ویژگی های افراد درونگرا را میدانید؟ مطمعنا شما هم در میان دوستان و اطرافیانتان افرادی را میشناسید که درونگرا باشند. با خواندن این مقاله با ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی و رفتاری افراد درونگرا بیشتر آشنا میشوید.

فهرست محتوا پنهان
5 ویژگی های افراد درونگرا چیست

درونگرایی چیست؟

افرادی که دارای این ویژگی شخصیتی هستند، به جای توجه به خصوصیات ظاهری تمایل بیشتری برای تمرکز بر احساسات درونی خود دارند. این که شما درون گرا هستید یا برونگرا، تا حدی ژنتیکی است. اما طبیعتا به مرور زمان میزان درونگرا یا برونگرا بودن افراد تغییر می کند. بدین معنی که عوامل بیرونی و محیط زندگی قطعا در ایجاد این ویژگی تاثیرگذار هستند.

حریم شخصی - ویژگی های افراد درونگرا

اغلب فکر می کنیم که رفتار درون گرا ربطی به کمرویی یا اضطراب اجتماعی دارد. اما این تفکر اشتباه است. درون گرا بودن یک نقص شخصیتی یا سرنوشتی تغییر ناپذیر نیست! شما می‌توانید خودتان را از درون تغییر دهید و از درونگرایی به برونگرایی تبدیل شوید.

چگونه بفهمیم درونگرا هستیم؟

همۀ افراد دارای ویژگی‌‌های درون گرا و برونگرای هستند؛ اما اگر مطمئن نیستید که شخصیتی درون گرا یا برون گرا دارید، باید به شکلی صادقانه به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • شما فرد پرحرفی هستید؟
 • از دیدن افراد جدید لذت می‌برید؟
 • نسبتاً بانشاط و سرزنده هستید؟
 • می‌توانید در یک مهمانی شاد شرکت کنید و لذت ببرید؟
 • در ایجاد دوستی‌های جدید پیش‌قدم می‌شوید؟
 • از قاطی شدن با مردم لذت می‌برید؟
 • از [محیطِ] پرهیجان و شلوغ لذت می‌برید؟

این‌‌ها رفتارهای معمولی هستند که نشان دهنده شخصیت درونگرایی افراد خواهند بود.

چگونه افراد درونگرا را تشخیص دهیم؟

در نگاه اول، افراد درون گرا هیچ تفاوتی با افراد خجالتی یا مضطرب ندارند. شما می‌توانید یک شخصیت درونگرا را با این واقعیت تشخیص دهید که آنها عمدتاً بر افکار درونی، خلق و خو و احساسات خود تمرکز می‌کنند و به سختی به دنبال تحریک خارجی هستند.

درون گرا بودن یک ویژگی مبتنی بر تمرکز درونی است. بر خلاف یک فرد برونگرا، یک شخصیت درونگرا بیشتر تحت تأثیر احساسات و فرآیندهای درونی است. از بیرون، افراد درونگرا معمولاً آرام، خجالتی و محجوب به نظر می‌رسند. از آنجا که افراد درونگرا اغلب تصور می‌کنند که در افکار خود گم شده‌اند، دیگران به سختی متوجه آنها می‌شوند یا آنها را به معنای وقاعی درک نمی کنند.

عادات زنان موفق که باعث پیشرفتشان می شود کدام اند ؟

با خود خلوت کردن - ویژگی های افراد درونگرا

به همین دلیل، افراد درون گرا در معاشرت و ملاقات با افراد جدید با مشکل روبرو خواهند شد. با این حال، اکثر درون گراها افرادی معمولی هستند. اگرچه هر فردی دارای شخصیتی منحصر به فردی است اما مشترکاتی وجود دارند که تقریباً در همه افراد درون گرا یافت می‌شوند.

علت درونگرا یا برونگرا بودن افراد چیست

برای اینکه بدانید چرا برخی افراد درون گرا هستند و برخی افراد برون گرا ، مهم است که نقشی را که فیزیولوژی بدن شما بازی می کند درک کنید. نحوه پاسخ بدن شما به محیط بیرون نقش تعیین کننده ای در تعیین سطح برونگرایی و درون گرایی شما دارد. در سطح فیزیولوژیکی ، شبکه ای از سلولهای عصبی واقع در ساقه مغز موسوم به سیستم فعال کننده مشبک (RAS) وظیفه تنظیم سطوح برانگیختگی (تحریک شدن) ، از جمله هشیاری و همچنین عبور از بین مراحل خواب و بیداری را بر عهده دارد.

RAS همچنین در کنترل میزان دریافت اطلاعات در هنگام بیدار شدن نقش دارد. در صورت مواجهه با تهدیدات احتمالی در محیط ، RAS سطح برانگیختگی شما را افزایش می دهد تا شما هوشیار و آماده برای مقابله با این خطر باشید. هر فرد از نظر سطح برانگیختگی دارای یک نقطه ی تنظیمی پایه است (set point).

برخی از افراد به طور طبیعی دارای یک نقطه تنظیم بسیار بالاتر هستند ، در حالی که برخی دیگر دارای یک نقطه تنظیم خیلی پایین تر هستند. روانشناس Hans Eysenck اظهار داشت که این سطوح برانگیخته را می توان به عنوان یک زنجیره پیوسته تصور کرد. براساس تئوری برانگیختگی برونگرایی وی:

 • ۱۵ درصد از افراد دارای یک نقطه تنظیمی حداقلی هستند ، به این معنی که آنها به طور طبیعی سطح تحریک پایینی دارند.
 • ۱۵ درصد از افراد نقطه تنظیمی بالایی دارند ، به این معنی که آنها به طور طبیعی تمایل بیشتری به برانگیختگی دارند.
 • ۷۰ درصد از افراد در جایی در وسط زنجیره قرار دارند

طبق نظریه Eysenck ، درونگرا ها افرادی هستند که به طور طبیعی سطوح بالایی از برانگیختگی دارند. از آنجا که درونگرا ها تمایل دارند سطح برانگیختگی بالایی را به طور مداوم تجربه کنند، آنها به دنبال فعالیتها و محیطهایی هستند که بتوانند از برانگیختگی بیش از حد فرار کنند.

به دلیل سطح تحریک طبیعی بالا ، آنها هوشیار تر هستند و اطلاعات بیشتری از محیط دریافت می کنند. فرار کردن به جایی برای تنها بودن و برای شارژ مجدد ، به آنها فرصت می دهد تا آنچه را که یاد گرفته اند پردازش و درباره ی آن تأمل کنند.

ویژگی های افراد درونگرا چیست

در روانشناسی، از آزمون‌‌های شخصیتی برای تعیین ویژگی‌‌های شخصیتی افراد استفاده می‌شود. یک آزمون معمولاً شامل یک یا چند پرسشنامه است. سؤالات براساس یافته‌‌های علمی صورت می‌گیرند.

با گوشی بازی کردن - ویژگی های افراد درونگرا

نتیجه آزمایش شخصیت می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد شخصیت خود چیزی بیاموزید و در نتیجه رفتار خود را بهتر درک کنید. آیا می‌خواهید بدانید درون گرا هستید یا خیر؟ پس با ویژگی‌‌های درونگرایی آشنا شوید:

افراد درونگرا قبل از صحبت کردن فکر می‌کنند

معمولاً افراد درون گرا هنگام صحبت کردن احساس ناامنی می‌کنند. قدرت آنها در گوش دادن با دقت است. بنابراین، آنها کلمات خود را با دقت انتخاب می‌کنند و فقط زمانی صحبت می‌کنند که واقعاً حرفی برای گفتن دارند. بنابراین کیفیت کلماتی که توسط یک فرد درون گرا بیان می‌شوند، بسیار بیشتر از بیان اشخاص برونگرا است.

دلایل پیشرفت و موفقیت چشم گیر شرکت آمازون

از حرف‌های بیهوده لذت نمی‌برید

افراد درون‌گرا گفت‌وگوهایی را ترجیح می‌دهند که معنا و مفهومی دارند و به حرف‌های پوچ و بی‌ارزش علاقه‌ای ندارند. این افراد، بسیار متفکر هستند و می‌خواهند با گفت‌وگوهای پربارتری درمورد زندگی، عقاید، نظریه‌ها و اهداف بزرگ، رشد کنند.

ولی وقتی شرکت در گفت‌وگویی پوچ و بی‌اهمیت اجتناب‌ناپذیر باشد، سعی می‌کنند طوری رفتار کنند که حس ناخوشایندی را در طرف‌ مقابل ایجاد نکنند.

افراد درون‌گرا شنونده‌های خوبی هستند و به‌طور طبیعی خود را با احساسات فردی که درحال گفت‌وگو با او هستند، هماهنگ می‌کنند. معمولا آنها کاری می‌کنند که این گپ‌های خودمانی و غیرجدی به گفت‌وگوهایی عمیق‌تر و معنی‌دارتر تبدیل شود.

رابطه‌ی شما با تلفن، ترکیبی از عشق و تنفر است

افراد درون‌گرا در مکالمات تلفنی بهترین نیستند. البته این مسئله اصلا شخصی نیست. آنها حتی با خانواده و صمیمی‌ترین دوستان‌شان هم زیاد تلفنی صحبت نمی‌کنند.

گاهی حتی از تلفن متنفرند، چون حس می‌کنند مزاحم است و ذهن آنها را از چیزی که عمیقا روی آن تمرکز کرده‌اند منحرف می‌کند. ولی وقتی بخواهند با کسی تلفنی صحبت کنند، مکالمات تلفنی ماهیانه یا سالیانه‌ی آنها به گفت‌وگوهای صمیمی‌ای تبدیل می‌شود که معمولا ساعت‌ها طول می‌کشد!

برای جواب دادن به پیام‌ها صبر می‌کنید

وقتی متوجه می‌شوند که از اعضای خانواده یا دوستان‌شان پیامی دریافت کرده‌اند، تا زمانی‌ که بتوانند با توجه کامل آن را بخوانند و جواب درست و فکرشده‌ای به آن بدهند، صبر می‌کنند.

در میان جمع بودن برای شما استرس‌زاست

آنها روابط دونفره‌ای را که صمیمانه‌تر است، ترجیح می‌دهند. اگر مجبور شوند زمانی را کنار افراد زیادی سپری کنند، بی‌صبرانه انتظار می‌کشند که آن مناسبت به پایان برسد و به خانه برگردند و انرژی ازدست‌رفته‌شان را دوباره بازیابی کنند.

استرس از بودن در جمع - ویژگی های افراد درونگرا

از اجتماع فراری نیستید، ولی فقط زمانی که خودتان بخواهید اجتماعی می‌شوید

برای افراد درون‌گرا به‌ندرت پیش می‌آید که از کسی خوش‌شان بیاید و با او احساس راحتی کنند. آنها از افرادی که در اطراف‌شان هستند انرژی نمی‌گیرند و در بیشتر موارد کمی زمان می‌برد تا با کسی صمیمی شوند. آنها انرژی خود را صرف کسانی نمی‌کنند که برای ارتباط با آنها اشتیاقی ندارند.

بنابراین ترجیح می‌دهند پیش از اینکه خیلی به کسی نزدیک شوند، ابتدا او را بهتر بشناسند. یعنی اینکه کسی را پیدا کنند که از ارتباط داشتن با او لذت می‌برند یا علاقه‌مندند که او را بهتر بشناسند؛ این اتفاق نیز به‌ندرت رخ می‌دهد و اتفاق بسیار خاص و ویژه‌ای است!

از تفریح‌های گروهی در زمان‌های کوتاه و دفعات کم لذت می‌برید

آنها هرازگاهی دوست دارند با گروهی از افراد بیرون بروند و اوقات خوشی داشته باشند، مثلا در مهمانی، رویداد شبکه‌سازی (networking event) یا کنسرتی بزرگ شرکت کنند. ولی وقتی به خانه برمی‌گردند، شاید روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا باتری‌هایشان را دوباره شارژ کنند و آمادگی انجام دوباره‌ی این کار را به‌دست آورند.

نسبت‌به اتفاقات اطراف خود به‌شدت هوشیار و مراقب هستید

آنها از اینکه بفهمند افرادی که در اطراف‌شان هستند، قصد انجام چه کاری را دارند، لذت می‌برند. افراد درون‌گرا درمورد جزئیات و آنچه در اطراف‌شان می‌گذرد، بسیار مراقب و هوشیار هستند. بنابراین دیگران از بودن در کنار آنها لذت می‌برند و به‌سرعت و به‌راحتی می‌توانند درمورد افکار و احساسات‌شان با آنها صحبت کنند.

قلب‌تان را فقط به روی خاص‌ترین افراد باز می‌کنید

افراد درون‌گرا به‌سختی اجازه می‌دهند کسی درون آنها را ببیند و در این مورد به‌شدت مراقب هستند. بدون شک، آشکار کردن افکار و احساسات و آسیب‌پذیر بودن برای آنها بسیار هراس‌آور است، ولی گاهی به این نتیجه می‌رسند که دریافت‌کننده‌ی توجه و مهربانی آنها ارزش این ریسک را دارد. ولی وقتی احساس تهدید یا آسیب کنند، به‌سرعت از ورود دیگران به حریم خصوصی خود جلوگیری می‌کنند.

عادات اشتباه در محیط کار که مانع پیشرفت تان می شود

از ویژگی های افراد درونگرا خلاق بودن است

مطالعات نشان می‌دهد افراد درون‌گرا افرادی خلاق هستند! آنها می‌توانند اطلاعات زیادی را کسب کنند و از این اطلاعات برای خلق ایده‌های جدید و شگفت‌انگیز استفاده کنند.

از ویژگی های افراد درونگرا خویشتن نگریست

معمولا افراد درون‌گرا حتی شرایطی را که نیازی به تحلیل ندارد، بیش‌ازحد تحلیل می‌کنند. شاید کمی بیشتر طول بکشد که بفهمند چه اتفاقی درحال رخ‌دادن است؛ نه به‌خاطر اینکه شرایط را درک نمی‌کنند، بلکه به این دلیل که همیشه به‌دنبال فهمیدن معنی‌های عمیق‌تر هستند.

به تلاش برای جذب کردن دیگران متهم می‌شوید

البته این تصور بسیار خنده‌دار است، چون بیشتر افراد درون‌گرا به‌سرعت نمی‌توانند با کسی صمیمی شوند و برای این کار به زمان نیاز دارند. این سوءتفاهم معمولا به‌دلیل مهارت‌های شنیداری عالی این افراد و توجهی است که نسبت‌به اطرافیان خود دارند.

تنهایی - ویژگی های افراد درونگرا

لذت بردن از تنهایی یکی از ویژگی های افراد درونگرا

شاید همه تنهایی را دوست نداشته باشند، ولی افراد درون‌گرا از تنهایی لذت می‌برند و حتی به آن نیاز دارند. اینکه هیچ کاری انجام ندهند و زمانی را فقط برای خودشان داشته باشند، به کسب آرامش و بازیابی انرژی‌شان کمک می‌کند.

به‌ندرت بی‌حوصله می‌شوید

درحالی‌که افراد برون‌گرا برای انگیزه گرفتن به دیگران وابسته هستند، ولی درون‌گراها همواره در ذهن خود درمورد زندگی‌ و رویاهایشان فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. افراد درون‌گرا متفکرانی عمیق هستند و تقریبا همیشه مونولوگی درونی دارند که در ذهن‌شان درجریان است و آنها را به‌شدت سرگرم می‌کند!

دیر اعتماد کردن از مهمترین ویژگی های افراد درونگرا است

آنها هیچ‌گاه بدون شناخت واقعی افراد، آنها را به حریم درونی خود دعوت نمی‌کنند. ولی وقتی فرد مناسبی را در زندگی خود پیدا می‌کنند، چیزی کم نمی‌گذارند و تلاش می‌کنند که همیشه بهترین‌هایشان را به او بدهند.

گروه کوچکی از دوستان بسیار صمیمی دارید

درون‌گراها معمولا از روابط اجتماعی زیاد لذت نمی‌برند، ولی عاشق گروه کوچک دوستان صمیمی و قابل‌اعتماد خود هستند. آنها ترجیح می‌دهند به‌جای اینکه با افراد زیادی روابطی غیرجدی و سطحی داشته باشند، دوستان کمی داشته باشند که رابطه‌شان با آنها عمیق است.

به‌شدت از فضای شخصی خود محافظت می‌کنید

آنها به حریم شخصی‌شان اهمیت می‌دهند و به‌شدت درمورد افکارشان و کسانی که به آنها اجازه‌ی ورود به حریم شخصی‌شان را می‌دهند، سختگیر هستند، چون افکار و افراد نادرست تأثیر بسیار مخربی روی آنها می‌گذارند.

بیشتر ترجیح می‌دهید حرف‌هایتان را بنویسید

آنها بیشتر ترجیح می‌دهند که برای ارتباط‌ برقرار کردن از متن و ایمیل استفاده کنند، چون با نوشتن، زمان و فضای بیشتری برای توضیح دادن و روشن کردن افکارشان دارند.

عالی بودن در کار ها جز ویژگی های افراد درونگرا

زمان تنهایی آنها پر از طوفان ذهنی (brainstorming)، برنامه‌ریزی، تهیه‌ی طرح و برنامه و عملی کردن همه‌ی آنهاست!

قضاوت درستی درمورد شخصیت دیگران دارید

ازآنجاکه همه‌چیز را پیش خودشان نگه‌ می‌دارند، می‌توانند وقت بگذارند و افراد اطراف‌شان را زیرنظر بگیرند و واقعا آنها را بشناسند. افراد درون‌گرا توجه زیادی به نشانه‌های غیرکلامی دارند، چون می‌دانند کلمات نمی‌توانند اطلاعات زیادی را منتقل کنند. بنابراین معمولا این افراد می‌توانند باطن واقعی هر فرد را ببینند، به‌جای اینکه فقط به ظاهر او توجه کنند.

تصمیم‌گیرنده‌های خوبی هستید

افراد درون‌گرا در فکر کردن و ارزیابی کامل مسائل استاد هستند و این ویژگی باعث می‌شود که تمام اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنند و پیش از انتخاب‌های مهم، تمام جوانب مثبت و منفی را بسنجند.

کار با لپ تاپ - ویژگی های افراد درونگرا

فردی مرموز به‌نظر می‌رسید

البته مشخص است که هیچ‌چیز مرموزی درمورد آنها وجود ندارد، ولی تمایل آنها به بیرون ماندن از جمع و صرفا تماشا کردن و توجه کردن و هم‌زمان، مهار کردن احساسات و زبان بدن‌شان باعث می‌شود فردی اسرارآمیز به‌نظر برسند.

در مقابل بدقولی افراد چگونه رفتار کنیم ؟ روش ترک بدقولی

وفاداری از دیگر ویژگی های افراد درونگرا

افراد درون‌گرا برای دوستان صمیمی اندک خود ارزش زیادی قائل هستند. اگر به حلقه‌ی درونی فردی درون‌گرا راه داده شدید، تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که دوستی وفادار را برای باقی عمرتان پیدا کرده‌اید.

شنونده ی خوبی بودن از ویژگی های افراد درونگرا است

شنونده خوب بودن باعث متمایز بودن افراد درون گرا می‌شود. گوش دادن فعال، نقطه قوت آنهاست. به همین دلیل است که آنها اغلب در بین دوستان و همکاران خود محبوبیت زیادی دارند زیرا افراد صبوری هستند و درک زیادی از نگرانی‌‌ها و نیازهای دیگران دارند.

از ویژگی های افراد درونگرا این است که اطلاعات را به صورت داخلی پردازش می‌کنند. این توانایی ویژه به آنها کمک می‌کند تا دیگران را راحت‌تر بفهمند و به اطرافیان خود پاسخ بهتری بدهند.

افراد درونگرا ناظران بسیار خوبی هستند

درونگراها علاوه بر مهارت‌های شنیداری عالی، قدرت مشاهده بسیار خوبی نیز دارند. آنها همچنین به مواردی توجه می‌کنند که توسط دیگران نادیده گرفته می‌شوند.

اگرچه جلسات غالباً این تصور را به وجود می‌آورند که یک فرد درونگرا فقط در سکوت نشسته است اما آنها در واقع تمام اطلاعات را گرفته و به صورت انتقادی تحلیل می‌کنند.

ناظر بودن یکی از ویژگی‌‌هایی است که افراد درون گرا را قادر می‌سازد تا حالت چهره و زبان بدن دیگران را با دقت بیشتری درک کنند. بنابراین افراد درون گرا، سریع‌تر می‌دانند که یک فرد چگونه فکر می‌کند و چه احساسی دارد. این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد تا با اطرافیان خود ارتباط بهتری برقرار کنند.

دیگر خصوصیات افراد با درونگرایی عبارتند از:

 • تخیل زیادی دارند و بسیار خلاق هستند.
 • بسیار با وجدان و با دقت کار می‌کنند.
 • می‌توانند یک نابغه باشند.
 • دوست دارند وقت خود را تنها بگذرانند.
 • اغلب به مشکلات فکر می‌کنند و همیشه سعی در این دارند که راه حلی کامل پیدا کنند.
 • دوستان کم ولی قابل اطمینان دارند.

کتاب خواندن در کتابخانه - ویژگی های افراد درونگرا

نشانه‌های درونگرا بودن

ممکن است سؤال شود که درون گرایی چه علائمی دارد؟ در زیر 10 علامت وجود دارند که نشان می‌دهند شما فردی درون گرا هستید:

 • شما توانایی تفکر تحلیلی دارید.
 • می‌توانید تمرکز خوبی داشته باشید و بسیار دقیق کار کنید.
 • ایمنی و قابلیت اطمینان برای شما بسیار مهم است.
 • شما دوست دارید اوقات فراغت خود را تنها بگذرانید و همیشه به افراد اطرافتان احتیاجی ندارید.
 • خودجوش بودن جزء خصوصیات شما نیست.
 • در بیشتر زمان‌ها در حال فکر کردن هستید.
 • فردی بسیار همدل هستید و درک زیادی از دیگران دارید.
 • به سمت کمال گرایش دارید.
 • یک شنونده عالی هستید.
 • دوست دارید از درگیری اجتناب کنید.

مزیت های درونگرا بودن

گرچه از ویژگی های افراد درونگرا که غیردوستانه، ضداجتماعی یا تنها بودن است، اغلب نادیده گرفته می‌شوند اما درون گرا بودن می‌تواند مزایای بسیاری به شرح زیر داشته باشد:

 • شما می‌توانید به تنهایی عالی کار کنید و بدون کمک افراد دیگر پروژه‌‌های خود را محقق سازید.
 • همدلی شما قدرت مهمتان است. به همین دلیل است که شما سریع‌تر از دیگران آنچه واقعاً مهم است را تشخیص می‌دهید.
 • شما به عنوان یک فرد حساس و خلاق از تخیل خود استفاده می‌کنید و راه حل‌های مطلوبی، حتی برای مسائل پیچیده دارید.
 • شما از تعاملات اجتماعی غیرضروری اجتناب کرده می‌کنید و ترجیح می‌دهید که بر موارد ضروری تمرکز کنید. به همین دلیل است که شما اغلب یک قدم از دیگران جلوتر هستید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید