بهترین زمان کاشت سبزه عید برای بذر های مختلف متفاوت است.هر بذر زمان مخصوص خود را برای سبز شدن دارد.در این مطلب از پارس مگ با بهترین زمان های کاشت سبزه عید برای بذر های مختلف آشنا خواهید شد.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - تنگ شیشه ای

سبزه یکی از آن سین‌های اصلی‌ است که همیشه در سفره حضور دارد. خیلی‌ها (بخصوص قدیمی‌ها) معتقدند سبزه را باید خود اهالی خانه سبز کنند. خیلی‌ها هم فقط به وجود سبزه در سفره هفت سین اعتقاد دارند اما مهم نیست که آن را خودشان درست کرده باشند یا از مادر و خواهر گرفته باشند و یا آن را از بازار خریده باشند. اگر بلد نیستید سبزه را خودتان درست کنید می‌توانید از همین الان شروع کنید و خودتان را محک بزنید.

با چه بذرهایی می‌توان سبزه درست کرد ؟

مرسوم است که بیشتر با گندم، عدس، ماش، قره ماش، لوبیا و نخود سبزه را درست ‌کنند. اما اگر بخواهید سبزه متفاوت داشته باشید با تخمه آفتابگردان و باقالی خشک هم می‌توانید سبزه درست کنید!

راحت‌ترین سبزه‌ای که زود به عمل می‌آید گندم است. گندم را از یک هفته‌ مانده به عید هم می‌توان سبز کرد اما باقی دانه‌ها را باید حداقل از ۱۲ روز قبل شروع به سبز کردن کنید. باقالی و تخمه هم که فقط سه روز خیس خوردنشان وقت می‌خواهد!

در مورد زیبایی سبزه‌ها نیز گفتنی است که سبزه‌های ماش و عدس ریز و پر پشت هستند و بالای ساقه سبزه‌ها برگ‌های ریزی وجود دارد که آن را بسیار زیبا می‌کند. سبزه گندم صاف و مستقیم است و نمونه پروتوتایپ یک سبزه است و سبزه تخم آفتابگردان و باقالی خیلی درشت و بانمک هستند!

همچنین در پارس مگ بخوانید : سبزه با تخمه آفتابگردان یک گزینه عالی برای هفت سین شما

بهترین زمان کاشت سبزه عید - شیرینی

روش کلی کاشت سبزه عید نوروز :

مقداری از بذر دلخواه را برداشته (نه زیاد و نه کم) و در کاسه‌ای بریزید و آن‌ها را خوب بشویید.

بگذارید با کمی آب که لا به لای بذر‌ها قرار می‌گیرد به مدت ۶ ساعت (یک شب تا صبح) بماند.

بذر‌ها را درون یک آبکش خالی کرده و اجازه دهید آبشان برود.

یک پارچه نازک را زیر شیر آب خیس کنید و سپس خوب بچلانید تا آبش گرفته شود.

بذر‌ها را از درون آبکش در وسط پارچه نمناک بریزید و پارچه را گره بزنید و درون کاسه بگذارید.

تا یکی دو روز اجازه دهید به همین حالت بماند و جوانه بزند. منتهی چک کنید که پارچه نمدار باشد.

بعد از اینکه پارچه را باز کردید و متوجه شدید جوانه‌ها جون دار هستند بذر‌ها را به ظرفی که دوست دارید منتقل کنید.

سپس پارچه را دوباره خیس کرده و آب آن را بگیرید و روی سبزه بیاندازید (این کار را باید تا سبز شدن کامل سبزه ادامه دهید و همواره پارچه نمدار روی جوانه‌ها قرار داشته باشد).

در طول ایام عید هر روز باید به سبزه‌ها آب بدهید. روزی دو بار (صبح و شب) سبزه‌ها را زیر شیر آب بگیرید (از بغل آب بدهید که نظم سبزه‌ها با فشار آب به هم نخورد) و بعد آب ظرف را خالی کنید.

حتما حتما هر شب که میهمان‌ها رفتند یا از میهمانی برگشتید سبزه‌هایتان را در حیاط یا بالکن یا پشت پنجره بگذارید تا هوای خنک به آن‌ها برسد وگرنه به ۱۳ به در نرسیده زرد می‌شوند.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - ربان قرمز

نکات طلایی پر پشت شدن سبزه عید نوروز 

از ظروف فلزی برای سبز کردن سبزه استفاده نکنید.

استفاده از ظروف سفالی و در درجه دوم چینی نتیجه بهتری خواهد داشت تا ظروف پلاستیکی(ولی سفال یه چیز دیگست)

از هر بذری که میخواین استفاده کنید ۲۴ ساعت قبل در آب خیسش کنید(کاملا غوطه ور)

هرچقدر قطر بستر کمتر باشه عمر سبزه بیشتر میشه (البته به میزان تراکم دلخواه شما هم بستگی داره.

بهترین روش آبیاری غبار پاشی هست استفاده از روشهای غرقابی خیلی مناسب نیست.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - گلدان طوسی

بهترین زمان کاشت سبزه عید

بهترین زمان برای کاشت سبزه که تا روز ۱۳ فروردین رشد کافی داشته باشند

بهترین زمان کاشت ماش برای سبزه عید ۱۸ اسفند است.

بهترین زمان کاشت ارزن برای سبزه عید ۱۶ اسفند است.

بهترین زمان کاشت خرفه برای سبزه عید ۲۲ اسفند است.

بهترین زمان کاشت عدس برای سبزه عید ۱۵ اسفند است.

بهترین زمان کاشت شنبلیله برای سبزه عید ۱۶ اسفند است.

بهترین زمان کاشت شاهی برای سبزه عید ۲۲ اسفند است.

بهترین زمان کاشت سیاه دانه برای سبزه عید ۱۰ تا ۱۵ اسفند است.

بهترین زمان کاشت سبزه گندم برای عید روز ۲۰ اسفند است.

دانه های که باید حدود ۶ تا ۸ ساعت خیس کنید:

یونجه ( مدت جوانه زدن : ۶-۵ روز)

شنبلیله ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )

تربچه ( مدت جوانه زدن : ۵-۴ روز )

کنجد ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )

دانه هایی که باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس کنید:

نخود ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )

لکه چای روی لیوان رو با چند روش خانگی از بین ببرید ؛ براق و خیره کننده میشه

عدس ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )

ماش ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )

سویا ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )

آفتاب گردان ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )

گندم ( مدت جوانه زدن : ۳-۲ روز )

ارزن ( مدت جوانه زدن :۴-۳ روز )

خرفه و شاهی زودتر از همه سبز می شود. حدود ۸ روز مانده به عید دست بکار شوید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - بذر

طرز کاشت انواع سبزه شب عید

شما می‌توانید با استفاده از انواع دانه‌ها و بذرها، سبزه نوروز درست کنید. حتی بسیاری از دانه‌های آجیلی هم برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. دقیقا همان دانه‌هایی که برای غذای شب عید و انواع شیرینی نوروز به کار می‌روند را هم می‌توانید برای سبزه عید استفاده کنید. ولی از بین تمامی آنها، برخی جذاب‌تر هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

سبزه کنجد

برای کاشت سبزه کنجد می‌توانید از کنجد سیاه و سفید استفاده کنید. اما حتما مطمئن شوید که کنجد، خام و بو نداده است. کنجد را باید حدود 8 روز قبل از عید نوروز بکارید. این سبزه رشد کمی دارد، بنابراین تا سیزه بدر سالم می‌ماند. کنجد را می‌توانید به دو روش در خاک و بدون استفاده از خاک بکارید:

• کاشت سبزه کنجد در خاک

ابتدا دانه‌های کنجد را به مدت 12 ساعت در آب قرار دهید تا خیس بخورند. سپس دانه‌ها را از آب خارج کرده و در گلدان یا ظرف دلخواه خود که مقداری خاک در آن ریخته‌اید، قرار دهید. ارتفاع خاک باید 4-8 سانتی2متر باشد. خاک مناسب آن، خاک باغچه است و می‌توانید مقداری خاک برگ هم استفاده کنید.
حال با استفاده از آبپاش، خاک را آبیاری کنید. نباید خیلی به دانه‌ها آب بدهید، زیرا باعث پوسیده شدن آنها می‌شود. حالا بذرها را با یک لایه نازک خاک با ارتفاع 1 تا 2 سانتی‌متر بپوشانید. در این مرحله خاک را به میزان کم، با آبپاش خیس کنید.
سپس گلدان خود را در مکانی آفتاب‌گیر بگذارید. البته نباید گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور پشت پنجره برای سبزه هفت سین کنجد، مناسب است. سبزه را به طور منظم آبیاری کنید، زیرا خاک نباید برای طولانی مدت خشک بماند. بعد از یک تا دو هفته سبزه شما حاضر است.

• کاشت سبزه کنجد بدون خاک

این روش هم شبیه به روش قبلی است، اما چند نکته مهم وجود دارند که باید به آنها دقت کنید:
کنجد را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید. بهتر است در این روش از کنجد سیاه استفاده کنید، زیرا کنجد سیاه نسبتا سریع رشد می‌کند. سپس دانه‌ها را از آب خارج کرده و روی یک پارچه نخی مرطوب بریزید. حالا با یک پارچه مرطوب دیگر روی دانه‌ها را بپوشانید.
بعد از چند روز، دانه‌ها جوانه می زنند. در این مدت همیشه باید پارچه را مرطوب نگه دارید. دانه‌ها را داخل پارچه در مکانی با نور کافی قرار دهید و آنها را از داخل پارچه به ظرف مورد نظر خود منتقل کنید. دانه‌ها را کمی با آب‌پاش خیس کنید و روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. پس از چند روز، پلاستیک را بردارید تا سبزه رشد کند. در این مدت یک یا دو بار در روز روی دانه‌ها آب بپاشید. حتما گلدان یا ظرف سبزه خود را در نقطه‌ای نورگیر قرار دهید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - سبزه

سبزه ذرت

سبزه ذرت شباهت زیادی به سبز گندم دارد؛ اما برگ‌های آن ضخیم‌تر، پهن‌تر و بادوام‌تر هستند. پیش از کاشت دقت کنید که اگر تعداد دانه‌های ظرف مورد نظر شما کم باشد، سبزه کم پشت می‌شود. بنابراین تعداد دانه‌ها را نسبت به ظرف اندازه‌گیری کنید؛ نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. برای کاشت سبزه عید با ذرت، مراحل زیر را دنبال کنید:
برای کاشت سبزه ذرت باید حدود 20 روز قبل از عید دست به کار شوید. ابتدا دانه‌های ذرت باید حداقل 3 روز خیس شوند. در این مدت آب گلدان یا ظرف را مرتب عوض کنید تا آبِ تازه به دانه‌ها برسد؛ اما گلدان را تغییر ندهید تا جوانه بزنند.
بعد از این مدت، شاهد جوانه زدن بذرها خواهید بود. در این مرحله باید بذرهای جوانه زده را در ظرف مورد نظر قرار داده و روی آنها را با دستمال حوله‎ای بپوشانید. همچنین می‌توانید ذرت را در یک دستمال نخی قرار دهید و به طور مرتب آن را با آب اسپری کنید. بعد از گذشت 10 روز دانه‌ها قد می‌کشند و ذرت سبز می‌شود.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - گلدون

آموزش کاشت سبزه عید نوروز با دانه خاکشیر

خاکشیر را هم می‌توانید در ظرف بکارید، ولی معمولا افراد ترجیح می‌دهند آن را روی اسفنج با اشکال مختلف بکارند. در این صورت، یک سبزه جذاب و دیدنی خواهید داشت. خاکشیر را چند ساعت تا یک روز در آب خیس کنید. اسفنج را به هر شکلی که می‌خواهید، برش بزنید و شکل دهید. خاکشیرهای خیس خورده را روی اسفنج بچسبانید. روی آنها آب بپاشید تا رشد کنند.
روی یک نایلون دو سوراخ ایجاد کنید و آن را روی اسفنج بکشید. البته مراقب باشید تا به دانه‌های خاکشیر برخورد نکند. نایلون باید حدود 2 روز روی اسفنج بماند و در این مدت باید روزی 3 بار سطح را اسپری کنید. پس از جوانه زدن خاکشیر، نایلون را بردارید. سبزه را آبیاری کنید و در مکانی پر نور قرار دهید. با این سبزه، یک سفره هفت سین خاص و زیبا خواهید داشت.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - سبزه

سبزه عدس

اگر قصد دارید برای سبزه عید از عدس استفاده کنید، باید آن را 15 تا 18 روز قبل از عید بکارید. ابتدا عدس‌ها را در ظرفی بریزید و آنها را به مدت یک روز خیس کنید. حتما آب عدس‌ها را در این زمان عوض کنید تا بو نگیرد. سپس عدس‌ها در یک دستمال نخی خیس شده، بریزید و درون کاسه قرار دهید. در این مرحله نباید به عدس‌ها نور برسد، بنابراین آنها را جایی گرم و تاریک مثل پشت بخاری قرار دهید.
به طور دائم بررسی کنید که دستمال مرطوب باشد و عدس خشک نشود. فقط آن را تا جایی مرطوب کنید که خیس باشد. تا زمانی که عدس‌ها جوانه بزنند، باید آنها را داخل دستمال قرار دهید. بعد از جوانه زدن، عدس‌ها را در ظرف مورد نظر بریزید. اگر می‌خواهید سبزه شما پرپشت باشد، باید عدس‌های بیشتری را در ظرف بریزید.
سپس دستمال را خیس کنید، آن را روی عدس‌ها قرار دهید و ظرف را زیر نور آفتاب بگذارید. وقتی دستمال خشک شد، روی عدس آب بپاشید و دوباره دستمال را روی آنها قرار دهید. این کار را باید روزی 2 بار انجام دهید. اگر داخل عدس‌ها آب باقی ماند، آن را خالی کنید؛ زیرا سبزه شما کپک می‌زند. زمانی که جوانه عدس‌ها حدود 5 سانتی متر رشد کردند، در طول روز آنها را در آفتاب قرار دهید. ولی شب‌ها ظرف را به داخل خانه بیاورید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - گیاه

سبزه ماش

همانطور که گفتیم، انواع سبزه نوروز با توجه به نوع دانه، در زمان متفاوتی رشد می‌کنند. سبزه ماش نسبت به خاکشیر و گندم رشد کندتری دارد و از طرفی در مقایسه با عدس، زودتر رشد می‌کند. به طور کلی، 12 روز قبل از عید می‌توانید این سبزه را بکارید.
برای کاشت سبزه هفت سین با ماش، ابتدا مقداری ماش سالم و تازه تهیه کنید. مقدار ماش به ظرفی بستگی دارد که می‌خواهید سبزه را در آن بکارید. ماش‌ها را در ظرف مورد نظر بریزید و به اندازه 2 بند انگشت بالاتر از سطح آنها را با آب پر کنید. اجازه دهید حدود 12 تا 16 ساعت در آب خیس بخورند.
سپس آب داخل ظرف را خالی کنید و ماش را در ظرف اصلی بریزید. سطح آن را با دستان خود صاف کنید و سپس یک پارچه نخی روی آن قرار دهید. در طول روز پارچه را حدود 4 یا 5 دفعه اسپری کنید تا ماش خشک نشود. توجه داشته باشید که وجود پارچه مرطوب تا زمانی که بذر ماش جوانه بزند، ضروری است. بعد از اینکه ماش‌ها جوانه زدند و کمی سبز شدند، پارچه را از روی آنها جدا کنید.
در ادامه سبزه را با اسپری آبیاری کنید، اما مطمئن شوید که آب در ته گلدان باقی نماند؛ زیرا باعث پوسیدگی سبزی و عدم رشد آن می‌شود. این کار را تا جایی ادامه دهید که ماش به ارتفاع دلخواه برسد. حال یک سبزه بسیار زیبا دارید که می‌توانید آن را به عنوان چیدمان و تزئینات هفت سین استفاده کنید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - گلدان سفید

سبزه سیاهدانه و بهترین زمان کاشت

اگر می‌خواهید یک سبزه عید خاص و متفاوت داشته باشید، ما سبزه سیاهدانه را پیشنهاد می‌دهیم. این سبزه با برگ‌های سرخسی شکل و برگچه‌های کوچک رشد می‌کند. حتی اگر بعدا این گیاه را به گلدان منتقل کنید، می‌توانید گل‌های سفید، آبی و صورتی فوق‌العاده زیبایی را مشاهده کنید که تمام گیاه را پر می‌کنند. سبزه سیاه‌دانه نیاز به آب و هوای گرم و مرطوب دارد. دمای خانه شما نباید بیشتر از 25 درجه سانتی‌گراد شود.
برای کاشت آن، ابتدا سیاهدانه را در خاک غنی از ماسه و سنگریزه بریزید. در ضمن، خاک باید سرشار از نیروژن و فسفر باشد تا گیاه به خوبی رشد کند. بذر سیاهدانه را در عمق 25 سانتی‌متری خاک قرار دهید. سپس مقداری خاک روی بذرها بریزید و با استفاده از اسپری آنها را آبیاری کنید.
سیاه دانه معمولا بعد از 5 تا 15 روز سبز می‌شود. در این مدت سبزه شما باید نور و آب مناسبی دریافت کند. اگر خانه شما به گونه‌ای است که آفتاب یا نور کافی وجود ندارد، سیاهدانه رشد نمی‌کند. زیرا این گیاه برای رشد به نور زیادی نیاز دارد و در صورت دریافت نور خوب، سریعا رشد می‌کند. زمانی که ارتفاع بذر سیاه دانه‌ها بیش از 8 سانتی‌متر شد، می‌توانید گیاه را از گلدان خارج کنید و آن را به باغچه انتقال دهید. پس از کاشت و جوانه زدن سیاهدانه، بهتر است گیاه هفته‌ای 2 بار آبیاری شود تا به خوبی رشد کند.
آبیاری بیش از حد به گیاه آسیب می‌رساند و باعث آفات و پوسیدگی می‌شود، بنابراین از آبیاری بیش از اندازه خودداری کنید. هر زمان که احساس کردید خاک گیاه خشک است، به آن آب بدهید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - سبد

سبزه تخم کدو و بهترین زمان کاشت

شاید کمتر کسی را دیده باشیم که برای سبزه نوروز، از تخم کدو استفاده کند. ولی جالب است بدانید که این سبزه شکل خاصی دارد و می‌تواند سفره شما را زیباتر کند. این سبزه در انواع ظروف رشد می‌کند، ولی ما سبد را پیشنهاد می‌دهیم. زیرا سبزه تخمه کدو در سبد مانند یک گیاه تزئینی رشد می‌کند.
ابتدا مقداری تخمه کدو خام و سالم تهیه کنید. سپس بذرها را به مدت 48 ساعت در آب قرار دهید تا خیس شوند. اگر برخی از تخمه کدوها بر روی آب قرار گرفتند، باید آنها را جدا کنید؛ زیرا این تخمه‌ها خراب هستند. در این زمان چندین بار آب تخم کدوها را عوض کنید. سپس تخم کدو را به مدت 2 تا 3 شب داخل پارچه نخی قرار دهید و آب بپاشید تا جوانه بزنند. یک پلاستیک شفاف را روی سبد مورد نظر قرار دهید و چند سوراخ در آن ایجاد کنید. حدود 10 سانتی‌متر خاک داخل سبد بریزید و با اسپری آن را مرطوب کنید. سپس دانه‌های کدو سبز جوانه زده را روی خاک قرار دهید.
بعد از ریختن تخمه کدو بر روی خاک، یک پلاستیک شفاف را از چند طرف سوراخ کنید و روی سبد قرار دهید. این باعث افزایش رطوبت و رشد سریع سبز نوروز شما می‌شود. تخم کدو سبز را روزی 2 بار با آب اسپری کنید تا کاملا پرپشت شود.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - کاسه طوسی

سبزه عید با هسته مرکبات؛ پرتقال و نارنج و لیمو

این روزها که فصل پرتقال و نارنج و البته لیمو شیرین است بعد از میل کردن این مرکبات تخم یا همان هسته آن‌ها را دور نیندازید چون برای سبز کردن سبزه عید حسابی به دردتان می‌خورند. بهترین زمان کاشت سبزه عید با هسته نارنج و سایر مرکبات برای  سفره هفت سین، ۳۰ بهمن یا روزهای ابتدایی اسفند است.

بهترین زمان کاشت سبزه عید، چون حدود دو هفته طول می‌کشد تا سبزه هسته مرکبات جوانه بزند. برای درست کردن سبزه هفت سین با تخم پرتقال و نارنج و لیموشیرین ابتدا هسته‌ها را به مدت یک روز در آب خیس کنید.

خیس کردن هسته را به این دلیل انجام می‌دهیم که پوست هسته به راحتی جدا شود. بعد از یک روز خیس خوردن پوست هسته به راحتی جدا می‌شود و کوچک‌ترین آسیبی به هسته وارد نمی‌شود.

در یک گلدان که زیر آن دارای سوراخ است و زهکشی دارد مقداری خاک سبک بریزید. گلدان را با خاک سبک پر کنید و هسته‌ها را به آرامی و دقت روی خاک بریزید. فاصله هسته‌ها از هم نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.

در این مرحله از درست کردن سبزه با هسته مرکبات باید روی هسته‌ها یک لایه نازک خاک سبک بریزید. گلدان را با پلاستیک کاور کنید و منتظر جوانه زدن هسته‌ها بمانید. معمولا بین ۲ هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا هسته‌ها جوانه بزنند و از دل خاک بیرون بیایند. بعد از این‌که هسته‌ها جوانه زد کاور پلاستیکی را از دور گلدان بردارید.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - گلدان

سبزه در پوست تخم مرغ و بهترین زمان کاشت

بهترین زمان کاشت سبزه عید، سبز کردن سبزه در پوست تخم مرغ یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای درست کردن سبزه فانتزی عید است. نحوه کاشت سبزه عید در پوسته تخم مرغ بسیار ساده است، اما رعایت برخی فوت و فن‌ها به شما کمک می‌کند تا سبزه شما زیباتر و پرپشت‌تر شود و جلوه زیباتری پیدا کند.

این ایده سبز کردن سبزه عید برای کودکان نیز بسیار جذاب است، از همین رو پیشنهاد می‌شود برای این کار حتماً از کودکان هم کمک بگیرید. برای کاشت سبزه عید تزیینی با پوست تخم مرغ ابتدا باید تخم مرغ را با استفاده از ضربه نوک سوزن از سمت بالا سوراخ کنید.

سپس سوزن را به دور تا دور قسمتی را که قصد سوراخ کردن دارید، فرو کنید و سوراخ روی تخم مرغ را بزرگ‌تر کنید. بهتر است حدود یک سوم پوست تخم مرغ را جدا کنید تا فضای کافی برای رشد سبزه فراهم شود.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - تخم مرغ

سبزه گندم و بهترین زمان کاشت

بهترین زمان کاشت سبزه عید، احتمالا برای همه ما ایرانی‌ها، «سبزه گندم» نوستالژیک‌ترین سبزه عید نوروز است. سبزه گندم به خاطر شکل و شمایل صاف و یکدست، خواص سبزه گندم و روش آسان کاشت و نگهداری، بهترین سبزه عید به حساب می‌آید. همچنین سبزه گندم به زمان بسیار کمتری برای آماده شدن نیاز دارد.

بهترین زمان کاشت سبزه عید - ظرف سفالی

 سبزه ارزن و بهترین زمان کاشت

سبزه ارزن برای عید نوروز یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین انواع سبزه عید است. این سبزه بسیار زود رشد می‌کند و شباهت زیادی به سبزه گندم دارد. از همین رو برای افرادی که به دنبال آموزش سبزه فوری یک‌هفته‌ای هستند، سبزه ارزن گزینه بسیار مناسبی است.

می‌دانید کاشت سبزه ارزن برای عید چگونه است ؟ چقدر با روش کاشت سبزه ارزن در خاک و آب آشنایی دارید ؟ طرز تهیه‌ی سبزه ارزن در تنگ و شیشه به چه صورت است ؟

بهترین زمان کاشت سبزه عید - شمع

سبزه خرفه و بهترین زمان کاشت

بهترین زمان کاشت سبزه عید، برای طرز تهیه سبزه خرفه، بذر خرفه بشویید و خیس کنید. بعد از ۱۲ ساعت بذرها را روی یک لایه خاک بریزید و روی بذرها را با یک لایه (حدود یک سانتیمتر) خاک یا بسترهای آماده کشت سبزی و صیفی بپوشانید. بذرهای خرفه را به مقدار انبوه و کنار هم بپاشید و خاک کمی روی آن‌ها بریزید و خاک را تا سبز شدن بذرها مرطوب نگه دارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید