درمان آبریزش بینی در خانه و با چند روش ساده امکان پذیر است و دیگر نیازی به خوردن دارو نخواهید داشت.در این مطلب از پارس مگ ما به شما چند روش خانگی درمان آبریزش بینی را آموزش میدهیم.

درمان آبریزش بینی - زن و لپ تاپ

سرماخوردگی و آبریزش بینی مشکل خیلی مهمی نیست، اما ممکن است زندگی روزمره ی شما را مختل کند؛ به ویژه اگر طولانی شود و چند روز ادامه داشته باشد. خوشبختانه، در کنار داروهای شیمیایی، راه هایی موثر برای درمان خانگی آبریزش بینی هم وجود دارد. مثلاً می توانید صورت خود را بخور بدهید یا از حمام گرم استفاده کنید. در ادامه به این درمان های خانگی می پردازیم. پس، اندکی وقت بگذارید و با مطالعه ی آن برای درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی و بیماری های دیگر آماده شوید.

آبریزش بینی در پزشکی

آبریزش بینی یعنی تخلیه مایع زیاد از بینی. ماده ی تخلیه شده گاهی شفاف و گاه غلیظ است. این مایعات ممکن است از بینی، پشت گلو یا هر دوی اینها تخلیه شود.

در علم پزشکی برای اشاره به آبریزش بینی از عبارت رینوره یا رینیت استفاده می کنند. رینوره به معنای تخلیه ی کم مایعات عمدتاً شفاف از بینی است و رینیت به معنای التهاب بافت بینی است. رینیت اغلب منجر به آبریزش بینی می شود. اگر آبریزش بینی دارید، ممکن است دچار گرفتگی بینی هم شوید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : رفع گرفتگی بینی با روش های فوری در خانه

درمان آبریزش بینی - زن با لباس آبی

علت آبریزش بینی چیست ؟

دلیل آبریزش بینی تحریک یا التهاب بافت‌ های بینی است. آبریزش بینی ممکن است بر اثر عفونت هایی نظیر سرماخوردگی، آنفولانزا، حساسیت و محرک های مختلف ایجاد شود. برخی افراد بدون هیچ دلیل مشخصی آبریزش بینی مزمن دارند؛ به این حالت رینیت غیر آلرژیک یا رینیت وازوموتور می گویند. گاهی آبریزش بینی ناشی از پولیپ، ورود جسم خارجی، تومور یا سردردهای شبیه میگرن است. البته، این حالت به ندرت اتفاق می افتد.

علل آبریزش بینی عبارتند از:

 • سینوزیت حاد (عفونت سینوس)
 • حساسیت
 • سینوزیت مزمن
 • سرماخوردگی
 • استفاده ی بیش از حد از اسپری ضد گرفتگی بینی
 • انحراف تیغه ی بینی
 • هوای خشک
 • تغییرات هورمونی
 • آنفولانزا
 • وجود جسم خارجی
 • داروهایی نظیر داروهای افزایش فشار خون، اختلال نعوظ، افسردگی و تشنج
 • پولیپ بینی
 • رینیت غیرآلرژیک ( احتقان مزمن و عطسه های که دلیل آن نامشخص است)
 • آسم شغلی
 • بارداری
 • ویروس سینسیشیال تنفسی (RSV)
 • نشت مایع نخاعی
 • دود تنباکو

درمان آبریزش بینی - درمان

روش های درمان آبریزش بینی در خانه

شستشو با آب نمک، بهترین درمان آبریزش بینی

برای بزرگسالان یا کودکان، شستشو با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلوگیری آبریزش بینی است. شستشو باآب نمک کمک می کند مخاط های به وجود آمده از بین رفته و عمل تخلیه ی آن راحت تر انجام شود این کار حتی حفره های بینی را کاملا باز میکند و به تنفس کودک شما کمک شایانی خواهد کرد.

روش :

محلول آب نمک را با مخلوط کردن ¼ قاشق چای خوری نمک خوراکی در یک فنجان آب جوشیده که در دمای اتاق سرد شده است، تهیه کنید.

در حالی که سر کودک خود را به عقب خم میکنید چند قطره از آن را به یکی از سوراخهای بینی بچکانید.

در حالی که یکی از انگشتان دست خود را روی یک سوراخ دیگر قرار می دهید، بلافاصله مایع اضافی را با استفاده از یک سرنگ بیرون بیاورید.

این روش را با دیگر سوراخ های بینی تکرار کنید.

از این درمان تا 3 بار در روز استفاده کنید نه بیشتر،اگر احساس می کنید انجام این کار به تنهایی دشوار است حتما از دیگران کمک بگیرید.

بخار روشی مطمئن برای درمان آبریزش بینی کودکان

استنشاق بخار کمک می کند تا ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش پیدا کند این مخاط بیش از حد باعث عطسه ی بیش از حد می شود. این همچنین به کودک شما کمک خواهد کرد که خواب بهتری داشته و در دوره ی درمانش نیز تسریع حاصل شود.

برای کودکان بسیار کوچک :

حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید و با بستن درب و بازکردن دوش به صورت کامل آنجا را گرم کنید. کودک خود را به حمام ببرید و برای 10 تا 15 دقیقه با فرزندتان بنشینید، این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

برای بچه های بزرگتر:

می توانید از بخار بصورت مستقیم بر صورت استفاده کنید به این صورت که کودک خود را در بغل خود نشانده و یک کاسه ی آب گرم جلوی خود قرار دهید، صورت کودک را به سمت کاسه خم کنید.

با یک حوله بزرگ که برروی خودتان کشیده اید تمام بخار را جمع کنید و از کودک خود بخواهید 5 تا 10 دقیقه دراین شرایط نفس بکشد، سپس از او بخواهید تا بینی خود را تخلیه کند این کار را چند بار در روز انجام دهید.

درمان آبریزش بینی - دختر بچه

روغن اوکالیپتوس درمان خانگی آبریزش بینی نوزاد، کودک و بزرگسال

اکالیپتوس همچنین می تواند به کاهش آبریزش و نشانه های مرتبط با آن در کودکان کمک کند؛ اوکالیپتوس به عنوان یک ضد انعقاد کار می کند، که باعث می شود مخاط موجود در بینی کودک شما راحت تر تخلیه شود.

برای بزرگسالان استفاده از اکالیپتوس به روش استنشاق همراه بخار روش مناسبی است برای کودکان به روشی که گفته ایم این روغن موثر واقع خواهد بود.

نسخه ای عالی برای کودکان خردسال و کودکان

4 یا 5 قطره روغن اوکالیپتوس را در آب حمام گرم برای کودک خود قرار دهید و اجازه دهید کودک شما 10 دقیقه از حمام لذت ببرد، این کار را دوبار در روز انجام دهید.

هم چنین، 10 قطره روغن اسانس اکالیپتوس را در ½ فنجان روغن زیتون خالص مخلوط کنید سینه ی کودک خود را بااین روغن معجزه گر ماساژ دهید این کار را قبل از خواب انجام دهید.

ریحان درمان طب سنتی آبریزش بینی

یکی دیگر از داروهای گیاهی مناسب برای آبریزش بینی کودک، ریحان است. این گیاه پرخاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس است که به مبارزه با علت های آبریزش بینی کمک می کند همچنین ایمنی کودک شما را افزایش میدهد. خوردن چند برگ ریحان در روز بسیار مفید خواهد بود، برای بچه های بزرگتر،برگ های ریحان تازه را، هر روز صبح قبل از صبحانه و شب قبل از رفتن به رختخواب، به آن ها بدهید.

روشی دیگر برای بزرگسالان :1 قاشق غذاخوری آب برگ تازه ریحان تهیه کنید. آب ریحان را با مقدار مساوی از آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. 2 یا 3 بار در روز از این مخلوط مصرف کنید.

عسل درمان قوی و عالی برای آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی

عسل، یکی دیگر از داروهای موثر برای درمان آبریزش در کودک 2 ساله و یا بزرگتر است؛ به یاد داشته باشید که برای بچه های کوچک عسل را نباید استفاده کرد زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری هایی شود که سبب بوتولیسم می شوند. خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد ویروسی عسل،باعث کاهش علائم مختلف آبریزش بینی می شود و حتی به درمان سرفه و گلو درد کمک می کند.

مخلوط 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن، به دفعات 1 یا 2 بار در روز میتواند، سودمند باشد.

هم چنین، 1 قاشق غذاخوری عسل و ½ قاشق چای خوری آب لیمو تازه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید، برای کودک خود بصورت گرم و 2 بار در روز استفاده کنید.

درمان آبریزش بینی - عسل

بابونه برای درمان آبریزش بینی حساسیت و آلرژی

برای نوزادانی که حداقل یک ساله هستند بخور گیاه بابونه، می تواند نشانه ها و ناراحتی های آبریزش بینی را از بین ببرد. این گیاه،تقویت کننده سیستم ایمنی در بدن است همچنین با توجه به خواص آنتی هیستامین عالی آن، عطسه را نیز کاهش می دهد.

اما برای کودکان بزرگتر :1 قاشق چایخوری گل بابونه را در 2 فنجان آب جوش قرار دهید. درب آن را بگذارید و برای 5 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد، عسل را برای ایجاد طعم اضافه کنید. دو بار در روز این چای را به فرزند بیمار خود بدهید.

سوپ مرغ گرم

برای کودکان بالای 1 سال سوپ مرغ به کاهش درد ناشی از آبریزش کمک می کند سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی مانع از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می شود به علاوه، سوپ مرغ برای کودک بیمار سبک و مغذی است.

حمام اسفنجی

اگر کودک شما دارای دمای پایین بدن با آبریزش بینی است، او را حمام آب اسفنجی بدهید تا بتوانید دمای بدن را تنظیم کنید. یک حمام اسفنجی نیز برای آرام شدن کودک شما و تسریع در روند بهبود کودکتان کمک بسزایی خواهد کرد،برای بچه های کوچکتر از 1 سال، حمام را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

یک لیف حمام را در دمای اتاق خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و سپس زیر بغل، پا، دست و کشاله ران را با آن لیف بکشید. برای بچه های بزرگتر یک حمام خنک به دفعات یک یا دو بار در روز می تواند مفید باشد.

نکته:از استفاده آب بسیار سرد اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن شود.

مایعات بیشتری مصرف کنید

برای جلوگیری از کمبود آب، به کودک خود مقدار زیادی مایعات بدهید. بسیار مهم است که کودک خود را به طور کامل هیدراته نگه دارید، تا از خشک شدن ترشحات بینی و مسدود شدن حفره بینی جلوگیری شود، این کار باعث میشود که کودکان سرفه های راحت تری داشته باشند.اگر نوزاد شما هنوز شیرخواره است، تغذیه با شیر مادر یک گزینه مناسب است شما همچنین می توانید مکمل های غذایی و همینطور شیر خود را به او بدهید. برای بچه های بزرگتر، آب ساده، آب میوه رقیق شده و یا آب طعم دار ژلاتینی را تهیه کنید.

درمان آبریزش بینی - مرد

استفاده از بخار سرد درمانی مطمئن برای رفع آبریزش بینی نوزاد

از کودک خود بخواهید در فواصل منظم در بینی خود بدمد، تا از شر بسیاری مخاط های موجود در بینی رهایی یابد همیشه بینی کودک خود را با استفاده از یک بافت نرم برای جلوگیری از تحریک پوست، تمیز کنید. مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی نوزاد خود قراردهید تا از قرمزی پوست جلوگیری شود.

کودک خود را در معرض محرک ها و آلرژی زا ها قرار ندهید، مانند حشرات، حیوان خانگی،گرد و غبار، گازهای شیمیایی و سیگار.

به هنگام خواب، کمی سر کودکتان را بالاتر از بدنش قرار دهید. برای این کار، از بالش استفاده نکنید. برای مثال می توانید از یک لباس تا خورده استفاده کنید.

غذاهای چرب یا سنگین را به کودک خود ندهید.

اتاق کودک خود را گرم نگه دارید و به او را بپوشانید.

همچنین سعی کنید فرزندتان را برروی صندلی های راک سوار کنید تا او احساس خوبی داشته باشد.

 بینی یا سینوس شور

استفاده از سینوس شور، روشی رایج برای حل مشکلات سینوس است که به عنوان درمان خانگی آبریزش بینی نیز استفاده می شود. این وسیله شبیه قوری کوچکی است که لوله ی بلندی دارد. محلول آب‌ نمک گرم را در ظرفی بریزید، سپس از یک سوراخ بینی محلول را به بینی خود وارد کنید و از سوراخ دیگر آن را بیرون بریزید.

با این کار سینوس های شما کاملا ً تمیز می شود. طرز استفاده دقیق را به طور کامل از دستورالعمل داخل جعبه بخوانید. زیرا استفاده ی ناردست، ممکن است عفونت سینوسی یا آبریزش بینی شما را حادتر کند. حتماً از آب استریل یا آب مقطر به جای آب شیر استفاده کنید.

درمان آبریزش بینی - پوآر

کپسایسین

علت تندی فلفل ماده ای به نام «کپسایسین» است. این ماده برای درمان دردهای عصبی و پسوریازیس استفاده می شود، اما اگر آن را روی بینی خود بمالید، ممکن است به آبریزش بینی ناشی از احتقان نیز کمک کند. تحقیقات گوناگون نشان می دهد برای درمان آبریزش بینی، کپسایسین از داروی بودزوناید مؤثرتر است.

دمنوش آویشن

یکی از موثرترین و البته مشهورترین دمنوش‌هایی که برای سرماخوردگی و درمان آبریزش بینی توصیه می‌شود، دمنوش آویشن است. برای تهیه این دمنوش کافی است مقداری آویشن را داخل قوری ریخته و به آن آب اضافه کنید. وقتی ولرم شد، کمی عسل و آب لیموی تازه به این ترکیب بیفزایید. نوشیدن این دمنوش در روزهای سرد زمستان، بدن شما را در برابر ویروس‌ها مقاوم می‌کند.

خوردن غذاهای تند

غذاهای ادویه دار و تند آبریزش بینی را بدتر می کنند؛ با این حال، اگر علائم گرفتگی بینی را دارید، خوردن غذاهای تند ممکن است به باز شدن مجاری بینی شما کمک کند. اگر می‌توانید غذای تند را تحمل کنید، آن را امتحان کنید. چنانچه به خوردن غذای تند عادت ندارید، ابتدا مقدار کمی ادویه ی تند را امتحان کنید تا ببینید برایتان مفید است یا نه.

ادویه های تند نظیر فلفل هندی، فلفل قرمز، هابانرو (نوعی فلفل بسیار تند از گونه های فلفل دلمه ای)، واسابی، ترب کوهی یا زنجبیل گزینه هایی عالی است. این ادویه ها بدن شما را گرم و منافذ آن را باز می کنند. همچنین، در تسکین مشکلات سینوسی شما مفیدند.

درمان آبریزش بینی - فلفل

دمنوش میخک، آویشن و دارچین

میخک سرشار از ویتامین C بوده و خواص ضدویروسی و ضد باکتریایی هم دارد. دمنوش آویشن، میخک و دارچین می‌تواند آبریزش بینی شما را درمان کند. برای تهیه این دمنوش، مقداری آویشن و میخک به همراه یک تکه چوب دارچین داخل قوری بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید. یک ربع صبر کنید تا دم بکشد، سپس آن را میل کنید. می‌توانید این دمنوش را با کمی عسل نیز بنوشید.

دمنوش دانه به

دمنوش دانه به یکی از موثرترین دمنوش‌ها برای درمان آبریزش بینی و سرماخوردگی است. برای تهیه این دمنوش، به دانه‌های به نیاز دارید. دمنوش دانه به را می‌توانید با مشورت پزشک برای درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی کودکان نیز مصرف کنید. برای تهیه این دمنوش، یک قاشق دانه به را داخل کتری ریخته و دو لیوان آب به آن اضافه کنید. سپس آن را بجوشانید تا حالت ژله‌ای پیدا کند. روزانه ۳ تا ۴ لیوان دمنوش دانه به، به درمان آبریزش کمک می‌کند.

دمنوش مریم گلی

گیاه مریم گلی، یک گیاه دارویی با خواص ضدالتهابی است. از این دمنوش می‌توان برای درمان عطسه و آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی استفاده کرد. مقداری مریم گلی را داخل قوری ریخته و به آن یک لیوان آب اضافه کنید. یک ربع الی بیست دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس می‌توانید با کمی عسل و آب لیموی تازه آن را مصرف کنید.

زنجبیل

زنجبیل دارای برخی از عناصر بسیار قوی بوده که در درمان سرفه، عطسه و آبریزش بینی مفید است. برای این کار می‌توانید آن را خام بخورید یا به عسل اضافه کنید و قورت دهید. این گیاه معجزه گر، شگفتی خود را از طریق خواص ضد التهابی خود انجام می‌دهد.

درمان خانگی و طبیعی آبریزش بینی در دوران بارداری

آب نمک به عنوان یک محلول گرمسیری

1/4 قاشق چای خوری نمک را در 250 میلی لیتر آب گرم بریزید.

در طول روز، هرزمان که نیاز پیدا کردید غرغره کنید.

احتیاط:

مراقب درجه حرارت آب باشید آب گرم بیش از حد ممکن است گلویتان را بسوزاند.

یک نوشیدنی آرام کننده

آب لیمو،کمک می کند تا از بدن شما سموم خارج شود، در حالی که عسل به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند و به آرامش گلو درد کمک می کند.

روش تهیه :

یک قاشق غذاخوری عسل و آب، نیمی از لیمو را در لیوان آب گرم بریزید،در صورت لزوم 3 بار در روز بنوشید،مراقب باشید،بدنتان آب زیاد از دست ندهد. مصرف مایع برای خانمهای باردار، بسیار مهم است زیرا به حفظ حجم خون بالا در بدن کمک می کند.

چگونگی انجام :

نوشیدن مداوم آب،حتی زمانی که احساس تشنگی نمیکنید.

آبریزش بینی، ممکن است آزار دهنده و ناراحت کننده باشد، اما معمولا باعث پاک شدن بینی میشود. آب ریزش بینی گاهی اوقات، می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، و ممکن است در نوزادان خطرناک جلوه کند.

درمان آبریزش بینی - مرد با لباس آبی

نکاتی برای درمان آبریزش بینی

براساس این مقاله، رعایت نکات زیر تا حدی اثرات ناخوشایند آبریزش بینی را کاهش می دهد:

 • استفاده از دستمال نرم و حاوی اسانس روغنی: هنگام آبریزش بینی مجبورید مدام با دستمال پوست خود را بمالید تا بینی شما تمیز شود، گاهی این موضوع آزاردهنده است. توصیه می کنیم از دستمال هایی استفاده کنید که نرم و حاوی اسانس روغنی باشد تا پوستتان تحریک نشود.
 • موثرترین روش ها را درست قبل از خواب استفاده کنید: خواب برای بهبود سرما خوردگی مفید است. افزون بر این، به سلامت روحی و جسمی شما کمک می کند. وقتی می خواهید بخوابید برای کاهش مشکل خود مؤثرترین روش ها را به کار ببرید تا خواب شما مفید باشد و زودتر بهبود یابید.
 • در خانه بمانید و استراحت کنید تا مشکل شما به طور کامل رفع شود: گاهی که آبریزش بینی دارید حضور در جمع یا دورهمی دوستانه برایتان سخت و ناخوشایند است. اگر علایم بیماری را دارید در خانه بمانید تا دوره ی نقاهت شما طی شود.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم ؟

آبریزش بینی معمولا ً خیلی جدی نیست؛ با این حال، ممکن است در برخی موارد نشانه ی مشکلی حاد یا مزمن (مانند عفونت سینوسی یا رینیت) باشد. اگر آبریزش بینی شما پس از گذشت چند روز بهبود نیافت، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. به ویژه اگر علائمی شبیه به آنفولانزا دارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید