گرفتن تلخی خورشت سبزی کار سختی نیست ولی بهتر است ابتدا دلیل تلخ شدن آن را بیابید تا برای حل این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید. هنگام آشپزی با چالش های مختلفی رو به رو خواهید شد، اما برای هر کدام راهی نیز خواهید یافت. 12 روش گرفتن تلخی خورشت سبزی را در آشپزی پارس مگ بخوانید.

قورمه سبزی - گرفتن تلخی خورشت سبزی

دلایل تلخ شدن قورمه سبزی

 • ممکن است که در ترکیب سبزی، شنبلیله زیاد باشد. پس رعایت کردن نسبت سبزی قورمه سبزی بسیار مهم است. (همانطور که میدانید در همه دستور های مربوط به پخت قورمه سبزی آمده است که از سبزی شنبلیله چه به صورت تر و تازه چه به صورت خشک در ترکیب سبزی قورمه سبزی باید استفاده شود.)
  نکته: می‌توان زمانی که گوشت با پیاز سرخ می‌شود، از شنبلیله استفاده کرد؛ با این روش میزان شنبلیله کنترل می ‎شود.
 •  لیمو عمانی می‌تواند باعث تلخی خورشت شود. بنابراین از لیموعمانی های مرغوب استفاده کنید. و قبل از اضافه کردن لیمو عمانی به خورشت، هسته‌های لیمو را گرفت یا آن‌ را به مدت چند ساعت در آب خیساند. می‌توان لیمو عمانی را شکسته و بعد از خارج کردن هسته‌های آن، لیمو‌ها را با هاونگ پودر کرده و در نیم ساعت آخر، به میزان ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری به خورشت اضافه کرد.
  نکته: لیمو عمانی هایی که هنوز درست خشک نشده و یا هسته آن گرفته نشده را در خورشت نریزید. همچنین حواستان باشد که لیمو عمانی ها زیاد در خورشت باقی نماند که همین  کار باعث تلخ شدن خورشت شما خواهد شد. علاوه بر این، آن‌ را به مدت چند ساعت در آب بخیسانبد و بعد استفاده کنید.
 •  زیاد سرخ کردن سبزی‌ها نیز می‌تواند منجر به تلخ شدن خورشت شود. برای خوشمزه تر شدن قورمه سبزی قرار نیست از اونور بوم بیافتیم! سرخ کردن سبزی قورمه سبزی هم حدی دارد!
  نکته: درست است که هرچه بیشتر سبزی سرخ شود عطر و طعم قورمه سبزی بیشتر می شود اما اولین اقدام این است که این کار با شعله ملایم، با میزان روغن کافی و در زمان طولانی صورت گیرد تا کم‌کم سبزی برشته شود، نه این که قهوه ای و سوخته شود!
 • اگر پیاز داغ را زیاد تفت دهید هم ممکن است باعث تلخی خورشت قورمه سبزی شود.که البته درصد آن کم است ولی باید دقت کنید تا پیاز داغ خیلی برشته نشود.

روش های گرفتن تلخی خورشت سبزی

خورشت سبزی با بادمجان - گرفتن تلخی خورشت سبزی

سریع‌ترین روش‌ها برای رفع تلخی قورمه سبزی

گرفتن تلخی و شوری قرمه سبز خیلی کار سختی نیست. سبزی خورشت قورمه سبزی شامل تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله و نعناع است که اگر مقدار شنبلیله یا میزان سرخ کردن سبزی زیاد شود، طعم خورشت به تلخی می‌زند.

همچنین استفاده نامناسب از لیمو عمانی نیز ممکن است از دلایل تلخ شدن قورمه سبزی باشد. قبل از استفاده، لیمو عمانی را به مدت چند ساعت بخیسانید و یا آن را بشکنید و هسته‌ها را جدا کنید. سپس لیمو را بکوبید و ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از آن را در انتها به خورشت اضافه کنید.

روش دیگر استفاده از گشنیز و اسفناج است. به دلیل شیرین بودن گشنیز می‌توان از آن برای رفع تلخی خورشت قرمه سبزی استفاده کرد.

اضافه کردن سیب زمینی یکی از روش های گرفتن تلخی خورشت سبزی

با اضافه کردن ۱ یا ۲ سیب‌زمینی به خورشت قورمه سبزی می‌توان تلخی آن را کم کرد. در واقع سیب‌زمینی در هنگام پخته شدن در خورشت، تلخی و شوری خورشت را می‌گیرد. باید توجه داشت که سیب‌زمینی‌ها را قبل از کامل پخته شدن خورشت، از خورشت جدا کرد؛ چرا که سیب‌زمینی پخته شده مجددا تلخی و شوری را به غذا برمی‌گرداند.

لیمو عمانی - گرفتن تلخی خورشت سبزی

اضافه کردن آب نارنج و آبلیمو

با اضافه کردن آب نارنج یا آبلیمو نیز می‌توان تلخی خورشت قورمه سبزی را گرفت. جالب است بدانید که از آب نارنج برای کم کردن تندی غذا هم استفاده می‌شود.

حواستان به آبلیمو هم باشد!

اگر به جای لیمو عمانی از آبلیمو استفاده می کنید، فراموش نکنید که پالپ های لیمو را وارد غذا نکنید که همین باعث تلخی غذا می شود.

پیشگیری

اگر آبلیمو خانگی است از صافی عبورش دهید و اگر صنعتی است قبل از استفاده آن را چک کنید.

قورمه سبزی با گوشت گوسفند - گرفتن تلخی خورشت سبزی

استفاده از آبغوره برای گرفتن تلخی خورشت سبزی

اگر علت تلخی خورشت قورمه سبزی لیمو عمانی باشد، می‌توان با اضافه کردن مقدار کمی آبغوره تلخی خورشت را گرفت. لازم است در میزان آبغوره دقت کرد تا خورشت بیش از حد ترش نشود.

اضافه کردن حبه قند

با اضافه کردن ۲ حبه قند، می‌توان تلخی خورشت قورمه سبزی را گرفته یا کم کرد.

گرفتن تلخی خورشت سبزی با افزودن خرده نان

افزودن خرده نان به خورشت نیز روش خوبی برای از بین بردن طعم تلخ خورشت است. با این حال، این فقط زمانی توصیه می شود که خورشت را به مقدار کم درست کنید یا تلخی آن زیاد نباشد. خرده نان معمولا تمایل به جذب خورشت دارد که به همین طریق تلخی را هم جذب میکند.

وقتی خرده نان اضافه می کنید متوجه خواهید شد که خورشت کم شده است بنابراین کمی بیشتر آب اضافه کنید و خورشت را دوباره آماده کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی - گرفتن تلخی خورشت سبزی

استفاده از رب گوجه فرنگی برای گرفتن تلخی خورشت سبزی

یکی دیگر از راه‌های گرفتن تلخی قورمه سبزی، استفاده از یک قاشق رب گوجه‌فرنگی در خورشت است. باید توجه داشت که اگر مقدار رب گوجه‌‌فرنگی اضافه‌شده زیاد شود طعم خورشت خراب خواهد شد.

اضافه کردن پیاز سرخ شده برای گرفتن تلخی خورشت سبزی

می‌توان برای گرفتن تلخی خورشت یک عدد پیاز متوسط را سرخ کرده و به خورشت اضافه کرد. این کار تلخی خورشت قورمه سبزی را کم می‌کند.

اضافه کردن مقداری آب

بسیاری از سرآشپزها برای سبک شدن خورشت استفاده از آب را پیشنهاد می کنند با اینکار غلظت خورشت را بیشتر کرده و مزه تلخی آن کمتر می شود.

استفاده از زعفران و شکر

اگر متوجه شدید خورش قیمه شما خیلی تلخ شده است و امکان گرفتن تلخی آن با سیب زمینی وجود ندارد، مقداری زعفران را بسابید و با کمی آب جوش دم کنید ، سپس به نسبت زعفران کمی شکر اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا شکر کمی حل شود سپس مخلوط زعفران و شکر را به قابلمه خورش اضافه کنید ، این راهکار علاوه بر اینکه تا حد زیادی تلخی خورش قیمه را می گیرد، باعث می شود خورش شما عطر زعفران بیشتری نیز بگیرد.

سبزی قورمه - گرفتن تلخی خورشت سبزی

نکات بسیار مهم

 1. اگر متوجه شدید علت تلخی خورشت مربوط به لیمو عمانی است، حتما لیمو را از خورشت قرمه بیرون بیاورید.
 2. برای داخل خورشت قورمه سبزی می توانید از سبزی شنبلیله خشک و همچنین تر استفاده کنید.
 3. داخل خورشت قورمه سبزی از مقدار پیاز و سبزی کافی سرخ کنید.
 4. دقت کنید از لیمو عمانی های خوب و مرغوب در غذا استفاده کنید و لیمو ها زیاد در خورشت باقی نماند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید