رفع بوی بد یخچال با استفاده از چند ماده طبیعی قابل حل است. بو گرفتن یخچال مشکلی شایع، ولی بسیار آزار دهنده است. برای رفع بوی بد یخچال تان این چند روش را امتحان کنید.

رفع بوی بد یخچال با مواد طبیعی در خانه

یخچال و فریزر یک وسیله اساسی در زندگی روزمره ما به حساب می ‎آیند . ما برای نگهداری انوع مختلف مواد غذایی و آشامیدنی های مورد استفاده خود از یخچال استفاده می ‎کنیم.بوی گند - رفع بوی بد یخچالبا گذشت زمان، ترکیب بو های مواد غذایی مختلف مانند سیر و پیاز باعث به وجود آمدن بوی نامطبوعی درون یخچال می ‎شوند که این بوی ناخوشایند ممکن است حتی به غذاهای تازه ی درون یخچال نیز نفوذ کرده و باعث از بین رفتن اشتهایمان می شوند .

تمیز کردن مرتب یخچال، به برطرف شدن این بوی ناخوشایند کمک می ‎کند و همچنن روش های دیگری نیز برای از بین بردن بوی ناخوشایند ایجاد شده درون یخچال و فریزر وجود دارد .

بوی بد یخچال

جوش شیرین

از جوش شیرین می ‎توان برای رفع بوی بد یخچال استفاده کرد . با قرار گرفتن جوش شیرین درون یخچال، کلیه ذرات بوی موجود در هوا جذب جوش شیرین شده و از بین خواهند رفت .جوش شیرین - رفع بوی بد یخچالیخچال و فریزر خود را از کلیه مواد غذایی مانده که خراب شده اند و یا در حال خراب شدن هستند، خالی کنید و آن را از برق بکشید . یک کاسه پر از جوش شیرین را بر روی یکی از طبقات یخچال قرار داده و اجازه دهید که درب یخچال حداقل 5-6 ساعت بسته بماند،

سپس می ‎توانید در یخچال را باز کرده و جوش شیرین را بیرون بیاورید و همچنین می‎ توانید برای جلوگیری از ایجاد بوی بد درون یخچال، همیشه یک کاسه جوش شیرین درون یخچال خود نگهداری کنید .

قهوه

قهوه تازه نه تنها باعث از بین رفتن بوی بد یخچال و فریزر می ‎شود، بلکه باعث خوشبو شدن آن نیز خواهد شد ، بنابراین اگر به بوی قهوه علاقه مند هستید از این روش استفاده کنید .دانه قهوه - رفع بوی بد یخچالمقداری قهوه تازه را درون ظرفی خشک و تمیز بریزید و درون یخچال خود قرار دهید و اجازه دهید که 2 تا 3 روز آن جا بماند ، به این ترتیب همه بو های ناخوشایند درون یخچالتان از بین رفته و بویی معطر در آن ایجاد خواهد شد.

همچنین می ‎توانید مخلوطی از قهوه و جوش شیرین را درون یخچال قرار دهید تا از مزایای دوگانه آن ها برای از بین بردن بو های ناخوشایند و ایجاد رایحه ی معطر قهوه بهره مند شوید .

لیمو

لیمو انتخابی فوق العاده برای از بین بردن بوهای نامطبوع و ایجاد رایحه ای خوشایند است؛ به همین دلیل بسیاری از مواد شوینده خانگی دارای رایحه لیمو هستند . شما همچنین می ‎توانید برای از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی ظروفتان نیز از لیمو استفاده کنید .برش لیمو - رفع بوی بد یخچالچند لیمو را به چهار قسمت تقسیم کرده و روی تمام طبقات یخچال قرار دهید و اجازه دهید که تکه های لیمو به مدت 3 تا 4 روز درون یخچالتان باقی بمانند تا بوهای ناخوشایند به خوبی از بین بروند .

برای معطر کردن داخل یخچال می ‎توانید همیشه چند تکه لیمو درون آن نگه داری کنید و هفته ای یکبار لیمو های تازه را به جای لیمو های قدیمی جایگزین کنید .

ذغال

ذغال ماده ای موثر برای از بین بردن بوهای نامطلوب درون یخچال است. شما همچنین می‎ توانید از ذغال برای تمیز کردن منافذ و رهایی از مسمومیت های غذایی نیز استفاده کنید .قرص ذغال - رفع بوی بد یخچالدمای یخچال را به حداقل برسانید و یک کاسه کوچک حاوی پودر ذغال را درون یخچال قرار داده و اجازه دهید درب یخچال به مدت 3 روز بسته بماند تا بوهای ناخوشایند به کلی برطرف شوند .

در این مدت می ‎توانید مواد غذایی که ممکن است خراب شوند را درون یخچال قرار دهید و بهترین بخش در مورد استفاده از این روش این است که از پودر ذغال می ‎توانید مجددا نیز استفاده کنید . کافی است به مدت 20 دقیقه آن را درون فر قرار دهید تا خاصیت خود را بازیابی کند .

سرکه

برای خلاصی از بوی بد دورن یخچال می ‎توانید به چندین روش مختلف از سرکه استفاده کنید . درست مانند جوش شیرین ، سرکه سفید نیز می ‎تواند بوهای نامطبوع درون یخچال را از بین ببرد .سرکه انگور - رفع بوی بد یخچالسرکه سفید مانند یک ضدعفونی کننده قوی عمل می ‎کند و همه باکتری ها و میکروب های ایجاد کننده بوی بد را از بین می ‎برد ، فقط کافیست از آن برای تهیه محلول تمیز کننده یخچال خود استفاده کنید .

یک فنجان سرکه سفید را درون یک کاسه ریخته و به مقدر مساوی، آب به آن اضافه کنید و کاسه مورد نظر را به مدت 3 تا4 روز درون یخچال قرار دهید تا بوهای نامطبوع درون یخچال از بین بروند.

شما همچنین می ‎توانید از این محلول برای تمیز کردن درون یخچال خود نیز استفاده کنید تا لکه و بوهای ناخوشایند به طور کامل از بین بروند .

اسانس وانیل

استفاده از اسانس وانیل یکی دیگر از راه های عالی برای از بین بردن بوی نامطبوع درون یخچال است . با استفاده از این ماده معطر، یخچال شما دارای رایحه ی مطلوبی نیز خواهد شد .اسانس وانیل - رفع بوی بد یخچالمقداری عصاره وانیل را درون کاسه ای بریزید و سپس یک تکه پنبه را به آن آغشته کرده و به طبقات یخچالتان بمالید تا بو های نامطبوع آن از بین بروند .

همچنین می ‎توانید پنبه آغشته شده به عصاره وانیل را درون کاسه ای درون یخچال نگهداری کنید تا بو های ناخوشایند درون یخچال از بین بروند ، فقط هر 7 روز یک بار پنبه آغشته شده به عصاره وانیل جدیدی را به جای پنبه قبلی جایگزین کنید تا کپک نزند .

جو دو سر

جو دو سر ماده موثر دیگر در از بین بردن بوهای نامطبوع یخچال است . این روش بسیار آسان است و کافی است که یک کاسه حاوی جو دو سر را به مدت 4 تا 5 روز درون یخچال نگهداری کنید تا بوهای ناخوشایند از بین بروند.جو دوسر - رفع بوی بد یخچالهمچنین می‎ توانید از این روش به طور دائم برای جلوگیری از بروز بوی ناخوشایند درون یخچال بهره ببرید . فقط لازم است به خاطر داشته باشید که باید کاسه حاوی جو دو سر را در فواصل 7 تا 10 روز با کاسه جدیدی جایگزین کنید .

استفاده از سیب زمینی برای رفع بوی بد یخچال

استفاده از سیب زمینی برای رفع بوی بد یخچال به شرح زیر است:

 • برای رفع بوی بد یخچال می‌توان از سیب‌زمینی پوست کنده نیز استفاده کرد.
 • برای این کار کافیست سیب‌زمینی را به مدت 2 الی 3 روز در یخچال قرار دهید.
 • تکه های سیب زمینی پوست کنده را در فضاهای مختلف یخچال قرار دهید تا بوی بد را به خود جذب کند.

سیب زمینی - رفع بوی بد یخچال

سایر نکات برای از بین بردن بوی بد یخچال

 1. باید از ایجاد هر نوع بوی بدی در یخچال جلوگیری کنیم که برای این منظور تمیز کردن مرتب قفسه ها و مواد داخل یخچال الزامی است.
 2. غذاها و مواد خوراکی در ظرف های در بسته عامل مهمی است در کاهش بوهای ایجاد شده داخل یخچال.
 3. توجه داشته باشید که باید هر 3-2 روز یک بار به تمام قفسه های یخچال سر بزنید و تاریخ مصرف مواد درون یخچال را چک کنید.
 4. مهم ترین کاری که باید برای جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند درون یخچال خود انجام دهید ، تمیز کردن مرتب آن در فواصل زمانی منظم است .
 5. مواد غذایی تاریخ گذشته و یا در معرض خراب شدگی را از یخچال خود خارج کنید .
 6. در صورت ریختن مواد غذایی مصرفیتان به روی طبقات یخچال ، فورا آن را با استفاده از یک دستمال مرطوب و یا با استفاده از محلول سرکه سفید تمیز کنید .
 7. با قرار دادن چند دانه میخک درون دو نیم از پرتقال و یا لیمو و قرار دادن آن ها درون یخچال نیز می ‎توانید به از بین رفتن بوی بد یخچال کمک کنید ، از این روش برای دور کردن حشرات از منزل خود نیز می ‎توانید استفاده کنید .

بررسی 6 علت اصلی بوی بد یخچال فریزر

پیش از پرداختن به مراحل از بین بردن بوی بد یخچال، باید به علت به وجود آمدن بوی یخچال پرداخته شود.  آشنایی با دلایل ایجاد این بو، کمک می‌کند تا کاربر راحت‌تر بتواند برای از بین بردن آن اقدام کند. در بررسی همه دلایل بروز بد در یخچال به موارد زیر می پردازیم:

 • فاسد شدن مواد غذایی
 • قراردادن مواد غذایی درباز
 • استفاده نکردن از یخچال به مدت طولانی
 • تمیز نکردن به موقع یخچال
 • تمیز کردن یخچال با مواد شوینده
 • جنس بدنه یخچال

فاسد شدن مواد غذایی از دلایل بوی بد یخچال

شرح فاسد شدن مواد غذایی از دلایل بوی بد یخچال به قرار زیر است:

 • همه ما با پدیده فاسد شدن مواد غذایی مواجه شده‌ایم. ایجاد کپک در غذاها و فساد آن‌ها با بوی بدی همراه است.
 • حال اگر این پدیده در یخچال اتفاق بیفتد؛ سبب ایجاد بوی بد در یخچال نیز خواهد شد.

قراردادن مواد غذایی درباز از عوامل بوی بد یخچال

شرح قراردادن مواد غذایی درباز و دلیل بوی بد یخچال به قرار زیر است:

 • از دیگر دلایلی که سبب، ایجاد بوی بد در یخچال می‌شوند، قراردادن مواد غذایی بدون روکش مناسب در آن است.
 • بسیاری از مواد غذایی دارای بوی تندی هستند. وقتی آن‌ها را بدون روکش و ظرف مناسب در یخچال قرار دهیم، بوی آن‌ها کل فضای یخچال را فرا می‌گیرد.

استفاده نکردن از یخچال از دلایل ایجاد بوی بد در آن

شرح استفاده نکردن از یخچال و علت بوی بد آن به قرار زیر است:

 • اگر برای مدت بیشتر از 3 روز از یخچال استفاده نشود، بوی بدی در آن ایجاد خواهد شد.

تمیز نکردن هم می تواند دلیل بوی بد یخچال باشد!

دلیل بوی یخچال می‌تواند ناشی از تمیز نکردن آن نیز باشد.

 • همانطورکه می‌دانید سطح داخلی یخچال‌ها پس از مدتی استفاده ممکن است در اثر ریختن مایعات، باقی ماندن سبزی و میوه در آن و … کثیف شود.
 • در چنین حالتی اگر یخچال به موقع تمیز نشود، بوی بد در آن ایجاد خواهد شد.

تمیز کردن یخچال با مواد شوینده باعث ایجاد بوی بد در یخچال میشود

شرح تمیز کردن یخچال با مواد شوینده و علت بوی بد یخچال به قرار زیر است:

 • توصیه می‌شود که برای تمیزکردن یخچال از مواد شوینده‌ای همچون مایع ظرفشویی و … استفاده نکنید.
 • چراکه این مواد کف‌زا هستند و بدون دخالت آب فراوان از محفظه داخلی یخچال پاک نخواهند شد.
 • از همین رو باقی ماندن کف در یخچال سبب ایجاد بوی بد در آن می‌شود.

جنس بدنه یخچال عامل ایجاد بوی بد در آن

 • معمولا جنس بدنه یخچال‌ها از نوع پلاستیک است.
 • به‌طورکلی، پلاستیک‌ها، بو را به خود جذب می‌کنند و ساختار آن‌ها به‌گونه‌ای است که پس از مدتی استفاده به روش‌هایی برای از بین بردن بوی بد یخچال نیاز پیدا خواهید کرد.  

چطور یخچال را هنگام خانه تکانی تمیز کنیم ؟

اولین گام در برطرف کردن بوی نامطبوع یخچال حین تمیز کردن یخچال فریزر در خانه تکانی تشخیص منبع بو است. برخی اوقات حتی با شست وشوی کامل یخچال هم بار دیگر بوی نامطبوع بازمی گردد، مگر این که منبع اصلی بو را خارج کنید.

هرگز از هیچ ماده شیمیایی استفاده نکنید اما به جای آن از محلول آب و جوش شیرین و یا سرکه و آب استفاده کنید؛ در حالت اول نسبت 50 و50 درصد است در حالی که در مورد دوم 60 درصد باید آب و 40 درصد سرکه باشد. اگر عطر قوی دوست دارید می توانید از عصاره طبیعی وانیل و یا محلول بادام در آب گرم به نسبت 40 درصد آب و 60 درصد از بادام یا وانیل استفاده کنید.

گفتنی است مرغ و گوشت و تخم مرغ هایی را که بیش از دو ساعت در دمای بالای 4/4 درجه سانتی گراد بوده دیگر استفاده نکنید ؛در صورتی که یخچال دارای طبقات متعدد است، آنها را خارج کنید و با آب و صابون بشویید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید