نکات مهم خانه تکانی عید نکاتی است باید در زمان انجام خانه تکانی به آن توجه ویژه ای داشته باشید تا بتوانید یک خانه تکانی اصولی و عالی داشته باشید.در این مطلب از پارس مگ ما نکات مهم خانه تکانی عید را به شما آموزش می دهیم.

نکات مهم خانه تکانی - دستمال سبز

پایان هرسال برای همه آدم‌ها یک غول بزرگ دارد که باید با شکست دادن آن وارد مرحله بعد شوند. غولی به بزرگی «خانه‌تکانی» که اعضای خانه بعید است با وجود خانم خانه بتوانند از آن شانه خالی کنند. اگر پیش از برای یک خانه تکانی پایان سال یک زلزله چند ریشتری در خانه راه می‌انداختید و همه‌چیز را بیرون می‌ریختید و تنها چند روز بعد از عید دوباره با خانه‌ای به همان کل اول روبرو بودیدو مدام خودتان را بابت این برگشت به عقب شماتت می‌کردید. باید به شما بگوییم که امسال دیگر از این خبرها نیست. دیگر خودتان را شماتت نکنید چون شما تقصیری ندارد فقط اینکه هرسال به شیوه اشتباهتان پافشاری می‌کنید. پس بهتر است تا دیر نشده دست به کار شوید و خودتان را برای یک خانه تکانی اساسی و پایدار آماده کنید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : خانه تکانی سریع و فوری با چند تکنیک ساده

نکات مهم خانه تکانی - زن

فهرست محتوا نمایش

نکات مهم خانه تکانی عید

نکات مهم خانه تکانی : از همین حالا شروع کنید

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی خرید خوراکیها و در کل “خرید شب عید” و پذیرایی از مهمانها.

خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم ؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور میکنید. مرحله اول ؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

نکات مهم خانه تکانی : فهرستی تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید

قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه نیز استفاده کنید و مثلا چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید. هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت میزنید، حس بسیار خوبی به شما دست میدهد و احتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

نکات مهم خانه تکانی - برس

نکات مهم خانه تکانی : کمی اینجا و کمی آنجا

برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید در این فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.

نکات مهم خانه تکانی : گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد

اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده اید، نگران نشوید. بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها و قسمتهای “مخفی” را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!

نکات مهم خانه تکانی : همه کارها را به تنهایی انجام ندهید

این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها بخواهید که تختهای خود را مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

نکات مهم خانه تکانی - مرد

نکات مهم خانه تکانی : کارها را ساده کنید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آنرا نپوشیده اید راحت کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را در دستور کار خود قرار دهید.

نکات مهم خانه تکانی : خوش بگذرانید

نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید میتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد. برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه ای خواهید داد.

نکات مهم خانه تکانی : دور انداختنی‌ها را دور بریزید

قبل از شروع کار بدانید باید از شر دورانداختنی‌ها خلاص شوید. بهتر است دایره دورانداختنی‌ها را وسیع کنید. پس با خودتان روراست باشید و چیزهایی که از آن استفاده نمی‌کنید و یا دیدنشان شما را ناراحت می‌کند را از خود و خانه‌تان دور کنید. اگر این کار برایتان سخت است به این فکر کنید که با کنار گذاشتن آنها نه تنها اتفاقی بدی نمی‌افتد بلکه زندگی شما می‌تواند زیرو رو کند. لباسی که دوسال است از آن استفاده نمی‌کنید دیگر قرار نیست استفاده شود. پس بهتر است آن را از کمد لباس‌هایتان خارج کنید و به صورت مرتب بسته بندی کنید تا در اختیار کسانی قرار دهید که می‌توانند از آن استفاده کنند. لوازمی که شکسته و خراب شده یا باید دور انداخته شوند یا باید فورا تعمیر شوند پس بهتر است همین الان یک تصمیم درست درباره آن بگیرید و تکلیفشان را روشن کنید. در این مرحله یک اصل مهم وجود دارد که باید مدام با خودتان تکرار کنید:«چیزی که شما را خوشحال نمی‌کند.»

بعد از پایان این مرحله نگاهی به خانه بیندازید و ببینید چقدر زیباتر و سبک‌تر از قبل شده‌است. اگر این اصل را روزانه رعایت کنید این سبکی را همیشه حس خواهید کرد.

نکات مهم خانه تکانی - نقاشی

لیست تهیه کنید

حالا که خانه را حسابی از دورانداختنی‌ها خالی کردید؛ وقت آن است که یک لیست کار تعیین کنید و طبق آن پیش بروید. لیست شما باید شبیه برنامه‌ای باشد که طبق آن پیش بروید. پس بهتراست هنگام تهیه لیست در خانه راه بروید و خیلی خوب همه‌ چیز را وارسی کنید و موارد متعدد را یادداشت کنید. بعد یک گوشه بنشینید و فکر کنید که پیش از این چه کارهایی راهمیشه دوست داشتید انجام دهید و نتوانستید و به آخر سال موکول کردید. وقت آن است که حالا آن‌ها را انجام دهید. در پایان لیست کارهایتان را با یک آهنربا به یخچال بچسبانید و بعد از انجام هرکار یک تیک پررنگ بزنید تا حس خوبی پیدا کنید.

لیست شما باید متفاوت باشد از سالهای قبل باشد. پس روش سنتی را کنار بگذارید و این بار به یک روش نوین لیست بنویسید. به جای تمیز کردن اتاق‌های مختلف به اشیاء فکر کنید و هربار یک نوع شیء را در همه‌جای خانه ساماندهی کنید.

نکات مهم خانه تکانی : لباس‌ها

بیش‌ترین حجم از لوازم شخصی هرکس مربوط به لباس‌های اوست. پس باید همان اول وارد کمد لباس‌هایتان شوید. مرتب بودن وضع لباس‌های خانه ارتباط مستقیمی با حال شما دارند. داشتن یک کمد لباس مرتب تر تمیز می‌تواند هرکسی را سر ذوق بیاورد. پس به این فکر کنید که در این برنامه باید همه لباس‌های شما در هرجایی که هستند ساماندهی شوند.

نکات مهم خانه تکانی : کتاب‌ها

بعد از لباس نوبت ساماندهی کتاب‌های شماست. شما باید این بارهم به همه کتاب‌هایی که در جای جای مختلف خانه گذاشته‌اید فکر کنید و برای همه آن‌ها یک تصمیم درست و حسابی بگیرید. فقط حواستان باشد که ما قبلا درباره بیرون ریختن اشیاء مزاحم که این بار ممکن است کتاب‌های درسی و خسته کننده قبلا صحبت کردیم. هرچیزی که شما را خوشحال نمی‌کند باید حذف شود. پس در لیست کارهای خانه کتاب‌ها را در الویت دوم بنویسید.

نکات مهم خانه تکانی - دستکش

ظرف‌ها

ظروف الویت بعدی شماست که بخش بسیار زیادی از آشپزخانه شما را اشغال کرده‌است. در الویت سوم باید به فکر ساماندهی ظروف خانه باشید. ظرف‌های لب پر و بی استفاده را جدا کنید. ظرف‌هایی که چندسال است هربار فقط در خانه‌تکانی‌ آنها را می‌بینید و بعد از گرفتن گرد و خاک آن دوباره سر جای قبل‌شان می‌گذارید. ساماندهی ظرف‌های آشپزخانه اگرچه سخت ولی زیبایی آشپزخانه را صدچندان می‌کند. یادتان باشد برخلاف تصور بسیاری از خانم‌ها، شما به ظرف‌های زیادی احتیاج ندارید. پس بهتر است کابینت‌هایتان را سبک کنید.

متفرقه‌ها

متفرقه‌ها پیچیده‌ترین وسیله‌های یک خانه هستند که معمولا جای مشخصی ندارند. آنها را دوست دارید ولی نمی‌دانید با آنها چه کنید. متفرقه‌هایتان را بیرون بکشید. چون باید برای آنها یک تصمیم درست و حسابی بگیرید. متفرقه‌ها شامل یادگاری‌های شما، لوازم التحریر، دکوری‌ها و وسیله‌های تزئینی و ابزارآلات و خیلی چیزهای دیگر است که باید تکلیفشان مشخص شود.

هرکدام از دسته‌های بالا در لیست شما می‌توانند زیر مجموعه‌هایی داشته باشند تا کار را جزئی‌تر و دقیق‌تر کنند.

نکات مهم خانه تکانی - سطل

پیش از خانه‌تکانی به این نکات توجه کنید:

هرچیز در خانه باید جای مشخصی داشته باشد

هر وسیله‌ای که در خانه شما وجود دارد و یا هر وسیله‌ای که وارد خانه شما می‌شود باید همان اول مکان مشخصی داشته باشد. بسیاری از به هم ریختگی‌های خانه برای این است که یک وسیله مکان مشخص ندارد. پس برای تک تک اشیاء خانه به خصوص متفرقه‌جات یک جای مناسب تعیین کنید. اگر وسیله‌ای جای مشخصی داشته باشد، دیگر بعد از هربار استفاده سردرگم نیستید که آن را کجا بگذارید و خانه را به هم ریخته کنید. با تعیین یک جای مشخص برای هر وسیله شما هربار فعل «برداشتن» و «گذاشتن» را تکرار خواهید کرد. اینطوری هیچ‌گاه خانه به هم ریخته نخواهد شد.

لوازم هماهنگ باید کنار هم باشند

وسیله‌های هماهنگ باید فقط در یک نقطه باشند. به طور مثال وسیله‌های خیاطی یا لوازم التحریر را در مکان‌های مختلف خانه نگذارید. لوازم آرایش شما باید کنار هم باشند. لوازم بهداشتی خانه باید در یک نقطه جمع شوند. کتاب‌های شما باید کنارهم باشند. مدارک شما نباید پخش باشد. بروشورهای لوازم خانه باید در یک مکان قراربگیرند. پراکندگی اقلام مشابه به سرعت یک خانه را به هم می‌ریزد. پس به این موضوع خوب فکر کنید و بعد از نتیجه این کار سالها لذت ببرید.

از جعبه‌ها و تفکیک کننده استفاده کنید

تفکیک کننده‌ها و جعبه‌های کفش می‌توانند دوستان خوبی برای شما در خانه‌تکانی و هماهنگ سازی لوازم خانه باشند. سعی کنید هر قلم از اشیاء را تا آنجا که ممکن است تفکیک کنید. بعد از این جعبه‌ها و تفکیک کننده‌ها برای سرو سامان دادن کمد لباس‌ها و یا کشورهای میز تحریر خود استفاده کنید.

نکات مهم خانه تکانی - خانه زرد

دست به کار شوید

خب حالا وقت آن است که آستین‌ها را بالا بزنید و وارد گود شوید. قبل از اینکه وارد کار شوید سعی کنید یک نیت درست و حسابی برای تمیز کردن خانه داشته باشید. آیا صرفا چون وارد سال جدید می‌شویم قرار است خانه را تمیز کنید ؟ یا اینکه مهمان هایتان خانه شما را مرتب ببینند ؟ اگر اینطور است باید بگویم که نیت خود را عوض کنید و نیتی والای این حرفها را انتخاب کنید. به این فکر کنید یک خانه همیشه تمیز انگیزه شما را برای انجام کارهایی که دوست دارید چندبرابر خواهد کرد و شما و اهل خانه می‌توانید در آن رشد فکری و بالندگی داشته باشید. حالا که به این نتیجه رسیدید دست به کار شوید:

لباس‌ها

لباس‌هایتان را در هرجای خانه که هستند. بیرون بریزید و به کوهی که در خانه درست کرده‌اید نگاه کنید. این همه لباس هیچگاه به کار شما نخواهد آمد. پس بهتر است از تعداد زیادی از آنها چشم پوشی کنید. اگر قابل استفاده هستند آنها را بسته بندی کرده و به نیازمندان بسپارید. حالا لباس‌های باقیمانده را دسته بندی کنید. لباس‌های مجلسی، لباس‌های خانگی، جوراب‌ها، لباس‌های رسمی، لباس‌های زیر و…

بهترین روش برای نگهداری لباس آویزان کردن آن است. اما ما برای آویزان کردن همه لباس هایمان نداریم. پس بهتر است ابتدا لباس‌هایی را آویزان کنیم که باید آویزان شوند. و البته لباس‌های آویزان شده را نیز باید از بلندترها انتخاب کرد و بعد به ترتیب قد آن‌ها را چید. قد بلندها را در سمت راست و قد کوتاهها را در سمت چپ قرار دهید.

نکات مهم خانه تکانی - مواد ش

کتاب

دوباره سراغ قفسه کتاب‌هایتان بروید. اما این بار قرار است آنها را تمیز کنید. قطعا تعداد زیادی کتاب اضافی را از آنها جدا کرده‌اید و در فکر داشتن یک کتابخانه تمیز و مرتب هستید.

همین اول کاری لابه‌لای کتاب‌هایتان را چک کنید قطعا پر از کاغذپاره‌هایی هستند که به آنها احتیاجی ندارید. پس خودتان را از شر آنها خلاص کنید.

حالا زمان دسته بندی و تفکیک کتاب‌ها رسیده‌است. کتاب‌های آموزشی، رمان، شعر را از هم تفکیک کنید و سعی کنید نسبت به ضخامت آنها را هماهنگ بچینید.

به هیچ عنوان کتاب‌ها را روی هم به صورت افقی انباشته نکنید. این کار کتابخانه شما را به شدت نامنظم جلوه می‌دهد.

سندها، مدارک، قبوض آب و برق و تلفن، دفترچه راهنما و گارانتی ها، شناسنامه، دفترچه بیمه اصلا زیبا نیست که کنار کتابخانه شما باشند. بهتر است آنها را در یک پوشه و به تفکیک قرار دهید تا از خطر ناپدید شدن در امان بمانند.

آشپزخانه

حالا وقت آن است که به آشپزخانه بروید و آنجا را ساماندهی کنید. آشپزخانه روح خانه است که تمیز بودن یا تمیز نبودن آن روی تک تک افراد خانه تاثیر می‌گذارد. کابیت‌های آشفته یعنی هر وسیله جای مشخصی ندارد و هربار یک جای دیگری قرار می‌گیرد. پس برای هرچیز کوچکی یک ظرف و یک جای مخصوص انتخاب کنید.

شوینده‌هایتان را بیرون بریزید. باید کابیت‌ و ظرف‌ها را با شوینده‌ای قوی‌تر از آنچه که به طور روزانه استفاده می‌کنید بشویید. بعد ظروف را در یک محوطه پهن قرار دهید تا خشک شوند.

ادویه‌های اضافی و حبوبات بلااستفاده تنها موجب جمع شدن حشرات موذی در آشپزخانه می‌شوند. پس تکلیفشان را مشخص کنید.

تا می‌توانید از وسیله‌های تفکیک مثل تفکیک قاشق و چنگال استفاده کنید و هرچیز را در جای مشخصی قرار دهید.

ظروف کمتر مورد استفاده را در قسمت بالای کابینت‌ها قرار دهید و پر استفاده ها را پایین بگذارید.

تمیز کردن یخچال باید به طور میانگین هر هفته و به طور جدی ماهی یکبار باشد. با تمیز کردن یخچال یک اصل مدام در ذهنتان مرور شود:«من باید همیشه به اندازه خرید کنم.»

رعایت این نکات خانه تکانی را برای شما آسان تر خواهد کرد

در زمان انجام کار جمله « بعدا این کار را انجام می دهم» و « الان موقع این کار نیست» را از ذهنتان کاملا بیرون کنید.

از کارهای سخت تر شلوغ کنید. چون پاکسازی قسمت های به هم ریخته تر به شما انرژی بسیار بالایی می دهد. پس وسیله های اتاق نشیمن را برای آخرین مرحله قرار دهید.

جعبه های کفش بهترین جعبه ها برای نگهداری منظم جوراب ها و لباس های ریز و حتی خرت و پرت هایتان هستند. اگر ظاهرشان را دوست ندارید می توانید با استفاده از کاغذهای رنگی به آنها روح تازه ای بدهید.

هربار که برای دورانداختن یک وسیله ای که نمی دانید با آن چه کنید دچار دوگانگی شدید به این فکر کنید که باید بین همیشه تمیز بودن خانه و نگهداری از آن وسیله یکی را انتخاب کنید.

دستمال هایتان را بلافاصله بعد از کار بشویید و خشک کنید.

از قبل چند کیسه زباله بزرگ خریداری کنید و دور ریختنی هایتان را داخل آنها بریزید. یکی از لذت های خانه تکانی بردن این کیسه ها به بیرون از خانه است

نکات مهم خانه تکانی - کاریکاتور

دیگر نکات مهم در خانه تکانی عید

۱- تمیز کردن زیر تخت‌ها و وسایل خانه و آشپزخانه

از جمله نکات ریز خانه تکانی عید تمیز کردن ریز تخت‌ها، کتابخانه، زیر کابینت‌ها، لوازم آشپزخانه مثل یخچال، گاز، ماشین لباسشویی و گاهی حتی مبلمان است که معمولا از قلم می‌افتند. این در حالی است که اگر نگاهی به زیر کاناپه و تختخواب بیندازید دنیایی از کرک، تار عنکبوت و گرد و غبار جمع شده است.

علیرغم ظاهر وحشتناکی که ممکن است در نگاه اول با آن مواجه شوید اما چاره کار کشیدن یک جارو برقی است و در نهایت شاید از این‌که به سرعت توانسته‌اید از شر آن صحنه ترسناک رها شوید تعجب کنید. زمانی که به تمیز کردن آشپزخانه مشغول هستید بهتر است سالی یک بار هم که شده وسایل سنگین و بزرگ مثل گاز و ماشین لباسشویی را کمی جا به جا کنید و زیرشان را تمیز کنید.

۲- تمیز کردن دیوارها و قرنیزها، کلید پریز برق و دستگیره درها

گرد و غبار و تار عنکبوت علاقه زیادی به گوشه و کنار دیوارها و قرنیزها دارند. به خصوص در نقطه تلاقی دیوار و قرنیز اگر با دقت نگاه کنید یک عالمه جای تمیزکاری هست. اگر دیوارها را کاغذ دیواری کرده باشید این گرد و غبارها و کرک‌ها در قسمت تلاقی دیوار و قرنیز بیشتر هم هستند.

یکی دیگر از نکات ریز خانه‌ تکانی عید تمیز کردن این نقاط حساس است. از بالای دیوار شروع کنید تا به قسمت پایین و قرنیزها برسید تا دوباره کاری نشود. یادتان باشد در مناطقی از خانه مثل آشپزخانه و حمام و دستشویی این نقاط بیشتر آلوده و گرد و خاکی می‌شوند چون رطوبت بالاست و گردو خاک و کرک‌ها به این نقاط می‌چسبند و ظاهر بدی پیدا می‌کنند.

در این میان از کلید پریزها و دستگیره درها و همچین اطراف این نقاط غافل نشوید. برای این کار به یک پارچه نخی مرطوب و حتی گاهی مواد شوینده مخصوص با توجه به جنس قرنیز و پوشش دیوارها نیاز پیدا می‌کنید.

نکات مهم خانه تکانی - کابینت

۳- تمیز کردن بالای کابینت‌ها، قاب عکس‌ها، درها و قاب پنجره‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات ریز خانه تکانی عید این است که وقتی در حال تمیزکاری هستید با دقت همه جا را نگاه کنید. گاهی کثیفی بیشتر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. برای مثال نقاطی مثل درزهای بالای درها، قسمت بالای کابینت‌ها، قاب عکس و تابلوها و قاب پنجره‌ها از جمله مناطق مورد علاقه گرد و غبار و دوده و چربی هستند که از نظر شما دور می‌مانند.

اگر خودتان یا یک شخص دیگر خانه‌ تکانی عید را انجام می‌دهید یادتان باشد این مناطق را از قلم نیندازید. در این میان تمیز کردن حباب لوسترها و چراغ‌ها و نیز پره‌های پنکه سقفی را هم از قلم نیندازید. برای تمیز کردن نهایی این مناطق از یک پارچه میکروفیبر و نیز از جاروهای دستی نرم هم می‌توانید استفاده کنید.

۴- پاک کردن دریچه‌های کولر و ایرکاندیشن

اگر سیستم مرکزی گرمایشی و سرمایشی در خانه دارید قسمت‌هایی که نقش دریچه ورود هوا را در این سیستم دارند مرکز تجمع گرد و خاک و دوده و چربی هستند. تمیز کردن این نقاط در زمان خانه تکانی عید هم ظاهر خانه شما را تمیزتر می‌کند و هم سبب می‌شود که این ذرات گردو غبار وارد ریه شما نشوند و راحت‌تر نفس بکشید.

نکات مهم خانه تکانی - نقاشی

۵- مرتب کردن کمدها و کف کمدها

کمدها هم از آن جمله نقاطی هستند که معمولا از تمیز و مرتب کردن آن‌ها در لیست کارهای خانه تکانی عید غفلت می‌شود. تمیز و مرتب کردن قفسه‌های کفش و لباس و نیز مرتب کردن لباس‌هایی که آویزان هستند، کاور کردن لباس‌های زمستانی و جا دادن آن‌ها در کمدها و بیرون آوردن لباس‌های بهاره و تابستانی از جمله نکات ریز خانه تکانی عید هستند.

کف کمدها  به خصوص اگر موکت یا فرش پهن کرده‌اید هم بسیار مهم هستند. حتما زمانی که کمد را برای مرتب کردن خالی کرده‌اید کف کمد یک جارو برقی یا جاروی دستی بکشید. اگر در کمد دیواری رختخواب اضافی دارید کمی رختخواب‌ها را در معرض هوای پاکیزه قرار دهید و دوباره مرتب کنید و سر جای خودشان قرار دهید.

اگر در کمدها وسیله اضافی دارید حالا بهترین زمان است که آن‌ها را دسته بندی کنید و اضافی‌ها را به کسانی که نیاز دارند ببخشید یا اگر قابل استفاده نیستند دور بریزید.

۶- تمیز کردن کیسه جاروبرقی و تی و جارو دستی

اگر کیسه جارو برقی شما نیاز به تمیز شدن دارد بهتر است آن را تمیز کنید چون در غیر این صورت هر بار که در حین خانه تکانی جاروبرقی می‌کشید فقط گرد و غبار در هوا پخش می‌کنید. یادتان می‌آید آخرین بار کی کیسه پارچه‌ای جاروبرقی و پارچه و الیاف تی را خوب شسته‌اید ؟

تمام وسایلی که با آن‌ها کار نظافت و خانه تکانی عید را انجام می‌دهید از جارو برقی گرفته تا تی و زمین شور و اسکاچ و اسفنج‌هایی که با آن‌ها کارهای تمیزکاری را انجام می‌دهید باید بعد از هر بار استفاده با آب گرم و یک ماده تمیز کننده شسته شوند. یادتان باشد این قانون شامل حال اسکاچ و اسفنجی که با آن‌ها ظرف می‌شورید هم می‌شود.

نکات مهم خانه تکانی - شوینده

۷- تمیز کردن قسمت داخلی و بیرونی برگ گل و گیاه

اگر در منزل گل و گلدان طبیعی نگهداری می‌کنید باید بدانید که یکی از نکات ریز خانه تکانی عید تمیز کردن قسمت داخلی و پشت برگ آن‌هاست. این کار را باید با یک آب‌پاش و یک پارچه نرم و لطیف و البته پاکیزه انجام دهید.

اگر برگ این گیاهان کوچک است تمیز کردن با آبپاش کفایت می‌کند اما اگر گیاهانی با برگ‌های بزرگ دارید از دستمال میکروفایبر یا دستمال یک بار مصرف برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید