از بین بردن بوی بد کفش جزو کارهای واجبی است که هر کدام از ما برای سلامت خود نیاز است انجام دهیم.ما در این مطلب از پارس مگ روش های ساده ای را برای از بین بردن بوی بد کفش هایتان به شما آموزش می دهیم.

از بین بردن بوی بد کفش - کتونی

فهرست محتوا نمایش

علت ایجاد بوی بد کفش 

باکتری ها دلیل عمده بوی بد کفش ها هستند. به محض اینکه آنها وارد کفش ها می شوند، بلافاصله به پاها چسبیده و تولید بوی نامطبوعی می کنند. در ضمن، فعالیت باکتری ها در پاهای بدون جوراب و محیط مرطوب درون کفش به مراتب بیشتر می باشد.

تعریق پاها

بدن پیوسته عرق می کند؛ بنابراین، محیط درون کفش مرطوب شده و باعث رشد و تکثیر سریع باکتری ها می شود.

مشکلات مربوط به پاها

زخم و یا التهاب موجود در پاها می تواند بوی نامطبوعی تولید کند.

از بین بردن بوی بد کفش - کفش مشکی

ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد کفش

در این بخش می توانید با بهترین روش های از بین بردن بوی بد کفش آشنا شوید.

از بین بردن بوی کفش با شستن آن

یکی از اولین و موثرترین کارهایی که باید برای از بین بردن بوی بد کفش انجام دهید، شستن کفش ها است. مطمئن باشید هیچ روشی نمی تواند روی کفش های کثیف جواب دهد و بوی بد کفش هایتان را از بین ببرد. شما اول باید کفش هایتان را از کثیفی پاک کنید و سپس برای جلوگیری از بوی بد آن اقداماتی را انجام دهید.

برای این کار می توانید از ماشین لباسشویی نیز استفاده کنید. بعد از شستن کفش حتماً داخل کفش را باز کنید و آن را برای چند ساعت زیر نور آفتاب قرار دهید تا باکتری های آن به طور کامل از بین بروند. این کار برای از بین بردن بوی بد کفش بسیار مؤثر است.

در پارس مگ بخوانید : نحوه شستن کفش در لباسشویی مرحله به مرحله | نباید ها و نکات کلیدی

رفع بوی بد پا و کفش با شستن پاها و جوراب ها

هر چقدر هم که کفش هایتان را تمیز کنید، اما به بهداشت پا و جوراب هایتان اهمیت ندهید، باز هم کفش هایتان بد بو خواهد بود. برای از بین بردن بوی بد کفش باید حتماً پاهایتان را بشویید و هر روز جوراب های تمیز بپوشید. برای جلوگیری از بوی بد کفش بهتر است از جوراب های نخی به جای جوراب های نایلون استفاده کنید.

از طرف دیگر استفاده از سنگ پا روی کف پا می تواند از رشد بیش از حد باکتری های پا جلوگیری کند. توجه داشته باشید که پوشیدن کفش با پای نمناک و یا جورابی که به طور کامل خشک نشده می تواند موجب ایجاد بوی بد شود. پس حتماً به این نکته توجه ویژه داشته باشید.

از بین بردن بوی بد کفش با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین برای بوی کفش بسیار مؤثر است. برای این کار می توانید شب کمی جوش شیرین داخل کفش ها بریزید. سپس صبح جوش شیرین ها را از کفش خارج کنید و کفش هایتان را بپوشید. این کار از ایجاد بوی بد کفش جلوگیری می کند و نقش مؤثری بر کاهش میزان بوی کفش ها دارد.

از بین بردن بوی بد کفش - کفش قهوه ای

از بین بردن بوی بد کفش با اسپری دئودورانت

استفاده از اسپری دئودورانت یک روش ساده و مؤثر دیگر برای رفع بوی بد پا و کفش است. اسپری دئودورانت مانع عرق کردن پاها می شود و از طرفی از رشد قارچ ها جلوگیری می کند. برای این کار تنها لازم است مقداری از این اسپری را روی پاها و داخل کفش هایتان اسپری کنید.

از بین بردن بوی بد کفش - اسپری

از بین بردن بوی بد کفش با نمک

پوشیدن کفش ها بدون جوراب یکی از مهم ترین عواملی است که موجب ایجاد بوی بد در کفش ها می شود. کفش های کتانی به خصوص در تابستان بوی بسیار بدی می گیرند. نمک با جذب رطوبت کفش از ایجاد بوی بد جلوگیری می کند و بوی کفش را کاهش می دهد. برای استفاده از این روش سعی کنید هر چند روز یک بار مقداری نمک داخل کفش ها بریزید تا رطوبت موجود در کفش موجب ایجاد بوی بد آن نشود.

رفع بوی بد پا و کفش با پودر بچه

شاید استفاده از پودر بچه تأثیر زیادی در از بین بردن بوی بد کفش نداشته باشد، اما پاشیدن مقداری پودر بچه روی پاها، قبل از پوشیدن کفش موجب می شود تا پاهای شما بد بو نشود. بنابراین اگر کفش هایتان را تازه تمیز کرده اید، برای جلوگیری از بوی بد پا می توانید از این روش استفاده کنید.

از بین بردن بوی بد کفش با الکل

یکی دیگر از روش های رایج برای از بین بردن بوی بد کفش چرم و کتانی استفاده از الکل است. برای این کار می توانید در یک اسپری مقدار مساوی الکل و آب را با هم ترکیب کنید. سپس این محلول را داخل کفش ها اسپری کنید. حال کفش ها را در یک محیط باز قرار دهید تا کاملاً خشک شوند.

الکل موجب از بین رفتن باکتری های می شود و از تجمع رطوبت و همچنین ایجاد بوی بد کفش جلوگیری می کند. یک روش دیگر برای رفع بوی بد کفش با الکل این است که پنبه های آغشته به الکل را داخل کفش خود قرار دهید. درواقع باید کفشتان را با پنبه های الکلی پر کنید و یک شب به همین حالت بگذارید تا داخل کفش ها کاملاً ضد عفونی و تمیز شود.

از بین بردن بوی بد کفش - کفش

رفع بوی بد کفش با فریز کردن

شاید قرار دادن کفش ها در فریزر ایده چندان جالبی به نظر نرسد. اما اگر کفش هایتان را در چند کیسه بگذارید و داخل فریزر قرار دهید، بوی آن ها از بین می رود. برای این کار باید حداقل یک شب تا صبح کفش ها را در فریزر قرار دهید.

رفع بوی بد کفش با پوست لیمو و پرتقال

یکی از روش هایی که هم موجب از بین رفتن بوی بد کفش می شود و هم بوی خوبی به کفش هایتان می بخشد، استفاده از پوست لیمو و پرتقال در کفش است. برای این کار باید پوست مرکباتی مثل پرتقال یا لیمو ترش را جدا کنید و برای یک روز کامل در کفش ها قرار دهید.

از بین بردن بوی کفش با چای کیسه ای

استفاده از چای کیسه ای داخل کفش می تواند بوی بد آن را از بین ببرد. چای سیاه حاوی تانن است و برای از بین بردن باکتری های داخل کفش بسیار مؤثر است. برای این کار می توانید از چای کیسه ای خشک استفاده کنید. اما موثرترین روش این است که  چند چای کیسه ای را در قوری آب جوش قرار دهید.

اجازه دهید چند دقیقه بجوشند. سپس کیسه ها را بردارید و برای ۵ دقیقه داخل یک ظرف بگذارید تا خنک شوند. حال می توانید این کیسه های خنک شده را حدود ۱ ساعت در کفش هایتان قرار دهید. بعد از این مدت کیسه ها را بردارید و داخل کفش را تمیز کنید.

رفع بوی بد پا و کفش با سرکه

استفاده از سرکه یک روش مؤثر برای رفع بوی بد کفش است. برای این کار باید آب و سرکه را به مقدار مساوی ترکیب کنید. سپس ۳۰ دقیقه تا نیم ساعت قبل از پوشیدن کفش ها داخل آن اسپری کنید. اجازه دهید داخل کفش کاملاً خشک شود و سپس آن را بپوشید.  اسپری کردن سرکه روی پا نیز مانع رشد باکتری ها و عرق بد بوی پا می شود. استفاده از این اسپری رفع بوی بد پا و کفش بسیار ساده و مؤثر است، پس بهتر است آن را امتحان کنید.

رفع بوی بد کفش با روغن درخت چای

روغن درخت چای تأثیر فوق العاده ای بر کاهش بوی بد کفش دارد. برای این کار باید چند قطره از این روغن را داخل کفش بریزید. می توانید حتی مقداری از این روغن را روی پا ماساژ دهید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری کند.

از بین بردن بوی بد کفش - کفش سفید

رفع بوی بد کفش با صابون جامد

قرار دادن یک صابون جامد معطر برای یک شب تا صبح داخل کفش ها می تواند به از بین بردن بوی بد کفش کمک کند.

از بین بردن بوی بد کفش با اسانس ها

امروزه اسانس های مختلفی از قبیل عصاره اوکالیپتوس، گل میخک و یا برگ چای را می توان از اکثر سوپر مارکت ها و یا عطاری ها خردیداری کرد. بنابراین، یکی از این اسانس ها را در کفش خود قرار داده؛ سپس بر روی آن یک کاغذ بگذارید. کفش خود را به همین حالت شب تا صبح رها کنید تا بوی بد به کلی برطرف شود. این روند را هر شب تکرار کنید.

لایه خشک کننده

اگر هر روز مجبورید برای مدت طولانی کفش بپوشید، احتمالا نگران بوی بد پاهای خود خواهید شد. بخصوص اگر مجبور باشید که در یک مکان عمومی، کفش های خود را در بیاورید. برای رفع این نگرانی، حتما از یک ورقه ضد رطوبت در کفش هایتان استفاده نمایید. بدین منظور، ورقه ها را کف کفش قرار دهید. در ضمن، این ورقه ها بسیار سبک می باشند و آنها را هرگز حس نخواهید کرد. درضمن پس از هربار استفاده آنها را تعویض نمایید.

خشک ماندن پاها

دقت کنید که پاهای خود را قبل از پوشیدن جوراب یا کفش خشک کنید, به خصوص اگر دوش گرفته بودید. آب بین انگشت های پا یک عامل باکتر است.

انتخاب کفش‌هایی با تهویه خوب

چرم طبیعی بیشتر از پلاستیک و یا لاستیک قابل نفس کشیدن است. ” کفشی که سوراخ دارد یا موادی دارد که برای تنفس کفش طراحی شده‌اند، بهتر است.

از بین بردن بوی بد کفش - کفش کودک

کفش خود را کمی استراحت بدهید

اگر به کفش‌هایتان اجازه دهید تا ۲۴ ساعت بعد از استفاده از آنها استراحت کنند، هوای داخلشان خارج می‌شود و بیشتر باکتری‌های فاسد می‌میرند.

جوراب عرق‌گیر و ضدبو

همه طرفدار جوراب پوشیدن با کفش نیستند, اما جوراب‌های ساخته شده از پارچه پشمی، عرق را از بین می‌برد؛ این نوع جوراب‌ها تهویه خوبی هستند. اینها از مواد عرق گیر خوب، پشم مارینو، الفین یا مخلوط میکروفایبر تشکیل شده‌اند. به یاد داشته باشید که جوراب‌های خود را به طور مرتب تعویض کنید.

ازبین بردن بوی کفش با استفاده از دهان شویه

دهان شویه‌هاي الکلی دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی هستند و میتوانند باکتری‌هاي بد کفش را نیز از بین ببرند. کافیست با استفاده از یک اسپری مقدار کمی دهان شویه را داخل کفش اسپری کنید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

ازبین بردن بوی کفش با استفاده از نور خورشید

با قرار دادن کفش در محیط باز و در معرض نور خورشید، در عرض کمتر از دو ساعت، بیشتر بوی کفش از بین خواهد رفت. دلیل اصلی آن نیز، این است که باکتری‌ها و قارچ‌ها از نور فراری هستند و بر اثر تابیدن نور خورشید، به سرعت از بین خواهند رفت.البته نباید کفش ها را زیاد در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید زیرا نور خورشید موجب فرسایش کفش خواهد شد.

از بین بردن بوی بد کفش - کفش روی بند رخت

نکات و راه حل هایی فوری برای رفع و رها شدن ازبوی انواع کفش و پا :

 •  یک لنگه جوراب پر از جوش شیرین درست کنید و هر شب در بالای کفش هایتان بگذارید.
 •  یک قاشق چای خوری بی کربنات را در هر لنگه کفش بریزید، خوب تکان دهید تا پودر به نوک و تمام کفش نفوذ کند و اجازه دهید یک شب بماند.
 •  کمی میخک به کفش های بد بو خود بزنید:یک مشت میخک را در یک دستمال بریزید و گره بزنید و آنها را در هر لنگه کفش قرار دهید. بگذارید چند ساعت بماند تا زمانی که بو از بین برود.
 • شما می توانید همین کار را برای کشوی جوراب ها انجام دهید.
 •  پس از پوشیدن، یک ورق نرم کننده پارچه خشک کن را در کفش های خود جای دهید. یک ورق می تواند حدود یک هفته باقی بماند.
 •  کفش ها را در کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و آن ها را یک شب در فریزر قرار دهید. دمای انجماد بیشتر باکتری های بو دار را می کشد.
 •  زغال را به قطعات کوچکی تقسیم کنید و داخل یک جفت دستکش کهنه قرار دهید و در کفشهایتان بگذارید.
 •  با قرار دادن آن ها در نزدیکی یک گرم کن و یا در جایی که آفتابی است، کفش های خود را خشک کنید.
 •  بند کفش را بردارید و زبانه اش را بلند کنید تا کفش ها را سریع تر خشک کنید.
 •  با خشک کردن کفش هایتان به جلوگیری از رشد باکتری کمک می کنید تا باعث بوی بد نشود.
 •  مخلوطی از جوش شیرین، بکینگ پودر و نشاسته ذرت درست کنید و آن را در داخل جوراب های پنبه ای بریزید و بگذارید یک شب در کفش ها بمانند.
 •  نمک در حذف رطوبت بسیار عالی است و باعث می شود باکتری در کفش ها بمیرند.
 •  2 قاشق چای خوری نمک را داخل هر کفش بریزید تا بعد از چند ساعت بوی بهتری پیدا کنند.
 •  سعی کنید پاهای خود را در محلولی از جوش شیرین، صابون و کمی سرکه سفید قرار دهید تا به بوی بد پا کمک کنید، سرکه هم یک ضد عفونی کننده طبیعی است.
 •  کیسه ای بردارید و با جوش شیرین پر کنید و چند قطره روغن درخت چای به آن اضافه کنید.بی کربنات بوها و درخت چای، باکتری ها را جذب خواهد کرد.
 •  ترکیبی رقیق شده به نسبت 50/50 از سرکه و آب رادر آستر کفش و کف کفش اسپری بکنید و بگذارید به مدت 30 دقیقه خشک شود.
 •  اگر برای خشک کردن کفش ها عجله دارید، از یک سشوار استفاده کنید.

از بین بردن بوی بد کفش - زن با کفش

جمع بندی نهایی

از بین بردن بوی بد کفش کار چندان سختی نیست، اما مطمئناً تحمل بوی بد آن سخت تر است. با رعایت بهداشت و همچنین به کار بردن روش های ساده ای که در این مقاله ذکر شد، می توانید به راحتی از شر بوی بد کفش هایتان خلاص شوید. به یاد داشته باشید که پوشیدن کفش ها با پا و جوراب تمیز موضوع مهمی است که باید حتماً آن را به صورت روزانه رعایت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید