بیماری زونا یکی از بیماری های پوستی دردناک است که با جوش های پوستی دردناک نمایان می شوند.در این مطلب از پارس مگ به طور کامل با بیماری زونا و علائم و راه های درمان آن آشنا خواهید شد.

بیماری زونا - بیماری

زونا به انگلیسی با نام Herpes zoster یا Shingles شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد اشخاصی که در سن کم آبله ‌مرغان گرفته‌اند با احتمال کمتری به این عارضه مبتلا خواهند شد.

وقتی شخصی آبله ‌مرغان بگیرد ممکن است پس از بهبودی، این ویروس به‌صورت نهفته در سلول‌های عصبی ستون فقرات او باقی بماند و پس از گذشت سال‌ها با فعال شدن، شخص را به بیماری زونا مبتلا کند.

در این مطلب به بررسی بیشتر این بیماری، روش‌های درمان، علت ابتلا به آن و مسائل دیگر می‌پردازیم و به بسیاری از پرسش‌های رایج در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

بیماری زونا چیست ؟

این بیماری عفونی در اثر فعال شدن ویروس آبله ‌مرغان باقی‌مانده در سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود. باید بدانید این ویروس سال‌ها در حالت نهفته و غیرفعال در بدن شخص زندگی می‌کند و بعدها به دلایل مختلفی مثل استرس، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن یا افزایش سن فعال می‌شود. با فعالیت مجدد این ویروس، در نواحی خاصی از بدن ضایعات پوستی ایجاد خواهد شد.

زونا بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال رایج است. در اثر این بیماری ضایعات پوستی مشابه با تاول و زخم‌های دردناکی در بدن شخص مبتلا به چشم خواهد خورد. برای این بیماری اصطلاح پزشکی «هرپس زوستر» به کار می‌رود.

تاول‌های بزرگ ایجاد شده روی پوست معمولا در ناحیه‌ای از بدن که توسط یک رشته عصبی پوشش داده شده است مثل شکم، پشت، سینه و گردن بروز پیدا می‌کنند. البته در بعضی بیماران این ضایعات در صورت به وجود می‌آید. هرپس زوستر با درد و سوزش همراه است.

نتایج بررسی‌ها و پژوهش‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهند که از هر چهار نفر، یک نفر در طول زندگی به این بیماری مبتلا خواهد شد. این عارضه کشنده نیست اما می‌تواند دردسرهای زیادی را برای شخص مبتلا به وجود آورد. ضایعات پوستی ناشی از این بیماری اگر در ناحیه حساسی مثل چشم ایجاد شود ممکن است خطرناک باشد.

باید بدانید زونا واگیر دارد اما از طریق تنفس انتقال پیدا نمی‌کند. اگر با ناحیه زخم و تاول‌های ترکیده شده شخص مبتلا تماس پیدا کنید ممکن است این ویروس به بدن شما نیز منتقل شود. احتمال سرایت این بیماری در اشخاصی که تا به حال آبله ‌مرغان نگرفته‌‌اند بیشتر است.

در پاسخ به سوال «زونا تا چند روز قابل سرایت است ؟» باید بگوییم که بستگی به شدت بیماری دارد و اگر نواحی زخم را بپوشانید از انتقال این ویروس تا حدی جلوگیری می‌کنید.

برای احتیاط باید از استفاده وسایل شخص مبتلا مثل حوله بپرهیزید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : درمان آبله مرغان با جوش شیرین، آبی بر آتش خارش این دانه‌ها

بیماری زونا - زخم

علائم زونا چیست ؟

یکی از نشانه‌های اولیه این بیماری پیدایش لکه‌های قرمز روی پوست است که پس از گذشت مدتی به دانه‌هایی قرمز رنگ تبدیل می‌شوند. تاول‌های خارش‌دار حدود یک هفته بعد از لکه‌های قرمز بروز پیدا می‌کنند.

ظاهر دانه‌های قرمز ایجاد شده مشابه با لکه‌ها و زخم‌های آبله ‌مرغان است. شخص مبتلا احساس خارش، سوزش، مورمور شدن، درد در ناحیه خاصی از بدن، خستگی مفرط و تب خواهد داشت. بسیاری از بیماران قبل از بروز علائم این بیماری احساس سردرد نیز دارند.

پس از گذشت یک هفته، تاول‌های ایجاد شده خشک و زرد رنگ خواهند شد و پوست بیمار شروع به ترمیم می‌کند.

در برخی افراد جای زخم‌های ناشی از بیماری زونا باقی می‌ماند. باید بدانید این تاول‌ها به‌طور همزمان نمی‌ترکند و تا بهبودی شخص می‌توانند پدیدار شوند. پس از خشکی تاول‌‌‌ها این ویروس نمی‌تواند به شخص دیگری سرایت کند.

اما بهتر است برای اطمینان از اینکه علائم ایجاد شده مربوط به زونا هست یا خیر با پزشک عفونی مشورت کنید.

عوارض زونا چیست ؟

درمان به‌موقع باعث می‌شود که عوارض این بیماری با احتمال کمتری به وجود آید. دردهای عصبی دوره‌ای یا دائمی می‌توانند شخص را ماه‌ها یا سال‌ها درگیر کنند و به‌صورت سوزش، خارش و حساسیت پوستی ظاهر ‌شوند.

متاسفانه در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، مبتلا به سرطان و ایدز احتمال انتشار زونا به کل بدن یا اعضای داخلی وجود دارد.

همچنین اشخاصی که در حال شیمی درمانی، پرتو درمانی، یا مصرف استروییدها یا داروهای مخصوص پیوند عضو هستند باید مراقبت بیشتری در رابطه با این عارضه کنند.

در بعضی مواقع تاول‌های ایجاد شده به‌موقع خوب نمی‌شوند و شاید عفونت کنند. این اتفاق ممکن است برای فرد مبتلا بسیار دردناک باشد و احتمال ابتلای او را به بیماری‌هایی مثل ذات‌الریه و التهاب مغزی را افزایش دهد. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو برای تجویز آنتی‌بیوتیک و ارائه راهکار ضروری است.

به‌طور کلی اگر اختلالی در عملکرد سیستم ایمنی بدن وجود نداشته باشد، نگرانی درباره عوارض بیماری زونا بی‌مورد است.

در دوران بارداری احتمال کمی وجود دارد که شخص به زونا مبتلا شود. افرادی که قبلا آبله ‌مرغان نگرفته‌اند و واکسن مخصوص این بیماری به آن‌ها تزریق نشده باشد ممکن است در دوره بارداری زونا بگیرند. این عارضه در دوره بارداری منجر به نقض مادرزادی نوزاد خواهد شد.

بیماری زونا - دست

چرا افراد زونا می‌گیرند و راهکار آن چیست ؟

فصل زونا

زونا نوعی بیماری عفونی و ویروسی عصب و پوست اطراف آن است که به علت فعالیت مجدد ویروس آبله ‌مرغان یعنی واریسلا زوستر بروز پیدا می‌کند. شاید در کودکی درگیر بیماری آبله ‌مرغان شده باشید، این بیماری بسیار واگیردار است و شاید برخی از بزرگسالان نیز درگیر این ویروس شوند.

زونا به انگلیسی با نام Herpes zoster یا Shingles شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد اشخاصی که در سن کم آبله ‌مرغان گرفته‌اند با احتمال کمتری به این عارضه مبتلا خواهند شد.

وقتی شخصی آبله ‌مرغان بگیرد ممکن است پس از بهبودی، این ویروس به‌صورت نهفته در سلول‌های عصبی ستون فقرات او باقی بماند و پس از گذشت سال‌ها با فعال شدن، شخص را به بیماری زونا مبتلا کند.

این بیماری بیشتر در افراد سالمند بروز پیدا می‌کند. 

روش تشخیص بیماری زونا

اگر در سطح پوست لکه‌های قرمز یا تاول مشاهده کردید باید فورا به یک دکتر زونا باتجربه مراجعه کنید.

معمولا متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری می‌تواند این عارضه را از روی بثورات ایجاد شده تشخیص دهد اما در بعضی مواقع احتیاج به نمونه‌برداری از مایع داخل تاول‌ها است تا مشکل با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به ناحیه درگیر این بیماری مثل سینه ممکن است پزشک عکسبرداری و انجام آزمایش خون را برای تشخیص ضروری بداند. اگر درگیر بیماری خاصی هستید یا دارویی مصرف می‌کنید حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.

بیماری زونا - چشم

چه عواملی احتمال ابتلا به زونا را افزایش می‌دهند ؟

معمولا افراد مسنی که مبتلا به بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن مثل سرطان هستند بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.

داروهای شیمی درمانی و کورتون در کاهش مقاومت بدن نقش دارند. همچنین سالمندان احتیاج به خواب کافی، محیطی آرام و دور از استرس و اضطراب دارند، زیرا استرس نیز در عملکرد سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کند.

اشخاصی که یک مرتبه دچار زونا شده‌اند، به احتمال زیاد مجددا درگیر آن نمی‌شوند. اگر شخصی در دوره کودکی یا جوانی خود مبتلا با آبله ‌مرغان شده باشد، با توجه به این که ریشه این بیماری‌ها مربوط به یک نوع ویروس است بدن او در صورت ابتلا به زونا مقاومت بهتری از خود نشان خواهد داد.

مشاوران متخصص پوست و مو سایت پذیرش ۲۴ به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات رایج در زمینه بیماری زونا هستند، شما می‌توانید از اطلاعات دقیق و علمی آن‌ها در هر زمانی بهره ببرید.

درمان زونا چیست ؟

معمولا افراد دنبال درمان سریع زونا هستند، باید بدانید که هیچ درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد. با توجه به عفونی بودن این بیماری، شخص باید دوره‌ای را برای از بین رفتن ویروس‌ها بگذراند. البته پزشک داروهایی را برای کاهش درد و علائم زونا تجویز می‌کند.

معمولا دوره بهبود این بیماری ۲ تا ۴ هفته است. استفاده از کمپرس آب سرد، خشک کردن تاول‌ها و مصرف داروهای تجویزی پزشک در درمان این بیماری موثر هستند. اگر برای درمان به‌موقع به پزشک مراجعه کنید روند بهبودی می‌تواند سریع‌تر شود.

داروهای ضد ویروسی در کاهش نواحی درگیر با ضایعه پوستی موثر هستند به این شرط که درمان را به موقع و با مشاهده اولین علائم زونا شروع کنید. استفاده از پمادهای موضعی مثل کالامین‌دی در کاهش خارش موثر است.

اگر چشم شخص، درگیر این بیماری شود و به موقع برای درمان آن اقدام نکند ممکن است حتی پس از بهبودی زونا مشکلات دائمی بینایی برای او به ‌وجود آید.

بعضی داروهایی که تنها در کاهش دوره بیماری موثر هستند ممکن است عوارضی مثل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع در شخص ایجاد کنند.

برای این بیماری واکسنی به نام Zostavax وجود دارد که با تزریق آن احتمال ابتلا به زونا کاهش می‌یابد. اگر شخص حتی با وجود تزریق واکسن زونا به این عارضه دچار شود، شدت آن بسیار خفیف‌تر و دوره بهبودی کمتر خواهد بود.

ممکن است پزشک برای دردهای پس از بهبودی بیماری داروهای مسکن و ضدافسردگی تجویز کند.

بیماری زونا - کتف

درمان زونا در طب سنتی و روش‌های خانگی

برای درمان زونا چه بخوریم ؟

شاید بپرسید چه غذایی برای زونا خوبه ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که غذاهای حاوی ویتامینB  مثل مرغ، گوشت گوساله، تخم‌مرغ وغیره برای درمان این عارضه مفید هستند.

برای تسکین درد ناشی از این بیماری می‌توانید از راهکارهای درمان زونا در طب سنتی که در ادامه بیان می‌کنیم استفاده کنید.

 • هندوانه و زونا

هندوانه جزو میوه‌های محبوب فصل‌های گرم سال است. این میوه مقدار زیادی ویتامین سی دارد که نقش مهمی را در تولید کلاژن و افزایش مقاومت بدن ایفا می‌کند.

به‌طور کلی با مصرف این میوه می‌توان از ابتلا به بیماری‌هایی که به پوست صدمه می‌زنند مثل آبله ‌مرغان و زونا پیشگیری کرد.

 • کمپرس آب سرد برای زونا

شما می‌توانید برای تسکین خارش چند تکه یخ را در نایلون قرار دهید و آن را در ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۴ تا ۵ دقیقه بگذارید. این درمان می‌تواند ۲ تا ۳ بار در روز به مدت یک هفته انجام شود.

اگر روی ناحیه آسیب‌دیده آب سرد ریختید آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

 • سیر

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های کاهش درد ناشی از این بیماری استفاده از سیر است. یک حبه سیر له یا خورد شده را در ۲۰ میلی‌لیتر آب در حال جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در آن بماند. پس از آماده‌سازی محلول آن را روی ناحیه درگیر به مدت ۱ تا ۲ ساعت قرار دهید.

روش ساده‌تر این است که سیر را له یا خورد کنید و آن را به‌تنهایی در ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید.

استفاده از ترکیب چند حبه سیر با الکل نیز در تسکین علائم ناشی از زونا موثر است. برای تهیه این ترکیب باید سیر له‌ شده را با الکل مخلوط کنید و به مدت ۲ تا ۳ روز بگذارید باقی بماند. پس از گذشت این مدت از این ترکیب به مدت ۱ تا ۲ ساعت در ناحیه درگیر بیماری زونا استفاده کنید.

همچنین ترکیب عصاره سیر و پیاز برای این عارضه بسیار مفید است. چند حبه سیر را با یک پیاز کوچک رنده کنید و سپس عصاره خارج‌ شده از آن‌ها را در ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۱ ساعت قرار دهید.

برای رسیدن به نتیجه‌ مطلوب‌تر از این ترکیب دو بار در روز استفاده کنید. سیر و پیاز به دلیل داشتن آلیسین در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار موثر هستند.

بیماری زونا - گردن

 • روغن درخت چای

استفاده روزانه از ترکیب روغن درخت چای با آب، روغن زیتون یا اسطوخودوس در تسکین سوزش و خارش زونا بسیار موثر است.

می‌توانید چند قطره از روغن‌های اسطوخودوس و چای را در ماهیتابه روی حرارت قرار دهید و یک پارچه را به این مایع گرم آغشته کنید. این پارچه را به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه درگیر زونا بگذارید تا به دمای بدن برسد.

 • عسل

قرار دادن ۲ قاشق چای‌خوری عسل در ناحیه درگیر با زونا به مدت ۱۵ دقیقه بسیار مفید است. شما می‌توانید این کار را ۳ بار در روز انجام دهید و سپس آن قسمت را با آب گرم بشویید.

 • چای سبز و نعناع

مقداری برگ چای سبز و نعنا را خرد کنید و به مدت ۵ دقیقه در آب بجوشانید. با عصاره به دست آمده ناحیه آسیب‌دیده را به آرامی بشویید. اگر از این روش ۴ تا ۵ بار در هفته استفاده کنید به نتیجه بهتری خواهید رسید.

 • نمک اپسوم و زونا

نمک اپسوم را به آب وان اضافه کنید و قسمتی از بدن را که درگیر بیماری زونا است به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن بشویید. پس از گذشت این زمان آن ناحیه را با یک دستمال یا حوله نرم و تمیز خشک کنید.

 • روغن بابونه

روغن بابونه در کاهش التهابات پوستی و تسکین دردهای ناشی از زونا بسیار مفید و موثر عمل می‌کند. همچنین این روغن گیاهی باعث بازسازی سلول‌های پوستی می‌شود. روزانه چند قطره از این روغن روی ناحیه آسیب‌دیده بریزید تا زخم‌ها به سرعت بهبود یابند.

 • دوسین

یکی از موثرترین روش‌های درمان زونا در طب سنتی خوردن دوسین است. برای تهیه دوسین تنها باید یک واحد سیاه دانه را با سه واحد عسل ترکیب کنید.

بیماری زونا - پشت سر

پیشگیری‌ از بیماری زونا

در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از بیماری زونا پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. واکسنهای‌ تحقیقاتی‌ که‌ برای‌ پیشگیری‌ از آبله‌ مرغان‌ در حال‌ آزمایش‌ هستند نتوانسته‌اند جلوی‌ زونا را بگیرند. البته‌ از فواید بیماری زونا این است که فرد با یک‌ بار گرفتن‌ زونا، تا آخر عمر در برابر آن‌ ایمن‌ خواهد بود، مگر در موارد نادر که فرد دوباره درگیر بیماری زونا شود.

بیماری زونا واگیردار است ؟

تاول‌های‌ پوستی‌ در عرض‌ 21 – 14 روز پاک‌ می‌شوند. البته‌ درد ممکن‌ است‌ تا یک‌ ماه‌ دیگر یا بیشتر طول‌ بکشد. با یک‌ بار گرفتن‌ زونا، معمولا فرد در برابر آن‌ ایمنی‌ پیدا می‌کند، اما تعداد کمی‌ از افراد بوده‌اند که‌ بیش‌ از یک‌ بار مبتلا به زونا یا آبله مرغان شده باشند.

عوارض‌ احتمالی‌ زونا

 • عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در تاول‌های‌ زونا
 • درد مزمن ، خصوصا در سالمندان که‌ تا ماه‌ها یا سال‌ها در مسیر رشته‌های‌ حسی‌ محل‌ قبلی‌ وجود تاول‌ها باقی‌ می‌ماند.
 • زخم‌ قرنیه
 • عفونت‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌

درمان قطعی بیماری زونا

تشخیص‌ بیماری زونا معمولا تا زمان‌ بروز بثورات پوستی‌ امکان‌پذیر نیست‌. قبل‌ از آن‌، علایم‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ آپاندیسیت، جمع‌ شدن‌ مایع‌ دور ریه‌ یا سایر بیماری‌ها باشند. در برخی موارد آزمایش‌ خون ، کشت‌ مایع‌ تاول‌ها و نمونه‌برداری‌ از پوست‌ انجام‌ می‌گیرد. هدف‌ اصلی‌ درمان‌ زونا عبارت‌ است‌ از کاهش خارش‌ و درد تا حدامکان‌، که‌ برای‌ این‌ کار معمولا از پماد و داروهای خوراکی‌ استفاده‌ می‌شود. دردی‌ که‌ پس‌ از پاک‌ شدن‌ تاول‌ها باقی‌ می‌ماند را خیلی‌ مشکل‌ بتوان‌ درمان‌ کرد، و متأسفانه‌ هیچ‌ راه‌ قطعی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.

برای درمان زونا و کاهش هلائم و تسکین درد از روش های زیر کمک بگیرید:

 • روزانه دوش آب سرد بگیرید
 • از پمادهای موضعی جهت کاهش خارش جوش و تاول ها استفاده کنید
 • داروهای مسکن برای کاهش درد مصرف کنید
 • مایعات خنک بنوشید
 • استراحت کافی داشته باشید
 • از خاراندن جوش و تاول ها خودداری کنید

بیماری زونا - تاول

برای درمان زونا چه بخوریم

برای درمان زونا بهتر است از نوشیدنی های خنک و مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنید تا التهاب و تب را کاهش دهد. برای درمان دارویی زونا نیز می توانید از داروهای زیر استفاده کنید. البته توصیه می شود حتما برای مصرف دارو در درمان زونا با پزشک مشورت کنید. داروهای درمان بیماری زونا عبارتند از:

 • لوسیون کالامین برای‌ تاول‌ها
 • برای‌ درد خفیف‌ می‌توان‌ از دارویی‌ مثل‌ استامینوفن استفاده‌ کرد.
 • در صورت‌ لزوم‌، ضد دردهای‌ قوی‌تر مورد استفاده‌ قرار خواهند گرفت‌.
 • داروهای‌ آرام‌بخش‌ برای‌ مدتی‌ کوتاه‌ موثر می باشند
 • داروهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ تخفیف‌ درد در موارد شدید
 • امکان‌ دارد آسیکلوویر (یک‌ نوع‌ داروی‌ ضد ویروسی‌) تجویز شود.
 • در موارد شدید می‌توان‌ رشته‌های‌ عصب‌ حسی‌ را با تزریق‌ ماده‌ بی‌حس‌ کننده‌ بلوک‌ کرد.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

 • اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ زونا را دارید.
 • اگر علی‌رغم‌ درمان، درد غیرقابل‌ تحمل‌ باشد.
 • اگر دچار علائم جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

بیماری زونا - جوش

خطرات زونا چیست ؟

در ادامه لیستی از خطرات شایع زونا را مشاهده می‌کنید:

خطرات زونا توضیحات عوارض
عفونت چشم ممکن است به آسیب دائمی چشم و از دست دادن بینایی منجر شود.
کم شنوایی یا مشکل شنوایی به دلیل سندرم رمزی هانت
فلج جزئی در عضلات صورت به دلیل عفونت شدید ناشی از عفونت های باکتریایی پوست
ذات الریه به دلیل عدم درمان و تشدید عفونت
مننژیت به دلیل عدم درمان و تشدید عفونت

آیا زخم بیماری زونا خطرناک است ؟

اگر زخم ناشی از زونا در اطراف برخی نواحی حساس بدن مانند چشم باشد، خطرات زیادی برای فرد به همراه خواهد داشت. به همین خاطر در این مواقع باید بدون هیچ معطلی خیلی زود به پزشک متخصص مراجعه کنید و پزشک هرچه سریع‌تر روند درمان زونا را شروع کند.

آیا بیماری زونا باعث مرگ می شود ؟

برای بزرگسالانی که از سلامت کلی برخوردار هستند، زونا تهدید کننده زندگی نیست، اگرچه می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. در صورت عدم درمان این بیماری نیز، برخی از عوارض زونا می‌تواند کشنده باشد. ذات‌الریه، آنسفالیت، سکته مغزی و عفونت‌های باکتریایی می‌توانند بدن فرد بیمار را دچار شوک یا سپسیس کنند.

عوارض بیماری زونا در سر

هنگامی که زونا روی سر یا پوست سر رخ می‌دهد، علائم معمولاً پس از مدتی از بین می‌روند، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگر ویروس به عصب آسیب برساند، ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از بهبود بثورات، درد، بی‌حسی یا گزگز وجود داشته و احساس شود.

بیماری زونا - بیماری

عوارض بیماری زونا در زنان

زنان به‌ویژه در دوران گذار یائسگی نسبت به مردان، به دلیل زیاد به احتمال تغییرات هورمونی در پاسخ ایمنی، بیشتر به زونا مبتلا می‌شوند. این تغییرات در دوران یائسگی می‌تواند میزان بسیاری از بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی (مانند بیماری قلبی، دیابت، آرتریت و مولتیپل اسکلروزیس) را افزایش دهد.

بیماری زونا در بارداری خطرناک است ؟

ابتلا به زونا در بارداری ممکن است کمی نگران‌کننده باشد. بااینحال، اگر باردار هستید به احتمال زیاد شما و جنین در امنیت خواهید بود اما مشکوک به زونا هستید، پیشنهاد می‌شود که با پزشک متخصص خود صحبت کنید. درمان زونا در بارداری مسئله مهمی است و باید متخصص در مورد نوع داروی تجویزی دقت داشته باشد و بهترین مسکن و دارو برای زونا را تجویز کند.

خطرات بیماری زونا برای جنین

همانطور که پیش از این گفته شد اگر در دوران بارداری به زونا مبتلا شوید، باید با پزشک خود در مورد خطری که برای نوزادتان وجود دارد صحبت کنید. اما به طور کلی زونا در دوران بارداری به ندرت عوارضی برای نوزاد ایجاد می‌کند. اگر درست قبل از زایمان یا روزهای بعد از آن به زونا مبتلا شده‌اید، نوزاد خود را از تماس با بثورات زونا محافظت کنید. برای جلوگیری از خطرات زونا، جوش‌های زونا را بپوشانید و دست‌های خود را مرتب بشویید.

زونا برای جنین خطرناک است ؟

زونا در دوران بارداری به ندرت عوارضی برای جنین ایجاد خواهد کرد. با اینحال توصیه می‌شود که در صورت ابتلا به زونا در بارداری و برای محافظت از جنین موارد زیر را رعایت کنید:

 • پس از تولد نوزاد، از او در برابر تماس با بثورات زونا محافظت کنید.
 • جوش‌های ناشی از زونا را بپوشانید.
 • مرتبا و پیش از دست زدن به نوزاد دست‌های خود را بشویید.

بیماری زونا - دست

عوارض بیماری زونا در مردان

زونا توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود، همان ویروسی که علت ابتلا به آبله مرغان است. در مردان معمولاً زونا فقط در یک طرف بدن یا صورت و در ناحیه کوچکی ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نقطه برای ایجاد زونا نیز یک نوار در اطراف یک طرف خط کمر است. درمان خانگی زونا در کنار مصرف دارو می‌تواند به تسریع بهبودی کمک کند.

خطرات بیماری زونا در سالمندی

زونا یک بیماری نسبتاً شایع است که توسط واریسلا زوستر ایجاد می‌شود، همان ویروسی که باعث آبله مرغان خواهد بود. به گفته بنیاد ملی بیماری‌های عفونی، از هر ۳ بزرگسال در ایالات متحده، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.

با این حال، هنگامی که زونا درمان نشود، ممکن است عوارضی ایجاد کند. برای افراد خاصی مانند آن‌هایی که بالای ۶۵ سال سن دارند یا سیستم ایمنی بدن این افراد به خطر افتاده است این عوارض می‌تواند منجر به مرگ شود.

خطرات بیماری زونا در کودکی

بثورات زونا در کودکی می‌تواند با باکتری عفونی شده و باعث عفونت پوستی (سلولیت) شود. پس از از بین رفتن بثورات زونا، درد ممکن است برای مدت طولانی ادامه یابد. عارضه‌ای که به نام نورالژی پس از هرپس (PHN) شناخته می‌‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید