درمان خلط پشت حلق با چند راهکار موثر خانگی امکان پذیر است. وجود خلط در حلق بسیار آزار دهنده می باشد؛ زیرا این ماده چسبده به راحتی از حلق جدا نمی شود. در حالت عادی وجود خلط برای بدن ضروریست، زیرا به کمک آن از ورود عواملی خارجی به داخل بدن جلوگیری می شود.

اما زمانی که حجم این ترشحات زیاد می شود زمان آن است که برای درمان پا پیش بگذارید. گروه سلامت پارس مگ به شما کمک می کند تا با روش های کم هزینه خانگی از شر خلط پشت حلق خلاص شوید.

اسپری بینی - درمان خلط پشت حلق

فهرست محتوا نمایش

ترشح پشت حلق (مخاط در پشت حلق و گلو) چیست؟

ترشحات پشت حلق، مخاط اضافی است که غدد بینی و گلو ترشح می‌کنند. یک فرد ممکن است احساس کند که این مخاط از گلو ترشح می‌شود و باید گلوی خود را بیش از حد معمول پاک کند.

بینی، گلو و سینوس‌ها به طور مداوم مخاط تولید می‌کنند، ماده‌ای غلیظ و لغزنده که به جلوگیری از خشک شدن راه‌های هوایی کمک می‌کند. مخاط از بدن در برابر میکروب‌ها، گرده گل‌ها و گیاهان و سایر آلاینده‌های محیطی موجود در هوا محافظت می‌کند.

این ذرات اگر در هنگام تنفس فرد فیلتر نشوند، می‌توانند مشکلاتی در بدن ایجاد کنند. مخاط این اجسام خارجی را به دام می‌اندازد و به از بین بردن آنها کمک می‌کند.

مخاط معمولاً کار خود را بدون اختلال انجام می‌دهد. در طول شبانه‌روز با بزاق مخلوط می‌شود و فرد یا آن را می‌بلعد یا از بینی خارج می‌کند. با این حال، اگر بدن مخاط بیش از حد معمول یا بیش از حد غلیظ تولید کند، بیشتر جلب توجه می‌کند.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است فرد احساس کند که این ماده از پشت گلوی خود تولید می‌شود. پزشکان به این حالت ترشح پشت حلق می‌گویند.

این مخاط اضافی همچنین می‌تواند علائم دیگری مانند سرفه، حالت تهوع و بوی بد دهان را ایجاد کند. افراد همچنین ممکن است گلودرد، نیاز به صاف کردن گلو و صدای خراش‌دار را تجربه کنند.

بسیاری از افراد می‌توانند ترشحات پشت حلق را با درمان‌های خانگی درمان کنند، اگرچه گاهی اوقات بهتر است برای مشاوره و درمان با پزشک مشورت کنید.

علل ایجاد خلط پشت حلق

دلایل متعددی می‌تواند باعث تولید خلط بیش‌ازحد در پشت حلق شود. خلط پشت حلق می‌تواند به علت بروز یک بیماری، تحریک گلو و یا عفونت ایجاد شود. متداول‌ترین دلایل ترشح بیش‌ازحد خطل پشت حلق عبار‌ت‌اند از:

عفونت ناشی از بیماری‌های ریوی و تنفسی

عفونت‌هایی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه، برونشیت، آنفولانزا و سرماخوردگی می‌توانند منجر به تولید ناخواسته خلط در پشت حلق شوند. در هنگام بیماری خلط به‌منظور مقابله با باکتری‌ها و یا ذرات ویروسی در بدن افزایش می‌یابد.

خلط گلو - درمان خلط پشت حلق

برونشیت حاد

یکی از بیماری‌هایی که منجر به تولید خلط بیش از حد در گلو می‌شود، برونشیت حاد است. یکی از علائم اصلی برونشیت حاد، مقادیر بالای خلط است که معمولا به‌دلیل عفونت ویروسی ایجاد می‌شود.

تب یونجه و آسم

خلق پشت حلق به‌دلیل واکنش‌های آلرژیک ناشی از محرک‌هایی مانند تب یونجه و آسم هم به وجود می‌آید. در تب یونجه و آسم، پوشش داخلی برونش یا نایژه‌ها ملتهب شده و تولید خلط زیاد، باعث انسداد مجاری هوایی می‌شود.

فشار بیش‌از‌حد به تارهای صوتی

فشار بیش‌ازحد به تارهای صوتی مستقیما با تولید خلط در پشت گلو مرتبط است. بروز این مورد، در بسیاری از خواننده‌ها و یا افرادی که زیاد جیغ می‌زنند، رایج است.

به‌طورکلی فریادزدن، صحبت‌کردن با صدای بلند و دیگر استفاده‌های نادرست از تارهای صوتی، در شکل‌گیری خلط پشت حلق مؤثرند. صاف‌کردن گلو خلط را از بین برده و یا شل می‌کند، اما با این کار تارهای صوتی بهم برخورد می‌کنند و در نتیجه، این کار باعث التهاب و خلط بیشتر می‌شود.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار باعث تجمع ذرات گردوغبار بر روی حنجره و در نتیجه کم‌آبی تارهای صوتی می‌شود. با هر مرتبه تنفس دود، حنجره به سمومی آلوده می‌شود که تا سه ساعت از آبرسانی مجدد به گلو جلوگیری می‌کند. در نتیجه به‌منظور رفع خشکی، خلط بیشتری تولید می‌شود.

آلاینده‌های موجود در هوا

آلاینده‌های موجود در هوا هم با خشک‌کردن و تحریک قسمت‌هایی از گلو باعث افزایش خلط پشت حلق می‌شوند.

علائم خلط پشت حلق

افراد مبتلا به ترشحات پشت حلق ممکن است احساس کنند که باید به طور مکرر گلوی خود را صاف کنند. همچنین، مخاط حاوی مولکول‌های سیستم ایمنی است که می‌تواند بافت‌ها را تحریک کرده و باعث گلودرد، سرفه و گرفتگی صدا شود.

فرد حتی ممکن است در شب به وضوح متوجه تجمع ترشحات پشت حلق شود، به خصوص زمانی که دراز کشیده است.

سایر علائم ترشح پشت حلق عبارتند از:

 • سرفه
 • خستگی
 • تب و لرز و تعریق
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • حالت تهوع و ازدست‌دادن اشتها
 • آبریزش و یا گرفتگی بینی
 • عطسه
 • تورم غدد لنفاوی
 • گلودرد، خشکی گلو، بزرگ‌شدن لوزه‌ها.

خلط بینی - درمان خلط پشت حلق

علائم خلط پشت حلق همراه با آلرژی

وجود آلرژی و خلط پشت حلق می‌توانند باعث بروز علائم زیر شوند:

 • قرمزی چشم
 • سرفه
 • خارش بینی، گلو و گوش
 • آبریزش بینی
 • عطسه.

علائمی که باید جدی گرفته شوند!

در برخی موارد علائم وجود خلط همراه با علائمی که نشانگر یک وضعیت جدی است رخ می‌دهد. در این مواقع باید با اورژانس تماس بگیرید:

 • رنگ آبی لب‌ها، ناخن‌ها و پوست (سیانوز)
 • درد در قفسه سینه
 • سرفه خونی و یا خلط صورتی رنگ
 • سرفه همراه با خلط زیاد و کف
 • کاهش سطح هوشیاری
 • ضربان قلب سریع
 • مشکلات تنفسی
 • درد شدید در هنگام بلع
 • تورم ناگهانی صورت و یا گردن.

درمان خلط پشت حلق با داروهای بدون نیاز به نسخه(OTC)

در بیشتر اوقات نیازی به درمان نیست و بهترین درمان پیشگیری و حذف عوامل زمینه‌ساز افزایش ترشحات پشت حلق آلرژی‌زا می‌باشد. اما در مواردی ترشحات پشت حلق با استفاده از برخی داروهای ساده یا درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. البته استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) را حتماٌ با راهنمایی پزشک یا داروساز انجام دهید.

با توجه به این که دلایل ایجاد ترشح پشت حلق متعدد است، لذا درمان آن می‌تواند به روش‌های متفاوتی انجام شود. به همین دلیل چنانچه ترشحات پشت حلق تداوم یافت یا به صورت دوره‌ای تکرار شد مراجعه به پزشک جهت درمان توصیه می‌گردد زیرا ممکن است نیاز به درمان‌های مؤثرتری و از جمله عمل جراحی باشد.

 • داروهای خلط‌آور: خلط‌آورهایی مانند گایفنسین (Mucinex، Robitussin) می‌توانند باعث شل‌شدن مخاط گلو شود که به دفع راحت‌تر آنها کمک می‌گردد.
 • دکونژستانت یکی از بهترین انواع شربت و قرص برای خلط پشت حلق: در برخی مواقع می‌توانید دکونژستانت (داروی ضد احتقان) مصرف کنید. این داروی ضد احتقان در اشکال مایع یا شربت، قرص یا کپسول و یا اسپری بینی در دسترس هستند. دو مورد از دکونژستانت های رایج عبارت‌اند از اکسی متازولین (Vicks Sinex) و سودوافدرین (Sudafed).

رقیق کردن مخاط

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای ترشحات پشت حلق شامل رقیق کردن مخاط است. داروهای OTC برای این کار هست، اما گزینه‌های غیر شیمیایی نیز وجود دارد.

افزایش رطوبت در هوا ممکن است به نازک‌تر شدن ضخامت ترشحات پشت حلق کمک کند و به آن اجازه ‌دهد تا به آرامی در مسیرهای عبوری حرکت کند.

استفاده از مرطوب‌کننده‌های هوا یا بخارسازها ممکن است به کاهش ترشحات پشت حلق کمک کند، به خصوص در مواردی که این ترشحات ناشی از گرفتگی سینوس‌ها باشد.

گلو درد - درمان خلط پشت حلق

پماد ویکس برای درمان خلط پشت حلق

ویکس پمادی است که تقریبا همه‌ی ما با بوی آن بزرگ شده‌ایم. دارویی که مادر و مادربزرگ‌هایمان برای درمان مشکلات مختلف از سردرد گرفته تا گرفتگی بینی، سرماخوردگی و غیره از آن استفاده می‌کردند.

پماد ویکس حاوی مواد ضد احتقان است. این پماد به‌صورت موضعی قابل‌استفاده است و تأثیر زیادی در بهبود سرفه و احتقان دارد. می‌توانید تا زمانی‌که علائم بهبود پیدا می‌کنند، پماد را تا سه بار در روز روی گلو و قفسه سینه خود بمالید. قبل از استفاده، حتما دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی محصول را مطالعه کنید.

استفاده از اسپری بینی

اسپری‌های بینی یا شستشوی مجرای بینی با استفاده از آب نمک یا سرم فیزیولوژیک برای تخلیه مخاط مؤثر هستند. این گزینه‌ها ممکن است به پاکسازی راه‌های هوایی مسدود شده و کاهش محتوای کلی مخاط کمک کنند.

اسپری‌های بینی دارویی نیز می‌توانند به بهبود علائم فرد کمک کنند. بسته به علت ترشح پشت بینی، فرد می‌تواند موارد زیر را امتحان کند:

 • فلوناز (فلوتیکازون پروپیونات): برای درمان رینیت آلرژیک (آلرژی‌های فصلی)
 • ایپراتروپیوم بروماید: برای رفع گرفتگی بینی به دلیل سرماخوردگی، آلرژی‌های فصلی و آبریزش بینی.
 • آزلاستین: برای درمان آبریزش بینی، عطسه و آلرژی‌های فصلی.

داروهای تجویزی برای درمان خلط پشت حلق

اگر داروهای بدون نسخه کمکی به بهبود خلط پشت حلق نکرد، باید حتما به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و از داروهای تجویز‌شده توسط پزشک استفاده کنید.

پزشک با تشخیص دقیق علت بیماری، داروهای تخصصی و قوی‌تری را تجویز خواهد کرد. در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن ریوی مانند فیبروز کیستیک هم داروهای خاصی به‌منظور رقیق‌سازی مخاط تجویز می‌شود.

اگر متوجه شدید که وضعیتتان تا سه تا چهار روز پس از استفاده از داروهای بدون نسخه تغییری نکرد و یا وخیم‌تر شد، می‌توانید از پزشک خود درخواست تجویز داروهای ضد احتقان قوی‌تر را داشته باشید. او به شما خواهد گفت که داروی تجویزی را به چه صورت مصرف کنید.

موکولیتیک هایی مانند سالین هایپرتونیک (Nebusal) و دورناز آلفا (Pulmozyme) هم رقیق‌کننده‌های مخاطی هستند که از طریق نبولایزر استنشاق می‌شوند. این داروها در دوزهای متفاوت در داروخانه‌ها موجود هستند و برای افراد 6 سال به بالا استفاده می‌شوند.

سالین هایپرتونیک، بیماری را به‌طور موقت تسکین می‌دهد و ممکن است با عوارض جانبی مانند سرفه، گلودرد و یا گرفتگی سینه همراه باشد. مصرف دورناز آلفا هم گاهی با ناراحتی گلو، تب، سرگیجه و آبریزش بینی همراه است.

اگر عامل خلط پشت حلق یک عفونت باکتریایی باشد، پزشک به‌احتمال زیاد آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد.

درمان‌ خلط پشت حلق در خانه

فرد همچنین می‌تواند از داروهای خانگی برای درمان ترشحات پشت حلق استفاده کند. از جمله این درمان‌ها موارد زیر است.

بالا بردن زیر سر در هنگام خواب

اگر تجمع مخاط در شب افزایش یابد، بالاتر بردن سر در هنگام خوابیدن می‌تواند تخلیه ترشح را آسان‌تر کند. این ممکن است میزان مخاطی را که فرد در گلوی خود احساس می‌کند نیز کاهش دهد.

سرماخوردگی - درمان خلط پشت حلق

نوشیدن مایعات برای درمان خلط پشت حلق

بدن آب را راه‌های مختلف و از جمله از طریق ترشحات پشت حلق از دست می‌دهد. نوشیدن مقدار زیادی مایعات می‌تواند به رقیق شدن مخاط، حفظ جریان روان آن و جلوگیری از کم آبی کمک کند. مایعات و سوپ گرم می‌توانند علائم دیگر مانند گلودرد را کاهش دهد. بخار نیز ممکن است به پاکسازی سینوس‌ها نیز کمک کند.

پرهیز از دود سیگار

دود می‌تواند مجاری بینی را تحریک کرده و باعث ایجاد مخاط شود. دود همچنین می‌تواند تأثیر منفی بر توانایی بدن در پاکسازی مجاری تنفسی داشته باشد.

 شستشوی بینی

شاید ساده ترین و راحت ترین راه برای رهایی از شر این خلط ها شستشوی مجرای بینی با آب نمک (نرمال سالین) یا سرم فیزیولوژیک باشد که منجر به شل شدن مخاط های گیر افتاده و کنده شدن آنها می شود.

محلول‌نرمال سالین به شکل اسپری، قطره و سرم موجود می باشد و افراد بسته به تمایل شخصی خود قادر به استفاده از هر یک از این مدل‌ها خواهند بود.

یک نکته اینکه بهتر است برای شست‌وشوی بینی تنها از آب مقطر استریل یا محلول‌های نرمال‌ سالین استفاده شود و آب شیر جایگزین موارد مذکور نشود.

غرغره آب‌نمک برای درمان خلط پشت حلق

غرغره آب‌نمک گرم می‌تواند به پاک‌سازی خلط پشت گلو کمک کند. حتی امکان ازبین‌بردن میکروب‌ها و تسکین گلودرد هم توسط غرغره آب‌نمک وجود دارد.

بدین منظور یک فنجان آب را با ½ تا ¾ قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. بهتر است برای این کار از آب گرم استفاده کنید، زیرا نمک سریع‌تر حل می‌شود.

پس از ترکیب، کمی از آب‌نمک را بنوشید و کمی سرخود را به عقب خم کنید. مخلوط را در گلوی خود نگه دارید و به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه غرغره کرده و سپس آب را تف کنید. در صورت نیاز این کار را مجددا تکرار کنید.

درمان های گیاهی خلت پشت حلق

آب لیمو

دو قاشق سوپ خوری آب لیمو و یک قاشق سوپ خوری عسل را به یک لیوان آب داغ اضافه کنید و حداقل سه بار در روز بنوشید تا گلو خود را تسکین داده و تولید خلط را کاهش دهید.

یک گزینه ساده دیگر بریدن یک لیمو است، کمی نمک و فلفل روی آن بریزید و سپس آن تکه لیمو را بخورید که این کار خلط را از گلوی شما بیرون می کند.این درمان را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

زنجبیل

یک قاشق سوپ خوری از تکه های زنجبیل تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و برای چند دقیقه نگه دارید و سپس دو قاشق چای خوری عسل اضافه کنید.

این چای زنجبیل را چندین بار در طول روز بنوشید. متناوبا، زنجبیل خام را چند بار در روز بجوبد و یا به غذاهایتان اضافه کند.

زردچوبه - درمان خلط پشت حلق

زردچوبه برای رفع خلط گلو

یک قاشق چای خوری زرد چوبه را به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید و آن را یک بار در صبح و دوباره قبل از رفتن به رختخواب بنوشید.

یک قاشق چای خوری زرد چوبه را با یک لیوان آب اضافه کنید و دو یا سه بار در روز بنوشید و پیشنهاد کرده است همچنین می توانید یک قاشق سوپ خوری زرد چوبه و مقداری نمک را به یک لیوان آب داغ اضافه کنید و برای چند بار در روز از آن استفاده و قرقره کنید.

رفع خلط گلو با سوپ مرغ

سوپ مرغ را حداقل دو یا سه بار در روز برای تمیز کردن خلط از گلو بخورید.برای افزایش مزایا، زنجبیل و سیر را به سوپ اضافه کنید که سوپ خانگی اغلب موثرتر از سوپ کنسرو شده ای است، که مواد نگهدارنده دارد.

فلفل قرمز برای درمان خلط پشت حلق

یک چهارم قاشق چای خوری فلفل قرمز و زنجبیل رنده شده، یک قاشق سوپ خوری عسل و سرکه سیب و دو قاشق سوپ خوری آب را با هم ترکیب کنید و این مخلوط را دو یا سه بار در روز بنوشید تا به کاهش تولید خلط کمک کنید.

عسل برای درمان خلط  پشت حلق

مقداری پودر فلفل سفید و یا سیاه را به یک قاشق سوپ خوری عسل اضافه کنید که فلفل به درمان عفونت گلو کمک می کند، در حالی که عسل غشا مخاطی را تسکین خواهد داد.

این مخلوط را دو بار در روز برای یک هفته مصرف کنید. همچنین می توانید یک قاشق سوپ خوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و این محلول را چندین بار در روز بنوشید که این گونه مزایای خوبی را از خواص دارویی عسل دریافت خواهید کرد و آب به کاهش خلط کمک می کند.

پیاز برای درمان خلط گلو

یک عدد پیاز را درست بشورید و ریز ریز کنید و با دو قاشق سوپ خوری شکر بکوبید و نیم ساعت بگذارید تا بماند و این مخلوط یک بافت مایع ایجاد خواهد کرد و هر دو تا سه ساعت یک بار یک قاشق سوپ خوری از این داروی نیروبخش را بخورید. همچنین شما می توانید ظرف یک تا دو روز این داروی نیروبخش را در یخچال نگه داری کنید .

هویج - درمان خلط پشت حلق

هویج برای رفع خلط گلو

آب چهار تا پنج هویج تازه را بگیرید و کمی آب به آن اضافه کنید تا رقیق شود و سپس دو یا سه قاشق چای خوری عسل اضافه کنید و آن را به خوبی مخلوط کنید و این عصاره را در طول روز بنوشید تا خلط را از گلو پاک کنید.

استفاده از پودر نخود برای درمان خلط پشت حلق

یک قاشق چای خوری روغن را در یک ماهی تابه بریزید و دو قاشق سوپ خوری پودر نخود را بو دهید تا قهوه ای روشن شود و یک قاشق چای خوری عسل و پودر بادام را به همراه مقداری آب اضافه کنید و آن را به درستی هم بزنید و از روی حرارت بردارید و دو بار در روز به مدت 4 تا 5 روز مصرف کنید.

آب انگور

انگور ذاتا اکسپکتورانت است و در نتیجه به تسکین ریه ها کمک می کند و خلط را به جوش می آورد. 2 قاشق سوپ خوری آب و 2 قاشق سوپ خوری عسل را به آن اضافه کنید و این معجون را سه بار در روز برای یک هفته مصرف کنید.

چای لیمو برای درمان خلط پشت حلق

اسید سیتریک موجود در لیمو و خواص ضد عفونی کننده عسل به شل شدن خلط کمک می کند و گلو را تسکین می دهد. زمانی که چای سیاه تهیه کردید، یک قاشق آب لیمو تازه و عسل را به آن اضافه کنید.

سیر و لیمو

خواص ضد التهابی سیر و اسید سیتریک موجود در لیمو خلط را پاک می کند. یک فنجان آب را بجوشانید و آن را از شعله بردارید و 3 لیمو را در آن فشار دهید و حالا، دو حبه سیر له شده، نصف قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه و کمی نمک به آن ها اضافه کنید و تمام مواد را به خوبی هم بزنید و بنوشید که این درمان تسکینی فوری برای رفع خلط است .

فواید ریشه سنبلچه برای درمان خلط پشت حلق

ریشه سنبلچه دارای خواص ضد عفونی کننده، دیافوریتیک و کاهش دهنده است که می تواند به طور موثر خلط را درمان کند. یک چای گیاهی را با ریشه های آن آماده کنید و آن را 2 تا 3 بار در روز بنوشید و همچنین می توان از جوشانده آن برای قرقره کردن استفاده کرد.

برگ های هورهوند

1/2 مقدار یک ظرف آب را از این برگ ها بردارید و داخل ظرف بزیرید و بجوشانید و سپس از روی حرارت بردارید و حالا مقداری از برگ های خشک هورهوند را به آن اضافه کنید و یک درپوش روی طرف قرار دهید و بعد از 10 دقیقه، این محلول را صاف کنید و 2 قاشق عسل را مخلوط کنید و آن را می توان به مدت 2 تا 3 ماه در یخچال نگه داشت.

بیدگیاه

بید گیاه حاوی لعاب بسیار بالایی و شامل آهن، منیزیم، فیبر، کلسیم، سلنیوم، پروتیین و ویتامین های A و B است. یک ضد باکتری عالی است، گلو درد را تسکین می دهد و به خلط کمک می کند که لغزنده و شل تر شود و بیرون راندن را آسان تر کند.

همانطور که در بخش سلامت نمناک آورده ایم 2 قاشق سوپ خوری ریشه خشک بیدگیاه را در دو فنجان آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و این محلول را 2 تا 3 بار در روز بنوشید.

روغن پونه کوهی برای درمان خلط پشت حلق

خواص ضد میکروبی و ضد التهابی روغن پونه کوهی می تواند عفونت های مختلفی را در دستگاه تنفسی درمان کند و به عنوان یک اکسپکتورانت طبیعی، به طور موثر خلط را کاهش می دهد. چند قطره روغن پونه کوهی را بخورید و یا آن را به غذای خود اضافه کنید و علاوه بر این، روغن پونه کوهی را می توان به راحتی مصر ف کرد و به راحتی در فروشگاه های دارویی موجود است.

شیرین بیان - درمان خلط پشت حلق

شیرین بیان برای گلو

شیرین بیان را با جوشاندن آن در یک فنجان آب تهیه کنید و سپس این محلول را صاف کنید و به مدت سه بار در روز بنوشید که این کار به طور موثر خلط سینه شما را کاهش می دهد و گلو درد را نیز تسکین می دهد.

نارون لغزنده

فیبر محلول در نارون لغزنده یک ماده ژله مانند است که وقتی در آب حل می شود به کاهش التهاب کمک می کند. دو فنجان آب را حرارت دهید و 2 قاشق سوپ خوری پودر پوست نارون را در آن بریزید و برای کاهش خلط این ترکیب را دو بار در روز بنوشید.

علاوه بر این، 5 میلی لیتر از بافتش نیز می تواند سه بار در روز گرفته شود. ضماد تهیه شده از نارون نیز می تواند روی سینه به کار رود تا مخاط را کاهش دهد.

جوشانده حلیله زرد و گل ختمی برای درمان خلط گلو

برای درمان خلط ، حلیله زرد و گل ختمی را آسیاب کنید. سپس یک و نیم قاشق غذاخوری از مخلوط آسیاب شده این دو گیاه را در داخل یک لیوان آب جوش بریزید و در آن را ببندید و بگذارید به مدت یک شب تا صبح بماند تا این دو گیاه ته نشین شده و تاثیر ضد خلطی خود را بر روی آب لیوان بگذارد و فردا صبح آن را میل کنید.

درمان خلط پشت حلق در کرونا

این روزها یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی که باعث ایجاد خلط پشت حلق می‌شود کرونا است. برخی از راه‌های درمان و بهبود خلط پشت حلق در حین و پس از ابتلا به کرونا در ادامه آورده شده‌است:

 • گلوی خود را مرطوب نگه دارید. این کار به رقیق‌شدن و کنده‌شدن مخاط از سطح گلو کمک می‌کند.
 • نوشیدن مایعات گرم مانند چای و سوپ هم به گرم‌شدن مجاری تنفسی و پاک‌سازی خلط پشت حلق کمک می‌کند.
 • می‌توانید به‌منظور تسکین خلط پشت حلق یک قاشق‌چای‌خوری عسل را در آب یا چای داغ حل کنید و بنوشید.
 • دوش آب گرم و استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز هم به تسکین وضعیت موجود کمک می‌کند.
 • استفاده از داروهای خلط‌آور هم مؤثر است و به پاک‌سازی گلو کمک می‌کند.

روش های جلوگیری از خلط پشت حلق

 • برای جلوگیری از خلط گلو هوا را مرطوب نگه دارید

هوای خشک، بینی و گلو را آزار می دهد و باعث خلط بیشتر به شکل روان کننده می شود. قرار دادن یک دستگاه بخور خنک در اتاق خواب می تواند خواب خوبی را ایجاد کند و بینی را خوب و راحت نگه دارد و از گلو درد جلوگیری کند.

 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از خلط گلو

بدن باید مرطوب بماند تا مخاط را رقیق نگه دارد و هنگامی که یک فرد بیمار است، مصرف مایعات بیشتر خلط را رقیق می کند و کمک می کند سینوس ها تخلیه شوند و افراد مبتلا به آلرژی های فصلی نیز ممکن است بفهمند هیدراته بودن به جلوگیری از گرفتگی کمک می کند.

علت خلط گلو - درمان خلط پشت حلق

 • استفاده از لیف حمام گرم و مرطوب برای صورت

این می تواند یک درمان تسکین دهنده برای درد سینوسی باشد، مرطوب کردن از طریق یک پارچه خیس راهی سریع برای بازگشت رطوبت به بینی و گلو است و همچنین گرما به تسکین درد و فشار کمک می کند.

 • سر را بالا نگه دارید

هنگامی که بالا رفتن خلط آزار دهنده است، ممکن است خوابیدن روی چند تا بالش یا روی یک صندلی راحت کمک کند و صاف خوابیدن می تواند ناراحتی را افزایش دهد، چون ممکن است احساس شود که مخاط پشت گلو جمع می شود.

 • با احتیاط از شر خلط خلاص شوید

وقتی خلط از ریه ها از داخل گلو بالا می رود، بدن احتمالاً سعی می کند آن را از بین ببرد و تف کردنش سالم تر از بلعیدن آن است.

 • استفاده از اسپری بینی یا شستشو

اسپری آب نمک می تواند خلط و بینی را از سینوس ها پاک کند .به دنبال اسپری های استریل باشید که تنها حاوی سدیم کلرید هستند و در هنگام شستشو از آب مقطر و یا آب استریل استفاده کنید.

 • استفاده از اوکالیپتوس

چندین سال است که از محصولات اوکالیپتوس برای سرکوب کردن سرفه و کاهش خلط استفاده می شود و آن ها معمولاً به طور مستقیم به سینه اعمال می شوند.چند قطره روغن اکالیپتوس را می توان به یک دستگاه بخور یا یک حمام گرم اضافه کرد تا به تمیز کردن بینی کمک کند.

 • دوری از سیگار و دود درجه دوم

سیگار کشیدن و دود درجه دوم یعنی قرار گرفتن در معرض دود سیگار باعث ایجاد خلط بیشتر می شوند.

 • به حداقل رساندن استفاده از داروهای ضد گرفتگی بینی

در حالی که آن ها ترشحات بینی را خشک می کنند و می توانند آبریزش بینی را کاهش دهند، ممکن است جلوگیری از خلط را سخت تر کند.

 • استفاده از داروی درست برای خلط گلو

داروهایی که به عنوان اکسپکتورانت شناخته می شوند می توانند به خلط کمک کنند و باعث می شوند که سرفه یا تف کردن آسان تر شود و با این حال، چک کنید تا مطمئن شوید که این داروها حاوی ضد گرفتگی بینی نیستند.

سرفه خلط دار - درمان خلط پشت حلق

 • چک کردن آلرژی

آلرژی های فصلی می توانند منجر به آبریزش بینی یا خلط بینی و مخاط اضافی شوند.

 • اجتناب از محرک ها برای جلوگیری از خلط گلو

مواد شیمیایی، رایحه ها، و آلودگی ها می توانند باعث تحریک بینی، گلو و مجاری هوایی شوند که این باعث ایجاد خلط بیشتر می شود.

 • تشخیص واکنش های غذایی

برخی غذاها می توانند باعث واکنش هایی شوند که موجب آلرژی فصلی می شوند و آن ها ممکن است باعث خارش بینی و گلو شوند که منجر به خلط زیادی می شود پس هر گونه غذایی که باعث افزایش خلط یا مخاط می شود را ثبت کنید.

 • اجتناب از کافئین برای درمان خلط گلو

اگر در حد افراط مصرف شود منجر به کم شدن آب بدن می شود و وقتی خلط یک مشکل است، نوشیدنی های گرم و غیر کافئینی بنوشید.

 • حمام گرم برای درمان خلط گلو

زمان صرف شده در حمام پر از بخار به شل شدن خلط بینی و گلو کمک می کند.ریختن آب گرم روی صورت نیز می تواند باعث تسکین فشار سینوس ها شود.

متناوبا، آب داغ را در یک کاسه بزرگ بریزید و یک حوله را روی سر خود نگه دارید و به مدت 5 تا 10 دقیقه بخار را تنفس کنید که این کار به کاهش درد ریه ها کمک خواهد کرد و شما همچنین می توانید چندین بار در روز از این روش درمانی ساده استفاده کنید.

 • به آرامی فین کردن

این کار ممکن است وسوسه کننده باشد تا آن قدر که خلط غلیظ بیرون بیاید.با این حال انجام این کار باعث آزار سینوس ها می شود که منجر به درد، فشار و احتمالاً عفونت خواهند شد.

 • مصرف بالای میوه برای درمان خلط گلو

یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی غنی از میوه و احتمالاً سویا می تواند منجر به مشکلات تنفسی کمتری در ارتباط با خلط شود.

 • اجتناب از غذاهایی که باعث برگشت اسید معده می شوند

برگشت اسید می تواند منجر به افزایش خلط شود و افرادی که سوزش سر دل دارند باید از غذاهای تحریک کننده اجتناب کنند و از پزشک درباره مدیریت مناسب سوال کنند.

آبریزش بینی - درمان خلط پشت حلق

عوارض خلط پشت گلو

وقتی خلط بیش‌ازحد در پست گلو جمع شود، ممکن است ناراحتی و یا عوارضی را برای فرد به وجود بیاورد که عبارت‌اند از:

 • در اغلب موارد خلط پشت حلق باعث بروز سرفه‌های ممتد و آزاردهنده می‌شود.
 • گاهی تولید بیش‌ازحد مخاط سبب بسته‌شدن مجاری تنفسی می‌شود.
 • امکان سرایت خلط و عفونت چرکی به سایر مجاری تنفسی وجود دارد.
 • بروز خلط پشت حلق به‌مرورزمان باعث آسیب‌رسانی به تارهای صوتی خواهد شد.
 • گاهی عدم رسیدگی به خلط پشت حلق باعث بروز وضعیت‌های پزشکی حادتر می‌شود.

تشخیص ترشح پشت حلق (PDN)

بیشتر افراد آبریزش بینی به دلیل سرماخوردگی را با خلط پشت حلق اشتباه می‌گیرند. پس از مراجعه به پزشک، علائم خلط پشت حلق و همچنین سایر علائم مانند آلرژی و سرماخوردگی بررسی و ارزیابی می‌شود.

تشخیص درست به معنی دریافت درمان مناسب است. متأسفانه برخی از افراد بیماری خود را اشتباه تشخیص می‌دهند و بعضا فکر می‌کنند که وجود خلط در پشت حلق نشان‌دهنده‌ی آلرژی است. در نتیجه به‌صورت خودسرانه آنتی‌هیستامین مصرف می‌کنند که این کار باعث خشک‌شدن بینی و بدتر‌شدن اوضاع می‌شود.

به همین دلیل است که تشخیص صحیح بیماری توسط متخصص گوش و حلق و بینی بسیار مهم است. در اکثر مواقع معمولا پزشک اقدام به تشخیص و درمان بیماری زمینه‌ای که باعث ایجاد خلط اضافی شده‌است، خواهد کرد.

ممکن است پزشک به‌منظور بررسی دستگاه گوارش فوقانی از نظر علائم التهاب، انجام نازندوسکوپی را پیشنهاد دهد. در برخی مواقع به‌منظور تشخیص دقیق‌تر، ممکن است تصویربرداری اشعه ایکس و اسکن سینوس‌ها و ریه‌ها لازم باشد.

آیا ترشح پشت حلق مسری است؟

خیر، ترشح پشت حلق به خودی خود مسری نیست. با این حال، ممکن است به علت تولید بیش از حد مخاط بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فردی به دلیل عفونت ویروسی دچار ترشح پشت حلق شود، می‌تواند ویروس را به فرد دیگری منتقل کند. سپس ممکن است دچار سرماخوردگی یا عفونت دیگری شوند.

ترشح پشت حلق در بارداری

ارتباطی بین بارداری و ترشح بعد از بینی وجود دارد – یک بررسی در سال 2017 نشان داد که %65 از افراد باردار علائم احتقان بینی را تجربه کرده‌اند. پزشکان به این رینیت بارداری می‌گویند، اما علت دقیق آن را نمی‌دانند.

افزایش حجم خون و نوسانات هورمونی در دوران بارداری ممکن است به افزایش تولید مخاطی کمک کند که بدن از طریق بینی دفع می‌کند. مخاط اضافی می‌تواند سینوس‌ها را مسدود کرده و از گلو خارج شود و باعث ترشح پشت حلق و علائم مرتبط با آن شود. افراد باردار معمولاً می‌توانند علائم خود را در خانه درمان کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

خلط گلو همیشه به‌صورت منظم و نازک تولید می‌شود و جای نگرانی نیست. ممکن است اول صبح خلط گلو را احساس کنید زیرا تمام شب تولید، ذخیره و خشک شده است. جریان خلط در بعدازظهر بیشتر می‌شود. همچنین درصورت بیماری، داشتن حساسیت فصلی یا کمبود آب بدن، بیشتر وجود خلط را احساس می‌کنید.

عوامل مختلفی می‌تواند سبب تولید میزان بیشتری از خلط گلو می‌شود که موارد زیر بخشی از آنهاست:

 • برگشت اسید؛
 • حساسیت؛
 • آسم؛
 • سیستیک فایبروزیس که معمولا خیلی زود تشخیص داده می‌شود؛
 • برونشیت مزمن؛
 • و سایر بیماری‌های تنفسی.

اگر خلط برای ماه‌ها یا حتی مدت‌های طولانی‌تر وجود دارد یا تولید میزان زیاد آن شما را آزار می‌دهد یا زمانی که تولید آن با علائم زیر همراه باشد، برای درمان خلط گلو حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • سرفه‌های همراه با خون؛
 • درد قفسه سینه؛
 • نفس‌های کوتاه؛
 • خس خس سینه.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید