جرمگیری شیرآلات و رسوب زدایی آن ها شاید مشکل بسیاری از ما در زندگی باشد و راه کار خوبی برای آن نداشته باشیم.در این مطلب از پارس مگ ما روش های ساده ای را برای جرمگیری شیرآلات به شما آموزش میدهیم.

جرمگیری شیرآلات - دستکش زرد

تمیز کردن لکه های سفید شیرآلات می تواند یک چالش روزمره باشد. رسوبات آب سخت که توسط مواد معدنی موجود در آب ایجاد می شود به تدریج روی شیر آلات جمع می شوند و راه خروجی آب را مسدود می کنند. این رسوبات علاوه بر انسداد خروج آب، می توانند عملکرد وسایل را نیز مختل کنند.

 

رسوب شیرآلات

 

به منظور تمیزی شیرآلات و عملکرد صحیح آن ها بهتر است مرتبا رسوبات آب سخت را تمیز کنید. نیازی به خرید محصولات تمیز کننده خاصی ندارید و برای پاک کردن جرم و رسوب شیر آلات هرگز از پاک کننده های اسیدی و شیمیایی مانند جوهر نمک، وایتکس و سیم های ظرفشویی استفاده ننمایید زیرا اینگونه مواد پوشش نیکلی شیرآلات را از بین برده و آن ها کدر می نماید.

می توانید به سادگی هم رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی را انجام دهید و هم رسوب آب موجود بر روی شیرآلات را پاک کنید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : بهترین روش ها برای از بین بردن رسوب کتری و سماور در خانه

جرمگیری شیرآلات - دستمال آبی

جرمگیری شیرآلات و گرفتگی شیر اهرمی

رسوب به طور کلی یعنی تجمع مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم بر روی سطوح. آب شهری دارای مقداری املاح طبیعی و مواد معدنی است که به مرور زمان، در اثر جاری شدن از شیر آب، سفیدی های شوره مانندی بر سطح و البته داخل شیرآلات به جا می گذارد. در مناطقی که سختی آب یا میزان املاح موجود در آب بیشتر است، رسوب شیرآلات سریع تر اتفاق می افتد. در صورتی که رسوب داخل شیرآلات برای مدتی طولانی تمیز نشود ممکن است باعث فشار کم شیر اهرمی یا گرفتگی شیر اهرمی شود. در واقع مهمترین علت کم شدن فشار آب ظرفشویی نیز همین رسوب بخش های داخلی شیر آشپزخانه است. اما خوشبختانه برطرف کردن این گرفتگی به راحتی با جرم گیری شیرآلات امکانپذیر است.

جرمگیری شیرآلات و شیر اهرمی

از بین بردن رسوب شیرآلات، مهمترین عامل حفظ درخشانی و زیبایی شیرآلات است. جرم گیری شیرآلات و رسوب زدایی شیرآلات می تواند با استفاده از روش های خانگی آسان و با کمک موادی مانند سرکه سفید، مایع ظرفشویی و جوش شیرین انجام شود. بهتر است رسوب گیری شیر اهرمی، بسته به میزان سختی آب، در فواصل زمانی صحیح صورت گیرد تا از سفت شدن بیش از حد رسوبات بر روی شیرآلات و یا گرفتگی شیرآلات جلوگیری شود. برای رسوب گیری شیرآلات هرگز سطح آنها را با اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی نتراشید، چرا که با این کار آبکاری شیر صدمه می بیند.

جرمگیری شیرآلات اهرمی با سرکه

یکی از پرکاربردترین مواد برای رسوب گیری شیر اهرمی، سرکه سفید است. سرکه قدرت پاک کنندگی بالایی در از بین بردن رسوب شیرآلات دارد و در عین حال به آبکاری شیرآلات آسیب نمی زند. علاوه بر این به سادگی در هر خانه ای پیدا می شود و در دسترس است. برای رسوب گیری شیر اهرمی با سرکه، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا گرد و خاک شیرآلات را با دستمال نخی مرطوب بگیرید.
 2. آب و سرکه را با نسبت برابر در یک ظرف بریزید. (2 قاشق غذاخوری سرکه سفید را در 20 میلی لیتر آب حل کنید.)
 3. حوله ای تمیز را در محلول آب و سرکه قرار دهید تا به خوبی این محلول را به خود جذب کند.
 4. حوله را به دور بخش های مورد نظر شیرآلات که رسوب بسته اند بپیچانید و فشار دهید تا به صورت کامل به رسوبات بچسبد.
 5. حدود 1 ساعت صبر کنید تا سرکه کم کم رسوبات را در خود حل کند.
 6. سپس حوله را از دور شیر باز کنید و با یک دستمال نخی و یا اسفنج به نرمی بر روی بدنه شیر بکشید تا بقایای رسوبات از شیر جدا شود. دقت کنید که فشار بیش از حد ممکن است باعث خش افتادن شیرآلات شود.
 7. در صورت از بین نرفتن رسوبات موجود بر روی شیر، مراحل بالا را تکرار کنید.
 8. در نهایت شیرآلات را آبکشی کنید و با یک حوله نرم نخی خشک نمایید.

جرمگیری شیرآلات - سرکه

جرمگیری شیرآلات اهرمی با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی و جوش شیرین نیز یکی دیگر از روش های کاربردی رسوب گیری شیر اهرمی است. جوش شیرین و مایع ظرفشویی نیز در همه خانه ها در دسترس هستند و می توانید برای رسوب زدایی شیرآلات به روش زیر از آنها استفاده کنید:

  1. مقداری آب گرم در کاسه ای بریزید.
  2. حدود 1 تا 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید.
  3. اسفنج نرمی را به این مایع آغشته کنید و بر روی رسوبات شیرآلات بکشید. در این مرحله اسفنج را با فشار بیش از حد بر روی شیر نکشید تا بدنه شیر دچار خط و خش نشود.
  4. شیرآلات را آبکشی و با حوله ای تمیز خشک نمایید.
  5. درصورتی که رسوبات به صورت کامل پاک نشده اند، مقداری جوش شیرین را در دو قاشق غذاخوری آب گرم حل کنید تا ترکیبی خمیر مانند به دست آورید.
  6. این خمیر را با مسواک بر روی بخش های مورد نظر شیرآلات پخش کنید.
  7. 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.
  8. سپس دوباره با مسواک بر روی این رسوبات بکشید تا از شیر جدا شوند.
  9. برای تمیز کردن درزهای شیر می توانید از یک نخ دندان 30 سانتی متری استفاده کنید.
  10. در نهایت شیر را با آب سرد به خوبی آبکشی و با یک حوله یا پارچه نخی خشک نمایید.

حذف رسوبات از فیلترهای هواساز شیرآلات

اگرچه رسوبات آب سخت در هواساز شیرآلات قابل مشاهده نیست اما می تواند برجریان آب تاثیر بگذارد. هر زمان حس کردید که آب همانند گذشته جریان ندارد یا فشار آب همانند یک اسپری نامنظم در جریان است، به احتمال زیاد هواساز شیرآلات مسدود شده است.

 1. با استفاده از یک پنس، هواساز شیرآلات را با احتیاط خارج کنید تا باعث خراشیدن و خرابی دندانه های آن نشود. در بیشتر موارد، لازم است آن ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شوند.
 2. با توجه به چگونگی قرار گرفتن قطعات در یکدیگر، هواساز را جدا کنید.
 3. قسمت های هواساز را حداقل به مدت 30 دقیقه و بهتر است یک شب در سرکه خیس کنید.
 4. از یک برس کوچک یا مسواکی قدیمی برای پاک کردن رسوبات از هواساز استفاده کنید.
 5. تمام قسمت های هواساز را به خوبی با آب شستشو دهید.
 6. پس از اتمام کار، هواساز را به همان ترتیب قبلی جمع کنید.
 7. هواساز را دوباره به شیرآب پیچ کنید و جریان آب را آزمایش کنید.

جرمگیری شیرآلات با مواد طبیعی و در دسترس

جرمگیری شیرآلات با آب لیمو :

برای حذف رسوبات آهکی روی شیرآلات از یک لیموی نصف شده یا آبلیمو کمک بگیرید و شیرآلات را تمیز کنید. اگر شیرآلات شما از جنس کرومی، برنجی یا مسی است، می توانید پارچه ای را به آبلیمو آغشته نموده و روی شیرآلات بکشید و یا لیمو ترش تازه را از وسط نصف کنید و مستقیم بر روی شیرآلات بکشید.

اسید سیتریک موجود در لیمو به راحتی مواد معدنی را از بین می برند. بعد از انجام این کار، شیر یا دوش را بشوئید وبا پارچه خشک کنید.

جرمگیری شیرآلات - لیمو

جرمگیری شیرآلات با صابون :

از محلول آب و صابون برای شستشوی شیرآلات استفاده کنید. این شستشو مداوم و روزانه باشد نتیجه ی خوبی خواهید گرفت. استفاده از محلول آب و صابون به شیرآلات ضرری نمی رساند و رنگ طبیعی آنها را حفظ می کند و باعث براق شدن می شود. با استفاده از اسکاج های نرم و اسفنجی محلول آب و صابون را روی شیرآلات بمالید تا تمیز شده و خطی روی آن ها ایجاد نشود.

جرمگیری شیرآلات - صابون

جرمگیری شیرآلات با استفاده از جوش شیرین :

برای تمیز کردن شیرآلات می توانید از جوش شیرین نیز استفاده نمایید. برای از بین بردن جرم شیرآلات به وسیله جوش شیرین، اینگونه عمل کنید:

در یک ظرف یک تا دو قاشق غذاخوری (پانزده تا سی میلی لیتر) مایع ظرف شویی بریزید و به آن دو لیوان آب گرم بیافزایید و مواد را مخلوط کنید. اسفنج ظرف شویی را به مواد آغشته نموده و به صورت دورانی بر روی شیر بکشید.

حالا مقداری جوش شیرین را در ظرفی دیگر بریزید و چند قطره به آن آب اضافه کنید تا حالتی خمیری به خود بگیرید.با مسواکی را آغشته به خمیر جوش شیرین شیرآلات رسوب گرفته را تمیز کنید تا رسوبات از سطح شیرآلات کنده شوند.

با نخ دندان درزهای شیر را تمیز کنید، سپس سطح شیر را به خوبی با آب سرد بشویید و با یک پارچه حوله ای به خوبی خشک کنید.

جرمگیری شیرآلات با استفاده از الکل :

الکل یک ماده طبیعی برای رسوب گیری است. برای از بین بردن رسوب شیرآلات با الکل:

 • یک پنبه را به الکل آغشته کنیدو بر روی رسوب شیرآلات بکشید. چند دقیقه این کار را تکرار کنید.
 • شما می توانید الکل را روی شیرآلات اسپری کرده و سپس با مسواک شیرآلات آغشته به الکل را بشویید.
 • پس از این کار شیرآلات را تمیز شسته و خشک کنید.

جرمگیری شیرآلات - شیر دستشویی

نظافت شیرآلات توالت، سینک ظرفشویی، وان و دوش حمام

تکنیک های از بین بردن رسوبات آب سخت از توالت، سینک ظرفشویی، یک وان میناکاری شده یا دوش سرامیکی مشابه هستند. رسوبات همه آن ها بسیار سخت است اما می توان توسط ابزارهای فلزی یا اسکرابرهای ساینده آن ها را خراشیده و پاک کرد.

برای ازبین بردن رسوبات آب سخت از این سطوح، سرکه یا مخلوطی از سرکه و بوراکس تهیه کنید و سپس با اسفنج، پد یا برس اسکراب که باعث خراشیدن شیرآلات نشود، آن ها را اسکراب کنید. حتی میتوانید از کاغذ سنباده فوق العاده ظریف یا پشم استیل چهار صفراستفاده کنید.

در آخر و نتیجه نگرفتن از راه های طبیعی این روش را امتحان کنید :

چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم در صورت جواب نگرفتن از راه های بالا، از حلال کلسیم استفاده کنید؛ استفاده از این ماده باید با دقت بالایی انجام شود و مضر است. قبل از انجام این روش ابتدا دستکشی پلاستیکی بپوشید.

درون ظرفی ماده حلال را ریخته و با مقدار مساوی از آب مخلوط نمایید. برای اغلب شیرها مقدار دو قاشق از آب و دو قاشق از حلال کلسیم کافی است.

مخلوط را در کیسه ای پلاستیکی بریزید و کیسه را با دقت به دور شیر بپیچید، به طوری که شیر به صورت کامل درون کیسه قرار بگیرد.

پس از گذشت یک یا دو ساعت کیسه نایلونی را با دقت بردارید و با یک اسفنج سطح شیر را به صورت ملایم، پاک کنید تا سطح شیر به صورت کامل تمیز شود. سپس با دستمالی حوله ای سطح شیر را به صورت دورانی تمیز کنید تا شیر براق شود.

جرمگیری شیرآلات - شیر آب

جلوگیری از رسوبات آب سخت روی شیرآلات

اگر رسوبات آب سخت مشکلات مختلفی را ایجاد کرده است و از تمیز کاری خسته شده اید، نصب یک سیستم تصفیه آب برای منزل می تواند چاره کار باشد.

جرمگیری شیرآلات (قطعات داخلی)

رسوب زدایی شیرآلات در واقع به دو بخش رسوب زدایی سطح شیرآلاتِ و از بین بردن رسوب داخل شیرآلات تقسیم می شود. با جرم گیری سطح شیرآلات، زیبایی ظاهری و درخشش آن ها را حفظ می کنید و با جرم گیری قطعات داخل شیرآلات می توانید از گرفتگی شیر اهرمی جلوگیری و فشار مناسب آب را حفظ کنید. برای رسوب زدایی شیرآلات از رسوبات داخل شیر، همانطور که در ادامه به صورت مرحله به مرحله آمده، سرکه سفید بسیار مؤثر است.

رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی

معمولاً زمانی که داخل شیرآلات دچار رسوب گرفتگی می شود، فشار آب خروجی از شیرآلات کم می شود. در این حالت نیز می توانید از سرکه سفید برای رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی استفاده کنید:

 1. جریان آب را با بستن فلکه اصلی آب ساختمان قطع کنید. برای از بین بردن رسوب داخل شیر ظرفشویی و روشویی می توانید برای قطع جریان آب، شیرهای پیسوار را ببندید. شیر پیسوار، شیرهای کوچک مربوط به قطع و وصل جریان آب سرد و گرم است که در زیر سینک روشویی و ظرفشویی بسته می شود.
 2. به کمک آچار و در صورت امکان با دست پرلاتور سر شیر را باز کنید. پرلاتور در سر علم شیر روشویی و ظرفشویی و یا در آبریز پایین شیر دوش حمام قرار دارد.
 3. دسته شیر اهرمی را باز کنید. برای باز کردن دسته شیر اهرمی نگین آبی قرمز را از جای خود بردارید و به کمک پیچ گوشتی، پیچ دسته اهرمی را باز کنید.
 4. قالپاق و مهره کارتریج را از جای خود خارج کنید تا به کارتریج (مغزی شیر اهرمی) دسترسی پیدا کنید.
 5. کارتریج را از جای خود خارج کنید.
 6. بخش های جدا شده را به مدت 1 تا 2 ساعت در محلول آب و سرکه قرار دهید.
 7. سپس با کمک مسواک رسوبات موجود بر روی کارتریج و پرلاتور را تمیز کنید.
 8. به کمک حوله ای آغشته به سرکه به درون جای کارتریج بکشید و حتماً این بخش را بعد از آبکشی به خوبی خشک نمایید.
 9. قطعات داخلی شیر را بعد از آبکشی خشک کنید و دوباره در جای اولیه خود ببندید.

جرمگیری شیرآلات - آب

از بین بردن رسوب شیرآلات (به تفکیک بخش)

چگونه رسوب شیرآلات را پاک کنیم ؟ در بالا روش های عمومی از بین بردن رسوب شیرآلات بررسی شد. اما رسوب آب ممکن است بر روی بخش های مختلف شیرآلات مانند بدنه و دستگیره، شکاف و درزهای دستگیره ها و یا بخش های داخلی شیر مانند پرلاتور جمع شود. تمیز کردن رسوب شیرآلات در هر یک از قسمت های شیر با روش های اختصاصی زیر انجام می شود:

از بین بردن رسوب شیرآلات از سطح بدنه

برای پاک کردن رسوب تنه و دسته شیرآلات، می توان از هر یک از روش هایی که در بالا با جزئیات شرح داده شد، استفاده کرد. تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، سرکه و لیمو از مؤثرترین روش های تمیز کردن شیرآلات بهداشتی است که در عین حال به آبکاری شیرآلات آسیب نمی زند.

جرمگیری شیرآلات - شوینده

از بین بردن رسوب شیرآلات از زیر دستگیره ها و شکاف بین قطعات

علاوه بر از بین بردن رسوب روی شیرآلات، پاک کردن رسوب بخش های داخلی تر آنها نیز اهمیت دارد. معمولاً از بین بردن رسوب شیرآلات که در زیر دسته و یا زیر شیر (محل قرار گرفتن شیر بر روی سینک) جمع می شود کمی دشوار است چراکه دسترسی به این بخش ها با پارچه معمولی و حتی مسواک امکان پذیر نیست. برای پاک کردن رسوب آب از این بخش ها می توانید از نخ دندان استفاده کنید:

 1. نخ دندانی به طول 30 سانتی متر جدا کنید.
 2. این نخ دندان را به سرکه سفید آغشته کنید تا رسوب بخش های مورد نظر راحت تر جدا شوند.
 3. نخ دندان را به دقت در میان درزهای مورد نظر خود بکشید.
 4. شیرآلات را آبکشی و با حوله ای تمیز و نخی خشک نمایید.

جرمگیری شیرآلات - تمیز کردن

پاک کردن رسوب آب از پرلاتور

پرلاتور یا همان سرشیر کاهنده آب در آبریز شیرآلات (محل خروج آب) بسته می شود. این بخش وظیفه مخلوط کردن آب و هوا را بر عهده دارد تا علاوه بر مصرف بهینه، فشار مناسب آب را نیز حفظ نماید. ساختار پرلاتور توری مانند است و به همین دلیل ممکن است به مرور زمان جرم ببندد و یا پشت این توری ذرات ریزی جمع شود. در این حالت برای پاک کردن رسوب آب پرلاتور و از بین بردن رسوب داخل شیرآلات مراحل زیر را طی کنید:

 1. پرلاتور را با دست و در صورت نیاز با استفاده از آچار باز کنید. پرلاتور بعضی شیرآلات در قطعه ای به نام بوش پرلاتور قرار می گیرد و در سر عَلَم نصب می شود. در این حالت برای دسترسی به پرلاتور کافی است بوش پرلاتور را با آچار باز کنید.
 2. به کمک مسواک رسوب آب موجود بر روی پرلاتور را پاک کنید.
 3. سپس پرلاتور را برای چند لحظه در مسیر آب با فشار بالا نگه دارید.
 4. در صورتی که پرلاتور کاملاً جرم گیری نشده است، برای پاک کردن رسوب آب آن، پرلاتور را بسته به میزان رسوب آن را به مدت 1 تا 2 ساعت در محلول آب و سرکه قرار دهید.
 5. پرلاتور را آبکشی کنید و سر جای خود ببندید. بهتر است بوش پرلاتور را با آچار سفت نکنید چون ممکن است در صورت نیاز مجدد به جرم گیری آن دچار دردسر شوید.

جرمگیری شیرآلات - شیر اهرمی

توجه کنید در صورتی که امکان باز کردن پرلاتور را ندارید و یا رسوبات دور آن را گرفته اند می توانید کیسه ای حاوی محلول آب و سرکه را به دور سر شیرآلات ببندید تا رسوبات کم کم حل شوند. سپس با مسواک بر روی بخش های مورد نظر بکشید و شیر را آبکشی کنید.

تشکیل شدن رسوب آب بر روی شیرآلات اجتناب ناپذیر است و سرعت آن به میزان سختی آب در مناطق مختلف، بستگی دارد. هر چه میزان کلسیم و منیزیم وجود در آب بیشتر باشد، آب به اصطلاح سخت تر است و باعث تشکیل شدن سریع تر رسوبات می شود. یکی از انواع علت سفت شدن شیر اهرمی همین رسوبات داخل شیرآلات است. با رسوب زدایی و تمیز کردن شیرآلات، مشکل فشار کم شیر اهرمی نیز برطرف می شود.همانطور که بررسی شد برای جرم گیری و رسوب زدایی شیرآلات لزوماً نیازی به استفاده از شوینده های شیمیایی ندارید. شما با استفاده از موادی مانند سرکه سفید، مایع ظرفشویی و جوش شیرین که در هر خانه ای پیدا می شوند می توانید به سادگی هم رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی را انجام دهید و هم رسوب آب موجود بر روی شیرآلات را پاک کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید