نشستن مواد غذایی قبل از پخت گاهی برای جلوگیری از بعضی بیماری ها ضروری است.در این مطلب از پارس مگ با مواد غذایی که نباید قبلا از پخت آن ها را بشورید آشنا میشوید.

نشستن مواد غذایی - سبزیجات در یخچال

نشستن مواد غذایی

حتما می‌دانید که شستن بعضی از مواد غذایی قبل از پخته شدن ضروری است و از مسمومیت غذایی جلوگیری می‌کند اما شاید تا به حال نمی‌دانستید که بعضی از مواد غذایی هستند که قبل از پخت هرگز نباید شسته شوند، البته داخل سینک ظرفشویی. در این قسمت قصد داریم مواد غذایی را به شما معرفی کنیم که قبل از پختن نباید آنها را بشویید یا بهتر است بگوییم نباید این مواد غذایی را به نحوی بشوییم که باکتری‌های موجود سطح آنها در آشپزخانه پراکنده شوند.

نشستن مواد غذایی مانند قارچ 

قارچ یک ماده جاذب قوی است و بعد از خیس شدن به راحتی خشک نمی شود بنابراین اگر قرار باشد که این مواد را قبل از پخته شدن بشویید، آب زیادی وارد آنها می شود و طعم غذا را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر احساس می کنید که قارچ ها کمی کثیف هستند، با یک عدد دستمال تمیز روی آن ها را پاک کنید و کمی تکان دهید تا گرد و غبار روی آن ها بیرون بریزد اما زیر آب شیر نشوید.

نشستن مواد غذایی - قارچ

نشستن مواد غذایی مانند سالاد و سبزیجات بسته بندی شده

اگر برچسب روی بسته بندی کاهوها نوشته شده است که اینها قبلا شسته شده اند، پس بهتر است اعتماد کنید و هم زمان و هم آب بیشتری ذخیره کنید و از شستن آن ها اجتناب کنید.

سبزیجاتی که از قبل شسته شده اند، به اندازه کافی با آب و مواد ضدعفونی کننده ترکیب شده اند. در نتیجه لازم نیست که شما دو بار آن ها را بشویید اما اگر دوست ندارید که این گونه عمل کنید، بهتر است که سبزیجات غیر بسته بندی را خریداری کنید و هر وقت خواستید آن ها را بشویید.

نشستن مواد غذایی مانند تخم مرغ

تخم مرغ هایی که کاملاً اسکراب شده و تمیز می باشند را به دقت بررسی کنید. اگر تخم مرغی خریداری کردید که هیچ اثری از آلودگی و لک روی پوست آن دیده نمی شد، مطمئن باشید که آن ها قبلا شسته شده اند در چنین حالتی لازم نیست که دوباره آن ها را شستشو دهید؛ البته این موضوع برای همه تخم مرغ ها صدق نمی کند.

 تخم مرغ شسته نشده را می توان هفته ها در دمای اتاق نگه داشت و تخم مرغ شسته شده باید فوراً داخل یخچال گذاشته شود.

نشستن مواد غذایی - تخم مرغ

نشستن مواد غذایی مانند پاستا

بعضی از افراد عادت دارند که قبل از پخت پاستا آن را زیر شیر آب می شویند اما شستن پاستا باعث می شود که نشاسته آن از بین برود. این نشاسته عاملی برای خوش طعم شدن و افزایش خاصیت پاستا است. پس بهتر است که آن را زیر آب شستشو ندهید.

نشستن مواد غذایی - پاستا

نشستن مواد غذایی مانند مرغ

شاید تا به حال این گونه فکر نمی کردید؛ اما معمولاً توصیه می شود که گوشت پاک شده مرغ را در زیر آب شستشو ندهید. شستن مرغ خام داخل سینک ظرفشویی باعث پراکنده شدن باکتری ها در کل آشپزخانه می شود و حتی ممکن است این باکتری ها روی سطوح کابینت آشپزخانه هم بنشینند.

در نتیجه احتمال مسمومیت غذایی افزایش پیدا می کند. اگر تصمیم به شستن مرغ دارید بهتر است آن را در شرایط کنترل شده بشویید، به عنوان مثال میتوانید آن را در حیاط یا فضایی به دور از آشپزخانه شستشو دهید.

نشستن مواد غذایی - مرغ

نشستن مواد غذایی مانند ماهی خام

شستن ماهی خام می تواند خطرات مربوط به شستن گوشت بوقلمون یا همان مرغ را در سینک ظرفشویی داشته باشد. در نتیجه آن هم باکتری های مضر را انتشار می دهد و باعث آسیب دیدگی و انتشار سموم در هوا می شود.

نشستن مواد غذایی مانند گوشت قرمز

مادرها و مادربزرگ هایمان به ما یاد دادند که گوشت خام باید شسته شود. در گذشته، گوشت را اغلب از افراد خریداری می کردند، به همین دلیل ممکن بود خاک، علف یا شن و ماسه به آن چسبیده باشد. امروزه اما گوشت را از فروشگاه ها و دامپروری های مجاز خریداری می کنیم که قوانین سختگیرانه ای رعایت می کنند و گوشت مرغ، ماکیان و گاو طی فرآیند تولید شستشو داده می شود.

یک دلیل دیگر برای نشستن گوشت این است که باکتری های موجود بر روی سطح گوشت می توانند هنگام شستشو به پوست ما و سطوح آشپزخانه انتقال یابند و در نهایت وارد غذای ما شوند. با پخت گوشت شسته نشده، تمامی باکتری های آن از میان می رود. بعد از پخت گوشت، کارد و تخته برش را به خوبی بشویید.

گوشت قرمز مانند گوشت مرغ، قبل از پخته شدن نباید زیر آب قرار بگیرد زیرا رطوبت اضافی داخل آن روی طعمش تاثیر می گذارد. کافی است که این گوشت ها را داخل دستمال های مخصوص آشپزی قرار دهید تا آلودگی و رطوبت اضافه آن را بگیرد. بعد از این که آن ها را از فریزر خارج کردید، صبر کنید تا آب اضافی آن کاملاً بیرون بریزد.

نشستن مواد غذایی - گوشت قرمز

نشستن مواد غذایی مانند گوشت بوقلمون

بعضی از متخصصان بر این عقیده هستند که گوشت بوقلمون را فقط در یک شرایط باید شستشو دهید که آن هم برای از بین بردن نمک اضافه است. در غیر این صورت لازم به شستن گوشت خام بوقلمون نیست. علت آن هم پخش شدن جرم ها و آلودگی ها در کل آشپزخانه است پس اگر نمیتوانید بدون شستن، این گوشت را مصرف کنید نکات ذکر شده برای مرغ را رعایت کنید.

نشستن مواد غذایی مانند پیاز 

پیاز با یک پوست پوشیده شده و به همین دلیل پیش از پخت نیازی به شستشو ندارد. اما اگر خاک یا کثیفی ای روی آن وجود داشت، می توانید به طور مختصر آن را شستشو دهید. آب کفایت می کند و نیازی به شوینده نیست. از شستشوی سیر هم خودداری کنید.

سبزیجات را بشویید

سبزیجات باید در چند مرحله شسته شوند. ابتدا آن ها را با آب سرد بشویید تا همه ی کثیفی های قابل مشاهده شسته شود. سپس آن ها را در آب بخیسانید و صبر کنید تا خاک و شن و ماسه ها ته نشین شوند. سبزیجات را درست پیش از پخت بشویید. برای تمیز شدن هر چه بهتر سبزیجات، هنگامی که آن ها را در آب خیسانده اید، به آب سرکه یا جوش شیرین اضافه کنید.

نشستن مواد غذایی - سبزیجان

میوه ها

میوه‌ها و سبزیجات با پوست خوراکی مانند گوجه فرنگی، سیب، گل کلم و کاهو، حتی اگر بسته بندی شده و تمیز و براق به نظر برسند، باید شسته شوند.

توصیه می‌شود ابتدا دست‌ها را با آب و صابون بشویید، سپس از آب تمیز و خنک برای شستن محصولات استفاده کنید و سپس با دستمال کاغذی خشک کنید. توصیه می‌شود میوه‌ها و سبزیجات با پوست غیر قابل خوردن مانند موز، خربزه، پرتقال، پیاز و سیب زمینی را قبل از پوست کندن، بشویید؛ در غیر این صورت باکتری‌های روی پوست به قسمت خوراکی منتقل می‌شوند.

آجیل را بشویید

آجیل و میوه های خشک شده باید شسته و حتی در بعضی موارد در آب خیسانده شوند. چون گاهی برای جلوگیری از کپک زدن آن ها مواد شیمیایی خاصی به آن ها می زنند. آجیل را می توانید شب تا صبح در آب بخیسانید.

سبزیجات کنسروی را بشویید

کمتر کسی این نکته را می داند اما سبزیجات کنسروی مثل ذرت یا نخود فرنگی باید پیش از پخت شسته شوند. نکته اینجا است که سبزیجات کنسروی نمک و نشاسته ی بسیار زیادی دارند و با شستشوی آن ها می توانید از آن طعم فلزی خلاص شوید.

نشستن مواد غذایی - کنسرو

نشستن مواد غذایی مانند بعضی از انواع برنج 

متخصصان پیشنهاد می کنند که همه انواع برنج ها را نشویید. البته شستن برنج قبل از پخت، بستگی به عوامل مختلفی دارد.

مثلا بعضی از آشپزان بر این عقیده هستند برای این که برنج ظاهر سفید تری پیدا کند، باید آن را بشویید و همچنین آلودگی های آن را از بین ببرید اما بعضی از برنج ها به دلیل نداشتن کیفیت لازم با شسته شدن، خاصیت اصلیشان از بین می رود، نشاسته طبیعی آن ها گرفته می شود و برنج به یک ماده توخالی تبدیل می گردد. پس قبل از شستن برنج به نوع آن توجه کنید.

برنج غذای اصلی میلیاردها نفر در آسیا و آفریقا است. این ماده غذایی همچنین در بسیاری از دستورپخت‌ها از ته‌چین مرغ و قرمه‌سبزی ایرانی گرفته تا ریزوتو ایتالیایی، پائلا اسپانیایی قرار دارد. علیرغم جذابیت جهانی آن، سوالی که برای بسیاری مطرح می‌شود این است که آیا باید برنج را قبل از پخت شست یا نه ؟

کارشناسان آشپزی ادعا می‌کنند که شستشوی برنج قبل پخت میزان نشاسته آن را کاهش می‌دهد و این را می‌توانید هنگام شستشو از آب کدر شده آن مشاهده کنید، اما محققان می‌گوید این نشاسته داخل دانه برنج نیست بلکه نشاسته (آمیلوز) روی سطح دانه برنج است که هنگام فرآیند آسیاب تولید شده است.

در محافل آشپزی، شستن این ماده غذایی برای برخی از دستور پخت‌های آشپزی توصیه می‌شود تا برنج شفته نشود و دانه‌‌هایش از هم جدا باشند. با این حال، برای غذاهای دیگر مانند ریزوتو، پائلا و پودینگ برنج، جایی که به یک برنج چسبناک و شفته نیاز داریم از شستن برنج اجتناب می‌شود.

علاوه بر دستور پخت عوامل دیگری مانند نوع برنج، سنت خانوادگی و هشدارهای بهداشتی محلی در شستن یا نشستن برنج توسط افراد تأثیر می‌گذارد.

نشستن مواد غذایی - برنج

آیا واقعا شستن برنج باعث کاهش چسبندگی آن می‌شود ؟

محققان در یک مطالعه جدید اثر شستشو بر چسبندگی و سختی سه نوع مختلف برنج از یک تامین کننده را مقایسه کرند، برنج چسبناک، برنج دانه متوسط و برنج یاسمن بود. این برنج ها در مراحل مختلف تحقیق یا شسته نمی‌شدند یا بین سه تا ۱۰ بار شسته می‌شدند. برخلاف آنچه سرآشپزها به شما می‌گویند، این مطالعه نشان داد که فرآیند شستشو هیچ تاثیری بر چسبندگی (یا سختی) برنج ندارد.

محققان دریافتند که چسبندگی برنج ناشی از نشاسته سطحی (آمیلوز) نیست، بلکه به دلیل نشاسته متفاوتی به نام آمیلوپکتین است که در طی فرآیند پخت از دانه برنج خارج می‌شود. مقدار این نشاسته در برنج‌های مختلف متفاوت است.

بنابراین می‌توان گفت این نوع برنج است که روی چسبناک شدن برنج تاثیر دارد و نه شستن یا نشستن آن.

با این حال ممکن است همچنان بخواهید برنج خود را بشویید

به طور سنتی برنج برای از بین بردن گرد و غبار، حشرات، سنگ‌های کوچک و پوسته باقی مانده از فرآیند پوست کنی شسته می‌شد. هرچند در بسیاری از مناطق با پیشرفت مراحل تولید و پخش این ماده غذایی دیگر آن را نمی‌شویند اما همچنان در برخی از مناطق جهان این کار انجام می‌شود و آرامش خاطر را برای آشپز آن فراهم می‌آورد.

با استفاده زیاد از پلاستیک در زنجیره تامین مواد غذایی، اخیرا میکروپلاستیک‌ها در غذاهای ما از جمله برنج یافت شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که فرآیند شستشو تا ۲۰ درصد از پلاستیک‌های موجود در برنج نپخته را از بین می‌برد.

همین مطالعه نشان داد که صرف نظر از بسته‌بندی (کیسه‌های پلاستیکی یا کاغذی) که برنج را در آن می‌خرید، بیشتر برنج‌ها حاوی سطحی از میکروپلاستیک‌ها هستند. محققان همچنین می‌گویند پلاستیک موجود در برنج فوری (از قبل پخته شده) چهار برابر بیشتر از برنج نپخته است. اگر برنج فوری را از قبل از پخت بشویید، می‌توانید پلاستیک موجود در آن را تا ۴۰ درصد کاهش دهید.

برنج همچنین حاوی مقادیر نسبتاً بالایی آرسنیک است، زیرا این ماده غذایی در هنگام رشد آرسنیک زیادی جذب می‌کند. مطالعات نشان داده است که شستن برنج حدود ۹۰ درصد از آرسنیک موجود در آن را از بین می‌برد. این کار همچنین باعث می‌شود مقدار زیادی از سایر مواد مغذی مهم برای سلامت بدن مانند مس، آهن، روی و وانادیوم نیز از بین بروند.

سازمان بهداشت جهانی بارها در مورد خطر قرار گرفتن در معرض آرسنیک موجود در آب و غذا هشدار داده است.

میزان آرسنیک در برنج بسته به محل کاشت، نوع برنج و روش پخت آن متفاوت است. بهترین توصیه این است که این ماده غذایی را قبل از پخت بشویید. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که آرسنیک علاوه بر برنج در غذاهای دیگر از جمله محصولات تهیه شده از برنج (کیک، بیسکویت و غلات)، جلبک دریایی، غذاهای دریایی و سبزیجات وجود دارد.

نشستن مواد غذایی - شستن سبزیجات

آیا شستن برنج می تواند باکتری موجود در آن را از بین ببرد ؟

به طور خلاصه باید گفت، شستن برنج قبل از پخت هیچ تاثیری بر محتوای باکتریایی آن ندارد، زیرا دمای بالای پخت تمام باکتری‌های موجود را از بین می‌برد.

آنچه بیشتر نگران کننده است این است که چه مدت برنج پخته شده یا برنج شسته شده را در دمای اتاق نگهداری می‌کنید. پختن برنج اسپورهای باکتریایی پاتوژنی به نام باسیلوس سرئوس را از بین نمی‌برد.

اگر برنج مرطوب یا برنج پخته شده در دمای اتاق نگهداری شود می‌تواند هاگ‌های باکتری را فعال کرده و شروع به رشد کنند. سپس این باکتری‌ها سمومی تولید می‌کنند که با پختن یا گرم کردن مجدد غیرفعال نمی‌شوند. این سموم می‌توانند باعث بیماری شدید دستگاه گوارش شوند. بنابراین، مطمئن شوید که برنج شسته یا پخته شده را برای مدت طولانی در دمای اتاق نگه ندارید.

نشستن مواد غذایی - گوشت و تخم مرغ

نکته ی مهم 

حتما با خود می گویید مگر می شود این مواد غذایی را بدون شستن مصرف کرد ؟ بله درست است با توجه به اهمیت بهداشت در روال طبخ و آماده سازی غذا در میان ما ایرانی ها به هیچ وجه نمیشود مواد غذایی مثل مرغ را بدون شستشو استفاده کرد .

این متن در واقع نتیجه ی تحقیقی علمی است و صرفا برای افزایش آگاهی شما منتشر شده است تا بیشتر درباره ی برخی نکات اطلاعات کسب کنید .

نتیجه گیری که می توان از این متن کرد این است که ما نباید این مواد غذایی را داخل سینک ظرفشویی و به نوعی فضای آشپزخانه بشوییم چراکه باکتری های موجود در آنها به سطوح کابینت و ظرفشویی منتقل شده و در نتیجه مواد غذایی دیگر را آلوده می سازند پس بهتر است یا فضای مناسبی برای این کار اختصاص دهیم یا بعد از شستشوی این مواد غذایی ، محیط را با دقت پاکسازی کنیم . 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید