رب فلفل خانگی میتواند چاشنی بسیار عالی برای غداهای شما باشد .در این مطلب از پارس مگ با روش های تهیه رب فلفل خانگی آشنا میشوید.

رب فلفل خانگی - فلفل قرمز

رب فلفل خانگی از زیرشاخه‌های انواع سس و چاشنی‌های محبوب در سراسر دنیاست. در ایران هم این رب به شکل‌های مختلف و برای مصارف گوناگون، تهیه و استفاده می‌شود. گاهی اوقات از رب فلفل برای طعم‌دهی به غذا، در کنار سس‌ گوجه‌فرنگی به کار می‌رود، برخی مواقع هم از رب فلفل به عنوان چاشنی و دیپ در کنار دیگر غذاها مثل انواع فست فود و سمبوسه استفاده می‌شود.

ما در این مقاله به طرز تهیه رب فلفل خانگی می‌پردازیم و همه فوت و فن‌‌های تهیه و نگهداری صحیح این چاشنی پرطرفدار را به شما آموزش خواهیم داد.

دستور تهیه رب فلفل خانگی تند و خوشمزه

رب فلفل یک چاشنی و سس تند است که می توانید از آن در غذاهای مختلف خود استفاده کنید.اگر فلفل خور حرفه ای هستید از این رب غافل نشوید؛ البته از آنجایی که این رب کاملا ارگانیک و طبیعی است توقع تندی کارخانه ای نداشته باشید و از طعمش لذت ببرید.

 

رب فلفل

 

مواد لازم برای رب فلفل خانگی

 • فلفل قرمز تند درشت: 1 کیلوگرم
 • فلفل قرمز تند ریز:3 عدد
 • فلفل دلمه ای قرمز: 2 عدد
 • سرکه قرمز: 5 ق غ
 • سرکه سفید :5 ق غ
 • شکر: 5 ق غ
 • نمک: 2ق چ
 • پودر پاپریکای دودی: 1 ق چ 

طرز تهیه رب فلفل خانگی

مرحله اول : 

رب فلفل یا سس فلفل قرمز از خوشمزه ترین و کاربردی ترین رب ها می باشد. برای تهیه این رب ابتدا باید فلفل ها را  به خوبی بشورید سپس باید منتظر باشید تا خشک شود.

مرحله دوم : 

پس از اینکه فلفل ها خشک شدند با کمک یک چاقو تیز سر فلفل ها را بزنید سپس  از وسط فلفل ها یک برش ایجاد کنید تا دانه های درون آن را خارج کنید. 

مرحله سوم :

پس از اینکه دانه ها را خارج کردید فلفل ها را به اندازه متوسط خرد کنید در حدی که درون غذا ساز مشکلی ایجاد نکند. 

مرحله چهارم : 

در قابلمه ای که متناسب با حجم فلفل ها است را انتخاب کنید و فلفل هایی را که خرد کرده اید را درون آن بریزید و نزدیک به یک لیتر آب به فلفل ها اضافه کنید و روی حرارت قرار بدهید درب قابلمه را بگذارید تا آب درون قابلمه به جوش بیاید.

مرحله پنجم : 

بعد از اینکه آب درون قابلمه به جوش آمد در قابلمه را باز کنید و با کمک گرفتن از یک کفگیر مناسب فلفل ها را هم بزنید و بالا پایین کنید تا فلفل هایی که رو هستند به زیر قابلمه بروند تا حرارت به آن ها بخورد بعد از انجام این کار دوباره درب قابلمه را بگذارید.

رب فلفل خانگی - رب فلفل در قاشق

مرحله ششم :   

پس از اینکه فلفل های درون قابلمه نرم شد فلفل ها را از یک صافی مناسب رد کنید تا آب فلفل ها را گرفته شود . احتیاج به نگه داشتن آب فلفل ها نیست می توانید دور بریزید. علت اصلی رد کرد فلفل ها از صافی از بین بردن کامل تلخی فلفل ها می باشد.

مرحله هفتم :  

فلفل هایی که از صافی عبور داده اید را در غذا ساز بریزید و پوره کنید می توانید همراه با فلفل ها یک یا دو حبه سیر نیز پوره کنید ولی این کار کاملا سلیقه ای است. 

مرحله هشتم :  

بعد از اینکه این مواد را پوره کردید را توسط یک صافی درون قابلمه بریزید بدین منظور با استفاده از پشت یک قاشق و با فشار آوردن گوشت های فلفل ها را از صافی عبور دهید تا پوست های آن باقی بمانند.

مرحله نهم : 

سرکه قرمز، سرکه سفید ، شکر، نمک، و پودر پاپریکای دودی را بهفلفل های درون قابلمه بیافزاییدو روی شعله گاز قرار بدهید و مرتب هم بزنید تا ته نگیرد همانند رب گوجه فرنگی. 

مرحله دهم :

بعد از اینکه رب به جوش آمد و شروع به حباب زدن کرد ، درب قابلمه را ببندید  و شعله گاز را بسیار کم کنید تا تمامی آب موجود از سس خارج شود و به غلظت برسد.

مرحله یازدهم : 

گه گداری درب قابلمه را بردارید  و دیواره های قابلمه را با قاشق تمیز کنید، زیرا رب موجود در دیواره های قابلمه در اثر حرارت می سوزد و تیره می شود، در این صورت رنگ و طعم رب تغییر می کند. پس از به غلظت رسیدن خاموش کنید رب شما حاضر است. 

رب فلفل خانگی - رب فلفل در کاسه

روش دیگر تهیه رب فلفل خانگی

مواد لازم :

 • فلفل قرمز تازه :5 کیلوگرم
 • نمک :2 قاشق خوراک خوری
 • روغن زیتون :به میزان لازم

طرز تهیه :

 1. فلفل ها را شسته و آماده کنید و در نهایت به حالت پوره در آورید. داخل یک سینی فلزی یا سینی فر می توانید پوره ی بدست آمده را پهن کنید.
 2. به مدت سه روز سینی مورد نظر را جلوی آفتاب قرار دهید و هر روز با قاشق چوبی آن را هم بزنید و یکدست کنید، مراقب باشید از هر گونه رطوبتی دور باشد تا کپک نزند.
 3. بعد از اینکه کامل آبش بصورت طبیعی کشیده شد نمکش را اضافه کنید، و خوب بهم بزنید، و یک روز دیگر نیز بگذارید تا زیر آفتاب بماند.
 4. بعد از پایان این دوره رب بدست آمده را در ظرف شیشه ای خشک و تمیزی بریزید. اگر تصمیم دارید آن را طولانی مدت نگه دارید و کپک نزند، روی سطح آن یک لایه روغن زیتون بی بو بریزید و در آن را به خوبی ببندید.
 5. در صورت لزوم می توانید مدت کوتاهی بدون اینکه آب به لبه ی در آن بخورد، داخل قابلمه ی آب جوش آن را هواگیری نیز کنید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

نکات مهم 

به منظور جلوگیری از ته گرفتن رب، دما را بسیار کم کنید و زیر قابلمه شعله پخش کن قرار دهید.

رب را بچشید و در صورت نیاز به آن نمک، شکر یا سرکه اضافه کنید تا مزه آن با مذاق شما سازگار شود.

وقتی رب به قوام مساعد رسید، دما را خاموش کرده و اجازه دهید در دمای اطراف کاملا خنک شود.

رب را در ظرف های شیشه ای پاکیزه و استریل ریخته، بطری ها را تکان دهید تا هوای حاضر در آن ها کاملا خارج شود، پساز آن در بطری ها را مقاوم بسته و در یخچال نگهداری کنید.

رب فلفل خانگی - رب فلفل در قاشق

فوت و فن های طرز تهیه رب فلفل 

*در مدت زمانی که رب  فلفل را می‌جوشانید، دیواره‌های قابلمه را با قاشق تمیز کنید تا رب‌هایی که به دیواره چسبیده‌اند، نسوزند. چون در غیر این صورت، طعم و رنگ رب تغییر می‌کند و تیره می‌شود.

*در زمان جوشیدن رب فلفل،‌حتما شعله گاز را روی حالت خیلی ملایم قرار دهید تا رب به آرامی بپزد و ته نگیرد. بهتر است از شعله‌پخش‌کن برای ملایم کردن میزان حرارت استفاده کنید. چون حرارت مناسب و ملایم باعث خوشرنگ شدن رب فلفل خواهد شد.

*سعی  کنید در طرز تهیه رب فلفل، از ادویه‌‌های تیره رنگ استفاده نکنید تا رنگ رب فلفل، به تیرگی نزند.

*اگر می‌خواهید طعم رب فلفل به تندی بزند، از فلفل تند بیشتری در طرز تهیه رب استفاده کنید یا از پودر فلفل قرمز برای تندی بیشتر رب استفاده کنید.

*استفاده از فلفل سیاه در طرز تهیه رب فلفل،‌ باعث ایجاد طعم تند زیاد نخواهد شد و اگر به میزان زیادی پودر فلفل سیاه استفاده کنید، رنگ رب فلفل تیره خواهد شد.

*برای طرز تهیه رب فلفل پاپریکا، تنها از فلفل‌های قرمز و شیرین برای تهیه رب استفاده کنید. این رب نباید طعم تند داشته باشد. حتی به دلخواه می‌توانید کمی شکر هم به مواد اضافه کنید.

*برای اینکه رب فلفل بعد از مدت کوتاهی کپک نزند، حتما رب را به اندازه کافی بجوشانید تا آب اضافی آن گرفته شود. آب موجود در رب،‌ باعث کپک زدن رب خواهد شد.

*برای تهیه رب فلفل ترکیه از ادویه پولبیبر و فلفل قرمز شیرین بلند دانه‌دار در طرز تهیه رب فلفل یا رب پولبیبر استفاده کنید.

رب فلفل خانگی - رب فلفل در شیشه

روش صحیح نگهداری از رب فلفل

*برای جلوگیری از کپک زدن رب فلفل خانگی ، سعی کنید از بطری‌های شیشه‌ای خشک، تمیز و استریل شده برای نگهداری رب فلفل استفاده کنید. بطری‌ها باید کاملا خشک باشند و هیچ اثری از آلودگی و گرد و غبار در آن‌ها وجود نداشته باشد.

*برای این‌که روی رب فلفل کپک نزند، مثل رب گوجه فرنگی یک لایه نازک روغن زیتون بی‌بو را قبل از بستن درب بطری‌ها، روی رب بریزید و بعد درب ظرف فلفل را ببندید.

*سعی کنید از بطری‌های شیشه‌ای که سایز کوچکی دارند برای بسته‌بندی رب فلفل یا سایر انواع رب مثل رب انار استفاده کنید. اگر رنگ بطری‌ها هم تیره‌ باشند، ‌بهتر است.

*عمل هواگیری بطری‌های رب فلفل می‌تواند تا حد زیادی از کپک زدن رب‌ها جلوگیری کند. برای این کار، یک قابلمه را تا ۱/۳ حجم آب کنید و روی حرارت قرار دهید. وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، بطری‌هایی را که در آن‌ها رب فلفل ریخته‌اید،‌ در قابلمه با آب در حال جوشیدن بگذارید.

آب باید تا نصف یا ۲/۳ بطری‌ها را بگیرد. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بطری‌ها را در قابلمه نگه دارید و بعد حرارت را خاموش کنید. بعد بطری‌ها را بیرون بیاورید و در جای خشک و خنک استفاده کنید.

رب فلفل خانگی - رب فلفل در پیاله

سوالات متداول

چه زمانی غلظت رب فلفل مناسب است و باید شعله گاز را خاموش کنیم ؟

بعد از این‌که متوجه شوید رب فلفل خانگی را به اندازه کافی جوشانده‌اید، مقداری از رب فلفل را در یک ظرف بریزید و با قاشق شیاری را روی رب ایجاد کنید. اگر شیار خیلی سریع پر نشد و شیار باقی ماند، غلظت رب به اندازه مناسب رسیده است. در غیر این صورت باید مقدار بیشتری زمان به حرارت دادن رب اختصاص دهید.

موارد استفاده از رب فلفل چیست ؟

از رب فلفل خانگی می‌توانید به عنوان یک چاشنی در طرز تهیه انواع خورش‌ها، در کنار رب‌ گوجه‌فرنگی استفاده کنید. در کنار فست‌ فود و غذاهایی مثل سمبوسه میگو یا سمبوسه سیب زمینی، مرغ سوخاری، کنتاکی و … هم می‌توان از سس استفاده کرد.

رب فلفل خانگی - رب فلفل در قابلمه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید