پاک کردن لکه از روی لباس و سایر اجسام یکی از بزرگترین معضل های هر خانم خانه داری میباشد. ما به شما راه حل پاک کردن هر نوع لکله ای از اجسام پارچه ای مثل مبل و لباس را یاد میدهیم.

انواع روش های پاک کردن لکه لباس

پاک کردن لکه عرق - پاک کردن لکه

پاک کردن لکه لباس

پاک کردن لکه عرق

برای پاک کردن سفیدک ناشی از عرق روی لباس اسید تارتاریک، آسپرین له شده و آب داغ را مخلوط کرده تا غلیظ و کرم مانند شود سپس آن را روی لکه بمالید و چند دقیقه صبر کنید و سپس لباس را بشویید.

برای پاک کردن لکه زرد عرق ، از روی لباس هایی که جنس شان از مواد پلی استر است ، مقداری آبلیمو روی آن ها بپاشید زیرا اسید طبیعی موجود در لیمو، ماده ی قلیایی عرق بدن را خنثی کرده و رنگ زرد آن را از بین می برد.

پاک کردن لکه خوشبو کننده بدن

برای از بین بردن سفیدک پس از استفاده از خوشبو کننده های بدن ، روی لکه فوم محافظ آویز(جا رختی) بمالید تا لکه کاملا پاک شود.

پاک کردن لکه استفراغ از روی لباس

اگر در خانه نوزاد دارید ممکن است هنگام بغل کردن او ، روی لباس شما استفراغ نماید . برای پاک کردن این لکه کمی نشاسته ذرت و یا جوش شیرین را روی لکه بریزید و بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس با اسفنج و آب و صابون لکه را تمیز کنید.پاک کردن لکه میوه - پاک کردن لکه

پاک کردن لکه میوه

برای پاک کردن میوه های قرمزرنگ، از روی لباس ، ابتدا لباس را درون یک تشت آب سرد خیس کنید سپس لباس را 15 دقیقه درون محلول آب سرد و آب لیمو بگذارید و لکه را به آرامی با صابون پاک کنید.سپس لباس را مانند همیشه بشویید.

پاک کردن لکه از روی چرم جیر

برای پاک کردن لکه از روی چرم جیر، با لبه های خشک یک تکه نان بیات به آرامی روی لکه بکشید تا آن را محو کنید. سپس برای از بین بردن جای خراش باقی ماند، از پاک کن استفاده کنید.

پاک کردن شکلات از روی لباس ابریشمی

در صورت ریختن شکلات بر روی لباس ابریشمی تان با یک جسم نوک تیز ، شکلات ها را از روی پارچه جدا کنید. پارچه را به آرامی با استفاده از یک برس و محلول آب گرم و صابون، برس بکشید. اگر لکه از بین نرفت، با محلولی از مقادیر مساوی الکل اتانول و آمونیاک خانگی با استفاده از یک ابر لکه را تمیز کنید.پاک کردن لکه خون - پاک کردن لکه

روش قطعی برای پاک کردن لکه خون

برای از بین بردن لکه خون از روی لباس روش های مختلفی وجود دارد اما اگر برخی از روش ها را امتحان نمودید و کماکان لکه در جای خود باقی مانده بود، لباس را در آب گرم خیس کنید، سپس مقداری پودر نرم کننده گوشت بدون طعم را روی لباس بریزید تا حالت خمیری شکلی روی لکه ایجاد شود.

سپس لکه را با یک حوله کاغذی بپوشانید تا مرطوب باقی بماند و اجازه دهید یک روز همین طور باقی بماند . سپس خمیر ایجاد شده را در محلول آب و (کمی) آمونیاک فرو ببرید و آب بکشید و سپس لباس را مانند همیشه بشویید.

تمیز کردن چرم براق

از شیشه شور برای تمیز کردن چرم های براق استفاده کنید زیرا این محلول به چرم های براق آسیبی نمی رساند.

پاک کردن لکه آب از روی چکمه های چرمی

برای پاک کردن لکه آب (سفیدک و چروکیدگی) از روی چکمه های چرمی ، چند قطره سرکه را با آب خنک مخلوط کنید و این محلول را با استفاده از یک مسواک نرم روی لکه بکشید تا سفیدک و چروکیدگی از بین برود .

پاک کردن لکه روغنی از روی کیف چرم

برای پاک کردن لکه روغنی از روی کیف چرمی و گرانقیمتتان ، جای لکه را با پودر بچه یک شب بپوشانید .این کار را می توانید چند بار تکرار کنید تا لکه کامل از بین برود.پاک کردن رژگونه - پاک کردن لکه

پاک کردن رژگونه از داخل کیف

بسیاری از مواقع پودرهای آرایشی مثل رژگونه یا برنزه کننده درون کیف می ریزد . اگر می خواهید این لکه ها را تمیز کنید می توانید از پارچه ی مرطوب پاک کننده ی آرایش استفاده نمایید.

پاک کردن لکه آب انگور

برای پاک کردن لکه آب انگور از روی لباس ، ابتدا لکه را با آب انگور سفید خیس کنید و سپس روی آن ، یک لایه جوش شیرین بریزید و چند ساعت بگذارید بماند تا لکه از بین برود سپس لباس را بشویید.

لکه زنگ زدگی

پاک کردن این کله از روی لباس : لکه را به مدت 10 دقیقه در آب لیموی تازه خیسانده و مقداری نمک به آن اضافه کنید سپس لکه را با آب بشویید.پاک کردن لکه زردی اتو - پاک کردن لکه

لکه زردی اتو

برای رفع لکه زردی اتو از روی لباس : برای رفع زردی لباس در اثر گرمای اتو، یک عدد پیاز را نصف کرده و روی لکه قرار دهید

سپس لباس را 10 دقیقه در آب سرد خیسانده و با محلول آب اکسیژنه بشویید.

لکه ترشی

برای این کار : مقداری آمونیاک را همراه با آب رقیق کرده و قسمت لک شده لباس را درون محلول بخیسانید.

سپس لباس را با مواد شوینده و آب سرد شست و شو دهید.

لکه سوختگی

برای از بین بردن لکه سوختگی لباس : اگر پارچه شما پشمی باشد از یک کاغذ سمباده نرم یرای لکه گیری استفاده کنید.

در صورتی که پارچه کتان یا نخی بود اول پارچه را در آب خیسانده و در معرض نور خورشید قرار دهید و چند بار این کار را تکرار کنید اگر لک پاک نشد آن را با آب اکسیژنه بشویید.

لکه مداد

برای رفع لکه مداد از روی لباس : اگر پارچه شما سفید بود از پاک کن برای پاک کردن لکه استفاده کرده و بعد با صابون پارچه را شست و شو دهید .

همچنین میتوانید مقداری کلروفرم یا الکل روی لکه ریخته و با پارچه تمیز آن را پاک کنید.

لکه نوشابه

برای از بین بردن لکه نوشابه از روی لباس : مقداری نمک یا پودر بچه روی لک ریخته و اجازه دهید یک ساعت بماند، سپس پارچه را با مایع ظرف‌شویی و آب گرم شست و شو دهید.پاک کردن آدامس از لباس - پاک کردن لکه

لکه آدامس

برای رفع لک آدامس از رو لباس : یک تکه یخ را روی آدامس بکشید تا از روی لباس کنده شود.

اگر این کار مشکلتان را حل نکرد با کمک بنزین آدامس را جدا کنید.

لکه گل و لای

برای پاک کردن لکه گل روی لباس : یک سیب زمینی را نصف کرده و روی لکه بکشید، سپس لباس را در آب سرد خیسانده و با پودر لباسشویی لباس را بشویید.

اگر لکه پاک نشد، دستمال تمیزی را به الکل آغشته کرده و روی لکه بکشید.

پاک کردن لکه قیر

جهت از بین بردن لکه قیر از لباس : لکه را در بنزین خوابانده و بعد با آب و مواد شوینده لباس را شسته و زیر آفتاب بیاندازید تا بویش برود.

پاک کردن لکه مواد آرایشی مایع

برای پاک کردن لکه مواد آرایشی مایع از روی یقه لباس می توانید از کِرِم اصلاح و کیسه حمام استفاده نمایید و لکه را به طور کامل از بین ببرید.پاک کردن لکه چای از روی لباس - پاک کردن لکه

پاک کردن لکه چای از روی لباس

برای تمیز کردن لکه چای، لباستان را برای یک ساعت درون محلول آب و سرکه قرار دهید. سپس لباس را با شوینده بشویید. در صورتی که هنوز آثاری از لکه باقی مانده بود می توانید از بوراکس استفاده کنید. روش کار با بوراکس به این صورت است که یک قاشق بوراکس را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و بر روی لکه بریزید و برای ده دقیقه آن را بر روی لکه باقی بگذارید. پس از طی این مدت می توانید لباس را به روش عادی شستشو دهید.

راه‌ حل فوری از بین بردن هر نوع لکه از روی لباس

برای بهتر پاک شدن لک‌ها و استفاده از ضد لک، کافیست در ادامه نکاتی که بیان می‌کنیم را انجام دهید تا ردی از لک بر روی البسه شما باقی نماند.
  • ابتدا باید لکه‌های روی لباس را فوراً پاک کنید.
  • نوع لکه را ارزیابی کنید و سپس با استفاده از مطالبی که در ادامه بیان می‌کنیم اقدام به رفع آن‌ها نمایید.
  • برای پاک شدن لکه از لباس، پیش از شستشو در لباسشویی، از مایع شوینده یا شوینده غلیظ و آب استفاده کنید
  • برای لکه‌های ناشناخته از آب سرد استفاده کنید، آب گرم موجب سفت شدن آنها می‌شود.
  • به دستورالعمل شستشوی لباس‌های خاص و برچسب روی لباس‌ها توجه کنید.
  • برای آزمایش ثابت بودن رنگ لباس، مقداری از لکه بر را بر روی طرف داخلی امتحان کنید.
  • پس از رفع لکه، لباس‌ها را شسته و آبکشی کنید.

پاک کردن سریع لک لباس - پاک کردن لکه

نکات :

  1. در مواردی که استفاده از مواد شوینده سفید کننده بیان شده این شوینده فقط مخصوص لباس‌های سفید می‌باشد.
  2. استفاده از ماده شوینده سفید کننده در لباسشویی‌های درب از جلو، ممنوع می‌باشد. زیرا ممکن است این شوینده به لاستیک دور درب و دستگاه آسیب برساند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید