردم و مربی‌های ورزشی شنا کردن را یاد بگیرید.

این کار منجر می‌شود انواع شناها، تکنیک‌های تنفسی و سایر نکات مفید را فرا بگیرید و در آینده بهتر و بدون دردسر شنا کنید.

فواید شنا کردن - استخر

۳. به قوانین استخر دقت داشته باشید

فواید شنا کردن , هنگامی که درون استخر هستید باید حواستان به رعایت قوانین باشد. برخی استخرها دارای مکان مشخصی برای شنای سرعت، آهسته و همچنین ارتفاع‌های گوناگون هستند. بنابراین، باید بدانید کجا مکان بهتری برای شنا کردن است و با این کار نه‌تنها جانتان را به خطر نمی‌اندازید، بلکه ورزش دیگران را هم مختل نمی‌کنید.

دقت داشتن به مسائل بهداشتی، استفاده از تجهیزات مناسب، رعایت فاصله‌ی اجتماعی و… هم بسیار مهم است. حتی نکات کوچکی مانند کوتاه کردن ناخن‌ها هم اهمیت دارد. زیرا ممکن است دستتان با دیگران برخورد کند و ناخن‌های بلند منجر به خراشیدگی در دیگران شود. پس باید به این قوانین و مقررات دقت داشته باشید تا بهتر در کنار سایر مردم شنا کنید.

۴. لباس شنای مناسب تهیه کنید

شما برای شنای بهتر به لباس‌های مناسب نیاز دارید. مایو و لباس‌های شنا باید اندازه‌ی متناسب و جنس باکیفیتی داشته باشند تا هم شما را اذیت نکنند، هم مقاومت بیشتری نسبت به کلر و سایر مواد شیمیایی نشان دهند.

افزون بر این، لباس شما باید قابلیت خشک شدن بالا و دوام بالایی هم داشته باشد. همه‌ی این‌ها باعث می‌شوند بهتر شنا کنید و بهترین استفاده را از جلسه‌های ورزشی خود ببرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید