اصول گردگیری خانه روشی است که همه ما باید با آن آشنا شوید.در این مطلب از پارس مگ ما قصد داریم شما را با اصول گردگیری خانه آشنا کنیم.

اصول گردگیری - مرد با جارو برقی

در فصل بهار و اوایل پاییز، آسمان آبی، نسیم خنک، خورشید درخشان و سخاوتمند و آواز گیرای پرندگان همگی شما را به بازکردن پنجره‌های خانه دعوت می‌کنند، اما بازکردن پنجره‌ها برای لذت‌بردن از هوای تازه و خنک یعنی ورود گردوغبار و مواد آلرژی‌زا به داخل خانه؛ گردوغباری که ممکن است باعث ایجاد عطسه و حساسیت‌ بسیار ناخوشایندی شود. این مقاله راهنمایی مفید برای تمیزکردن اصولی خانه و ازبین‌بردن گردوغبار است، پس برای داشتن خانه‌ای پاکیزه و براق با ما همراه باشید.

تفاوتی ندارد کجا زندگی میکنید، گرد و غبار همیشه راهی برای ورود به خانه شما پیدا می‌کند. بنابراین نظافت و گردگیری بخش‌های مختلف منزل شما یکی از اقداماتی است که برای حفظ تمیزی محیط خانه به آن نیاز دارید. بیشتر منازل حداقل یک روز در میان نیاز به گردگیری دارد و شما می‌توانید با یک گردگیری ساده روح خانه را تازه کنید. شاید گردگیری کار ساده ای به نظر برسد اما رعایت روش صحیح گردگیری تاثیر بسیار بهتری خواهد داشت.

گرد گیری و نظافت با مرتب کردن اغلب در یک دسته فعالیت قرار میگیرند. در حالی که با هم متفاوتند. اگر فضای خانه به هم ریخته باشد تلاش برای نظافت و گردگیری محیط پذیرایی در یک خانه نامرتب دشواری زیادی به همراه دارد و زمان زیادی می برد. به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از شروع گردگیری اتاق نشیمن از مرتب بودن محیط اطمینان حاصل کنید.

اصول گردگیری - سطل و شوینده

فهرست محتوا نمایش

آیا گردگیری قانون خاصی دارد ؟

بله، گردگیری فقط به‌معنی استفاده از پارچه خیس برای تمیزکردن سطوح نیست و اصول، تکنیک و ابزار مخصوص خود را دارد. در ادامه مقاله به شما خواهیم گفت که برای گردگیری خانه بهتر است از چه ابزاری استفاده کنید و چه قوانینی را باید رعایت کنید تا مزد زحمات خود را به بهترین شکل ممکن دریافت کنید.

راه های ساده و کاربردی برای اصول گردگیری خانه

رعایت نکات مهم و اساسی برای گردگیری خانه نقش مهمی در نظافت دارد و باعث می شود با سرعت بیشتری به گردگیری پرداخته و نتیجه مطلوب تری به دست بیاورید. در ادامه یازده مورد از این نکات مهم را که حاصل تجربه افراد زیادی است و کمک فراوانی به انجام گردگیری بهتر و اصولی تر می کند را مشاهده خواهید نمود.

۱. گردگیری منزل بعد از جارو از اصول گردگیری

بهتر است قبل از شروع گردگیری، خانه را جاروبرقی بکشید. اینکار کمک می کند تقریبا دو سوم از گردو غبار به کمک جاروبرقی از بین برود و در نتیجه کار گردگیری خیلی راحت تر خواهد شد. البته به این نکته توجه کنید که موقع نظافت منزل و دفع خاک با جاروبرقی از سر مخصوص جارو که به صورت باریک و پرزدار است استفاده کنید.

۲. استفاده از پارچه گردگیر مرطوب از اصول گردگیری

پارچه گردگیر مرطوب خیلی بهتر از پارچه خشک عمل می کند و گرد و غبار را از سطوح مختلف پاک می کند. البته می توانید از پارچه های میکروفیبری که به صورت مرطوب در بازار موجود است برای انجام گردگیری استفاده کنید. این نوع پارچه ها برای اغلب سطوح خصوصا سطح های چوبی که با پارچه های مرطوب دیگر نمی توان آنها را پاک کرد مناسب هستند.

۳. گردگیری دریچه های کولر از اصول گردگیری

گردگیری دریچه کولر از موارد مهمی است که نباید به سادگی از آن گذشت، زیرا هنگامی که کولر را روشن می کنید گردو غبار به همراه باد به داخل منزل آمده و بر روی وسایل می نشیند. پس گردگیری دریچه کولر را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.

۴. گردگیری کف زمین از اصول گردگیری

برای گردگیری کف زمین و فرش ها و مبل ها سریعا اقدام کنید زیرا وجود گردو غبار در این مکانها علاوه بر کثیفی و ظاهر نامرتب باعث می شود این مکان ها تبدیل به نوعی منبع پخش گردو خاک در منزل شوند و باعث آلودگی بیشتر فضا شوند. 

۵. گردگیری منزل بعد از کشف علت

برای جلوگیری از هر مشکلی، پیدا کردن و کشف علت عامل مهم و با اهمیتی است. با کشف مکانها و عواملی که باعث ورود بیشتر گردو غبار به داخل خانه می شوند از جمله درز در و پنجره ها، دریچه کولر و حتی با گردو خاک وارد شدن خودمان به منزل و همچنین کنترل این موارد می توان از ورود گردو غبار تا حد زیادی جلوگیری کرد.

اصول گردگیری - سطل و تی

۶. تعویض به موقع فیلتر جارو برقی از اصول گردگیری

با تعویض و تمیز کردن به موقع و مناسب فیلتر جاروبرقی کمک بیشتری به گردگیری می کنید. در صورتی که فیلتر جاروبرقی خاک گرفته باشد به جای جذب گرد و غبار آنها را پس زده و وارد محیط می کند و گردگیری و نظافت نتیجه مطلوبی خواهد داشت. پس با تعویض به موقع و همچنین شستشوی فیلتر جارو برقی البته در صورتی که این قابلیت را داشته باشند می توانید از نتیجه کار مطمئن تر شوید.

۷. از بین بردن تار عنکبوت از کنج دیوارها از اصول گردگیری

یکی از کارهای مهمی که باید در هنگام گردگیری انجام دهید از بین بردن تار عنکبوت از کنج دیوارها و سقف است که وجود این تارها علاوه بر آلودگی بیشتر باعث جمع شدن گردو غبار و پرز در مکان های خاصی از منزل می شود و تاثیر زیادی در آلودگی منزل دارد.

۸. گردگیری با اسپری های تمیز کننده

در صورتی که برای انجام گردگیری تصمیم دارید از انواع اسپری تمیز کننده استفاده کنید سعی کنید به صورت مستقیم بر روی وسایل و اجسام اسپری نزنید زیرا در جسم نفوذ کرده و در طولانی مدت باعث جذب بیشتر خاک می شود. بهتر از روی پارچه مخصوص گردگیری اسپری بزنید و بعد با آن اجسام مورد نظر را گردگیری کنید.

۹. تمیز کردن یخچال از اصول گردگیری

در گردگیری منزل مهم ترین بخش مربوط به آشپزخانه می باشد که به دلیل پخت و پز و رفت آمد زیاد بیش از هر بخش دیگری از منزل نیاز به تمیز کردن دارد.

در این میان برای اینکه بخواهید یخچال را تمیز کنید باید تمامی ترفندهای تمیز کردن یخچال را یاد داشته باشید، پس از فراگیری این روش ها یخچال را از برق جدا نمایید و تمامی وسایل درون آن را خارج نمایید. دیواره های داخلی یخچال را دستمالی آغشته به محلول های شستشوی مخصوص و یا محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید و جرم گیری نمایید و در نهایت گردو غبار بالا و پشت یخچال را نیز بزدایید.

سخت ترین بخش تمیز کردن یخچال مربوط به باز کردن برفک به ویژه در یخچال های قدیمی می باشد که برای این کار می توانید با احتیاط از سشوار استفاده نمایید.

اصول گردگیری - پاک کردن شطوح

در پارس مگ بخوانید : رفع بوی بد یخچال با چند تکنیک ساده ولی موثر

۱۰. تمیز کردن کابینت ها از اصول گردگیری

قسمت دیگر گردگیری آشپزخانه، کابینت ها می باشند که نیازی نیست به یکباره وسایل آن را کامل خارج نمایید، بلکه می توانید از یک سمت شروع به تمیز کردن نمایید و بعد از خارج کردن وسایل یک کابینت و پاک کردن لکه ها و همچنین زدودن گرد و غبار و تعویض نایلون کف کابینت، وسایل را به داخل آن برگردانید و کابینت بعدی را تمیز نمایید. دقت کنید که برای هر مدل کابینت از وسایل مناسب شستشوی آن کابینت استفاده کنید، مثلا برای کابینت ام دی اف باید اسفنج نرم مرطوب مورد استفاده قرار دهید و از اسکاچ کشیدن و برخی شوینده های دیگر خودداری نمایید.

۱۱. گرد و غبار گیری لوازم برقی

تمیز کردن لوازم برقی مختلف نیاز به حوصله و وقت زیاد دارد، برای اینکه وسایل برقی منزل خود را تمیز نمایید و همانند روز اول برق بیندازید شما می توانید از الکل صنعتی استفاده نمایید البته مارک بسیاری از وسایل با این نوع شوینده ها پاک می شود، بنابراین دستمال مرطوب آغشته به محلول جوش شیرین و آب می تواند راهکار مناسبی برای تمیز کردن سطوح لوازم برقی باشد که پس از گذشت ۱۰ دقیقه با دستمال مرطوب و تمیز دیگر یوسایل را پاک و خشک نمایید.

اصول نظافت و گردگیری محیط خانه

نظافت سطوح کف یکی از کارهایی است که باید برای حفظ پاکیزگی خانه به طور مداوم انجام داد. اما این فعالیت را باید چگونه و از کجا شروع کرد ؟ سطوح کف جنس های متنوعی دارند. اما اصول کلی رعایت نظافت برای تمامی آن ها یکسان است.

 • نظافت و پاک کردن فرش
 • پاک کردن لکه روی پارچه و یا دیگر سطوح
 • تمیز کردن گردگیری لوستر و چراغ نصب شده روی سقف و دیوار
 • نظافت تجهیزات آشپزخانه
 • لکه بری از شیشه و یا شستشوی کاغذ دیواری
 • تمیز کردن سرامیک و کفپوش اتاق نشیمن

با در نظر داشتن موارد فوق در نظافت محیط منازل، آشنایی با گردگیری اتاق نشیمن و انتخاب یکی از تجهیزات نظافت خانگی کارچر می توان گردگیری را به صورت کاملا بهینه انجام داد.

 

شروع برنامه اصول گردگیری منزل چگونه است ؟

در اصول گردگیری خلوت نگه داشتن محیط اهمیت زیادی دارد. در بسیاری از مواقع در چیدمان خانه لوازمی به کار رفته که استفاده چندانی ندارد. هر چه اثاث کمتری در نشمین خانه داشته باشید، جابجایی، مرتب کردن و گردگیری محیط آسان تر خواهد بود.

گاهی اوقات حذف چند مورد از اثاث داخل پذیرایی خانه میتواند تفاوت محسوسی در سرعت گردگیری هفتگی اتاق نشیمن ایجاد کند. با کم کردن اثاثیه غیر ضروری از اتاق های منزل، گردگیری و نظافت محیط به طرز چشمگیری آسان تر می شود.

 

چه نقاطی از اتاق نشیمن، نیاز به نظافت دارند ؟

در روش صحیح گردگیری خانه، قسمت های مختلف منازل مثل پارکت و لمینت هستند که نیاز به نظافت دارند. تمیز کردن اثاثه یا لوازم داخلی، نظافت و گردگیری کردن پنجره ها و آینه های اتاق نشیمن و تمیز کردن شومینه از جمله فعالیت هایی است که برای نظافت بهینه اتاق نشیمن باید به آنها توجه داشته باشید. همچنین برخی نکات برای نظافت موی حیوانات خانگی باید مورد توجه قرار گیرد تا راحت تر صورت پذیرد.

اصول گردگیری - گردگیری با دستنکش

 

گرد و خاک از کجا وارد خانه می‌شود ؟

اصلی ترین راه ورود گرد و خاک درزهای در و پنجره ها هستند، مسدود کردن این درز‌ها تا حد زیادی از ورود گرد و خاک، به فضای داخلی منازل جلوگیری می کند و گردگیری این محیط را آسان تر خواهد کرد.

از راه های دیگری که گرد و خاک از آن به اتاق نشیمن و سایر بخش های خانه وارد می شود، دریچه های کولر هستند. می توانید به وسیله کاغذ یا مقوا کانال کولر را مسدود نمایید تا از ورود گرد و غبار جلوگیری کند. این کار همچنین از خارج شدن گرمای محیط جلوگیری خواهد نمود.

 

روش صحیح گردگیری به چه صورت است ؟

استفاده از ابزار ها و تجهیزات نظافت مناسب، میتواند تاثیر زیادی در کاهش دردسر های نظافت محیط منازل داشته باشد. در حالت ایده آل، گرد و غبار باید با یک پارچه نخی خشک و نرم پاک شوند. از طرف دیگر، پارچه های مخصوص گرد و غبار وجود دارد که با داشتن خاصیت الکتریسیته و جذب گرد و غبار تاثیر بیشتری در نظافت و گردگیری می گذارند.

این نکته را در نظر داشته باشید که پارچه‌هایی که مرطوب هستند همیشه بهتر عمل می‌کنند اما برای نظافت و گردگیری سطح چوبی بهتر است از پارچه های میکروفیبری استفاده کنید. بکارگیری زمین شوی کارچر برای شستشوی انواع سطوح لمینت چوبی یا سنگ و سرامیک به دلیل قابلیت آبکشی و مکش آب از کارآمد ترین شیوه های نظافت این سطوح به شمار می رود.

گردگیری از میز چوبی و شیشه ای

می توان گفت دستمال میکروفایبر خشک و نم دار بهترین وسیله برای گردگیری دستمال های میکروفایبر خشک و نم دار است. از دستمال میکروفایبر در غبارگیری از سطح میز و شیشه های اتاق نشیمن می توان استفاده کرد.

این موضوع به افزایش کیفیت شستشو کمک می کند. اگر میز چوبی دارید، بهتر است بعد از گردگیری با دستمال میکروفیبر، از پاک کننده چند منظوره و یک دستمال خشک و تمیز استفاده کنید و سطح میز را تمیز نمایید. بعد از گردگیری جاروبرقی کرشر یا زمین شوی خانگی، به نظافت سایر آلودگی ها بپردازید.

 

در اتاق نشیمن بیشترین گرد و غبار در قسمت هایی می نشیند ؟

از آنجایی که اکثر لوازم الکترونیکی در خانه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ثابت بودن و قابلیت استفاده از راه دور، از جمله: تلوزیون، سیستم های صوتی و … بیشتر از سایر بخش ها به غبار و گردگیری نیاز دارند.

توصیه ما برای گردگیری و نظافت این موارد، اطمینان از خاموش بودن آنها و استفاده از یک دستمال خشک برای پاک کردن سطح آنها است. بعد از آن استفاده از دستمال مرطوب و تمیز کننده مخصوص تجهیزات الکترونیکی آنها را به آرامی تمیز کنید.

سخت ترین و ظریف ترین قسمت خانه تکانی اتاق نشیمن و پذیرایی منزل لوسترها است. پیچیدگی ها و ریزکاری هایی که در لوستر‌وجود دارد زمان زیادی را طلب می‌کند. بهترین ابزار برای پاک کردن لوستر، دستمال مرطوب می باشد.

بعد از تجهیزات الکترونیکی، مبل و فرش ها هستند که به تدریج با جذب گرد و غبار رنگ و جلوه اولیه خود را از دست می دهند. اما استفاده از دستگاه مبل شویی خانگی که با داشتن قابلیت اسپری و مکش آب و ماده شوینده به صورت کامل پارچه و بافت فرش و مبل را شستشو میدهد، میتوانید نظافت و غبار گیر افتاده در این لوازم را به طور کامل برطرف نمایید.

اصول گردگیری - پاک کردن دیوار

 

اشتباهات رایج در گردگیری اتاق نشیمن

برخی تصورات و فعالیت ها در نظافت و گرد گیری خانگی اشتباهاتی است که باعث دوباره کاری و نظافت مجدد محیط اتاق نشیمن و سایر بخش ها می‌شود. با رعایت چند نکته اساسی که در ادامه مطرح میکنیم، می توان از این اشتباهات پیشگیری نموده و کیفیت نظافت و گردگیری خانگی را بهینه کرد.

 

برای گردگیری عجله نداشته باشید

گردگیری و خانه تکانی اتاق نشیمن باید به آرامی انجام شود. اگر در گردگیری عجله داشته باشید و به سرعت آن را انجام دهید، گرد و غبار در هوا معلق می شود و مجددا بر روی وسایل منزل می نشیند.

 

عدم تعویض دستمال

می توان گفت در دسترس‌ترین و بهترین وسیله برای گردگیری دستمال نظافتی است. اما بهتر است برای تمامی سطوح از دستمال مشترک استفاده نکرد. استفاده از دستمال های جداگانه برای نظافت سطوح مختلف در گردگیری محیط اتاق نشیمن کیفیت بهتر نظافت را به همراه خواهد داشت.

 

هر چند وقت یکبار باید اتاق نشیمن را گردگیری کنیم ؟

دفعات نظافت و اینکه هر چند وقت یکبار اتاق نشیمن نیاز به گردگیری دارد، در درجه اول به میزان اهمیت شخص شما به تمیزی محیط بستگی دارد. با این حال، شرایط زندگی، میزان استفاده از محیط و موارد بسیار دیگری نیز در انتخاب دوره گردگیری محیط نقش مهمی دارد.

اگر به تنهایی زندگی می کنید و زمان زیادی را بیرون از خانه می گذرانید، فاصله خانه تکانی اتاق نشیمن شما می تواند طولانی تر از یک خانواده چهار نفره است باشد. به عنوان یک قاعده کلی، در اکثر موارد خانوارها باید هفته ای یک بار گرد و غبار کنند. شاید در بعضی روزها گرد و غبار همچنان قابل مشاهده باشند، اما میزان کثیفی هنوز برای اکثر افراد قابل قبول است.

 

گردگیری با نرم کننده

گردگیری با نرم کننده یکی از روش هایی که می توان از آن استفاده کرد و با آن از شر گرد و غبار خلاص شد. برای استفاده از نرم کننده کافی است ابتدا دستمال خود را آغشته به نرم کننده کنید و آن را بر روی سطح بکشید. نرم کننده تا چند روز می تواند از نشست گرد و غبار بر روی سطح جلوگیری کند.

ابزار مخصوص گردگیری

اگر چندین ساعت برای تمیزکردن گردوغبار و آلودگی زمان بگذارید ولی روش و وسایل مناسب نباشد، فقط زمان خود را هدر داده‌اید و بعد از چندین ساعت به هر طرف که نگاه کنید ردی از گردوغبار مشاهده خواهید کرد. استفاده از پارچه معمولی یا گردگیرهای پردار روشی مرسوم ولی بی‌فایده برای تمیزکردن سطوح است.

این وسایل گردوغبار را جمع نمی‌کنند بلکه آن‌ را از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر منتقل می‌کنند. در ادامه تعدادی از ابزار مخصوص گردگیری را به شما معرفی خواهیم کرد.

اصول گردگیری - پاک کردن پنجره

۱. پارچه میکروفایبر

برای شروع پارچه‌هایی از جنس میکروفایبر تهیه کنید. این پارچه‌ها ماندگاری زیادی دارند و جنس پارچه‌ طوری است که به‌جای پخش و جابه‌جاکردن آلودگی و گردوغبار، آن را جمع می‌کند و درون الیاف پیچ‌در‌پیچ خود جای می‌دهد.این ویژگی پارچه‌های میکروفایبر سبب می‌شود ۱۰ برابر بیشتر از پارچه‌های معمولی خاک و گردوغبار را در خود نگه دارند. پس از گردگیری خانه می‌توانید این پارچه‌های بادوام و ماندگار را با دست یا ماشین لباس‌شویی بشویید تا برای استفاده مجدد تمیز باشند.

۲. لوازم مناسب برای نقاط مرتفع

برای تمیزکردن پنکه‌های سقفی و وسایل روشنایی که دسترسی به آنها سخت است، از گردگیر دسته‌بلند استفاده کنید. این گردگیر که رویش پارچه‌ای از جنس میکروفایبر انعطاف‌پذیر نصب شده است، گزینه مناسبی برای جداکردن تار عنکبوت و گردوغبار از گوشه‌های دیوار و تمیزکردن نقاط دورازدسترس است.

۳. غلتک پرزدار

با غلتک پرزدار به‌راحتی می‌توانید گردوغبار را از سطوح پاک کنید. برای جاهایی که امکان استفاده از جاروبرقی یا شست‌وشو وجود ندارد (مانند آباژور یا پارچه‌های ظریف گلدوزی یا سوزن‌دوزی‌شده) غلتک پرزدار بهترین گزینه است.

۴. سری‌های مختلف جاروبرقی

از سری‌های مختلف جاروبرقی مانند پارویی، برس مخصوص پنکه سقفی یا برس گرد استفاده کنید. سری‌های مختلف جاروبرقی بهترین وسیله برای جاروکشیدن فرش، موکت، سطوح سنگی، مبل‌ها و پرده‌ها هستند. به‌کمک این سری‌ها تمیزکردن تمام نقاطی که دسترسی به آنها کمی دشوار است، آسان می‌شود. سری گرد را در نظر بگیرید که به‌کمک آن می‌توانید تمام لوازم دکوری خانه را تمیز کنید یا سری پارویی که به کمک آن می‌توانید به‌راحتی درز مبل‌ها و گوشه‌ دیوارها را تمیز کنید.

۵. پارچه میکروفایبر برای سطوح شیشه‌ای

برای نظافت سطوح شیشه‌ای از حوله‌های میکروفایبر مخصوص شیشه استفاده کنید. با استفاده از پارچه‌های میکروفایبر سطوح شیشه‌ای کاملا درخشان خواهند شد و هیچ ردی از لکه روی آنها باقی نخواهد ماند. با استفاده از این حوله‌ها تمیزکردن سطوح شیشه‌ای کاری آسان و دلپذیر خواهد بود.

۶. مواد شوینده مناسب

سعی کنید برای گردگیری هر سطحی از مایع مخصوص همان سطح استفاده کنید. درست است که استفاده از اسپری‌های چندکاره کار را بسیار آسان می‌کند، اما اگر برای هر سطحی از مایع تمیزکننده مخصوص استفاده کنید، هم نتیجه کار بهتر خواهد بود و هم از سطوح خانه بهتر محافظت کرده‌اید.

اصول گردگیری - ابزار گردگیری

اصول گردگیری

اکنون که با ابزار و لوازم مناسب گردگیری آشنا شده‌اید، بهتر است مراحل گردگیری اصولی را هم یاد بگیرید و به‌خوبی به ذهن بسپارید. گردگیری اصول و قوانین خاص خود را دارد که شاید خیلی پیچیده نباشند، اما رعایت‌کردنشان بازده شما را بسیار افزایش می‌دهد.

۱. از بالا‌ به‌ پایین گردگیری کنید

شاید این توصیه را شنیده باشید که از بالا به پایین تمیز کنید! این توصیه به این معناست که گردگیری را از بالاترین سطوح موجود در خانه شروع کنید، سطوحی مانند پنکه سقفی، لوازم روشنایی یا پرده‌ها. اگر گردگیری را از بالا به پایین انجام دهید، گردوغبار و آلودگی را از سطوح بالا‌یی به‌ پایین هدایت می‌کنید و سطوحی را که قبلا تمیز کرده‌اید دوباره کثیف نمی‌کنید.

۲. اول گردگیری کنید و بعد جاروبرقی بکشید

وقتی تصمیم به گردگیری خانه می‌گیرید، استفاده از جاروبرقی نباید اولین قدم باشد. زمانی که گردگیری تمام شد و تمام سطوح بالاتر از سطح زمین را پاک کردید، زمان آن است که از جارو برقی برای تمیزکردن کثیفی‌هایی استفاده کنید که به زمین منتقل شده‌اند.

اصول گردگیری - تمییز کردن آشپزخانه

هر چند وقت یک بار گردگیری کنیم ؟

اگر برای گردگیری برنامه‌ای منظم داشته باشید، همیشه خانه‌ای تمیز خواهید داشت و با این کار زمان لازم برای گردگیری را بسیار کاهش خواهید داد. برای راحتی شما، ما یک برنامه منظم پیشنهادی آماده کرده‌ایم که می‌توانید از آن به‌عنوان برنامه نظافت خانه یا محل کار خود استفاده کنید.

۱. هر ۷ روز یک بار

 • دور پنجره‌ها؛
 • میزها؛
 • کمد‌های لباس؛
 • قفسه‌ها؛
 • بالای کتاب‌ها؛
 • قاب‌عکس‌ها؛
 • مبل و صندلی.

۲. هر ۲ هفته یک بار

 • پنکه سقفی؛
 • درها؛
 • دریچه‌های دیواری؛
 • پرده‌ها؛
 • سطوح کابینت؛
 • بالای یخچال؛
 • راه‌پله و نرده‌ها؛
 • گیاهان آپارتمانی.

۳. ۱ بار در ماه

 • سقف‌های بلند و دیوارها.

اصول گردگیری - زن در حال گردگیری

چند نکته

مهم ترین مواردی که در گرد و غبار منازل یافت می شوند به جز ذرات معلق و گرده گیاهان می توان به پوسته های بدن انسان، کرک و پشم و بافت های اپی تلیال بدن حیوانات خانگی، ذرات معلق ناشی از فضولات یا پر پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند، قارچ ها و از همه مهم تر هیره ها یا مایت ها اشاره کرد که به فراوانی و در حد غیرقابل شمارشی در گرد و غبار وجود دارند و تک تک آنها به تنهایی یا مجموعه آنها می تواند باعث ایجاد حساسیت در افراد شود.

این حساسیت فقط به آسم و آلرژی و حساسیت دستگاه تنفسی فوقانی محدود نمی شود بلکه می تواند باعث بروز آلرژی های پوستی نیز بشود. البته همه افراد به گرد و غبار و سایر ذرات داخل آن حساس نیستند و ممکن است در یک خانواده فقط یک یا ? نفر در زمان خاصی حساس شوند و نسبت به این عوامل واکنش نشان دهند. به همین دلیل توصیه می شود سایر اعضای خانواده که حساس نیستند نظافت و تمیزی خانه را به عهده بگیرند.

در عین حال توصیه می شود. ملحفه ها، روبالشی ها و روتشکی ها که افراد برای استراحت از آنها استفاده می کنند هفته ای یک بار شسته و حتما اتو شوند. اتو کشیدن در اینجا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در صورتی که اعضای خانواده دچار حساسیت و آلرژی هستند بهتر است الگوی محل زندگی را تغییر داد. به این معنی که بهتر است کمتر از فرش ، قالیچه و موکت استفاده کرد و کف خانه بیشتر از سرامیک، پارکت یا سنگ پوشیده شود تا تمیز کردن آنها به سهولت انجام شود در غیر این صورت باید فرش ها و قالیچه ها را سالی چند بار شست.

می توان به جای آویزان کردن انواع پرده های پرچین، از لوردراپه یا انواع دیگر پرده هایی که به راحتی شسته می شوند استفاده کرد یا لااقل پرده های پرچین را سالی چندبار باز کرد و آنها را به خشکشویی داد. بهتر است انواع مبل های پارچه ای تغییر کند و از انواع چرمی استفاده شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید