تمیز کردن کاشی حمام از آلودگی‌ها و از بین بردن لک‌های موجود روی دوغاب بین درزها، در نظافت منزل بسیار اهمیت دارد و یکی از کارهای مهم در خانه تکانی عید است.در این مطلب از پارس مگ با چند ترفند عالی برای تمیز کردن کاشی حمام آشنا خواهید شد.

تمیز کردن کاشی حمام - دستکش زرد

ترفند های تمیز کردن کاشی حمام

تمیز کردن کاشی‌های حمام ساده است، اما بسته به میزان کثیفی آنها ممکن است کمی طول بکشد. می‌توانید از یک محصول تمیزکننده تجاری برای تمیز کردن استفاده کنید، یا می‌توانید از چند ماده‌ای که در خانه‌تان دارید، پاک‌کننده‌ای مناسب بسازید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : ۷ مورد از بهترین تکنیک های رسوب زدایی سردوش حمام با روش خانگی

تمیز کردن کاشی حمام - دستکش صورتی

تمیز کردن کاشی‌های دستشویی با اسپری سرکه

۱. ابتدا دوش آب را با دمای بالا باز کنید. آب داغ را حداقل ۱۰ دقیقه روی کاشی‌ها بریزید. آب داغ منافذ کاشی را باز و تمیز کردن آن را آسان‌تر می‌کند.

۲. یک ‌پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب در یک کاسه مخلوط کنید. سپس یک بطری اسپری را با این محلول پر کنید.

۳. محلول را روی کاشی‌های حمام اسپری کنید. روی مناطق کثیف‌تر محلول بیشتری به‌ویژه در فضای بین کاشی‌ها یعنی دوغاب اسپری کنید.

۴. اجازه دهید محلول به مدت پنج دقیقه بماند. البته بسته به اینکه کاشی‌ها چقدر کثیف هستند، ممکن است لازم باشد محلول را برای ۳۰ دقیقه یا بیشتر هم بگذارید.

۵. سپس کاشی‌ها را بشویید. برای این کار از یک برس سفت استفاده کنید. این کار باعث شل شدن بیشتر لایه‌های کثیف می‌شود و تمیز کردن کاشی‌ها را آسان‌تر می‌کند.

۶. با آب گرم همه کاشی‌ها را بشویید. برای این کار مجددا دوش را روی حالت آب داغ باز کنید.

تمیز کردن کاشی با خمیر جوش شیرین

۱. ۳ پیمانه جوش شیرین را با یک پیمانه آب در یک کاسه مخلوط کنید. تا خمیر غلیظی به دست آید. خمیر باید قوام خمیردندان را داشته باشد. اگر مخلوط غلیظ نیست، جوش شیرین بیشتری اضافه کنید.

۲. خمیر را با یک اسفنج روی کاشی‌ها بمالید. مقدار زیادی از این خمیر را بین کاشی‌ها و روی لکه‌های سخت بمالید.

۳. سپس خمیر را با محلول سرکه اسپری کنید. سرکه با جوش شیرین واکنش نشان می‌دهد و به تمیز شدن کاشی‌ها کمک بیشتری می‌کند.

۴. کاشی‌های خود را با یک برس بشویید. از یک برس با موی سفت استفاده کنید. کاشی‌ها را با حرکت دایره‌ای بشویید و هرجا که لازم است با فشار بیشتر برس بشویید.

۵. از یک سطل یا پارچ برای شست‌وشوی نهایی کاشی‌های خود استفاده کنید. آب را روی کاشی‌ها بریزید تا تمام مواد باقیمانده روی آنها پاک شود.

۶. کاشی‌ها را با یک حوله تمیز خشک کنید. این کار از جمع شدن آب در گوشه‌ها و شکاف‌ها و از رشد کپک جلوگیری می‌کند.

تمیز کردن کاشی حمام - کاشی

استفاده از سفیدکننده برای تمیز کردن کاشی حمام

در صورتی‌ که روی سطح کاشی‌ها یا روی درزهای بین آن‌ها، جرم و رسوب بسیار زیادی وجود داشته باشد، شما می‌توانید از سفیدکننده استفاده کنید. شما می توانید محلول جوش شیرین و سرکه را با مقداری سفیدکننده مخلوط کرده و با استفاده از آن سطح کاشی‌ها و درزهای بین آن‌ها را تمیز کنید. با این کار، جرم و رسوبات موجود راحت‌تر و سریع‌تر پاک می‌شوند.

اما در استفاده از سفیدکننده بهتر است توجه داشته باشید که بو و بخار سفیدکننده بسیار اذیت‌ کننده و مضر است. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام تمیز کردن کاشی‌های حمام با استفاده از این محلول هواکش یا در حمام را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد. علاوه‌ بر آن، توصیه می‌شود هنگام استفاده از سفیدکننده از دستکش استفاده کنید.

برخی از انواع کاشی‌ها در معرض با مواد شیمایی و به خصوص سفیدکننده‌های قوی، خراب می شوند و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. اگر نمی‌خواهید سطح کاشی‌های حمام شما در معرض این آسیب‌ها قرار بگیرد، می‌توانید تنها از سفیدکننده روی درزهای بین کاشی‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید مقدار سفیدکننده را  روی پنبه ریخته و تنها روی جرم‌ها ورسوبات درزهای کاشی‌ها از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از برس‌های مویی زبر برای تمیز کردن و ساییدن درزهای کاشی‌ها استفاده کنید.

استفاده از ترکیب جوش شیرین و لیمو

از دیگر ترفندهایی که شما می‌توانید برای تمیز کردن کاشی‌های حمام خود از آن استفاده کنید، استفاده از ترکیب جوش شیرین و لیمو است. این روش یکی از روش‌های موثر در از بین بردن لکه‌های آب و جرم‌های سطحی کاشی‌ها محسوب می‌شود و همچنین مانع از چسبیدن انگل‌ها به کاشی خواهد بود.

برای اجرای این ترفند، کافی است نصف لیوان جوش شیرین را با آب یک لیمو و مقدار کمی آب اکسیژنه ترکیب کنید. با این ترکیب، خمیر یکنواختی به دست می‌آید که برای نرم‌تر شدن این خمیر می‌توانید مقداری آب نیز به آن اضافه کنید. سپس باید خمیر تهیه‌ شده را روی سطح کاشی‌ها ریخته و با برس یا اسفنج سطح کاشی‌ها را تمیز کرده و از آلودگی‌ها پاک کنید. به مدت 20 دقیقه صبر کنید و سپس سطح کاشی‌ها را به‌ طور کامل بشویید. در نهایت، سطح کاشی‌ها را کاملا خشک کنید تا برق بیفتد.

تمیز کردن کاشی حمام - اسکاچ

استفاده از نمک اسپوم برای تمیز کردن کاشی حمام

شما می‌توانید برای تمیز کردن کاشی‌های حمام خود از نمک اسپوم استفاده کنید. در واقع یکی از کاربردهای خانگی این نوع نمک تمیز کردن و شستشوی سطوح است.

برای تمیز کردن کاشی‌های حمام با استفاده از نمک اسپوم، تنها کافی است مقداری از آن را با مقداری صابون مایع مخلوط کرده و با استفاده از این ترکیب کاشی‌ها و درز بین آن‌ها را تمیز کنید. در نهایت باید کاشی‌ها و درزهای بین آن‌ها را کاملا پاک کرده و بشویید. توجه داشته باشید که ترکیب این دو ماده می‌تواند باعث لیز شدن سطوح کاشی شود؛ به همین دلیل پس از تمیز کردن آلودگی‌های کاشی و درزها با استفاده از این ترکیب، بهتر است به‌ خوبی و با دقت سطح کاشی‌ها را از این ترکیب تمیز کنید.

تمیز کردن کاشی حمام و سراميك های حمام و دستشویی

• اگر مرتب کاشی حمام و کاشی سرویس بهداشتی را تمیز نکنیم، بین درزها و سوراخ های سطح کاشی و سرامیک های داخل حمام قارچ ها و کپک هایی به وجود می آید که بهتر است برای از بین بردن این قارچ ها روی بخش های مدنظر مقداری سرکه سفید بمالید و سپس حمام و دستشویی را تمیز کنید.

• استفاده از جوش شیرین یکی از راه های از بین بردن لکه آب و جرم از کاشی ها است. این روش مانع از چسبیدن انگل به کاشی های چرب می شود. می توانید یک بار در هفته این سطوح را با نصف لیمو تمیز کنید و برای 10 الی 15 دقیقه اجازه دهید روی کاشی ها بماند، بعد با آب بشویید و آن ها را خشک کنید.

تمیز کردن دیوار و سقف حمام و دستشویی

برای برق انداختن دیوارها و سقف حمام و دستشویی یک اسفنج را به سرکه سفید آغشته کنید و روی دیوار یا سقف بکشید سپس 15 دقیقه صبر کنید. دوباره این کار را تکرار کنید و اجازه بدهید تا سرکه یک شب روی سطوح باقی بماند تا اثرش را روی آن بگذارد. بعد از گذشت این مدت اسفنج آغشته به پروکسید هیدروژن را روی قسمت های مد نظر بمالید تا کاملا تمیز و براق شود.

یکی از مراحل شستشوی دستشویی از بین بردن جرم است. براي از بين بردن جرم دستشويي مي توانيد از وايتکس يا همان محلول سفيدکننده استفاده کنيد. البته از قرص هاي ژاول هم مي توان استفاده کرد. راه آب را ببنديد و يک قرص را در سينک بيندازيد و بگذاريد حدود ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بماند.

براي برق انداختن کاشی های حمام و دستشويي بهتر است همزمان با مايع سفيدکننده از جوش شيرين نيز استفاده کنيد.

همچنین اگر می خواهید کاشی خود را بدون پاک کننده شیمیایی سمی تمیز کنید می توانید از نمک اپسوم استفاده کنید. در واقع یکی از کاربردهای خانگی نمک اپسوم برای تمیز کردن و شستشو می باشد برای این کار  باید مقداری نمک اپسوم را با مقداری صابون مایع به ظرفتان اضافه کنید و مخلوط کنید با آن درز کاشی ها را تمیز کنید، سپس آنرا خوب پاک کنید. فقط مطمئن شوید که خوب بشویید زیرا صابون لیز می شود.

تمیز کردن کاشی حمام - برس

تمیز کننده خانگی برای تمیز کردن کاشی حمام

براي تميز كردن سراميك میزان مساوی سرکه و آب را مخلوط کنید و درون سطل بریزید. این محلول را می توانید برای هر نوع کاشی ای استفاده کنید.

نکاتی ضروری برای تمیز کردن دوغاب یا درزهای کاشی 

در پاک کردن درزها تنها نوع پاک‌ کننده ای که استفاده می کنید مطرح نیست، بلکه روشی که برای پاک کردن لکه ها به کار می گیرید نیز اهمیت دارد. بهترین روش برای از بین بردن بیش‌ترین مقدار آلودگی و جرم به کار بردن یک پاک کننده و دادن زمان کافی به آن برای خیس خوردن و عمل کردن، قبل از ساییدن سطح است. 

• قبل از آغاز کار نظافت درزها، از یک جارو یا تی خشک برای پاک کردن کاشی های کف یا یک پارچه‌ی خشک برای پاک کردن کاشی های دیوار استفاده کنید. این کار هر گونه گرد و غبار جمع شده را از بین می برد و برای شما دسترسی راحتتری به درزها را فراهم می کند.

• ماده‌ی تمیزکننده‌ی انتخابی خود را روی درزها بریزید و مطمئن شوید همه نواحی را کاملاً پوشانده است. شاید در حین زمانی که درزها خیس می خورد نیاز باشد مرتباً ماده‌ی پاک کننده روی آن بریزید. شما قرار نیست زمین را اشباع کنید، اما می خواهید اطمینان یابید که همه‌ی درزها پوشانده شده اند.

• بگذارید ماده‌ی پاک کننده برای حدود 30 دقیقه (زمان کافی برای نرم شدن لکه ها و راحت تر پاک شدن آن ها) باقی بماند.

• از یک فرچه یا برس مویی زبر برای تمیز کردن و ساییدن درزها استفاده کنید. فروشگاه ها برس هایی برای این کار دارند اما شاید متوجه شوید که یک مسواک قدیمی نیز مانند آن عمل می کند، فقط به خاطر داشته باشید پس از آن مسواک را در دهان خود استفاده نکنید.

• اکنون با آب تمیز زمین یا دیوار را بشویید و سپس خشک‌ کنید. برای لکه های مقاوم تری که پاک نشده اند شاید لازم باشد در وقفه های منظم مراحل را تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

تمیز کردن کاشی حمام - ابر

حفظ تمیزی سطوح کاشی و درزهای آن

برای کاهش سرعت تغییر رنگ درزها اطمینان یابید که نظافت سطوح و درزهای کاشی بخشی از برنامه‌ی نظافتی منظم شماست. روزانه روی کاشی‌ یا سرامیک زمین را جارو بزنید و هفته ای یکبار روی آن را تی یا دستمال بکشید. همچنین استفاده از بخارشوی روی کاشی در فواصل معین برای کم کردن تجمع آلودگی مفید است. هر چیزی که بر روی زمین می ریزد را در اولین فرصت ممکن تمیز کنید تا از چسبیدن لکه ها به زمین خودداری نمایید.

کاشی و سرامیک تمیز ظاهر هر آشپزخانه و حمامی را بهبود می بخشد و سبب می شود فضا روشن تر، تمیزتر و بزرگتر به نظر برسد. این توصیه ها را به کار بگیرید تا شاهد نتایج مطلوب آنها باشید.

نکات مورد توجه در تمیز کردن کاشی حمام

در تمیز کردن کاشی‌ ها و درزهای آن‌ها تنها نوع محلول با ترکیبی که استفاده می‌کنید، اهمیت ندارد؛ بلکه در کنار آن روشی که برای تمیز کردن آلودگی‌ها و لک‌های موجود روی کاشی‌ها و درزهای بین آن‌ها استفاده می‌کنید نیز، بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل در این قسمت از مقاله نکاتی ذکر شده اند که بهتر است در تمیز کردن کاشی‌های حمام خود این نکات را نیز مدنظر داشته باشید:

بهترین و موثرترین روش برای از بین بردن هرچه بیشتر آلودگی‌ ها و جرم‌های موجود روی کاشی‌ها و روی درزهای آن‌ها، استفاده از یک پاک‌ کننده موثر و دادن زمان کافی به آن برای خیس خوردن و عمل کردن است. برای این منظور، باید اجازه دهید محلول یا ماده تمیزکننده موردنظر شما حداقل برای مدت 30 دقیقه روی محل باقی بماند تا لکه‌ ها نرم شده و ساده‌تر پاک شوند. در این‌ صورت شما باید قبل از ساییدن سطح و درزهای کاشی‌ها، محلول یا ترکیب مورد نظر خود را روی سطح ریخته و مقداری زمان به آن بدهید تا خیس بخورد و عمل کند.

در استفاده از محلول یا ماده تمیزکننده مطمئن شوید که تمامی نواحی کاشی و روی درزها کاملا با استفاده از این محلول پوشانده شده و به آن آغشته شده است. با این کار مطمئن باشید که محلول تمیزکننده مدنظر شما روی تمامی نواحی کاشی به‌ خوبی عمل می‌کند. اگرچه شما حین تمیز کردن کاشی‌ها نیز می‌توانید مرتبا محلول تمیز کننده را روی آن بریزید؛ اما همان طور که گفته شد خیس خوردن و عمل کردن ماده تمیز کننده روی سطح و درزهای کاشی‌های دارای آلودگی بسیار اهمیت دارد.

قبل از تمیز کردن و ساییدن سطح بهتر است از یک تی یا جاروی کاملا خشک برای پاک کردن کاشی‌های کف حمام استفاده کنید. به علاوه، شما می‌توانید برای پاک کردن کاشی‌های دیوار از یک پارچه خشک کمک بگیرید. با این کار، گردوغبار موجود روی سطح یا درزهای کاشی‌ها به‌ سادگی از بین می‌رود و شما می‌توانید دسترسی راحت‌تری به درزها داشته باشید.

همچنین، شما می‎توانید برای تمیز کردن موثرتر درزهای کاشی‌ها از یک مسواک غیرقابل استفاده یا حتی یک برس مویی زبر استفاده کنید.

پس از استفاده از تمامی مواد تمیز کننده لازم است که شما کل سطح کاشی‌ها را بشویید و خشک کنید. اما در صورتی‌ که هنوز لکه‌های مقاومی روی سطح مانده باشند می‌توانید مراحل تمیزشدن کاشی‌ها را در آن سطح مجددا تکرار کنید تا در نهایت نتیجه موردنظر خود را به دست آورید.

همانطور که گفته شد، کاشی‌های داخل حمام در معرض میکروب و آلودگی قرار دارند و به همین دلیل باید هر چند مدت یکبار تمیز شوند. در این نوشته با روش های تمیز کردن کاشی های حمام آشنا شدید. اگر به‌ تازگی خانه خود را بازسازی کرده‌اید و یا خانه نو و جدیدی دارید، سعی کنید هر چند روز یکبار حمام و حتی دستشویی منزل خود را بشویید تا آلودگی‌های سطحی آن تبدیل به جرم نشود.

با این کار، دیگر نیاز به استفاده از تمیزکننده‌های قوی شیمیایی نخواهید داشت و شما با استفاده از روش‌های خانگی می‌توانید به‌ سادگی کاشی‌های حمام خود را تمیز کنید؛ زیرا اغلب جرم‌ها و رسوبات سفت روی کاشی‌های حمام و درزهای آن‌ به‌ سختی تمیز می شوند و برای تمیز شدن نیاز به استفاده از ماده‌های تمیزکننده قوی‌تری دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود به نظافت کاشی‌های حمام خود نیز توجه داشته باشید.

تمیز کردن کاشی حمام - دستمال

نظافت شیر آب و آینه حمام  و دستشویی

برای تمیزی آینه مقداری سرکه و آب را به آن بمالید و آبکشی نمایید. برای نظافت و برق انداختن شیر آب حمام و توالت، سرکه و آب را در ظرفی ریخته و با یک اسفنج به ناحیه مورد نظر بمالید و 15 دقییقه صبر کنید بعد بشویید.

استفاده از نوشابه گازدار برای تمیز کردن کاشی حمام

یکی دیگر از مواردی که می‌توانید برای تمیز کردن حمام و دستشویی از آن استفاده کنید نوشابه گازدار است که در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود؛ برای استفاده از این روش تنها کافی است یک شیشه نوشابه گازدار را در حمام و یا سرویس بهداشتی خالی کرده و بعد از چند دقیقه با استفاده از یک برس سیمی آن را بشویید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید