نگهداری حبوبات آن هم برای مدت طولانی همیشه دردسرهای خاص خود را دارد و مشکلاتی را به وجود می آمرد.در این مطلب از پارس مگ ما روش هایی را به شما آموزش می دهیم که با کمک آن ها میتوانید حبوبات خود را به مدت طولانی نگه دارید.

نگهداری حبوبات - کیسه حبوبات

حبوبات به عنوان یکی از مواد خوراکی اصلی خانواده‌های ایرانی به حساب می‌آید، به همین دلیل نحوه نگهداری طولانی مدت حبوبات می‌تواند در استفاده آن برای انواع خوراک‌ها کاربردی باشد. با توجه به اینکه در تهیه خوراک لوبیا، قرمه سبزی، خورش قیمه، عدسی، آش، آبگوشت و سایر غذاها از حبوبات استفاده می‌کنیم، سالم بودن آنها بسیار اهمیت دارد. 

همچنین در پارس مگ بخوانید : گرفتن نفخ حبوبات با راحتترین و ساده ترین روش ها

نگهداری حبوبات - قاشق

روش هاي نگهداری حبوبات در طولانی مدت

با رعایت برخی نکات ساده می‌توانید از حمله حشرات به حبوبات و غلات نگهداری شده در منزل جلوگیری کنید. با رعایت نکات روش نگهداری از حبوبات می‌توانید ماندگاری این مواد غذایی را بسیار افزایش دهید و مدت زمان طولانی‌تری از حبوبات در منزل و آشپزخانه خود استفاده کنید.

عدم ترکیب حبوبات با یکدیگر

یکی از روش‌های مناسب برای نگاهداری از حبوبات این است که حبوبات تازه خریداری شده را با حبوباتی که از قبل در منزل داشتید مخلوط نکنید و در ظرفی جداگانه قرار دهید. زیرا این امکان وجود دارد که تخم حشرات در هر یک از خریدهای قبلی یا جدید حبوبات وجود داشته باشد.

با این کار همه محموله آلوده خواهد شد. برای نگهداری حبوبات در کابینت لازم است که حبوبات با غلات بسته بندی شده معمولا در کارخانه‌های بوجاری شده و اجسام خارجی موجود در آن‌ها، به ویژه تخم حشرات یا سایر مواد خارجی از آن‌ها جدا شود.

البته بهتر است که حبوبات بسته بندی یا فله پیش از انتقال به ظروف در بسته مورد بررسی قرار بگیرند که دارای اجسام و تخم حشرات نباشند. بنابراین حتما هر گونه جسم خارجی غیرمعمول و نامناسب را از محموله حبوبات جدا کنید.

عدم شتسشو در نگهداری حبوبات در طولانی مدت

برای نگهداری حبوبات دقت داشته باشید که قبل از نگهداری طولانی مدت حبوبات، حبوبات یا غلات را نشویید. زیرا در این صورت رطوبت در سطح دانه‌ها پیدا می‌شود و این می‌تواند باعث فساد حبوبات توسط میکروارگانیسم‌ها شود. همچنین این امکان وجود دارد که حبوبات به وسیله کپک‌ها فاسد شوند.

سعی کنید شستشوی حبوبات را زمانی انجام دهید که می‌خواهید حبوبات را مصرف کنید. با این کار نگهداری از حبوبات بسیار خوب انجام خواهد شد و نگرانی از این جهت نخواهید داشت.

دقت در انتخاب ظروف نگهداری حبوبات

برای نگهداری طولانی مدت حبوبات باید در انتخاب ظروف دقت کنیم. در واقع ظروف که یکی از انواع استیل، پلاستیک یا شیشه ای هستند برای نگهداری حبوبات کاربرد دارند. از طرفی باید در ظروف به گونه ای باشد که بتوان آن را به طور کامل بست. با توجه به اهمیت نگهداری حبوبات در محیط خنک و تاریک، استفاده از ظروف شیشه ای انتخاب درستی به حساب می‌آید.

در صورتی که از ظروف فلزی استفاده می‌کنید و متوجه زنگ زدن ظروف می‌شوید، باید توجه کنید که آیا داخل ظروف مرطوب است یا خیر، زیرا این رطوبت باعث عدم موفقیت شما در نگهداری طولانی مدت حبوبات می‌شود.

نگهداری حبوبات - ظرف شیشه ای

زمان نگهداری حبوبات

وقتی تصمیم به خریداری حبوبات گرفتید، تاریخ انقضای بسته‌های مورد نظر را بررسی کنید. حتی اگر بهترین روش‌ها و تمام نکات نگهداری طولانی مدت حبوبات را پیروی کنید، اما تاریخ انقضای خودشان نزدیک باشد، باز هم با مشکل مواجه می‌شوید. در واقع اینجا مشکل از عملکرد محافظت کننده شما نیست. آنچه اهمیت دارد، تاریخ انقضای حبوبات خریداری شده است.

پاک کردن حبوبات

پیش از آنکه حبوبات را در ظروف مخصوص نگهداری کنید، آنها را پاک کنید. شن و سنگ ریزه و سایر ناخالصی‌ها را از حبوبات جدا نمایید تا هنگام استفاده خیالتان آسوده باشد. بهتر است کمی نمک به حبوبات داخل ظرف بیفزایید تا نگهداری آنها به مدت طولانی میسر باشد.

بررسی حبوبات برای نگهداری طولانی مدت

برای نگهداری طولانی مدت حبوبات بهتر است کیفیت آنها را بسنجید. کافی است بسته حبوبات را در دست چپ نگهداشته و با دست راست به پاکت ضربه ای آرام بزنید. اگر حشره ای در بسته باشد، به سمت بالای پاکت می‌آید. در ضمن می‌توانید مقداری از حبوبات را در ظرف آب بریزید. در صورتی که حشرات روی آب بیایند یعنی در مدت کوتاهی باید مصرف شود.

نگهداری حبوبات - نخود

توجه به مدت زمان نگهداری

اگر روش نگهداری طولانی مدت حبوبات را به درستی اجرا کنید، امکان استفاده از آنها تا ۲ سال وجود دارد. اما باید بدانید که ۲۴ ماه یا همان ۲ سال حداکثر زمان نگهداری حبوبات است. اگر قصد دارید حبوبات را تا زمانی استفاده کنید که کیفیت بالایی داشته باشند، باید از نکات فوق استفاده کنید. در ضمن، ۱ سال بهترین مدت زمان نگهداری حبوبات خواهد بود.

از بین بردن حشرات با استفاده از نور خورشید

برای دفع حشرات از حبوبات این دقت را داشته باشید که قبل از ریختن حبوبات در ظروف اصلی، چند روز حبوبات را در مقابل آفتاب به صورت لایه نازکی پهن کنید تا نور آفتاب، کمک زیادی به غیرفعال شدن تخم حشرات کند. با این کار تخم حشرات و انواع آفات از بین خواهند رفت و نگران رشد این آفات در ظروف حبوبات نخواهید بود.

این حشرات و آفات باعث آسیب آلودگی حبوبات و غلات شما خواهند شد. از این رو باید برای سلامت این مواد، به این نکته دقت زیادی داشته باشید. بهترین روش نگهداری از حبوبات این است که از خرید بیش از حد و بسیار زیاد حبوبات و غلات خودداری کنید. تنها در حد نیاز معمول روزانه خرید حبوبات مورد نظر را انجام دهید.

نگهداری حبوبات - حشره

توجه به تاریخ انقضای محصول

شما ممکن است قصد داشته باشید که از حبوبات بسته‌بندی شده در غذای خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید حبوبات را به این صورت تهیه کنید، از سالم بودن بسته بندی و تاریخ تولید و انقضای حبوبات باید حتما اطمینان داشته باشید. با این کار نگهداری حبوبات بسیار خوب و بدون مشکل زیادی انجام خواهد شد. هنگام خرید حبوبات در بسته بندی باید دقت داشته باشید که بسته بندی شما سالم باشد و تاریخ تولید و تاریخ انقضای آن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.

خرید انواع حبوبات

برای نگهداری حبوبات پیشنهاد می‌شود که هر چند وقت یک‌بار محل نگهداری حبوبات و غلات را به خصوص در نقاط گوشه و شکاف با استفاده از جاروبرقی کاملا تمیز کنید. البته این دقت را داشته باشید که پس از این کار و قبل از استفاده دوباره از جاروبرقی، آن را حتما تخلیه کنید.

اگر در بررسی اولیه محموله فله متوجه شدید که سوراخی در دانه‌های حبوبات وجود دارد، حتما از خرید آن خودداری کنید. برای نگهداری حبوبات در یخچال این دقت را داشته باشید که اگر در یخچال فضای اضافی در اختیار دارید، می‌توانید حبوبات خود را در آن نگه‌داری کنید. اما حفظ حبوبات را حتما در ظروف در بسته و غیرقابل نفوذ به هوا حتما انجام دهید. زیرا این کار از جذب رطوبت و بو در یخچال جلوگیری خواهد کرد.

عدم استفاده از آفت کش ها

اگر در اطراف محل نگهداری حبوبات خود نشانه‌هایی از حمله آفات را مشاهده کردید، لازم است که حبوبات آشپزخانه را حداقل به مدت چهار روز در فریزر یا در دمای صفر درجه سانتی‌گراد قرار دهید. با این کار جلوی رشد تخم آفات را در حبوبات خود خواهید گرفت. یکی از نکات مهم در روش نگهداری حبوبات این است که از حشره‌کش‌ها در کابینت‌ها یا محل قرارگیری حبوبات، به هیچ عنوان استفاده نکنید.

مگر آن‌که در شرایطی باشید که در زمان استفاده و چند روز پس از آن هیچ ماده غذایی در مکان قرار گیری آنها وجود نداشته باشد. حشره‌کش‌ها اثری بر روی حشراتی که داخل بسته بندی حبوبات قرار دارند، نخواهند داشت. این دقت را داشته باشید که هر ماده غذایی در تماس مستقیم با حشره کش قرار داشته باشد، باید دور ریخته شود. پیش از نگهداری حبوبات در کابینت لازم است که کابینت‌ها، قفسه‌ها و ظروف کاملا شسته و خشک شوند و آماده باشند.

پاک کردن حبوبات

اگر شما قصد داشته باشید نگهداری حبوبات در طولانی مدت در خانه انجام دهید، لازم است که ابتدا حبوبات را پاک کنید و ناخالص‌هایی مانند شن و سنگ‌ریزه را از حبوبات جدا کنید. همچنین لازم است که حبوبات را با نمک فراوان ترکیب کنید و از آن در جای خشک و خنک نگهداری کنید. با این کار حبوبات شما به مدت زمان بسیار طولانی باقی خواهد ماند. نگهداری حبوبات در یخچال و فریزر می‌تواند به صورت خام، نیم‌پز و یا پخته شده انجام شود.

برای این کار لازم است که پیش از مصرف حبوبات و پخت حبوبات، برای مدت زمانی حبوبات را خیس کنید تا پس از مصرف باعث نفخ در شما نشود. با خیس کردن حبوبات می‌توانید مواد ایجاد کننده نفخ را از بین ببرید.

نگهداری حبوبات - لوبیا قرمز

تفت دادن حبوبات

برای حفاظت از حبوبات به شیوه مناسب می‌توانید حبوبات را در تابه داغ کمی تفت دهید. این کار باعث می‌شود که حبوبات دچار آفت نشوند و بسیار زودتر پخته و خوش‌مزه شوند. این دقت را داشته باشید که نگهداری از حبوبات در جای خشک و خنک انجام شود.

اگر مدت زمان نگهداری حبوبات بر روی بسته‌بندی آن‌ها ثبت شده باشد، قرار دادن حبوبات در محل‌های مرطوب، باعث رشد کپک‌ها بر روی حبوبات خواهد شد. دیگر روش این است که در لابه‌لای حبوبات چند برگ درخت گردو را قرار دهید. حبوبات را با نمک فراوان ترکیب کنید و یا از آن در داخل فریزر استفاده کنید.

نگهداری از حبوبات بسته بندی شده

شما ممکن است بخواهید حبوبات را به صورت بسته‌بندی شده خریداری کنید. در این حالت لازم است که بسته را در یک دست قرار دهید و با انگشت وسطی دست راست به آن بزنید. با این کار اگر حشره‌ای در بسته‌بندی وجود داشته باشد، به سمت بالا می‌آید و دیده خواهد شد. همچنین مقداری از حبوبات را در آب قرار دهید.

با این کار حبوبات سوراخ دار در بالای آب قرار می‌گیرند و شما می‌توانید این حبوبات خراب را از حبوبات سالم سوا کنید. همچنین در اثر خیس کردن بسته بندی حبوبات، حشرات موجود در دانه حبوبات بر روی آب می‌آیند و باید قبل از استفاده آن‌ها را جدا کنید.

برای شناسايی حبوبات آلوده اين دو روش را به کار ببرید

اگر حبوبات را به شکل بسته بندی شده خریداری می نمایید، بسته را در یک دست قرار دهید و با انگشت وسطی دست راست به آن بزنید، اگر حشره داشته باشد، به سمت بالا می آید و دیده می شود.

مقداری حبوبات را در آب قرار دهید.حبوباتسوراخ دار در بالای آب قرار می گیرد و شما آن ها را سوا نمایید. علاوه براین در اثر خیس کردن، حشرات موجود در دانه حبوبات، به روی آب می آیند که باید قبل از استفاده، آن ها را جدا نمایید.

نگهداری حبوبات - عدس

مدت زمان نگهداری حبوبات خشک در خانه چقدر است ؟

اگر شرایط لازم برای نگهداری حبوبات مناسب باشد، تا 24 ماه می توانید آن ها را نگهداری کنید. در ضمن بیشتر هم می توان آن را نگهداری نمود ولی ممکن است که کهنه شوند.

اگر چه تا این لحظه زمان مناسبی برای نگهداری حبوبات خشک تعریف نشده است، اما تجربه نشان می دهد که تا یک سال هیچ تغییری در آن ها دیده نمی شود، و کاملا تازه به نظر می رسند، و فقط مقداری رطوبت خود را از دست می دهند و وزن آن ها کمتر می شود.

بهترین شرایط نگهداری حبوبات چیست ؟

  • دشمن حبوبات برای نگهداری بلند مدت سه عوامل زیر می باشد.
  • گرمای زیاد
  • نور مستقیم آفتاب یا نور زیاد
  • رطوبت

در نتیجه باید شرایطی را ایجاد کنید که نور مستقیم داخل حبوبات قرار نگیرد و در مکان خشک و در جای نسبتا خنک نگهداری شود.

نگهداری حبوبات - لپه

اختلالات گوارشی

حبوبات به علت وجود مقدار زیادی از قند‌های غیرقابل جذب و مواد سمی، هنگام مصرف، ممکن است ایجاد اختلالات گوارشی بویژه «نفخ شکم» کند.

این قند‌ها در روده کوچک هضم نمی‌شوند؛ زیرا آنزیم مناسب آن وجود ندارد. بنابر این، آن‌ها هضم نمی‎شود و وارد روده بزرگ می‌شود، جایی که باکتری‌های تخمیرکننده موجب تولید گاز می‌شود و همچنین، سبب عوارضی مانند: اسهال، دل آشوب و دل درد می‌گردد.

کاهش اختلالات گوارشی

به هنگام خیساندن و شستشوی حبوبات ، سموم محلول در دانه‌های آن‌ها خارج می‌شود، بنابر این باید:

الف) پختن آن‌ها در مقدار آب کافی و خارج ساختن آب، قبل از مصرف با دقت انجام گیرد.

ب) خیس کردن دانه در آب سرد برای تمام طول شب انجام شود. به طور کلی خیساندن حبوبات قبل از پخت، سبب کاهش اختلالات گوارشی در هنگام هضم می‌شود.

نگهداری حبوبات - ظرف حبوبات

چند نکته در مورد نگهداری سلامت از حبوبات

نگهداری از حبوبات با تمام بی‌حاشیه بوند، چند نکته مهم دارد. در ادامه این نکات را ذکر خواهیم کرد.

  • برای مراقبت کردن از حبوبات نمی‌توان تاریخ و زمان خاصی را ارائه کرد اما به طور معمول تا یک الی دو سال، تغییری در حبوبات شما ایجاد نمی‌شود و حبوبات شما بعد از ۲۴ ماه همچنان کاملاً تازه هستند. البته ممکن است کمی رطوبت خود را از دست داده باشند و وزن آن‌ها نسبت به قبل کمتر شده باشد که این تغییر، چندان مهم یا خطرناک و نگران کننده نیست.
  • همچنین دقت کنید که نگهداری از حبوبات شما در محیط مناسبی انجام بشود. گرما زیاد نباشد و رطوبت و نور مستقیم آفتاب مزاحم استراحت حبوبات شما نشوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که آن‌ها را در جای خشک و خنک مانند فریزر یا یخچال قرار دهید.
  • فراموش نشود که درب ظرف حبوبات شما بعد از استفاده به خوبی بسته شود تا عطر فضا و همچنین رطوبت محیط به درون ظرف آن‌ها سرایت نکند.
  • در آخر دقت کنید که در زمان خرید، حتما حبوبات را از فروشگاه‌های معتبر و شرکت‎ها و برندهای شناخته شده تهیه کنید.

حبوبات و تمام راز و رمزهای نگهداری از آن ها

در این مطلب به شما گفتیم که نگهداری حبوبات باید چگونه انجام شود تا در طولانی مدت و زمان نگهداری آن‌ها با مشکلی مواجه نشوید. البته بد نیست بدانید که نگهداری از حبوبات پخته شده مانند نگهداری برنج خیس خورده اصلاً به صلاح نیست. اما اگر تمایل داشتید تا حبوبات را به صورت پخته استفاده کنید بهتر است که نیم پز باشند. در نهایت پیشنهاد ما این است که حبوبات را خام اما تمیز و پاک شده در ظروف پلاستیکی، شیشه یا استیل و حتی نایلون فریزری در یخچال و فریزر به صورت خام نگهداری کنید. به هیچ عنوان در صورت بروز هر مشکلی از آفت کش‌ها استفاده نکنید. کافی است تا حبوبات را چند روز در زیر نور آفتاب پهن کنید تا آفت آن‌ها از بین برود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید